Պատրաստ եմ ծառայել ըստ ցուցակի. Հայաստանը Մոսկվան փոխում է Վաշինգտոնի հետ Թրեյսիի «լցոնումը»
Վերջում անակնկալ Լին Թրեյսիից. ավարտելով իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, տիկին ամերիկյան դեսպանը անմիջապես հրապարակեց Երևանի և Վաշինգտոնի միջև կուլիսային բանակցությունների թեմաները։ Շատ բաներում սենսացիոն: Միգուցե, գոնե այս նոր բացահայտումից հետո Մոսկվան վերջապես կազատվի իր վասալի հավատարմության և վստահելիության պատրանքներից, բայց Բաքուն հեգնանքով կծիծաղի՝ ում-ում, բայց մեզ հաստատ չեք զարմացնի հայերի՝ հանգամանքների բերումով սյուզերաններին և հովանավորներին արագ փոխելու կարողությունով։
Հայաստանը, հասկանալի է, դժգոհ է Ռուսաստանի հետ ներկայիս հարաբերություններից, և Վաշինգտոնը, օգտվելով դրանից, ձեռնարկել է «կարևոր բանակցություններ» Երևանի հետ։ Նման պնդումով է հանդես եկել գործնականում արդեն Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան և ՌԴ-ում նույն պաշտոնի թեկնածու Լին Թրեյսին։
Ինչպես խոստովանել է դիվանագետը, հայերը հաճախ են բողոքում նրան, որ «չեն ցանկանում վերադառնալ անցյալին, կոռումպացված առաջնորդների մոտ, այլ ցանկանում տեսնել են ավելի պայծառ ապագա»: Այն, որ սա աղոտ ակնարկ է Մոսկվային, որից իբր բխում է ողջ անօրինությունը Հայաստանում, վկայում է այդ մեջբերումի շարունակությունը. «Նորից շոշափելով Ռուսաստանի թեման՝ կարծում եմ, որ խնդիրը կայանում է հետևյալում, և դա ասում են իրենք՝ հայերը. նրանք տեսնում են, որ Ռուսաստանի հետ իրենց որոշ նախկին և ներկայիս հարաբերությունները այսօր չեն բավարարում Հայաստանի կարիքներին»։
Թրեյսիի խոսքով, հատկապես այս պատճառով են Վաշինգտոնն ու Երևանը սկսել բանակցություններ և այժմ գտնվում են շատ կարևոր փուլում, «այն մասին, թե ինչպես մենք (ամերիկացիներս) կարող ենք օգնել Հայաստանին, որը, իմ կարծիքով, շարունակում է ձգտել ավելի ժողովրդավարական և անվտանգ ապագայի»։
Ընդհանրապես, հեռանալով, Թրեյսին, կարծես պատահաբար է բացել Հարավային Կովկասի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի տեսակետների կապակցությամ խաղաքարտերը։ Ընդ որում այնպիսի քայլերի, որոնց մասին քաղաքական շրջանակներում ընդունված չէ բարձրաձայնել։ Շատ հնարավոր է, որ Վաշինգտոնում նման արտահոսքի համար Թրեյսիի գլուխը նույնպես չեն շոյի, բայց չի բացառվում նաև մեկ այլ բան. խաղաքարտերը բացահայտվել են միտումնավոր, քանի որ Երևանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցություններն արդեն ավարտական փուլում են, և ԱՄՆ-ն ուրախ է հրապարակել ինչ-որ քաղաքական թիզեր՝ Մոսկվայի դիրքերին շոշափելի հարված հասցնելու նպատակով։
