Ինչպես ղարաբաղցի զինյալները «փրկեցին» Իստիսուն Պատմություն հրոսակախմբերի արտագրոհների մասին
Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզում հայ անջատողականների մնացորդները, ինչպես երևում է, ադրբեջանական կողմի ոչ բոլոր դասերն են յուրացրել։ Եվ հստակ հավակնում են նոր վարպետության դասի։ Ամեն դեպքում, Ղարաբաղից զինյալների ընտիր ջոկատի Ջերմուկ (Իստիսու-Խմբ.) տեղափոխման հետ կապված պատմությունը ոչ միայն բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում, այլ հանդիսանում է նաև կոնկրետ ապացույց, որ հակառակ Փաշինյանի ՄԱԿ-ի ամբիոնից հռչակածի՝ Հայաստանը շարունակում է ադրբեջանական հողերի զինված օկուպացիան։
Այս օրերին հայկական «Հրապարակ»-ը բերանից թռցրել է Ղարաբաղում անջատողականների մնացորդների շատ ակտիվ գործունեության մասին։ Ինչպես պարզվում է, սեպտեմբերի 13-ին ռազմական գործողությունների սկսվելուց անմիջապես հետո, Ղարաբաղից զինյալների մեծ ջոկատ է ժամանել Իստիսու «սահմանները պաշտպանելուն օգնելու համար»։ Ընդ որում, առաջ է շարժվել ոչ թե հալից ընկած պարտիզանների ինչ-որ ջոկատ, այլ ինչպես հաղորդում է հայկական ԶԼՄ-ն՝ «նրա կազմի մեջ են մտել Ղարաբաղում կռված լավ պատրաստված տղաներ, Արայիկ Հարությունյանի հարազատներն ու թիկնապահները»։ Իսկ այն գլխավորում էր զինյալ Չոլկան, անջատողական կազմավորման «ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ», «ազգային հերոս» Արարատ Մելքումյանը, հատուկ նշանակության ջոկատի հրամանատար Ռոլանդ Այդինյանը։ Ճշտվում է, որ ջոկատը մասնակցել է Իստիսուի ուղղությամբ մարտերին։
Ընդհանրապես, այս հաղորդագրությունը, եթե, իհարկե, համապատասխանում է իրականությանը, հանգեցնում է բազմաթիվ մտքերի և անվերապահ եզրակացության՝ հայկական անջատողականությունը ոչ միայն չի հեռանում Ղարաբաղի ադրբեջանական հողերից, այլ նաև լարվածություն է հրահրում ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին։ Իհարկե, կտրիճներով որոշակի հատուկ ջոկատի հետ այս ամբողջ թատրոնը թվում է շատ զավեշտական այս «լավ պատրաստված տղաների» ներկայությունը ոչ մի կերպ չի ազդել մեր ռազմական նպատակների իրականացման վրա՝ բոլոր առաջադրանքները կատարվել են, դիմադրությունը ճնշվել է։
Բայց հարցերը մնում են։ Փաստորեն, «կտրիճ անջատողականների» արշավը ցույց տվեց, որ Ղարաբաղում զինված կազմավորումները շարունակում են մեծացնել իրենց ակտիվությունը։ Փորձելով ներկայանալ որպես գրեթե պրոֆեսիոնալ բանակ՝ իրենց հրամանատարներով, քաղաքական աշխատողներով և նույնիսկ քարոզչական թիմով։ Թեև իրականում սա ընդամենը մարդասպանների ավազակախումբ է, թեև գովաբանված: Հատկապես ապշեցնում է այն, որ այս ամենը ադրբեջանական հողի վրա տեղի է ունենում միանգամայն բացահայտ, իսկ հայկական լրատվամիջոցներն այդ մասին գրում են ոգեշնչված և ոգևորված։ Այսինքն՝ Հայաստանը ոչ միայն դա չի թաքցնում, այլ, ընդհակառակը, հպարտանում է, որ զինված անջատողականությունը Ղարաբաղում չի վերացել և նույնիսկ համալրում է իր ուժերը, ինչը լիովին հերքում է այն ամենը, ինչ հայտարարում է պաշտոնական Երևանը՝ Ադրբեջանին մեղադրելով հայկական տարածքների «օկուպացման մեջ»։ Իրականում Ղարաբաղում հայկական անջատողականությունը դեռ գոյություն ունի։
Հատկապես մտահոգություն է առաջացնում այն, որ անջատողականները լիովին հանգիստ շրջում են Ղարաբաղի ճանապարհներով, այդ թվում նաև Լաչինի նոր ճանապարհով։ Եվ Ադրբեջանին այդ «հեշտ ու հանգիստ զբոսանքները» ինչ որ կերպ կարգավորել, անկասկած, անհրաժեշտ է։ Այսինքն, ըստ էության, պահանջվում է մաքրել ղարաբաղյան անջատողականության խրամատավորված տականքը, քանի որ ադրբեջանական երկու արդյունավետ հատուկ գործողություններից հետո զինյալները շարունակում են փորձարկել Բաքվի համբերությունը, իսկ Երևանը ակտիվորեն ոգեշնչում և աջակցում է նրանց։
