ԱՄՆ-ը պատժում են հայկական ընկերություններին պատժամիջոցներով Ահաբեկչությանը և կեղտոտ խաղերին աջակցելու համար
16 Նոյեմբերի 2022 18:32
Խորամանկ Հայաստանի բախտը չբերեց` ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկում շարունակում են ներառվել հայկական ընկերությունները, որոնց գործունեությունից կախված է և՛ տնտեսությունը, և՛ սոցիումը, այսինք «քարերի երկրի» գրեթե ողջ կենսագործունեությունը։ Իրավիճակն ստիպեց մտաբերել մի տարրական ճշմարտություն, որը ժամանակակից մեկնաբանությամբ կարելի է ձևակերպել այսպես. չի կարելի անընդհատ գողանալ սեփական կարիքների համար և անխտիր բոլորի հետ սիրախաղ անել, ողորմություն և գթասրտություն մուրալ, ապրել ուրիշի հաշվին, ենթադրելով, որ դու ամենախելացին ես, իսկ շուրջբոլորը հիմար են: Իսկ կարճ ասած. ցանկացած ձրիությունը վաղ թե ուշ ավարտվում է, և սկսվում է դաժան ու սոված առօրյան:
Վաշինգտոնը, որի հետ Հայաստանը վերջին շրջանում այնքան ջանասիրաբար փորձում է համագործակցել, չնայելով որևէ շողոքորթումներին՝ շարունակում է աստիճանաբար պատժել հայկական ընկերություններին արկածախնդիր բիզնես ռազմավարությունների համար։ Այսպես, նոյեմբերի 14-ին հայտնի դարձավ, որ հայկական «Milur Electronics» ՍՊԸ-ն («Milandr»-ի մասնաճյուղը Հայաստանում) ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ է ընկեք ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ կապված ձեռնարկության հետ կապերի համար։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի՝ երկուշաբթի տարածված գրավոր հայտարարության մեջ։
Պետքարտուղարը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է կիրառել չիպեր արտադրող ռուսական «ՊԿԿ Միլանդր» ԲԸ-ի նկատմամբ, քանի որ այն աշխատում է (կամ աշխատել է) ռուսական էլեկտրոնիկայի արտադրության հատվածում։ ««Միլանդր»-ը հանդիսանում է Մոսկվայի ռազմական կառուցվածքի գիտահետազոտական և փորձարարական-կոնստրուկտորական աշխատանքների մի մասը»,- հաստատում է Բլինկենը։
Այս համատեքստում նա հայտնել է, որ նշված ընկերության հետ կապերի համար պատժամիջոցների տակ են ընկել Հայաստանում գործող «Milur Electronics» ՍՊԸ-ն, շվեդական «Milur SA»-ն և թայվանական «Sharp Edge Engineering Inc»-ն։
Զարմանալու բան չկա, միանգամայն հասկանալի է, որ ԱՄՆ-ը մտադիր չէ ներողամիտ լինել հայկական ընկերությունների նկատմամբ, որոնք փորձում են շրջանցելով սահմանված պատժամիջոցները համագործակցել Ռուսաստանի հետ, օգնելով Մոսկվային, սատարելով անջատողական քաղաքականությանը, իսկ երբեմն նույնիսկ հովանավորելով ահաբեկչությունը։ Եվ այստեղ ամեն ինչ սկսվեց ոչ այսօր՝ հայկական ընկերությունների նկատմամբ ԱՄՆ-ի այսպես կոչված երկրորդական պատժամիջոցները սկսեցին սահմանվել դեռ հոկտեմբերին։ Այդ ժամանակ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը հրապարակեց 2022 թվականին իրենց կողմից Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանված պատժամիջոցների պահանջները խախտող հաստատությունների և իրավաբանական անձանց նոր ցուցակը։ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկողության հարցերով վարչության (OFAC) կողմից անցկացված հետաքննության արդյունքների համաձայն՝ այդ ժամանակ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցային փաթեթի մեջ են ընկել անմիջապես հայկական հինգ առևտրային ընկերություններ։ Դրանք են՝ «Տակո» ՍՊԸ-ն, «Առէկսիմբանկ»- Գազպրոմբանկի խումբ»-ը, «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»-ը, «Մելլաթ բանկ»-ը, «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ն, սրանք բոլորը երկրում խոշոր հոլդինգներ են, որոնց կապիտալիզացիան կազմավորում է պետական բյուջեի զգալի մասը:
