Սովորական ֆրանսիական ռասիզմ Այստեղ Փարիզը Երևանից հեռու չի գնացել
Ձեռքը դեպի ետ ձգել ու պոպուլիստական անհեթեթություն՝ մոտավորապես նման տեսք ուներ այն հավակնոտ թատրոնը, որը նախօրեին ստեղծեց Ֆրանսիայի Սենատը` ճիգ անելով Ադրբեջանի դեմ բանաձեւ ընդունել։ Այն, ինչ տեղի էր ունենում, իսկապես նման էր Կարաբաս-Բարաբասի խեղկատականոցի զվարճալի ներկայացմանը. ֆրանսիացի սենատորները, որոնց մարիոնետների նման, գործողության պատվիրատուները քաշքշում էին նրանց թևերից, հապճեպ քվեարկեցին այն բանի օգտին, ինչի մասին ոչ գիտեին և ոչ էլ լսել էին։ Այդ գործընթացում հատկապես աչքի ընկած սենատոր Բրունո Ռետայոն սկսեց կեղծ թեզերով և կեղծված պատմություններով լցոնված խրոխտալի ճառը՝ այս քաղաքական կեղծիքը հասցնելով ահռելի գրոտեսկի: Այնուամենայնիվ, ինչպիսի օբյեկտիվություն և արդարություն կարելի է ակնկալել ցեղասպանությունների արյունով ներկված և Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի երեսնամյա օկուպացմանը սատարող երկրի խորհրդարանից։
«Չի կարելի Հայաստանը մենակ թողնել իր դժբախտության հետ»,- հայտարարել է Ռետայոն, ի դեպ, բանաձեւի նախաձեռնողներից մեկը։ Նման սպառնալից բողոքական կոչից հետո կցանկանայի այնուամենայնիվ ճշտել, այդ ինչու՞ են ֆրանսիական սենատորը և նրան ոռնալով ձայնակցող գործընկերները այդպես թունդ ու կատաղի վառվում հայկական պայծառ երջանկության համար։ Չկա արդյո՞ք, օրինակ, ինչ-որ կապ իր նախկին գաղութների բնակչությանը բնաջնջելու մեջ մեղավոր Ֆրանսիայի և հայերի միջև, որոնք նույնպես վերջին հարուրամյակում նշանավորվել են թուրքերի և ադրբեջանցիների դեմ արյունալի ջարդերով, ինչպես նաև տարբեր երկրներում անմարդկային ահաբեկչություններով։ Դե, նաև սրանից բխող հաջորդ հարցը՝ արդյո՞ք Ադրբեջանին պետք է որևէ կերպ արձագանքել հանցագործությամբ հարուստ անցյալով նման երկրի Սենատի որոշումներին։
Ֆրանսիացիների դաժանությունը տարբեր ժողովուրդների նկատմամբ, որոնք գտնվում էին նրանց տիրապետության տակ, շատ չի տարբերվում ֆաշիստական նացիզմից, իսկ երբեմն նաև գերազանցում է նրան։ Վերցնենք թեկուզ XIX - XX դարերում աֆրիկյան երկրներում ֆրանսիացի ռասիստ դահիճների արյունալի արարքները, չէ՞ որ դա եղել է տեղի ժողովուրդների և ազգությունների դեմ ցեղասպանությունների մի ամբողջ շղթա: Աֆրիկյան տարածաշրջանում ֆրանսիացի զինվորականների ձեռքով դաժանաբար սպանվածների ընդհանուր թիվը հասնում է հարյուր հազարի։ Եվ ոչ մի պատասխանատվություն, ոչ մի պատիժ:
Մեկ պերճախոս փաստ. Ալժիրի Սկիկդա քաղաքի տարածքում 1843 թվականին ֆրանսիական ստորաբաժանումները ղեկավարող մայոր Մոնտանյակը, հետագայում պարծենում էր, որ նրա ռազմիկները կտրում էին արաբների գլուխները՝ համոզված լինելով, որ տեղացիները կարող են ապրել ոչ ավել, քան 15 տարի։ Այդ ֆրանսիացի սպան հայտնի դարձավ հատկապես խաղաղ բնակիչների սպանության պատճառով, նույնիսկ երբ դիմադրությունը դադարել էր, նա գերադասել է իր զոհերին գլխատել, քան ազատազրկել բանտարկությամբ: Մոնտանյակի սիրելի ռազմավարությունը եղել է բնակչության համընդհանուր ոչնչացումը, լինեն տղամարդիկ, կանայք, թե երեխաներ: Այդ մասին է վկայում իր ընկերներից մեկին ուղղված նրա նամակից մի հատվածը. «Դու ինձ հարցրել ես, թե մենք ինչպես ենք վերաբերվում կանանց։ Ոմանց մենք թողնում էինք, որպես պատանդ, իսկ մյուսներին փոխանակում էինք անասունների հետ, կամ աճուրդներում վաճառում էինք ոչխարների հոտի նման... Սրանք արաբների դեմ կռվելու մեր մեթոդներն են, բարեկամս: Տղամարդկանց սպանել, իսկ կանանց ու երեխաներին բեռնել նավեր և ուղարկել Պոլինեզիայի կղզիներ: Կարճ ասած, բոլոր նրանց ոչնչացում, ովքեր հրաժարվում են շների պես սողալ մեր ոտքերի մոտ»։
