Եկել է ժամանակը. Հարավային Ադրբեջանը պետք է դուրս գա Իրանի կազմից Կոչ եղբայրներին
Օգոստոսը Իրանի համար պատմականորեն լինում է շոգ ամիս։ Ցերեկը ջերմաստիճանը 30 աստիճանից չի իջնում, անխնա արեւը տաքացնում է հողը, էլ ավելի տաքացնելով օդը, իսկ բարձր խոնավությունը միայն սրում է անմխիթար վիճակը։
Նման տոթ օրերից մեկը, բավականին շատ տաքանալով արևի տակ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ նախկին փոխարտգործնախարար, դեսպան և միջուկային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մասնակից (ում մոտիկից ծանոթյունը ատոմի, ուրանի և տարբեր քիմիական գոլորշիների հետ վնասակար ազդեցություն է ունեցել ուղեղի գործունեության վրա) Էբուլֆեզլ Զուխթեվենդը լրատվամիջոցներում կարդաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջիկա պլանավորված հանդիպման մասին և սարսափած հրաժեշտ տվեց ողջամտության և ադեկվատության մնացորդներին՝ հանձնվելով վրա հասած զառանցանքի ողորմությանը։ Բայց ի տարբերություն անապատում թափառող դժբախտների՝ նրան բոլորովին էլ օազիս չհայտնվեց։ Զուխթեվենդի բորբոքված երեւակայությունը սկսեց տենդագին նրա առջեւ քաշել «իրանական ռագնարյոկը», որն իբր մտադիր է կազմակերպել Ադրբեջանը։
Այն գիտակցումը, որ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը բոլորովին էլ սարերի ետևում չէ, ու երևի կդառնա քննարկման առարկա Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպման շրջանակներում, այնքան վախ է սփռել իրանցի պաշտոնյայի վրա, որ նա բազմացել է հիստերիկ ճառով, որը տարածվել է թուրքական լրատվամիջոցներում։ Խամենեի մերձավորը նույնիսկ չփորձեց թաքցնել Ադրբեջանի հանդեպ անբացատրելի ատելությունը, որն, անկասկած, կիսում են ինչպես նրա հոգևոր առաջնորդը, այնպես էլ ԻԻՀ-ի մնացած «վերնախավը»:
Իր ճառին գոնե որոշակի նշանակություն տալու հույսով Զուխթեվենդը թվարկել է անհեթեթ «փաստեր», որոնց թվում հատուկ ուշադրության է արժանի իբր «Իրանին Հայաստանի հետ սահմանից զրկելու ադրբեջանա-թուրքական միության ցանկությունը», ինչպես նաև «Զանգեզուրն էլ վերցնելու թուրքերի պլանը»։
Որպեսզի թույլ չտալ նման ողբերգություն «խամենեիստը» նախ առաջարկեց Նախչըվանը միացնել Իրանին, որից հետո ծերունու խելագարությունը նոր գալար տվեց, և նա որոշեց չսահմանափակվել միայն ՆԻՀ-ով և ԻԻՀ-ի կազմի մեջ ներառել միանգամից ամբողջ Ադրբեջանը։
Անշուշտ, եղան նաև որոշ ավանդական երկխոսություններ և պնդումներ այն մասին, որ հայերը հանդիսանում են մեր հարավային հարևանի իսկական դաշնակիցներ։
Այնուամենայնիվ, ուրիշ ի՞նչ կարելի էր սպասել մի երկրից, որը հրաժարվեց ճանաչել ԱՀ-ի անկախությունը 1991 թվականին՝ դրա հայտարարությունից ավելի քան մեկ ամիս անց։ Բայց եթե այլ ազգի ներկայացուցիչների նկատմամբ այլատյաց-ռասիստական տրամադրությունները դեռևս կարելի է բացատրել (բայց ոչ արդարացնել) սովորական նեղամտությամբ, ապա հավատացյալ եղբայրների նկատմամբ այն հանրապետության բացահայտ ատելությունը, որի անունը ի սկզբանե պարունակում է «իսլամ» բառը՝ հասկանալ ոչ մի կերպ չի հաջողվում։
