Մոսկվան ու Երևանը. նոր պառակտում` ըստ դիրքորոշումների և ըմբռնումների «Հատուցումը», որպես հայ-ռուսական հարաբերությունների բարոմետր
13 Օգոստոսի 2022 13:32
Մոսկվայի և Երևանի հետ գրեթե նույն պատմությունը, ինչ ծերունին համառ էշուկի հետ, որտեղ կենդանին իր վրա նստելու մտադրությունը ակնհայտորեն չի կիսում։ Տարիների ընթացքում նա դարձել է կամակոր։ Բայց էշի համառության համար, ինչպես գիտեք, միշտ կգտնվի երկար մտրակ։
Գերանդին քարի դեմ
«Հատուցում» գործողությունը դարձել է հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրության թեստը և ուժաչափը։ Եվ այս թեստը Հայաստանի մոտ լուրջ հիվանդություն է բացահայտել, ճանապարհին մերկացնելով Մոսկվայի և Երևանի միջև հիմնարար հակասությունները։ Ե՞րբ են սկսել։ Առհասարակ տարաձայնություններ միշտ էլ եղել են, իսկ վերջին ժամանակներում բոլորովին խորացել են։ Թեկուզ այն պատճառով, որ այդքան էլ ջերմ չկազմավորվեցին հասարակության բոլորովին տարբեր շերտերից և տարբեր մակարդակի քաղաքական փորձ ունեցող մարդկանց՝ Պուտինի և Փաշինյանի հարաբերությունները։ Եթե Պուտինը ավելի շուտ պետական համակարգի արգասիք է, ապա Փաշինյանը՝ կորպորատիվ մտածելակերպի բացակայությամբ փողոցային ընդդիմադիր է։ Մոսկվան ավելի սովոր է գործ ունենալ հին դպրոցի կառավարիչներ՝ Քոչարյանի, Սարգսյանի, հետ, իսկ այստեղ՝ այ քեզ անակնկալ...
Հին քաղաքական հակառակորդ՝ Քոչարյանի հանդեպ ատելությունը, ում դեմ Վովաևիչը արդեն վաղուց ոխ է պահում, հակառակ է գնում Պուտինի հետ նախկին նախագահի ջերմ բարեկամությանը։ Եվ Փաշինյանի կողմից նախաձեռնված նրա ընդհուպ մինչև ազատազրկում հետապնդումները խիստ սրտնեղեցին Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինին։ Երևանի գերանդին դեմ առավ Մոսկվայի քարին.. և արագ բթացավ։ Իսկ Ռուսաստանի ցուցադրական չմիջամտությամբ 44-օրյա պատերազմի իրադարձությունները Փաշինյանին հասկացրեցին, որ ավելի լավ է Քոչարյանի վրա այլևս փտածություն չսփռել և նրան քննություններով և մեկուսարաններով քարշ չտալ՝ ավելի թանկ կնստի…
Այստեղ կա նաև ինչ որ ավելի խոր բան: Փաշինյանի կիսապրոլետարական գավառական գիտակցության և Քոչարյանի ու Սարգսյանի նման «օրենքով գողերի» հեղինակության բախում։ Եվ պատահական չէ, որ իշխանության գալու հետ միասին Վովաևիչը անմիջապես սկսեց հանցավոր ենթամշակույթի, գողական հասկացությունների լիկվիդացման արշավ, ընդհուպ մինչև նախկին իշխանության մերձավորների որսումները ու կալանավորումը։ Բայց մենք շեղվեցինք։
Սանտա-Կլաուսը Երևանում
