Լաչինը շրջանցող հաղորդակցության ճանապարհ. XXI դարի ճանապարհից դեպի հողային ճանապարհ Caliber.Az-ի մեկնաբանությունը - ՖՈՏՈ/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
18 Օգոստոսի 2022 12:51
Լուրը այն մասին, որ Լաչին քաղաքը շրջանցող նոր մայրուղու շինարարությունը ավարտվել է՝ Ադրբեջանում և Հայաստանում հանդիպել են բևեռային ընկալմամբ։ Եթե մեր երկրի համար սա դարձել է ազատագրված Ղարաբաղում հերթական հաղթանակի և ձեռքբերումների ցուցիչ, ապա հայերի համար դա դարձել է տարածաշրջանում անիմաստ ապրող վտարանդի լինելու ևս մեկ ապացույց, երբ ուրիշների հաջողություններին հետևելուց բացի ուրիշ բան ու գործ չունեն։
Մինչդեռ նրանց համար, ովքեր ուշադիր հետևում են Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ իրականացվող ճանապարհային ենթակառուցվածքի նախագծերի իրականացմանը, իրադարձությունների նման զարգացումը ամենևին էլ անակնկալ չի եղել։ Չէ՞ որ ողջ Ղարաբաղն ու Արևելյան Զանգեզուրն այժմ, ըստ էության, հանդիսանում են մի մեծ շինհրապարակ, որի քուրայում հայտնվում են մասշտաբային նախագծեր։ Եվ Լաչինը շրջանցող ճանապարհը՝ դրանցից մեկն է, շատերից մեկը։ Ի՞նչ է նա իրենից ներկայացնում և ինչո՞ւ է շատ հայերի մոտ նման նախանձի զգացում առաջացնում։
Լաչին քաղաքը շրջանցող 32 կիլոմետր երկարությամբ նոր ավտոճանապարհի շինարարությունը սկսվել է 2021 թվականի հուլիսին։
Ինչպես Caliber.Az-ին է հայտնել Ադրբեջանի Ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության մամուլի ծառայության ղեկավար Անար Նաջաֆլին՝ մայրուղու ընդհանուր երկարությունը կազմում է 32 կիլոմետր (որից 10-ը պետք է անցնի Հայաստանի տարածքով)։ Երթևեկելի մասի լայնությունը (ուղղահայաց հատվածներում եռագոտի և ճանապարհի մյուս հատվածներում՝ երկգոտի) կազմում է 7-10,5 մետր, ճանապարհային պաստառը ամբողջությամբ՝ 12-15 մետր։
Նրա խոսքով, «Շինարարական նորմերի և կանոնների», համաձայն փռվել է ասֆալտբետոնե ծածկ, անցկացվել է հորիզոնական ճանապարհային գծանշումներ, տեղադրվել են ճանապարհային նշաններ և պաշտպանիչ ցանկապատեր։ Ճանապարհի 22-րդ կիլոմետրի վրա կառուցվել է 149,5 մետր երկարությամբ և 13,5 մետր լայնությամբ չորս կամարանոց կամուրջ։
Դրանով հանդերձ մայրուղին կառուցվել է միջազգային բարձր չափանիշներով։
Մեկնաբանելով ճանապարհի բացումը, տրանսպորտային և ավտոմոբիլային փորձագետ Էլմեդդին Մուրադլին Caliber.Az-ի հետ զրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ այս փաստը ցույց է տվել Ադրբեջանի պետության ուժն ու հնարավորությունները։
«Այն կառուցել են ամենակարճ ժամկետներում, ամենաարդիական չափանիշներով։ Պետության ղեկավարի հանձնարարականների կատարման հետ կապված՝ Ադրբեջանի ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության ղեկավարությունը անընդհատ անձամբ է հետևել է ճանապարհի շինարարությանը, և ամեն ինչ արվել է ամենաբարձր մակարդակով։ Այո, նման որակյալ ճանապարհը կծառայի նաև հայերին, այդ մասին սոցցանցերում շատ են գրում, ասելով, որ այս ճանապարհը կառուցել ենք Խանքենդի գնալու հարմարության համար։ Բայց պետք է ասել նաև մեկ այլ բան, այն որ Ադրբեջանի կողմից ճանապարհի կառուցումը օրինակ է հայերի համար, նրա ցուցանիշը, որ անհրաժեշտ է զբաղվել ոչ թե կեղծիքով, աշխարհին խաբելով, առասպելներով ու հորինվածքներով, այլ բնակչության բարեկեցության բարձրացման ուղղությամբ իրական գործերով։
