Հայաստանը պատրաստվում է նոր պատերազմի Ադրբեջանը նախազգուշացված է և լավ զինված
Այսօր Հայաստանից ստացվել է միանգամից մի քանի ազդանշան այն մասին, որ Երեւանն ակտիվորեն պատրաստվում է Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի։ Այդ ազդանշաններն այնքան հստակ են, որ «քայլող» իշխանության իրական մտադրությունների մեջ այլեւս կասկած չկա։ Ուրեմն, հերթականությամբ։
Առավոտը սկսվեց հայկական լրատվական գործակալություններից ու Տելեգրամ- ալիքներից հաղորդումներով այն մասին, որ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը ստորագրել է հրթիռների, ռեակտիվ ռումբերի և զինամթերքի Հայաստան արտահանման խոշոր պատվեր։ Նշվում է նաեւ պատվերի գումարը՝ ավելի քան 240 մլն դոլար։ Մասնավորապես, հաղորդվում է, որ պատվերը ներառում է «Pinaka» բազմափողանի հրթիռային մարտկոցների մատակարարում, որոնք արդեն գնտվում են հնդկական բանակի սպառազինության մեջ։ Հաշվի առնելով, որ Բոլիվուդի երկիրը միշտ առանձնահատուկ համակրանք է ունեցել «քարերի երկրի» նկատմամբ՝ չենք բացառում, որ այդ տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը։ Առավել ևս, որ Հայաստանի խորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նույնպես հաստատել է. «Մենք զենք ենք փնտրում բոլոր այն երկրներում, սպառազինություն, որը անհրաժեշտ է մեր պաշտպաական գերատեսչությանը։ Այդ երկրների թվում է նաև Հնդկաստանը»։
Իհարկե, Ադրբեջանը բացարձակապես վստահ է իր ուժերի, իր բանակի և նրա մոտ առկա սպառազինության մեջ։ Իսկ «Pinaka»-ն՝ «դատաստանի օրվա զենքը» չէ, մարտավարական միջուկային զենք չէ, որպեսզի հնդկական ՀԿՌՀ-ի մեկ դիվիզիոնով Ադրբեջանին զգալի վնաս հասցվի, և առավել եւս՝ վախեցնել նրան։ Վերջիվերջո հայերը մեզ չկարողացան վախեցնել անգամ «Իսկանդեր»-ներով... Կարծում ենք, որ մի երկու ռազմաավրային «Pinaka»-ները (իսկ դրանք անպայման կլինեն՝ հաշվի առնելով մարտի դաշտում հայերի տեխնիկան թողնելու և դասալքելու պաթոլոգիական սովորությունը) մեր պակիստանյան դաշնակիցներին օգտակար կլինեն հետազոտության համար: Այնպես որ, հինդուների հետ չարչարանքները՝ դա Երեւանի համար ավելորդ գումարի վատնում է։
Այնուհետև ընդունվել է տեղեկատվություն Հայաստանի ռազմական բյուջեի զգալի աճի մասին, որը 2023 թվականին կկազմի 1 մլրդ 326 մլն դոլար, ինչը մոտ 56%-ով ավելի է, քան ընթացիկը։ Եվ սա՝ նրա ակնհայտ փաստ է, որ Հայաստանը մտադրվել է նոր պատերազմի։ Բայց անմիջապես հիշվում են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, որոնք նա ասել է 2022 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ. «Հարց է առաջանում, աղքատ Հայաստանին որտեղի՞ց նման գումարներ»։ Դրանով հանդերձ, մեր պետության ղեկավարը հստակ զգուշացրեց. «Ուստի, եթե Հայաստանի սպառազինության համար գումար հատկացվի, ապա մենք դա կընկալենք որպես ոչ բարեկամական քայլ և համապատասխան արձագանք կտանք»։ Համոզված ենք, որ Բաքվի արձագանքը հազիվ թե դուր գա Երեւանին ու նրա հովանավորներին։ Ինչպես նորերին, այնպես էլ հներին։
