Արևմտյան Ադրբեջան. անխուսափելի վերադարձ իրենց պատմական հողեր Բաքուն Երեւանին առաջարկում է խաղաղության հայեցակարգ
01 Փետրվարի 2023 10:58
Այս օրերին Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի խորհուրդը հաստատել է հիմնարար փաստաթուղթ. Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի հայեցակարգը, որը նախատեսում է ադրբեջանցիների «Մեծ վերադարձը» ներկայիս Հայաստանի տարածք, որտեղից նրանց արտաքսել են անցած հարյուրամյակի տարբեր ժամանակահատվածներում, 1905-ից մինչև 1991 թվականը։
Հակիրճ տեղեկատվություն. 1989 թվականին, որպես Ադրբեջանի փախստականների միություն հիմնադրված և Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք անվանում ստացած կազմակերպությունը զբաղվում է՝ ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանությամբ: Սակայն նրա առաքելությունը չի սահմանափակվում միայն ադրբեջանական բնակչության հայրենիք վերադարձի հարցով, համայնքը նպատակուղղված է՝ այնտեղ ապրող ադրբեջանցիների շահերի, իրավունքների, զարգացման և անվտանգության ապահովմանն ուղղված ջանքերի համախմբմանը։
Ինչ է ենթադրում Արևմտյան Ադրբեջան հայեցակարգը
Ի տարբերություն այլ ժողովուրդների, հատկապես թուրքերի նկատմամբ բռնության և ահաբեկչության վրա հիմնված հայկական անմարդկային գաղափարախոսությանը՝ Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի հայեցակարգը կրում է բացառապես խաղաղ բնույթ և հիմնված է միջազգային իրավունքի, ազգային օրենսդրության և այն փաստերի վրա, որոնք ծառայում են պատմական արդարության վերականգնմանը: Միևնույն ժամանակ, հայեցակարգը նախատեսում է՝ Արեւելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի եւ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ միջանցքի հետ կապված Ադրբեջանի ռազմավարական նպատակների իրականացում։ Հաշվի առնելով հայկական ագրեսիայի սպառնացող գործոնը՝ մեր հայրենակիցների վերադարձն իրենց պատմական հողեր, անշուշտ, շատ բարդ գործընթաց է, որի իրականացման համար կպահանջվի զգալի ժամանակ, Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու դիվանագիտական գործիքների կիրառում։ Եթե Ղարաբաղի դեպքում Ադրբեջանը երկարամյա խնդիրը լուծեց ռազմական ճանապարհով՝ հենվելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձեւերի և տարածքային ամբողջականությունը ու ադրբեջանական սահմանների անձեռնամխելիությունը հաստատող և Հայաստանին՝ զավթած տարածքների դեօկուպացմանը կոչ անող մի շարք այլ փաստաթղթերի վրա, ապա այժմ մեր երկիրը պետք է կատարի վիթխարի աշխատանք, դրա համար օգտագործելով բոլոր հնարավոր միջազգային հարթակները, ակտիվացնելով ԶԼՄ-ների գործունեությունը, ինչպես, ըստ էության, դա տեղի ունեցավ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։
Եվ Ադրբեջանը միջազգային հանրության դատին ներկայացնելու բան ունի։ Երկրի գիտնականների, իրավաբանների, քաղաքագետների կողմից արդեն պատրաստվել է համապատասխան փաստերի վրա հիմնված ապացուցիչ պատմական և քաղաքական բազա, որը կարող է էապես բարելավել միջազգային հանրության կողմից այս խնդրի ճիշտ ընկալումը և նպաստել տեղի ունեցողի էության օբյեկտիվ գնահատմանը։
