Մեծ հաղթանակի երկու տարի Վեհության նոր գույներ և մտքեր ապագայի մասին
Նոյեմբերի 8-ին մենք բոլորս նշում ենք մեծ ամսաթիվը՝ Հաղթանակի օրը: Ադրբեջանի յուրաքանչյուր քաղաքացու և արտասահմանում ապրող ադրբեջանցիների համար՝ սա առանձնահատուկ, եկեք չվախենանք այս բառից՝ սուրբ օր է։ Չէ՞ որ նա մեզ բոլորիս համար դարձավ ոչ միայն պետության և ժողովրդի հզորության, ամրության ու միասնության ցուցանիշը, այլ նաև մեր հոգևոր երազանքի, հույսերի բուն էության, երազանքների ու ջանքերի իրականացում, որի արդյունքը դարձավ հարազատ հողերը ազատագրած հաղթողի լիակատար հաղթանակը։
Ասում են՝ ժամանակի ընթացքում հույզերն ու գույները խամրում են, ու շատ բաներին ավելի հանգիստ ես նայում։ Բայց մեզ թվում է, որ կա մի բան, որը երբեք չի խամրի մարդկանց հոգիներում, և մեր Հաղթանակը դրա վառ հաստատումն է: Այն հեշտ չի տրվել, ցավոք, նրա զոհասեղանին է դրվել մեր շուրջ երեք հազար զինվորների, հիմնականում երիտասարդների կյանքը, ովքեր այժմ կարող էին ապրել մեր մեջ, աշխատել, սովորել, ընտանիքներ կազմել, մեծացնել իրենց երեխաներին... Բայց սրանցից ոչ մի բան նրանք չունեն և երբեք չի լինի: Մեզ մնում է միայն շեհիդների պայծառ հիշատակը, հիշողությունը, դիմանկարները, որոնք այդքան հաճախ մենք տեսնում ենք քաղաքների փողոցներում և տարբեր ավաններում, և հստակ նրա զգացողությունը, որ մենք պետք է ապրենք և զարգացնենք Ադրբեջանը, որպեսզի նրանց հոգիները ուրախանան դրախտում ...
Հայրենական պատերազմում հաղթանակը իրենով նշանավորել է ինչպես ռազմաքաղաքական հաղթանակ, այնպես էլ Ադրբեջանի ազգային-քաղաքացիական միասնությունը։ Այն չի դարձել պատահականություն՝ պատմական իրադարձությունների ողջ ընթացքը ցույց է տվել, որ մենք արժանի էինք դրան։ Արժանի ենք առաջին հերթին նրանով, որովհետև 28 տարի չհաշտվեցինք կորստի ցավի հետ, նրա հետ, որ մեր երկրից խլել են 7 շրջանները, խլել են Շուշան ու Խանքենդին, Ջաբրայիլն ու Զանգիլանը, Գուբադլին ու Աղդամը, Լաչինն ու Քելբեջարը։ , Ֆիզուլին և Սուգովուշանը, մոտ մեկ միլիոն մարդ դարձնելով բռնի տեղահանվածներ սեփական հողում։ Նրանով, որ երկրի հայրենասերները (ինչպես մեր փառապանծ Ռազմիկ-ենթասպա Մուբարիզ Իբրահիմովը) ամեն օր, նայելով մայրամուտին, մտածել են այն մասին, որ այնտեղ՝ արևմուտքում, թշնամին կոխկրտում է մեր հողերը, և դա այսուհետ երբեք չպետք է լինի..
