ԱՄՆ-ը գնալով ավելի շատ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Բաքվի և Երևանի միջև երկխոսության նկատմամբ Բայց դրանով հանդերձ հետապնդում է իր նպատակները
02 Դեկտեմբերի 2022 15:40
Տարածաշրջանում հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջանի սկզբի հետ՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մեջ՝ Ռուսաստանի ու Եվրոպայի հետ մեկտեղ առնվազն արտաքին հետաքրքրություն է ցուցաբերում նաև ԱՄՆ-ը։ Այս հարցում Վաշինգտոնի ակտիվության մասին վկայում են գլախվորապես ամերիկյան արտաքին քաղաքականության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հաճախակի այցելությունները Ադրբեջան և Հայաստան, ինչպես նաև Բաքվի և Երևանի միջև ուղիղ երկխոսության վերաբերյալ Սպիտակ տան կողմից վերջերս հաճախակիացած կոչերը։
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ կապեր պահպանելու ԱՄՆ-ի պատրաստակամության մասին ասվել է մասնավորապես, նոյեմբերին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարներ՝ Ջեյհուն Բայրամովի և Արարատ Միրզոյանի հանդիպման նախօրեին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի վերջին հայտարարության մեջ։ Այդ նույն թեզը Բաքվում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը հնչեցրել է նաև՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Կովկասի բանակցությունների գծով գլխավոր խորհրդական Ֆիլիպ Ռիկերը։ «ԱՄՆ-ը աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ երկխոսությանը և կոչ է անում այդ խթանը պահպանել նաև նոր տարում»,- ընդգծել է ամերիկացի դիվանագետը։
Բաքվի և Երևանի միջև իրավիճակի կարգավորման գործում ամերիկացիների ներգրավվածությունը ընդհանուր առմամբ դրական ազդանշան է։ Բայց միևնույն ժամանակ դա մարտահրավեր է Մոսկվային ու Բրյուսելին, որոնք փաստորեն փորձում են միմյանցից խլել բանակցությունների նախաձեռնությունը։ Այնպես որ, ամերիկացիները ստիպված կլինեն գործադրել բավականին հնարամիտ կոմբինացիա. Վաշինգտոնը կոչ է անում Բաքվին և Երևանին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ և ձգտել հնարավորինս լիարժեք լուծել վերջնական փաստաթղթի ստորագրմանը խանգարող խնդիրները։ Նման մոտեցումը կարելի է գնահատել՝ միայն որպես հայ-ադրբեջանական բանակցությունների գլխավոր մոդերատոր դառնալու ԱՄՆ-ի ցանկություն։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փլուզումից հետո ԱՄՆ-ը, ինչպես նաև մնացած նախկին համանախագահները, կորցրել են կարգավորման գործընթացին անմիջական մասնակցության մանդատը, սակայն, անկասկած, չեն կորցրել հետաքրքրությունը տարածաշրջանի և նրա տարածության մեջ տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ։ Հետևաբար այն, որ ամերիկացիներն կցանկանային, որ իրենք ուղղորդեին և հետևեին բանակցությունների փուլերին՝ կասկած չի հարուցում, մինչդեռ, ինչպես նաև այն, որ այդ առաքելությունը վերջնականապես կցանկանային իրենց վրա վերցնել Մոսկվան, Բրյուսելը և հիմա արդեն և Փարիզը։
Սակայն տարբերությունը նրանում է, որ եթե հայ զավթիչների կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացման ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ը սահմանափակվում էր «ղարաբաղյան հակամարտությունը դիվանագիտական ճանապարհով» (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ) լուծելու անհրաժեշտության մասին հռետորական հայտարարություններով, ապա, ամենայն հավանականությամբ, Բաքվին և Երևանին «խաղաղության ճանապարհի վրա» ուղարկելու ձգտումներում Վաշինգտոնի ներկայիս ակտիվությունը պայմանավորված է 2020 թվականին Ադրբեջանի հաղթանակով։ Բաքուն փակել է Ղարաբաղի խնդիրը, և, որ կարևոր է, այդ փաստը չի վիճարկվում ո՛չ Մոսկվայում, ո՛չ Բրյուսելում, ո՛չ Վաշինգտոնում, այն ճանաչելով որպես Ադրբեջանի մաս։ Բաքվի համար սա դիվանագիտական հաջողության ևս մեկ ցուցանիշ է։ Մյուս կողմից, հակամարտող կողմերի շփումները ավելի շատ Բաքվի շահերից են բխում, քան Երևանի, որի ղեկավարությունը ի վիճակի չէ ինքնուրույն որոշումներ կայացնել՝ առանց հայացք նետելով Մոսկվայի վրա և Ֆրանսիայի աջակցությանը, որին միանշանակ դուռ է ցույց տվել Ադրբեջանի նախագահը։
