Ձեր խուճապի նոպաները՝ մեզ շատ հարմար ժամանակին են Բայց տես ագրեսիայի մասին՝ մոռացեք
«Պատերազմից հետո հայ հասարակության մեջ շատ հոգեբանական խնդիրներ սրվեցին, հիվանդները ավելի շատացան։ Հիմնականում դրանք դեպրեսիվ խանգարումներով, խուճապի կամ ագրեսիայի նոպաներով մարդիկ են»,- ասում է հայ հոգեբույժ և նյարդաբան Անահիտ Դարաբյանը։
Դա տեղի է ունեցել 1934 թվականին։ Մի քանի հոգի մտել են կոլխոզի ամբարը, դանակով սպանել են պահակին և սկսել են հացահատիկի պարկերը բարձել սայլերի վրա։ Սկսվել է միլիցիայի հետ փոխհրաձգություն, մեկ ավազակ տեղում սպանվել է, մնացած երեքը վնասազերծվել են։ Երկուսին հետագայում դատապարտել են մահապատժի, իսկ երրորդին տասնհինգ տարի են տվել: Միակ ողջ մնացած հանցագործի որդին դարձել էր այլախոհ և ամբողջ կյանքում, ոխ պահելով հոր համար՝ հետևողականորեն ատել է կոմունիստներին…
Ակնարկը, կարծում եմ, հասկանալի է, «հայրը տուժել է իր համոզմունքների և երկրում մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով»։ Այնպես որ, բանը ամենևին էլ մեր սիրելի հարևանների նուրբ հոգեկան կազմակերպման մեջ չէ։ Պարզապես իր ժամանակին, օգտվելով տերերի բարությունից, նրանք մտել են ուրիշի տունը, քսանութ տարի շրջել բուֆետով, սպանել են կացարանի խաղաղ բնակիչներին և գողացել են նյութական արժեքները։ Իսկ երբ ողջ ունեցվածքի տերերը ուշքի են եկել և սկսել են գողերին պատուհաններից դուրս շպրտել, նախապես կոտրելով նրանց կողերը՝ խեղճ ավազակների մոտ սկսել է դեպրեսիա։ Հանկարծակի։
Սկզբունքորեն, գործը հասկանալի է, այդ մեզ մոտ է «İti qovan»-ի տեսարանը ուրախություն և այլ դրական հույզեր առաջացնում, մերոնք են եկել, իսկ թշնամու մոտ, բացի փորլուծության արագ վերածվող խուճապային նոպաներից՝ ոչինչ։ Ոմանց մոտ ըմբռնումը մտքի պայծառացման հետ գալիս է միայն հոսպիտալի մահճակալին. ինչո՞ւ գնացի այնտեղ, ինձ այլևս ադրբեջանական հող պետք չէ, և թքած ունեմ այդ «միացումի» վրա։ «Ֆաբերժեն դռներով է ճմլել»։ Այնպես որ ես նույնիսկ հնարավոր եմ համարում, որ «պացիենտները» ավելի շատացել են նաև այն պատճառով, որ շատերը չեն ցանկանում գնալ բանակ։ Հասկանալի ցանկություն, ընտրությունը մեծ չէ. կա՛մ հերթական Մանվելը կգողանա մսի պահածոն, կա՛մ ասկերները կգնդակահարեն։ Ահա և ստիպված են այտի վրա օճառով էպիլեպտիկ նոպա ձևացնել՝ չէ որ ուզում ես ապրել։
Ցանկացած շովինիզմը փսիխոզ է։ Ցավալի շեղում, ի տարբերություն առողջ ազգայնականության՝ սեփական շահերի ռացիոնալ, հավասարակշռված հետապնդում (ծանոթագրություն. nationalism – passport holder, տիրապետող), այսինքն սա ավելի շատ պայմանագրային, պետական, այլ ոչ թե տոհմային հասկացություն է։ Սեփական շահի ճիշտ ըմբռնում, որը չի նշանակում «ես կսպանեմ հարևանին և կգրավեմ նրա բնակելի տարածքը»։ Հասկացեք