Total recall- կհիշեցնենք ամեն ինչ Փարիզը արել է իր ընտրությունը
Հակառակորդին թերագնահատելը սովորաբար փակուղի է, միշտ պետք է ելնել իրադարձությունների զարգացման վատագույն տարբերակից։ Մեզ շրջապատողները պետք է հասկանան, որ մենք միայն երևում ենք անփորձ, փափուկ և սահմանափակ։ Այո, երբեմն իրոք փափկասիրտ ենք և ոխ չենք պահում, բայց պետք չէ մեր ցավոտ տեղին դիպչել։ Նկատի ունեցեք՝ փափուկ փռում ենք, բայց շատերը այդ փռածի վրա այդպես էլ չեն արթնացել: Մեր անցյալը եղել է շատ անողոք և նույնիսկ սարսափելի, փոխարենը ծանրակշիռ փորձ է կուտակվել և սովորել ենք, թե ինչպես լուծել լուրջ խնդիրները։ Հարևանները թույլ չեն տա ստել։
Սա այն իմաստով, որ Ֆրանսիայի Սենատն այսօր ընդունել է հակաադրբեջանական բանաձեւ։ Հուզականորեն արձագանքել, բարձր հայհոյանքներ թափել ու Ֆրանսիայի դեսպանատան վրա փտած ձվեր նետել՝ միանշանակ չարժե։ Անիմաստ է և հիմարություն: Այդ «փաստաթուղթն» ինքնին մեզ ոչ մի բանի չի պարտավորեցնում, ինչպես, ընդ որում ֆրանսիական պաշտոնական մարմիններին նույնպես, բայց ամբողջությամբ հասկացնել է տալիս, որ մենք ամեն ինչ ճիշտ և ուղղակի հիանալի ենք անում, որ պատրաստվում ենք շարունակել նույն ոգով։
Բայց և անտեսել նման զանգիկները չի կարելի, ընդ որում պատասխանը պետք է լինի ավելի կոշտ, քան վրա տալը։ Քաշային կատեգորիաները մեզ մոտ տարբեր են, Փարիզի հետ անմիջապես հակառակվել չի ստացվի, բայց նրանց ճանապարհը կեղտաջրերով շաղաղել՝ կարող ենք մեծ հաճույքով։ Եվ սկսել պետք է Միլլի Մեջլիսում լսումներից, որտեղ պետք է ճանաչել ֆրանսիացիների կողմից իրականացված ալժիրցիների ցեղասպանությունը: Բարեբախտաբար ապացույցների բազա բավականին կա։ Այնուհետև անհրաժեշտ է պարտադիր կարգով Ֆրանսիային բացառել այն երկրների ցանկից, որոնք այս կամ այն ձևով կարող են միջնորդ հանդիսանալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններում։ Կարելի է նաև հետ կանչել մեր դեսպանին՝ «խորհրդակցությունների համար»: Ցույց տալ, որ մենք զայրացած ենք: Եվ վերջապես ծրագրի մեխը. բարձրացնել «Աբշերոն» գազակոնդենսատային հանքավայրի հարցը, որովհետև տասից ինը դեպքում ցանկացած հարցի ճիշտ պատասխանը՝ փողն է։ Ահա և այն պետք է դրվի ժամանակին, երբ դա հարմար է ու շահավետ: Հարմար է մեզ, իհարկե։
Նախնական գնահատականներով «Աբշերոն» հանքավայրը պարունակում է մոտ 350 միլիարդ խորանարդ մետր գազ և ավելի քան 40 միլիոն բարել գազակոնդենսատ։ Իսկ դա նշանակում է տարեկան մոտ հինգ միլիարդ խորանարդ մետր արդյունահանված գազ։ Հիմա ինձ ասեք, որքանո՞վ է նպատակահարմար ֆրանսիական «Total» ընկերության մասնակցությունը դրա շահագործմանը, մտաբերելով հակաադրբեջանական թարմ բանաձեւը։ Էլ չեմ ասում fifty-fifty գործարար բաշխման կասկածելի անհրաժեշտության մասին. 50% - «Total», 50% - «SOCAR»: Ինչո՞ւ է «Total»-ը հանեդիսանում այս նախագծի օպերատոր: Չգիտե՞ք։ Ես էլ տեղյակ չեմ, թե այնտեղ ինչպես է սկսվել, բայց վերջին իրադարձությունների և, պետք է ասեմ, Ֆրանսիայի միանգամայն հետևողական հակաադրբեջանական քաղաքականության լույսի ներքո՝ սա ինչ-որ տեղ անհիմն է և անարդար։ Միլլի Մեջլիսի պատգամավորները պետք է գնահատեն իրավիճակի ողջ բարդությունն ու անորոշությունը, որում այժմ գտնվում է ֆրանսիական ընկերությունը, և ամենամոտ ժամանակներում կառավարությանը առաջարկեն վերանայել կամ գոնե փոփոխություն կատարել «Աբշերոն»ի հանքավայրի արտադրանքի բաշխման համաձայնագրում։ Եվ դա կլինի ճիշտ և ժամանակին:
Բացի դրանից, կարծում եմ, որ գործադիր իշխանության համապատասխան մարմինները պետք է անցկացնեն Ադրբեջանում «Total»-ի գործունեության ֆինանսական աուդիտ։ Ավելորդ չի թվում նաև «Աբշերոն» հանքավայրի նախագծի իրագործման մեջ այսպես թե այնպես ներգրավված Ադրբեջանի քաղաքացիների (աշխատողների և մասնագետների) իրավունքների պաշտպանությանը ուղղված մի շարք միջոցառումները։ Իսկ Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությունը՝ «SOCAR»-ը կարող է առաջատար նավթային կորպորացիաների հետ նախաձեռնել «Աբշերոն»-ի շահագործմանը մասնակցելու մասին բանակցություններ, եթե «Total»-ը այս կամ այն պատճառով հրաժարվի նախագծում իր մասնաբաժնից և օպերատորի դիրքերից։ Անշուշտ, ամեն ինչ պետք է խստորեն համապատասխանի միջազգային պայմանագրերի ոգուն և տառին, որոնք ներառում են նաև արտադրանքի բաշխման պայմանագիրը։ Եվ ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ և՛ խորհրդարանը, և՛ Ադբեջանի Հանրապետության կառավարությունը այս առաջարկություններին վերաբերվելու են ամենայն հնարավոր լրջությամբ և պատասխանատվությամբ։

