12 Օգոստոսի 2022 16:29
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուս հայտնի փաստաբան և հասարակական գործիչ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Յանիս Յուկշայի հետ։
-Պարոն Յուկշա, ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում հաճախակիացած հակառուսական դեմարշները։ Ինչպիսի՞ արձագանք է սա առաջացնում Ռուսաստանում։
-Հայաստանը փոքր երկիր է եւ երկար ժամանակ եղել է անտիրական, հնարավոր է, դրա համար էլ նրանում հայտնվեցին ամեն տեսակի սորոսական հիմնադրամներ, որոնք այնտեղ խոր արմատներ են գցել։ Կարծում եմ, որ այսօր ԱՄՆ-ի և անգլո-սաքսոնական աշխարհի քաղաքականությունը կորցրել է արտաքին աշխարհը վերահսկելու հնարավորությունը, նրանց խնդիրն այժմ կայանում է նրանում, որպեսզի որտեղ հնարավոր է հակամարտություններ հրահրել։ Հայաստանն էլ միաժամանակ, որ կարծես գտնվում է Ռուսաստանի ուղեծրում, հենց ճիշտ տեղավորվում է ամերիկյան ռազմավարության շրջանակում, որը հեռարձակվում է, այդ թվում նաև Արևմուտքի տարբեր շտաբ-բնակարաններից։
- Նկատի ունեք Կենտրոնական Հետախուզական Վարչության (ԿՀՎ) տնօրենի վերջին այցը Հայաստան։
- Իհարկե։ Այնտեղ, որտեղ հայտնվում է ԿՀՎ-ի ղեկավարությունը, նույն պահին էլ սկսվում են ապակառուցողական գործողություններ։
-Միթե այս փաստը ինչ-որ կերպ բացատրու՞մ է Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների նկատմամբ հայերի սադրիչ հարձակումները։
-Կարծում եմ, որ Հայաստանի տարածքում կան ուժեր, որոնք ցանկանում են ամեն գնով լարվածություն ստեղծել տարածաշրջանում և գժտեցնել հայերին ու ռուսներին։ Միշտ կան ներհակներ ու ցինիկներ, ովքեր պատրաստ են նույնիսկ իրենց մորը վաճառել երեք կոպեկով, այդպիսիներ կան նաև Հայաստանում։ Բայց չեմ կարծում, որ Հայաստանի շահերից է բխում Ռուսաստանի հետ վիճելը կամ առավել եւս հակամարտել, թեկուզ այն պատճառով, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը անհամադրելի են։ Ռուսաստանն ամեն կերպ պաշտպանում է Հայաստանին, ուստի վերջինս Ռուսաստանի հետ հակաճառելու կարիք չունի։
-Ինչպիսի՞ն են Մոսկվայի և Բրյուսելի միջնորդությամբ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շանսերը։
- Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորման համար։ Վստահ եմ, որ Ռուսաստանը, ինչպես և Հայաստանը և Ադրբեջանը, լրջորեն շահագրգռված են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացմամբ։ Չի բացառվում, որ նորմալացման այս գործընթացը ձգձգվում է արեւմտյան եւ ամերիկյան սկզբնական կազմակերպությունների կողմից ճնշման պատճառով։ Ակնհայտ է, որ նույնիսկ եվրոպացիներն են վախենում ամերիկացիներից և երբեմն հեզորեն ընդունում ու համաձայնում են ԱՄՆ-ից թելադրվող քաղաքականության հետ։ Հետևաբար ամերիկացիները առաջիկայում ևս կանեն ամեն հնարավորը, որպեսզի հակամարտությունները շարունակվեն բորբոքվել, իսկ հաշտեցման գործընթացը, ինչպես ասում են, հետաձգվի երկրորդ պլանում։ Կցանկանայի հուսալ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների իմաստության, ինչպես նաև Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ այդ պայմանավորվածությունները, այնուամենայնիվ, կիրականացվեն։ Դիրքերի մերձեցումը հեշտ գործերից չէ, սակայն հաշվի առնելով բոլոր կողմերի դեպի խաղաղության ձգտումները, հույս ունեմ, որ արդյունքում տարածաշրջանում կտիրի բաղձալի կայունություն։
-Հնարավոր համարում ե՞ք Բաքվի և Երևանի միջև հաշտության պայմանագրի ձեռք բերումը։
-Կարծում եմ, դա հնարավոր է։ Գլխավորը այն է, որպեսզի երկու կողմերն էլ հավասարապես դա ցանկանան։
-Դուք հիանալիորեն գիտեք, որ կարգավորման գործընթացը Հայաստանն է դանդաղեցնում է։ Ի՞նչ նպատակով է նա խուսափում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության կետերի կատարումից։
-Հայաստանի ղեկավարները և, առհասարակ, նրա քաղաքական վերնախավը բոլոր ժամանակներում մի բան են հայտարարել, իսկ իրականում հակառակն են ցուցադրել։ Այսինքն՝ խոսքերը տրամագծորեն տարբերվել են գործողություններից։ Բայց հուսով եմ, որ կգտնվեն անհրաժեշտ լծակներ, որպեսզի բանակցային գործընթացը շարժվի ճիշտ ուղղությամբ։
-Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք վերջերս ՌԴ Պետդումայում պատգամավոր Միխայիլ Շերեմետի՝ ԽՍՀՄ կերպարով միավորում ստեղծելու կոչը։ Ինչի՞ մասին է խոսում այդ, չափազանց կասկածելի մեսիջը։
-Սա խոսում է պատգամավոր Շերեմետի մասնավոր կարծիքի մասին, ով, ըստ երեւույթին, ցանկանում է, որպեսզի իր մտքերը մեջբերվեն լրատվական տարածքում։ Հանրապետությունների մեծ մասը, որոնք ժամանակին գտնվել են ԽՍՀՄ-ի կազմում, ինչպես ինձ թվում է, կցանկանաին վերադառնալ փոխգործակցության նախկին ձևաչափին։ Սակայն չափազանց շատ ժամանակ է անցել այն պահից, երբ բոլորը, ինչպես ասում են, բաժանվել են ըստ իրենց բնակարանների։ Մեծացել է մարդկանց նոր սերունդ, նրանք չափահաս են դարձել այլ արժեքների վրա, որոնք այդ թվում նաև, արմատավորվել են արհեստականորեն։ Եթե հիպոթետիկ պատկերացնենք, որ Ռուսաստանը անհետացել է աշխարհի քարտեզից, ապա նախկին Խորհրդային Միության շատ երկրները կդադարեն գոյություն ունենալ, քանի որ հատկապես Մոսկվան է հանդիսանում նրանց անկախության երաշխիքը։
-Առաջին հերթին Հայաստա՞նը։