Պետք է ասել, որ պատահական չէ, որ այս ցուցակում Հայաստանը այլ տուգանվածներիի, օրինակ՝ Չինաստանի կողքին է։ Սակայն այն, որ չինական ընկերությունները հայտնվել են «սև ցուցակում», տեսականորեն միանգամայն հասկանալի է՝ սա Ռուսաստանի խոշորագույն տնտեսական և քաղաքական գործընկերն է։ Իսկ ի՞նչ է անում այստեղ մանրիկ Հայաստանը, որի մոտ մրցունակ տնտեսություն երբեք չի եղել, իսկ այն, ինչ ունի, հիմա ավելի շուտ մեռած է, քան կենդանի։ Բայց հենց սկսում ես ավելի խորանալ, պատմության նման պարզ է դառնում. պարզվում է, որ հայկական ընկերությունները ելնելով իրենց և ռուսական շահերից զբաղվել են ամենակեղտոտ գործերով։ Պատժամիջոցների տակ ընկած ընկերություններից հատուկ ուշադրության է արժանի «Տակո» ՍՊԸ-ն, որը, ինչպես պարզվում է, օգնել է Ռուսաստանին Ուկրաինայի մարտերում։ Ամեն ինչ տեղի է ունեցել հետևյալ կերպ. չինական «Sinno Electronics Co.» ՍՊԸ իր արտադրանքը՝ ռադիոավտոմատ սարքավորումները Երևան է ուղարկել նախքան Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելը։ Իսկ այս տարվա փետրվարից հետո հայերը սկսել են այն փոխանցել ուկրաինական ճակատում գտնվող ռուսական զորքերին։ Չինացիներն այս մասին գիտեին (կամ կռահում էին), բայց մատակարարումը չեն դադարեցրել։ Առավել ևս, չնայած դեռ հունիսին «Sinno»-ին ԱՄՆ պատժամիջոցների ցուցակում ընդգրկելուն, հայկական ընկերությունը շարունակել է ծառայություններ մատուցել ռուսական ռազմական արդյունաբերությանը։
«Տակո»-ն նաև հանդիսանում է «Ռադիոավտոմատիկա» ռուսական ՍՊԸ-ի էլեկտրոնային բաղադրիչների բազայի (ԵԿԲ) մատակարար։ Բացառված չէ, նշում են որոշ ԶԼՄ-ները, որ Մոսկվան այս լաբորատորիայի տեխնոլոգիական ծառայությունները օգտագործել է Ուկրաինայի «ԼԴԺՀ», Զապորոժիեի և Խերսոնի շրջաններում «հանրաքվեների» ժամանակ։ Այսինքն, դատելով փաստերից, «Տակո» ՍՊԸ-ն դարձել է ռուսական լրտեսական ծրագրերի մասնակից և նպաստել է Ուկրաինայի մի քանի մարզերում անջատողականության ամրապնդմանը։
Հեռու չի գնացել նաև «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկ»-ը. պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկված հայկական ընկերության կանոնադրական կապիտալի 100%-ը պատկանում է ռուսական «Գազպրոմբանկ»-ին։ Չնայած այս հայկական բանկը, որն ընդգրկում է 16 մասնաճյուղ (յոթը մայրաքաղաքում և ինը մարզերում), համապատասխան փաստաթղթերի, կարծես թե զբաղվում է խոշոր կորպորատիվ հաճախորդների նախագծերի ֆինանսավորմամբ և փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորումով, իրականում նրա կապիտալն ուղղակիորեն ներդրվում է վերավաճառման մեջ, այսինքն Հայաստանի կողմից Ռուսաստանից ներկրվող էներգակիրների՝ բենզինի, դիզվառելիքի, գազի սպեկուլյացիայով։ Պետք է ասել, որ հայկական բանկի բախտը երկար ժամանակ բերել է՝ նրան հաջողվել էր շրջանցել միջազգային կազմակերպությունների վերահսկողությունը։ Թեև 2014 և 2016 թվականներին OFAC-ը մի քանի անգամ պատժամիջոցներ էր սահմանել «Գազպրոմբանկ»-ի նկատմամբ, Հայաստանում դուստր բանկը ինչ որ պատճառներով չի ընկել դրանց տակ։ Վերլուծաբանները խոսում էին «Առէկսիմբանկ»-ի կողմից անցկացվող թաքուն աղմուկի մասին՝ պաշտոնական կառույցների կուլիսներում պայմանավորվելով, թե ինչպես խուսափել պատասխանատվությունից։ Եվ մինչև մի պահ ամեն ինչ անցնում էր։ Սակայն, վերջին ամիսներին նրա չափազանց ակտիվությունը հանգեցրել է OFAC-ի կողմից խիստ պատժի:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտին ԱՄՆ-ն աշխարհին կոչ էր արել հրաժարվել ռուսական գազը ռուբլով գնելուց և զգուշացրել է, որ այս պահանջները չկատարող երկրների դեմ կձեռնարկվեն կոշտ միջոցներ։ Իր հերթին Ռուսաստանի կառավարությունն իր հերթին «Գազպրոմի» հետ համագործակցող երկրներին կոչ է արել ապրիլի 1-ից գազի դիմաց վճարել ռուբլով և միջոցներ փոխանցել այս կոնցեռնի հաշվին։ Ահա և Հայաստանը խորհրդային պիոներների «միշտ պատրաստ» օրինակով աչքի է ընկել և դարձել է առաջին երկիրը, որը գազի դիմաց վճարել է ռուբլով։ Հասկանալի է, որ Երևանում հաշվարկներն իրականացրել և իրականացնում է «Գազպրոմ»-ի դուստր ֆինանսական կառույց «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկ»-ը։
Եվս մեկ նշանավոր ֆինանսական հաստատություն «ՎՏԲ Հայաստան»-ը՝ լիովին կախված է ռուսական ֆինանսական կառույցներից, և որի կանոնադրական կապիտալը պատկանում է ռուսաստանցիներին։ Նա տիրապետելով բանկային պորտֆելի 25%-ին զգալի մասնաբաժին ունի իր երկրի բանկային շուկայում։ Եվ լիովին հասկանալի է, որ «ՎՏԲ Հայաստան»-ը շարունակել է սպասարկել ռուսական շահերը, չնայած ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից երկրորդական պատժամիջոցների սպառնալիքին, հենվելով ռուսական հնամենի գուցեի վրա։
Ա յսպիսով և բացատրվում է ռեբուսը՝ թե ինչու է այս տարվա գարնանից Հայաստանը սկսել հայտարարել իր տնտեսության ռեկորդային աճի տեմպերը՝ զարմանք առաջացնելով բազմաթիվ երկրների ու վերլուծաբանների շրջանում։ Իսկ արդյունքները, դատելով ֆինանսական ռեսուրսների շրջանառության աճից և այլ ցուցանիշներից, ինչպես, օրինակ արտադրանքի արտահանումն ու ներմուծումը, իսկապես ասում են իրենք իրենց մասին։ Որոշ տնտեսական ոլորտի փորձագետներ նույնիսկ գլուխ էին կոտրում, տալով մի պարզ հարց՝ որտեղի՞ց գործնականում աղքատ Հայաստանի մոտ այդ բարիքները: Հիմա պարզվում է, որ բարիքը «այնտեղից է»՝ Հայաստանը Ռուսաստանի համար պարզապես դարձել է ռուսական պատժամիջոցային փողերի ու ապրանքների լվացման, վերաբաշխման, վերավաճառման սև շուկա։