Ֆարսերի ավելի քան 40 տարի առաջ սկիզբ առած մոլեռանդությունը, թվում է, թե տարիների ընթացքում միայն ուժեղացել է, հասնելով զառամության և գնալով նոր բարձունքներ է վերցրել, հասնելով այն աստիճանին, երբ Իրանի կառավարությունը որոշեց, որ իսլամը ուրիշ հոսքեր չունի, բացի ֆարսիստական մեկնաբանությամբ շիության, և միայն մի քանի ընտրյալներ, այն է՝ ֆարսերը, իրավունք ունեն լինել դրա հետևորդները: Հարցին նման մոտեցումը չափազանց և չափազանց հիշեցնում է ՍՍ-ի գաղափարախոսությունը իրենց առասպելական արիացիներով և մեզ վերաբերված ԽՍՀՄ կոմունիզմը, որտեղ ռուսները լռելյայն համարվում էին արտոնյալ ազգ, իսկ մնացած բոլորը եղել են երկրորդ կարգի մարդիկ։
Ամենից շատ ֆարսերի շովինիստական քաղաքականությունից այսօր տանջվում են Իրանում ապրող 30 միլիոն էթնիկ ադրբեջանցիները։ Մինչդեռ մեր հայրենակիցները ոչ միայն ամենամեծ էթնիկ խումբն են, այլեւ կազմում են երկրի բնակչության մեկ երրորդից ավելին։ Եվ բոլոր հնարավոր մեթոդներով, ազգային պատկանելիությամբ միավորված նման մեծ խմբի կենսապայմանները բարելավելու և ամեն կերպ նրանց բարեհաճությանը հասնելու փոխարեն՝ Իրանի կառավարությունը, ընդհակառակը, ոչ միայն չի լուծում իր ադրբեջանցի-քաղաքացիների խնդիրները, այլ նաև բացահայտ ստեղծում է նորերը։
Ուրմիայից, Արդեբիլից և Թավրիզից ակտիվիստների «անհետ կորումները» կամ ազատազրկումները, Հարավային Ադրբեջանի նշանավոր գիտնական Ահմեդրզե Ջալալիի մահվան դատապարտումը, ադրբեջանցի գրող և բանաստեղծ Յաղուբ Ահմեդվանդիի և ադրբեջանցի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահիի ձերբակալությունները, ցուցարարների բռնի և դաժան ցրումները՝ սրանք միայն բռնաճնշումների մի մասն են, որոնց մասին լուրերը թափանցում են իրանական տեղեկատվական շրջափակման միջով։ Իսկ կառավարական բոլոր բնապահպանական հանցագործությունների գլխին, անկասկած, կանգնած է Ուրմիա լճի արհեստական չորացումը, որի էկոլոգիական ողբերգությունը նեղմիտ պաշտոնյաները ի վիճակի չեն պատկերացնել։
Հավանաբար, իշխանությունը զավթած և իսլամը այլասերած մոլլաների կարճ հիշողությունը թույլ չի տալիս հիշել, որ Իրանում պատմականորեն խոշոր հեղափոխությունները ծագել են հենց Հարավային Ադրբեջանում։ Դրանց շարքում կարելի է հեշտությամբ հիշել 1908-ի Թավրիզում ֆիդայիների ապստամբությունը, ինչպես նաև 1979-ի հեղաշրջումը, որը նույնպես սկսվեց Թավրիզում, տեղի բնակչության իրենց սոցիալական դիրքից դժգոհությունից, և միայն դրանից հետո խորամանկ հոգևորականությունը գրավեց նախաձեռնությունը՝ հեղափոխությանը տալով մուլոկրատիայի երանգ։ Գոնե միայն դրա համար Իրանի իշխանությունները պետք է շատ ավելի հարգանք ցուցաբերեն իրենց ադրբեջանցի բնակչության նկատմամբ, այլ ոչ թե կրակի հետ խաղան...
