Պորոշենկոն՝ պատերազմի, Ալիևի ռազմավարական մտածողության և Բաքվի հետ բարեկամության մասին Ուկրաինայի հինգերորդ նախագահը պատասխանել է Caliber.Az-ի հարցերին
09 Սեպտեմբերի 2022 13:09
Caliber.Az-ի հարցազրույցը Ուկրաինայի հինգերորդ նախագահ Պետր Պորոշենկոյի հետ։
– Շնորհակալություն, Պետր Ալեքսեևիչ, որ համաձայնեցիք հարցազրույց տալ մեր պարբերականին: Դուք դարձել եք Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի (NGIC) անդամ: Ինչպե՞ս կգնահատեք Կենտրոնի գործունեությունը և ինչպիսի՞ն եք տեսնում Ձեր դերը այս միջազգային կազմակերպության աշխատանքում:
- Ինձ համար մեծ պատիվ է միանալ Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի գործունեությանը։ Առաջին հերթին այն պատճառով, որ անվտանգության հարցերը ես համարում եմ ժամանակակից աշխարհի համար հիմնարար։ Կենտրոնը զգալի ավանդ է ներդնում, որպեսզի մեր տարածաշրջանը և ընդհանուր առմամբ, մոլորակը դարձնել ավելի անվտանգ: Այս առումով մեծ նշանակություն ունի Բաքվի ամենամյա ֆորումը, որը արդեն դարձել է ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները քննարկելու ևս մեկ գլոբալ հարթակ։ Չի կարելի չհամաձայնվել Ադրբեջանի նախագահ, իմ լավ բարեկամ և Ուկրաինայի բարեկամ Իլհամ Ալիևի այն պնդման հետ, որ Կենտրոնը իր գործունեության ընթացքում դարձել է գլոբալ անվտանգության խնդիրների ոլորտում առաջատար միջազգային կառույցներից մեկը։ Համոզված եմ, որ Ուկրաինան կիսելու բան ունի Կենտրոնի գործունեության զարգացման շրջանակներում։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանա-ուկրաինական հարաբերությունների մակարդակը։
- Մեր երկրները կարող են հպարտանալ հարաբերությունների բարձր մակարդակով, չէ որ մենք ռազմավարական գործընկերներ ենք։ Իմ քաղաքական գործունեության ողջ ընթացքում ես ամեն կերպ նպաստել եմ մեր բարեկամության զարգացմանը։ Մեր փոխգործակցությունն ունի հսկայական ներուժ։ Այստեղ հնարավորություններ կան և' երկկողմ առևտրի, և' նավաշինության ու ինքնաթիռաշինության, և' դեղագործության, և' գյուղատնտեսության և շատ այլ բաների համար: Մեզ նաև միավորում են մեր պետությունների տարածքային ամբողջականության պաշտպանման մարտահրավերները։
Իր հերթին, Ուկրաինան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը տարածքային ամբողջականության վերականգնման հարցերում։ Մենք երախտապարտ ենք, որ Բաքուն նույնպես հաստատակամորեն աջակցում է մեզ այդ հարցում։ Կիևը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի աներեր աջակցությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։
- Դուք մեկ անգամ չէ, որ հանդիպել եք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ձեր կարծիքով, որո՞նք են նրա գլխավոր քաղաքական արժանիքները։
- Որպես Ուկրաինայի հինգերորդ նախագահ՝ ինձ բախտ է վիճակվել բազմիցս հանդիպել նախագահ Ալիևի հետ։ Արդեն մեր առաջին հանդիպումը բավական էր, որպեսզի հասկանալ՝ նա իր երկիրը խորապես սիրող շատ իմաստուն, պատասխանատու և հաստատակամ առաջնորդ է։ Չափազանց կարևոր է, որ նա կարողանում է հորիզոնից այն կողմ նայել և պետական քաղաքականություն կառուցել այնպես, որ դրա արդյունքները հնարավորինս հաջող լինեն երկրի համար։ Սա ոչ միայն զերծ է պահում սխալներից, այլ նաև հիմք է դնում առաջիկա տարիների ընթացքում վստահ պետականաշինության համար: Հավատացեք, որ նման ռազմավարական մտածողությունը թանկ արժե։
- Դուք եղել եք Ուկրաինայի նախագահը 2014-2019 թվականներին։ Այն ժամանակ կարո՞ղ էիք ենթադրել, որ Ադրբեջանը կհաղթի իր տարածքային ամբողջականության համար պատերազմում և հետ կվերադարձնի Հայաստանի կողմից օկուպացված տարածքները։
-Չեմ կարծում, որ իրավունք ունեմ այս առումով ինչ որ գնահատականներ տալ։ Որպես մի երկրի նախագահ, որն այժմ ապրում է լայնածավալ, նենգ, ստոր պատերազմի բոլոր սարսափներն ու դժվարությունները՝ կարող եմ ասել, որ ցանկացած վեճերի լուծման համար լավագույն միջոցը դիվանագիտությունն է: Մարդկությունը բավական տառապել է, որպեսզի հասկանա պատերազմի հիմարություն և բարբարոսություն լինելը։
Սակայն կան իրավիճակներ, երբ քո հարևանը այլ կերպ է մտածում: Չի ցանկանում խաղաղ հարևանություն։ Ուզում է տափակ միջնադարյան պատերազմ՝ հազարավոր մարդկային զոհերով և խեղված ճակատագրերով։ Նման դեպքում ինքնապաշտպանության և զավթված տարածքների վերադարձման իրավունքը հանդիսանում է միանգամայն արդարացված։ Այդ մասին ասվում է նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածում։
Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին՝ պատասխանեմ այսպես. որևէ մեկը կարո՞ղ էր հավատալ, որ Ուկրաինան 2014-2015 թվականներին, դեռ իմ նախագահության օրոք, կկարողանա վերադարձնել Դոնբասում Մոսկվայի կողմից գրավված տարածքների երկու երրորդ մասը։ Դրան դժվար էր հավատալ և՛ այն ժամանակ, և՛ հիմա: Բայց մենք դա արեցինք։ Այստեղ շատ կարևոր են քաջությունը, վստահությունը, վճռականությունը և տոկունությունը:
