Բանակի բարեփոխումը հայկական ձևով. քամել են զինվորականների աշխատավարձերը և նպաստները Կապիտուլյանտների խաղեր
22 Նոյեմբերի 2022 13:33
Փաշինյանի իշխանությունը, որն այլևս չի էլ թաքցնում, որ հավատարիմ է՝ ամենևին էլ ոչ խաղաղ Հայաստանի, այլ շուտափույթ վերազինման և «նոր մոդելի» բանակի ստեղծման կուրսին՝ սակայն իր ուսերին է նետել երկրի համար անտանելի բեռ։ Վերականգնել ու վերազինել այն, ինչ մնացել է 2020 թվականի աշնան պարտությունից հետո ամենևին էլ հեշտ չէ։ Եվ ահա հայ զինվորականների համար ամենատարբեր հավելյալ արտոնությունների մասին գեղեցիկ ցուցանակի հետևում համընդհանուր կոռուպցիայի պատճառով այնպես էլ դրանք չստանալով զինվորներն ու սպաները գնալով ավելի աճող դժգոհություն են ցուցաբերում իրենց նյութական աջակցությունից, ինչպես ծառայության վայրում, այնպես էլ կենցաղում։
Հայաստանի իշխանությունները նոր բանակ ստեղծելու գաղափարը սկսեցին իրականացնել՝ առաջին հայացքից եռանդագին և զինվորականների աշխատավարձերի բարձրացումից մինչև մասնագիտացված բուհերը մեկ մեգաբուհի մեջ միավորելու զուգակցությամբ։ Փաշինյանը իր ելույթներում նկարագրել է ապագայի հզոր ու կուշտ հայկական բանակի գեղեցիկ պակերը, որի միակ հոգսը մնալու է «հայրենիքի պաշտպանությունը» և «ագրեսիան ետ մղելը»։ Մնացած բոլորը՝ ժամանակակից զենքը և հանդերձանքը, հարմարավետությունը զորանոցներում ու տանը, երկրում բոլորից ամենաբարձր աշխատավարձը՝ իշխանությունը խոստանում է վերցնել իր վրա։ Ինչպես ասում են՝ առջեւում «միայն հաղթանակներ ու նոր հորիզոններ են»։ Սակայն իրականում ամեն ինչ վերածվել է Հայաստանի վարչապետի, սովորաբար միտքն ու զգոնությունը թմրացնող փոխանցումների՝ այսինքն, ինչպես Վովաևիչի բոլոր գունեղ ելույթները՝ համատարած դատարկություն և ոչ ավելին։
Ինչպես գիտեք, 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությամբ հայ ժողովրդին պատել են սեփական կյանքի, այդ թվում նաև հայրենի բանակի մասին բազմաթիվ բացահայտումներ։ Պարզվում է, որ պրոֆեսիոնալ զինվորական պատրաստությունը եղել է զրոյական մակարդակի։ Դրան ավելացրած հայկական բանակում տիրել է համընդհանուր կոռուպցիա, որը հասցվել է այն աստիճանի, որ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ նույնիսկ հայ զինվորների համար սնունդը գողացել են դեռ Հայաստանի տարածքում, մինչև զինվորների խրամատները հասել են միայն փշրանքներն ու մնացորդները (Մանվել-տուշոնկան մահացել է, բայց նրա գործը շարունակել է ապրել): Ընդհանրապես, միանգամայն հասկանալի է, թե ինչու են այդքան հայ զինվորներ դասալքվել, ինչ պետք է անեին սոված, սառած ու ադրբեջանական բանակի արագ առաջխաղացումից վախեցած զինվորները։
44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո Փաշինյանի կառավարությունը շտապել է շտկել իրավիճակը։ Սակայն ռազմական բարեփոխումներ սկսելու փորձերից վեց ամիս անց սկսել են ի հայտ գալ շատ անճոռնի փաստեր, որոնք էլ ավելի են խորացրել խնդիրների կարկամը, որոնց հետ Հայաստանը բախվել էր անցած պատերազմի ժամանակ։ Բացի այդ, ինչպես պարզվում է, Փաշինյանը մտադիր է իր զինվորականների համար կազմակերպել իրական խոչընդոտների մրցավազք։ Դատելով հայկական ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններից՝ հայ կադրային զինվորականներն արդեն բացահայտ վրդովված են տեղի ունեցողից։
Հոկտեմբերին կառավարությունը հավանություն է տվել պայմանագրային զինվորական ծառայության գրավչությունն ու հետաքրքրությունը բարձրացնելու օրինագծերի փաթեթին, որոնցում նախատեսված են զգալի հավելավճարներ զինծառայողների համար։ Եվ, միգուցե, նման նորամուծությունը երիտասարդներին իսկապես կգրավեր զինվորական ծառայության, եթե ամեն ինչ չփչացներ միայն մեկ «բայց»-ը՝ ենթադրյալ առավելությունների կախվածությունը զինվորականներիի ատեստավորումից։ Սկզբունքորեն, դրանում ոչ մի արտառոց բան չկա, անձնակազմի ատեստավորումը աշխարհի շատ բանակներում է ներդրվել, սակայն հայ ռազմական փորձագետները հաստատում են, որ զինվորականների մեծ մասին դա չի հաջողվի։ Իսկ ձախողման դեպքում նախատեսվում է ազատում զինված ուժերի շարքերից ...
