«Երևանում արդեն չեն թաքցնում հօգուտ Արևմուտքի իրենց ընտրությունը» Գնդապետ Տիխանսկին Caliber.Az-ում
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, վերջապես հօգուտ Արևմուտքի բարդ ընտրություն կատարեց։ Մինչդեռ, սա Երևանում արդեն մի տեսակ չեն թաքցնում։ Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Գագիկ Մելքոնյանը հայտնել է այն մասին, որ խմբակցությունում սկսվել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) դուրս գալու, կամ էլ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունը անորոշ ժամկետով կասեցնելու հարցի շուրջ։ Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ը մտադիր է Հայաստանին տրամադրել իր զենքի հասանելիությունը և աջակցությունը, սակայն, բացառապես (!) այն պայմանով, որ այս երկիրը դուրս գա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից»։
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ զրույցում ասել է՝ բելառուսացի ռազմական փորձագետ, պաշտոնաթող գնդապետ, ՌԴ Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Տիխանսկին՝ մեկնաբանելով Հայաստանի աշխարհաքաղաքական շրջադարձը դեպի Արեւմուտք։
Ա.Տիխանսկիի կարծիքով, այս պահին խոսք կարող է գնալ ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամ-երկրներին շանտաժի ենթարկելու փորձի մասին, քանի որ Երևանն արդեն մի քանի անգամ սպառնացել է դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից այն պատճառով, որ մյուս երկրներ իբր չեն կատարում իրենց պարտավորությունները, թեև դրանով հանդերձ, ՀԱՊԿ ներկայացուցիչների Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում որևէ փաստ, որը մատնանշում է, որ միջամտություն է պահանջվում, իսկ Ադրբեջանը դիմում է էսկալացիայի՝ չի հաստատվել։
«Հարկ է հիշեցնել, որ Ղազախստանն ու Ղրղզստանը, որոնք Թուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ են՝ 2020 թվականին Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում բացահայտորեն աջակցել են Ադրբեջանին։ Դատեք ինքներդ՝ Փաշինյանը ցուցադրաբար չընդունեց Հայաստան ուղարկված ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Զասին (ավելի ուշ, հանդիպումը, այնուամենայնիվ, կայացել է)։ Փոխարենը նա մեկնեց ԱՄՆ, որտեղ մի շարք կարևոր հանդիպումներ է անցկացրեց, այդ թվում նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգի հետ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի այցերը ԱՄՆ, Փելոսիի այցը Հայաստան՝ այս ամենը մեկ շղթայի օղակներ են։ Այստեղ հատկապես հարկ է նշել Փաշինյանի կառավարության նիստում վերջին ելույթը , որի ժամանակ նա Մոսկվային վերջապես հասկացրեց, որ մահակը նետված է, իսկ որոշումը անդառնալիորեն ընդունված է։ Չնայած Մոսկվան, Ղազախստանում անցկացվող ՀԱՊԿ զորավարժություններին (հաջորդ տարվա սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 6-ը) իր ռազմական քանակակազմը չուղարկելու մասին որոշումը համարում է Երևանի ինքնիշխան իրավունք՝ «Հայաստանի իշխանությունները գործում են ելնելով իրենց առաջնահերթ խնդիրներից», - հինգշաբթի ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Մի փոքր հետ նայենք... Ն.Փաշինյանն իր ներկայիս պաշտոնը ստացավ այն բողոքների շնորհիվ, որոնք Հայաստանում սկսվեցին նախկին նախագահ Սարգսյանին վարչապետի պաշտոնում ընտրելու հետ կապված։ Ընդդիմությունն անմիջապես հայտարարեց «Թավշյա հեղափոխության» սկիզբի մասին, հասավ Սարգսյանի հրաժարականին և այս պաշտոնում Փաշինյանի ընտրվելուն, ով ժամանակ չկորցնելով, սկսեց կառավարությունում աշխատանքի նշանակել ԱՄՆ-ի և Եվրամիության ֆինանսավորմամբ տարբեր հասարակական կազմակերպություններում նախկինում իր հետ աշխատած մարդկանց։ Նրանց ազդեցության տակ էր, որ հետո Փաշինյանը գնաց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները սրելու, և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ ամբողջ պատմությունը կազմակերպվեց նրանց առաջարկով և, բնականաբար, չէր կարող չազդել կազմակերպության գործունեության վրա։
Բելառուսի և Ռուսաստանի շատ քաղաքական գործիչները Հայաստանի իշխանություններին կասկածում են ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների և ԵՄ երկրների հատուկ ծառայությունների հետ փոխգործակցության մեջ։ Ընդ որում, ուշադրությունը կենտրոնացնելով ինչ-որ հատուկ «Երևանի և ՆԱՏՕ-ի մերձեցման» վրա։ ՆԱՏՕ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները մեկնարկել են դեռևս 1992 թվականին, երբ Երևանը միացավ Հյուսիսատլանտյան համագործակցության խորհրդին (1997 թվականից՝ Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհուրդ) և ունեն ՀԱՊԿ անդամ երկրի համար դաշինքի հետ մերձեցման բավականին անտրամաբանական միտումներ։ 1994 թվականին Հայաստանը միացել է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» (ԳՀԽ) ծրագրին։ Նույն նախագծով 2002 թվականից հանրապետությունը սկսեց մասնակցել «Պլանավորման և տեսության գործընթացին»։ 2005 թվականի հունիսին ՆԱՏՕ-ն և Երևանը համաձայնեցրին Անհատական գործընկերության պլանը: Այս պլանը թարմացվում և հաստատվում է երկու տարին մեկ անգամ: Չմոռանանք, որ 2007-ին Երեւանում բացվեց ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնը, իսկ 2016-ին՝ Ազգային պաշտպանության համալսարանը (դաշինքի եւ Հայաստանի Պնախարարության համատեղ նախագիծ),- ասել է Ա.Տիխանսկին։

