«Ադրբեջանին բավականացրել է գլխավոր խնդրի լուծման հարցում ռազմավարական համբերությունը» Caliber.Az-կայքի հյուրն է գեներալ Սալուքվաձեն
28 Փետրվարի 2022 16:41
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի պաշտոնաթող բրիգադային գեներալ, ռազմաքաղաքական վերլուծաբան Ամիրան Սալուքվաձեի հետ։
—Չնայած նրան, որ Դուք այնուամենայնիվ զինվորական մարդ եք, առավել ևս, կցանկանայի իմանալ Ձեր տեսակետը՝ Թբիլիսիի արտաքին քաղաքական կուրսի վերաբերյալ։ Երկրին հաջողվել է արդյո՞ք մոտենալ ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը։
—Վրաստանը անցկացնում է ակտիվ արտաքին քաղաքական գործունեություն։ Այս ամսին լրանում է վարչապետի փոփվելու մեկ տարին, անցյալ տարի երկրորդ անգամ կաբինետի ղեկավար դարձավ Իրակլի Ղարիբաշվիլին։ Մեր դիվանագիտական կառույցների արտաքին քաղաքական ասպարեզում աշխատանքը նոր ազդակ ստացավ։ Անցյալ տարի Ղարիբաշվիլին մի շարք պաշտոնական այցեր է կատարել Ադրբեջան, Հայաստան, Ուկրաինա, ինչպես նաև եվրոպական երկրներ։
Ղարիբաշվիլին անցկացնում է ակտիվ տարածաշրջանային քաղաքականություն, շատ վստահելի և բարեկամական հարաբերություններ ունի տարածարջանի երկրների հետ։ Մասնավորապես, վարչապետի մասնակցությամբ Բաքվի և Երևանի միջև տեղի է ունեցել ռազմագերիների և ականապատված դաշտերի քարտեզների փոխանակում։
Բնական է, որ տարածաշրջանային քաղաքականությունում կան խնդիրներ, ինչպես գիտեք, մեր երկու տարածաշրջանները գտնվում են օկուպացիայի տակ։ Ռուսաստանի հետ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք։ Այնուամենայնիվ Վրաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ուղուն, բայց առայժմ այդ ուղղությամբ առաջընթաց չկա։
Բացի դրանից, Թբիլիսին ակտիվորեն զարգացնում է հարաբերությունները եվրոպական և եվրոատլանտիկ կառույցների հետ։ Ինչպես հայտարարվել էր կառավարության կողմից, Վրաստանը նախատեսում է 2024 թվականին ԵՄ-ի լիիրավ անդամակցության հայտ ներկայացնել։ Դա շատ երկրար գործընթաց է, անհրաժեշտ է անցկացնել մեծ ծավալի բարեփոխումներ, օրենսդրական փոփոխություններ, տարբեր կարգավորումներ։ ԵՄ անդամագրվելու նպատակով Վրաստանում միայն գյուղատնտեսության ոլորտում ձեռնակվել են ավելի քան 140 օրենսդրական փոփոխություններ։ Վրաստանը պլանավորում է մինչև 2024 թվականը անդամակցության մասին ասոցացման համաձայնագրի համապատասխան ստանձած պարտավորությունների կատարումը հասցնել մինչև 60%-ի։
Մեր երկրի հաջողությունն է հանդիսանում 2015 թվականին ԵՄ-ի հետ ասոցացման մասին համաձայնագիրը, այնուհետև առանց մուտքի արտոնագրի, ազատ առևտրի մասին պայմանագրերը, ինչը թույլ տվեց դիվերսիֆիկացնել մեր տնտեսությունը և շուկաները, հատկապես գինու արտադրության։ Բարելավվել է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության մակարդակը։ Ստեղծվել է տարբեր ֆորումների, հիմնականում արևմտաեվրոպական գործընկերության շրջանակներում համագործակցություն։
Մեր դիվանագիտության գլխավոր խնդիրն է հանդիսանում՝ տարածքային ամբողջականության և Ռուսաստանի հետ խաղաղ գոյատևման հարցի լուծումը։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը։