Արժե անդրադառնալ մեր թուրք եղբայրների կարծիքին, ովքեր վաղուց բացահայտել են շատ ընդհանրություններ ֆրանսիական և հայկական ռասիզմի միջև։ Թուրքիայում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության ներկայացուցիչ Օմեր Չելիքը, մեկնաբանելով Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականությունը, որոշ ժամանակ անց բացարձակապես հստակ ուրվագծել է դրա արյունալի վեկտորները։
«Ֆրանսիան, որը հաստատում է, որ դիմում է պատմությանը, նախ պետք է հիշի մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները Բենինում, Բուրկինա-Ֆասոյում, Գաբոնում, Գվինեայում, Կամերունում, Մավրիտանիայում, Նիգերիայում, Սենեգալում, Թունիսում և Չադում», - հիշեցրել է Չելիքը: Եվ նրա կողմից բոլոր նշածները՝անհերքելի փաստեր են։
Բայց Բրունո Ռետայոյի երեկվա ելույթում յուրաքանչյուր բառ կեղծիքի գոհարներ են։
«Ռուսաստանի դեմ ընդունվել են բազմաթիվ պատժամիջոցներ։ Եվ ոչ մի պատժամիջոց Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ»,- վրդովվել է Ռետայոն։ Իսկ երկու եղբայրական երկրներին պատժելու սենատորի կոչերի հետևում հստակ երևում է նրա ատելությունը թուրքերի միասնության հանդեպ։ Մինչդեռ այս ենթատեքստը զգացվում էր Սենատի այդ խայտառակ նստաշրջանի բոլոր բանավեճերում։ Անկասկած Միլլի Մեջլիսի մեր պատգամավորները միայն այս համատեքստում պետք է արձագանքեն ֆրանսիացի սենատորների դավանանքին։ Այսինքն՝ մահմեդական ժողովուրդների դեմ Ֆրանսիայի զանգվածային հանցագործությունների փաստի վերաբերյալ բանաձև ընդունել, գոռոզացած ֆրանսիացիներին հիշեցնելով իրենց հեռու ոչ անբասիր անցյալի՝ Ալժիրում, Հնդկաչինում սարսափելի վայրագությունների մասին։ Կարծում եմ, որ դա կլինի ամենաճիշտ ու ադեկվատ պատասխանը։ Ինչպես ասում են ամեն ինչ ազնվորեն, և ոչ մի անձնական բան։
Ադրբեջանը արատավորելու իր փորձերում ֆրանսիացի սենատորը չափազանց միապաղաղ է։ Նա նույնիսկ իր թեզերը թռցրել է մեկ այլ հայամետ պոպուլիստից՝ Բուայեից։ Ըստ երևույթին, դրանք նրան թվացել են բավականին պերճախոս, այնպես որ Ռետայոն նույնպես հարկ է համարել՝ մատնանշել «Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ» և իրավիճակը համեմատել ուկրաինական իրադարձությունների հետ։
«Միթե՞ Հայաստանի ինքնիշխանությունն ավելի քիչ արժե, քան Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը։ Միթե՞ հայերի կյանքն ավելի քիչ արժեն, քան ուկրաինացիների կյանքը»,- հարց է տվել սենատորը։ Բայց որքան կարելի է ուռճացնել այս կեղծ ցնորական արտահայտությունը, նա արդեն ծանձրացրել է նույնիսկ եվրոպացիներին։
Նման կեղծիքով սենատորը ինքը իրեն հարվածի տակ է դնում, որովհետև փորձում է Ադրբեջանին մեղադրել պայմանական սահմանին հայկական սադրանքներին հակազդելու մեջ, ինչը պաշտոնապես փաստագրված է և որի մասին մեր երկրի պաշտպանության նախարարությունը պարբերաբար հաղորդել է։ Մինչդեռ Հայաստանի կողմից կազմակերպվող նման սահմանային միջադեպերը ընդունել են պարբերական բնույթ։ Բայց Ռետայոն այս մասին լռում է։
Այս հարցը, թերևս, պետք է քննարկման դրվի նաև մեր խորհրդարանում, քանի որ ֆրանսիացի պատգամավորները կրկին տարվել են «դժբախտ Հայաստանի» սրբազան փոխանցումներով և հասել են դա պատերազմող Ուկրաինայի հետ համեմատելուն։
Ամեն դեպքում, պետք է հարց բարձրացնել, այդ ինչից է, որ ֆրանսիացի պատգամավորների համար Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը պակաս կարեւոր է, քան Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Կամ, ասենք, ինչու փարիզյան սենատորներին չի մտահոգում, որ հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերին հայերի կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարությանը, նրանք մինչև հիմա Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզից դուրս չեն բերել ապօրինի զինված խմբավորումները, թեև պարտավորվել են դա անել։ Առավել ևս, անձամբ վարչապետ Փաշինյանը, վերջերս հաստատել է այս զինված ավազակախմբերի Ղարաբաղում ներկայության փաստը, ընդ որում դրանք անվանելով «պաշտպանության բանակ»։