Հարկ է հիշեցնել, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Արևմտյան Ադրբեջանի մտավորականության մի խումբ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդգծել է այդ թվում նաև այն, որ Ադրբեջանը մտադիր է իր հայրենակիցների իրավունքները վերականգնել խաղաղ ճանապարհով։
«Մենք ցանկանում ենք մեր իրավունքները ապահովել խաղաղ ճանապարհով։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ասել, որ բոլոր կոնվենցիաները ճանաչում են այս իրավունքը։ Այնպես որ, դրան հասնելու համար մենք պետք է լինենք ավելի ակտիվ, այդ թվում նաև միջազգային հարթակներում։ Ե՞րբ է հայ ժողովուրդը վերաբնակեցվել մեր հողերում։ Մենք այս ամենը շատ լավ գիտենք։ Ե՞րբ է վերաբնակեցվել Ղարաբաղում։ Ե՞րբ է վերաբնակեցվել Զանգեզուրում։ Ո՞ւմ կողմից է վերաբնակեցվել: Ինչպե՞ս է նա վերաբնակեցվել և ինչ նպատակով։ Մենք լավ գիտենք այս ամենը։ Նրանք երբեք պետություն չեն ունեցել մեր տարածքում՝ Հարավային Կովկասում։ Եթե ինչ որ ժամանակ և եղել է, - դեռևս հայտնի չէ, թե նրանք ում պետությունն են փորձում վերագրել իրենց, -ապա դա այստեղ չի եղել: Հետևաբար մենք սա անպայման պետք է ներկայացնենք նպատակային տեսքով, կազմակերպված կարգով, ճիշտ ձևով։ Վստահ եմ, որ մենք կհասնենք դրան»,- հայտարարել է նախագահ Ալիևը։
Եվ սա է այն հիմնական ուղերձը, որն ուղղված էր Հայաստանին և միջազգային հանրությանը։ Որը նույնպես միանգամայն օրինաչափ է, քանի որ Ադրբեջանը, նույնիսկ իր տարածքների օկուպացիայի ժամանակ, համակարգված, տարբեր մակարդակներում անկեղծ հավատարմություն է հայտնել Հայաստանի հետ առարկայական բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծելու խաղաղ մեթոդներին, և խաղաղության այդ նույն հայեցակարգն էլ Բաքուն առաջարկում է հետկոնֆլիկտյան ժամանակաշրջանում, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերջնական կարգավորման համար։
Արեւմտյան Ադրբեջանի Համայնքի բազմակողմանի դերի մասին
Հաշվի առնելով, որ նոր Հայեցակարգը հաստատվել է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի խորհրդի կողմից, և դրա առաջմղման գործում հենց նա է առաջնային դեր խաղում, դիտարկենք փաստաթղթի հիմնական կետերը։ Հիմնվելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրով, Փախստականների կարգավիճակի մասին կոնվենցիայով և այլ կարևոր միջազգային ակտերով ամրագրված վերադարձի իր անկապտելի իրավունքի վրա՝ Համայնքն իր առաջնային նպատակն է համարում ստեղծել պայմաններ՝ ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների հարազատ վայրեր վերադարձի և այնտեղ վերադառնալուց հետո նրանց անհատական և հավաքական իրավունքների ապահովման համար։ Առանցքային պահ է հանդիսանում այն, որ Համայնքը, որպես արևմտյան ադրբեջանցիների օրինական ներկայացուցիչ՝ ակտիվ դեր կխաղա վերադարձի գործընթացում և, որպես շահագրգիռ կողմ, ջանքեր կգործադրի համապատասխան պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ երկխոսության և համագործակցության մեջ մտնելու, նրանց կողմից իրենց պահանջների օրինականությունը ճանաչելու համար։ Կարևոր մանրամասնություն է հանդիսանում նաև այն, որ Համայնքը պնդում է, որ արևմտյան ադրբեջանցիների իրավունքների վերականգնման հարցը անհրաժեշտ է դիտարկել տարածաշրջանային անվտանգության և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում։ Հայեցակարգային առումով, վերադարձի հիմնական թեմաների շուրջ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի դիրքորոշումը ունի հետևյալն տեսքը. այն կենտրոնական դեր է կխաղա հայրենադարձության գործընթացի բոլոր փուլերում և կշարունակի իր գործունեությունը դրա ավարտից հետո: Նրա առաջնահերթ խնդիրն է հանդիսանում ժամանակակից Հայաստանի տարածքից ադրբեջանցիների արտաքսման փաստը միջազգային հանրության օրակարգ մտցնել, որպես աննախադեպ անարդարություն, միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգ։ Այս կապակցությամբ Համայնքը պետք է ջանքեր գործադրի, որպեսզի Արևմտյան Ադրբեջանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի համար պայմաններ ստեղծելու հարցը՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրում արտացոլվի որպես Հայաստանի պարտավորություն։ Եվ սա բացարձակապես տրամաբանական որոշում է։ Մտադրություն կա, որ Համայնքը կապեր կհաստատի Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարությունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ հանդիսացող պետությունների, տարածաշրջանի երկրների և այլ համապատասխան պետությունների ու կազմակերպությունների հետ, ինչը նույնպես նախատեսված է Արևմտյան Ադրբեջան մեր հայրենակիցների վերադարձի միջազգային իրավական բազայով։ Ինչպես նաև, հայեցակարգի համաձայն՝ Հայաստանը պետք է իր ազգային իրավական բազան հասանելի դարձնի ադրբեջանական համայնքի համար, այսինքն՝ ադրբեջանցիների համար ապահովի հայերի հետ հավասար իրավունքներ, նրանց մայրենի լեզվով սովորելու հնարավորություն տա, ադրբեջաներեն լեզուն օգտագործի օրենսդրական, գործադիր և դատական մարմիններում և այլն։ Եվ այս պայմանը, այդ թվում նաև ուղղված է ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանության լիարժեք ապահովման վրա։ Ընդհանրապես, հայեցակարգը հռչակում է, որ Արևմտյան Ադրբեջանից վտարված ադրբեջանցիները իրավունք ունեն ապրել իրենց հայրենիքում, և այդ իրավունքը հանդիսանում է հավերժ, անձեռնամխելի, բացարձակ և վճռորոշ գործոն։
Անվտանգությունը վստահության հարց է
Այն, որ միջազգային և տարածաշրջանային հարաբերությունների համակարգում առանձնահատուկ տեղ է հատկացվում անվտանգության խնդիրներին, հանրահայտ է և իրավաչափ։ Հետևաբար, զարմանալի չէ, որ Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ սիստեմատիկ բռնությունների պատճառով Համայնքը կարևոր է համարում արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձին ենթակա տարածքներում տեղակայել համապատասխան մանդատով միջազգային անվտանգության առաքելություն, որը բաղկացած կլինի այն երկրների ներկայացուցիչներից, որոնց նրանք վստահում են։ Հայեցակարգի համաձայն, միջազգային առաքելության մանդատը և հնարավորությունները կախված կլինեն անվտանգության իրավիճակից։ Քանի որ սպառնալիքների գնահատումը պահանջում է տեղեկատվության հավաքագրում և վերլուծություն՝ Համայնքն այս հարցում Ադրբեջանի կառավարության օգնության հույս ունի: Մինչդեռ առաքելությունը պետք է ծավալվի մինչև ադրբեջանցիների վերադարձը Արևմտյան Ադրբեջան և գործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Համայնքը այն անհրաժեշտ համարի։
