«Ռուսաստանը կարող է Հայաստանը հանձնել Թուրքիային» Թոֆիգ Զուլֆուգարովի կանխատեսումը Caliber.Az-ում
Իլհամ Ալիևի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հեռախոսազրույցը ադրբեջանական դիվանագիտության ևս մեկ խորամանկ քայլն է։ Հակառակ հայերի բոլոր նկրտումներին, Մակրոնը չհամարձակվեց բացահայտ լոբբինգ անել Երեւանի շահերի համար, այլ ընդհակառակը, իրեն դրսևորեց որպես անձնանվեր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններում։
Կասկած չկա, որ Հայաստանին նույն արդյունքն է սպասվում ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում։ Երևանի նկատմամբ Վաշինգտոնի անսպասելիորեն հայտնված ակտիվությունը՝ ըստ ամենայնի, հետապնդում է բոլորովին ուրիշ, հեռու ոչ հայանպաստ նպատակներ։ Այսպիսով Հայաստանը ընդհանրապես արդյոք Արևմուտքի իրական աջակցությունը ստանալու շանս ունի՞ և Մոսկվան արդյո՞ք նրան կթողնի Արևմուտքի գիրկը։
Փաշինյանի քշքշոցը դեպի Արեւմուտք, որպես «ադրբեջանական ագրեսիայի» դեմ ճակատ կազմելու փորձ, ակնհայտորեն իրեն չարդարացրեց։ Միանշանակ, հազիվ թե որևէ մեկը պատրաստվի կուրծքը ծեծել և հանուն «հայկական երջանկության» պահաջել մեր երկրի դեմ պատժամիջոցներ։ Մի թեթև կարելի է կարեկցել «հայկական վշտին», բայց լծվել հայկական քաղաքականության փիարին՝ արդեն ավելորդ կլինի։ Բոլորը հիանալի հասկանում են, որ Ադրբեջանը գործնականում Հայաստանին օձիքից բռնած քարշ է տալիս դեպի սահմանների սահմանազատման գործընթաց, իսկ նա հիստերիկ դիմադրելով կառչում է կողափայտից։ Թե ով է այստեղ ջուրը պղտորում, կարելի է տեսնել հեռվից, նույնիսկ եթե առանձնապես չտրվել, ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ հակամարտության պատմությանը։ Այո, ամերիկահայ սենատորների հայտնի հանցախումբը մի շարք չհիմնավորված հայտարարություններ է արել մեր երկրի դեմ, նախօրոք ստանալով վարձատրություն, բայց այս դեպքում լոբբիի վարժեցված գործակալները ոչ մի բանով առանձնապես չզարմացրին՝ մենք այդ հերթապահ հաչոցին չենք ընտելանա։
Պետք է ասել, որ հայերը հատուկ հույսեր էին կապում Ֆրանսիայի հետ, իբր Փարիզը ամեն ինչ կկարգավորի։ Կարծես 44-օրյա պատերազմի փորձը ոչինչ չսովորեցրեց նրանց, բայց չէ որ այնտեղ էր նաև Մակրոնը, ով ստանալով կոշտ դիվանագիտական հակահարված Բաքվից և Անկարայից, չհամարձակվեց այդ հաշվով բանավեճ զարգացնել՝ հասկանալով, որ «սա իր պատերազմը չէ», նա սխալվել է բնակարանի հարցով, իր ապարտամենտները մեկ հարկ ներքև են:
Փաշինյանի աշխատանքային այցը Փարիզ, որը, ըստ Երևանի, պետք է ավարտվեր Ադրբեջանի վրա ճնշումների մեծացմամբ և Բաքվի դեմ Մակրոնի ահեղ նախազգուշացմամբ, ակնհայտորեն ձախողվեց։ Արդեն Փարիզում պարզ դարձավ, որ Ֆրանսիայի նախագահը կողմերի միջև երկխոսության մեջ կարող է հանդես գալ միայն որպես օբյեկտիվ արբիտր և չի պատրաստվում որևէ մեկին սպառնալ։
Ինչպես տխրալից վկայել են հայկական լրատվամիջոցները, «Մակրոնը, կարծես թե, դեռևս շեղվում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մակարդակով Երեւանի առաջարկած գործողությունների սցենարից՝ իր դիրքորոշումը նշելով ընդհանուր բնույթի բառերով։ Նա, ինչպես միշտ, կողմերին «դեէսկալացիայի և առանց հապաղելու բանակցությունները վերսկսելու» կոչ է արել և հայտնել է, որ «մտադիր է խոսել իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևի հետ»։