Ինքներդ դատեք՝ Ղարաբաղն ու Արևելյան Զանգեզուրն ազատագրած երիտասարդ զինվորների մեծ մասը երբեք չէին տեսել մեր այդ հողերը, նրանք կա՛մ ծնվել են այդ հողերը հայերի կողմից օկուպացնելուց հետո, կա՛մ բոլորովին երեխաներ են եղել։ Բայց, չնայած դրան, Ադրբեջանի պետությունը նրանց դաստիարակեց որպես հայրենասերների, այնպիսիների, ովքեր չէին վախենում հարձակվել լեռներում հայկական ամրությունների վրա, ովքեր անցան անտառներով ու ժայռերով և արեցին այն, ինչ թվում էր անհնարի՜ն։ Բայց չէ որ որոշ արտաքին դերակատարները մեզ համառորեն համոզում էին՝ «հաշտվել», «մոռանալ», «համաձայնվել նրա հետ, որ այս հողերը ընդմիշտ կորած են», օկուպացիայի զոհ դարձած Ադրբեջանին դնում էին օկուպանտ Հայաստանի հետ նույն աստիճանի վրա՝ կիրառելով երկակի չափանիշներ… Այս հայտարարությունները ներդաշնակ էին՝ ձգձգելով բանակցությունները և զբաղվելով դրանց բացահայտ նմանականությամբ՝ Ադրբեջանին ոչ մի թիզ հող չվերադարձնելու հայերի և սփյուռքի մտադրություններին։
Բայց նրանք մոռացել էին պատմության մեջ անհատի դերի մասին: 2003 թվականին Ադրբեջանը ղեկավարեց երիտասարդ, բայց հիանալի կրթված և փորձառու քաղաքական գործիչ Իլհամ Ալիևը, ով իր քրտնաջան աշխատանքի ընթացքում հիշում էր համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի՝ մեր Հայրենիքի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու պատգամը։ Նախագահի պաշտոնում իր գործունեության առաջին իսկ օրերից, դիվանագիտական ջանքերի հետ մեկտեղ, պետության ղեկավարը մեծ ուշադրություն հատկացրեց նոր տեսակի բանակի, հաղթողների բանակի զարգացմանը։ Այն եղել է կոմպլեքսային գործընթաց՝ նախ անհրաժեշտ էր ստեղծել երկրի ամուր տնտեսական, ֆինանսական և նյութատեխնիկական բազա, և միայն դրանից հետո, դրանից սկսած, հասնել զարգացման նոր բարձունքների։ Այս հարցում մանրուքներ չկային՝ քիչ էր միայն ժամանակակից զենք գնել, նախ պետք էր գտնել այն դաշնակիցներին, ովքեր պատրաստ էին դրանք վաճառել, նախապատրաստել, վարժել պրոֆեսիոնալ սպայական կադրեր, զինվորների հետ անցկացնել մեծ հայրենասիրական և դաստիարակչական աշխատանք՝ դաստիարակելով հաղթողների սերունդ։ 2016 թվականի ապրիլի սկզբին հայկական սադրանքներին մեր վճռական պատասխանները, այդ թվում՝ Լելե թեփե բարձունքի, Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Շարուրի շրջանի Գյուննութ գյուղի և հարակից տարածքների ազատագրումը հայկական օկուպացիայից հստակ ցույց տվեցին, որ ադրբեջանական բանակը իր զարգացման ճիշտ ուղու վրա է:
Այնպես որ, սեպտեմբերի 27-ին որպես պատասխան հայկական սադրանքներին սկսված Հայրենական պատերազմը՝ Ադրբեջանի համար դարձավ միաժամանակ և՛ անսպասելի, և՛ սպասելի։ Անսպասելի հայկական հարձակման հանկարծակիության առումով, բայց սպասելի այն առումով, որ մենք հասկանում էինք, որ Հայաստանը կանի նման դիվերսիաներ ու սադրանքներ։ Եվ ադրբեջանական բանակը անցավ հակահարձակման՝ թշնամուն ուժեղ սեղմված զսպանակի նման ուղղվելով ու ջախջախելով։ Այս մղումը, ժողովրդի կամքի, խիզախության, ռազմական հմտության և անկասելի առաջ մղվելու այս միաձուլումը հայերի համար դարձավ կատարյալ անակնկալություն՝ նրանց ճակատը, նրանց գովաբանված «Օհանյանի գիծը» փլուզվեց, և Հայաստանի ԶՈՒ-ի նահանջը վերածվեց Հայաստանի զինված ուժերի նահանջը վերածվեց խուճապահար փախուստի։
Մենք՝ այդ փառապանծ 44 օրերի ականատեսներս, երբեք չենք մոռանա դրանք, չենք մոռանա հայրենասիրական վերելքի ալիքները, զինկոմիսարիատների մոտ կամավորների հերթերը, հայրենի հողի ազատագրման ամենօրյա ուրախությունը։ Մարդիկ անհամբեր սպասում էին Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի՝ ազատագրված բնակավայրերի ցանկով ելույթներին, աղոթում էին մեր զինվորների հաջողության համար, սպասում էին ռազմաճակատից նորություններին և ուրախանում զինվորների ու սպաների ձեռքբերումներով, որոնք առաջ և միայն առաջ էին գնում... Այդ օրերին, ազատամարտիկների մասին իմ, և կարծում եմ շատերի մտքում հիշվում էին գրող և ռազմական թղթակից Վասիլի Գրոսմանի խոսքերը. «Երկաթե քամին հարվածում էր նրանց դեմքին, իսկ նրանք բոլորը առաջ էին գնում, և նորից սնահավատ վախի զգացումը պատեց թշնամուն. արդյո՞ք մարդիկ են հարձակման անցել: Արդյո՞ք նրանք մահկանացու են»։
