Առավոտյան` փող, երեկոյան` արցունքներ Երևանի լացուկոծը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին կառավարության նիստում բառացիորեն արցունքների միջով պատմեց այն դժվարությունների մասին, որոնց հետ երկրի ղեկավարությունը ստիպված է ընդհարվել, որպեսզի ստանալ նոր զենքեր։ Նման բնույթով, թեկուզ և անուղղակիորեն խոստովանելով Ադրբեջանի ռազմական գերազանցությունը՝ նա սպառազինության մատակարարման հետ կապված իր գանգատները հասցեագրել է Հայաստանի դաշնակից պետություններին։ Եվ այդ դժվարությունների մեծ մասը Երեւանի համար ստեղծում է Բաքուն։
«Ադրբեջանը փորձում է այնպես անել, որպեսզի Հայաստանը չունենա զինված ուժերում բարեփոխումներ իրականացնելու հնարավորություն։ Ցավոք սրտի, նրան հաջողվում է նաև մեր դաշնակիցների հետ հարաբերությունների իմաստով, որտեղ հնարավոր է, նրանք ձգտում են կանխել Հայաստանին զենք և զինամթերք մատակարարումներին։ Մենք ունենք դեպքեր, երբ վճարվել է 100 մլն դոլար, բայց Հայաստան առաքումների պարտավորությունները չեն կատարվում, այդ թվում նաև դաշնակից երկրների կողմից։ Սա, իհարկե, ցավալի իրողություն է»,- ասել է Փաշինյանը, դաշնսկցի ներքո, հավանաբար նկատի ունենալով Ռուսաստանին։
Սկզբունքորեն, վարչապետը իրավացի է՝ Հայաստանի համար այսօրվա իրականությունը բավականին ցավալի է։ Սակայն, հայերի համար այն երբեք հատկապես բարենպաստ չի եղել, ինչը երկար տարիներ խնամքով թաքցնում էին երկրի ամենատարբեր ղեկավարությունները, բայց Հայաստանը ներսից կրծող տնտեսական ու սոցիալական խոցերը երկու տարի առաջ դրվեցին ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ նաև համաշխարհային հանրության տեսությանը։ Եվ դրանցից մեկն է՝ Ռուսաստանից համընդհանուր կախվածությունը։ Տասնամյակներ շարունակ Մոսկվան կերակրել, խմեցրել և միաժամանակ զինել է հայերին։ Ընդ որում, մեծ մասամբ՝ ձրի: Բայց աշխարհաքաղաքական նոր իրավիճակի, երկրագնդի վրա, կարելի է ասել՝ արմատապես փոփոխվող կենսապայմաների և Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի ոչ պակաս չափով նոր հարաբերությունների, նրա դեպքի Արևմուտք բացահայտ շրջադարձի հետ կապված՝ Կրեմլը ոչ միայն, որպեսզի դադարցնել, այլ զգալի չափով թուլացրել է իր ծլկվել երազող ֆորպոստի նյութական աջակցությունը։ Եվ նրա գլխին թափվեցին ունկավոր մեղադրանքներ՝ Հայաստանին պաշտպանելու դաշնակցային պարտավորությունների անտեսումից մինչև «բարեկամի և գործընկերոջ» շահերը դավաճանելուն։ Իսկ հիմա ընթացքի մեջ են նաև թվերի հետ կապված կոնկրետիկան։ Փաշինյանն հայտարարել է, որ Հայաստանը կորցրել է սպառազինության համար հատկացված 100 մլն դոլարը, իսկ հայկական տելեգրամ-ալիքների վստահեցնում են, որ երկրին պարզապես գցել են ոչ թե 100, այլ 400, թեև չի բացառվում, որ 600 մլն դոլարով։
«Մեր տվյալներով՝ Ռուսաստանի հետ պայմանագրերով Հայաստանը վճարել է 400-ից 600 մլն դոլար։ Պայմանագիրը ներառում էր ՀՕՊ համակարգեր, ՀԿՀՀ և շատ ավելի այլ աբներ, բայց ոչ մի առաքում չի իրականացվել»,- հաստատում են հանրայինները:
Եթե դա իրոք այդպես է, ապա այն, թերեւս առաջին դեպքն է, երբ Հայաստանը ինչ-որ բանի համար վճարել է փողով, այլ ոչ թե նյութապես, այսինքն՝ ինքնիշխանությամբ ու անվտանգությամբ, և նրան խաբել են։ Դե, ինչպես չասել, որ այս անգութ կարման հասավ հին հայկական ճակատագրին, եկավ սեփական խարդախության համար հատուցումը։ Անցյալ, ներկա և գուցե ապագա: Հայաստանը միշտ և ամենուր լկտիաբար խաբել է գրեթե բոլորին։ Այսպիսով, միայն վերջին մեկ-երկու տարում նա երդվեց Արևմուտքին ազատվել Մոսկվայի ազդեցությունից, Ռուսաստանին համոզել է իր հավատարմության մեջ, միաժամանակ սիրախաղ անելով Եվրոպայի հետ, Ադրբեջանի առջև պարտավորություն ստանձեց կնքել խաղաղության պայմանագիր, Ղարաբաղից դուրս բերել իր ավազակախմբերը, բացել միջանցքները, դադարեցնել սադրանքները հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին ...