Մյուս կողմից, չի կարելի բացառել, որ նման պահվածքով, իրավունքների բացահայտ ոտնահարումով և ադրբեջանցիների նկատմամբ ամեն տեսակի խտրականությամբ ԻԻՀ ղեկավարները հատուցում են իրենց պատմական սնանկության, եթե ոչ անպետքության համար։ Չէ որ ցանկացած դպրոցականին ստույգ հայտնի է, որ գրեթե տասը դարերի ընթացքում, ընդհուպ մինչև անցյալ հարյուրամյակի առաջին քառորդի վերջը, Պարսկաստան-Իրանը կառավարել են թուրքական դինաստիաներ. աթաբեկներ, կարակոյունլու, աղկոյունլու, սեֆևիդներ, աֆշարներ, գաջարներ։
Որպես վրեժ այսօրվա ֆարս-ղեկավարները թույլ չեն տալիս բացել ադրբեջանական դպրոցներ, դրանով իսկ ամեն կերպ խանգարելով մեր հայրենակիցներին սովորել մայրենի լեզուն և պատմությունը։ Սակայն, չնայած կառավարության արարքների ողջ նոխկալիությանը՝ Իրանում ապրող ադրբեջանցիները շարունակում են հարգել իրենց նախնիների ավանդույթները, տոնել ազգային տոները, խոսել իրենց մայրենի լեզվով և կապ պահպանել հայրենիքի հետ։ Իսկ Թավրիզի «Տրակտոր» ֆուտբոլային ակումբը շարունակում է հաղթանակներ տանել... Ահա սա է՝ ադրբեջանական ժողովրդի կամքը, որը Իրանի պաշտոնյաները չեն կարող կոտրել, և ուժը, որի մասին ֆարսերը կարող են միայն երազել։
Ինչ վերաբերում է Իրանի «վիետնամական ֆլեշբեքներով» հրահրված թերարժեքության բարդույթին, ապա հարկ է նշել, որ այն դրսևորվում է ոչ միայն ներքին գործընթացներում, այլ նաև Ադրբեջանի Հանրապետության հետ հարաբերություններում։ Կեղծավորությունն ու երկերեսությունը վաղուց արդեն դարձել են խաբեբա Իրանի քաղաքականության կատարյալ նկարագրությունը։ Ադրբեջանցիների հետ ընդհանուր կրոնի և պատմության մասին Ֆարսա-իրանական իշխանությունները հիշել են միայն սեփական շահի դեպքում, մնացած ժամանակ հանդես գալով սադրիչ հայտարարություններով և պետական հրապարակումներում վիրավորական ծաղրանկարներ ստեղծելու հրամաններ տալով։
Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի գրեթե 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում ստորամիտ Թեհրանը ոչ միայն դաշնակցային հարաբերություններ կառուցել ագրեսոր երկրի հետ, այլեւ ամեն կերպ օգնել է Ղարաբաղում խրամատավորված անջատողականներին։ Իրանական մաքսատունը սիրով կապ հաստատեց անօրինական կազմավորման հետ և նպաստեց վառելիքի, սննդամթերքի, տեքստիլի, հումքի տեղափոխումը հայերին։ Հայերն էլ իրենց հերթին Իրան են տեղափոխել Ղարաբաղում ավերված ու թալանվածը։ Իսկ կեղծավոր ստոր Իրանը հաճույքով ընդունել է այդ ամենը։
Եվ այսպես շարունակվեց մինչև 2020 թվականի աշունը, երբ հաղթանակած ադրբեջանական բանակը Գերագույն գլխավոր հրամանատար, նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ վերականգնեց երկրի տարածքային ամբողջականությունը։ Սակայն նույնիսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, իրանցիները շարունակեցին փոխադրումները անջատողականների ճամբար, որոնք թաքնվում էին Ղարաբաղում ժամանակավորապես տեղակայված խաղաղապահների թիքունքում։ Բայց այս «խանութը» ԻԻՀ-ի դիմաց փակվել է ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից։ Իսկ ամենացավալին հայտնվեց թմրանյութերի բազմամիլիոնանոց շրջանառության իսպառ վերացումը, որից վատ չէր սնվում մոլլաների վարչակարգը։ Ամենայն հավանականությամբ, դրա համար նրանք, ի թիվս այլ բաների, ոխ են պահում մեր նկատմամբ։ Եվ ավելի լավ բան չմտածելով՝ շարունակում են ամրապնդել աշխարհի ուժեղների