Հայտնի է նաև, որ երբ ռուսական բանկերի համար փակ էին միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգերը, հայկական բանկերը, այդ թվում նաև «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ»-ը ակտիվ ֆինանսական գործարքներ են իրականացրել «Զոլոտայա կորոնա», «Կոնտակտ», «Յունիստրիմ», QIWI և այլ վճարային համակարգերով։ Դա հաստատում է նաեւ տրանսֆերտների դինամիկայով։ Այս հաշվով Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, մասնավորապես, անձամբ խոստովանել է, որ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանից Հայաստանի կողմից ստացված դրամական փոխանցումների ծավալն աճել է 2,5 անգամ կամ 155,7%-ով։ Իսկ հունիսին Ռուսաստանի Դաշնությունից դրամական փոխանցումները եղել են գրեթե 5 անգամ ավելի, քան 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածում։ Եվ այստեղ մենք բախվում ենք մեկ այլ գլոբալ խարդախության հետ, որը հմուտ անցկացրել է Փաշինյանի կառավարությունը՝ փորձելով հակառակ պատժամիջոցների գումարներ աշխատել ռուսական «Միր» վճարային համակարգին աջակցելու վրա։ Թեև Ուզբեկստանի, Վիետնամի, Ղազախստանի և Թուրքիայի բանկերը սեպտեմբերի վերջին դադարեցրին «Միր» քարտերի սպասարկումը, Հայաստանը խարդախել է։ Այդ օրերին Փաշինյանի կաբինետը խորամանկորեն հայտարարել է ռուսական «Միր» վճարային համակարգի քարտերի սպասարկումը հօգուտ ԱՄՆ-ի դադարեցման մասին, սակայն երկրի Կենտրոնական բանկը հանդես եկավ խելամիտ հայտարարությամբ. իբրև չցանկանալով կոնֆլիկտ փաստորեն Ռուսական «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկ»-ի և «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ»-ի հետ, իր վրայից հանել է պատասխանատվությունը՝ հայտարարելով, որ առևտրային բանկերն այս հարցում ունեն ազատ և անկախ որոշումներ կայացնելու իրավունք:
Արդյունքն ակնհայտ է. հայկական բանկերի կողմից միջազգային բանկային պատժամիջոցների անտեսումը, բանկային հատվածում անարխիան և երկրի Կենտրոնական բանկի կեղծավոր քաղաքականությունը այնուամենայնիվ գրավեցին Եվրամիության և ԱՄՆ-ի ուշադրությունը, և «ՎՏԲ Հայաստան»-ին վերջապես հասան ամերիկյան պատժամիջոցները։ .
Հայկական ցուցակում ներկա են նաև իրանական ֆինանսները՝ «Բանկ Մելլաթ»-ը։ Այս բանկը, կոպտորեն խախտելով միջազգային պատժամիջոցների կանոնները, ակտիվորեն մասնակցելով տարբեր անդրազգային կեղտոտ դրամական փոխանցումներին և ներգրավված լինելով ֆինանսական խարդախությունների մեջ, վաղուց հայտնի է աշխարհի ֆինանսակա-բանկային հանրությանը։ Իրանի իշխող կրոնական և գործարար վերնախավի հետ կապված իրանական կապիտալի և կանոնադրական կապիտալի հիման վրա գործող «Բանկ Մելլաթ» (բանկը, որը Հայաստանում սկսել է գործել 1995 թվականին, պատկանում է Սայիդ Մուսավի Խոմեյնիի ֆինանսական խմբին) արդեն 27 տարի հանդիսանում է Երևանի բանկային շուկայում հեգեմոն կառույց։ Այսպիսով, կոշտ պատժամիջոցների պայմաններում Իրանը տարածաշրջանային մակարդակով լայնածավալ գործողություններ է անցկացրել Հայաստանի ֆինանսական և բանկային մասնաճյուղերի միջոցով։ Եվ ոչ միայն անցկացրել է՝ «Բանկի Մելլաթ»-ի ներկայացուցչությունները Հայաստանում և Սիրիայում հանդես են եկել որպես զենքի անօրինական առևտրի, ահաբեկչության ֆինանսավորման և փողերի լվացման ցանցային բիզնեսի հովանավորներ: Այս հանգամանքը առաջացրել է միջազգային լուրջ արձագանք, և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից մի քանի տարի առաջ ներկայացված անհերքելի ապացույցների հիման վրա «Բանկ Միլլաթ»-ի կողմից ահաբեկչությանը և կեղտոտ փողերի շրջանառությանը աջակցելու մասին տեղեկատվությունը ներառվել է ՄԱԿ-ի բանաձևում։