Այդ նույն ԶԼՄ-ները համարում են, որ պետական մակարդակով ինչ-որ խարդախության, կամ գոնե լկտի խաբեբայության հոտ է գալիս. իբր, եկեք բանակ, ծառայեք և միգուցե մի օր կստանաք կառավարության հայտարարած աշխատավարձը։ «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օգտագործում է ցանկացած պատեհ և անպատեհ առիթ, որպեսզի հիշեցնի, որ զինծառայողների աշխատավարձերը առաջիկայում կկրկնապատկվեն, սակայն մասնավոր զրույցներում զինվորականներն ասում են, որ եթե իրենց նախատեսած ատեստավորումը կատարվի, ապա աշխատավարձերը չեն բարձրանա և զինծառայողների մեծ մասը պարզապես թոշակի կգնա»,- գրում է թերթերից մեկը։ Իսկ Հայաստանի Պնախարարությունում աղբյուրը հայտնում է, որ ծառայությունից արձակելու եզրին կհայտնվեն մարտական փորձ ունեցող որակյալ զինծառայողները, որոնք կարծես թե հասկանում են ռազմական գործը, բայց որոշ տեսական հարցերին պատասխանել չեն կարողանա։
Ատեստավորման գաղափարը դուր չի եկել նույնիսկ բարձրաստիճան զինվորականներին, որոնց մոտ կա նաև մի տեսակ «իսկ դատավորները ովքե՞ր են» խնդիրը։ Հայ զինվորականները նյարդայնացած հարցնում են. «Իսկ ո՞վ է անցկացնելու ատեստավորումը»: Նրանք միանգամայն իրավացիորեն մտավախություն ունեն, որ իրենց պատրաստվածության մակարդակը որոշելու են Արծրուն Հովհաննիսյանի և Ջալալ Հարությունյանի նմանները, նրանք, ովքեր դարձել են ամոթի, վախկոտության և ստի խորհրդանիշ, լի են մարտական անպիտանությամբ, բայց առաջվա պես ծառայում են Հայաստանի Պնախարարության կառուցվածքում։
Հավանաբար նրանց «պրոֆեսիոնալիզմի» շնորհիվ է, որ բանակի բարեփոխման բոլոր նախաձեռնումները սկսել են մաս-մաս գողացվել, և դրանք առաջին իսկ օրվանից տեղապտույտ են տվել։ Համենայնդեպս, հայկական մամուլը հրապարակում է այն դրամների չափը, որի վրա զինծառայողները նետվել են խոստացված պարգեւավճարներով։ Նրանց փողերը գործնականում, առանց ծամելու կուլ է տվել նախարարությունը։ Այսպես, «Հրապարակ»-ը հայտնում է, որ մեկ զինծառայող խմբագրության է դիմել պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դեմ բողոքով, ով խոստացել է, որ սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր ամեն ամիս զինծառայողներին կվճարվեն հավելավճարներ՝ նրանց աշխատավարձի 30%-ի չափով, իսկ դեկտեմբերին նրանց կտրվի 13-րդ աշխատավարձը։ Բայց հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին սեպտեմբերյան բախումներից հետո գերատեսչության ղեկավարը փոխել է իր որոշումը. զինծառայողներին կտրվի միայն աշխատավարձի 50 տոկոսի չափով միանվագ հավելավճար։ Մինչդեռ, բողոքատուի խոսքով, կառավարությունը նույնպես՝ 50%-ի հավելավճար հատկացնելու մասին որոշում է ընդունել, սակայն պարգեւավճարը զինծառայողներին չի հասել։
«Պնախարարության սպաները վրդովված են, որ ցուցարարներին ցրելու համար ոստիկանությանը մեծ հավելավճարներ են հատկացվում, իսկ Պնախարարության զինծառայողներին ընդամենը «կերակրում են նախաճաշով»։ Ստացվում է, որ ծախսերի խնայողությունները տարածվում է միա՞յն Պնախարարության զինծառայողների վրա։ Զինծառայողների շրջանում խոսակցություններ են գնում, որ պաշտպանության փոխնախարար Բրուտյանը ուշացնում է նրանց պարգեւավճարները»,- «Հրապարակ»-ը մեջբերում է սպաների խոսքերը։
