Հայաստանը պատրաստվում է նոր պատերազմի Պաշտպանության նախկին նախարարին ձգել է դեպի հինը
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպել է՝ այդ երկրում Հնդկաստանի դեսպան Փավան Կապուրի հետ։ Ինչպես փոխանցում է Հայաստանի դեսպանատան մամուլի ծառայությունը՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ տարբեր ոլորտներում Հայաստանի և Հնդկաստանի երկկողմ համագործակցության հարցեր և երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման հեռանկարները։
Թվում է, թե այս տեղեկատվության մեջ ուշադրության արժանի առանձնահատուկ ոչինչ չկա, սակայն այն անմիջական կապ ունի Ադրբեջանի հետ՝ անմիջապես շոշափելով նրա շահերը։ Դրանում համոզվելու համար բավական է ծանոթանալ Ռուսաստանում ՀՀ-ի դեսպանատան մամուլի ծառայության հայտարարությանը, որտեղ նշվում է, որ Հարությունյանը «գործընկերոջ հետ զրույցում մանրամասն ներկայացրել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը»։ Բացի այդ, Հարությունյանը հնչեցրել է արդեն իսկ սովորական դարձած հայկական ֆեյքը «Լաչինի միջանցքի շրջափակման» մասին, որն իբր իրականացվել է Ադրբեջանի կողմից։
Այսինքն կրկին աչքի առաջ է այնպիսի բացահայտ կեղծիք, որ նույնիսկ Գեբելսի քարոզչությունը դրա առաջ աղոտվում է։ Իսկ չէ որ ինչ վերաբերում է այդ «շրջափակմանը», ապա Բաքուն ներկայացրել է մի ամբողջ շարք փաստարկներ, որոնք ապացուցում են, որ պաշտոնական Երևանը, ինչպես միշտ, միտումնավոր սադրանք է իրականացնում մեր երկրի դեմ։ Եվ, մեծ հաշվով, պետք է միայն զարմանալ, թե որքան մեծ է հայկական կողմի համոզմունքը նրանում, որ բազմիցս կրկնվող սուտն ավելի ճշմարիտ տեսք ունի։
Բայց իմ կարծիքով, հարկ է ուշադրություն դարձնել մեկ այլ պահի վրա։ Իսկ դուք գիտե՞ք, թե Հարությունյանը ի՞նչն է անվանում «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան»։ Նա այդպես է ասում 44-օրյա պատերազմի մասին։ Պատերազմի, որը վերջ դրեց ավելի քան քառորդ դար տևած Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների 20%-ի օկուպացիային։ Պատերազմի, որը հրահրվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, ով ձեռնարկեց՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ կառուցողական երկխոսություն վարելու պաշտոնական Երևանի պատրաստակամության բացակայությունը ապացուցող մի ամբողջ շարք գործողություններ։
Այս առումով իմաստ ունի հիշեցնել Հայաստանի վարչապետի նախկին խորհրդական, Պնախարարության նախկին ղեկավար, իսկ այժմ Ռուսաստանում այդ երկրի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանի ցնցող խոստովանությունները։ Դեռ 2020 թվականի հուլիսին, նախքան Փաշինյանի խորհրդականի պաշտոնը ստանձնելը, հարցազրույցներից մեկում նա պարծենում էր. «Մեզ մատչելի են Բաքուն, ողջ նավթային համալիրը, մեր հարվածային ուժերը ի վիճակի են ոչնչացնել Ադրբեջանի տնտեսական ներուժը, որը կենտրոնացվել է երեք քաղաքներում՝ Բաքվում, Սումգաիթում, Կիրովաբադում (Գյանջա)»։
Իսկ 2020 թվականի հոկտեմբերի սկզբին՝ Գյանջայի առաջին հրթիռակոծումից և Թերթերի ու Նաֆթալանի գնդակոծությունից անմիջապես հետո, Վաղարշակ Հարությունյանը տեսախցիկի առաջ բացահայտ հայտարարեց. «Հիմա մենք մշակել ենք հրետանիով հարվածներ հասցնելու մարտավարությունը։ Իսկ հետագայում մենք հարվածներ կհասցնենք բնակավայրերին, որպեսզի խուճապ առաջացնել... »:
2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ի գիշերը՝ մարտական գոտուց ավելի քան հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Ադրբեջանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը՝ Գյանջան դավադրաբար ենթարկվեց SCUD / «Էլբրուս» բալեստիկ հռթիռների հարձակմանը։ Գնդակոծության տարածքում բնակելի շենքերն ամբողջությամբ ավերվեցին, բնակիչները մնացին փլատակների տակ։ Ընդհանուր առմամբ, հրթիռակոծության արդյունքում զոհվեց 16 մարդ, ավելի քան 55 խաղաղ բնակիչներ վիրավորվեցին, զգալի վնաս հասցվեց քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու տրանսպորտային միջոցներին։ Զոհվածների և վիրավորների թվում կային՝ կանայք, ծերեր ու երեխաներ։ Պատերազմի ընթացքում սա Գյանջայի երկրորդ գնդակոծությունն էր։ Հոկտեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը հայկական «Էլբրուս» հրթիռի արձակման հետևանքով՝ այդ քաղաքի չորսհարկանի բնակելի տանը զոհվեց 10 մարդ, ևս 34-ը՝ վիրավորվեց։