Հայտնի է նաև, որ նախկինում օկուպացված տարածքների հարուստ բնական պաշարների, այդ թվում նաև ոսկու, սնդիկի, օբսիդիանի, մոլիբդենի, մարմարի, գրանիտի, ցինկի, պղնձի և այլ ռեսուրսների, ինչպես նաև կահույքի արդյունաբերության համար անհրաժեշտ հումքի Իրանի և Խանքենդիի անջատողական ռեժիմի միջոցով վաճառքը ֆինանսավորվել է հատկապես «Բանկ Մելլաթ»-ի կողմից։ Դրանով հանդերձ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները մշտապես օգտվում են այս բանկի՝ կեղտոտ փողեր լվանալու և Ղարաբաղում հանցավոր ցանցի հետ ահաբեկչությունը ֆինանսավորելու ծառայությունից։ Կոռումպացված և հանցավոր ղեկավարությունը Ադրբեջանի տարածքում «Բանկ Մելլաթ»-ի ֆինանսավորմամբ Ադրբեջանի կառուցել է տարբեր ենթակառուցվածքներ՝ «ֆինանսական աջակցություն» տրամադրելով Ղարաբաղում մի շարք նախագծերի, որոնք տարածաշրջան բերեցին իրանական ընկերություններին, որոնք համատեղ շահագործել են Ադրբեջանի բնական պաշարները։
Այդ ցուցակում կա նաև հայկական ՍՊԸ «Flight Travel» ավիաընկերությունը, որը ծառայություններ է մատուցում, որպես Իրանի «Mahan Air» մասնավոր տուրիստական և ավիացիոն ընկերության դուստր ընկերություն։ Այստեղ նույնպես շատ բան է կապված ահաբեկչության հետ։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտաքին ակտիվների վերահսկման վարչությունը 2019 թվականի հունվարի 24-ին հրապարակված հայտարարության մեջ հայտնել է, որ եղել են Իրանի կողմից աջակցվող օտարերկրյա քաղաքացիներից բաղկացած զինված անձանց «Mahan Air» ընկերության կողմից Սիրիա փոխադրելու դեպքեր։
Ինչպես նաև հայերի ֆինանսական աջակցությամբ «Mahan Air»-ը ակտիվ դեր է խաղացել վերապատրաստված անձնակազմի, դեռահասների ճամբար տեղափոխելու, ինչպես նաև տարածաշրջան զենք մատակարարելու գործում։ Ավիաընկերությունը նաև Իրանի մի քանի օդանավակայաններ է տեղափոխել Սիրիայի մարտերում զոհված «Ֆաթեմիյուն» և «Զեյնաբիայուն» դիվիզիաների մարտիկների մարմինները։ Այնպես նաև հնչեցվել է հիշյալ քաղաքացիական ավիաընկերության կողմից այլ ռազմական բեռների և զինվորականների տեղափոխմանը մասնակցելու և դրանում ԻՀՊԿ-ի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի ակտիվ գործունեության մասին։ Այս բոլոր գործընթացներում երևանյան «Flight Travel» ՍՊԸ-ն սերտորեն համագործակցել է «Mahan Air»-ի հետ:
Սակայն հայկական ընկերությունները վաղուց են գտնվում ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների շապիկի տակ և նույնիսկ պատժամիջոցների տակ են արմատական շարժումների և երկրների հետ համագործակցելու համար։ Այսպես, դեռ 2019 թվականին ԱՄՆ Առևտրի նախարարությունը Իրանի հետ կապերի պատճառով իր «սև ցուցակում» ավելացրեց երկու հայկական ընկերություններին. Երևանի «Կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» (ԵԿՄԳԿԻ) ՓԲԸ (YerNIISS) և «Մարկել» ՓԲԸ-ն։
ԵԿՄԳԿԻ-ն վերաարտահանել է ԱՄՆ Արդյունաբերության և անվտանգության բյուրոյի «Առևտրային վերահսկողության ցուցակ»-ից ապրանքներ՝ առանց անհրաժեշտ լիցենզիայի, իսկ ԵԿՄԳԿԻ-ի գործադիր տնօրեն և «Մարկել» ՓԲԸ-ի նախագահ հանդիսացող անձը բիզնես է վարում իրանական կազմակերպության հետ, որը գտնվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ։ .
