Կամ կազմալուծել, կամ բայրակթարացնել Երրորդը տրված չէ
«Ղարաբաղի զինված ուժերը չեն կազմալուծվի, իշխանությունները երբեք համապատասխան առաջարկ չեն հնչեցրել»,- «Ապառաժ» թերթին հայտարարել է՝ ադրբեջանական Ղարաբաղում անհասկանալի կազմավորման «անվտանգության խորհրդի քարտուղար», ռազմական հանցագործ Վիտալի Բալասանյանը։ Ընդ որում, այդ «քարտուղարը» ընդգծել է նաեւ, որ «հանրապետության իշխանությունները, ընդհակառակը, բանակը ժամանակակից պայմաններին հարմարեցնելու համար կառուցվածքային փոփոխություններ են անցկացրել»։
Նման ձիու լկտիությունը չի կարելի աչքաթող անել, «չեն հասկանա՝ թուլության ու թողություն տեղ կընդունեն»։ Մեր գործողությունների ալգորիթմը պետք է լինի հետևյալը. Լաչինում անցակետի արագ տեղադրում, գազանջատում՝ Խանքենդում և նրա շրջակայքում և, ասենք, յոթ էներգետիկ ենթակայաններից հինգի ոչնչացում, որոնք էլեկտրաէներգիա են մատակարարում մինչև վերջ չոչնչացվածներին( ենթակառուցվածքը այնտեղ գործնականում պաշտպանված չէ և հեշտ թիրախ կարող է դառնալ): Մեկ շաբաթ անց (առանց ջերմության և լույսի, այն շատ երկար կձգվի), առաջարկել «ձեռքերդ վեր դուրս արի տանկից»։ Պահանջները չկատարելու դեպքում, ռուս խաղաղապահներին կարճ, բայց հստակ բացատրել Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի զինված խմբավորումների ներկայության անթույլատրելիությունը. «իսկ հիմա շրջվիր»։ Եվ պարզապես մեկընդմիշտ բացահայտել այդ թարախակույտը։
Մեզ ամեն դեպքում կմեղադրեն, մենք արդեն սովոր ենք և նույնիսկ սկսում ենք դա մի տեսակ զվարճանքի տեղ ընդունել. «Եթե ԵԱՀԿ-ն, ԵԽԽՎ-ն և ԵԽ-ն ուլտրաձայնային տիրույթում չեն քվեարկում՝ ըստ երևույթին մենք ինչ-որ բան ճիշտ չենք անում»։ Պետք է, պետք է շտկել իրավիճակը, առանց ավելորդ պատշաճավարություն դրսևորելու։ Դա բոլորովին անտեղի է։
«Միջազգային իրավունքի նկատմամբ մեր հարգանքը սահմաններ չունի, բայց գոնջոտի մեկը մտել էր ցախատունը, և մենք նրան ականջից բռնած հանել ենք այնտեղից: Դե, ականջը մնացել է ձեռքի մեջ, իսկ փաստորեն ինչու՞մն է խնդիրը։ Սա տարածքային ամբողջականության վերականգնում է, իսկ այն, որ նրանք, ովքեր չհասցրին զուգարանակոնքերով փախչել, ոչնչացվել են՝ ուրեմն սա անողոք պատմական տրամաբանություն է»։ Իսկ եթե լիովին անկեղծ լինենք, ապա զինվորների և/կամ անջատողականների ոչնչացման մասին տեղեկությունները շատ լավ բարձրացնում են տրամադրությունը, կարծես թե համակրելի աղջկա հետ ես ծանոթացել, կամ աշխատանքային օրվա կեսին հարյուր գրամ ես կոնձել, և ոչ ոք դա չի նկատել: «Բացառիկ դրական հույզերի մի ամբողջ բույլք»։
Բայց Ղարաբաղի մաքրումը միայն գործի կեսն է։ Պետք է խաղալ «միանգամից մի քանի տախտակների վրա»։ Գոնե միայն այն պատճառով, որ ստիպված ես գործել հատկապես նման ձևով: Կարելի է ամենաբարձր մակարդակով բարձրացնել Զանգեզուրում ադրբեջանցիների ինքնավարության հարցը։ Մերոնք այնտեղ երկու հարյուր հազարից ավելի էին։ Եվ շատերն են ցանկանում վերադառնալ: Սրանք «տարածքային պահանջներ» չեն, այլ իրենց տներ վերադառնալու օրինական իրավունք։ Իմ կարծիքով, հարեւանուհիների մոտ առանց այդ էլ «մեկ քառակուսի կիլոմետրի նորմաները բարձր են», և հետևաբար՝ նրանք պետք է մի փոքր հետ գնան։ Միաժամանակ ինքնաբարեբար կվերանա Զանգեզուրի միջանցքի հարցը։ Ինչի՞ համար միջանցք, եթե Ադրբեջանի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև կլինի Զանգեզուրի Ինքնավար Հանրապետության միջով ուղիղ կա՞պ: «Փոքր մասշտաբի ստորությունների համար կարելի է ապտակ հասցնել, ավելի ծանր զանցանքների համար պետք է աչքը հանել», - սա միշտ չէ, որ ճիշտ է: Ոմանք ստացած ապտակը հասկանում են որպես «նա չի կարող իմ աչքը հանել», ուստի լկտիության համար պատիժը պետք է ուղեկցվի դասախոսությամբ. ինչի՞ համար, ինչու՞, երբ գանք փողի ետևից, և հաջորդ անգամ ինչ է սպասվում ծեծվածին։
«Ջիմմի, մայորը երեք գանգամաշկի համար վճարում է արծաթե դոլար: Սա արդար գին է, բայց դու քարշ տալով բերել ես վեց դյուժին, իսկ գնդի գանձարանում հիմա այդքան փող չկա, կբերեն միայն մի շաբաթ հետո։ Կարո՞ղ ենք պայմանավորվել երեք դոլար մեկ դյուժինի դիմաց և մեկ ամիս արձակուրդի վրա»: Եվ կեցցե սոցիալիստական մրցակցությունը անջատողականների գլխաքանակի կրճատման գործում։ Պետք է օգտագործել ցանկացած հնարավորություն, որպեսզի բարդացնել նրանց կյանքը։ Գործի օգտին և տրամադրությունը բարձրացնելու համար: Այդպես կհաղթենք։