Իսկ հայ ժողովրդին ինչքա՞ն է խոստումներ են տրվել։ Ուստի, այս դեպքում Փաշինյանը դեռևս թեթև է պրծել՝ հայ հարկատուների փողերով, կամ գուցե, լոբբիի նվիրատվություններով, կամ նույնիսկ ապագայում որոշակի ծառայությունների կանխավճարով։
Այնուամենայնիվ, օդում կախվեցին նաև այլ հարցեր։ Օրինակ, ինչո՞ւ է Հայաստանը այսօր այդքան գումար է ծախսում սպառազինության վրա, եթե ի վերջո այն համալրելու է Բաքվի Ռազմական ավարի զբոսայգին։ Ի դեպ, թերևս դրա համար էլ Բաքուն հոգ է տարել, որպեսզի Երևանի դաշնակիցներն նրան զենք չմատակարարեն՝ Ռազմական ավարի զբոսայգին ռետինից չէ, և նրա տարածքի ընդլայնումը դեռ ներգրված չէ քաղաքի հատակակգծի մեջ։
Այսպես թե այնպես, այն գումարի դիմաց, որը Երևանը փորձում էր ծախսել երկաթի վրա, կարող էին արդիականացնել երկրի տրանսպորտային և այլ ենթակառուցվածքները, իրենց վերադարձնեին երկաթգիծը, որը երկար տարիներ ընդերքով պատկանում է ռուս բաժնետերերին։ Չէր խանգարի ձեռք բերել նաև սեփական բջջային կապը նույնպես, որքան էլ արտաքուստ տարօրինակ է՝ նույնպես ռուսական է։ Բայց ոչ։ Հայաստանի ղեկավարությունը ցանկանում էր դյուցզներգություն խաղալ։ Խոսելով դժվարին պահին Հայաստանը թողաց անհուսալի դաշնակիցների մասին՝ Փաշինյանն ակնհայտորեն նկատի ուներ Ռուսաստանն ու Բելառուսը։Այդ պետք է, որ տասնամյակներ շարունակ օգտվել Ռուսաստանի բարեհաճությունից, կարդա ՝ գազից, նավթից, հացից և այլ մթերքներից, էլ չասած անվճար զենքի մասին, իսկ հետո առատաձեռին գործնականորեն մեղադրել խարդախության մեջ։ Թեև, մյուս կողմից, երևի Փաշինյանը ուզել է հաճոյախոսություններ անել Ադրբեջանին՝ ընդգծելով նրա հզորությունը՝ չէ որ իզուր չէ, որ այսօր Հայաստանում Ադրբեջանին ու Թուրքիային գովաբանելը դարձել է մեյնսթրիմ։ Հայկական մեդիա ցանցն ամեն օր լրացվում է քաղաքական, հասարակական գործիչների և բլոգոլորտի ներկայացուցիչների հայտարարություններով, ովքեր հիացած են Բաքվի գործողությունների և հայտարարությունների համարձակությամբ։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա վաղը Հայաստանը պաշտոնական մակարդակով, մեկ էլ տեսար, կխնդրի Ադրբեջանի կառավարությանը ազդել Ռուսաստանի վրա, որպեսզի նա դուրս բերի իր զորքերը Ուկրաինայից։ Մանավանդ, որ հայ քաղաքական վերնախավը կարող է անհեթեթ հայտարարությունների մասով կարող է անցկացնել վարպետության դասեր։
Դա և հասկանալի է՝ հայկական պետության վիճակը չափազանց աննախանձելի է, բայց, այնուամենայնիվ, դրա փոխարեն, որպեսզի դաշնակիցներին հարցնել, թե՝ «որտե՞ղ է իմ զենքը», ավելի լավ կլիներ հետաքրքրվել՝ «ժամկետը կերկարացնե՞ք»:

Утром – деньги, вечером – слезы Плач Еревана
Премьер-министр Армении Никол Пашинян накануне на заседании правительства буквально сквозь слезы рассказывал о сложностях, с которыми руководству страны приходится сталкиваться, чтобы заполучить новое оружие. Признав таким образом, пусть и косвенно, военное превосходство Азербайджана, он адресовал свои претензии, связанные с поставками вооружения, государствам - союзникам Армении. И большинство таких трудностей создает для Еревана Баку.
