«Հայաստանը արդեն հասկացել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ստեղծման անհրաժեշտությունը» Caliber.Az-ը՝ Թբիլիսիից
13 Մայիսի 2022 17:43
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի տնտեսագետ, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Գեորգի Ջախայայի հետ։
—Ինչպես գիտենք Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև չկան դիվանագիտական հարաբերություններ, բայց տնտեսական առումով երկրները սերտորեն կապված են։ Դուք ինչպե՞ս կբացատրեք դա։
—Նախ, քաղաքական կապերի բացակայությունը առևտրին չի խանգարում։ Սակայն խնդիրը այլ է։ Եթե Վրաստանից բոլոր մատակարարումները գնաին Ռուսաստան, դա, իհարկե, վատ չէր լինի, բայց ամեն ինչ ճիշտ հակառակն է դրված։ Տեղի է ունենում ռուսական ապրանքների, առաջին հերթին նավթամթերքների ներմուծում, իսկ դրա հաշվին աճում է Ռուսաստանից Վրաստանի կապվածությունը։ Այսինքն, եթե վաղը Վրաստանը ստիպված լինի պատժամիջոցներ ընդունել Ռուսաստանի դեմ, ապա մենք կմնանք առանց նավթամթերքների, ցորենի, հացի և այլ ապրանքների։
2009-2010-թվականներին Վրաստանը գործնականորեն ազատվել էր Ռուսաստանի տնտեսական կախվածությունից։ Սակայն իշխանափոխությունից հետո առաջ մղվեց Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերի հաստատման ուղին, որի արդյունքում մենք նորից ընկել ենք նրանից կախվածության մեջ։ Վրաստանըշատ մետաղ է գնում Ռուսաստանից, սա այնպիսի ռազմավարական ապրանքներ են, որոնք տվյալ պահին ոչ մի ուրիշ երկրով չի կարող փոխարինվել։ Բացի դրանից, ռուս-ուկրաինական պատերազմից առաջ շատ մետաղ էր մատակարարվում Կիևից։ Բայց այժմ Ուկրաինայից մատակարարումները անհնարին են, և այդ ամենը ներկրվում է Ռուսաստանից։
—Իսկ Վրաստանի կառավարությունը ինչպիսի՞ միջոցներ է ձեռնարկում այդ կախվածությունը նվազեցնելու համար։
—Ոչ մի միջոցներ չեն ձեռնարկվում, ընդհակառակը, աճում է Ռուսաստանից ներկրումը, հիմնականում ավտոմոբիլային տեխնիկա, առավել ևս, որ Ռուսաստանում գները ցածր են, քան մյուս երկրներում, չնայած որակը մի քիչ վատ է։
—Վրաստանի վրա ինչպե՞ս են ազդել հակառուսական պատժամիջոցները։
—Հակառուսական պատժամիջոցները դրականորեն են ազդել մեր երկրի վրա, որովհետև Ռուսաստանի կողմից արտահանվող բեռների մի մասը սկսել են տարանցիկ անցնել Վրաստանի միջով։ Անշուշտ, այս ամենը ակնթարթային էֆեկտ է, վաղ թե ուշ այդ փոխադրումները կդադարեն։ Ինչպես դա, օրըինակ, տեղի ունեցավ ռուսական ածուխի հետ, նրանից հետո, երբ դադարեցրին այն փոխադրել Նովոռոսիսկի միջով, մոտ մեկ ամիս Ռուսաստանը ածուխը արտահանում էր վրացական նավահանգիստների միջով։
—Իսկ Վրաստանը ի՞նչ է անում, որպեսզի նվազեցնի Ռուսաստանից էլեկտրաէներգիայի ներմուծումից իր կախվածությունը։
—Վերջին ժամանակներում Վրաստանում ակտիվացել էին այն ուժերը, որոնք հանդես էին գալիս խոշոր ՀԷԿ-երի շինարարության դեմ։ Օրինակ, անցյալ տարի տեղի էին ունենում ակցիաներ, որոնք հանգեցին նրան, որ թուրքական «ENKA Renewables LLC» ընկերությունը հայտարարեց երկրի արևմտքում Նամախվխնի գյուղի մոտ խոշոր ՀԷԿ-ի կառուցման վերաբերյալ Վրաստանի կառավարության հետ պայմանագրի չեղարկման մասին։ Նախագծի իրագործման դեմ երկար ժամանակ հանդես էին գալիս տեղի բնակիչները և ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչները։ Նրանք մտախավություն ունեին, որ նախագիծի անուղելի վնաս կհասցնի էկոլոգիային։ Բողոքի ևս մեկ պատճառն էր՝ պետության և մասնավոր ներդրողի միջև պայմանագրի պայմանները։ Արդունքում 1 միլիարդ դոլարի ներդրումները, որոնք պետք է ներդրվեին Վրաստանում, կորան և մեր երկիրը կորցրեց էժան էլեկտրաէներգիա ստանալու հնարավորությունը։