Մոսկվայի և Երևանի միջև հարաբերությունների նոր թաքստարանային սրումը ըստ ժամանակի կարելի է վերագրել մոտավորապես գարնան կեսերին, երբ Հայաստանի մայրաքաղաքի հրապարակներում սկսեցին հատկապես բարձր մռնչալ ռևանշիստ-ընդդիմադիրները և Փաշինյանին պարզ դարձավ, որ առանց Կրեմլի ձեռքի այստեղ գործը գլուխ չի եկել։ Հատկապես այն ժամանակ, երբ ընդդիմադիրները սկսեցին Երևանի հրապարակներում զանգվածաբար տեղադրել տաքացված վրաններ և լափել ակնհայտ դրսից եկած միջոցներով տաք կերակուրը։ Արդյունքում Փաշինյանը հաղթեց ընդդիմությանը, բայց իր քաղաքական հակառակորդների հետ Մոսկվայի սիրախաղից նստվածքը, անշուշտ, մնաց։
Հետո սկսվեց համաչափ «պատասխանիկների» շարանը. Հայաստանի մայրաքաղաքում Կանադայի դեսպանատան բացումը և կեռասը տորթի վրա՝ Ամերիկայի քաղաքական հետախուզության գլխավոր հետախույզի ժամանումը Երևան: Ինչը ցնցեց Մոսկվային ոչ պակաս, քան երեխաները Սուրբ Ծննդյան նախօրեին, երբ նրանք մարմնավոր տեսան Սանտա-Կլաուսին: Պարզ դարձավ, որ Փաշինյանը պատրաստում է Վաշինգտոնի հետ գրեթե սեպարատ բանակցություններ, կամ էլ, ծայրահեղ դեպքում տնտղում է հողը։
Իսկ Հայաստանի ղեկավարը, միևնույն ժամանակ, սկսեց ինչ որ «անհնազանդության» ակտեր կազմակերպել իր մոսկվացի ավագ եղբոր նկատմամբ, օրինակ, ակնհայտորեն հրաժարվեց տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումից, ինչը Կրեմլին հիմա իսկապես շատ անհրաժեշտ է: Եվ ամենուր Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունները սկսեցին ծառերի բողբոջները պես ուռչել ու ծաղկել։ Ի դեպ, Փաշինյանի համար բավականին հեշտ է կարգավորել նման տրամադրությունները: Հայաստանում կան բազմաթիվ ամերիկամետ և սփյուռքյան ոչ կառավարական կազմակերպություններ, որոնց համար Ռուսաստանը՝ ակնհայտորեն չսիրված եղբայր է։
Մոսկվայի ֆիզկուլտողջույնը
Փաշինյանը չէր շտապում նաև Ղարաբաղից դուրս բերել հայկական զինված կազմավորումները՝ մոծակների այնպիսի օգտակար երամ, որը ժամանակ առ ժամանակ բզբզում էր Երևանի խնդրանքով, եթե հանկարծ ինչ-որ մեկը վիրավորեր վարչապետին։ Բայց ինչ-որ պահի Կրեմլը որոշեց խորամանկել և անձամբ ֆիզկուլտողջույն կազմակերպել Փաշյանյանի համար։ Երբ հնարավորությունը հայտնվում է: Թող նույնիսկ ինչ-որ կերպ ի վնաս սեփական շահերի, քանի որ ցուցադրական ճիպոտահարման էֆեկտը այնուամենայնիվ ավելի կարևոր է։ Ինչպես նաև ուսանելի տարր՝ Մոսկվայի մյուս բոլոր հովանավորների համար։
«Հայանոսապարտիզանոս» ձևաչափի տականքների և «արցախյան ոգի» քարոզող բոլոր երևանյան քաղաքական գործիչների գոռոզությունը հիմնովին տապալած Ադրբեջանական «Հատուցում» գործողությունը՝ դարձավ նաև Փաշինյանի համար բացահայտման պահ՝ նա վերջապես հասկացավ, որ ամեն ինչ այդպես չի գնում, ինչպես պետք է։ Մոսկվան գործնականում ինքնամեկուսացվել է իրավիճակը մեկնաբանելուց, իսկ ռուս խաղաղապահները, որոնց ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում իրականացվել է գործողությունը, ինչ-որ կերպ հաջողությամբ գոլորշիացել են հենց ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների հարվածների ժամանակ։ Կարծես թե բոլորը միանգամից գնացել են ճաշելու։ Չնայած այս հանգամանքների համընկնման հավանականությունը առհասարակ մոտ է զրոյի։