«Азербайджан пытается сделать так, чтобы у Армении не было возможности осуществить реформы в Вооруженных силах. К сожалению, он имеет успех и в смысле отношений с нашими союзниками: везде, где это возможно, они стараются воспрепятствовать поставкам оружия и боеприпасов в Армению. У нас есть случаи, когда выплачено 100 миллионов долларов, но обязательства по поставкам в Армению не выполняются, в том числе странами-союзниками. Это, конечно, болезненная реальность», - сказал Пашинян, под союзником, вероятно, имея в виду Россию.
В принципе, премьер прав – реальность сегодня для Армении достаточно болезненная. Впрочем, особенно благоприятствующей армянам она никогда и не была, что долгие годы тщательно скрывало всякое-разное руководство страны, но два года назад изнутри точившие Армению экономические и социальные язвы были выставлены на обозрение не только армянского народа, но и всего мирового сообщества. И одна из них – тотальная зависимость от России. Десятилетиями Москва кормила, поила и заодно вооружала армян. Причем, по большей части – задарма. Но в связи с новой геополитической ситуацией, кардинально, можно сказать, изменившимися условиями жизни на земле и в не меньшей мере новым отношением Армении к России, ее откровенным реверансам в сторону Запада Кремль не то чтобы прекратил, но в значительной мере ослабил материальную поддержку своего мечтающего улизнуть форпоста. И получил на свою голову ушат обвинений – от игнорирования союзнических обязательств по защите Армении до предательства интересов «друга и партнера». А теперь в ход пошла и конкретика с цифрами. Пашинян заявил, что Армения потеряла выделенные на вооружение 100 млн долларов, а в армянские телеграм-каналы уверяют, что страну попросту кинули и не на 100, а на 400, хотя не исключено, что на 600 млн долларов.
«По нашим данным, от 400 до 600 млн долларов оплачено Арменией по контрактам с Россией. В контракт входили системы ПВО, РСЗО и многое другое, но поставок не производилось», - утверждают армянские паблики.
Если это действительно так, то это, пожалуй, первый случай, когда Армения за что-то расплатилась деньгами, а не натурой, то есть суверенитетом и безопасностью, и ее обманули. Ну как не сказать, что это беспощадная карма настигла древнюю армянскую судьбу, пришла расплата за собственное мошенничество. Прошлое, настоящее, а может, и будущее. Армения всегда и везде нагло обманывала практически всех. Так, только в последние год-два Западу она клятвенно обещала избавиться от влияния Москвы, Россию убеждала в своей верности, одновременно флиртуя с Европой, перед Азербайджаном взяла на себя обязательство подписать мирное соглашение, вывести из Карабаха свои бандформирования, открыть коридоры, прекратить провокации на условной армяно-азербайджанской границе...
А армянскому народу сколько было обещано?! Поэтому в данном случае Пашинян еще легко отделался – деньгами армянских налогоплательщиков, а может, пожертвованиями лобби или вообще авансом за определенные услуги в будущем.
Впрочем, зависли в воздухе и другие вопросы. К примеру, зачем Армении сегодня тратить столько денег на вооружение, если оно в итоге все равно пополнит Парк военных трофеев в Баку? Кстати, возможно поэтому Баку и озаботился тем, чтобы союзники Еревана не поставляли ему оружие - Парк трофеев не резиновый, а расширение его территории пока не вписывается в план города.
Так или иначе, на сумму, которую Ереван пытался потратить на железо, могли бы обновить транспортную и иную инфраструктуру страны, вернуть себе свою железную дорогу, которая уже долгие годы с потрохами принадлежит российским акционерам. Не мешало бы и обзавестись собственной сотовой связью, которая тоже, как ни парадоксально, - российская. Но нет. Армянскому руководству захотелось поиграть в эпических героев. Говоря же о ненадежных, бросивших в трудный момент союзниках Армении, Пашинян очевидно имел в виду Россию и Беларусь. Это ж надо, десятилетиями пользоваться российской благосклонностью, читай – газом, нефтью, хлебом и иными продуктами, не говоря уже о дармовом оружии, а потом обвинять щедрого практически в мошенничестве. Хотя, с другой стороны, возможно, Пашинян хотел сделать комплимент Азербайджану, подчеркнув его могущество – не зря же сегодня в Армении расточать похвалы Азербайджану и Турции стало прямо-таки мейнстримом. Армянская медиасетка ежедневно пополняется заявлениями политиков, общественных деятелей и представителей блогосферы, которые восхищаются смелостью действий и заявлений Баку. Если так пойдет дальше, то завтра Армения на официальном уровне, глядишь, попросит правительство Азербайджана воздействовать на Россию, чтобы та вывела войска из Украины. Тем более что по части абсурдных заявлений армянская политическая элита может проводить мастер-классы.
Оно и понятно, положение у армянского государства весьма незавидное, но всё же вместо того, чтобы спрашивать у союзников - «где моё оружие», лучше бы поинтересовались - «продлевать будете?».