Եվ, ի վերջո, սա ձեռնտու էր Ռուսաստանին, որն այս դեպքում հանդիսանում է Վրաստան էլեկտրաէներգիա արտահանող, թեև մենք ինքներս կարող էինք լինել արտահանող։
—Վրաստանը Ղազախստանին դիտարկում է արդյո՞ք, որպես ցորենի ներկրման այլընտրանքային շուկա։
—Հաշվի առելով այն, որ իրար հետ պատերազմում են հացահատիկի երկու խոշոր արտադրողները՝ Ռուսաստանը և Ուկրաինան, այս տարի Վրաստանում սպասվում է ցորենի պակասություն։ Որոշ ընկերություններ կապեր են հաստատում Ղազախստանի հետ, և, որքան գիտեմ, երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ղազախական ցորենը տարանցվում է վրացական Փոթի նավահանգստով։
—Իսկ ի՞նչ կասեք դեպի Վրաստան ռուս զբոսաշրջիկների հոսքի հաշվով։
—Հիմա այնպիսի բարդ իրավիճակ է, որ դժվար է ինչ-որ բան կանխատեսել։ Եթե Ռուսաստանում հայտարարեն համընդհանուր մոբիլիզացիա և փակեն սահմանները, ոչ ոքի թույլ չեն տա դուրս գալ։ Ուստի երիտասարդները զանգվածաբար հեռանում են Ռուսաստանից՝ փորձելով խուսափել մոբիլիզացիայից։
Այս պահին պետք չէ հույս դնել ռուս զբոսաշրջիկի վրա։ Բացի դրանից, կան Ռուսաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներ, ովքեր ցանկանում են մշտական բնակություն ստանալ Վրաստանում։ Նրանք նույնպես սնուցում են զբոսաշրջության ոլորտը:
—Ինչպե՞ս եք գնահատում Թբիլիսիի և Կիևի միջև հարաբերությունների ներկայիս սառեցումը։
— Ցավոք, Վրաստանի ներկայիս իշխանությունը համարում է, որ Ուկրաինայում այսօր իշխանության ղեկին են Սաակաշվիլիի կողմնակիցները, և դա բացասաբար է անդրադառնում մեր երկրների փոխհարաբերությունների վրա։
Վրաստանի բնակչության մեծ մասն աջակցում է ուկրաինացիներին Ռուսաստանի դեմ պայքարում, շատ վրացիներ կռվում են Ուկրաինայի կողմից։ Ավաղ, Վրաստանի և Ուկրաինայի իշխանությունները չեն զիջում միմյանց և շարունակում են փոխանակվել կծու խոսքերով, որոնք վնասում են մեր հարաբերություններին։ Հուսով եմ, որ ողջախոհությունը կհաղթի, և ի վերջո երկու երկրների իշխանությունները ընդհանուր լեզու կգտնեն։
—Ձեր կարծիքով, ԵՄ-ի ո՞ր երկրները կաջակցեն Վրաստանի մուտքն այդ միություն։
-Ե՛վ Վրաստանը, և՛ Ուկրաինան, և՛ Մոլդովան ստացել են հարցերի ցանկը, սակայն մեր երկիրը վերջինն է պատասխանել դրանց։ Կառավարությունը խոսքով անում է մի բան, իսկ իրականում մեկ այլ բան։
Այո, եվրասկեպտիկները Վրաստանում կարող են գտնել բազմաթիվ խնդրահարույց ոլորտներ, որոնք երկրում առաջացել են վերջին տարիներին, և որոնք մեր կառավարությունը չի ցանկանում լուծել։ Առաջին հերթին դա դատական համակարգի բարեփոխումն է, որը հանդիսանում է Վրաստանի իշխանության ամենացավոտ կետը։ Հիմա դժվար է ասել, թե որ երկրները կողմ կամ դեմ կքվեարկեն Վրաստանի անդամագրվելուն։ Ես բավականին հոռետես եմ Վրաստանի նկատմամբ ԵՄ-ի նման վերաբերմունքին, կարծում եմ, որ այդ գործընթացը կձգձգվի, որովհետև Թբիլիսին այնքան էլ պատրաստ չէ ԵՄ-ին անդամակցելուն։ Օրինակ, Թուրքիան, որը երկար տարիներ հանդիսանում է ԵՄ անդամակցության թեկնածու, շատ ավելի մոտ է Եվրոպային, քան մենք։ Սակայն հնարավոր է, որ Ռուսաստանի և Եվրոպայի առճակատման պատճառով մեր բախտը բերի և դառնանք ԵՄ անդամ։