Այսպիսով, Փաշինյանի կաբինետի՝ բանակը վերակազմավորելու փորձը դեմ է առել փակուղու։ Եվ ոչ միայն փակուղու, այլև կառուցվածքային նոր խնդիրների, որոնք առաջացրել են զինվորականների ընդհանուր դժգոհությունը: Հայաստանի վարչապետի և նրա թիմի կողմից կարևոր խնդիրները լուծելու և լայնածավալ բարեփոխումներ անցկացնելու անկարողությունը նորից հաստատվել է։ Գայթակղիչ խոստումներ տալը՝ դեռ չի նշանակում դրանք կատարել։ Երեւանը մեծացնում է ռազմական բյուջեն, բայց դա պարտված բանակում ողբալի իրավիճակը հազիվ թե շտկի։ Թեև, դատելով ամեն ինչից, արդեն պարզ է, որ հերթական ռազմական բարեփոխումը կոռուպցիոն սխեմաների թափով կարծես թե գերազանցում է բանակի բոլոր մնացած «նորամուծությունները»:

Реформа армии по-армянски: у военных отжали зарплаты и надбавки
Правительство Пашиняна, уже и не скрывающее, что придерживается курса отнюдь не на мирную Армению, а на скорейшее перевооружение и создание армии «нового образца», взвалило на себя, однако, неподъемную для страны ношу. Восстановить и перевооружить то, что осталось после разгрома осени 2020 года, совсем не просто. И вот уже за красивой вывеской о всяких дополнительных благах для армянских военных, так и не дождавшиеся их из-за тотальной коррупции солдаты и офицеры проявляют все большее недовольство своим материальным обеспечением как по месту службы, так и в быту.
Идею создать новую армию власти Армении принялись претворять, на первый взгляд, рьяно и в комплексе - от повышения зарплат военнослужащих до объединения профильных вузов в один мегавуз. В своих выступлениях Пашинян рисовал красивую картинку мощной и сытой армянский армии будущего, единственной заботой которой останется «защита родины» и «отражение агрессии». Все остальное – современные оружие и амуниция, комфорт в казармах и дома, зарплата выше, чем у кого бы то ни было в стране, правительство обещает взять на себя. Как говорится – впереди «только победы и новые горизонты». Однако на деле все вылилось в привычные усыпляющие разум и бдительность пассы армянского премьера – то есть, как и все цветастые речи Воваевича, сплошной пшик и ничего более.
Как известно, с поражением в 44-дневной войне армянский народ настигло немало откровений о собственной жизни, в том числе и о родной армии. Оказывается, профессиональная военная подготовка была на нуле. Плюс к тому в армянской армии царила тотальная коррупция, доведенная до такой стадии, что даже продовольствие для армянских солдат во время второй войны в Карабахе разворовывали еще на территории Армении, до солдатских окопов доходили лишь крохи и объедки (Манвел-тушенка умер, но дело его продолжало жить). В общем, вполне объяснимо, отчего так много армянских солдат дезертировали – что им было делать, голодным, промерзшим и напуганным стремительным наступлением азербайджанской армии.