Իսկապես, ադրբեջանական բանակի առաջընթացը ցունամիի անզսպելի ալիք էր, իսկ Պնախարարության կողմից տարածվող հակառակորդի վրա հարձակումների տեսագրությունները, որոնցում մենք տեսնում էինք հակառակորդի հօդս ցնդած ռազմական տեխնիկան և կենդանի ուժը՝ ամրապնդում էին մեր հավատը, որ Հաղթանակը արդեն մոտ է: Թշնամուն ոչնչացնող, հետախուզություն իրականացնող և հրետանային կրակը շտկող «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերը, անկասկած, դարձել են Հայրենական պատերազմի աստղերից մեկը՝ առաջ ացնելով ֆուրոր ռազմական տեխնիկայի աշխարհում և արմատական հեղափոխություն ամբողջ մոլորակի զինվորականների գիտակցության մեջ։
Բայց անօդաչու թռչող սարքերը, նույնիսկ աշխարհում լավագույնները, ինքնուրույն չեն կռվում՝ Հաղթանակի գլխավոր և անհերքելի ուժը դարձան Իլհամ Ալիևի կողմից ղեկավարվող ադրբեջանցի զինծառայողները, զինվորներն ու սպաները։ Այդ նրանց քրտինքն ու արյունը, նրանց ջանքերն ու զոհերը, նրանց անօրինակ ռազմական սխրանքը և թեթև զենքով Շուշա քաղաքի համաշխարհային պատմության մեջ յուրահատուկ գրոհումը դրվել էին Հաղթանակի զոհասեղանին՝ դառնալով օրհնյալ կրակ ադրբեջանական ժողովրդի սրտերում և հոգիներում, որը մինչև հիմա ջերմացնում և լուսավորում է մեր երկրի ճանապարհը…
… Կարծում եմ, որ ժամանակը՝ Հայրենական պատերազմում հաղթանակը երբեք չի կարողանա ադրբեջանական ժողովրդի համար դարձնել պակաս նշանակալից: Կանցնեն տարիներ, տասնամյակներ, դարեր, բայց ադրբեջանցի զինվորների սխրանքի նշանակությունը գնալով կմեծանա մեր քաղաքացիների ապագա սերունդների գիտակցության մեջ, իսկ Իլհամ Ալիևի անունը, անկասկած, պատմության բոլոր դասագրքերում կլինի Նախագահ-Ազատարարի անունը՝ նրա, ով չնայած արտաքին քաղաքական ահռելի ճնշմանն ու ռազմական բարդություններին՝ կարողացավ օկուպացիայից ազատագրել իր երկրի տարածքը։
Մենք նրանով ենք երջանիկ սերունդ, որ տեսել ենք այս Հաղթանակը, ապրել մեր հայրենի հողը վերադարձնելու երջանկությունը, տեսնում ենք, թե հիմա որքան բան է արվում նրա վերածննդի, վերականգնման համար։ Երջանիկ ենք, որ այլևս առաջվա պես տարեցտարի չենք նշում այս կամ այն շրջանի օկուպացիայի սև ամսաթվերը, այլ նշում ենք նրանց ազատագրման օրերը։ Երջանկություն է նաև այն, որ դրա հերոսները՝ պատերազմի վետերանները, նրանք, ովքեր իրենց ներդրումն ունեցան Հաղթանակի գործում, մեզ հետ են և այժմ ակտիվորեն մասնակցում են երկրի հասարակական կյանքին, մենք այսօր նրանց փողոցներում կտեսնենք համազգեստով, մեդալներով, ինչպես հարիր է տոն օրերին… Եվ հավերժ հիշատակ նրանց, ովքեր չեն ապրել մինչև Հաղթանակի օրը, ովքեր իրենց կյանքը տվել են հանուն ժողովրդի, հանուն ձեզ հետ միասին մեր ապագայի, երկրի լուսավոր ապագայի… Եվ պետք է խոնարհվել նրանց հիշատակի առաջ, նման հայրենասերներ դաստիարակած ծնողների առաջ, շարունակեն հոգ տանել իրենց այրիների ու երեխաների մասին։
Նոյեմբերի 8-ը՝ սաստիկ տխրությամբ, շեհիդների հիշատակի հարգանքով և միևնույն ժամանակ ադրբեջանական ժողովրդի ու պետության հաղթանակով տոն է, ինչը մեզ առաջ գնալու ուժ է տալիս։ Մեզանից յուրաքանչյուրը չպետք է մոռանա այն մասին, որ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի սուրբ հողը լցված է շեհիդների արյունով։ Եվ եթե Ադրբեջանը կարողացավ միասնական եռանդով ազատագրել այդ հողերը, իսկ հիմա այդքան մասշտաբորեն վերականգնում է դրանք, ապա մենք կարող ենք հպարտանալ մեզանով՝ մենք, որպես ազգ և պետություն, կարող ենք կատարել ամենավիթխարի խնդիրները, և Նոյեմբերի 8-ի օրը միշտ կլինի դրա կենդանի մարմնացումը։

Два года Великой Победы
8 ноября все мы отмечаем великую дату – День Победы. Для каждого гражданина Азербайджана и проживающих за рубежом азербайджанцев - это особенный, не побоимся этого слова, святой день. Ведь он стал для всех нас не только показателем мощи, твердости и единства государства и народа, но и нашей исполнившейся душевной мечтой, квинтэссенцией надежд, мечтаний и усилий, итогом которых стало торжество победителя, освободившего родные земли!
