«Ադրբեջանը կարող է ուժով լուծել Հայաստանի կողմից տորպեդահարվող հարցերը» Դարիա Գրևցովան՝ Caliber.Az-ի հետ կապի մեջ
15 Օգոստոսի 2022 14:28
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ռուսաստանի Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Դարիա Գրևցովայի հետ:
-Ձեր վերաբերմու՞նքը Ղարաբաղում Հայաստանի սադրանքին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի ձեռնարկած «Հատուցում» ռազմական գործողության նկատմամբ։
- Ադրբեջանը շատ տակտիկորեն և վստահ հայերին ցույց տվեց, որ բոլոր սադրանքներին կտրվի էական պատասխան։ «Հատուցում» ռազմական գործողությունը իրականացվել է շատ հաջող և հայերին ցույց է տվել, որ եթե նման սադրանքները շարունակվեն, Ադրբեջանը կգնա առաջ և կանգ չի առնի Ղարաբաղում իր ներկայիս դիրքերի վրա։ Ուստի Հայաստանում պետք է մտածեն, թե որքանով է նրանց ձեռտու իրադարձությունների նման զարգացումը։ Բոլորը հասկանում են, որ անհրաժեշտ է հավատարիմ մնալ պայմանավորվածություններին, համապատասխանաբար, Հայաստանը պետք է բոլոր զինված կազմավորումները դուրս բերի Ղարաբաղից, ինչպես դա նշված է 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության կետերում։ Հակառակ դեպքում Ադրբեջանը կարող է ուժով լուծել Հայաստանի կողմից տորպեդահարվող հարցերը։
Առայժմ Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հարցերը լուծել խաղաղ դիվանագիտության ու բանակցությունների ճանապարհով, և Հայաստան համար ավելի լավ է օգտվել այդ հնարավորությունից։ Ինչ վերաբերում է շարունակվող սադրանքներին, ապա, իմ կարծիքով, դրանք կոչված են Ադրբեջանին և Ռուսաստանին միմյանց հետ գժտեցնելու համար, որպեսզի ռուս զինվորները Հայաստանի կողմից կռվեն Ադրբեջանի դեմ։ Սա այդպիսի, իբր խորամանկ քայլ է, որի շնորհիվ հայերը հույս ունեն իրենց վերադարձնել Ղարաբաղը։ Իսկ իրականում սա բավականին հիմար քայլ է, քանի որ Ռուսաստանը հասկանում է Ղարաբաղում տեղի ունեցողների ողջ էությունը և սթափ գնահատում է իրավիճակը։
- Երևանում ի՞նչ եզրակացություններ պետք է անեն նախագահ Ալիեւի երեկվա հարցազրույցից։
-Երևանը պետք է հասկանա, որ ղարաբաղի հայերի համար չի կարող լինել ինքնավարություն, որի մասին նրանք այնտեղ երազում են։ Ինչպես ասել է նախագահ Ալիևը, հայերը ինտեգրվելու են ադրբեջանական հասարակությանը և օգտվելու են նույն իրավունքներով, ինչ ադրբեջանցիներն ու Ադրբեջանում ապրող մյուս ժողովուրդները։ Համապատասխանաբար, անհրաժեշտ է հավատարիմ մնալ եռակողմ պայմանավորվածություններին և դրանք կատարել։ Հայաստանի համար դա կլինի ամենաճիշտ քայլը։ Ալիևի մեսիջների իմաստը նրանում է, որպեսզի Հայաստանը դադարեցնի ատելության քարոզչությունը, որն նա անցկացնում է Ադրբեջանի դեմ։ Անհրաժեշտ է լուծարել այդ քարոզչությունը, և Ադրբեջանի ղեկավարը Փաշինյանին հենց դա է կոչ անում։
-Ինչո՞վ է պայմանավորված Հայաստանում հերթական հակառուսական հիստերիան։ Ո՞վ է դա ուռճացնում:
- Հայաստանում ներկայիս հակառուսական հիստերիայի հետևում կանգնած է Փաշինյանը, քանի որ երկու շաբաթ առաջ նա ԱՄՆ-ից 120 միլիոն դոլար է ստացել ԿՀՎ տնօրենի Երևան կատարած այցի ժամանակ։ ԿՀՎ-ի խորամանկ ծրագիրը կայանում է նրանում, որպեսզի իրար հետ գժտեցնել Ռուսաստանին ու Թուրքիային՝ դրանում ներգրավելով Հայաստանին։ ԱՄՆ-ում ուժեղ նյարդայնացած են, որ Թուրքիան այնպես էլ չի միացել Արևմուտքի հակառուսական պատժամիջոցներին, հետևաբար, Հայաստանի օգնությամբ Վաշինգտոնն ակնկալում է շարունակել սադրանքները Ղարաբաղում, որպեսզի դրանց մեջ ներգրավել ռուս խաղաղապահներին և Թուրքիային։ Այս ամենը արվում է նոր բախումների հաշվարկով, որոնք Թուրքիային կգժտեցնեն Ռուսաստանի հետ։ Անշուշտ, Ռուսաստանում տեղյակ են ԱՄՆ-ի նման խորամանկ պլանի մասին, իսկ հակառուսական հիստերիան, որը շարունակվում է ամբողջ տարվա ընթացքում, ուշադրությամբ հետևում են և անում են համապատասխան եզրակացություններ։ Դա մեծապես կապված է նրա հետ, որ Հայաստանը ակտիվորեն նայում է դեպի Արևմուտք և սնվում է ամերիկյան ողորմություններով։ Ռուսաստանը հետևում է Հայաստանում և ընդհանրապես տարածաշրջանում իրավիճակին, քանի որ իր սահմանների երկայնքով անվտանգությունն ու կայունությունը Մոսկվայի համար սկզբունքորեն կարևոր խնդիր է։
-Կարող են արդյո՞ք, Ձեր կարծիքով, Հայաստանում սաստկացող ռեւանշիստական տրամադրությունները հանգեցնե՞լ Ղարաբաղում նոր պատերազմի։
- Եթե ռեւանշիստական ուժերը պատերազմ սկսեն Ղարաբաղում, ապա նրանք դատապարտված կլինեն ձախողման, քանի որ ակնհայտ են ադրբեջանական բանակի հաջողությունները, նրա ուժն ու հզորությունը, և իհարկե այն, թե նա որքան փայլուն կերպով անցկացրեց Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը։ Հայաստանն իրականում Ադրբեջանին հակադրելու բան չունի, Երևանը չունի այնպիսի սպառազինություն և այնպիսի ուժով բանակ, որն ունի Բաքուն։ Հետևաբար, ղարաբաղյան նոր պատերազմը, սկզբունքորեն, դժվար իրականացվող է, նույնիսկ Հայաստանում ռեւանշիստական ուժերը հասկանում են, որ այն տանուլ են տալու։ Համապատասխանաբար, լոբբինգի և ինչ-որ «փափուկ» տեխնոլոգիաների միջոցով հայերը Ռուսաստանին կտրամադրեն Ադրբեջանի դեմ։ Իմ կարծիքով, նրանք կշարունակեն Ղարաբաղում սադրանքները և կփորձեն ռուսական լրատվամիջոցների միջոցով գժտվեցնել Ադրբեջանին և Ռուսաստանին։
-Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի կողմից տրանսպորտային հաղորդակցությունների, մասնավորապես Զանգեզուրի միջանցքի բացման հեռանկարը։
- Զանգեզուրի միջանցքի բացման հեռանկարը, անշուշտ, կա, թեև Հայաստանը արգելափակում է այդ գործընթացը։ Միաժամանակ չեմ բացառում, որ նա ցանկացած պահի կարող է սկսել իրականացնել եռակողմ պայմանավորվածությունները։ Այս փուլում դրան խոչընդոտում են երկրում բավականին ուժեղ ռեւանշիստական ուժերը, ուստի Փաշինյանը առայժմ վախենում է ինչ որ իրական քայլեր ձեռնարկել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար։ Բայց ինչպես ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը, Զանգեզուրի միջանցքը պետք է աշխատի ճիշտ այնպես, ինչպես Լաչինի միջանցքը, ինչը նշանակում է, որ դրա բացման հեռանկարը միանշանակ կարգով կա։ Հնարավոր է, որ Փաշինյանը մոտ ապագայում կսկսի ապաշրջափակել տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունները, այդ թվում նաև Զանգեզուրի միջանցքը, քանի որ դա տնտեսապես ձեռնտու է նաև հենց Հայաստանին և զգալի օգուտներ է խոստանում։

«Азербайджан может силой решить вопросы, которые торпедирует Армения»
Интервью Caliber.Az c заместителем директора российского Института политических исследований Дарьей Гревцовой.
- Ваше отношение к недавней военной операции «Возмездие», предпринятой Азербайджаном в ответ на провокацию Армении в Карабахе?