—Ադրբեջանին բավականացրեց գլխավոր խնդրի լուծման հարցում ռազմավարական համբերությունը։ Այստեղ անհրաժեշտ է նշել նախագահ Իլհամ Ալիևի իմաստուն քաղաքականությունը և գործողությունները։ Նա կարողացավ ճիշտ փոխհարաբերություններ ստեղծել այն գլխավոր դերակատարի հետ, ով մասնակցում և մեծ դեր է խաղում տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ։
Բացի դրանից, ոչ պակաս ձեռքբերում է հանդիսանում այն, որ վերջին տարիներին Բաքուն կարողացել է կազմավորել ու կառուցել ժամանակակից սպառազինությամբ հաջող բանակ։ Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորումը՝ հիմք է մեր տարածաշրջանի զարգացման համար, որը իր հերթին, անշուշտ, նախադրյալ է հանդիսանում ամբողջ Կովկասի և մեր ժողովուրդների բարգավաճման համար։
Իհարկե դեռ շատ հարցեր են մնացել չլուծված, սակայն հետևելով վերջին օրերին տեղի ունեցող գործընթացներին, հույսով եմ, որ այդ բոլոր հարցերը կլուծվեն։ Մարդկանց կյանքը տրվում է մեկ անգամ և պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ժողովուրդները ստանան բոլոր բարիքները, չէ որ նրանք առանց այդ էլ շատ բան են վերապրել անկախության այդ 30 տարիների ընթացքում։ Հույս ունեմ, որ պատերազմը արդեն հետևում է մնացել և առաջիկայում Հայաստանին և Ադրբեջանին սպասում են շատ հետաքրքիր նախագծեր։ Հուսով եմ, որ պատերազմի վերքերը ժամանակի հետ կապաքինվեն։
—Դուք իսկապե՞ս հավատում եք, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը կկարողանան հասնել խաղաղության։
—Խաղաղությունը ոչ միայն հնարավոր է, այն պարզապես անհրաժեշտ է։ Այն անհրաժեշտ է մարդկանց։ Այդ 30 տարիների ընթացքում մի ամբղջ սերունդ է հեռացել, նոր սերունդ է աճել։ Հարկավոր է շարունակել խաղաղ բանակցությունները, փնտրել մերձեցման ճանապարհներ, զարգացնել տնտեսական և տրանսպորտային նոր նախագծեր, այդ գործընթացներին ներգրավել ոչ միայն պետությունների ղեկավարներին, այլ նաև ժողովուրդներին, որպեսզի նրանց միջև ծագի վստահություն, որպեսզի նրանք զգան խաղաղ գոյատևման բարիքները։ 30 ամյա հակազդեցությունից հետո այն դժվար է, դրա համար ժամանակ է պետք, բայց այն հնարավոր է։
—Վրաստանի կողմից ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնակվում իր տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։
—Դա մեր գլխավոր խնդիրն է և ընդհանուր դժբախտությունը։ Իրավիճակը շատ բարդ է, 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմը մեզ հեռու հետ նետեց, կորավ կողմերի միջև վստահությունը։ Կան ինչ որ ձևաչափեր, որոնց օգնությամբ մենք ձգտում ենք լուծել ընթացիկ խնդիրները։ Սակայն այդ երկխոսությունը, որ գոյություն ուներ մինչ պատերազմը՝ գործնականորեն չկա։
Մենք ունենք շատ նախագծեր, որոնք մեր կառավարության կողմից իրագործվում են օկուպացված տարածքներում բնակչության աջակցման համար։ Առաջին հերթին դրանք բժշկական ոլորտում նախագծեր են, բայց դրանք առայժմ թույլ ազդեցություն են գործում խնդիրների լուծման վար։ 90-ական թվականներից սկսած, մի քանի պատերազմների պատճառով մենք երկրի ներսում ունենք շատ փախստականներ, նրանցից շատերը մինչև հիմա անօթևան են։
9-ը տարվա ընթացքում 27 հազար ընտանիք բնակարաններ են ստացել։ Նախատեսվում է մինչև 2024 թվականը բնակարաններով ապահովել ևս 13 հազար ընտանիքների։ Քանի դեռ նրանք չեն վերադարձել իրենց հողեր, նրանց բարեկեցությամբ կզբաղվի կառավարությունը։ Մենք կշարունակենք այդ հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով։