Կարծում եմ, իզուր չէր, որ մենք տեսանք հայերի կողմից բացահայտ նախանձ, վիճաբանություններ սոցիալական ցանցերում։ Չէ որ նրանք մինչև հիմա իրենց մոտ չեն տեսել նման խոշոր նախագծեր, դրա համար էլ գրել են. «Այս շինարարության վրա, երևի, աշխատում է Ադրբեջանի կեսը»։ Չէ որ նրանք «Հյուսիս-Հարավ» նախագծի շրջանակներում 10 տարվա ընթացքում իրենց տարածքում կատարել են աշխատանքների ընդամենը 5,5%-ը։ Իսկ ներհանրապետական ճանապարհների բոլոր նախագծերը՝ տնտեսական հնարավորությունների բացակայության պատճառով ավարտվում են կիսով չափ։ Ադրբեջանում ընդհակառակը՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում բոլոր նախագծերը հաջողությամբ իրականացվում են նախագահ Իլհամ Ալիևի անձնական հսկողության ներքո, ամենաժամանակակից չափանիշներով։ Եվ մենք ազատագրված հողերում շուտով կտեսնենք էլ ավելի մեծ ճանապարհային և երկաթուղային ցանց, ինչպես նաև Զանգիլանում միջազգային օդանավակայանի մոտալուտ բացումը։ Սա ևս մեկ անգամ ամբողջ աշխարհին ցույց կտա, թե ինչ ձեռքբերումների է ընդունակ ադրբեջանական պետությունը»,- ընդգծել է Է.Մուրադլին:
Իր հերթին, տրանսպորտային փորձագետ Ռաուֆ Աղամիրզոևը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ սխալ է Լաչինը շրջանցող ճանապարհը դիտարկել անջատ այն լայնածավալ գործընթացներից, որոնք այժմ ընթանում են Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում։
«Մենք այս ճանապարհը կառուցեցինք բարձր որակով և ամենակարճ ժամկետում։ Բայց ես ձեզ կոչ եմ անում ավելի լայն նայել այս գործընթացներին: Այսպես, Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում հիմա կառուցվում է 855 կիլոմետր ճանապարհ, անցկացվում է 36177 մետր թունել (դրանցից մի մասը կրկնակի են), և 157,5 կիլոմետր երկաթուղային ճանապարհ։ Ինչպես նաև կառուցվում են երկու օդանավակայաններ (Զանգիլանում, այն կբացվի այս տարվա սեպտեմբերին, և Լաչինում՝ 2024 թվականին), մեկը, Ֆիզուլիում արդեն բացվել է։
Երկաթուղիներից արդեն կառուցվել է Հորադիզ-Աղբենդ գծով Արազ գետի երկայնքով մինչև Գումլակ կայարան 60 կիլոմետր ճանապարհ, ինչպես նաև այս տարի պլանավորվում է բացել Բարդա-Աղդամ ճանապարհը։
Ավտոմոբիլային ճանապարհներից արդեն բացվել են 101 կիլոմետր երկարությամբ «Հաղթանակի ճանապարհը», Թերթեր-Թալըշ-Սուգովուշան ճանապարհը (28,5 կմ), և Լաչինը շրջանցող այլընտրանքային ճանապարհը (32 կմ)։ Եվ այս ամենը 1 տարի և 9 ամսվա արդյունք են։
Ադրբեջանական կողմը ամեն ինչ կառուցում է արագ և որակով, իսկ հայերը թույլ են աշխատում և ուշ են սկսում շինարարությունը։ Հայաստանը հայտարարել է, որ ճանապարհի իր հատվածը կկառուցի մինչև 2023 թվականի մարտի 1-ը՝ նախ որպես հողային, հետո ասֆալտապատելու են։ Հասկանալի է, որ նույնիսկ մեր երկրների կողմից իրականացվող շինարարության ծավալները համեմատելն անհարմար է՝ Ադրբեջանը շատ առաջ է»,- ընդգծել է Ռաուֆ Աղամիրզոևը։