- Азербайджан очень тактично и уверенно показал армянам, что на все провокации будет дан существенный ответ. Военная операция «Возмездие» была проведена очень успешно и показала армянам, что, если и дальше будут такие провокации, Азербайджан пойдет вперед, что не остановится на своих нынешних позициях в Карабахе. Поэтому в Армении должны задуматься, насколько устроит их такой вариант развития событий. Все понимают, что нужно придерживаться договоренностей, соответственно, Армения должна вывести все вооруженные формирования из Карабаха, как это указано в пунктах трехстороннего заявления от ноября 2020 года. В противном случае Азербайджан может силой решить вопросы, которые торпедирует Армения.
Пока что Азербайджан пытается решать все вопросы путем мирной дипломатии и переговоров, и Армении лучше воспользоваться этой возможностью. Что касается продолжающихся провокаций, то, на мой взгляд, они призваны поссорить Азербайджан и Россию, чтобы российские солдаты воевали на стороне Армении против Азербайджана. Это такой якобы хитрый ход, благодаря которому армяне надеются вернуть себе Карабах. В действительности же это довольно глупый ход, поскольку Россия понимает всю суть происходящего в Карабахе и трезво оценивает ситуацию.
- Какие выводы должны сделать в Ереване из вчерашнего интервью президента Алиева?
- Ереван должен понять, что никакой автономии для карабахских армян, о которой там мечтают, не может быть. Как сказал президент Алиев, армяне будут интегрированы в азербайджанское общество и наделены теми же правами, что и азербайджанцы, и другие народы, проживающие в Азербайджане. Соответственно, необходимо придерживаться трехсторонних договоренностей и выполнять их. Для Армении это будет самый правильный шаг. Посыл месседжей Алиева в том, чтобы Армения прекратила пропаганду ненависти, которую она проводит в отношении Азербайджана. Необходимо ликвидировать эту пропаганду, и азербайджанский лидер как раз и призывает Пашиняна к этому.
- Чем вызвана очередная антироссийская истерия в Армении? Кто ее раздувает?
- За нынешней антироссийской истерией в Армении стоит Пашинян, поскольку две недели назад он получил от США деньги в размере 120 млн долларов во время визита директора ЦРУ в Ереван. Хитрый план ЦРУ состоит в том, чтобы поссорить Россию и Турцию, задействовав в этом Армению. США сильно раздражены тем, что Турция так и не присоединилась к антироссийским санкциям Запада, поэтому с помощью Армении Вашингтон рассчитывает продолжить провокации в Карабахе, чтобы вовлечь в них российских миротворцев и Турцию. Все это делается с расчетом на новые столкновения, которые рассорят Турцию с Россией. Безусловно, о таком хитром плане США осведомлены в России, за антироссийской истерией, которая продолжается на протяжении всего года, внимательно наблюдают и делают соответствующие выводы. В большей степени это связано с тем, что Армения активно смотрит в сторону Запада и подкармливается за счет американских подачек. Россия отслеживает ситуацию в Армении и в целом в регионе, поскольку безопасность и стабильность у ее границ является принципиально важной задачей Москвы.
- Могут ли, по-вашему, усилившиеся реваншистские настроения в Армении привести к новой войне в Карабахе?
- Если реваншистские силы начнут войну в Карабахе, они будут обречены на провал, поскольку очевидны успехи азербайджанской армии, ее сила и могущество, и конечно, то, как она блестяще провела Вторую Карабахскую войну. Армении фактически нечего противопоставить Азербайджану, у Еревана нет таких вооружений и той силы армии, которая есть у Баку. Поэтому новая карабахская война в принципе труднореализуема, даже реваншистские силы в Армении понимают, что они проиграют ее. Соответственно, через лоббирование и какие-то «мягкие» технологии армяне будут настраивать Россию против Азербайджана. Думаю, они продолжат провокации в Карабахе и попытаются поссорить Азербайджан и Россию через российские СМИ.
- Какова перспектива открытия Арменией транспортных коммуникаций, в частности Зангезурского коридора?
- Перспектива открытия Зангезурского коридора, безусловно, есть, хотя Армения и тормозит этот процесс. В то же время я не исключаю, что в любой момент она может начать выполнять трехсторонние договоренности. На данном этапе этому препятствуют достаточно сильные реваншистские силы в стране, поэтому Пашинян пока боится предпринимать какие-то реальные шаги для разблокировки транспортных коммуникаций. Но как сказал президент Ильхам Алиев, Зангезурский коридор должен работать точно так же, как и Лачинский, а это значит, что перспектива его открытия в однозначном порядке есть. Возможно, Пашинян уже в ближайшем будущем приступит к разблокировке транспортных коммуникаций в регионе, в том числе и Зангезурского коридора, так как это экономически выгодно и самой Армении, сулит ей значительную выгоду.