—Դուք ինչպե՞ս եք վերաբերվում Միխաիլ Սաակաշվիլիի Վրաստան վերադարձի նկատմամբ։
—Իմ կարծիքով, նախկին նախագահ Միխաիլ Սաակաշվիլին 2021 թվականին վերադառնալով Վրաստան, մեծ սխալ է գործել։ Նա կարծում էր, որ կկարողանա ազդել ներքաղաքական իրավիճակի վրա։ Սակայն Սաակաշվիլին և նրա կուսակցությունը գերագնահատեցին իրենց հնարավորությունները։ Նրա գլխավոր սխալը կայանում է նրանում, թե ինչպիսի ճանապարհով է նա Վրաստան վերադարձել, չէ որ նման վերադաձը հարիր չէ պետության նախկին ղեկավարին։ Նա վերադարձավ պետական սահմանի խախտման ճանապարհով, գաղտնի։
Նա արդեն դատապարտվել է երկու գործերով՝ 2006 թվականին Սանդրո Գիվգվիլաշվիլիի աղմկահարույց սպանության և պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիի ծեծի հետ կապված ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու գործով։ Երրորդ քրեական գործը 2007 թվականի նոյեմբերի 7-ի ցույցը ցրելու վերաբերյալ է, չորրորդը` նա մեղադրվում է 9 մլն լարիի պետական միջոցները վատնելու մեջ, իսկ հինգերորդը` պետական սահմանն ապօրինի հատելու գործով։ Իմ կարծիքով, այս ամենը մեծ սխալներ են, այդ թվում՝ զինված ուժերի ներգրավումը ցուցարարներին ցրելու համար։ Այս գործերով դատավարությունը շարունակվում է։ Դրանցից մեկի համաձայն՝ նա կարող է ստանալ մինչև 11 տարի, քանի որ գործող օրենքներով նա առավելագույն ժամկետներ է կրելու բոլոր հարցերով։
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական հարցերին նրա զդեցությանը, անշուշտ կա, նա ունի կողմնակիցներ, բայց նրա աջակցության մեջ հատուկ ակտիվություն չի նկատվում։ Այս ամենը զրոյի է հավասարեցվում։ Նրան հաջողվում է օրակարգում լինել իր կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցների, հատկապես իր և իր համախոհների կողմից ֆինանսավորվող մի քանի հեռուստաալիքների օգնությամբ, սակայն հետաքրքրությունը նրա և նրա ազդեցության նկատմամբ նվազագույն է։ Նա երկրորդ անգամ հացադուլ է հայտարարել՝ փորձելով այս կերպ ուշադրություն գրավել եւ պահանջում է, որպեսզի նրան ազատ արձակեն։ Սաակաշվիլիի Ուկրաինա մեկնելուց հետո նա զրկվել է մեր քաղաքացիությունից, ինչը նույնպես հարիր չէ նախկին նախագահին։
—Անցյալ տարի ինչպիսի՞ կարևոր իրադարձություններ են տեղի ունեցել Վրաստանում։
— 2021 թվականին համաշխարհային հանրության բոլոր պետությունները, այդ թվում Վրաստանը, տուժել են կորոնավիրուսից։ 2020 թվականին Վրաստանի տնտեսությունը զգալի վնաս կրեց, տարին ավարտեցինք բացասական ցուցանիշներով։ Անցյալ տարի երկիրն անցել էր պատվաստումների ակտիվ փուլի։ Վրաստանը գնեց տարբեր տեսակի պատվաստանյութեր, սկսեց բացել տնտեսությունը և 2021 թվականին վերջին տարիներին առաջին անգամ անցավ երկնիշ տնտեսական ցուցանիշների։ Տնտեսության աճը կազմել է 10,6 տոկոս։
Բոլոր մարզերում սկսեցին լայնածավալ ենթակառուցվածքային ծրագրեր, ակտիվորեն զարգացավ ճանապարհային ցանցը։ Ներմուծման և արտահանման հաշվեկշռի կրճատում է եղել։ Ազգային արժույթը ամրապնդվել է, ինչը 2020 թվականին հասել է պատմական առավելագույնի։ Նշվել են գնաճի նվազեցման միտումներ։ 2021 թվականը լավ հիմք է դարձել հետագա տնտեսական զարգացման համար։ Երկրում մշակվել են մի շարք նախագծեր, այդ թվում նաև գյուղատնտեսության ոլորտում, կան սոցիալական քաղաքականության նոր բարեփոխումներ, այդ թվում նաև դեղագործական շուկայում գների կարգավորման մեջ, միջոցներ են ձեռնարկվել թուրքական դեղերի ներկրման ուղղությամբ։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում մեր տարածաշրջանի ապագան։