կողմից լքված ու մոռացված Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Այսօր նրանք ՀՀ ԶՈւ-ի համար վարժանքներ են անցկացնում մարտական անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման վերաբերյալ և պատրաստվում են սեփական արտադրության «անօդաչու թռչող սարքերի» խմբաքանակի առաքմանը։ Եվ եթե մոլլաների նարկոռեժիմի մասին մտքերը քիչ թե շատ հասկանալի են, ապա, թե ինչի մասին է մտածում արեւմտյան հարեւանների պաշտպանության գերատեսչությոնը՝ մնում է որպես հարցը։ Միթե՞ նրանք չեն հասկանում, որ երկնքում անօդաչու թռչող սարք տեսնելով՝ հայ զինվորը չի տարբերի, թե ում է պատկանում, այլ կծլկի։
Երևի ատելությունը ամեն թուրքականի, ադրբեջանականի նկատմամբ այնքան խորն է մտել Իրանի կառավարության բորբոքված գիտակցության մեջ, որ այսօր անիմաստ է հույս դնել պայծառացման վրա: Թերևս սա նույն քաղցկեղային ուռուցքն է, որն արդեն հասցրել է քայքայել բոլոր առողջ բջիջները, և այժմ հնարավոր չէ կտրել այն։ Բայց նման դեպքում ծագում է միանգամայն խելամիտ հարց. արդյո՞ք 30 միլիոն ադրբեջանցիները պետք է համակերպվեն անդադար անարդարության հետ։ Դեռ որքա՞ն են մեր եղբայրները տառապելու մոլանների տկարամտությունից և կաշկանդվածությունից։ Դեռ որքա՞ն նրանք պետք է աչք փակեն սանձարկությունների, վիրավորանքների, բռնությունների, ձերբակալությունների, կեղեքումների և ոտնձգությունների վրա։
Ահա թե ինչու ժամանակն է, որ հսկան տարածի թեւերը և պահանջի անկախություն՝ հաստատ եկել է անկախ Հարավային Ադրբեջանի ժամանակը: Որովհետև ոչ մի կարիք չկա ապրել մի երկրում, որի կառավարությունը թույլ չի տալիս քեզ զգաս լիարժեք քաղաքացի:
Երևի մեր հայրենակիցները հաճախ երազկոտ հայացք են նետում մեզ վրա՝ տեսնելով անկախ Ադրբեջանի մշտական զարգացումը։ Բայց չէ որ մեր երկիրը միշտ չէ, որ այսպիսին է եղել։ Եղել են ԽՍՀՄ-ին միանալու 70 տարի, մինչև որ մի օր, 30 տարի առաջ, ժողովրդի կամքը հաղթեց, պահանջելով անկախություն։
Դե ինչ, Հարավային Ադրբեջանի բնակչությունը գիտի ումից օրինակ վերցնել և ինչի ձգտել։ Մնում է ընդամենը անել առաջին քայլը։ Վերջիվերջո Իրանում վերջին տարիներին տեղի ունեցած բոլոր նշանակալից հեղափոխությունները սկիզբ են առել Թավրիզից։

Время пришло: Южный Азербайджан должен выйти из состава Ирана
Август для Ирана исторически выдается жарким месяцем. Температура днем не опускается ниже 30 градусов тепла, беспощадное солнце раскаляет землю, нагревая воздух еще больше, а повышенная влажность лишь усугубляет плачевную ситуацию.
В один из подобных знойных дней, изрядно перегревшись на солнышке, экс-замглавы МИД ИРИ, посол и участник переговоров по ядерной сделке (чье близкое знакомство с атомом, ураном и различными химическими испарениями пагубно сказалось на деятельности мозга) Абульфазл Зухравенд прочитал в СМИ о грядущей планируемой встрече президента Азербайджана Ильхама Алиева с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и в ужасе распрощался с остатками здравомыслия и адекватности, отдавшись на милость надвинувшемуся бреду. Вот только в отличие от блуждающих по пустыне несчастных явился ему далеко не оазис. Воспаленное воображение Зухравенда принялось лихорадочно вырисовывать перед ним «иранский рагнарек», который якобы намеревается устроить Азербайджан.