Այս հաղորդումներից անմիջապես հետո արդեն տեղեկություններ են հայտնվել պահեստազորայինների հավաքի մասին, որը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 22-ը։ Ընդ որում, դեռևս չեն հասցրել ավարտվել օգոստոսի 1-ից հայտարարված պահեստազորի շարքայինների և սպաների համար նախատեսված վերջին եռամսյա հավաքները։ Եվ սա նույնպես մտահոգիչ պահ է՝ ինչո՞ւ պահեստազորում կադրեր պատրաստել։ Պատասխանը նույնպես ակնհայտ է՝ X ժամի համար, երբ Հայաստանը կդիմի Ադրբեջանի դեմ նոր ռազմական արկածախնդրությանը։
Այս համատեքստում հարկ է հիշեցնել, որ Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը վերջին օրերին ակտիվացրել է զինված սադրանքները Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին։ Մասնավորապես, նախօրեին տեղի է ունեցել Քելբեջարի հրետակոծությունը, որի արդյունքում վիրավորվել է ադրբեջանցի զինծառայող։ Պատասխան միջոցները ձեռնարկվեցին անհապաղ՝ շատ շուտ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը խոստովանեց երեք հայ զինծառայողի մահը (հայկական և ոչ միայն Տելեգրամ-ալիքների հաղորդագրությունների համաձայն՝ նրանցից մեկը գումարտակի հրամանատարն է):
Բայց վրդովելին այն է, որ այս ամենը տեղի է ունենում ճիշտ ու ճիշտ նախքան Փաշինյանի Պրահա մեկնելը, որ պետք է կայանա հոկտեմբերի 6-ին։ Չեխիայի մայրաքաղաքում, որտեղ պետք է անցկացվի ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը, մեր տվյալներով, հրավիրված է նաեւ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը։ Caliber.Az-ի աղբյուրների համաձայն, ի սկզբանե նախատեսված էր, որ հնարավոր հանդիպման ընթացքում ադրբեջանական և հայկական կողմերը կարող են քննարկել ապագա խաղաղության պայմանագիրը։ Դա անուղղակիորեն հաստատում են նաև հայկական աղբյուրները՝ հաղորդելով այն մասին, որ Փաշինյանը Պրահա կտանի խաղաղության պայմանագրի նախագիծը։ Սակայն վերը նշված բոլորը՝ ռազմական բյուջեի ավելացումը, հնդկական սպառազինության գնումը և պահեստազորի հավաքագրումները՝ վկայում են այն մասին, որ հայկական կողմը սաբոտաժի է ենթարկում խաղաղ բանակցությունները, ոչ միայն հետաձգելով անգամ ապագա փաստաթղթի քննարկումը, այլ նաև ակտիվորեն պատրաստվում է նոր պատերազմի։
Ադրբեջանը պատերազմ չի ուզում, ինչի մասին արդեն բազմիցս հայտարարվել է ամենաբարձր մակարդակով։ Պատերազմ մենք չենք ուզում, բայց պատրաստ ենք հայկական ռեւանշիզմը արմատախիլ անել։ «Հայաստանի կողմից ռեւանշիզմի ցանկացած փորձ կստանա վճռական հակահարված, նրանք կբախվեն Ադրբեջանի «երկաթե բռունցքին», - զգուշացրել է Իլհամ Ալիևը։ Հայերին խորհուրդ ենք տալիս միանգամայն լուրջ վերաբերվել Ալիևի զգուշացմանը։ Հակառակ դեպքում, եթե լինի Ադրբեջանի, նրա բնակչության և զինվորականների անվտանգությանը թեկուզ նվազագույն վտանգ, ապա ասկյարը իրեն իրավունք է վերապահում անձամբ ապառազմականացում իրականացնել ոչ միայն պայմանական սահմանի պարագծով, ինչպես դա եղավ բոլորովին վերջերս, այս ամսին, այլ նաև Հայաստանի ցանկացած այլ անկյունում…

Армения готовится к новой войне Азербайджан предупрежден и хорошо вооружен
Сегодня из Армении поступили сразу несколько сигналов о том, что Ереван активно готовится к новой войне с Азербайджаном. Сигналы эти настолько четкие, что сомневаться в истинных намерениях «шагающего» правительства уже не приходится. Итак, по порядку.