Մոսկվան այսպիսով միանգամից երկու նապաստակ սպանեց. ցույց տվեց, որ լսել է Ալիևի վերջին հայտարարությունը և մտրակեց Փաշինյանին։ Եվ այս դեպքում Կրեմլը գործել է նպատակաուղղված՝ հստակ ֆիզիկուլտողջույն է փոխանցել Երևանին, ինչը հատկապես ակնհայտ է Ֆարուխ լեռան հետ մարտի միջադեպի համեմատ, երբ Մոսկվան վրդովմունքի փոթորիկ բարձրացրեց՝ գործնականում Բաքվին մեղադրելով անօրինական գործողությունների մեջ։ Թեև օրինականությամբ, և՛ այն ժամանակ, և՛ հիմա ամեն ինչ կարգին էր՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետին լիովին համապատասխանությամբ։
Իսկ դուք որտե՞ղ էիք:
Բայց ահա Փոքր Կովկասի լեռնաշղթայի ռազմավարական բարձունքների նկատմամբ վերահսկողության հաստատմամբ «Հատուցում» լայնածավալ գործողության վերաբերյալ Մոսկվան գերադասեց առանձնապես չարձագանքել։ Հասկանալի է, իհարկե, որ հայերը, առանց չափազանցության, լկտիացել են Լաչինի միջանցքի նկատմամբ իրենց վերջնագրային դժգոհության մեջ՝ ինչպես շունը խոտի դեզի վրա, որն ինքը ոչ մի բան չի ուզում անել, ոչ էլ պատրաստվում է որևէ մեկին թողնել այդ խոտի դեզի մոտ։ Այնուամենայնիվ, Մոսկվան դեռևս ընտրություն ուներ խաղալ Երևանի հետ՝ լրջորեն զայրացնելով Բաքվին, կամ մնալ կողքին: Եվ, ի վերջո, Փաշինյանին նման բոնուս չտրամադրվեց, ինչն էապես թուլացրեց հայ պարտիզանների, այդ թվում նաև Ղարաբաղում հարությունյանական կլիկի դիրքերը։ Եվ հիմա այս ռազմականացված խառնախումբը գտնվում է ադրբեջանցի զինվորականների հսկողության տակ. նստել եմ բարձր, նայում եմ հեռուն։
Այս շրջադարձն առաջացրեց Փաշինյանի վրդովմունքը. Ով կպատկերացներ մինչև վերջերս, որ Երևանն ու Մոսկվան կարող են բախվել ամենասուրբ առիթի՝ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայության համար։ Ավելին, Մոսկվան հայերի համար հարմար դիրք է գրավել Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման գոտու հետ կապված՝ հիվանդանոցներ կառուցել, մարդասիրական օգնություն տեղափոխել, խնամել անջատողականներին և հայ երեխաներին գրեթե մանկապարտեզներ տարել։ Իսկ հիմա Փաշինյանը, իր պնդումներում Մոսկվային վրդովված հարցրեց՝« իսկ դուք որտե՞ղ էիք», - գրեթե, ինչպես հարսը սկեսուրի մոտ, ով աչքաթող է արել իր երեխային, երբ մայրը աշխատանքի էր: Պուտինին ուղղված Փաշինյանի զանգը ակնհայտ զգացմունքային էր։
Ստացեք և ստորագրեք
Հետևաբար Մոսկվայից հնչող բոլոր պատասխան բացատրությունները ավելի շատ նման են չարամիտ ժպիտի՝ ի պատասխան անշնորհակալ կապիտուլյանտի։ Շատ հեգնանքով։
Ռուսական կողմն անհիմն է համարում որոշակի քննադատական հայտարարությունները ղարաբաղյան տարածաշրջանում խաղաղապահ կոնտինգենտի հասցեին։ Այս մասին հինգշաբթի կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է՝ ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը։