Այսպիսով կարելի է հասկանալ, թե որքան կտրուկ են «պատժվել» հայկական ընկերությունները։ Ամերիկյան պատժամիջոցները հստակորեն բացահայտեցին Երևանի կապերը ոչ միայն պատժամիջոցներին ենթակա Ռուսաստանի, այլ նաև Իրանի և այլ երկրների արմատական ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ։ Եվ այս առումով, ինչպես կարող ենք համոզվել, Հայաստանը, որը վերջերս շրջանում փորձում է համագործակցել Վաշինգտոնի հետ՝ ոչ մի ներողամտություններին սպասել չի կարող։ Որտե՞ղ են դեմոկրատների շարքից Հայաստանի վերջերիս քաղաքական հովանավորներն ու աջակցությունը: Սա պետք է կոշտ ու հստակ դաս ծառայի հայ գործարար արկածախնդիրների և հենց քաղաքական գործիչների համար՝ «կեղտոտ փողը» լավ բանի չեն հասցնում։

США наказывают армянские компании санкциями
Хитроумной Армении жутко не повезло - в санкционный список США продолжают попадать армянские компании, от функционирования которых зависят и экономика, и социум, то есть практически вся жизнедеятельность «страны камней». Ситуация заставила припомнить прописную истину, которую в современной интерпретации можно изложить так: нельзя все время подворовывать для своих нужд и заигрывать со всеми подряд, выпрашивать подачки и милостыню, жить за чужой счет, полагая, что ты самый умный, а все вокруг глупцы. Ну а короче: любая халява рано или поздно заканчивается и начинаются суровые и голодные будни.
Вашингтон, с которым так усиленно пытается сотрудничать Армения в последнее время, невзирая ни на какие реверансы, продолжает поэтапно наказывать армянские компании за авантюрные бизнес-стратегии. Так, 14 ноября стало известно, что армянская компания ООО Milur Electronics (филиал компании Milandr в Армении) попала под санкции США за связи с российским предприятием, связанным с ВПК. Об этом говорится в распространенном в понедельник письменном заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена.
Госсекретарь, в частности, заявил, что США ввели санкции в отношении российской компании - производителя микросхем АО «ПКК Миландр», поскольку она работает (или работала) в российском секторе производства электроники. «Миландр» является частью военной структуры научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ Москвы», - утверждает Блинкен.
В этом контексте он сообщил, что под санкции за связь с указанной компанией попали базирующаяся в Армении компания Milur Electronics LLC, швейцарская Milur SA, а также тайваньская Sharp Edge Engineering Inc.
Кто бы удивлялся – вполне понятно, что США не намерены давать спуску армянским компаниям, которые пытаются сотрудничать с Россией в обход введенных санкций, помогая Москве, поддерживая сепаратистскую политику, а иногда и вовсе спонсируя терроризм. И тут все началось не сегодня – так называемые вторичные санкции США начали вводить против армянских компаний еще в октябре. Тогда Министерство финансов США обнародовало список новых учреждений и юридических лиц, нарушающих требования санкций, введенных им против Российской Федерации в 2022 году. В санкционный пакет США, по результатам расследований, проведенных Управлением по контролю за иностранными активами (OFAC) американского Минфина, тогда попали сразу пять коммерческих компаний Армении. Это ООО «Тако», «Арэксимбанк - Группа Газпромбанка», Банк ВТБ Армения, Банк Меллат, ООО «Флайт Трэвел» - все это крупные холдинги на территории страны, капитализация которых формирует немалую часть госбюджета.
Надо сказать, не случайно в этом списке соседство с Арменией с другими проштрафившимися, например, Китаем. Однако то, что китайские компании оказались в «черном списке» теоретически вполне объяснимо - это крупнейший экономический и политический партнер России. А что тут делает махонькая Армения, у которой никогда не было конкурентоспособной экономики, а та, что имеется, сейчас скорее мертва, чем жива. Но стоит копнуть поглубже, как история проясняется: оказывается, армянские компании проворачивали в своих и российских интересах самые грязные делишки. Из попавших под санкции компаний особого внимания заслуживает ООО «Тако», которое, как выясняется, способствовало России в боях в Украине. Происходило все следующим образом: китайская компания Sinno Electronics Co. Ltd. отправляла свою продукцию - радиоавтоматическое оборудование в Ереван еще до начала войны в Украине. А после февраля этого года армяне стали перебрасывать его российским войскам на украинском фронте. Китайцы об этом знали (или догадывались), но поставки не прекратили. Более того, несмотря на включение Sinno в санкционный список США еще в июне армянская компания продолжила оказывать услуги российской военной промышленности.
«Тако» к тому же является поставщиком электронной компонентной базы (ЭКБ) российского ООО «Радиоавтоматика». Не исключено, отмечают некоторые СМИ, что Москва использовала технологические услуги этой лаборатории во время «референдумов» в «ЛДНР», Запорожской и Херсонской областях Украины. То есть, судя по фактам, ООО «Тако» стало участником российских шпионских программ и способствовало укреплению сепаратизма в нескольких областях Украины.