Утро началось с сообщений армянских информагентств и Телеграм-каналов о том, что Министерство обороны Индии подписало крупный заказ на экспорт ракет, реактивных снарядов и боеприпасов в Армению. Указывается и сумма заказа - более $240 млн. В частности, сообщается, что заказ включает в себя поставку многоствольных реактивных пусковых установок Pinaka, которые уже находятся на вооружении индийской армии. Учитывая, что страна Болливуда всегда питала к особую симпатию к «стране камней», не исключаем, что данная информация соответствует действительности. Тем более, что председатель постоянной комиссии парламента Армении по обороне и безопасности Андраник Кочарян тоже подтвердил: «Мы ищем оружие во всех странах, вооружение которых необходимо нашему оборонному ведомству. В числе этих стран есть и Индия».
Конечно, Азербайджан абсолютно уверен в своих силах, в своей армии и имеющемся у него вооружении. А Pinaka – это не «оружие судного дня», не тактическое ядерное оружие, чтобы одним дивизионом индийской РСЗО нанести существенный урон Азербайджану, и уж тем более, напугать его. В конце концов, армяне не смогли напугать нас даже «Искандерами»… Думаем, парочка трофейных Pinaka(а они будут обязательно, учитывая патологическую привычку армян бросать технику на поле боя и дезертировать) пригодятся нашим пакистанским союзникам для исследований. Так что, возня с индусами - это лишняя трата Ереваном денег.
Далее поступила информация о существенном увеличении военного бюджета Армении, который в 2023 году составит $1 млрд 326 млн, что примерно на 56% больше, чем в текущем. И это – очевидный факт того, что Армения замышляет новую войну. Но тут же вспоминаются слова президента Азербайджана Ильхама Алиева, сказанные им совещании, посвященном итогам первого квартала 2022 года: «Спрашивается, откуда у бедной Армении такие деньги?». При этом глава нашего государства четко предупредил: «Поэтому, если на вооружение Армении будут выделяться деньги, то мы будем воспринимать это как недружественный шаг и реагировать соответственно». Уверены, реакция Баку вряд ли понравится Еревану и его спонсорам. Как новым, так и старым.
Вслед за этими сообщениями появилась информация уже о сборах резервистов, которые продолжатся до 22 ноября. Причем, не успели еще завершиться объявленные с 1 августа прошлые трехмесячные сборы резервистов рядового и офицерского состава. И это тоже настораживающий момент – зачем готовить кадры в резерве? Ответ также очевиден – для часа Х, когда Армения прибегнет к новой военной авантюре против Азербайджана.
В этом контексте следует напомнить, что военно-политическое руководство Армении в последние дни активизировало вооруженные провокации на условной границе с Азербайджаном. В частности, накануне имел место обстрел Кяльбаджара, в результате которого ранен азербайджанский военнослужащий. Ответные меры последовали незамедлительно – вскоре Минобороны Армении признало гибель трех армянских военнослужащих (по сообщениям армянских и не только ТГ-каналов – один из них командир батальона).
Но самое возмутительное, что все это происходит аккурат перед поездкой Пашиняна в Прагу, которая должна состояться 6 октября. В столицу Чехии, где состоится неформальный саммит ЕС, по нашим данным, приглашено и высшее руководство Азербайджана. Согласно  источникам Caliber.Az, изначально планировалось, что в ходе возможной встречи азербайджанская и армянская стороны могут обсудить будущий мирный договор. Косвенно это подтверждают и армянские источники, сообщившие о том, что Пашинян повезет в Прагу проект мирного договора. Однако все вышеуказанное – увеличение военного бюджета, закупка индийского вооружения и сборы резервистов – свидетельствует о том, что армянская сторона саботирует мирные переговоры, не только оттягивает даже обсуждение будущего документа, но и активно готовится к новой войне.
Азербайджан не хочет войны, о чем уже не раз заявлялось на самом высоком уровне. Войны мы не хотим, но готовы раздавить армянский реваншизм на корню. «Любые попытки реваншизма со стороны Армении получат решительный отпор, натолкнутся на «Железный кулак» Азербайджана», - предупреждал Ильхам Алиев. Советуем армянам со всей серьезностью отнестись к предупреждению Алиева. В противном случае, если будет хоть малейшая угроза безопасности Азербайджана, его населению и военнослужащим, то аскер оставляет за собой право собственноручно осуществить демилитаризацию уже не только по периметру условной границы, как это было совсем недавно в этом месяце, но и в любом другом уголке Армении…