Փաստը գրեթե պատմական է։ Հայաստանը այսօր, եթե հավատալ Թրեյսիին, ոչ միայն սիրախաղ է անում ԱՄՆ-ի հետ, այլև անցկացնում է «տիրոջը», քաղաքական հովանավորին փոխելու հիմնարար աշխատանք։ Որն այժմ, ըստ երևույթին, կդառնա Վաշինգտոնը (բացառված չէ, որ Փարիզի հետ միասին): Այսինքն, խոսքը Երևանի քաղաքականության աշխարհաքաղաքական տեղաշարժի մասին է, որին կարող են հետևել Մոսկվայի համար բոլոր «ամենալավ բաները», ներառյալ ռուսական բազայի դուրս բերումը Հայաստանից, ՌԴ-ի հանդեպ Հայաստանի, ինչպես փաստագրված, այնպես էլ կոլուարային բոլոր պայմանավորվածությունների և պարտավորությունների վերաբաժանումը։ Այսինքն այդ նույն Երևանի և Մոսկվայի «դարավոր բարեկամական կապերը», որոնց մասին տարիներով այդպես հաճախ խոսվում էր ուղիղ եթերում, ամենայն հավանականությամբ հիմնովին կվարկաբեկվեն։ Ընդ որում այնպես, ինչպես վերջին 30 տարիների ընթացքում, ինչը սկզբունքորեն նշանակում է Ռուսաստանի համար Հարավային Կովկասում շոշափելի քաղաքական կորուստներ։ Չէ որ հասկանալի է, թե ինչ է թաքնված ԱՄՆ-ի ինչ-որ մեկին «հասարակության և ժողովրդավարության գործում» օգնելու մեծ ցանկության մասին հայտարարության հետևում՝ տարբեր երկրներում քաղաքական համակարգերի բոլոր կարևոր վերազարդակարումները Սպիտակ տան թեթև ձեռքով անցկացվում են հատկապես այս առույգ կարգախոսների ներքո։
Ընդհանրապես այն նախանշանները, որ Թրեյսիի հնչեցրած գործընթացներն այսօր չեն սկսվել, հստակ տեսանելի են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների համատեքստում։ Եվ Փաշինյանի վերջին դեմարշները Երևանի գագաթնաժողովում, չնայած ՌԴ նախագահ Պուտինի ներկայությանը, և հակառուսական ցույցերը ամբողջ Հայաստանով մեկ՝ դրա հստակ հաստատում են, որ «հայ տղան սկսել է մոլեգնել» և մղվում է դուրս գալ Մոսկվայի վերահսկողության գոտուց՝ ձգտելով վերջում ավելի շատ անախորժություն պատճառել նախկին տիրոջը։
Այնպես որ Ռուսաստանին, թերևս, իրոք արժե հետևություններ անել հայկական բարեկամության՝այսպես ասած իր «ամենաամուր» համագործակցության ինդեքսի արժեքի և հուսալիության մասին։ Այն, ինչ կարելի է ակնկալել Հայաստանից, առավել քան ակնհայտ է. հենց որ հորիզոնի վրա տապակածի հոտ եկավ և պարզ դարձավ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը հիմա ի վիճակի չէ բավարարել «հայ բարեկամների» խնդրանքները, նրանք որոշեցին արագ ծլկել նրա հովանավորության տակից։ Վերցնենք թեև Ռուսաստանից անվճար զենքի նախկին մատակարարումները, որոնց վերավաճառքով առևտուր էին անում անընդմեջ բոլոր ռեժիմները՝ Քոչարյանի, Սարգսյանի, Փաշինյանի և այս կոռուպցիոն սխեմայի վրա հարստացել են հայաստանյան քաղաքականության ողջ կլանները. հիմա, նկատի առնելով Ուկրաինայի պատերազմը, այս անհուն թվացող հոսքը ցամաքել է, ավելի ճիշտ վերածվել է առվակի, որը ակնհայտորեն բավարար չէ Երևանին։ Չէ, Ռուսաստանը շարունակում է Հայաստանին օգնել ամենատարբեր ոլորտներում, ինչպես ուրիշ ոչ մեկին՝ դա հայկական շահերի ակտիվ մասսայականացումն է Ռուսաստանի մեդիա տարածքում, և գլոբալ աշխատանքը Հայաստանի տնտեսության մի ամբողջ ոլորտներում. էներգետիկ, տրանսպորտային: Այո և ինչ ասել՝ առանց ռուսական կորպորացիաների իրենց երկրում, հայերը պարզապես չէին դիմանա։ «Գազպրոմ», «Ռոսատոմ», «Ռուսական երկաթուղիներ», առանց այս ռուսական հսկաների ներդրումների այս փոքրիկ և բնական ռեսուրսներից բացարձակապես զուրկ հանրապետության համար դժվար կլիներ։ Ահա այս ամեն լավ բանի համար հիմա Մոսկվային խոնարհ ողջյուն և հայկական յուղալի «շնորհակալություն»։