... 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Համատեղ հայտարարության վեցերորդ կետում ասվում է. «Երեք տարվա ընթացքում կսահմանվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման ծրագիր, որը կապ կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, այս երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերաբաշխմամբ»։ Այսպիսով, Ադրբեջանը ժամկետից շուտ է ստեղծել սույն կետի լիարժեք իրականացման համար պայմաններ։ Իսկ Հայաստանը միտումնավոր ձգձգում է աշխատանքները։ Սա նորից խոսում է այն մասին, որ հայկական կողմն անփույթ է վերաբերվում հայտարարության պայմանների կատարմանը։ Նոր ճանապարհը, ինչպես Ստիքս գետը, կթաղի հայ վայ- հայրենասերների բոլոր պնդումները՝ Հայաստանը նման բան երբեք չի էլ երազել: Եվ սա, թերևս, կսկսի ամենապերճախոս ասել Ադրբեջանի օգտին, երբ հայերը մեր կառուցած գեղեցիկ ճանապարհից անմիջապես ընկնեն այն փոսերը, որոնք հայկական կողմից կհայտնվեն հողոտ ճանապարհին հենց աշնան առաջին անձրևների հետ… Դե, սա, ինչպես ասում են, ձեր ընտրությունն էր՝ իսկ դրա համար միշտ ստիպված ես վճարել։

17 Августа 2022 18:16
Новость о том, что завершено строительство новой автодороги в обход города Лачин, была встречена в Азербайджане и Армении с полярным восприятием. Если для нашей страны это стало показателем очередного триумфа и достижений в освобожденном Карабахе, то для армян это стало очередным доказательством их прозябания в аутсайдерах региона, когда только и остается, что наблюдать за чужими успехами.
Между тем для тех, кто пристально наблюдает за осуществлением проектов дорожной инфраструктуры, реализуемых по поручению президента Ильхама Алиева в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, подобное развитие событий вовсе не было сюрпризом. Ведь весь Карабах и Восточный Зангезур сейчас являются, по сути, одной большой стройкой, в горниле которой появляются масштабные проекты. И дорога в обход Лачина – один из них, один из многих. Что же он из себя представляет и почему вызывает такое чувство зависти у многих армян?
Строительство новой автодороги в обход города Лачин протяженностью 32 километра началось в июле 2021 года.
Как сообщил Caliber.Az руководитель пресс-службы Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Анар Наджафли, общая протяженность трассы составляет 32 километра (из них 10 должны проходить по территории Армении). Ширина проезжей части (трехполосной на эстакадах и двухполосной на остальных участках дороги) составляет 7 - 10,5 метров, дорожного полотна в целом – 12-15 метров.
По его словам, в соответствии со «Строительными нормами и правилами» уложено асфальтобетонное покрытие, нанесена горизонтальная дорожная разметка, установлены дорожные знаки и защитные ограждения. На 22-м километре дороги построен четырехарочный мост протяженностью 149,5 метра и шириной 13,5 метра.
При этом трасса построена по высоким международным стандартам.
Комментируя открытие дороги, транспортный и автомобильный эксперт Эльмаддин Мурадлы в беседе с Caliber.Az заявил, что этот факт показал силу и возможности азербайджанского государства.