—Այսօր աշխարհում տիրում է շատ բարդ իրավիճակ, ներառյալ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Իսկ հիմնական պատճառը, անշուշտ, ոչ թե Ուկրաինան, այլ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև առճակատումն է։ Նման իրավիճակում շատ դժվար է ինչ որ բան կանխատեսել, նույնիսկ կարճաժամկետ հեռանկարում։ Այս ամենը անմիջական ազդեցություն են գործում մեր տարածաշրջանի վրա։
Բայց գոնե ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեջ կա առաջընթաց։ Դա տարածաշրջանի զարգացման համար լավ հիմք է։ Իհարկե, դեռ մնում են չլուծված հակամարտություններ, ինչը բացասական ազդեցություն է գործում մեր տարածաշրջանի պետությունների միջև լիարժեք հարաբերությունների վրա։
Վերջերս նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա ռուսաստանցի գործընկերոջ հանդիպման ժամանակ նա երկու անգամ հիշեցրել է «3+3» ձևաչափը, սակայն, ինչպես գիտեք, Վրաստանը դրանում չի մասնակցում՝ Ռուսաստանի կողմից մեր երկու տարածաշրջանների օկուպացիայի պատճառով։ Բայց մենք մյուս անդամների հետ համագործակցում ենք, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։
Կան ընդհանուր նախագծեր, որոնք կապում են մեր երկրներին, հատկապես դա վերաբերվում է Ադրբեջանին, Վրաստանին և Թուրքիային, այդ թվում նաև տրանսպորտային, էներգետիկ, անվտանգության և ռազմական ոլորտներում նախագծերը։ Շատ բան կախված է հանգստությունից ոչ միայն Կովկասում, այլև ամբողջ աշխարհում, այդ թվում նաև, թե ինչպես կավարտվի ռուս-ուկրաինական պատերազմը և Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հակասությունները։ Այս ամենն իր ազդեցությունը կունենա մեր տարածաշրջանի վրա։ Մեզ հարկավոր է միասնական մոտեցում մշակել և անել ամեն ինչ, որպեսզի այստեղ տիրի խաղաղություն, որից կախված է, ինչպես տնտեսությունը, այնպես էլ մեր ժողովուրդների բարգավաճումը։

«Азербайджану хватило стратегического терпения в вопросе решения главной задачи»
Интервью Caliber.Az с грузинским бригадным генералом в отставке, военно-политическим аналитиком Амираном Салуквадзе.
- Несмотря на то, что вы человек все же военный, тем не менее, хотелось бы узнать вашу точку зрения относительно внешнеполитического курса Тбилиси. Удалось ли стране стать ближе к членству в ЕС и НАТО?
- Грузия проводит активную внешнеполитическую деятельность. В этом месяце исполняется год после смены премьер-министра, в прошлом году во второй раз руководителем кабинета стал Ираклий Гарибашвили. Работа наших дипломатических структур на внешнеполитической арене получила новый импульс. В прошлом году Гарибашвили совершил ряд официальных визитов в Азербайджан, Турцию, Армению, Украину, а также европейские страны.
Гарибашвили проводит активную региональную политику, имеет очень доверительные и дружеские отношения с соседями по региону. В частности, при участии премьера был произведен обмен военнопленными и передача карт минных полей между Баку и Ереваном.