Осознание того, что открытие Зангезурского коридора уже совсем не за горами, и наверняка станет предметом обсуждения в рамках встречи лидеров Азербайджана и Армении, до того нагнало страх на иранского чиновника, что он разродился истеричной тирадой, которая распространилась в турецких СМИ. Приближенный Хаменеи даже не пытался скрыть необъяснимую ненависть к Азербайджану, которую, несомненно, разделяют как его духовный лидер, так и остальная «верхушка» ИРИ.
В надежде придать своей речи хоть сколько-нибудь значимости, Зухравенд перечислял абсурдные «факты», среди которых особого внимания заслуживает якобы «желание азербайджано-турецкого союза лишить Иран границы с Арменией», а также «план турков взять и Зангезур».
Дабы не допустить подобной трагедии «хаменеист» сперва предлагал присоединить к Ирану Нахчыван, после чего безумие старца дало новый виток, и он решил не ограничиваться только НАР и включить в состав ИРИ сразу весь Азербайджан.
Не обошлось, разумеется, и без традиционного лизоблюдства и утверждений о том, что армяне являются настоящими союзниками нашего южного соседа.
Впрочем, что еще можно было бы ожидать от страны, которая отказывалась признавать независимость АР в 91-ом, спустя более чем месяц после ее объявления?! Вот только если ксенофобски-расистские настроения по отношению к представителям другой нации еще можно объяснить (но не оправдать) банальной ограниченностью, то откровенную ненависть к братьям по вере для республики, в чьем названии изначально содержится слово «Ислам», понять никак не удается.
Фанатизм фарсов, взявший начало еще более 40 лет назад, похоже, с годами только крепчал, гранича с маразмом, и брал все новые высоты, дойдя до той степени, когда правительство ИРИ решило, что Ислам не имеет иных течений, кроме шиизма фарсистского толкования, а быть его приверженцами имеют право лишь избранные, а именно – фарсы. Подобный подход к вопросу весьма и весьма напоминает идеологию СС с их мифическими арийцами и коснувшийся нас коммунизм СССР, где привилегированной нацией по умолчанию считались русские, а все остальные были людьми второго сорта.
Более всего от шовинистической политики фарсов сегодня страдают 30 млн этнических азербайджанцев, проживающих на территории ИРИ. А тем временем наши соотечественники являются не только самой большой этнической группой, но и составляют более трети населения страны. И вместо того, чтобы всеми возможными методами улучшать условия жизни столь многочисленной группы, объединенной национальной принадлежностью, и всячески добиваться их расположения, правительство Ирана, напротив, не только не решает проблемы своих граждан-азербайджанцев, но и открыто создает новые.
«Пропажи без вести» или заключения под стражу активистов из Урмии, Ардебиля и Тебриза, приговор к смертной казни видного ученого из Южного Азербайджана Ахмедрзе Джелали, аресты азербайджанского писателя и поэта Ягуба Ахмедванди и режиссера-азербайджанца Джафара Панахи, насильственные и жестокие разгоны демонстрантов – это лишь часть репрессий, сведения о которых просачиваются сквозь иранскую информационную блокаду. А во главе всех правительственных  экопреступлений, несомненно, стоит искусственное осушение озера Урмия, экологическую трагедию которого недалекие чиновники не в состоянии вообразить.
Должно быть, короткая память дорвавшихся до власти и извративших Ислам мулл не позволяет им вспомнить, что исторически крупные революции в Иране брали свое начало именно в Южном Азербайджане. Среди них легко можно вспомнить восстание фидаев в Тебризе в 1908 году, а также переворот 1979 года, который также начался в Тебризе с недовольства местного населения своим социальным положением, и только после этого ушлое духовенство перехватило инициативу, придав революции нотки муллократии. Хотя бы только из-за этого иранским властям стоило бы проявлять гораздо больше уважения к своему азербайджанскому населению, а не играть с огнем…
С другой стороны, нельзя исключать и того, что подобным поведением, откровенным ущемлением прав и всяческой дискриминацией азербайджанцев рулевые ИРИ отыгрываются за свою историческую несостоятельность, если не сказать никчемность. Ведь любому школьнику доподлинно известно, что на протяжении почти десяти веков, вплоть до конца первой четверти прошлого столетия, Персией-Ираном управляли тюркские династии: Атабеки, Каракоюнлу, Аккоюнлу, Сефевиды, Афшариды, Каджары.