Ես հիանալի հիշում եմ, թե ինչպես այդ օրերին Հայաստանը իր ավանդական կեղծավոր ձևով «կտրականապես հերքեց» Գյանջայի վրա հրթիռային հարձակումների մասին լուրերը։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը այդ ժամանակ ասաց, որ Բաքվի հայտարարությունը սուտ է։ Եվ դա չնայած այն նրան, որ աշխարհին արդեն ներկայացվել էին հայկական այդ հանցագործությունների ֆոտո և տեսագրական ապացույցները։
Իսկ նրա վկայությունը, թե ինչպես է Վ. Հարությունյանը հայտարարել այդ վայրագությունների մասին և ինչպես է արձագանքել դրանց, ես արդեն ներկայացրել եմ։ Նա ամենևին չէր զղջում կատարվածի համար։ Շատ հատկանշական է նաև Փաշինյանի արձագանքը։ Ադրբեջանի համար այս բոլոր ողբերգական իրադարձություններից հետո, նա Հարությունյանին պարգևատրեց Ռուսաստան պատվավոր աքսորով։ Եվ հիմա այս «դիվանագետը» ջանասիրաբար փորձում է համաշխարհային հանրությանը, առաջին հերթին՝ ռուսներին համոզել՝ Հայաստանի գործողությունների օրինաչափության և Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվածի անօրինականության մեջ։ Ըստ էության, այս հայ գործիչը ամբողջ ուժով հրահրում է հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմ։
Անհնար է չասել նաև անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի խաբեբայության մասին։ Այստեղ ամեն ինչ պարզ է։ Վարչապետը հայտարարել է Ադրբեջանի, ներառյալ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին։ Հենց նա է պատասխանատու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար, և այդ երկրի ոչ մի դեսպան իրավունք չունի ինքնահնարանք դուրս տալ։ Սակայն ՌԴ-ում ՀՀ-ի դեսպանը ըստ էության՝ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը ժխտող հայտարարություն է անում։ Հաշվի առնելով Վ. Հարությունյանի նախկին կարգավիճակը՝ կարելի է եզրակացնել, որ Հայաստանը իրականում ոչինչ չի պատրաստվում ճանաչել և ամենևին էլ չի ձգտում խաղաղության, այլ պատրաստվում է նոր պատերազմի։ Այդ նախապատրաստության ընթացքում նա ռազմական կապեր է հաստատում, այդ թվում նաև Հնդկաստանի հետ, ընթացքում ծավալելով կեղծ տեղեկատվական արշավ և փորձելով ներկայանալ ոչ թե ագրեսոր, այլ գրեթե զոհ։ Թեեւ Ադրբեջանի նախագահը միջազգային տարբեր հարթակներում մեկ անգամ չէ, որ բացահայտ հայտարարել է, որ մեր երկիրը ոչ մի տարածքային պահանջներ չունի Հայաստանի նկատմամբ։
Այս ամենը ինչի՞ մասին է խոսում։ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության՝ դեպի խաղաղություն ճանապարհին իրական քայլեր անելու անպատրաստության և անկարողության մասին։ Այդ մասին, մասնավորապես, վկայում է Թուրքիայի լրատվամիջոցների հաղորդագրությունը այն մասին, որ արդեն մատակարարված և մատակարարման ենթակա միայն հնդկական սպառազինությունը ֆինանսական էկվիվալենտում հասել է 750 մլն դոլարի։ Ադրբեջանում այս ամենը տեսնում են, ֆիքսում, եզրակացություններ են անում։ Մենք խաղաղություն ենք ուզում, բայց հասկանում ենք, որ այնպիսի հարևանի հետ, ինչպիսին է Հայաստանը՝ միշտ պետք է պատրաստ լինել պատերազմի։

Армения готовится к новой войне Экс-министра обороны потянуло на старое?
Посол Армении в России Вагаршак Арутюнян встретился с индийским послом в этой стране Паваном Капуром. Как сообщает пресс-служба армянского посольства, в ходе встречи обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества Армении и Индии в различных сферах и перспективы углубления отношений между двумя странами.
Казалось бы, ничего заслуживающего особого внимания в этой информации нет, однако она имеет непосредственное отношение к Азербайджану, напрямую затрагивая его интересы. Чтобы убедиться в этом, достаточно ознакомиться с заявлением пресс-службы посольства РА в России, в котором отмечается, что Арутюнян «в беседе с коллегой детально представил текущую ситуацию, возникшую в регионе в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана против народа Нагорного Карабаха». Кроме того, Арутюнян озвучил уже привычную армянскую фальшивку про «блокаду Лачинского коридора», якобы осуществляемую Азербайджаном.