Այնուամենայնիվ նա իր խոսքի տերը դարձավ եւ զանգահարեց Իլհամ Ալիեւին։ Ճիշտ է, հակառակ Երևանի երազանքների, բոլորովին այլ ուղերձով ու ակնածանքով։ Սակայն ընդդիմադիր հայկական ԶԼՄ-ներում գտնվեցին ֆանտազյորներ, որոնք բառացիորեն խեղաթյուրեցին խոսակցության տոնայնությունը՝ իրենցից ակնհայտ ավելացնելով, որ «պետության ղեկավարը հերթական անգամ Իլհամ Ալիևին կոչ է արել վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին և իր զինվորականներին հետ բերել իրենց ելման դիրքեր»։ Սակայն պաշտոնական տարեգրությունը բոլորովին այլ բան է ասում, որ նախագահները «խոսել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցությունների մոտալուտ մեկնարկի մասին»։ Ակնհայտորեն ոչ այն, ինչի վրա Երևանը հույս էր դրել։ Երեւանին պարզապես խաղաղ բանակցություններ պետք չեն, նա այլ հավակնություններ ունի։
Սակայն, ինչպես Caliber.Az-ի հետ զրույցի ժամանակ ասել է Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար Թոֆիկ Զուլֆուգարովը՝ արժե իրավիճակը դիտարկել ավելի խորը և ավելի ընդարձակ, առաջին հերթին այն կապելով տարածաշրջանից Ռուսաստանի ազդեցության, ռազմաքաղաքական գերակայության հեռանալու հետ։
«Այս գործընթացն, այսպես թե այնպես, անխուսափելի է, և դա արագացրեց Ուկրաինայում պատերազմը և հենց Ռուսաստանի ներկայիս ճգնաժամային վիճակը։ Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Հայաստանը փնտրում՝ իր հարաբերություններն Արևմուտքի հետ ամրապնդելու նրանից ռազմաքաղաքական անվտանգության երաշխիքներ ստանալու հնարավորություն։ Իսկ Արեւմուտքը, տեսնելով դա, սկսում է նույնպես սեփական խաղը Հայաստանի հետ։ Այս գործընթացը հայ հանրության համար գրավիչ դարձնելու համար մենք տեսնում ենք մի շարք հայանպաստ հայտարարություններ ԱՄՆ-ից և Եվրոպայից»,- նշում է դիվանագետը։
Իսկ գործի բերումով, նա չի կասկածում, որ այս բոլոր հայտարարությունները ունեն շատ հարաբերական առնչություն հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցերի հետ և շատ հեռու են նրանից, որպեսզի լինեն «միջնորդի» առաջարկություններ։
Այս բոլոր քաղաքական մեսիջները ուղղված են նրան, որպեսզի Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունների նախաշեմին ստանալ հայ ընտրողների ձայները, ընդամենը այսքանը, քանի որ դեմոկրատների դիրքորոշումն այնքան էլ լավ չէ, և նրանք վախենում են կորցնել Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնությունը, նշում է Զուլֆուգարովը։
«Հետևաբար, միջնորդության այս բոլոր տեսանելի փորձերը, Բաքվի և Երևանի միջև հանդիպումներ կազմակերպելը, իմ խորին համոզմամբ, ոչ մի կապ չունեն հայ-ադրբեջանական իրական բանակցությունների հետ, այլ ուղղված են միայն ներքին և արտաքին հայկական լսարանին»,- ընդգծում է դիվանագետը։
Նույնը բանը, նրա խոսքով, տեղի է ունենում նաև նախագահ Մակրոնի գործողությունների հետ, որոնք չարդարացրին հայերի հույսերը։ «Որովհետև ցանկացած միջնորդ հասկանում է, որ եթե իր միջնորդությունը կրում է միակողմանի բնույթ և համապատասխանում է մի կողմի դիրքորոշմանը, ապա դա միանշանակ կլինի անհաջող»,- հավաստում է նա։
Ուստի Մակրոնի զանգերը, նախագահ Բայդենի տարօրինակ նամակը, որում նշվում է ինչ-որ առասպելական «ղարաբաղյան ժողովրդի» մասին՝ այս ամենը մեկ շղթայի օղակներ են, բացատրում է փորձառու դիվանագետը։ Հայաստանի, ռուսական ֆորպոստի վիճակից ինչ-որ նոր վիճակ անցնելու օղակներ, որտեղ Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանում արևմտյան դաշինքի խաղի մաս։
Իսկ իրականում, Թ.Զուլֆուգարովի կարծիքով, Հայաստանի նկատմամբ Արևմուտքի այս քաղաքական շարժումը իրականում կրում է բավականին արհեստական բնույթ, քանի որ Արևմուտքի իրական մուտքը տարածաշրջան, հատկապես Աֆղանստանից նման խայտառակ հեռանալուց հետո, նրա համար հնարավոր է միայն Թուրքիայից, որն և մարմնավորում է նրա ներկայությունը տարածաշրջանում։ Պարզապես այն պատճառով, որ տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի ողջ քաղաքական և ռազմական ենթակառուցվածքը կենտրոնացած է հատկապես այնտեղ։
