«Այն, ինչ տեղի է ունենում Լաչինի ճանապարհին`դա հիշեցում է այն մասին, որ խաղաղ պայմանագիրը հետաձգել չի կարելի» Ալեքսեյ Նաումովը՝ Caliber.Az-ում
22 Դեկտեմբերի 2022 11:40
Դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կայացել է Խանքենդի-Լաչին ճանապարհին իրավիճակի քննարկում, որի ընթացքում Ադրբեջանը մտահոգություն է հայտնել՝ Հայաստանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կանխամտածված, մշտական խախտումների վերաբերյալ։ Իր հերթին Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչը նշել է, որ «ճանապարհը մասամբ բաց է»։
«Ռուսաստանը հաշվարկում է կարճ ժամանակում տրանսպորտային կապերի վերականգնման վրա։ Ռուսական կողմը ձեռնարկում է բոլոր միջոցները՝ ԱԳՆ-ի և Պնախարարության մակարդակով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար։ Արդյունքում հաջողվել է հասնել միջանցքով երթևեկության մասնակի ապաշրջափակման։ Համաձայնեցվում են ադրբեջանցի բնապահապանական փորձագետների Ղարաբաղում հանքավայրեր այցելելու համար չափանիշները»,- ասել է ՌԴ-ի ներկայացուցչիչը, ինչը դժգոհություն է առաջացրել հայկական կողմի մոտ:
Մասնավորապես, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը բացասաբար է գնահատել՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Ռուսաստանի ներկայացուցչի ելույթը։ «Դաշնակից երկիրը պետք է շատ ավելի ճշգրիտ գնահատականներ տար իրավիճակին»,- հայտարարել է Սիմոնյանը։ Նրա խոսքով, Ռուսաստանը կամ չի կարող, կամ չի ցանկանում ավելի անմիջական ու կոնկրետ լինել իր գնահատականներում։
«Ցանկացած դեպքում, ես չեմ զարմանում, վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Ռուսաստանը կարող է այդպես արձագանքել ստեղծված իրավիճակին։ Բացառված չէ, որ դա պայմանավորված է նրանով, որ ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատվություն են կրում ռուս խաղաղապահները, և այդպիսով նրանք փորձում են նվազեցնել իրենց պատասխանատվությունը»,- հայտարարել է Սիմոնյանը։
Որպեսզի պարզել, թե հատկապես ինչպիսի արձագանք էին ակնկալում հայ քաղաքական գործիչները Ռուսաստանից՝ Caliber.Az-ը դիմել է Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների խորհրդի փորձագետ, քաղաքագետ Ալեքսեյ Նաումովին, ով նշել է, որ այսօր հայկական կողմը, սպառելով հետագա դիվանագիտական քայլերի և ինչ-որ խաղերի հնարավորությունները՝ փորձում է իր գործողությունների բացակայության համար պատասխանատվությունը տեղափոխել Ռուսաստանի վրա։
«Մենք հիանալի հիշում ենք, թե ինչպես սկսվեց առճակատման ներկայիս դրվագը։ Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ Ղարաբաղում բնակվող հայերը՝ Ռուբեն Վարդանյանի գլխավորությամբ, չնայած Խոջալուի հանդիպման ժամանակ խաղաղապահների ղեկավարության հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչներին թույլ չտվեցին անցկացնել մոնիտորինգ Գըզըլբուլագ և Դեմիրլի հանքավայրերում։ Եվ, համապատասխանաբար, հետո ստացան այն, ինչ ստացան։ Ակնհայտ է, որ այժմ Հայաստանին անհրաժեշտ է գնալ զիջումների, անհրաժեշտ է կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության պայմանները, անհրաժեշտ է խոսքից անցնել կոնկրետ գործողությունների։ Հայկական կողմը, սկսած 1994 թվականից մինչ օրս, այսինքն՝ 30 տարվա ընթացքում շատ լավ փորձ է ձեռք բերել գործընթացները ձգձգելու և պատասխանատվությունը տեղափոխելու մեջ։ Եվ այսօր մենք տեսնում ենք, որ նա չի ուզում անել այն, ինչ պետք է, հետևաբար և փորձում է պատասխանատվությունը տեղափոխել Ռուսաստանի, խաղաղապահների, միջազգային հանրության վրա»,- ասել է մեր զրուցակիցը։
Ա.Նաումովը ընդգծել է նաև, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում մի շարք երկրների ներկայացուցիչները դատապարտել են Ադրբեջանին, բայց ոչ ոք չի հիշել այն մասին, որ հայկական կողմը չի կատարում համաձայնագրի պայմանները։
«Հայերը քննադատում են խաղաղապահներին՝ հակամարտության կարգավորման կառուցողական ուղիներ փնտրելու և անհրաժեշտ զիջումների գնալու փոխարեն։ Որովհետեւ, ընդհանրապես, արդեն քննադատելու բան չկա, բոլորին, ում կարելի էր՝ արդեն մեկից ավելի անգամ քննադատել են։ Այսպես թե այնպես, քանի դեռ Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կանցկացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ձգձգելու քաղաքականություն՝ մենք ականատես կլինենք նմանատիպ իրավիճակների։ Կարծում եմ, որ դա չի նպաստում որեւէ մեկի բարեկեցությանը:
Մենք չենք կարող ակնկալել, որ հիմա խաղաղապահները զենք կվերցնեն ու կստիպեն բոլորին կատարել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Ցավոք, խաղաղապահների գործառույթն այլ է։ Մնում է հուսալ, որ հայկական կողմը, գիտակցելով նման պահվածքի անթույլատրելիությունը, բոլոր ջանքերը կգործադրի, որպեսզի իրավիճակը կարգավորվի, հակամարտությունը ավարտվի և խաղաղ պայմանագիր ստորագրվի։ Փաստորեն, այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Լաչինի ճանապարհին, հանդիսանում է հիշեցում այն մասին, որ անընդունելի է այն շարունակել հետաձգել»,- ամփոփել է Ա. Նաումովը։