-Եվ ոչ միայն։ Նույնիսկ այդ նույն Մերձբալթյան երկրները։
- Ռուսաստանը դեռ իր մեջ կրու՞մ է նոր կայսրություն կառուցելու գաղափարը։
- Ռուսաստանը կզբաղվի իր տարածքի դասավորությամբ։ Մի հինգ տարի հետո աշխարհը կլինի բոլորովին այլ, արմատապես կփոխվի նաեւ վերաբերմունքը Ռուսաստանի նկատմամբ։

«В Армении есть силы, которые любой ценой хотят создать напряжение в регионе»
Интервью Caliber.Az c известным российским адвокатом и общественным деятелем, членом-корреспондентом Российской академии естественных наук Янисом Юкшей.
- Господин Юкша, как вы расцениваете участившиеся в Армении антироссийские демарши? Какую реакцию это вызывает в России?
- Армения - страна маленькая и долгое время была бесхозной, возможно, поэтому в ней появились всевозможные соросовские фонды, которые пустили там глубокие корни. Я думаю, что на сегодняшний день политика США и англосаксонского мира утеряла возможности управления внешним миром, их задача теперь состоит в том, чтобы разжигать конфликты, где только это возможно. Армения же при том, что вроде бы пребывает в орбите России, как раз укладывается в рамки американской стратегии, которая транслируется в том числе из различных штаб-квартир на Западе.
- Вы имеете в виду и недавний приезд директора ЦРУ в Армению?
- Конечно. Там, где появляются руководители ЦРУ, тут же начинаются деструктивные действия.
- Разве этот факт как-то объясняет провокационные выпады армян в отношении российских миротворцев в Карабахе?
- Думаю, что на территории Армении есть силы, которые любой ценой хотят создать напряжение в регионе и рассорить армян и русских. Всегда есть антагонисты и циники, готовые продать даже свою мать за три копейки, таковые есть и в Армении. Но не думаю, что в интересах Армении спорить с Россией или тем более конфликтовать, как минимум потому, что Россия и Армения несопоставимы. Россия всячески оберегает Армению, поэтому последней ни к чему пререкаться с Россией.
- Каковы шансы нормализации отношений между Баку и Ереваном при посредничестве Москвы и Брюсселя?
- Россия прикладывает усилия для урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Уверен, что Россия, как и Армения, и Азербайджан, серьезно заинтересована в нормализации армяно-азербайджанских отношений. Не исключено, что данный процесс нормализации затягивается по причине давления со стороны западных и американских ячеек. Очевидно, что даже европейцы боятся американцев и порой безропотно принимают и соглашаются с политикой, диктуемой из США. Поэтому американцы будут и впредь делать все возможное, чтобы конфликты разгорались и дальше, а примирительный процесс откладывался, что называется, в долгий ящик. Хочется надеяться, что благодаря мудрости руководителей Азербайджана и Армении, а также при посреднических усилиях России все же эти договоренности будут выполняться. Сближение позиции - задача не из простых, но учитывая стремление всех сторон к миру, надеюсь, что в итоге в регионе воцарится долгожданная стабильность.
- Считаете возможным достижение мирного договора между Баку и Ереваном?
- Полагаю, это возможно. Главное, чтобы обе стороны равнозначно этого хотели.
- Вы прекрасно знаете, что процесс нормализации тормозит Армения. С какой целью она избегает выполнения пунктов Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года?
- Руководители Армении и в целом ее политическая элита во все времена заявляли об одном, но на деле демонстрировали обратное. То есть слова диаметрально расходились с действиями. Но я надеюсь, что будут найдены нужные рычаги, чтобы процесс переговоров двигался в нужном направлении.
- А как бы вы прокомментировали недавний призыв, озвученный депутатом Михаилом Шереметом в Госдуме РФ о создании объединения по образу СССР? О чем говорит этот весьма сомнительный месседж?
- Это говорит о частном мнении депутата Шеремета, который, видимо, хочет, чтобы его мысли цитировались в медиа-пространстве. Большинство республик, которые некогда входили в состав СССР, как мне кажется, хотели бы вернуться к прежнему формату взаимодействия. Однако слишком много времени прошло с тех пор, как все разошлись, что называется, по своим квартирам. Выросло новое поколение людей, они взрослели на других ценностях, которые в том числе насаждались искусственно. Если гипотетически представить, что Россия исчезла с карты мира, то многие страны бывшего Союза прекратят существование, поскольку именно Москва является гарантом их независимости.
- В первую очередь Армения?
- И не только. Даже те же страны Прибалтики.
- Россия все еще вынашивает идею строительства новой империи?
- Россия будет заниматься обустройством своего пространства. Лет через пять мир станет совсем другим, в корне изменится и отношение к России.