«Ղարաբաղի հակամարտության Ադրբեջանի օգտին կարգավորվելը հիմնված է պատմական արդարության վրա» Զուրաբ Քադակիձեն՝ Caliber.Az կայքում
19 Փետրվարի 2022 10:56
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրացի քաղաքական վերլուծաբան Զուրաբ Քադակիձեյի հետ։
—Ի՞նչ կարող եք ասել Վրաստանի արտաքին քաղաքական կուրսի հիմնական ուղղությունների մասին։
—Վրաստանը պաշտոնապես, որպես առաջնահերթային է հայտարարել հյուսիսատլանտյան և եվրոպական կուրսը։ Մեր երկրի ներկայիս արտաքին քաղաքական կուրսը շատ ավելի ճիշտ և հաջող է, քան եղել է երբևիցե, ինչը իր արտացոլումն է գտնում երկու գործոններում։ Նախ, դա միջազգային սուբյեկտների, կազմակերպությունների, բարեկամների և գործընկեր երկրների կողմից Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վճռական աջակցությունն է։
Երկրորդը, Միջազգային դրամաշնորհները, ֆինանսական աջակցությունը և տնտեսության խրախուսման հիմնադրամները կրկնապատկել են և աննախադեպ բարձր են։ Այսօր Վրաստանի աշխարհաքաղաքական դերը և ֆունկցաիաները շատ ավելի բարձր են, ինչի մասին վկայում է վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հարևան երկրներ այցերը, որտեղ հատուկ կերպով ընդգծվել է միջազգային անվտանգության տեսակետից Վարաստանի դերը (օրինակ, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը Վրաստանը անվանել է տարածաշրջանային անվտանգության բանալի)։
ԱՄՆ-ի, Վրաստանի վարչապետ Ղարիբաշվիլիի և Վրաստանի միջնորդությամբ լուծվել է հայ-ադրբեջանական հակամարտության ընթացքում ծագած խնդիրներից մեկը։ Վրաստանը, որպես միջնորդ հանդես է եկել ադրբեջանական կողմին ականապատված դաշտերի քարտեզների հանձնման և հայկական կողմին ռազմագերիներին վերադարձման մեջ։
—Քանի որ Դուք խոսք բացեցիք հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին, ապա կցանկանայի տալ հետևյալ հարցը։ Ձեր կարծիքով, ինչո՞վ էր պայմանավորված 44-օրյա պատերազմում Բաքվի հաջողությունը։
—Ղարաբաղյան հակամարտության Ադրբեջանի օգտին կարգավորվելը հիմնված է պատմական արդարության վրա, չնայած ես անձամբ չեմ աջակցում հակամարտության ռազմական լուծմանը և համարում եմ, որ դիվանագիտությունը, շփումները և բանակցությունները կարող են ցանկացած խնդիր լուծել։ Մասնավորապես, ադրբեջանական բանակի հաջողությունը, իմ կարծիքով, պայմանավորված էր ճիշտ ռազմական ռազմավարությամբ, ժամանակակից տեխնիկա-ենթակառուցվածքային արդիականացմամբ և, անշուշտ, բարոյական գործոնով (պատմական արդարություն)։
—Ինչպիսի՞ն են Ձեր կանխագուշակումները հայ-ադրբեջանակա հարաբերությունների վերաբերյալ։
—Ե՛վ Բաքուն, և՛ Երևանը պետք է պատասխանատվություն վերցնեն իրենց վրա։ Առճակատման հռետորաբանությունը պետք է փոխարինվի խաղաղասեր, համագործակցական, բարիդրացիական հռետորաբանությամբ։ Ապագա սերունդները պետք է մեծանան փոխկապակցված մշակույթային-սոցիալական արժեքներով, որտեղ հակամարտություններ ու պատերազմներ չեն լինի։ Խաղաղությանը այլընտարնք չկա։
—Պաշտոնական Թբիլիսին ինչպիսի՞ քաղաքականություն է վարում Աբխազիայի և Ցխինվալիի վերադարձման համար։
—Ռուսական օկուպացիան լուրջ ազգային խնդիր է Վրաստանի համար, բայց այն նաև հատուկ մարտահրավեր է Վրաստանի օկուպացված տարածաշրջաններ՝ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի համար, քանզի Կրեմլի քաղաքականությունը բերել է երկու տարածաշրջանների մեկուսացման։ Քաղաքական ճգնաժամին ավելանում է նաև սոցիալական անհավասարությունը։ Ռուսաստանի մեկուսացումային քաղաքականությունը կորցրել է օկուպացված շրջանների զարգացման հեռանկարը։ Վրաստանը այդ առնչությամբ անցկացնում է ճիշտ արտաքին ու ներքին քաղաքականություն։