«Հետևաբար, իրականում Արևմուտքը կարող է Հայաստան գալ միայն Թուրքիայից, և հայերի կողմից ինչ-որ հակաադրբեջանական և հակաթուրքական կոալիցիա ստեղծելու ցանկությունը դատապարտված են ձախողման»,- ընդգծել է դիվանագետը։
Միաժամանակ, ինչպես համարում է Թ.Զուլֆուգարովը, եթե Ռուսաստանը հեռանա տարածաշրջանից, Հայաստանից, ապա հիմքեր չկան ենթադրելու, որ Մոսկվան կցանկանա Հայաստանին կորցնել ամբողջապես։
«Կարծում եմ, Հայաստանի մասնատումն անխուսափելի է, հատկապես այն համատեքստում, որ Ռուսաստանը ցանկանում է վերահսկողություն պահպանել տարածաշրջանում հաղորդակցությունների վրա, թույլ չտալով Արևմուտքի ազդեցությունն այս ոլորտում։ Խոսքն առաջին հերթին Զանգեզուրի միջանցքի մասին է»,- նշել է դիվանագետը։
Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների պատմությունն ու պրակտիկան, նրա կարծիքով, ցույց է տալիս, որ եթե Ռուսաստանը ինչ-որ մեկին զիջի Հայաստանը, ապա կգերադասի Թուրքիային, որպես առավել կանխատեսելի և Կրեմլի շահերին համապատասխանող գործընկերոջ։
«Հետևաբար Հայաստանին սպասում են անխուսափելի և բարդ մրրկային գործընթացներ։ Օբյեկտիվ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանից դեպի Արևմուտք Հայաստանի նման անցումը կլինի չափազանց դժվար»,- եզրափակել է Թ.Զուլֆուգարովը։

«Россия может передать Армению Турции»
Телефонный разговор Ильхама Алиева и президента Франции Эмманюэля Макрона – еще один ход конем азербайджанский дипломатии. Вопреки всем чаяниям армян Макрон не решился на открытое лоббирование интересов Еревана, а, напротив, выказал себя как подвижник в мирных переговорах между Азербайджаном и Арменией.
Нет сомнений, что тот же результат ждет Армению в переговорах с США - вдруг проявившаяся активность Вашингтона по отношению к Еревану, судя по всему, преследует совершенно другие, далеко не проармянские цели. Так есть ли вообще у Армении шанс заручиться реальной поддержкой Запада и отпустит ли ее в западные объятия Москва?
Рывок на Запад Пашиняна как попытка сколотить фронт против «азербайджанской агрессии», явно себя не оправдал. Однозначно, бить себя в грудь и требовать санкций против нашей страны ради «армянского счастья», мало кто собирается. Посочувствовать «армянскому горю» – слегка так можно, но впрягаться в пиар армянской политики - это перебор. Все прекрасно понимают, что Азербайджан практически силком, за шиворот тащит Армению к процессу делимитации границы, а та истерически упирается, схватившись за дверной косяк. Кто тут темнит, видно на расстоянии, даже если особо не вдаваться в историю как региона, так и конфликта.  Да, известная шайка проармянских американских сенаторов выступила с пачкой голословных заявлений против нашей страны, отрабатывая полученное загодя вознаграждение, но в этом случае выдрессированные агенты лобби ничем особенно не удивили, нам к этому дежурному лаю не привыкать.
Надо сказать, что особые надежды питали армяне в отношении Франции, мол, Париж все разрулит. Словно опыт 44-дневной войны их ничему не научил, а ведь там тоже Макрон, который, получив жесткий дипломатически отпор из Баку и Анкары, не решился развивать прения на этот счет, поняв – «это не его война», квартирой ошибся, его апартаменты этажом ниже.
Рабочий визит Пашиняна в Париж, который, по мысли Еревана, должен был закончиться активизацией давления на Азербайджан и грозным предостережением Макрона в адрес Баку, явно потерпел фиаско. Уже в Париже стало ясно, что французский президент может выступить только объективным арбитром в диалоге между сторонами и никому грозить не собирается.