Վերլուծել Թրեյսիի բացահայտումները կարելի է նաև հետաքրքրությունից դրդված ասել՝ արդյոք Հայաստանը շատ չի էժանացել, արդյոք ձեռնտու է ռուսական հովանավորությունը վերավաճառել Վաշինգտոնին։ Այսինքն որքան է խնդրում և ինչ կստանա։ Դատելով Հարավային Կովկասի իրադարձություններից և ԱՄՆ-ի վերաբերմունքից Բաքվի և, ընդհակառակը, Երևանի նկատմամբ, ստացվում է որ այնուամենայնիվ էժանացել է։ Չէ որ գրեթե պարզ է, որ Վաշինգտոնը այլևս չի հիշատակում Ղարաբաղում հայ էթնիկ բնակչության որևէ կարգավիճակի մասին, և որ ամենակարևորն է՝ նույնիսկ շատ կողմ է Հայաստանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության համաձայն բոլոր պարտավորությունների կատարմանը։ Բայց եթե նույնիսկ Հայաստանը թանկ վաճառվեր, Վաշինգտոնը միևնույն է հաշվի կառներ, որ կշեռքի մյուս թասում Ադրբեջանն է և Հայաստանի նկատմամբ նրա պահանջները, որոնց կատարմանը ուշադրությամբ հետևում են Բաքվի հետ համագործակցության մեջ չափազանց շահագռգռված նրա այնպիսի գործընկերները, ինչպիսիք են Թուրքիան, Բրիտանիան, Իսրայելը։ Բացի այդ, ԱՄՆ-ի համար, Իրանի հետ աշխարհաքաղաքական բարդությունների ֆոնին, հիմա հայերից շատ ավելի կարևոր են Բաքվի հետ լավ հարաբերությունները։ Եվ վերը նշված այս ամենը շահերի այն սպեկտրն է, որից Վաշինգտոնը ոչ մի թիզ չի հրաժարվի, որքան էլ Երևանը ստորաքարշություն չնի ու էժան վաճառվի։
Այո և դեռ հարց է, թե ինչ է անելու Վաշինգտոնը Երևանի հետ, երբ նման գործարքը տեսականորեն կայանա և Հայաստանը իր բոլոր փորոտիքով հայտնվի ԱՄՆ-ի ճիրաններում։ Չէ որ ոչ մի վստահություն չկա, որ վաղը Վաշինգտոնը դաժան խորթ հոր պես չսկսի Երեւանի հետ հարաբերություններում առաջ մղել այն, ինչի մասին երեկ նույնիսկ չեն էլ պայմանավորվել։ Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, Բաքվի հետ հարաբերություններում նման խաղերը չեն անցնում, իսկ տես Հայաստանի հետ, որն այլևս չի ունենա որևէ մեկը, ում վրա հույս դնի ու բողոքի, իր քաղաքականության թույլ խարիզմայի պատճառով, նման մեթոդները լավ կանցնեն։ Եվ այստեղ կարող են սկսել գործել Երևանի համար անհավանական, հանուն շահերի ձեռքերը ոլորելու մեթոդներ։ Եվ կստեղծվի մի իրավիճակ, երբ Երևանը կարող է խորամանկել ինքը իրեն, ընկնելով «հարկադրված սիրո» վիճակի մեջ. Վաշինգտոնը հայերի հավակնություններով նույնիսկ չի էլ հետաքրքրվի՝ պետք է, և վերջ։ Դժվար թե «ամերիկյան բոնուսներ» կանխավայելած Հայաստանին, այժմ կարող է պատկերացվել նման ապոկալիպտիկ սցենարը։ Բայց դա լիովին իրական է...