Естественно, в региональной политике существуют и проблемы, как вы знаете, два наших региона находятся под оккупацией. У нас нет дипломатических отношений с Россией. Тем не менее Грузия продолжает придерживаться курса мирного урегулирования конфликтов, но пока продвижения в этом направлении нет.
Кроме того, Тбилиси активно развивает отношения с европейскими и евроатлантическими структурами. Как было заявлено правительством, в 2024 году Грузия планирует подать заявку на полноправное членство в ЕС. Процесс этот очень долгий, необходимо проведение большого объема реформ, законодательных изменений, разных регуляций. Только в сфере сельского хозяйства Грузии за последние годы было принято более 140 законодательных изменений с целью внедрения регуляций для принятия в ЕС. Грузия планирует довести до 60% объем взятых на себя обязательств в соответствии с Соглашением об ассоциированном членстве к 2024 году.
Успехом нашей страны является и подписание в 2015 году соглашения с ЕС об ассоциации, затем соглашение о безвизовом режиме, о свободной торговле, что позволило диверсифицировать нашу экономику и рынки, особенно винного производства. Улучшен уровень сотрудничества с США. Было налажено сотрудничество на различных форумах, в основном в рамках восточноевропейского партнерства.
Главной задачей нашей дипломатии является решение вопроса территориальной целостности и мирного урегулирования существующего конфликта с Россией.
-  Азербайджану хватило стратегического терпения в вопросе решения главной задачи. Здесь необходимо отметить мудрую политику и действия президента Ильхама Алиева. Он смог выстроить правильные взаимоотношения с главными акторами, которые участвуют и играют большую роль в региональной политике.
Кроме того, немаловажным достижением является то, что за последние годы Баку смог реформировать и построить успешную армию, оснащенную современным вооружением. Решение конфликта в Карабахе - это основа для мирного развития нашего региона, что в свою очередь является обязательной предпосылкой для процветания всего Кавказа и наших народов.
Конечно, еще очень много вопросов осталось нерешенными, но следя за происходящими процессами в последние дни, надеюсь, все эти вопросы будут решены. Жизнь людям дается один раз и надо сделать все для создания мира на земле, чтобы народы получали все блага, ведь они и так многое пережили за эти 30 лет независимости. Надеюсь, война уже позади и впереди Армению и Азербайджан ждет много интересных проектов. Надеюсь, что раны от войны со временем заживут.
- Вы действительно верите в то, что Азербайджан и Армения смогут достичь мира?
- Мир не только возможен, он просто необходим. Он необходим людям. Ушли целые поколения, выросли новые за эти 30 лет. Надо продолжать мирные переговоры, искать пути сближения, развивать новые экономические и транспортные проекты, вовлекать в эти процессы не только руководителей государств, но и народы, чтобы между ними появилось доверие, чтобы они почувствовали блага мирного сосуществования.  После 30-летнего противостояния это сложно, для этого нужно время, но это возможно.
- Какие шаги предпринимает Грузия для восстановления своей территориальной целостности?
- Это наша главная проблема и общая беда. Обстановка очень сложная, августовская война 2008 года нас отбросила далеко назад, пропало доверие межу сторонами. Есть кое-какие форматы, с помощью которых мы стараемся решить текущие проблемы. Но того диалога, который существовал до войны, фактически нет.
У нас много проектов, которые осуществляет наше правительство для поддержки населения на оккупированных территориях. В первую очередь это проекты в медицинской сфере, но они пока оказывают слабое влияние на решение проблемы. За несколько войн с начала 90-х у нас очень много беженцев внутри страны, многие из них до сих пор не имеют собственного жилья.
За 9 лет 27 тысяч семей получили жилье. До 2024 года планируется обеспечить жильем еще 13 тысяч семей. Пока они не вернутся на свои земли, их благоустройством будет заниматься правительство. Мы будем продолжать решать этот конфликт мирным путем.
- Как вы относитесь к возвращению Михаила Саакашвили в Грузию?