В отместку сегодняшние фарсы-руководители не позволяют открыться азербайджанским школам, тем самым всячески препятствуя изучению нашими соотечественниками родного языка и истории. Однако, несмотря на всю гнусность выходок правительства, проживающие в Иране азербайджанцы продолжают чтить традиции предков, справлять национальные праздники, говорить на родном языке и сохранять связь с Отечеством. А тебризский футбольный клуб «Трактор» продолжает побеждать… Вот она – воля азербайджанского народа, которую не сломить иранским чиновникам, и сила, о которой фарсы могут только мечтать.
Что касается комплекса неполноценности, спровоцированного «вьетнамскими флешбеками» ИРИ, то стоит отметить, что проявляется он не только во внутренних процессах, но и в отношениях с Азербайджанской Республикой. Лицемерие и двуличие давно стало идеальным описанием политики лживого Ирана. Об общей с азербайджанцами религии и истории фарсо-иранская власть вспоминала только в случае собственной выгоды, в остальное время выступая с провокационными заявлениями и отдавая команды по созданию оскорбительных карикатур в государственных изданиях.
На протяжении почти 30-летней оккупации азербайджанских земель Арменией подловатый Тегеран не только выстраивал союзнические отношения со страной-агрессором, но и всячески помогал сепаратистам, окопавшимся в Карабахе. Иранская таможня с удовольствием установила контакт с незаконным формированием и способствовала перевозке армянам топлива, продуктов питания, текстиля, сырья. Армяне же, в свою очередь, переправляли в Иран разрушенное и награбленное в Карабахе. И лицемерно-подлый Иран все это с удовольствием принимал.
И так продолжалось до осени 2020 года, когда победоносная азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего, президента Ильхама Алиева восстановила территориальную целостность страны. Впрочем, даже после подписания трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года иранцы продолжали перевозки в стан сепаратистов, которые прятались за спинами миротворцев, временно размещенных в Карабахе. Но и эта «лавочка» была захлопнута перед ИРИ азербайджанскими пограничниками. А наиболее болезненной оказалась полная ликвидация многомиллионного наркотрафика, с которого неплохо кормился режим мулл. Скорее всего, за это они в том числе держат на нас обиду. И, не придумав ничего лучшего, продолжают укреплять отношения с покинутой и забытой сильными мира сего Арменией. Сегодня они проводят тренинги для ВС РА по управлению боевыми БПЛА и готовятся к поставке партии «беспилотников» собственного производства. И если мысли наркорежима мулл еще более или менее понятны, то вот о чем думает оборонное ведомство западных соседей, остается вопросом. Неужели они не понимают, что, увидев в небе дрон, армянский солдат не будет разбираться, кому он принадлежит, а даст деру?
Возможно, ненависть ко всему тюркскому, азербайджанскому, настолько глубоко засела в воспаленном сознании иранского правительства, что надеяться на просветление сегодня не имеет смысла. Пожалуй, это та самая раковая опухоль, что уже успела поразить все здоровые клетки и теперь вырезать ее уже не представляется возможным. Но в таком случае возникает вполне резонный вопрос: должны ли 30 млн азербайджанцев мириться с непрекращающейся несправедливостью?! Сколько еще наши братья будут страдать от слабоумия и закомплексованности мулл? Сколько еще им закрывать глаза на бесчинства, оскорбления, насилие, аресты, угнетения и ущемления?!
А потому атланту пора расправить крылья и потребовать независимость – время для независимого Южного Азербайджана точно пришло! Ибо нет никакой нужды жить в стране, правительство которой не позволяет почувствовать себя полноправным гражданином!
Наверняка наши соотечественники часто мечтательно оглядываются на нас, видя постоянное развитие независимого Азербайджана. Но ведь и наша Родина не всегда была такой. Были 70 лет вхождения в СССР, пока однажды, чуть более 30 лет назад, воля народа не взяла верх, потребовав независимости.
Что ж, населению Южного Азербайджана есть с кого брать пример и к чему стремиться. Остается лишь сделать первый шаг. В конце концов, все значимые революции Ирана последних лет брали свое начало в Тебризе!