Դրանով հանդերձ, Հայաստանը չի դադարում փաստերը շահարկելու իր փորձերը՝ ձգտելով Ադրբեջանի վրա ուղղել բոլոր շներին։ Եթե օրերս մեր երկրին «ագրեսիայի» մեջ մեղադրեց Փաշինյանը, ապա այժմ Երևանի երգչախմբում նախերգիչ է դարձել նաև արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։ Նա նույնպես ՄԱԿ-ում պահանջել է «դադարեցնել Ադրբեջանի ագրեսիան»։ Ընդհանրապես, Փաշինյանի կաբինետի հաչոցը ամենաբարձր նոտայի է հասել հայտարարությունների անհեթեթության առումով։ Այսպիսով, Միրզոյանը, ինչպես հաղորդում են Հյաստանի լրատվամիջոցները՝ «անընդունելի է համարել միջազգային մարդասիրական իրավունքի բազմաթիվ խախտումները և Ադրբեջանի ռազմական ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունները»։
Դե ինչ արած, երևում է, որ մեր հողի վրա բեղմնավորված ուտիճների պես թրև եկող զինյալների ջոկատները իսկապես կոնկրետ խնդրում են «սանիտարական բուժում» արդյունավետ միջոցներով, օրինակ՝ այդ նույն չվրիպող «Բայրաքթարներով»։ Իսկ հետո կարելի է ներկայացնել ապացույցներ՝ ոչնչացված զինյալների մասունքները, այս առնչությամբ, շտապ, ինչպես վերջերս Հայաստանը արեց ֆրանսիացիների ձեռքով, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ հավաքելով։ Եվ այսպիսով, միաժամանակ երկու նապաստակ սպանել։
Այլ բան է, թե ինչպես են հայ զինյալները զարմանալիորեն հեշտությամբ կարողացել շարժվել Ղարաբաղի ճանապարհներով և օգտվելով Լաչինի նոր միջանցքից՝ ուղիղ մտնել Հայաստան, ինչի մասին և գրում է «Հրապարակ»-ը։ Չէ որ, բոլորին է հայտնի, որ Լաչինի միջանցքը և Ղարաբաղի մի շարք այլ ճանապարհները վերահսկում են ռուս խաղաղապահները՝ ստեղծելով մի տեսակ «անվտանգության ռեժիմ»։ Բայց ո՞ր խնդիրների մասին կարող է խոսք գնալ, եթե զինված ավազակների մի մեծ ջոկատ հեշտությամբ անցել է խաղաղապահների դիրքերի կողքով։
Առկա է Հայաստանի կողմից նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների ամենալուրջ անտեսումներից մեկը։ Զինված զինյալներին Ղարաբաղից դուրս բերելու փոխարեն՝ նա ամեն կերպ խրախուսում է նրանց գործունեությունը նոր տարածքում՝ Լաչինի միջանցքում, դրանով հանդերձ հայտարարելով, որ չպետք է Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից իր տարածքով դեպի Նախչըվան ճանապարհ տրամադրի և ընդդիմանալով արդեն բացված ճանապարհի վրա ադրբեջանական զինուժի, մաքսավորների ներկայությանը՝ «քանի որ այս ամենը կարծես հարձակում է Հայաստանի ինքնիշխանության վրա»։ Այդուհանդերձ, Հայաստանը չի ցանկանում նաև տեսնել, թե ինչպես են ռուս խաղաղապահներն այս կարգավիճակով իրականացնում Լաչինի միջանցքի անվտանգության հսկողությունը:
Ինչ որ շատ բան է ուզում և պահանջում կապիտուլյանտ երկիրը։ Միգուցե ժամանակն է, որ Բաքուն ակտիվացնի իր նկրտումների և մտադրությունների փաթեթը Ղարաբաղում, վճռականորեն և ամբողջությամբ ճնշելով անջատողական մնացուկի ցանկացած սադրիչ գործողությունները:

Как карабахские боевики «спасали» Истису
Остатки армянских сепаратистов в Карабахском регионе Азербайджана, похоже, усвоили не все уроки азербайджанской стороны. И явно претендуют на новый мастер-класс. Во всяком случае история с передислокацией отборного отряда боевиков из Карабаха в Джермук (Истису - Ред.) не только вызывает много вопросов, но и является конкретным доказательством, что вопреки провозглашенному Пашиняном с трибуны ООН Армения продолжает вооруженную оккупацию азербайджанских земель.