- Думаю, экс-президент Саакашвили совершил огромную ошибку, вернувшись в Грузию в 2021 году. Он думал, что сможет повлиять на внутриполитическую ситуацию. Однако Саакашвили и его партия переоценили свои возможности. Главная его ошибка заключалась в том, каким путем он вернулся в Грузию, ведь подобное возвращение не присуще бывшему главе государства. Он вернулся путем нарушения государственной границы, тайком.
Он уже приговорен по двум делам - злоупотребление служебными полномочиями в связи с резонансным делом об убийстве Сандро Гиргвлиани в 2006 году и избиении депутата Валерия Гелашвили. Третье уголовное дело - по разгону митинга 7 ноября 2007 года,  четвертое - его обвиняют в растрате государственных средств в размере 9 миллионов лари, а также пятое - дело о незаконном пересечении государственной границы. Я думаю, все это было большой ошибкой, включая привлечение вооруженных сил для разгона демонстрантов. Судебное разбирательство по данным делам продолжается. По одному из них он может получить до 11 лет, потому что по нынешним законам будет отбывать максимальные сроки по всем вопросам.
Что касается его влияния на внутриполитические вопросы, есть, конечно, у него сторонники, но особой активности в его поддержке не наблюдается. Все это сведено к нулю. Ему удается быть в повестке дня с помощью подконтрольных ему СМИ, особенно нескольких телеканалов, которые находятся на его финансировании и его сторонников, но интерес к нему и его влияние минимальные. Он во второй раз объявил голодовку, пытаясь таким образом привлечь внимание и требует, чтобы его выпустили. После того как Саакашвили уехал в Украину, он потерял наше гражданство, что также не к лицу бывшему президенту.
- Какие важные события произошли в Грузии в прошлом году?
- В 2021 году от коронавируса пострадали все государства мирового сообщества, включая Грузию. В 2020 году грузинская экономика потерпела значительный урон, мы закончили год с отрицательными показателями. В прошлом году страна перешла к активной фазе вакцинации. Грузия закупила различные виды вакцин, начала открывать экономику и в 2021 году впервые за последнее время перешла на двузначные экономические показатели. Рост экономики составил 10,6 процента.
Начались масштабные инфраструктурные проекты во всех регионах, активно развивалась дорожная сеть. Наблюдалось сокращение сальдо межу импортом и экспортом. Укрепилась национальная валюта, которая была в 2020 году на историческом максимуме. Отмечались тенденции по снижению инфляции. 2021 год стал хорошей основой для дальнейшего экономического развития. В стране развивался ряд проектов, в том числе в сфере сельского хозяйства, есть новые реформы в социальной политике, включая регулирование цен на фармацевтическом рынке, были приняты меры по ввозу турецких лекарств.
- Как вы оцениваете будущее нашего региона?
- Сегодня в мире очень сложная обстановка, включая ситуацию, которая сложилась вокруг Украины. А основная причина, конечно же, не Украина, а противостояние между Россией и Западом. В таких условиях очень сложно предсказать что-либо даже в краткосрочной перспективе. Все это оказывает непосредственное влияние на наш регион.
Ну хотя бы в решении Карабахского конфликта есть положительный сдвиг. Это хорошая основа для мирного развития региона. Конечно, еще остается нерешенным наш конфликт, что оказывает негативное влияние на полноценные отношения межу государствами нашего региона.
Недавно в ходе встречи президента Ильхама Алиева с его российским коллегой он дважды упомянул формат «3+3», однако, как вы знаете, Грузия не участвует в нем ввиду оккупации Россией двух наших регионов. Но мы сотрудничаем с другими членами, как в двусторонних, так и многосторонних форматах.
- Есть общие проекты, которые связывают наши страны, особенно это касается Азербайджана, Грузии и Турции, включая транспортные, энергетические проекты, проекты в сфере безопасности и военной сфере. Многое зависит от спокойствия не только на Кавказе, но и во всем мире, включая то, как закончатся российско-украинская война и противостояние межу Россией и Западом. Все это будет оказывать влияние на наш регион. Нам надо выработать общий подход и сделать все, чтобы тут царил мир, от которого зависят как экономика, так и процветание наших народов.