Փաստաթուղթում տեղ է հատկացվել նաև սեփականության հարցերին։ Մասնավորապես, նշվում է, որ Հայաստանը պատասխանատվություն է կրում ադրբեջանցիների նկատմամբ իրավախախտումների համար, այդ թվում նաև սեփականության հետ կապված հարցերում։ Այս կապակցությամբ Հայաստանի կառավարությունը պետք է ապահովի ադրբեջանցիներին պատկանող գույքի և համայնքային հողերի վերադարձը, փոխհատուցում վճարի գույքի օգտագործմանը խոչընդոտելու հետևանքով պատճառված գույքային վնասի և կորուստների համար։ Բացի այդ, Հայաստանի կառավարությունը պետք է վճարի ադրբեջանցիների սեփականության իրավունքի վերականգնման հետ կապված բոլոր ծախսերը և ձեռնարկի այլ անհրաժեշտ միջոցներ։ Այդ նույն համատեքստում շոշափվել է նաև Ադրբեջանի մշակութային ժառանգության վերականգնման և պաշտպանության հարցը. Համայնքը ջանքեր կգործադրի, որպեսզի ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների մասնակցությամբ հասնի՝ Հայաստանում ադրբեջանցիներին պատկանող մշակութային ժառանգության վիճակի գնահատմանը, մշակութային ժառանգության ավերված և ոչնչացված նմուշների ցանկի մշակմանը և Հայաստանի կողմից դրանց վերականգնման և պահպանության պարտավորությունների կատարման ապահովմանը։
Քայլ դեպի հաշտեցում
Հայեցակարգի համաձայն՝ արևմտյան ադրբեջանցիները պատրաստ են խաղաղ ապրել այլ երկրներից իրենց հայրենիք վերաբնակված հայերի կողքին։ Հասկանալի է, որ հաշտեցման բարդ գործընթացը շատ ժամանակ է պահանջում, հետևաբար Համայնքը հաշտեցման հարցում կարևոր կետեր է համարում մարդու իրավունքների հարգումը, օրենքի գերակայությունը և երկակի չափանիշների վերացումը, և այդ կապակցությամբ ջանքեր կգործադրի ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելություն
և խտրականություն հրահրող Հայաստանի քաղաքականությունը դադարեցնելու, ադրբեջանցիների դեմ հանցագործություն կատարած անձանց փառաբանումը անհապաղ կանխելու և ադրբեջանցիների դեմ հալածանքներին մասնակցած ռազմական և քաղաքական գործիչների, ահաբեկիչների հուշարձանների ապամոնտաժման ուղղությամբ։ Նման իրավախախտումներում մեղավորները պետք է կանգնեն դատարանի առաջ։ Ինչպես նաև պետք է չեղարկվեն նախասկզբնական աշխարհագրական տեղանունների փոփոխությունները: Ընդ որում, ադրբեջանական բնակչության հայրենիք վերադառնալուց հետո, Համայնքը կշարունակի ադրբեջանցիների շահերի, իրավունքների, զարգացումը և անվտանգությունը ապահովելու ուղղությամբ ջանքերը, և այդ նպատակով կշարունակի երկխոսությունն ու փոխադարձ գործունեությունը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության, օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության ու հանրության հետ։
Մի քիչ պատմական փաստաբանություն
Որպեսզի անհիմն չլինենք, եկեք մեջբերենք մի քանի պատմական փաստեր, որոնք Բաքվին անվերապահ իրավունք են ներկայացնում՝ ստիպելու Երեւանին կատարել Արեւմտյան Ադրբեջան մեր հայրենակիցների վերադարձի հետ կապված պահանջները։