На днях армянский «Грапарак» проговорился о весьма активной деятельности остатков сепаратистов в Карабахе. Как выясняется, вскоре после начала боевых действий 13 сентября в Истису прибыл многочисленный отряд боевиков из Карабаха «для помощи в обороне границ». Причем выдвинулся не какой-то отряд захудалых партизан, а как сообщает армянское СМИ, «в его состав вошли хорошо подготовленные ребята, воевавшие в Карабахе, родственники и телохранители Араика Арутюняна». А возглавили его боевик Чолка, «заместитель директора СНБ» сепаратистского образования, «национальный герой» Арарат Мелкумян, командир спецподразделения Роланд Айдинян. Уточняется, что отряд принял участие в боях в направлении Истису.
В общем, это сообщение, если, конечно, оно соответствует действительности, наводит на очень много мыслей и безусловный вывод – армянский сепаратизм не просто не уходит с азербайджанской земли Карабаха, но еще и провоцирует напряженность на условной азербайджано-армянской границе. Конечно, весь этот театр с неким спецотрядом молодцами выглядит весьма комично – присутствие этих «хорошо подготовленных ребят» никак не сказалось на реализации поставленных нашими военными целей – все задачи были осуществлены, сопротивление подавлено.
Но вопросы остались. Фактически поход «бравых сепаратистов» показал, что вооруженные формирования в Карабахе продолжают наращивать свою активность. Пытаясь преподнести себя чуть ли не профессиональной армией со своими командирами, политработниками и даже агитбригадой. Хотя на самом деле это всего лишь банда головорезов, пусть и распиаренная. Особенно же поражает, что все это все это происходит совершенно неприкрыто на азербайджанской земле, а армянские СМИ воодушевленно и вдохновенно пишут об этом. То есть не просто Армения не скрывает этого, а, напротив, гордится, что вооруженный сепаратизм в Карабахе не исчез и даже пополняет свои силы, что напрочь опровергает все то, что заявляет официальный Ереван, обвиняя Азербайджан в «оккупации» армянской территории. На деле армянский сепаратизм в Карабахе все еще существует.
Особую тревогу вызывает то, что сепаратисты вполне себе спокойно курсируют по дорогам Карабаха, в том числе по новой лачинской дороге. И как-то упорядочить эти «вольготные прогулки» Азербайджану, несомненно, необходимо. То есть, по сути, требуется зачистка окопавшегося ошметья карабахского сепаратизма, раз уж после двух эффективных азербайджанских спецопераций боевики продолжают испытывать терпение Баку, а Ереван их активно вдохновляет и поддерживает.
При этом Армения не останавливается в своих попытках манипулировать фактами, стремясь натравить на Азербайджан всех собак. Если на днях нашу страну обвинил в «агрессии» Пашинян, то теперь в ереванском хоре запевалой стал и глава МИД Арарат Мирзоян. Он тоже в ООН требовал «остановить агрессию Азербайджана». В общем, лай пашиняновского кабинета достиг самых высоких нот по абсурдности заявлеий. Так, Мирзоян, как сообщают СМИ Армении, «счел недопустимыми многочисленные нарушения международного гуманитарного права и военные преступления, совершенные военными силами Азербайджана».
Ну что ж, похоже, отряды вооруженных боевиков, шастающих по нашей земле, как расплодившиеся тараканы, действительно напрашиваются на конкретную «санитарную обработку» эффективными средствами, к примеру, теми же не промахивающимися «Байрактарами». А потом можно предъявить доказательства - останки уничтоженных боевиков, экстренно собрав, как недавно сделала Армения руками французов, специальную сессию СБ ООН по этому поводу. И таким образом убить сразу двух зайцев.
Другое дело, каким образом армянским боевикам так удивительно легко удалось перемещаться по дорогам Карабаха и, воспользовавшись новым Лачинским коридором, попасть прямиком в Армению, о чем и пишет «Грапарак»? Ведь всем известно, что Лачинский коридор и ряд других дорог в Карабахе контролируют российские миротворцы, создавая вроде как «режим безопасности». Но о каких задачах может идти речь, если целый крупный отряд вооруженных бандитов легко проскочил мимо постов миротворцев?
Налицо одно из самых серьезных пренебрежений Арменией положений Трехстороннего заявления от 10 ноября. Вместо того, чтобы выводить вооруженных боевиков из Карабаха, она всячески поощряет их активность на новом участке – в Лачинском коридоре, заявляя при этом, что не должна предоставлять какой-либо путь из западных регионов Азербайджана в Нахчыван по своей территории и выступая против присутствия азербайджанских военных, таможенников на уже открывшейся дороге, «поскольку все это выглядит как покушение на суверенность Армении». Впрочем, не желает Армения видеть в этом качестве и осуществляющих контроль безопасности за Лачинским коридором, российских миротворцев.
Как-то уж очень много хочет и требует страна-капитулянт. Может, пора и Баку активизировать свой пакет стремлений и намерений в Карабахе, твердо и на корню подавив любые провокационные действия сепаратистского огрызка?