Երևանի անուրջները. միջազգային առաքելություններ Ադրբեջանի տարածքում Երազելը վնասակար չէ
Հայաստանի կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր սադրիչ հարձակում է ձեռնարկել Ադրբեջանի դեմ՝ հայտարարելով, որ «հակամարտությունը լուծելու լավագույն միջոցը՝ Ղարաբաղ միջազգային առաքելություն ուղարկելն է»։
«Երկար ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ Լաչինի միջանցքը բոլորովին էլ արգելափակված չէ, և որ Ղարաբաղ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները չեն դադարեցվել։ Հայաստանն ու Ղարաբաղը պնդում են հակառակը՝ ակնհայտ է։ Համարում եմ, որ այս հակամարտությունը դե յուրե կարգավորելու լավագույն միջոցը՝ Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելն է։ Մենք պետք է հետևողականորեն աշխատենք այս ուղղությամբ»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը։
Փաշինյանի հայտարարությունը ինքնաբերաբար եզրակացնում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը, գտնվելով իր համար տենչալի ԵՄ-ի երկարաժամկետ առաքելության մոտալուտ ժամանելու կանխավայելման մեջ՝ վերջնականապես կորցրել է իրականության զգացումը և սկսել է Ադրբեջանի դեմ հերթական սադրանքը՝ Լաչինի ճանապարհի «շրջափակման» մասին առասպելին նոր երանգներ տալով և, հաշվարկելով համաշխարհային նշանակալից աջակցության և Բաքվի համընդհանուր դատապարտման վրա։ Սակայն, եթե Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության տեղակայման համար Երևանին հաջողվել է խելացի փաստարկներ հնարել, թեև դա առանց այդ էլ բխում էր Եվրոպայի շահերից, ապա Ղարաբաղ միջազգային առաքելություն ուղարկելու մասին Փաշինյանի նոր անհեթեթ նախաձեռնությունը զուրկ է իրականանալու որևէ հեռանկարից։ Բաքուն ոչ մի դեպքում թույլ չի տա որևէ առաքելության Ղարաբաղ ժամանումը։ Եվ ահա թե ինչու։
Նախ՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքն է, համապատասխանաբար, առանց Բաքվի համաձայնության, այստեղ որևէ առաքելության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել։ Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակը Ադրբեջանի ներքին գործն է, համապատասխանաբար, Ղարաբաղի տնտեսական գոտում խաղաղ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը կապահովվեն բացառապես Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների հիման վրա։
Երկրորդը՝ Հայաստանում, չգիտես ինչու, ուշադրությունից դուրս է մնացել Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի առկայությունը։ Հետևաբար, Մոսկվայի մոտ, որպես հայ-ադրբեջանական բանակցությունների միջնորդներից մեկի, անխուսափելիորեն Երևանին ուղղված հարցեր կծագեն։ Ինչպես հայտնի է, Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ը նույնպես Երևանին առաջարկել էին առաքելություն ուղարկել հայ-ադրբեջանական պայմանական սահման, սակայն «քարերի երկիրը» պատասխանել է կտրականապես մերժումով։ Եվ ... բառացիորեն աղաչում է եվրոպացիների ժամանումը իր տարածք։ Իսկ Մոսկվայում արդեն արել են համապատասխան եզրակացություններ, ինչի մասին է վկայում Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքական գերատեսչության այսօրվա հատուկ հայտարարությունը։
Ռուսաստանում հասկանում են, որ Հայաստան երկարաժամկետ առաքելություն ուղարկելու ԵՄ-ի որոշումը թելադրված է ոչ միայն սահմանային անվտանգության խնդիրներով, այլև դեպի Արևմուտք Հայաստանի շրջադարձով, դրանից բխող բոլոր հանգամանքներով հանդերձ։ Իսկ Հայաստանի կողմից «միջազգային առաքելության» պատրվակով հերթական եվրոպացի բանագնացներ Ղարաբաղ ուղարկելու հարցի զառանցական նախաձեռնումը Մոսկվայում գնահատում են ոչ միայն որպես Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու փորձ, այլ նաև որպես հերթական դեմարշ ընդդեմ Ռուսաստանի և Երևանի կողմից Ռուսաստանի շահերի լիակատար անտեսում։ Առավել ևս, որ Երևանը արդեն ցուցադրական դրսևորել է Եվրոպային նախապատվությունը՝ իր տարածք հրավիրելով ԵՄ-ի առաքելությանը։
Մյուս կողմից, հաշվի առնելով Հայաստանի վարչապետի քաղաքական սնանկությունը, կարելի է ենթադրել, որ միջազգային առաքելության ուղարկման առնչությամբ Երևանի նախաձեռնությունը քննարկվել է նաև Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի հետ կապված՝ հայ-ամերիկյան կամ հայ-եվրոպական վերջին բանակցություններում։ Հետևաբար միանգամայն հնարավոր է, որ Փաշինյանը, սադրելով Բաքվին ու Մոսկվային՝ մղվում է դիվանագիտական սկանդալի, որպեսզի վերջնականապես հրաժարվի Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելուց և նրա հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելուց։
Հայաստանի վարչապետի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որն ուղեկցվում է Ադրբեջանի հասցեին կեղծ մեղադրանքներով այն մասին, որ իբր «Բաքուն ծրագրում է միջանցքը բացել այն հաշվարկով, որ Ղարաբաղի հայերը զանգվածաբար կլքեն իրենց տները», դրա հաստատումն է։ Հասկանալի է, որ հայկական կողմի նման ճարպիկ շարժումները հաշվարկված են միջազգային հանրության կարեկցանքի վրա, սակայն, որքան էլ Երեւանում փորձեն օճառ քսել համաշխարհային հանրության աչքերին, միջազգային իրավունքը Ադրբեջանին ծանրակշիռ հիմքեր է տալիս՝ արմատախիլ անել մեր պետության ազգային շահերի, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված ցանկացած նախաձեռնություններն և գործողությունները։ Իսկ դա նշանակում է, որ հայկական կամենումները հաջողություն չեն ունենա ոչ միայն մոտալուտ հեռանկարում, այլ նաև տեսանելի և հեռու ապագայում։

Грезы Еревана: международные миссии на территории Азербайджана
На сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян предпринял новый провокационный выпад в сторону Азербайджана, заявив, что «лучший способ разрешения конфликта - это отправка международной миссии в Карабах».