Не далеко ушел и «Арэксимбанк-Газпромбанк»: 100 % уставного капитала армянской компании, включенной в санкционный список, принадлежит российскому «Газпромбанку». Хотя этот армянский банк, в состав которого входят 16 филиалов (семь в столице и девять в регионах) в соответствии с документами занимается вроде бы финансированием проектов крупных корпоративных клиентов и кредитованием малого и среднего бизнеса, на самом деле его капитал напрямую инвестируется в перекупку, то есть спекуляцию энергоносителями - бензином, дизтопливом, газом, импортируемыми Арменией из России. Надо сказать, что армянскому банку долго везло - он умудрялся обходить контроль международных организаций. Хотя OFAC несколько раз налагало санкции на «Газпромбанк» в 2014 и 2016 годах, дочерний банк в Армении по каким-то причинам не попал под них. Аналитики говорили о некой подковерной возне, которую вел «Арэксимбанк», договариваясь за кулисами официальных учреждений о том, как избежать ответственности. И до поры до времени все сходило с рук. Однако его чрезмерная активность в последние месяцы привела к суровому наказанию со стороны OFAC.
Напомним, что в марте этого года США призвали мир отказаться от покупки российского газа за рубли и предупредили, что против стран, не выполняющих это требование, будут приняты жесткие меры. В свою очередь, российское правительство призвало страны, сотрудничающие с «Газпромом», с 1 апреля платить за газ в рублях и перечислять средства на  счет этого концерна. Вот Армения и отличилась по примеру «всегда готовых» советских пионеров - стала первой страной, которая заплатила за газ в рублях. Понятное дело, что расчеты в Ереване осуществлял и осуществляет «Арэксимбанк-Газпромбанк», дочерняя финансовая структура «Газпрома».
Еще одно приметное финансовое учреждение «ВТБ Армения» - полностью зависит от российских финансовых институтов и уставный капитал которого принадлежит россиянам. Он имеет значительную долю на банковском рынке своей страны, располагая 25 % банковского портфеля. И вполне понятно, что «ВТБ Армения» продолжал обслуживать российские интересы, несмотря на угрозу вторичных санкций США и Евросоюза, полагаясь на исконно русское авось.
Таким образом и разъясняется ребус - отчего с этой весны Армения начала заявлять о рекордных темпах роста своей экономики, вызывая удивление у многих стран и аналитиков. И результаты, судя по увеличившемуся обороту финансовых средств и другим показателям, как, например, экспорт и импорт продукции, действительно говорили сами за себя. Некоторые экономические эксперты даже ломали голову, задаваясь простым вопросом – откуда у практически нищей Армении это добро? Сейчас выясняется, что добро «оттуда» - Армения просто стала черным рынком России для отмывки, перераспределения, перепродаже со своей территории в третьи страны санкционных российских денег и товаров.
Известно также, что когда международные системы денежных переводов были закрыты для российских банков, армянские банки, в том числе «ВТБ Банк Армения», проводили активные финансовые операции с «Золотой короной», «Контактом», «Юнистримом», QIWI и другими платежными системами. Это подтверждается и динамикой денежных переводов. На этот счет министр финансов Армении Тигран Хачатрян, в частности, самолично признал, что в первом полугодии 2022 года объем денежных переводов, полученных Арменией из России, увеличился в 2,5 раза, или на 155,7%. А в июне денежных переводов из РФ было почти в 5 раз больше, чем за аналогичный период 2021 года. И тут мы сталкиваемся с еще одной глобальной аферой, которую ловко проворачивало правительство Пашиняна, пытаясь заработать вопреки санкциям на поддержке российской платежной системы «Мир». Хотя банки Узбекистана, Вьетнама, Казахстана и Турции прекратили обслуживание карт «Мир» в конце сентября, Армения сжульничала. В те дни кабинет Пашиняна лукаво объявил о приостановке обслуживания карт российской платежной системы «Мир» в угоду США, но ЦБ страны выступил с премудрым заявлением: мол, не желая конфликта с фактически российскими «Арэксимбанк-Газпромбанк» и «ВТБ Банк Армения», он снял с себя ответственность, заявив, что коммерческие банки обладают свободными и независимыми полномочиями по принятию решений в этом вопросе.
Итог очевиден: игнорирование армянскими банками международных банковских санкций, анархия в банковской сфере и лицемерная политика ЦБ страны привлекли-таки внимание Евросоюза и США, и «ВТБ Армения» наконец накрыли американские санкции.