Դե և գլխավորը. հայկական բացահայտ դավաճանության ֆոնին էլ ավելի հստակ է երեւում, թե ով է Հարավային Կովկասում ամենակայուն, վստահելի, կանխատեսելի գործընկերը։ Ադրբեջանը, ի տարբերություն հիմնովին խորամանկ հայության, նրա հետկուլիսային ինտրիգների ու բամբասանքների, գերադասում է խոսել և գործել բաց և անմիջականորեն, իսկ իսկական գործընկերներին և բարեկամներին դժվար իրավիճակում չի լքում: Իսկ դա լավ գիտեն և՛ Մոսկվայում, և՛ Վաշինգտոնում, և՛ Բրյուսելում։

Готова служить по расписанию: Армения меняет Москву на Вашингтон
Сюрприз напоследок от Линн Трейси: завершая свою дипломатическую миссию в Армении, госпожа американский посол враз слила темы кулуарных переговоров между Ереваном и Вашингтоном. Во многом сенсационных. Может, хоть после этого нового разоблачения Москва наконец избавится от иллюзий верности и надежности своего вассала, ну а Баку с иронией посмеется - кого-кого, а нас точно не удивить способностями армян резво менять сюзеренов и покровителей в зависимости от обстоятельств.
Армения, понятное дело, недовольна нынешними отношениями с Россией, и Вашингтон, пользуясь этим, затеял «важные переговоры» с Ереваном. С таким утверждением выступила практически уже бывший посол США в Армении и кандидат на такой же пост в РФ Линн Трейси.
Как призналась дипломат, армяне часто жалуются ей, что «не хотят возвращаться в прошлое, к коррумпированным лидерам, а хотят видеть более светлое будущее». То, что это непрозрачный намек на Москву, от которой якобы и исходит весь беспредел в Армении, свидетельствует продолжение этой цитаты: «Вновь затрагивая тему России, думаю, проблема заключается в следующем, и это говорят сами армяне: они видят, что некоторые их прежние отношения и нынешние отношения с Россией не отвечают сегодня потребностям Армении».
По словам Трейси, именно потому Вашингтон и Ереван начали переговоры и сейчас находятся на очень важном этапе «относительно того, как мы (американцы) можем помочь Армении, которая, на мой взгляд, продолжает стремиться к более демократическому и безопасному будущему».
В общем, уходя, Трейси как бы невзначай раскрыла карты относительно видов США на Южный Кавказ. Причем такие ходы, о которых в политических кругах не принято говорить вслух. Очень может быть, что за такой слив саму Трейси в Вашингтоне по головке тоже не погладят, но не исключено и другое: карты раскрыты намеренно, поскольку переговоры между Ереваном и Вашингтоном уже на стадии завершения и США рады обнародовать некий политический тизер, дабы нанести ощутимый удар по позициям Москвы.
Факт почти исторический. Армения сегодня, если верить Трейси, не просто заигрывает с США, а ведет капитальную работу по смене «хозяина», политического покровителя. Которым теперь, по всей видимости, станет Вашингтон (не исключено, что на пару с Парижем). То есть речь идет о геополитическом сдвиге в политике Еревана, за которым может последовать все «самое хорошее» для Москвы, включая вывод российский базы из Армении, передел всех договоренностей и обязательств, как документальных, так и кулуарных, Армении перед РФ. То есть те самые «многовековые дружеские связи» Еревана и Москвы, о которых годами так часто говорилось в прямом эфире, скорее всего будут основательны подмочены. Притом так, как еще никогда за последние 30 лет, что, в принципе, означает ощутимые политические потери России на Южном Кавказе. Понятно ведь, что стоит за заявлением США о большом желании помочь кому-нибудь в «деле развития общества и демократии» - все важные перепрошивки политических систем в разных странах с легкой руки Белого дома проходят именно под этими бодрыми слоганами.