—Ինչո՞վ է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցությունը գրավում վրաց հասարակությանը։
—Սխալ կլինի պնդել, որ «Վրացական երազանքը» չունի իր համախոհները։ Բայց հենց այս սխալն է շատ հաճախ թույլ տալիս մեր ընդդիմությունը։ Երկիրն ունի մեծ թվով բյուջետային աշխատողներ, որոնք սնվում են պետության հաշվին։ Նրանք բոլորը քվեարկում են «Վրացական երազանքի» օգտին, քանի որ մտավախություն ունեն, որ եթե իշխանությունը փոխվի, նրանք կարող են կորցնել իրենց աշխատանքը։
Մյուս կողմից, տնտեսական տեսակետից, այժմ չկա բիզնեսի վրա այնպիսի ճնշում, ինչպիսին եղել է Սահակաշվիլիի օրոք։ Արդյունքում խոշոր բիզնեսը միշտ գտնվում է իշխանությունների կողքին։
Այնուամենայնիվ, երկրում առաջվա պես կոռուպցիա գոյություն ունի։
— Ինչպե՞ս եք գնահատում վրաց-ադրբեջանական տնտեսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
—Մեր երկրները սերտորեն համագործակցում են, Վրաստանը ադրբեջանական գազը ստանում է էժան գնով։ Ոչ ոք մեզ նման գնով գազ չի վաճառի, և դրա համար մենք շնորհակալ ենք Բաքվին։
—Ի՞նչ օգուտներ կբերի մեր երկրներին համատեղ զբոսաշրջային փաթեթի նախագիծը։
—Վրաստանը զբոսաշրջության առումով բավականին ծանրակշիռ խաղացող է։ Տվյալ նախագիծը մեծ հետաքրքրություն և նոր հնարավորություններ է ներկայացնում, ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար։ Ձեր երկիրը կարող է ձեռք բերել լրացուցիչ զբոսաշրջիկներ, ովքեր գալիս են Վրաստան և հետաքրքրված են շրջագայություններով դեպի հարևան երկրներ: Իսկ Վրաստանն էլ իր հերթին կարող է լրացուցիչ գրավչություն ստանալ զբոսաշրջային նոր ձևերից։
Ընդհանրապես, համատեղ զբոսաշրջական փաթեթների պրակտիկան գոյություն ունի շատ երկրներում։ Համապատասխանաբար, նման զբոսաշրջային քաղաքականությունը բարեկամ պետությունների պարագայում արդյունավետ է գործում։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի դեպքում հարաբերությունների խորացումը, բազմաթիվ այլ ոլորտների հետ մեկտեղ, կարևոր կլինի նաև զբոսաշրջության ոլորտում։ Իսկ համատեղ զբոսաշրջային փաթեթները այս հարաբերությունների խորացման մաս են կազմում և այն կարելի է միայն ողջունել։
—Վերջերս նախագահ Իլհամ Ալիևը առաջարկեց Վրաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այս ձևաչափի հեռանկարները և ինչո՞վ է այն տարբերվելու «3+3» ձևաչափից։
— «3 + 3» ձևաչափը հարմար չէ Վրաստանին, որովհետև այսօր ոչ մի ողջամիտ վրացի չի դիտարկում իր երկրի հասարակական կյանքում պուտինյան Ռուսաստանի մասնակցությունը։ Նույնիսկ Իրանը չի նստի Ռուսաստանի հետ նույն բանակցային սեղանի շուրջ։
Վստահ եմ, որ շուտով Բաքուն և Երևանը կհայտարարեն դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին։ Հայաստանը արդեն հասկացել է դրանում սուր անհրաժեշտությունը։ Եթե բոլոր երեք երկրները կարողանան պայմանավորվել, ապա մեր տարածաշրջանը կբարգավաճի։ Այնպես որ, ես լիովին աջակցում եմ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությանը, նա փայլուն մանևրներ օգտագործեց Ղարաբաղի հարցը լուծելու համար և անվերապահ հաղթանակ տարավ։ Համոզված եմ, որ նրա կողմից առաջարկած եռակողմ ձևաչափի համագործակցության դեպքում մեզ հաջողություններ են սպասելու։

«Армения уже поняла необходимость налаживания отношений с Азербайджаном»
- Между Грузией и Россией нет дипломатических отношений, но в экономическом плане страны тесно связаны. Как вы объясните это?