«Ինտենսիվ քաղաքական շփումների հետ մեկտեղ շարունակվում է նաև ակտիվ աշխատանքը ռուս խաղաղապահների կողմից, որոնք անհրաժեշտ ջանքեր են գործադրում իրավիճակը կայունացնելու համար։ Ե՛վ Բաքուն, և՛ Երևանը բազմիցս նշել են ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կարևոր դերը։ Խաղաղապահների առանձին քննադատությունը համարում ենք չարդարացված։ Իսկ լրացուցիչ մանրամասների համար նրանց կառաջարկեինք դիմել Ռուսաստանի Պնախարարությանը»,- ասել է Նեչաևը։
Մտրակ առանց քաղցրաբլիթի
Ըստ երևույթին, Մոսկվան որոշել է համառ էշին դրդել կոնկրետ գործողությունների, և եթե նա դիմադրի և ցատկոտի Վաշինգտոնի ուղղությամբ կամ շարունակի արգելափակել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապասառեցումը՝ կսանձի և կտանի ճիշտ ուղղությամբ։
Ակնհայտորեն նախաձեռնությունը իր ձեռքը վերցնելու մտադրությամբ՝ մերժելով Բրյուսելի խայծը Երևանից, Մոսկվան հայտարարեց մինչև օգոստոսի վերջը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջին դեմքերի միջև բանակցություններ անցկացնելու մասին։ Ընդ որում, կարծես թե Երեւանին այդ համառ էշի պես քարշ են տալիու այդ հանդիպմանը։ Եվ կհետևեն, որպեսզի ինչ որ կերպ ավելորդ բաներ չասի։ Այլ կսկսի փնթփնթալ։
Մինչդեռ պարզվում է, որ Հայաստանի ընդդիմությունն աշնանը գլոբալ հարձակում է նախապատրաստում Փաշինյանի դիրքերի վրա։ Ոգեշնչված, կարծես, Կրեմլի աշտարակներով։ Սահմանադրական դատարանի ապարատի նախկին ղեկավար, ընդդիմադիր Էդգար Ղազարյանը նույնիսկ բարձրաձայնեց ռեւանշիստների վիթխարի ծրագրերը՝ ներկայացնելով Նիկոլ Փաշինյանին անվստահության քվեի հետ կապված պաշտոնանկ անելու ռազմավարությունը։ Դե, իսկ սկզբի համար նախատեսվում է անցկացնել երեք հանրահավաք։
«Առաջինը՝ օգոստոսի 23-ին, երկրորդը՝ սեպտեմբերի 2-ին, սա Դիմադրության շարժման հանրահավաքն է, երրորդը՝ սեպտեմբերի 21-ին՝ ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հարցի քննարկման ժամանակ»,- նշել է Ղազարյանը։ .
Նրա ազդարարած նոր կազմակերպությունը կոչվելու է «Անկախության շարժում»։ Նրա ակցիան մեկնարկելու է օգոստոսի 23-ին՝ Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրը, և կավարտվի սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրը։ Եվ,Ղազարյանի խոսքով, «ամենաուշը սեպտեմբերի 21-ից Նիկոլ Փաշինյանը չպետք է լինի Հայաստանի վարչապետ»։
Ահա այսպիսի տպավորիչ մտրակը, ըստ երևույթին, և կստիպի Փաշինյանին գործել խիստ Մոսկվայի օրակարգի շրջանակներում...

Москва и Ереван: новый раскол - по позициям и по понятиям
С Москвой и Ереваном почти та же история, что со старцем и упрямым осликом, где животное намерение проехаться на нем явно не разделяет. С годами строптивым стало. Но на ослиное упрямство, как известно, всегда найдется длинный кнут.