Հատկանշականը այն է, որ ԱՄՆ-ն անխոնջ հայտարարում է սահմանի սահմանազատման անհրաժեշտության մասին, ինչը կրկին Բաքվի շահերից է և ձեռք չի տալիս Հայաստանին, ինչի համար նա տորպեդահարում է այդ հնարավորությունը։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին կայացել է՝ ԵԱՀԿ-ին (Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն) առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերի հատուկ առցանց ճեպազրույցը, որի ընթացքում ամերիկացի դիվանագետը հայտարարել է սահմանը սահմանազատելու անհրաժեշտության մասին։
«Մեր նպատակը պարզ է. մենք ցանկանում ենք, որպեսզի անցկացվի սահմանի սահմանազատում, որպեսզի երկու երկրների միջև ձեռք բերվի խաղաղ պայմանագիր, որպեսզի տարածաշրջանում հաստատվի կայունություն, որպեսզի հարգվեն մարդու իրավունքները և որպեսզի Հարավային Կովկասի պատմության մեջ նոր էջ բացվի։ Ակնհայտ է, որ վերջնական արդյունքի հասնելու համար կպահանջվի որոշ ժամանակ, բայց մենք պատրաստ ենք անել ամեն հնարավորը, որպեսզի աջակցել այս գործընթացին»,- ասել է Քարփենթերը։
Այս հարցը հաստատապես եղել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիկերի Հայաստանում քննարկումների օրակարգում, ուր նա մեկնել էր Բաքու այցից հետո։ Ռիկերի Երևան նախորդ այցը կայացել է այս տարվա սեպտեմբերին Վլադիվոստոկում VII Արևելյան տնտեսական ֆորումի հարթակներում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումից, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին իրավիճակի կտրուկ սրման ժամանակահատվածում Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Սուրեն Պապիկյանի ԱՄՆ այցից գործնականում անմիջապես հետո։
Որոշ հայկական լրատվամիջոցներ այն ժամանակ նույնիսկ հաղորդում էին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի վերագործարկման մասին, ընդ որում առանց Ադրբեջանի մասնակցության, ինչը հավասարազոր էր աբսուրդի։ ԱՄՆ-ի ակտիվությունը բանակցային գործընթացում խոսում է այն մասին, որ Վաշինգտոնը հետագայում ևս կձգտի ամրապնդել իր ներկայությունը Հարավային Կովկասում, հատկապես տարածաշրջանում Ռուսաստանի նկատելիորեն թուլացող դիրքերի ֆոնին։ Ամենայն հավանականությամբ ԱՄՆ-ը կշարունակի նախաձեռնել իր տարածքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպման հնարավորությունը։ Հետևաբար, դժվար թե ԱՄՆ-ը աջակցեր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ավելի վաղ (դեկտեմբերի 7-ին) քառակողմ ձևաչափով հանդիպմանը, առավել ևս հաշվի առնելով Բաքվին և Երևանին հասցեագրված Վաշինգտոնի վերջին հայտարարությունները։ Իսկ դա Բաքվի համար բավական ծանրակշիռ փաստարկ է, քանի որ նախագահ Իլհամ Ալիևը արդեն հրաժարվել է՝ հերթական, բայց անօգոտ, այո և որոշակի չափով Ֆրանսիայի «հսկողության» տակ բանակցություններին մասնակցությունից։

США проявляют все большую заинтересованность в диалоге Баку и Еревана
С началом в регионе постконфликтного периода заинтересованность, по крайней мере внешнюю, в урегулировании армяно-азербайджанских отношений наряду с Россией и Европой проявляют и США. Об активности Вашингтона в этом вопросе свидетельствуют главным образом частые визиты в Азербайджан и Армению высокопоставленных лиц американской внешней политики, а также участившиеся в последнее время призывы Белого дома к прямому диалогу Баку и Еревана.