Или расформировать, или отбайрактарить
«Вооруженные силы Карабаха не будут расформированы, власти никогда не озвучивали соответствующего предложения», — заявил газете «Апараж» «секретарь совбеза» непонятного образования в азербайджанском Карабахе, военный преступник Виталий Баласанян. Причем этот «секретарь» еще и подчеркнул, что «власти республики, наоборот, провели структурные изменения для адаптации армии к современным условиям».
Спускать такую конскую наглость нельзя, «не поймут - сочтут за слабость и попустительство». Алгоритм наших действий должен быть следующим: скорейшая установка КПП в Лачине, отключение Ханкенди и окрестностей от газа и последующее уничтожение, скажем, пяти из семи энергетических подстанций, снабжающих недобитков электроэнергией (инфраструктура там практически незащищена и представляет собой легкую мишень). По прошествии недели (без тепла и света она будет тянуться очень долго) предложить «выйти из танка с поднятыми руками». В случае невыполнения требований – коротко, но доходчиво объяснить российским миротворцам недопустимость наличия на территории Азербайджана незаконных вооруженных формирований: «а теперь отвернитесь». И просто вскрыть этот гнойник раз и навсегда.
Обвинять нас будут в любом случае, мы уже привыкли и даже начинаем принимать это за своего рода развлечение: «если ОБСЕ, ПАСЕ и СЕ не голосят в ультразвуковом диапазоне – видимо, мы что-то делаем неправильно». Надо, надо исправить ситуацию, не проявляя излишней тактичности. Она совершенно неуместна.
«Наше уважение к международному праву не имеет границ, но паршивец залез в сарай, вот мы его оттуда за ухо и вывели. Ну, осталось ухо в руке, а в чем, собственно, проблема? Это восстановление территориальной целостности, а то, что те, кто не успел убежать с унитазами были уничтожены – так это неумолимая историческая логика». А если уж совсем начистоту, то информация об уничтоженных зинворах и/ или сепаратистах здорово поднимает настроение, будто с симпатичной девушкой познакомился, или в середине рабочего дня сто грамм пропустил, и никто этого не заметил. «Целая гамма исключительно положительных эмоций».
Но зачистка Карабаха – это только полдела. Играть нам нужно «на нескольких досках сразу». Хотя бы потому, что придется действовать именно так. Можно на самом высоком уровне поднять вопрос об автономии для азербайджанцев в Зангезуре. Наших там было более двухсот тысяч. И многие хотят вернуться. Это не «территориальные претензии», а законное право на возвращение в свои дома. На мой взгляд, соседушек и так «выше нормы на квадратный километр», а потому – они должны немного подвинуться. Заодно автоматически отпадет вопрос Зангезурского коридора. Зачем коридор, если будет прямая связь между Азербайджаном и Нахчыванской АР прямиком через Зангезурскую Автономную Республику? «За пакости мелкого масштаба можно дать оплеуху, выбивать глаз нужно за более тяжелые проступки» — это не всегда правильно. Некоторые понимают полученную оплеуху как «он не может выбить мне глаз», потому наказание за наглость должно сопровождаться лекцией: за что, почему, когда придем за деньгами, и что ждет битого в следующий раз.
«Джимми, майор платит серебряный доллар за три скальпа. Это справедливая цена, но ты приволок шесть дюжин, а в полковой казне сейчас нет столько денег, их привезут только через неделю. Договоримся на трех долларах за дюжину и месячный отпуск?». И да здравствует социалистическое соревнование в деле уменьшения поголовья сепаратистов. Использовать нужно любую возможность, чтобы осложнить им жизнь. Для пользы дела и улучшения настроения. Так победим.