Фигурируют в армянском списке и иранские финансы - Bank Mellat. Этот банк, грубо нарушающий правила международных санкций, активно участвующий в различных транснациональных грязных переводах денег и замешанный в финансовых махинациях, давно известен финансово-банковскому сообществу мира. Bank Mellat, действующий в Армении на основе прямого иранского капитала и уставный капитал которого связан с правящей религиозно-деловой элитой Ирана (банк, начавший действовать в Армении с 1995 года, принадлежит финансовой группе Сайида Мусави Хомейни) и на протяжении 27 лет является финансовой структурой-гегемоном на банковском рынке Еревана. Таким образом, в условиях жестких санкций Иран проводил масштабные операции на региональном уровне через финансово-банковские филиалы в Армении. И не просто проводил - представительства Bank Mellat в Армении и Сирии выступали спонсорами сетевого бизнеса по незаконной торговле оружием, финансированию терроризма и отмыванию денег. Это обстоятельство вызвало серьезный международный резонанс, и на основании неопровержимых доказательств, представленных Советом Безопасности ООН несколько лет назад, информация о поддержке Bank Mellat терроризма и оборота грязных денег была включена в резолюцию ООН.
Известно также, что распродажа богатых природных ресурсов ранее оккупированных территорий, в том числе золота, ртути, обсидиана, молибдена, мрамора, гранита, цинка, меди и других ресурсов, а также сырья, необходимого для мебельной промышленности, через Иран и сепаратистский режим в Ханкенди осуществлялась именно Bank Mellat. При этом высокопоставленные чиновники Армении постоянно пользуются услугами этого банка в отмывании грязных денег и финансировании терроризма с преступной сетью в Карабахе. Коррумпированное и криминальное руководство строило на территории Азербайджана различные инфраструктуры при финансировании Bank Mellat, оказывая «финансовую помощь» ряду проектов в Карабахе, что привело в регион иранские компании, которые совместно эксплуатировали природные богатства Азербайджана.
Есть в этом списке и армянская авиакомпания ООО Flight Travel LLC, которая предоставляет услуги в качестве дочерней компании частной туристической и авиационной компании Mahan Air из Ирана. Тут тоже многое связано с терроризмом: Управление по контролю за иностранными активами Министерства финансов США сообщило в заявлении, опубликованном 24 января 2019 года, что имели место случаи перевозки вооруженных лиц, состоящих из иностранных граждан, поддерживаемых Ираном, в Сирию компанией Mahan Air.
Также при финансовой поддержке армян Mahan Air сыграла активную роль в перевозке в лагерь обученного персонала, подростков, а также в доставке оружия в регион. Авиакомпания также перевезла в несколько аэропортов Ирана тела бойцов дивизий «Фатемийун» и «Зейнабийюн», погибших в бою в Сирии. Также была озвучена информация об участии упомянутой гражданской авиакомпании в перевозке других военных грузов и военнослужащих и активная деятельность в этом генерала КСИР Касема Сулеймани. Во всех этих процессах ереванское ООО Flight Travel тесно сотрудничало с Mahan.
Впрочем, армянские компании давно под колпаком спецслужб США и даже под санкциями за сотрудничество с радикальными движениями и странами. Так, еще в 2019 году министерство торговли США добавило две армянские компании в свой «черный список» из-за связей с Ираном: ЗАО Ереванский научно-исследовательский институт средств связи (ЕрНИИСС) и ЗАО «Маркел».
ЕрНИИСС реэкспортировал товары из «Списка коммерческого контроля» Бюро промышленности и безопасности США без необходимых лицензий, а лицо, являющееся исполнительным директором ЕрНИИСС и президентом ЗАО «Маркел», ведет бизнес с иранской организацией, которая находится под санкциями США.
Таким образом можно понять, как круто «попали» армянские компании. Американские санкции ярко выявили связи Еревана не просто с подсанкционной Россией, но и с радикальными террористическими организациями из Ирана и других стран. И в этом смысле, как можем убедиться, никаких поблажек Армении, пытающейся сотрудничать в последнее время с Вашингтоном, ждать не приходится. Где недавние политические спонсоры Армении из числа демократов и их поддержка? Это должно послужить для армянских бизнес-авантюристов и самих политиков жестким и четким уроком - «грязные деньги» до добра не доводят.