О готовности США поддержать прямые контакты между Азербайджаном и Арменией говорилось, в частности, в недавнем заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена в преддверии ноябрьской встречи в Вашингтоне глав МИД Азербайджана и Армении - Джейхуна Байрамова и Арарата Мирзояна. Этот же тезис озвучил главный советник Госдепартамента США по переговорам по Кавказу Филип Рикер на встрече с азербайджанским министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым в Баку. «США поддерживают прямой диалог между Азербайджаном и Арменией и призывают сохранить этот импульс в новом году», - подчеркнул американский дипломат.
Подключение американцев к разруливанию ситуации между Баку и Ереваном в целом позитивный сигнал. Но в то же время это вызов Москве и Брюсселю, которые фактически стараются перехватить на переговорах инициативу друг у друга. Так что американцам приходится задействовать достаточно хитроумную комбинацию: Вашингтон призывает Баку и Ереван сесть за стол переговоров и постараться максимально полно решить проблемы, мешающие подписанию окончательного документа. Такой подход можно расценить не иначе, как желание США стать главным модератором на армяно-азербайджанских переговорах. После распада Минской группы ОБСЕ США, как и остальные бывшие сопредседатели, утратили мандат непосредственного участия в процессе урегулирования, однако, несомненно, не потеряли интерес к региону и к происходящим на его пространстве событиям. Поэтому то, что американцы хотели бы сами направлять и наблюдать этапы переговоров, сомнений не вызывает, впрочем, как и то, что эту миссию окончательно хотели бы взять на себя Москва, Брюссель, а теперь уже и Париж.
Однако разница в том, что если в период оккупации армянскими захватчиками территорий Азербайджана США ограничивались риторическими заявлениями о необходимости «урегулирования карабахского конфликта дипломатическими методами» (при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ), то, вероятнее всего, нынешняя активность Вашингтона в стремлении направить Баку и Ереван «на путь мира» была вызвана победой Азербайджана в 2020 году. Баку закрыл проблему Карабаха, и, что важно, этот факт не оспаривают ни в Москве, ни в Брюсселе, ни в Вашингтоне, признавая его частью Азербайджана. Для Баку это очередной показатель дипломатического успеха. С другой стороны, контакты между сторонами конфликта больше в интересах Баку, нежели Еревана, руководство которого не в состоянии принимать самостоятельные решения без оглядки на Москву и поддержки Франции, которой в однозначном порядке указал на дверь президент Азербайджана.
Что примечательно, США неустанно заявляют о необходимости делимитации границы, что опять же в интересах Баку и невыгодно Армении, потому она и торпедирует эту возможность.
Напомним, что на днях состоялся специальный онлайн-брифинг постоянного представителя США при ОБСЕ (Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе) Майкла Карпентера, в ходе которого американский дипломат заявил о необходимости делимитации границы.
«Наша цель проста: мы хотим, чтобы была проведена делимитация границы, чтобы между двумя сторонами было достигнуто мирное соглашение, чтобы в регионе установилась стабильность, чтобы права человека соблюдались, и чтобы в истории Южного Кавказа открылась новая страница. Очевидно, что для достижения конечного результата потребуется некоторое время, но мы готовы сделать все возможное, чтобы поддержать этот процесс», – сказал Карпентер.
Этот вопрос наверняка стоял в повестке обсуждений старшего советника Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Филипа Рикера в Армении, куда он отправился после визита в Баку. Предыдущий визит Рикера в Ереван состоялся в сентябре текущего года, практически сразу после встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным в Владивостоке на полях VII Восточного экономического форума, а также визита главы оборонного ведомства Армении Сурена Папикяна в США в период резкого обострения ситуации на условной армяно-азербайджанской границе.
Некоторые армянские СМИ тогда даже сообщали о перезапуске Арменией и США формата МГ ОБСЕ, причем без участия Азербайджана, что было равносильно абсурду. Активность США в переговорном процессе говорит о том, что Вашингтон и дальше будет стремиться упрочить свое присутствие на Южном Кавказе, особенно на фоне заметно ослабевающей позиции России в регионе. Наиболее вероятно, что США будут и далее инициировать возможность встречи представителей Армении и Азербайджана на своей территории. А потому вряд ли США поддержали бы намечавшуюся ранее (на 7 декабря) встречу лидеров Армении и Азербайджана в четырехстороннем формате - при участии президента Франции Эммануэля Макрона и главы Евросовета Шарля Мишеля, тем более учитывая последние заявления Вашингтона, адресованные Баку и Еревану. И это для Баку достаточно веский довод, поскольку президент Ильхам Алиев уже отказался от участия в очередных, но бесполезных, да еще в какой-то мере под «присмотром» Франции переговорах.