«Длительное время Азербайджан пытается убедить международное сообщество в том, что Лачинский коридор вовсе не заблокирован и что газо- и электроснабжение в Карабахе не прекращено. Армения и Карабах утверждают обратное – очевидно. Считаю, что лучший способ де-юре разрешения данного конфликта – это направление в Карабах и Лачинский коридор международной миссии по сбору фактов. Мы должны последовательно работать в этом направлении», - сказал армянский премьер.
Из заявления Пашиняна напрашивается вывод, что руководство Армении, находясь в предвкушении скорого прибытия вожделенной для него долгосрочной миссии ЕС, окончательно утратило ощущение реальности и затевает очередную провокацию против Азербайджана, добавляя в миф «о блокаде» лачинской дороги новые краски и рассчитывая, как обычно, на существенную мировую поддержку и всеобщее осуждение Баку. Однако если для размещения миссии ЕС в Армении Еревану удалось придумать хитроумные аргументы, хотя это и без того соответствовало интересам Европы, то новая абсурдная инициатива Пашиняна об отправке международной миссии в Карабах лишена какой-либо перспективы воплощения в жизнь. Баку ни в коем случае не допустит прибытия в Карабах какой-либо миссии. И вот почему.
Во-первых, Карабах – это территория Азербайджана, соответственно, без согласия Баку не может и речи идти о какой-либо миссии здесь. Ситуация на лачинской дороге - внутреннее дело Азербайджана, соответственно, права и безопасность гражданского армянского населения в Карабахской экономической зоне будут обеспечиваться исключительно на основе Конституции и законов Азербайджанской Республики.
Во-вторых, в Армении почему-то упустили из внимания присутствие в Карабахе российских миротворческих сил. Соответственно, у Москвы как одного из посредников на армяно-азербайджанских переговорах неминуемо возникнут вопросы к Еревану. Как известно, Россия и ОДКБ тоже предлагали Еревану послать миссию на условную армяно-азербайджанскую границу, но «страна камней» ответила категорическим отказом. И… буквально вымолила приход европейцев на свою территорию. И в Москве уже сделали соответствующие выводы, о чем говорит сегодняшнее специальное заявление внешнеполитического ведомства РФ.
В России понимают, что решение ЕС направить в Армению долгосрочную миссию продиктовано не только вопросами пограничной безопасности, но и разворотом Армении на Запад со всеми вытекающими из этого обстоятельствами. А бредовое инициирование Арменией вопроса отправки в Карабах очередных европейских посланников под предлогом «международной миссии» в Москве расценивают не только как попытку вмешательства во внутренние дела Азербайджана, но и как очередной демарш против России и полное игнорирование Ереваном российских интересов. Тем более что Ереван уже демонстративно выказал предпочтение Европе, пригласив на свою территорию миссию ЕС.
С другой стороны, учитывая политическую несостоятельность армянского премьера, можно допустить, что инициатива Еревана по поводу отправки международной миссии обсуждалась и на последних армяно-американских или армяно-европейских переговорах в связи с ситуацией на лачинской дороге. Поэтому вполне возможно, что Пашинян, провоцируя Баку и Москву, нарывается на дипломатический скандал, чтобы окончательно отказаться от нормализации отношений с Азербайджаном и подписания с ним договора о мире.
Агрессивная риторика армянского премьера, покрепленная лживыми обвинениями в адрес Азербайджана в том, что якобы «Баку планирует открыть коридор с расчетом на то, что армяне Карабаха массово покинут свои дома», это подтверждает. Понятно, что что подобные выкрутасы армянской стороны  рассчитаны на сочувствие международного сообщества, однако как бы ни пытались в Ереване замылить глаза мировой общественности, международное право дает веские основания Азербайджану в корне пресекать любые инициативы и действия, направленные против национальных интересов, суверенитета и территориальной целостности нашего государства. А это значит, что армянские хотелки не возымеют успеха не только в ближайшей перспективе, но и в обозримом и не очень будущем.