Говорят, со временем эмоции и краски ощущений блекнут, и на многие вещи смотришь более спокойно. Но нам кажется, есть то, что никогда не поблекнет в душах людей – и наша Победа яркое тому подтверждение. Она не была легкой, к сожалению, на ее алтарь положена жизнь около трех тысяч наших воинов, в основном молодых людей, которые могли бы сейчас жить среди нас, работать, учиться, создавать семьи, растить своих детей… Но ничего этого у них нет и никогда уже не будет. Нам же осталась только светлая память, портреты шехидов, которые так часто встречаются нам на улицах городов и в различных посёлках и четкое ощущение того, что мы должны, обязаны жить и развивать Азербайджан так, чтобы их души возрадовались на небесах…
Победа в Отечественной войне ознаменовала собой как военно-политический триумф, так и национально-гражданское единство Азербайджана. Она не стала случайностью – весь ход исторических событий показывал, что мы заслужили ее. Заслужили прежде всего тем, что 28 лет не мирились с болью потери, с тем, что у нашей страны отняли 7 районов, отняли Шушу и Ханкенди, Джебраил и Зангилан, Губадлы и Агдам, Лачин и Кяльбаджар, Физули и Суговушан, сделав около миллиона человек вынужденными переселенцами на своей земле. Тем, что патриоты страны (подобно нашему славному Воину - прапорщику Мубаризу Ибрагимову) каждый день, смотря на заходящее солнце, думали о том, что там, на западе, наши земли топчет враг, и этого не должно быть больше никогда…
Посудите сами – большинство из тех молодых воинов, что освобождали Карабах и Восточный Зангезур, никогда не видели тех наших земель, они или родились после того, как эти земли оккупировали армяне, или были совсем детьми. Но, несмотря на это, азербайджанское государство воспитало их патриотами, теми, кто не побоялся идти на армянские укрепления в горах, прошедшими леса и скалы и совершившими, казалось, невозможное! А ведь некоторые внешние игроки настойчиво уговаривали нас «смириться», «забыть», «согласиться с тем, что эти земли навсегда потеряны», ставили Азербайджан - жертву оккупации - на одну ступень с оккупантом-Арменией, применяя двойные стандарты… Эти заявления шли в унисон с намерениями армян и поддерживающей их диаспоры не возвращать Азербайджану ни пяди земли, затягивая переговоры и занимаясь их откровенной имитацией!
Но они забыли о роли Личности в истории. В 2003 году Азербайджан возглавил молодой, но прекрасно образованный политик Ильхам Алиев, который в своей нелегкой работе помнил о завете общенационального лидера Гейдара Алиева восстановить территориальную целостность нашей Родины. С первых дней деятельности на посту президента, наряду с дипломатическими усилиями, глава государства уделял огромное внимание развитию армии нового типа, армии победителей. Это был комплексный процесс – вначале необходимо было создать прочную экономико-финансовую и материально-техническую базу страны, и лишь затем, отталкиваясь от нее, выходить на новые высоты развития. В этом вопросе мелочей не было – мало было лишь закупить современное оружие, вначале необходимо было найти тех союзников, кто готов его продать, подготовить, обучить профессиональные офицерские кадры, провести большую патриотическую и воспитательную работу с солдатами, воспитывая поколение победителей. Наши решительные ответы на армянские провокации в начале апреля 2016 года, в том числе освобождение высоты Лялятяпя, освобождение села Гуннут Шарурского района Нахчыванской АР и близлежащих территорий от армянской оккупации наглядно показали, что Азербайджанская армия в своем развитии находится на верном пути.