վերջապես, հարևաններ, որ այս փակուղին, որում դուք այժմ գտնվում եք, ձեր անզուսպ ախորժակների, ուռճացված ինքնակարծիքի և բոլոր ռեսուրսները կլանող ուրիշների հանդեպ ատելության հետևանք է: Նման նպատակադրությամբ շուտով և կխելագարվեք. և ցանկությունները չեն համապատասխանում հնարավորություններին, և շրջապատում հիանալի գիտեն, թե ձեզանից ինչ սպասել, և ձեռնարկում են համապատասխան միջոցներ: Ղարաբաղ, հյուսիս-արևելյան Թուրքիա, Ջավախեթիա։ Դա շատ չէ արդյո՞ք Հայաստանում ապրող երկու միլիոնի համար։
Նստեք և մի լավ մտածեք, դուք դեռ մի քիչ ժամանակ ունեք. ավելի լավ չի՞ լինի հրաժարվել տարածքային պահանջներից, տրամադրել Զանգեզուրի միջանցքը և ձեզ համար ապրել լուռ, խաղաղ ու հանգիստ։ Այլընտրանք, իհարկե, կա, բայց չէի ցանկանա բարձրաձայնել։ Գոնե այն պատճառով, որ դուք ամեն ինչ առանց իմ խոսքերի էլ գիտակցում եք։ Պատերազմում կրած պարտությունից հետո հայ հասարակության մեջ հոգեբանական խնդիրների սրումն ինձ խորհրդանշական է թվում։ Մի տեսակ անխոս, բայց շատ հոգևոր բողոք անհոգի աշխարհի դեմ, որը չի ուզում ճանաչել հարեւանիկների բացառիկությունը։ Աշխարհը չի պատրաստվում ձեզ համար խելագարվել, խելագարվեք միայնակ, շրջապատը ուրիշ ծրագրեր ունի։
Երբեմն զուտ մարդկայնորեն ես նույնիսկ խղճում եմ մեր հարեւաններին։ «Կարծես թե նրանք ծույլ չեն, և կարող էին ապրել»: Բայց հետ նայելով հասկանում ես, որ հայ ժողովրդի հետ կատարվում է այն, ինչին նա արժանի է։ «Օրը նրանով է լավ, որ դժվար է»։ Եթե տանջանքները նրանց համար ինքնին հանդիսանում են արժեք՝ դեմ չեմ, թող շարունակեն գլուխները պատին խփել։ Նրանք կունենան և՛ խուճապի նոպաներ, և՛ հոգեբանական, և նույնիսկ հոգեբուժական շեղումներ, և հիպոքոնդրիա հետագա գիտակցության պղտորմամբ: Քանի դեռ խելքները չհավաքեն և չհասկանան. անջատողականությունը, «միացումը» ու հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջները ոչ մի բանի չեն հանգեցնում, բացի հետագա կենսունակության հետ անհամատեղելի ծանր մարմնական վնասվածքների, կամ, եթե բախտդ բերի (իհարկե, դժվար է դա «բախտ բերել» անվանել, բայց գոնե ողջ կմնաք) ծանր հոգեկան խանգարումների։
Այո, և վերջում. «դեպրեսիա» բառի հականիշը հանդիսանում է «մանիակալ սինդրոմ» արտահայտությունը։ Եվ տեսեք, այստեղ Ադրբեջանի պաշտտպանության նախարարությունը առողջապահության նախարարության հետ միասին նախազգուշացնում է. նկատեցինք՝ կպատժենք։ Հոգնած ձիերին գնդակահարում են:

Панические атаки у вас – нам очень кстати
«После войны многие психологические проблемы в армянском обществе обострились, пациентов стало больше. В основном это люди с депрессивными расстройствами, паническими атаками или агрессией!», - констатирует армянский психиатр и невролог Анаит Дарабян.