«Происходящее на лачинской дороге – это напоминание, что затягивать с мирным договором нельзя»
20 декабря в Совете безопасности ООН состоялось обсуждение ситуации на  дороге Ханкенди-Лачин, в ходе которого Азербайджан выразил опасения в связи с преднамеренными, постоянными нарушениями Арменией своих обязательств, взятых в рамках Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. В свою очередь представитель Российской Федерации отметил, что «дорога частично открыта».
«Россия рассчитывает на восстановление транспортного сообщения в короткое время. Российская сторона принимает все меры для урегулирования ситуации в Лачинском коридоре на уровне МИД и Минобороны. В результате удалось добиться частичного разблокирования движения по коридору. Согласовываются параметры для посещения азербайджанскими природоохранными экспертами рудных месторождений в Карабахе», - сказала представительница РФ, чем вызвала недовольство армянской стороны.
В частности, председатель Национального собрания Армении Ален Симонян негативно оценил выступление представителя России в Совете Безопасности ООН относительно ситуации на лачинской дороге. «Союзная страна должна была давать гораздо более точные оценки ситуации», - заявил Симонян. По его словам, Россия либо не может, либо не хочет быть более прямой и конкретной в своих оценках.
«В любом случае, я не удивлен, последние события показали, что Россия может так реагировать на ситуацию. Не исключено, что это связано с тем, что ответственность за ситуацию несут российские миротворцы, и таким образом они пытаются снизить свою ответственность», - заявил Симонян.
Чтобы выяснить, какую именно реакцию России ожидали армянские политики, Caliber.Az обратился к эксперту Российского совета по международным делам, политологу Алексею Наумову, который отметил, что сегодня армянская сторона, исчерпав возможности для дальнейших дипломатических ходов и каких-то игр, пытается переложить ответственность за отсутствие своих действий на Россию.
«Мы прекрасно помним, с чего начался нынешний эпизод конфронтации. Все началось с того, что армяне, проживающие в Карабахе во главе с Рубеном Варданяном, несмотря на достигнутое соглашение с руководством миротворцев на встрече в Ходжалы, не пропустили представителей азербайджанской стороны провести мониторинг на месторождениях Гызылбулаг и Демирли. И, соответственно, потом получили то, что получили. Очевидно, что сейчас Армении необходимо идти на уступки, необходимо выполнять условия Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, необходимо перейти от слов к конкретным действиям. Армянская сторона, начиная с 1994 года и по сей день, то есть за 30 лет, очень хорошо поднаторела в затягивании процессов и в перекладывании ответственности. И сегодня мы видим, что она не хочет выполнять то, что должна, поэтому пытается переложить ответственность на Россию, на миротворцев, на международное сообщество», - сказал наш собеседник.
Также А. Наумов подчеркнул, что на заседании Совета безопасности ООН представители ряда стран осуждали Азербайджан, но никто не вспомнил о том, что армянской стороной не выполняются условия соглашений.
«Армяне критикуют миротворцев вместо того, чтобы искать конструктивные пути решения конфликта и идти на необходимые уступки. Потому что в общем-то критиковать уже некого, всех кого можно было, уже раскритиковали и не один раз. Так или иначе, пока Армения под руководством Никола Пашиняна будет проводить политику затягивания подписания мирного соглашения, мы будем свидетелями подобных ситуаций. Думаю, что это не способствует ничьему благополучию.
Мы не можем ожидать, что сейчас миротворцы возьмут в руки оружие и заставят всех выполнять достигнутые договоренности. К сожалению, функция у миротворцев другая. Остается надеяться, что, осознав недопустимость такого поведения, армянская сторона предпримет все усилия для того, чтобы ситуация была разрешена, конфликт был исчерпан и мирное соглашение было подписано. Собственно, то, что сегодня происходит на лачинской дороге является напоминанием о том, что затягивать дальше недопустимо», - резюмировал А. Наумов.