То есть вновь налицо настолько наглая ложь, что даже геббельсовская пропаганда перед ней меркнет. А ведь что касается этой «блокады», то Баку представил целый ряд аргументов, доказывающих, что официальный Ереван, как всегда, всего лишь раскручивает намеренную провокацию против нашей страны. И по большому счету удивляться стоит лишь тому, насколько велика убежденность армянской стороны в том, что многократно повторенная ложь выглядит более достоверно.
Но следует, на мой взгляд, обратить внимание на иной момент. Знаете, что Арутюнян называет «широкомасштабной агрессией Азербайджана против народа Нагорного Карабаха»? Это он так говорит о 44-дневной войне. Войне, которая положила конец длившейся более четверти века оккупации Арменией 20% территорий Азербайджана. Войне, спровоцированной премьер-министром РА Николом Пашиняном, который предпринял целый ряд действий, доказавших нежелание официального Еревана вести конструктивный диалог по мирному урегулированию армяно-азербайджанского конфликта.
Имеет смысл в этой связи напомнить и шокирующие признания самого бывшего советника премьер-министра Армении, бывшего главы Минобороны, а ныне посла страны в России Вагаршака Арутюняна. Еще в июле 2020 года, перед тем как занять пост советника Пашиняна, в одном из интервью он бахвалился: «Нам доступны Баку, весь нефтяной комплекс, наши ударные силы способны разрушить экономический потенциал Азербайджана, который сконцентрирован в трех городах - Баку, Сумгайыте, Кировабаде (Гяндже)».
А в начале октября 2020 года, сразу после первого ракетного удара по Гяндже и обстрелов Тертера и Нафталана, Вагаршак Арутюнян открыто заявлял на камеру: «Сейчас мы выработали тактику нанесения ударов по артиллерии. А в дальнейшем наносим удары по мирным населенным пунктам, чтобы вызвать панику…».
В ночь на 17 октября 2020-го мирно спавшая Гянджа, второй по величине город Азербайджана, находящийся за более чем сто километров от зоны боевых действий, была вероломно атакована баллистическими ракетами SCUD/ «Эльбрус». Жилые дома в районе обстрела были полностью разрушены, жители остались под завалами. Всего в результате ракетной атаки погибли 16 человек, более 55 мирных жителей получили ранения, был нанесен значительный ущерб гражданской инфраструктуре, транспортным средствам. Среди погибших и пострадавших — женщины, старики, дети. Это был уже второй обстрел Гянджи во время войны. В ночь с 10 на 11 октября в результате попадания армянской ракеты «Эльбрус» в четырёхэтажный жилой дом в этом городе погибли 10 человек и ещё 34 получили ранения.
Я отлично помню, как в те дни Армения, в традиционной для себя лицемерной манере, «категорически опровергла» сообщения о ракетных ударах по Гяндже. В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь министра обороны Шушан Степанян тогда сказала, что заявление Баку является ложью. И этом несмотря на то, что миру уже были представлены фото- и видеодоказательства этих армянских преступлений.
А свидетельства того, как анонсировал эти злодеяния и как реагировал на них В.Арутюнян, я уже привел. Он ничуть не раскаивался в совершенном. Весьма показательна и реакция Пашиняна: после всех этих трагических для Азербайджана событий он наградил Арутюняна почетной ссылкой в Россию. И теперь этот «дипломат» усиленно пытается убедить мировое сообщество, в первую очередь россиян, в правомерности действий Армении и незаконности предпринимаемого Азербайджаном. По сути, этот армянский деятель вовсю провоцирует новую армяно-азербайджанскую войну.
Нельзя не сказать и о лживости самого Никола Пашиняна. Тут вообще все просто. Премьер заявил о признании территориальной целостности Азербайджана, включая Карабахский экономический район. Именно он отвечает за внешнюю политику Армении, и никакой посол этой страны не вправе нести отсебятину. Однако посол РА в РФ делает заявление, по сути своей, отрицающее территориальную целостность нашей страны. Учитывая прежний статус В.Арутюняна, можно сделать вывод, что в реальности Армения ничего признавать не собирается и отнюдь не стремится к миру, а готовится к новой войне. По ходу этой подготовки она налаживает военные связи, в том числе и с Индией, попутно разворачивая лживую информационную кампанию и пытаясь предстать не агрессором, а чуть ли не жертвой. Хотя президент Азербайджана не раз открыто на разных международных площадках заявлял, что у нашей страны нет никаких территориальных претензий к Армении.
О чем все это говорит? О неготовности и неспособности руководства РА осуществлять реальные шаги на пути к миру. Об этом, в частности, свидетельствует сообщение СМИ Турции о том, что объёмы уже поставленного и предполагаемого к поставке в Армению только индийского вооружения в финансовом эквиваленте достигли суммы в 750 млн долларов. В Азербайджане все это видят, фиксируют, делают выводы. Мы хотим мира, но понимаем, что с таким соседом, как Армения, всегда нужно быть готовым к войне.