Կարծում եմ, որ մեր պատգամավորները Փարիզին իրենց պատասխանում հաշվի կառնեն Ֆրանսիացի խորհրդարանականների նման երկերեսանի դիրքորոշումը։
Սենատոր Ռետաիոյի հաջորդող արտահայտությունները այլևս կասկածներ չեն թողնում նրա մտածելակերպի մեջ՝ նա ռասիստ է: Այն էլ թունդ։
«Եվրոպան մոռացե՞լ է իր արժեքների մասին։ Սա տեղայնական հակամարտություն չէ, սա թուրքական իմպերիալիզմի, պանթուրքիզմի տարր է»,- հայտարարել է նա, պնդելով, որ «ծանր իրավիճակում ցեղասպանությունը վերապրած հայ ժողովուրդը հայտնվեց ողբերգական միայնության մեջ»։ Այսինքն նրա մոտ հայ ժողովուրդը «տառապյալ է միայնության մեջ», իսկ տես Ադրբեջանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նման չափազանց անշնորհք միջազգային բանակցողների օգնությամբ իր հողերը ազատագրելու երեսուն տարվա ջանքերով հանդերձ, չգիտես ինչու ագրեսոր է։ Սա իրադարձությունների միտումնավոր ներհակ շրջում է, իսկ սենատորի խաբեբայական փոխանցումները կոչված են թմրացնել ֆրանսիական և համաշխարհային հանրության ողջախոհությունը:
Եվրոպան մոռացել է իր արժեքների մասին,- հարցնում է Ռետայոն պոպուլիստական մղումով: Եվ նա իրավացի է՝ նա իսկապես մոռացել էր դրանց մասին, երբ երեսուն տարի չդատապարտեց Հայաստանին ադրբեջանական տարածքների օկուպացման համար։ Իսկ հաշվի առնելով, որ այս առիթով ընդունվել է ՄԱԿ-ի մի ամբողջ չորս բանաձև, ինչո՞ւ սենատոր Ռետայոն, եթե նա այդքան հոգ է տանում «հայկական լուսավոր երջանկության» և «ոտնահարված ինքնիշխանության» համար, չպետք է պատասխանի այն հարցին, թե ինչու է նա անձամբ երեք տասնամյակ լռել Ադրբեջանի տարածքի մի մասի օկուպացիայի և մեր երկրի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի մասին։ Այդ ժամանակ որտե՞ղ էին նրա արժեքները:
Դատելով այս ամենից, այդ նույն ակնհայտ ռասիզմը ֆրանսիացի սենատորին խանգարում է օբյեկտիվ ու ազնիվ մտածել։ Եվ, ավաղ, ոչ միայն նրան. ֆրանսիացի սենատորների կողմից երեսապաշտությունն ու ցցված երկակի ստանդարտները այնքան ակնհայտ են, որ նրանց պարզունակ կեղծ մեղադրանքները ակնհայտ են նույնիսկ եվրոպական լսարանի համար, և դժվար թե որևէ այլ եվրոպացի քաղաքական գործիչ համարձակվի միանալ այդ անհեթեթ բանաձևին՝ ավելի թանկ կնստի։ Աջակեցել իրականության նման խեղաթյուրմանը՝ կարող է միայն շատ նեղամիտ մարդը։
Ինչո՞վ ենք պատասխանելու ֆրանսիական այս ռասիզմին: Կարծում եմ, որ պատասխանը անպայման կլինի։ Դե իսկ մեզ՝ ադրբեջանական հասարակությանը, արժե բոյկոտ հայտարարել Ադրբեջան եկող ֆրանսիական ապրանքներին՝ թող հայապաշտ սենատորները նկատի ունենան, որ նրանց անխոհեմ գործողություններից տուժում են ֆրանսիացի արտադրողները։ Պատասխան ժեստերը, ինչպես արդեն նշվել է, պետք է լինեն կոշտ և հիշարժան՝ այդ դեպքում, հնարավոր է, ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների մոտ ռասիզմի հետ խառնված երեսապաշտության նոպաները կդառնան ավելի բուժելի:

Обычный французский расизм Тут Париж недалеко от Еревана ушел