Случилось это в 1934-м году. Несколько человек залезли в колхозное зернохранилище, зарезали сторожа и начали грузить мешки с зерном на подводы. Завязалась перестрелка с милицией, один грабитель был уничтожен на месте, оставшиеся трое обезврежены. Двоих впоследствии приговорили к высшей мере, а третьему дали пятнадцать лет. Сын единственного оставшегося в живых преступника стал диссидентом и всю свою жизнь, затаив обиду за отца, последовательно ненавидел коммунистов…
Намек, думаю, понятен, «папа пострадал из-за своих убеждений и нарушений в стране прав человека». Так что дело совершенно не в тонкой душевной организации наших дорогих соседей. Просто в свое время, воспользовавшись добротой хозяев, они залезли в чужой дом, двадцать восемь лет гуляли по буфету, убивали мирных обитателей жилища и растаскивали материальные ценности. А когда владельцы всего имущества пришли в себя и начали выкидывать воришек в окна, предварительно переломав им ребра, – у бедных грабителей началась депрессия. Внезапно.
В принципе, дело понятное, это у нас вид İti qovan вызывает радость и другие положительные эмоции – наши пришли, а у врага – ничего, кроме панической атаки, быстро переходящей в диарею. У некоторых понимание вместе с просветлением приходит только на койке в госпитале: зачем я туда пошел, мне больше не нужна азербайджанская земля и плевал я на этот «миацум». «Фаберже дверями прищемило». Так что я даже допускаю, что «пациентов» стало больше еще и потому, что многие не хотят идти в армию. Понятное желание, выбор-то невелик: или очередной Манвел украдет тушенку, или аскеры пристрелят. Вот и приходится с мылом за щекой эпилептический припадок симулировать - жить-то хочется.
Любой шовинизм – это психоз. Болезненное отклонение, в отличие от здорового национализма – рационального, взвешенного следования собственным интересам (сноска: nationalism – passport holder, обладатель), то есть это скорее договорное, государственное, а не родоплеменное понятие. Правильное понимание собственной выгоды, которое не означает «я убью соседа и займу его жилплощадь». Поймите наконец, соседи, что тот тупик, в котором вы сейчас находитесь, есть следствие ваших неуемных аппетитов, раздутого самомнения и пожирающей все ресурсы ненависти к окружающим. С такими установками недолго и спятить: и желания не соответствуют возможностям, и окружающие прекрасно знают, чего от вас ожидать, и принимают соответствующие меры. Карабах, северо-восток Турции, Джавахетия. Не много ли для двух миллионов, живущих в Армении?
Сядьте и хорошенько подумайте, у вас есть еще немного времени: не лучше ли отказаться от территориальных претензий, предоставить Зангезурский коридор и жить себе тихо, мирно и спокойно. Альтернатива, конечно, есть, но я не хотел бы её озвучивать. Хотя бы потому, что вы всё и без моих слов сознаете. Обострение психологических проблем в армянском обществе после поражения в войне мне кажется символичным. Эдакий безмолвный, но очень духовный протест против бездушного мира, который не желает признать исключительность соседушек. Мир не собирается сходить с ума из-за вас, сходите с ума в одиночку, у окружающих другие планы.
Иногда мне чисто по-человечески даже жаль наших соседей. «Вроде не бездельники, и могли бы жить». Но оглядываясь назад, понимаешь, что с армянским народом происходит то, что он заслужил. «День тем и хорош, что труден». Если мучения для них сами по себе являются ценностью – не возражаю, пусть бьются головой о стену и дальше. Будут им и панические атаки, и психологические, а то и психиатрические отклонения, и ипохондрия с последующим помрачением сознания. Пока за ум не возьмутся, и не поймут: сепаратизм, «миацум» и территориальные претензии к соседям не приводят ни к чему, кроме тяжелых телесных повреждений, несовместимых с дальнейшей жизнедеятельностью, или, если повезет (конечно, сложно назвать это «везением», но хоть живыми останетесь) к тяжелым психическим расстройствам.
Да, и напоследок: антонимом к слову «депрессия» является выражение «маниакальный синдром». И вот тут Министерство обороны Азербайджана совместно с Министерством здравоохранения предупреждает: заметим – накажем. Загнанных лошадей пристреливают.