«В Ереване уже не скрывают свой выбор в пользу Запада»
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян, наконец, сделал тяжелый выбор в пользу Запада. Причем, это в Ереване уже особо не скрывают. Член правящей партии Армении «Гражданский договор» Гагик Мелконян сообщил о том, что внутри фракции начато обсуждение вопроса выхода из Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) или же о приостановке на неназванный период членства Армении в ОДКБ. По его словам, США намерены предоставить Армении доступ к своему вооружению и поддержке, однако, исключительно (!) при условии, что эта страна выйдет из Организации договора о коллективной безопасности».
Об этом в беседе с Caliber.Az заявил белорусский военный эксперт, полковник запаса, профессор Академии военных наук РФ Александр Тиханский, комментируя геополитический разворот Армении в сторону Запада.
По мнению А. Тиханского, на данный момент речь может идти о попытке шантажа других стран-членов ОДКБ, так как в Ереване уже несколько раз угрожали выйти из ОДКБ из-за того, что другие страны якобы не исполняют свои обязательства, хотя при этом, в рамках визита представителей ОДКБ в Армению, каких-либо фактов, указывающих на то, что вмешательство требуется, а Азербайджан идёт на эскалацию, установлено не было.
«Стоит напомнить, что Казахстан и Кыргызстан, которые входят в Организацию тюркских государств, в ходе 44-дневной войны 2020 года в Карабахе открыто поддержали Азербайджан. Посудите сами – Пашинян демонстративно не принял посланного в Армению генсека ОДКБ Зася (позднее встреча все же состоялась). Вместо этого он улетел в США, где провел ряд важных встреч, в том числе с генсеком НАТО Столтенбергом. Поездки министра обороны Армении и секретаря Совбеза в США, приезд в Армению Пелоси – все это звенья одной цепи. Особо тут следует отметить недавнее выступление Пашиняна на заседании правительства, в ходе которого он окончательно дал понять Москве, что жребий брошен, а рубикон пройден. Хотя, Москва считает суверенным правом решение Еревана не направлять воинский контингент на учения ОДКБ в Казахстане (26 сентября – 6 октября с.г.), «власти Армении действуют исходя из своих приоритетных задач», заявила на брифинге в четверг официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Заглянем немного назад… Свой нынешний пост Н. Пашинян получил благодаря протестам, которые начались в Армении в связи с избранием экс-президента Саргсяна на пост премьера. Оппозиция тут же объявила о начале «бархатной революции», добилась ухода Саргсяна в отставку и избрания на эту должность Пашиняна, который, не теряя времени, назначил на работу в правительство людей, работавших с ним ранее в различных НКО с финансированием из США и Евросоюза. Именно под их влиянием Пашинян пошел тогда на обострение отношений с Россией и вся эта история с генсеком ОДКБ была организована с их подачи и, естественно, не могла не отразиться на деятельности организации.
Многие политики в Беларуси и России подозревают армянские власти во взаимодействии с американскими спецслужбами и спецслужбами стран ЕС. Причем, акцентируется внимание и на какое-то особое «сближение Еревана с НАТО». Отношения между НАТО и Арменией стартовали еще в 1992 году, когда Ереван вступил в Совет североатлантического сотрудничества (с 1997 года СЕАП - Совет евроатлантического партнерства) и имеют довольно нелогичные тенденции сближения с блоком для государства-члена ОДКБ. В 1994 году Армения присоединилась к программе «Партнерство ради мира» (ПРМ). В этом же проекте с 2002 года республика стала участвовать в «Процессе планирования и обзора». В июне 2005 года НАТО и Ереван согласовали Индивидуальный план партнерства (ИПАП). Этот план обновляется и подтверждается один раз в два года. Не забудем, что в 2007 году в Ереване был открыт Информационный центр НАТО, а в 2016 году - Национальный оборонный университет (совместный проект альянса и Минобороны Армении), - сказал А. Тиханский.