- Во-первых, отсутствие политических связей не мешает торговле. Но проблема в другом. Если бы большинство поставок из Грузии шло в Россию, это было бы, конечно, неплохо, но все обстоит с точностью до наоборот. Происходит импорт российских товаров, в первую очередь нефтепродуктов, и за счет этого растет привязанность Грузии к России. То есть, если завтра Грузии придется вводить санкции против России, то мы останемся без нефтепродуктов, пшеницы, хлеба и прочих товаров.
В 2009-2010 годах Грузия практически освободилась от российской экономической зависимости. Но после смены власти был взят курс на налаживание экономических отношений с Россией, в результате мы вновь попали в зависимость от нее. Очень много металлов закупается из России Грузией, это такие стратегические продукты, которые на данный момент никакой другой страной не могут быть заменены. Кроме того, до российско-украинской войны очень много металлов в Грузию поступало из Киева. Но сейчас поставки из Украины невозможны, и все это завозится из России.
- Какие меры принимает правительство Грузии для уменьшения этой зависимости?
- Никаких мер не принимается, наоборот, растет импорт из России, в основном автомобильной техники, тем более что в России цены ниже, чем в других странах, хотя качество намного хуже.
- Как отразились на Грузии антироссийские санкции?
- Антироссийские санкции положительно отразились на нашей стране, потому что часть экспортируемых Россией грузов стала поступать транзитом через Грузию. Конечно, все это сиюминутный эффект, рано или поздно эти перевозки остановятся. Как это, например, произошло с российским углем после того, как он перестал отгружаться через Новороссийск - около месяца Россия экспортировала уголь через грузинские порты.
- Что делает Грузия, чтобы уменьшить свою зависимость от импорта электроэнергии из России?
- В последнее время в Грузии активизировались силы, которые выступали против строительства крупных ГЭС. Например, в прошлом году происходили акции, которые привели к тому, что турецкая компания ENKA Renewables LLC объявила о расторжении контракта с правительством Грузии по строительству крупной ГЭС у села Намахвани на западе страны. Против реализации проекта продолжительное время выступали местные жители и представители НПО. Они опасались, что проект нанесет непоправимый ущерб экологии. Еще одна причина протеста - условия договора между государством и частным инвестором. В результате инвестиции в размере 1 миллиарда долларов, которые должны были быть вложены в Грузию, были утеряны, и наша страна потеряла возможность получать дешевую электроэнергию.
И в итоге это сыграло на руку России, которая является в данном случае экспортером электроэнергии в Грузию, хотя мы сами могли бы быть экспортерами.
- Рассматривает ли Грузия Казахстан в качестве альтернативного рынка для импорта пшеницы?
- Из-за того, что воюют между собой два крупнейших производителя зерна в лице России и Украины, в этом году в Грузии ожидается дефицит пшеницы. Определенные компании налаживают связи с Казахстаном, и, насколько мне известно, впервые за долгие годы казахстанская пшеница прошла транзитом через грузинский порт Поти.
- А что насчет потока российских туристов в Грузию?