Մեր քաղաքականությունը կայանում է մեր տարածքային ամբողջականության հստակ հռչակման մեջ, որը Վրաստանը իր գործընկեր երկրների հետ իրականացնում է արդար ու արդյունավետ։ Վրաստանը լավագույն պայմաններ է առաջարկում մեր աբխազ և օս եղբայրներին, օրինակ՝ կրթական, բժշկական, մշակութային, սոցիալական ոլորտներում, բայց, ցավոք, տեղի ոչ լեգիտիմ կառավարությունը Կրեմլի աջակցությամբ խնդիրներ են ստեղծում բնակչության համար և խանգարում են ազատ տեղաշարժումներին։ Բայց բոլոր օկուպացիաները ժամանակավոր են, և վաղ թե ուշ պատմական արդարությունը հաղթանակում է։ Օկուպացիան կվերջանա, Սուխումին և Ցխինվալին Վրաստանի մյուս քաղաքների հետ միասին կկարողանան արժանավույն զարգանալ։
—Միխաիլ Սաակաշվիլին և նրա քաղաքական կերպարը Ձեր պրիզմայի՞ց։
—Նախ պետք է տեսնել կոնկրետ մարդու բարոյական կերպարը։ Միխաիլ Սաակաշվիլին մի քանի տարի առաջ հրաժարվեց Վրաստանի քաղաքացիությունից և հանուն անձնական շահերի դարձավ Ուկրաինայի քաղաքացի։ Ինչպես նաև անցյալ տարի նա մաքսանենգի նման գաղտնագողի անցավ Վրաստանի սահմանը։ Նախագահը պետք է լինի սահմանադրության, հայրենիքի և սեփական արժանապատվության երաշխիք։ Սաակաշվիլին Վրաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվեց Ուկրաինայում իր դիրքի պատճառով և անցյալ տարի ավազակի նման խախտեց սահմանը։ Սա է նրա բարոյական կերպարը...
Այժ քաղաքական ասպեկտների մասին՝ Վրաստանի նախկին նախագահը կարծում էր, որ նրա երկիր գալու հետ մեկտեղ, տեղի կունենա հեղափոխություն և իշխանությանը կվերադառնա «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունը, բայց նրան ձերբակալեցին գաղտնի բնակարանում և նա կանգեց դատարանի առջև։ Սաակաշվիլին միաժամանակ մեղադրվում և դատապարտվել է նախկին հանցագործությունների համար։ Վրաստանի հասարակությունը նրան քաղաքական դատավճիռ կայացրեց 2012 թվականին ընտրությունների ճանապարհով, չնայած նախկին նախագահը մինչև այժմ հուսահատ փորձում է տապալել ներկայիս կառավարությունը։
Վերջին միջազգային հարցադրումների համաձայն՝ «Միասնական ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության վարկանիշը նվազել է մինչև 9%-ի։ Իր վերադարձով Սաակաշվիլին բարձրացրեց բևեռացման աստիճանը և սննանկացրեց ընդդիմադիր սպեկտրը։ Այսօր, ցավոք, Վրաստանում ընդդիմության 90%-ը վարկաբեկված է նրանով, որ հետևում է Միխաիլ Սաակաշվիլիի էքսցենտրիկ, անհետևողական, անսկզբունքային որոշումներին։
—Իսկ կարող եք արդյո՞ք նշել 2021 թվականին Վրաստանի համար բեկումնային պահերը։
—2021 թվականը ընդհանրապես դժվար է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով սուբյեկտիվորեն գնահատել, չնայած այն եղել է քաղաքականապես նշանակալից տարի։ Վրաստանի կառավարությունը փոխվեց, Իրակլի Ղարիբաշվիլին դարձավ վարչապետ։ Նրա սկզբունքային դիրքորշումը և հայացքները մեծ աջակցություն են վայելում Վրաստանի հասարակության շրջանում։
Կայացել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների շատ կարևոր ընտրություններ, որոնցում համոզիչ հաղթանակ տարավ իշխող կուսակցությունը և Վրաստանում քաղաքական իրավիճակը ամրապնդվեց։
Ընդհանուր բարդ համավարակային իրավիճակի հետ աճող տնտեսական միտումները անշրջադարձելի բնույթ են ընդունել, ինչը հաստավում է միջազգային, կամ տեղի հետազոտություններով և գնահատումներով։