После поражения в 44-дневной войне правительство Пашиняна бросилось спешно исправлять ситуацию. Однако спустя полгода после попыток запустить военную реформу начали вылезать весьма неприглядные факты, еще более усугубляющие ком проблем, с которым Армения столкнулась во время прошлой войны. К тому же, как выясняется, Пашинян намерен устроить своим военным настоящий забег с препятствиями. Судя по сообщениям армянским СМИ, кадровые армянские военные уже открыто возмущаются происходящим.
В октябре правительство одобрило пакет законопроектов с целью повышения привлекательности и заинтересованности военной службы по контракту, в которых предусмотрены солидные доплаты военнослужащим. И, возможно, такое новшество действительно бы привлекло молодых людей на военную службу, кабы всё не испортило одно «но» - зависимость предполагаемых плюсов от аттестации военных. В принципе, в этом ничего необычного, аттестация личного состава введена во многих армиях мира, но армянские военные эксперты утверждают, что большинство военнослужащих ее провалят. А в случае несдачи предусмотрено увольнение из рядов вооруженных сил…
Те же СМИ считают, что попахивает какой-то махинацией на государственном уровне или, по меньшей мере, наглым надувательством: мол, вы приходите в армию, служите и авось когда-нибудь дождетесь озвученной правительством зарплаты. «Премьер-министр Никол Пашинян использует любую подходящую и неподходящую возможность, чтобы напомнить, что оклады военнослужащих в ближайшее время будут повышены в два раза, однако в частных беседах военнослужащие заявляют, что если запланированная ими аттестация будет осуществлена, то оклады увеличиваться не будут и большая часть военнослужащих просто уйдет в отставку», - пишет одна из газет. А источник в армянском Минобороны сообщает, что на грани увольнения оказываются и квалифицированные, имеющие боевой опыт военнослужащие, которые вроде бы разбираются в военном деле, но вот ответить на некоторые теоретические вопросы не смогут.
Идея аттестации не понравилась даже и высокопоставленным военным, в которой есть и проблема типа «а судьи кто?». Армянские военные раздраженно спрашивают: «А кто будет проводить аттестацию?». Вполне обоснованно они опасаются, что уровень их подготовки будут определять такие как Арцрун Ованнисян и Джалал Арутюнян, те самые, что стали символом позора, трусости и лжи, полной боевой профнепригодности, однако по-прежнему служат в структуре минобороны Армении.
Наверняка благодаря их «профессионализму» все начинания армейской реформы стали раскрадывать на корню, и она забуксовала с первых дней. Во всяком случае армянская пресса публикует количество драмов, на которые кинули военнослужащих с обещанными надбавками. Их денюшки практически, не прожевав, проглотило министерство. Так, «Грапарак» сообщает, что в редакцию обратился военнослужащий с жалобой на министра обороны Сурена Папикяна, который обещал, что начиная с сентября каждый месяц до декабря военнослужащим будет выплачиваться надбавка в размере 30% от оклада, а в декабре им будет выдан 13-й оклад. Но после сентябрьских боестолкновений на условной армяно-азербайджанской границе глава ведомства поменял свое решение: военнослужащим выдадут лишь единовременную премию в размере 50 процентов оклада. Между тем, по словам явившегося с жалобой, правительство также приняло решение о выделении 50% надбавки, но премия до военнослужащих не дошла.
«Офицеры Минобороны возмущаются, что за разгон протестующих полиции выделяются большие премии, а военнослужащих минобороны «кормят завтраками». Получается, что экономия средств распространяется только на военнослужащих Минобороны? Среди военнослужащих ходят слухи, что замминистра обороны Брутян задерживает их премии», - приводит «Грапарак» слова офицеров.
Таким образом, попытка кабинета Пашиняна переформатировать армию уперлась в тупик. И не просто в тупик, а в новые структурные проблемы, которые вызвали общее недовольство военных. Неспособность армянского премьера и его команды решать важные задачи и проводить масштабные реформы вновь подтвердилась. Раздавать заманчивые обещания – еще не значит их выполнять. Ереван увеличивает военный бюджет, но плачевную ситуацию в проигравшей армии это вряд ли исправит. Хотя, судя по всему, уже ясно, что по размаху коррупционных схем очередная военная реформа, кажется, обставит все прочие армейские «новшества».