-  Сейчас такая сложная ситуация, что трудно что-либо прогнозировать. Если в России объявят всеобщую мобилизацию и закроются границы, никому не дадут выехать. Поэтому молодежь массово покидает Россию, пытаясь избежать мобилизации.
Рассчитывать на российского туриста на данный момент не приходится. Кроме того, есть много российских граждан, которые хотят получить ПМЖ в Грузии. Они тоже подпитывают туристическую сферу.
- Как вы оцениваете нынешнее охлаждение отношений между Тбилиси и Киевом?
- К сожалению, действующее правительство Грузии считает, что сегодня у власти в Украине стоят сподвижники Саакашвили, и это отрицательно сказывается на взаимоотношениях между нашими странами.
Большинство населения Грузии поддерживает украинцев в борьбе с Россией, много грузин воюет на стороне Украины. Увы, грузинские и украинские власти не уступают друг другу и продолжают обмениваться колкостями, которые вредят нашим отношениям. Надеюсь, что здравый смысл возобладает и в итоге власти обеих стран найдут общий язык.
- На ваш взгляд, какие страны ЕС поддержат вступление Грузии в этот союз?
- И Грузия, и Украина, и Молдова получили список вопросов, но наша страна ответила на них самой последней. На словах правительство делает одно, а на деле другое.
Да, евроскептики могут найти очень много проблемных мест в Грузии, которые возникли в стране в последние годы и которые наша власть не хочет решать. В первую очередь, это реформа судебной системы, которая является самой больной точкой грузинской власти. Сейчас трудно сказать, какие страны проголосуют за или против вступления Грузии. Я достаточно пессимистически смотрю на такое отношение ЕС к Грузии, думаю, что этот процесс затянется, потому что Тбилиси не совсем готов к вступлению в ЕС. Например, Турция, которая уже многие годы является кандидатом на вступление в ЕС, намного ближе к Европе, чем мы. Однако возможно, что в силу противостояния России и Европы нам повезет и мы станем членами ЕС.
- Чем привлекает грузинское общество правящая партия «Грузинская мечта»?
- Было бы ошибкой утверждать, что у «Грузинской мечты» нет своих сторонников. Но именно эту ошибку очень часто допускает наша оппозиция. В стране большое количество бюджетников, которые кормятся за счет государства. Они все голосуют за «Грузинскую мечту», потому что опасаются, что, если сменится власть, они могут потерять работу.
С другой стороны, с экономической точки зрения, сейчас нет такого давления на бизнес, которое было при Саакашвили. В итоге, крупный бизнес всегда находится на стороне властей.
Тем не менее, в стране по-прежнему существует коррупция.
- Как вы оцениваете нынешний уровень грузино-азербайджанских экономических отношений?
- Наши страны тесно сотрудничают, Грузия получает азербайджанский газ по низкой цене. За такую цену нам никто не продаст газ, и поэтому за это мы благодарны Баку.
- Какие выгоды принесет нашим странам проект совместного туристического пакета?
- Грузия достаточно солидный игрок в плане туризма. Данный проект представляет большой интерес и новые возможности как для Грузии, так и для Азербайджана. Ваша страна может получить дополнительных туристов, которые приезжают в Грузию и заинтересованы в турах в соседние государства. Грузия же в свою очередь может получить дополнительную привлекательность от новых туристических продуктов.
Вообще, практика совместных туристических пакетов существует во многих странах. Соответственно, подобная туристическая политика в случае дружественных государств работает эффективно. Думаю, и в случае Азербайджана с Грузией углубление взаимоотношений, наряду со многими другими сферами, будет важно и в отрасли туризма. А совместные туристические пакеты - часть углубления данных отношений, и это можно только приветствовать.
- Формат «3+3» Грузии не подходит, потому что сегодня ни один здравомыслящий грузин не рассматривает участие путинской России в общественной жизни своей страны. Даже Иран не сядет за один стол переговоров с Россией.
Я уверен, что в скором времени Баку и Ереван объявят о восстановлении дипломатических отношений. Армения уже поняла острую необходимость в этом. Если все три страны сумеют договориться, то наш регион будет процветать. Так что я полностью поддерживаю инициативу Ильхама Алиева, он использовал блестящие маневры для решения Карабахского вопроса и одержал безоговорочную победу. Уверен, и в случае предложенного им трехстороннего формата сотрудничества нас будет ожидать успех.