Так что начавшаяся 27 сентября как ответ на армянские провокации Отечественная война стала для Азербайджана и неожиданной, и ожидаемой одновременно. Неожиданной в плане внезапности армянского нападения, но ожидаемой в плане того, что мы понимали – Армения будет совершать подобные диверсии и провокации. И Азербайджанская армия перешла в контрнаступление, распрямляясь и громя врага как сильно сжатая пружина! Этот импульс, этот сплав народной воли, храбрости, воинского мастерства и неудержимого стремления вперед стали для армян полной неожиданностью – их фронт, их хваленая «линия Оганяна» рухнули, и отступление ВС Армении превратилось в паническое бегство.
Мы, очевидцы тех славных 44 дней, никогда не забудем их, не забудем волны патриотического подъема, очередей добровольцев у военкоматов, ежедневной радости от освобождения родной земли. Люди с нетерпением ждали выступлений Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева с перечислением освобожденных населенных пунктов, молились за успехи наших воинов, ждали новостей с фронта и радовались достижениям солдат и офицеров, которые шли и шли вперед… В те дни в мыслях о солдатах-освободителях мне, и думаю, многим, вспоминались слова писателя и военного корреспондента Василия Гроссмана: «Железный ветер бил им в лицо, а они все шли вперед, и снова чувство суеверного страха охватывало противника: люди ли шли в атаку? Смертны ли они?!»…
Действительно, движение Азербайджанской армии вперед было неукротимой волной цунами, а распространяемые Минобороны видеокадры ударов по врагу, на которых мы видели взлетающую на воздух боевую технику и живую силу противника, укрепляли нашу веру в то, что Победа уже близко. Беспилотники «Байрактар», уничтожавшие противника, осуществлявшие разведку и корректировку артогня, стали, несомненно, одной из звезд Отечественной войны, произведя фурор в мире боевой техники и коренной переворот в умах военных всей планеты.
Но беспилотники, даже лучшие в мире, не воюют сами по себе – главной и неоспоримой силой Победы стали азербайджанские военнослужащие, солдаты и офицеры, руководимые Ильхамом Алиевым. Это их пот и кровь, их усилия и жертвы, их беспримерный воинский подвиг и уникальный в мировой истории штурм города Шуша легким оружием были положены на алтарь Победы, став благодатным огнём в сердцах и душах азербайджанского народа, который и поныне согревает, освещает путь нашей страны…
… Думаем, время никогда не сможет сделать Победу в Отечественной войне менее значимой для азербайджанского народа. Пройдут годы, десятилетия, века, но значимость подвига азербайджанских воинов станет всё возрастать в умах будущих поколениях наших граждан, а имя Ильхама Алиева, несомненно, во всех учебниках истории будет именем Президента – Освободителя, того, кто смог, несмотря на огромное внешнеполитическое давление и военные сложности, освободить территорию своей страны от оккупации.
Мы счастливое поколение тем, что видели эту Победу, пережили счастье возвращения родной земли, видим, как много делается сейчас для её возрождения, восстановления! Счастливое – что уже не отмечаем, как раньше, из года в год, чёрные даты оккупации того или иного района, а празднуем дни их освобождения. Счастье и то, что герои этого, ветераны войны, те, кто внёс свой вклад в Победу, рядом с нами, и сейчас активно участвуют в общественной жизни страны, мы увидим их сегодня на улицах в форме, с медалями, как и положено в праздник... Вечная память и тем, кто не дожил до дня Победы, кто отдал свою жизнь ради народа, ради нашего с вами будущего, светлого будущего страны… И надо склониться перед их памятью, перед родителями, воспитавшими таких патриотов, по-прежнему заботиться об их вдовах и детях.
8 ноября - это праздник с ноткой строгой грусти, с уважением к памяти шехидов и одновременно – триумф азербайджанского народа и государства, то, что даёт нам силы идти вперед. Каждый из нас не должен забывать о том, что священная земля Карабаха и Восточного Зангезура полита кровью шехидов. И если Азербайджан смог в едином порыве освободить эти земли, а теперь столь масштабно восстанавливает их, то мы можем гордиться собой – нам, как нации и государству, по плечу самые грандиозные задачи, и день 8 ноября всегда будет живым воплощением этого.