Коса на камень
Операция «Возмездие» стала тестом на крепость и барометром армяно-российских отношений. И выявил этот тест у Армении серьезное нездоровье, попутно обнажив принципиальные противоречия Москвы и Еревана. Когда начались? Вообще-то разногласия были всегда, а в последнее время совсем углубились. Хотя бы потому, что не слишком тепло сложились отношения Путина и Пашиняна – людей из совершенно разных слоев общества и с разным уровнем политического опыта. Если Путин скорее продукт государственной системы, то Пашинян – уличный оппозиционер с отсутствием корпоративного мышления. Москве привычнее иметь дело с управленцами старой школы - Кочаряном, Саргсяном, а тут – нате вам сюрприз…
Ненависть к Кочаряну – старому политическому противнику, на которого Воваевич затаил обиду уже давно, шла вразрез с теплой дружбой экс-президента с Путиным. И его преследование, вплоть до посадки в тюрьму, инициированной Пашиняном, весьма раздосадовало ВВП. Коса Еревана нашла на камень Москвы… и быстро затупилась. А события 44 -дневной войны с демонстративным невмешательством России дали понять Пашиняну, что Кочаряна лучше больше не гнобить и по следствиям и изоляторам не таскать – дороже выйдет…
Есть тут и нечто более глубинное: столкновение полупролетарского провинциального сознания Пашиняна и авторитета «воров в законе», коими были Кочарян и Саргсян. И не случайно с приходом во власть Воваевич тотчас затеял кампанию по ликвидации криминальной субкультуры, воровских понятий вплоть до отлова и заключения под стражу приближенных прежней власти. Но мы отвлеклись.
Санта-Клаус в Ереване
Новое подспудное обострение отношений Москвы и Еревана по времени можно отнести примерно к середине весны – когда на площадях армянской столицы особенно громко загалдели оппозиционеры-реваншисты и Пашиняну стало ясно, что без руки Кремля тут точно не обошлось. Особенно когда оппозиционеры в массовом порядке начали    устанавливать утепленные палатки на площадях Еревана и хлебать горячие харчи, сваренные на средства, пришедшие явно извне. Пашинян оппозицию в результате победил, но осадок от заигрываний Москвы с его политическими противниками, безусловно, остался.
Далее пошла серия пропорциональных «ответок»: открытие посольства Канады в армянской столице и - вишенка на торте - прибытие в Ереван главного американского политического разведчика. Что потрясло Москву не меньше, чем детей в канун Рождества, узри они Санта-Клауса во плоти. Стало ясно, что Пашинян готовит чуть ли не сепаратные переговоры с Вашингтоном или, по крайней мере, прощупывает почву.
А армянский лидер тем временем принялся устраивать некие акты «неповиновения» старшему московскому брату, например, явно заартачился по поводу разблокирования транспортных коммуникаций в регионе, очень сейчас необходимых Кремлю. И во всей в Армении начали, как почки на деревьях, набухать и расцветать антироссийские настроения. Регулировать такие настроения Пашиняну, между прочим, достаточно легко: в Армении множество проамериканских и диаспорских НПО, для которых Россия – явно брат нелюбимый.
Физкульпривет Москвы
Выводить армянские вооруженные формирования из Карабаха Пашинян тоже не спешил – полезная такая стайка комаров, время от времени жужжащая по требованию Еревана, если вдруг кто-то обидел премьера. Но в какой-то момент Кремль решил схитрить и сам устроить физкультпривет Пашяняну. Когда представится случай. Пусть даже некоторым образом во вред своим же интересам, поскольку эффект показательной порки все-таки важнее. Как и назидательный элемент – для всех других протеже Москвы.
Азербайджанская операция «Возмездие», основательно сбившая спесь со всей шушеры формата «армяноспартизанос» и всех ереванских политиков, пиарящих «арцахский дух», оказалась и моментом откровения для Пашиняна – понял наконец, что всё пошло не так. Москва практически самоустранилась от комментариев по ситуации, а российские миротворцы, в зоне временной ответственности которых проводилась операция, как-то удачно самоиспарились именно во время удара азербайджанских спецсил. Словно все разом ушли на обед. Хотя вероятность совпадения этих обстоятельств вообще-то близка к нулю.
Москва таким образом убила сразу двух зайцев: показала, что услышала недавнее заявление Алиева и высекла Пашиняна. И в данном случае Кремль действовал целенаправленно - передавал четкий физкульпривет Еревану, что особенно очевидно в сравнении с мартовским инцидентом с горой Фаррух, когда Москва устроила бурю возмущения, практически обвинив Баку в неправомерных действиях. Хотя с правомерностью и тогда, и сейчас всё было в порядке – в полном соответствии с пунктом 4 Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года.