—Ձեր կանխագուշակումնե՞րը Հարավային Կովկասի ապագայի վերաբերյալ։
—Եթե նայենք աշխարհի քարտեզին, ապա կտեսնենք, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը հանդիսանում է շատ կարևոր, կենտրոնական մաս։ Աշխարհաքաղաքականության դասական ըմբռնմամբ, որտեղ առաջատար դեր են խաղում այսպես կոչված «Հարթլենդ» և «Ռիմլենդ» տեսությունները՝ Կովկասը գտնվում է աշխարհաքաղաքական սահմանների հատման վրա։ Հետևաբար մեր տարածաշրջանին ուշադրություն է դարձվում և՛ արևելքից, և՛ արևմուտքից, և՛ հատկապես հյուսիսից։
Կովկասը առանձնահատուկ աշխարհաքաղաքական խաչմերուկ է, որտեղ ներդաշնակվում է կրոնա-էթնիկական, սոցիալ-քաղաքական զանազանությունը։
Բարիդրացիության, փոխադարձ շփումների, հանդուրժողականության և խաղաղ լուծումների, ընդհանուր սոցիալ-տնտեսական և մշակութային-կրթական ձգտումների վրա հիմնված պայմանավորվածությունները պետք է դառնան մեր ընդհանուր շահերի շարժիչ ուժը։ Ուժեղ տնտեսությունը, կրթությունը և մարդկային կապիտալը ապահովում են տարածաշրջանի կայունությունը։ Ուժեղ տարածաշրջանը՝ Կովկասում խաղաղության երաշխիք է։

«Урегулирование Карабахского конфликта в пользу Азербайджана основано на исторической справедливости»
Зураб Кадагидзе на Caliber.Az
ИНТЕРВЬЮ  18 Февраля 2022 - 17:02
Интервью Caliber.Az с грузинским политическим аналитиком Зурабом Кадагидзе.
- Что вы можете сказать об основных направлениях внешнеполитического курса Грузии?
- Грузия официально заявила в качестве приоритета североатлантический и европейский курс. Нынешняя внешняя политика нашей страны гораздо правильнее и успешнее, чем когда-либо, что находит отражение в двух факторах. Во-первых, это решительная поддержка территориальной целостности Грузии международными субъектами, организациями, друзьями и странами-партнерами.
Во-вторых, международные гранты, финансовая поддержка и фонды экономического стимулирования удвоились и являются беспрецедентно высокими. Сегодня геополитическая роль и функция Грузии намного выше, о чем свидетельствуют визиты премьер-министра Ираклия Гарибашвили в соседние страны, где особо подчеркивалась роль Грузии с точки зрения международной безопасности (например, президент Турции Эрдоган назвал Грузию ключом к региональной стабильности).
При посредничестве США, премьер-министра Гарибашвили и Грузии была решена одна из проблем, возникших в ходе азербайджано-армянского конфликта. Грузия выступила посредником в передаче военных карт азербайджанской стороне и возвращении военнопленных армянской стороне.
- Если вы заговорили об армяно-азербайджанском конфликте, то хотела бы задать вам следующий вопрос. На ваш взгляд, чем был обусловлен успех Баку в 44-дневной войне?
- Урегулирование Карабахского конфликта в пользу Азербайджана основано на исторической справедливости, хотя лично я не поддерживаю военное решение конфликта и считаю, что дипломатия, общение и переговоры могут решить любую проблему. В частности, успех азербайджанской армии, на мой взгляд, был обусловлен правильной военной стратегией, современной технико-инфраструктурной модернизацией и, конечно же, психологическим фактором (историческая справедливость).
- Каковы ваши прогнозы касательно будущего азербайджано-армянских отношений?