Вообще-то приметы того, что озвученные Трейси процессы начались не сегодня, отчетливо просматриваются по контексту армяно-американских отношений последнего времени. И недавние демарши Пашиняна на саммите в Ереване, невзирая на присутствие главы РФ Путина, и антироссийские демонстрации по всей Армении - явное подтверждение того, что «армянский мальчик разбушевался» и рвется из зоны контроля Москвы, стремясь напоследок покруче насолить бывшему хозяину.
Так что России, пожалуй, и вправду стоит сделать выводы о ценности и надежности армянской дружбы - индекса, так сказать, своего самого «крепкого» сотрудничества. Все, что можно ждать от Армении, более чем наглядно: как только на горизонте запахло жареным и стало ясно, что РФ сейчас не в состоянии удовлетворять запросы «армянских друзей», они решили поскорей ускользнуть из-под ее покровительств. Взять хотя бы прежние поставки из России халявного оружия, перепродажей которого промышляли все подряд режимы - Кочаряна, Саргсяна, Пашиняна и на этой коррупционной схеме наживались целые кланы армянской политики: ныне, ввиду войны в Украине, этот казавшийся бездонным поток иссяк, точнее, превратился в ручеек, которого Еревану явно маловато. Нет, Россия продолжает помогать Армении в самых разных областях, как никому другому - это и активная популяризация армянских интересов в медийном пространстве России, и глобальная работа в целых секторах армянской экономики: энергетическом, транспортном. Да что говорить – без российских корпораций в своей стране армяне просто бы не выжили. «Газпром», «Росатом», РЖД – без инвестиций этих российских гигантов туго бы пришлось этой крошечной и начисто лишенной природных ресурсов республике. Вот за все это хорошее теперь Москве поклон и жирное армянское «спасибо».
Анализировать откровения Трейси можно и из любопытства – не продешевила ли Армения, выгодно ли перепродает российское покровительство Вашингтону. То есть сколько просит и что получит. Судя по событиям на Южном Кавказе и отношению США к Баку и, напротив, Еревану, получается, что все же продешевила. Ведь практически ясно, что Вашингтон уже не упоминает о каком-либо статусе армянского этнического населения в Карабахе, а главное – очень даже за исполнение Арменией всех обязательств согласно Трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года. Но даже если бы Армения продавалась задорого, Вашингтон все равно бы учитывал, что на другой чаше весов - Азербайджан и его требования к Армении, за выполнением которых бдительно следят весьма заинтересованный в сотрудничестве с Баку такие его партнеры, как Турция, Британия, Израиль. Кроме того, для США, на фоне геополитических осложнений с Ираном, сейчас гораздо важнее армян хорошие отношения с Баку. И все вышеперечисленное - тот спектр интересов, от которых Вашингтон не откажется ни на йоту, как бы там ни извивался и задешево продавался Ереван.
Да еще вопрос, что с Ереваном будет делать Вашингтон, когда такая сделка теоретически состоится и Армения со всеми ее потрохами окажется в тисках США. Ведь нет никакой уверенности, что завтра Вашингтон, как жестокий отчим, не начнет продавливать в отношениях с Ереваном то, о чем вчера даже и не договаривались. Как показывает история, в отношениях с Баку такие игры не проходят, а вот с Арменией, которой просто будет уже не на кого положиться и кому пожаловаться, в силу слабой харизмы ее политики такие методы неплохо пройдут. И тут могут начать работать уже совсем невероятные для Еревана методы выкручивания рук в угоду интересов. И возникнет ситуация, когда Ереван может перехитрить самого себя, попав в положение «любовь поневоле»: Вашингтон амбициями армян даже интересоваться не будет – надо, и точка. Вряд ли Еревану, предвкушающему «американские бонусы», сейчас может привидеться такой апокалиптический сценарий. Но он вполне реален…
Ну и главное: на фоне откровенного армянского предательства еще отчетливее видно, кто на Южном Кавказе самый стабильный, надежный, предсказуемый партнер. Азербайджан, в отличие от насквозь лукавого армянства, его закулисных интриг и сплетен, предпочитает говорить и действовать открыто и прямо, а настоящих партнеров и друзей в сложной ситуации не бросает. И это хорошо знают и в Москве, и в Вашингтоне, и в Брюсселе.