Как грустно засвидетельствовали армянские СМИ, «Макрон, похоже, пока уклоняется от предлагаемого Ереваном сценария действий на уровне СБ ООН, обозначая свою позицию словами общего характера. Он, как всегда, призвал стороны к «деэскалации и возобновлению переговоров без промедления», и сообщил, что «намерен поговорить с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым».
Впрочем, слово он свое сдержали и Ильхаму Алиеву позвонил. Правда, вопреки грезам Еревана, с совершенно иным посылом и пиететом. Впрочем, нашлись фантазеры в оппозиционных армянских СМИ, что буквально переврали тон разговора, добавив явно от себя, что «глава государства в очередной раз призвал Ильхама Алиева вернуться к режиму прекращения огня и отвести своих военных на исходные позиции». Но в официальной хронике говорится совсем другое – что президенты «говорили о скором начале мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией». Явно не то, на что уповал Ереван. Как раз мирные переговоры Еревану не нужны, у него другие амбиции.
Однако, как сказал в беседе с Caliber.Az экс-глава МИД Азербайджана Тофик Зульфугаров, стоит рассматривать ситуацию глубже и обширнее, в первую очередь связывая ее с уходом влияния, военно-политического доминирования России из региона.
«Так или иначе этот процесс неизбежен, и его ускорили война в Украине и нынешнее кризисное состоянием самой России. Исходя из ситуации, Армения ищет возможность укрепить свои отношения с Западом, получить от него гарантии военно-политической безопасности. И Запад, видя это, тоже затевает с Арменией свою игру. Чтобы сделать этот процесс привлекательным для армянской общественности, мы видим целый ряд проармянских заявлений из США, Европы», - указывает дипломат.
На деле же, не сомневается он, все эти заявления имеют весьма относительное отношение к вопросам армяно-азербайджанского урегулирования и очень далеки от того, чтобы быть предложениями «посредника».
Все эти политические месседжи направлены на то, чтобы получить в преддверии промежуточных выборов в Конгресс голоса армянских избирателей, только и всего, потому что положение демократов не очень хорошее и они опасаются потери большинства в палате представителей, отмечает Зульфугаров.
«Поэтому все эти видимые попытки посредничества, организации встреч между Баку и Ереваном, по моему глубокому убеждению, не имеют отношения к реальным армяно-азербайджанским переговорам, а только направлены на внутреннею и внешнюю армянскую аудиторию», - подчеркивает дипломат.
То же самое, по его словам, происходит и с действиями президента Макрона, не оправдавшими надежд армян. «Потому что любой посредник понимает, что если его посредничество будет носить односторонний характер и отвечать позиции одной стороны, то оно однозначно будет неудачным», - констатирует он.
Поэтому звонки Макрона, странное письмо президента Байдена, в котором указывается какой-то мифический «карабахский народ» – все это звенья одной цепи, объясняет опытный дипломат. Звенья перехода Армении из состояния российского форпоста в некое новое состояние, где Армения станет частью игры западного альянса в регионе.
В действительности же, по мнению Т.Зульфугарова, это политическое движение Запада в отношении Армении носит в реальности весьма искусственный характер, так как истинный приход Запада в регион, особенно после такого позорного отбытия из Афганистана, возможен для него только из Турции, которая и олицетворяет его присутствие в регионе. Просто потому, что вся политическая и военная инфраструктура НАТО в регионе сконцентрирована именно там.
«Поэтому реальный Запад в Армению может прийти только из Турции, а все желания армян создать некую антиазербайджанскую и антитурецкую коалицию обречены на провал», - подчеркнул дипломат.
В то же время, как считает Т. Зульфугаров, если Россия будет уходить из региона, из Армении, то нет оснований предполагать, что Москва захочет, чтобы Армения была потеряна целиком.
«Я думаю, фрагментация Армении неизбежна, особенно в контексте желания России сохранять контроль над коммуникациями в регионе, не допуская западного влияния на эту сферу. Речь прежде всего о Зангезурском коридоре», - отметил дипломат.
История и практика отношений России и Турции, по его мнению, показывает, что если Россия и будет кому-то уступать Армению, то предпочтет Турцию как наиболее предсказуемого и отвечающего интересам Кремля партнера.
«Поэтому Армению жду неизбежные и нелегкие турбулентные процессы. Объективный анализ показывает, что такой переход Армении от России к Западу будет крайне непростым», - заключил Т. Зульфугаров.