Վարդանյանը գնացել է մոսկովյան կուրատորների հրահանգների հետևից Եվ խոստովանել է սեփական անհաջողությունը
29 Նոյեմբերի 2022 17:44
Կրեմլի կողմից՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզում ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտի հստակ օրակարգով ուղարկված Ռուբեն Վարդանյանը վերջերս Մոսկվա է ուղևորվել նոր հրահանգների հետևից։ Չնայած «պետնախարարի» կողմից, Մոսկվայից իր «անկախության» տեսիլքը ստեղծելու (սեպտեմբերին ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու մասին բարձրաձայն հայտարարությունը) և «իրեն «անկախ ֆիգուրա» ներկայացնելու բոլոր փորձերին, այնուամենայնիվ, Բաքվում (և ոչ միայն) հիանալի հասկանում են, թե ովքեր են կանգնած «Ռուբեն Վարդանյան» նախագծի թիքունքում, այսինքն՝ ովքեր են այստեղ թելերը քաշող տիկնիկավարները։
Մոսկվայում Վարդանյանը, Կրեմլի աշտարակներից մեկում սպասելով իր բարձրաստիճան կուրատորների հետագա հրահանգին, հին հիշողությամբ սլացել է Մոսկվայում Սկոլկովոյի կառավարման դպրոց, որտեղ մասնակցել է միջոցառումներից մեկին։ Ինչու՞ հին ժամանակի հիշողությամբ: Բանը նրանում է, որ Վարդանյանը 2006-2011 թվականներին հանդիսացել է այս հիմնարկի առաջին նախագահ։ Բայց սա չէ կարևոր էությունը։ Այստեղ կարևոր է մեկ այլ բան՝ ինչպե՞ս է նա ներկայացվել լսարանին։
Սկզբի համար հարկ է նշել, որ դպրոցի ղեկավարությունը, անձամբ Վարդանյանը և նրա անվտանգության աշխատակիցները խնամքով հետևել են նրան, որպեսզի սեմինարին նրա մասնակցությունը և ելույթը չնկարահանվի՝ հասկանալով, որ դա որոշակի հարցեր կառաջացնի ադրբեջանական կողմի մոտ։ Այնուամենայնիվ, Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել, թե այդ միջոցառմանը ինչի մասին է խոսք գնացել։ Իսկ հիմա ուշադրություն, թե խոսնակի կողմից ինչպես է ներկայացվել Ռուբեն Կառլենովիչը. Մոսկվայի կառավարման դպրոցի առաջին նախագահ, հասարակական-քաղաքական գործիչ, իսկ վերջերս՝ «արցախի հանրապետության պետական նախարար»։
Իհարկե, ինչ-որ մեկը կարող է առարկել, որ գործողությունը տեղի է ունեցել ոչ պետական ուսումնական հաստատությունում, որտեղ լիովին կարող են իրենց առաջին նախագահին անվանել նույնիսկ Մարսի տիրակալ։ Կարելի էր համաձայնվել նման առարկության հետ, եթե չլիներ մեկից ավել «բայց». «Սկոլկովո» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է հանդիսանում Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը, իսկ հիմնադրամի ֆինանսավորումը կատարվում է այդ թվում նաև դաշնային բյուջեից: Դեռ ինչ որ մեկի մոտ մնու՞մ են կասկածներ, թե ու՞մ նախագիծն է հանդիսանւմ ինքնակոչ «պետնախարարը»։
Շարունակենք: Մեր տեղեկություններով, դպրոցում իր ելույթի ընթացքում Վարդանյանը խոստովանել է, որ «Ղարաբաղում հաջողության հասնելու շանսերը գնահատում է 3 տոկոսի վրա»։ Բավական լավատեսական թիվ է, մեր կարծիքով, քանի որ պարզ է, որ իրականում նրա շանսերը հավասար են զրոյի՝ Բաքուն թույլ չի տա, որ այս խամաճիկն ու նրա տերերը բորբոքեն ու ապակայունացնեն իրավիճակը Ղարաբաղի մարզում։ Ընդ որում, Ղարաբաղի հայ բնակչության անունից Ադրբեջանի ղեկավարության հետ գլխավոր բանակցողի թիկնոցը փորձելու Վարդանյանի բոլոր փորձերը նույնպես դատապարտված են ձախողման։ Նախագահ Ալիևը նախօրոք հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է խոսել միայն Ղարաբաղում ապրող հայերի հետ, բայց ոչ Մոսկվայից ուղարկված Վարդանյանի նման մարդկանց հետ։
Եվս մեկ հետաքրքիր պահ նրա ելույթից։ Այսպես, Վարդանյանը նշել է, որ այսօրվա դրությամբ Ղարաբաղում ապրում է 120 000 մարդ։ Սա հերթական քարոզչական ապատեղեկատվություն է։ Նույնիսկ 44-օրյա պատերազմից առաջ հայկական օկուպացիայի գոտում ապրում էր 60 հազարից ոչ ավել մարդ, էլ ի՞նչ կարող ենք ասել ներկա ժամանակահատվածի մասին։ Այնտեղ բնակիչների իրական թիվը՝ 25-30 հազար է։ Բայց Վարդանյանի համար դա չափազանց չնչին թիվ է։ Նա, ինչպես նաև իր կուրատորները նախընտրում են առավել մասշտաբային թվեր։
Եվ վերջապես, վերջինը։ Հետաքրքիր է, ի՞նչ անձնագրով է Վարդանյանը գնացել Ռուսաստան։ Ինչպես հիշում ենք, նա հրապարակայնորեն հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից։ Եթե ելնենք դրանից, ապա տրամաբանական է ենթադրել, որ Հայաստանի անձնագրով։ Բայց ինչ-որ դժվար է հավատալ, որ նրա գրպանում երկգլխանի արծիվով կարմիր փաստաթուղթ չկա։ Եվ այստեղ արդեն կրկին հարց ՌԽՔ-ին. ինչո՞ւ են առանց մեր թույլտվության նրա պատասխանատվության գոտի մտնում-դուրս գալիս օտարերկրացիներ: Միգուցե արդեն ժամանակն է, որ ադրբեջանական կողմը իր լիովին վերահսկողության տակ վերցնի Լաչինի ճանապարհը, քանի որ ռուս «խաղաղապահները» չեն կարողանում կատարել իրենց պարտականությունները։