Total recall – припомним все
Недооценка оппонента – путь обычно тупиковый, исходить всегда нужно из худшего варианта развития событий. Окружающие должны понимать, что незрелыми, мягкими и недалекими мы только кажемся. Да, порой действительно мягкосердечны и зла не таим, но не надо наступать нам на мозоль. Учтите - мягко стелем, но многие на этом постланном так и не проснулись. Прошлое у нас было очень уж беспощадным и даже страшным, зато опыт накопился солидный и как решать серьезные проблемы научились. Соседи соврать не дадут.
Это к тому, что французский сенат сегодня принял антиазербайджанскую резолюцию. Реагировать эмоционально, громко ругаться и закидывать посольство Франции тухлыми яйцами – однозначно не стоит. Бессмысленно и глупо. Сам этот «документ» нас ни к чему не обязывает, как, впрочем, французские официальные органы тоже, но в полной мере дает понять, что все мы правильно делаем и просто отлично, что собираемся продолжать в том же духе.
Но и игнорировать такие звоночки нельзя, причем ответка должна быть жестче наезда. Весовые категории у нас разные, напрямую бодаться с Парижем не получится, но дорожку им помоями полить – можем с превеликим удовольствием. И начать надо бы со слушаний в Милли Меджлисе, где признать геноцид алжирцев, учиненный французами. Благо доказательной базы хватает. Потом следует в обязательном порядке исключить Францию из числа стран, которые могут в той или иной форме выступать посредниками на переговорах между Азербайджаном и Арменией. Можно также отозвать своего посла, «для консультаций». Показать, что мы рассержены. Ну и наконец гвоздь программы: поднять вопрос о газоконденсатном месторождении «Абшерон», потому что в девяти случаях из десяти правильный ответ на любой вопрос - деньги. Вот и ставить его нужно вовремя, когда это удобно и выгодно. Выгодно нам, разумеется.
По предварительным оценкам, месторождение «Абшерон» содержит около 350 млрд кубометров газа и более 40 млн баррелей газоконденсата. А это значит примерно пять миллиардов кубометров добытого газа в год. Теперь скажите мне, насколько целесообразным представляется участие французской компании Total в его разработке, памятуя свеженькую  антиазербайджанскую резолюцию? Не говоря уже о сомнительной необходимости долевого распределения fifty-fifty: 50% - Total, 50% - SOCAR. Почему Total является оператором данного проекта? Не знаете? Я тоже не в курсе, как там начиналось, но в свете последних событий и, надо сказать, весьма последовательной антиазербайджанской политики Франции, это как-то нерезонно и несправедливо. Депутаты Милли Меджлиса должны оценить всю сложность и неоднозначность ситуации, в какую попала сейчас французская компания и в самое ближайшее время предложить правительству пересмотр или хотя бы корректировку соглашения о разделе продукции по месторождению «Абшерон». И это будет правильно и своевременно.
Кроме того, полагаю, что соответствующие органы исполнительной власти должны провести финансовый аудит деятельности Total в Азербайджане. Нелишним представляется и комплекс мер, направленных на защиту прав азербайджанских граждан (рабочих и специалистов), так или иначе задействованных в реализации проекта по месторождению «Абшерон». А Госнефтекомпания Азербайджан SOCAR могла бы инициировать переговоры с ведущими нефтяными корпорациями на предмет рассмотрения их возможного участия в разработке «Абшерона», ежели Total в силу тех или иных причин откажется от своей доли в проекте и положения оператора. Разумеется, все должно быть в строгом соответствии с духом и буквой международных договоров, к которым относится и соглашение о разделе продукции. И что-то мне подсказывает, что и парламент, и правительство Азербайджанской Республики отнесутся к этим предложениям со всей возможной серьезностью и ответственностью.