Заламывание рук и популистский бред – примерно так выглядел пафосный театр, что устроил накануне сенат Франции, тужась над принятием резолюции против Азербайджана. Происходившее и впрямь напоминало потешное представление балагана Карабаса-Барабаса: французские сенаторы, которых, как кукол-марионеток, дергали за ниточки заказчики действа, спешно голосовали за то, о чем они знать не знают, ведать не ведают. Особо отличившийся в этом процессе - сенатор Бруно Ретайо завел бравурную речь, нашпигованную лживыми тезисами и подтасованными историями, доведя этот политический фарс до непомерного гротеска. Впрочем, какой объективности и справедливости можно ждать от парламента страны, замаранной кровью геноцидов и поддерживавшую тридцатилетнюю оккупацию Арменией азербайджанских земель.
«Нельзя оставлять Армению наедине со своим несчастьем», - заявил Ретайо, один из инициаторов резолюции, кстати. После такого угрожающе-жалобного призыва хотелось бы все-таки уточнить, с чего это так жарко и яростно топит французский сенатор и подвывающие ему коллеги за светлое армянское счастье? Нет ли, например, какой-то связи между Францией, повинной в уничтожении населения своих бывших колоний, и армянством, тоже отметившимся в последние столетия кровавыми бойнями против турков и азербайджанцев, а также бесчеловечными терактами в различных странах? Ну и вытекающий из этого следующий вопрос – нужно ли Азербайджану как-либо реагировать на решения сената страны с таким богатым на преступления прошлым?
Жестокость французов в отношении различных народов, пребывавших под их властью, мало чем отличается от фашистского нацизма, а порой и превосходит его. Взять хотя бы кровавые деяния французских расистов-палачей в африканских странах в XIX - XX веках – ведь это была целая цепь геноцидов в отношении местных народов и народностей. Общее число зверски убитых руками французских военных в Африканском регионе исчисляется сотнями тысяч. И никакой ответственности, никакого наказания.
Один красноречивый факт: майор Монтаньяк, руководивший французскими частями в районе алжирского города Скикда в 1843 году, в дальнейшем хвастал, что его вояки отсекали головы арабам в твердом убеждении, что местным можно жить не более чем до 15 лет. Этот французский офицер стал известен из-за убийств именно мирного населения, даже когда сопротивление прекратилось, и предпочитал отсечение голов своих жертв тюремному заточению. Излюбленной стратегией Монтаньяка было тотальное истребление населения, будь то мужчины, женщины или дети. Об этом свидетельствует выдержка из его письма одному из друзей: «Ты спрашивал у меня, как мы поступали с женщинами. Некоторых мы оставляли заложницами, других же меняли на скот или продавали на аукционах, как стадо баранов… Это наши методы борьбы с арабами, мой друг. Убивать мужчин, а женщин и детей погружать на корабли и отправлять на Полинезийские острова. Короче говоря, истребление всех тех, кто отказывается ползать у наших ног, как собаки».
Стоит сослаться и на мнение наших турецких братьев, которые давно обнаружили много общего между французским и армянским расизмом. Представитель правящей в Турции Партии справедливости и развития Омер Челик, комментируя внешнюю политику Франции, некоторое время назад абсолютно точно обозначил ее кровавые векторы.
«Франция, которая утверждает, что обращается к истории, должна сначала вспомнить о преступлениях против человечества, совершенных в Бенине, Буркина-Фасо, Габоне, Гвинее, Камеруне, Мавритании, Нигере, Сенегале, Тунисе и Чаде», - напомнил Челик. И все отмеченное им – неопровержимые факты.
А вот во вчерашней речи Бруно Ретайо что ни слово, так фальшивый перл.