Варданян поехал к московским кураторам за инструкциями
Засланный Кремлем в зону временной ответственности российских миротворцев в Карабахском регионе Азербайджана с четкой повесткой Рубен Варданян недавно отправился в Москву за новыми инструкциями. Несмотря на все попытки «госминистра» создать видимость своей «независимости» от Первопрестольной (громогласное объявление в сентябре об отказе от российского гражданства) и предстать «самостоятельной фигурой», тем не менее, в Баку (и не только) прекрасно понимают, кто стоит за проектом «Рубен Варданян», то есть, кто тут кукловоды, дергающие за ниточки.
В Москве Варданян, ожидая дальнейших инструкций от своих высокопоставленных кураторов в одной из башен Кремля, по старой памяти заскочил в Московскую школу управления в Сколково, где принял участие в одном из мероприятий. Почему по старой памяти? Дело в том, что Варданян в 2006-2011 годах являлся первым президентом данного учреждения. Но не это суть важно. Важно тут другое – как он был представлен аудитории?
Для начала следует отметить, что руководство школы, сам Варданян и его охрана тщательно следили за тем, чтобы его участие в семинаре и выступление не были засняты на камеру, понимая, что это вызовет определенные вопросы у азербайджанской стороны. Тем не менее, Caliber.Az стало известно, о чем шла речь на этом мероприятии. А теперь, внимание, как был представлен Рубен Карленович спикером: первый президент Московской школы управления, общественно-политический деятель, а с недавних пор – «государственный министр республики арцах».
Конечно, кто-то может возразить, что действо происходило в негосударственном образовательном учреждении, где вполне могут называть своего первого президента хоть правителем Марса. Можно было бы согласиться с подобным возражением, если бы не одно «но»: председателем Попечительского совета Фонда «Сколково» является заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев, а финансирование фонда производится в том числе из федерального бюджета. Еще у кого-то есть сомнения, чьим проектом является cамозванный «госминистр»?
Идем далее. По нашим данным, в ходе своего выступления в школе Варданян признался, что оценивает «шансы на успех в Карабахе на 3%». Довольно оптимистичная цифра, на наш взгляд, поскольку понятно, что в реальности его шансы равны нулю – Баку не позволит этой марионетке и ее хозяевам накалять и дестабилизировать ситуацию в Карабахском регионе. К тому же все попытки Варданяна примерить на себя мантию главного переговорщика с руководством Азербайджана от имени армянского этнического населения Карабаха также обречены на неудачу. Президент Алиев ранее заявлял, что говорить азербайджанская сторона готова лишь с армянами, живущими в Карабахе, но не с присланными Москвой людьми, такими как Варданян.
Еще один интересный момент из его выступления. Так, Варданян отметил, что в Карабахе на сегодняшний день проживают 120 000 человек. Налицо очередная пропагандистская дезинформация. Даже до 44-дневной войны в зоне армянской оккупации проживало не более 60 000 человек, чего уж говорить о текущем периоде? Реальное число жителей там – 25-30 тысяч. Но для Варданяна это слишком незначительная цифра. Он, как и его кураторы, предпочитает более масштабные цифры.
И, наконец, последнее. Интересно, по какому паспорту Варданян ездил в Россию? Как мы помним, он публично отказался от российского гражданства. Если исходить из этого, то логично предположить, что по армянскому. Но что-то не верится, что в его кармане нет красного документа с двуглавым орлом. И тут уже вновь вопрос к РМК: почему в зону его ответственности заезжает - выезжает иностранец без нашего разрешения? Может быть, пора уже азербайджанской стороне взять под свой полный контроль лачинскую дорогу, раз уж российские «миротворцы» не справляются со своими обязанностями?