А где вы были?
А вот на масштабную операцию «Возмездие» с установлением контроля над стратегическими высотами хребта Малого Кавказа Москва предпочла особо не реагировать. Понятно, конечно, что армяне, без преувеличения, обнаглели в своем ультимативном недовольстве в связи с Лачинским коридором - как собака на сене, которая ни сама ничего делать не хочет, ни подпускать кого-то к этому сену не собирается. Однако у Москвы все-таки был выбор: подыграть Еревану, серьезно позлив Баку, или остаться в стороне. И в конечном итоге такой бонус Пашиняну предоставлен не был, что ощутимо ослабило положение армянской партизанщины, в том числе арутюняновской клики в Карабахе. И теперь этот военизированный сброд находится под наблюдением азербайджанских военных: высоко сижу – далеко гляжу.
Такой поворот вызвал возмущение Пашиняна. Кто бы мог еще недавно вообразить, что Ереван и Москва могут сцепиться по самому сакральному поводу – пребывания российских миротворцев в Карабахе. Причем Москва в отношении зоны расположения миротворцев в Карабахе занимала удобную для армян позицию - строила больницы, возила гумпомощь, опекала сепаратистов и чуть ли не армянских детей по детским садам развозила. И теперь Пашинян в своих претензиях возмущенно вопросил Москву: «А где вы были?» - почти как невестка у свекрови, недосмотревшей за ее ребенком, пока мамаша была на работе. Звонок Пашиняна к Путину явно был на эмоциях.
Получите и распишитесь
Поэтому все ответные пояснения Москвы – скорее как злорадная усмешка в ответ неблагодарному капитулянту. С немалой долей иронии.
Российская сторона считает неоправданными отдельные критические высказывания в адрес миротворческого контингента в регионе Карабаха. Об этом заявил в четверг на брифинге заместитель директора департамента информации и печати МИД РФ Иван Нечаев.
«Наряду с интенсивными политическим контактами активная работа продолжается и российскими миротворцами, которые предпринимают необходимые усилия для стабилизации ситуации на земле. И в Баку, и в Ереване ранее неоднократно отмечали важную роль российского миротворческого контингента. Считаем отдельную критику в адрес миротворцев неоправданной. А за дополнительными деталями предложили бы обратиться в Минобороны России», — указал Нечаев.
Кнут без пряника
Судя по всему, Москва решила подстегнуть упрямого ослика к конкретным действиям, а если будет упираться и взбрыкивать в сторону Вашингтона или и далее блокировать разморозку транспортных коммуникаций, взнуздать и повести в нужную сторону.
Явно с намерением взять инициативу в свои руки, отбросив от Еревана приманку Брюсселя, Москва объявила о проведении переговоров первых лиц России, Азербайджана и Армении до конца августа. Причем похоже, что Ереван тащат на встречу как того упрямого осла. И будут следить – как бы не наговорил чего лишнего. А станет брюзжать…
Тем временем выясняется, что армянская оппозиция готовит осенью глобальное наступление на позиции Пашиняна. Вдохновленная, похоже, башнями Кремля. Бывший руководитель аппарата Конституционного суда, оппозиционер Эдгар Казарян даже озвучил грандиозные планы реваншистов, представив стратегию отстранения Никола Пашиняна в связи с выражением вотума недоверия. Ну а для начала планируется провести три митинга.
«Первый – 23 августа, второй – 2 сентября, это митинг Движения сопротивления, и третий – 21 сентября – во время обсуждения в Национальном собрании вопроса отставки Никола Пашиняна», - отметил Казарян.
Анонсированная им новая организация будет называться «Движение независимости». Его акция стартует с 23 августа – дня принятия Декларации о независимости Армении, а завершится 21 сентября – в День независимости Республики Армения. И, по словам Казаряна, «самое позднее 21 сентября Никол Пашинян не должен быть премьер-министром Армении».
Вот такой внушительный кнут, по-видимому, и заставит Пашиняна действовать строго в рамках повестки Москвы…