«Против России принято множество санкций. И никаких санкций против Азербайджана и Турции», - возмущался Ретайо. И за призывами сенатора наказать две братские страны ясно видна его ненависть к тюркскому единству. Впрочем, этот подтекст ощущался во всех прениях этого позорного сенатского заседания. Несомненно, только в этом контексте стоит реагировать на каверзу французских сенаторов нашим депутатам, Милли Меджлису. То есть вынести резолюцию по факту массовых преступлений Франции против мусульманских народов, припомнив загордившемся французам их далеко не безупречное прошлое -  жуткие злодеяния в Алжире, Индокитае. Думается, это будет самый правильный и адекватный ответ. Все честно, и ничего личного, как говорится.
В своих попытках запятнать Азербайджан французский сенатор крайне однообразен. Даже тезисы свои стащил у другой проармянской популистки -  Буайе. Видимо, они ему показались достаточно красноречивыми, так что и Ретайо счел нужным указать на «агрессию Азербайджана в отношении суверенной территории Армении» и сравнить ситуацию с украинскими событиями.
«Неужели суверенитет Армении стоит меньше, чем суверенитет Украины? Неужели жизни армян стоят меньше, чем жизни украинцев?», - задал вопрос сенатор. Но сколько же можно муссировать эту лживую бредовую фразу, она поднадоела уже даже европейцам.
Такой ложью сенатор сам себя подставляет, потому как пытается обвинять Азербайджан в противодействии армянским провокациям на условной границе, что официально задокументировано и о чем Министерство обороны нашей страны регулярно сообщало. Причем подобные пограничные инциденты, устроенные Арменией, приобрели регулярный характер. Но Ретайо об этом молчит!
Этот вопрос, пожалуй, стоит вынести на обсуждение и в нашем парламенте, раз уж французские депутаты снова увлеклись сакральными пассами над «несчастной Арменией» и дошли до сравнения ее с воюющей Украиной.
Во всяком случае, следует поднять вопрос, отчего суверенитет Азербайджана для французских депутатов менее важен, чем суверенитет Армении. Или, скажем, почему парижских сенаторов не волнует, что вопреки подписанному самими армянами в ноябре 2020 года Трехстороннему заявлению они до сих пор не вывели из Карабахского региона Азербайджана незаконные вооруженные формирования, хотя и обязались это сделать. Более того, сам премьер Пашинян на днях подтвердил факт присутствия этих вооруженных банд в Карабахе, причем назвав их «армией обороны».
Думается, наши депутаты учтут такую двуличную позицию французских парламентариев в своем ответе Парижу.
Последующие выражения сенатора Ретайо уже не оставляют сомнений в его умонастроении - расист. Притом махровый.
«Европа забыла о своих ценностях? Это не локальный конфликт, это элемент турецкого империализма, пантюркизма», - заявил он, утверждая, что «в тяжелой ситуации переживший геноцид армянский народ оказался в трагическом одиночестве». То есть армянский народ у него «страдалец в одиночестве», а вот Азербайджан с его тридцатилетними усилиями освободить свои земли при содействии оказавшихся крайне бездарными международных переговорщиков, таких как МГ ОБСЕ, – почему-то агрессор. Намеренно вывернутые наизнанку события, а обманные пассы сенатора призваны усыпить здравый смысл французской и мировой общественности.
Европа забыла о своих ценностях - вопрошает Ретайо в популистском порыве. И он прав - она действительна забыла о них, когда тридцать лет не осуждала Армению за оккупацию азербайджанских территорий. А учитывая, что по этому поводу было вынесено целых четыре резолюции ООН, почему бы сенатору Ретайо, если он так радеет за «светлое армянское счастье» и «попранный суверенитет», не ответить на вопрос, почему лично он молчал аж три десятилетия об оккупации части территории Азербайджана и угрозе суверенитету нашей страны? Где тогда были его ценности?
Судя по всему, тот самый неприкрытый расизм мешает французскому сенатору мыслить объективно и честно. И, увы, не ему одному: лицемерие и выпячивание двойных стандартов французскими сенаторами настолько очевидны, так явны даже для европейской аудитории их примитивно-фальшивые обвинения, что вряд ли кто еще из европейских политиков рискнет примкнуть к этой абсурдной резолюции – себе дороже выйдет. Поддерживать подобное извращение действительности может лишь весьма недалекий человек.
Чем ответим на этот французский расизм? Думаю, ответ непременно будет. Ну а нам, азербайджанской общественности, стоит объявить бойкот французским товарам, поступающим в Азербайджан – пускай сенаторы-армянофилы учтут, что теперь от их необдуманных действий страдают французские производители. Ответные жесты, как уже отмечалось, должны быть жесткими и запоминающимися – тогда, возможно, и припадки лицемерия напополам с расизмом у французских политиков станут более излечимы.