-  И Баку, и Ереван должны взять на себя ответственность. Риторика конфронтации должна быть заменена миролюбивой, кооперативной, добрососедской риторикой. Будущие поколения должны вырасти с взаимозависимыми культурно-социальными ценностями, где не будет конфликтов и войн. Миру нет альтернативы.
- Какую политику проводит официальный Тбилиси для возврата Абхазии и Цхинвальского региона?
- Российская оккупация является серьезной национальной проблемой для Грузии, но она также является особым вызовом для оккупированных грузинских регионов Абхазии и Южной Осетии, поскольку политика Кремля привела к изоляции обоих регионов. К политическому кризису добавляется социальное неравенство. Российская изоляционистская политика потеряла перспективу развития оккупированных регионов. Грузия проводит правильную внешнюю и внутреннюю политику в этом отношении.
Наша политика заключается в четком провозглашении нашей территориальной целостности, которую Грузия вместе со своими странами-партнерами осуществляет справедливо и продуктивно. Грузия предлагает лучшие условия нашим абхазским и осетинским братьям, например, образовательные, медицинские, культурные, социальные, но, к сожалению, местные нелегитимные правительства при поддержке Кремля создают проблемы населению и мешают ему свободно передвигаться. Но все оккупации временны, и рано или поздно восторжествует историческая справедливость. Оккупация закончится, Сухуми и Цхинвали вместе с другими грузинскими городами смогут достойно развиваться.
- Михаил Саакашвили и его политический портрет с вашей призмы?
- Сначала надо увидеть нравственный портрет конкретного человека. Михаил Саакашвили несколько лет назад отказался от грузинского гражданства и ради личной выгоды стал гражданином Украины. Также в прошлом году он воровал как контрабандист на границе с Грузией. Президент должен быть гарантом Конституции, Родины и собственного достоинства. Саакашвили отказался от грузинского гражданства из-за своего положения в Украине и в прошлом году незаконно пересек границу как бандит. Это его моральное лицо...
Теперь политические аспекты - бывший президент Грузии думал, что с его приходом в стране будет революция и к власти вернется партия «Единое национальное движение», но его арестовали в конспирологической квартире и он предстал перед судом. Саакашвили одновременно обвиняется и осужден за прошлые преступления. Грузинское общество вынесло ему политический вердикт путем выборов в 2012 году, хотя бывший президент до сих пор отчаянно пытается свергнуть нынешнее правительство.
Согласно последним международным опросам, рейтинг оппозиционной партии «ЕНД» упал до 9%. Своим возвращением Саакашвили увеличил степень поляризации и разорил оппозиционный спектр. Сегодня, к сожалению, 90% оппозиции в Грузии дискредитировано тем, что следует за Михаилом Саакашвили в эксцентричных, непоследовательных, беспринципных решениях.
- А могли бы вы отметить переломные моменты 2021 года для Грузии?
- 2021 год вообще трудно субъективно оценивать из-за пандемии коронавируса, хотя это был политически значимый год. Правительство Грузии сменилось, Ираклий Гарибашвили стал премьер-министром. Его принципиальные позиции и взгляды пользуются большой поддержкой в грузинском обществе.
Состоялись очень важные выборы в органы местного самоуправления, на которых убедительно победила правящая партия, и политическая ситуация в Грузии укрепилась.
В связи со сложной в целом пандемической ситуацией растущие экономические тенденции обрели необратимый характер, что подтверждается международными или местными исследованиями и оценками
- Ваши прогнозы касательно будущего Южного Кавказа?
- Если мы посмотрим на карту мира, то увидим, что Южно-Кавказский регион является очень важной, центральной частью. В классическом понимании геополитики, где ведущую роль играют так называемые теории «Хартленда» и «Римленда», Кавказ находится на пересечении геополитических границ. Поэтому к нашему региону проявляют внимание и с Востока, и с Запада, и особенно с Севера.
Кавказ - это своеобразный геополитический перекресток, где сочетается религиозно-этническое, политико-социальное разнообразие.
Договоренности, основанные на добрососедстве, взаимном общении, толерантности и мирных решениях, общих социально-экономических и культурно-образовательных устремлениях, должны стать движущей силой наших общих интересов. Сильная экономика, образование и человеческий капитал определяют устойчивость региона. Сильный регион - это гарант мира на Кавказе.