Քոնը միշտ վերադարձվում է քեզ, իսկ ուրիշինին դու չես հավակնում։ Մենք շատ շնորհակալ ենք և՛ Ադրբեջանին, և՛ Ուկրաինայի բոլոր բարեկամներին, ովքեր այսօր մեզ առավելագույն չափով օգնում են։ Ոմանք զենքով և զինամթերքով։ Ոմանք էլ մարդասիրական օգնությամբ և Ուկրաինայից փախստականների ընդունմամբ։ Այս ամենը շատ կարևոր է, որպեսզի կանգուն մնալ և հաղթել։

Порошенко о войне, стратегическом мышлении Алиева и дружбе с Баку
– Спасибо, Петр Алексеевич, за согласие дать интервью нашему изданию. Вы стали членом Международного центра Низами Гянджеви (NGIC). Как бы вы оценили деятельность Центра и какой видите свою роль в работе этой международной организации?
– Для меня честь присоединиться к деятельности Международного центра Низами Гянджеви. В первую очередь потому, что вопросы безопасности я считаю основополагающими для современного мира. Центр вносит значительный вклад в то, чтобы сделать наш регион и в целом планету более безопасными. Большое значение в этом плане играет ежегодный Бакинский форум, который уже стал еще одной глобальной площадкой для рассмотрения вызовов современного мира. Нельзя не согласиться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, моим добрым другом и другом Украины, в его утверждении, что за время своей деятельности Центр стал одним из ведущих международных институтов в сфере глобальных вопросов безопасности. Уверен, что Украине есть чем поделиться в рамках развития деятельности Центра.
– Как вы оцениваете уровень азербайджано-украинских отношений?
– Наши страны могут гордиться высоким уровнем отношений, ведь мы стратегические партнеры. На протяжении всей своей политической карьеры я всячески способствовал развитию нашей дружбы. Потенциал нашего взаимодействия огромен. Тут и возможности для двусторонней торговли, судо- и самолетостроения, фармацевтики, сельского хозяйства и многого другого. Нас также объединяют вызовы отстаивания территориальной целостности наших государств.
Со своей стороны, Украина всегда поддерживала Азербайджанскую Республику в вопросах восстановления территориальной целостности страны. Мы благодарны за то, что Баку твердо поддерживает и нас в этом вопросе. Киев высоко ценит незыблемую поддержку Азербайджаном суверенитета и территориальной целостности Украины.
– Вам не раз доводилось встречаться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Каковы, на ваш взгляд, его главные политические достоинства?
– Как пятому президенту Украины мне посчастливилось не единожды встречаться с президентом Алиевым. Уже нашей первой встречи было достаточно, чтобы понять - он очень мудрый, ответственный и твердый лидер, глубоко любящий свою страну. Чрезвычайно важно, что он умеет заглянуть далеко за горизонт и выстраивать государственную политику так, чтобы ее результаты были максимально успешными для страны. Это не только уберегает от ошибок, но и закладывает основы для уверенного государственного строительства на годы вперед. Поверьте, что подобное стратегическое мышление дорогого стоит.
– Вы были президентом Украины в 2014-2019 годах. Могли ли тогда предположить, что Азербайджан одержит победу в войне за свою целостность и вернет себе оккупированные Арменией территории страны?
– Не думаю, что вправе давать какие-либо оценки на этот счет. Как экс-президент страны, которая сейчас переживает все ужасы и тяготы полномасштабной войны, войны не спровоцированной, коварной, подлой, могу сказать, что для решения любых споров лучшим способом является дипломатия. Человечество достаточно настрадалось для того, чтобы понять глупость и варварство войны.
Однако есть ситуации, когда твой сосед думает иначе. Не хочет мирного соседства. Хочет банальной средневековой войны с тысячами человеческих жертв и разбитых судеб. В таком случае право на самооборону и возврат захваченных территорий является совершенно обоснованным. Об этом говорит и статья 51 Устава ООН.  Относительно же вашего вопроса скажу так: а мог ли кто-нибудь поверить в то, что Украина в 2014-2015 годах, еще во время моего президентства, сможет вернуть две трети оккупированных Москвой территорий на Донбассе? Поверить в это было сложно и тогда, и сейчас. Но мы это сделали. Тут очень важна смелость, уверенность, решительность и стойкость. Свое тебе возвращается всегда, а на чужое ты не претендуешь.
Мы очень благодарны и Азербайджану, и всем друзьям Украины, кто сегодня нам максимально помогает. Кто-то оружием и боеприпасами. Кто-то гуманитарной помощью и приемом беженцев из Украины. Все это очень важно, чтобы выстоять и победить.