«Её построили в кратчайшие сроки по самым современным стандартам. В связи с исполнением поручений главы государства руководство Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана постоянно лично следило за постройкой дороги, и все было сделано на высшем уровне. Да, столь качественная дорога будет служить и армянам, об этом много пишут в соцсетях, говоря о том, что для удобства поездок в Ханкенди мы построили этот путь. Но надо сказать и другое – то, что строительство Азербайджаном дороги является примером для армян, показателем того, что необходимо заниматься не ложью, обманами мира, мифами и выдумками, а реальными делами по повышению благосостояния населения.
Думаю, не зря мы видели откровенную зависть со стороны армян, дискуссии в соцсетях. Они ведь до сих пор не видели у себя столь масштабных проектов, поэтому и писали – «На этой стройке, наверное, работает половина Азербайджана». Они ведь в рамках проекта «Север-Юг» на своей территории за 10 лет осуществили лишь 5,5% работ. А по внутриреспубликанским дорогам из-за отсутствия экономических возможностей все проекты завершаются на половине. В Азербайджане все наоборот – все проекты в Карабахе и Восточном Зангезуре успешно реализуются под личным контролем президента Ильхама Алиева, по самым современным стандартам. И мы увидим вскоре еще более крупную автомобильную, железнодорожную сеть на освобожденных землях, а также скорое открытие международного аэропорта в Зангилане. Это еще раз покажет всему миру, на какие достижения способно азербайджанское государство», - подчеркнул Э.Мурадлы.
В свою очередь, транспортный эксперт Рауф Агамирзоев в беседе с нами отметил, что дорогу в обход Лачина неверно рассматривать в отрыве от тех широкомасштабных процессов, которые сейчас идут в Карабахе и Восточном Зангезуре.
«Мы построили это дорогу качественно и в кратчайшие сроки. Но я призываю смотреть на данные процессы более широко. Так, в Карабахе и Восточном Зангезуре сейчас строится 855 километров автомобильных дорог, прокладывается 36 177 метров тоннелей (некоторые из них двойные), и 157,5 километров железных дорог. Также строятся два аэропорта (в Зангилане, его откроют в сентябре этого года, и Лачине – в 2024 году), один, в Физули, уже открыт.
Из железных дорог уже построено на линии Горадиз-Агбенд вдоль реки Араз до станции Гумлак 60 километров путей, также в этом году планируется открыть дорогу Барда-Агдам.
Из автомобильных дорог уже открыты «Дорога Победы» протяженностью 101 километр, дорога Тертер-Талыш-Суговушан (28,5 км), и альтернативная дорога в обход Лачина (32 км). И все это результат 1 года и 9 месяцев!
Азербайджанская сторона все строит быстро и качественно, а армяне слабо работают и поздно приступают к строительству. Армения заявила, что построит свою часть дороги до 1 марта 2023 года, вначале как грунтовку, потом заасфальтирует ее. Понятно, что даже сравнивать масштабы строительства, которые ведут наши страны, неловко – Азербайджан далеко впереди», - подчеркнул Рауф Агамирзоев.
… В шестом пункте Совместного заявления от 9 ноября 2020 года сказано: «В течение трёх лет будет определён план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута». Таким образом, Азербайджан досрочно обеспечил условия для полного выполнения данного пункта. Армения же умышленно затягивает работы. Это вновь говорит о том, что армянская сторона спустя рукава относится к выполнению условий заявления. Новая дорога, как река Стикс, похоронит все утверждения армянских ура-патриотов – ничего подобного Армении даже и не снилось. И это, пожалуй, станет красноречивее всего говорить в пользу Азербайджана – когда армяне с прекрасной, построенной нами дороги тут же провалятся в ямы, которые появятся на грунтовке с армянской стороны с первыми же осенними дождями… Ну, это, как говорится, был ваш выбор – а за него всегда приходится расплачиваться.