Ադրբեջանցիների արտաքսումը ներկայիս Հայաստանի տարածքից, որտեղ նրանք ժամանակին բացարձակ մեծամասնություն են կազմել, ավարտվել է 1991 թվականին։ Էթնիկ զտումների արդյունքում այս տարածքում այժմ բացառապես հայեր են ապրում։ Ադրբեջանցիների նկատմամբ այնտեղ հատկապես անողոք են եղել 1905-1906 թթ, 1918-1921 թթ, 1948-1953 թթ եւ 1987-1990 թվականներին։ Որպես ԽՍՀՄ ժամանակների այս քաղաքականության հետևանք՝ 1918-1921 թվականներին ի հայտ եկան այնպիսի արհեստական վարչական կազմավորումներ, ինչպիսիք են «Հայաստանի Հանրապետությունը», «Լեռնային Հայաստանի Հանրապետությունը», իսկ ստալինյան ժամանակաշրջանում Հայաստանին են փոխանցվել բազմաթիվ շրջաններ, այդ թվում նաև Զանգեզուրը, որտեղ գերակշռող բնակչությունը ադրբեջանցիներն էին։ Ավելի ուշ, 1987-1990 թվականներին, Հայաստանից արտաքսվեցին ավելի քան երկու հարյուր հազար ադրբեջանցիներ։ Այժմ «Հայաստանի Հանրապետություն» կոչվող տարածքում պլանաչափորեն ոչնչացվել է ադրբեջանցիներին պատկանող պատմական և մշակութային ժառանգությունը, ներառյալ թանգարանները, հուշարձանները, մզկիթներն ու գերեզմանոցները, փոխվել են աշխարհագրական անվանումները, իսկ ադրբեջանցիների նկատմամբ ռասայական խտրականությունը այդ ժամանակ համակարգային և ծայրահեղ դաժան բնույթ է ընդունել:
Առանձնակի շեշտադրման է արժանի այն փաստը, որ ադրբեջանցիների դեմ էթնիկ զտումներին և այլ հանցագործություններին մասնակցած անձինք և նրանց «սխրանքները» Հայաստանում փառաբանվում են պետական մակարդակով, իսկ Գարգենի Նժդեհի նման մոլեգին ազգայնականներին Երևանի կենտրոնում հուշարձաններ են կանգնեցվում։ Այս բոլոր փաստերը վկայում են այն մասին, որ Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի թշնամական դիրքորոշումը դեռևս մնում է, որպես պետական քաղաքականության բաղադրիչ, և նրան խորթ են խաղաղ գոյակցության և բարիդրացիություն հասկացությունները։ Նույնիսկ Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին արդյունքներով ջախջախիչ պարտությունից հետո էլ հայկական կողմը ամեն կերպ խոչընդոտում է տարածաշրջանում երկարատև կայունության և անվտանգության հաստատմանը` հավատարիմ մնալով պատերազմի և ահաբեկչության քաղաքականությանը։
Այսօր, հերթական անգամ Ադրբեջանը՝ Հայաստանին իր թշնամական քաղաքականությունը վերանայելու և հարաբերությունների խաղաղ կարգավորման դիմելու հնարավորությունը է տալիս՝ հրաժարվելով օտար պետության տարածքի նկատմամբ հավակնություններից։ Երևանում պետք է վերջապես գիտակցեն, որ ադրբեջանցիների Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու գործընթացը անխուսափելի է, ինչպես նաև Ղարաբաղից հայկական ավազակախմբերի մնացորդների վերջնական դուրսբերումը։ Իսկ մեր հայրենակիցների պատմական ադրբեջանական տարածքներ մեծ վերադարձի հայեցակարգի մշակումը՝ հերթական ռազմավարական փաստաթուղթ է, որը իրավական հիմք է տալիս երկրին վերադարձնել այն, ինչ իրավամբ իրեն է պատկանում և ժամանակին բռնի կերպով յուրացվել է Հայաստանի կողմից՝ «Մեծ Հայաստան» տխրահռչակ գաղափարի կողմնակիցների աջակցությամբ, որի մասին դեռ երազում են «քարերի երկրում» և նրա սահմաններից դուրս։

30 Января 2023 16:41
На днях совет Общины Западного Азербайджана утвердил фундаментальный документ: Концепцию возвращения в Западный Азербайджан, которая предполагает «Большое возвращение» азербайджанцев на территорию нынешней Армении, откуда их изгоняли в разные периоды минувшего столетия - с 1905 по 1991 годы.
Краткая справка: Организация, учрежденная в 1989 году как Азербайджанское общество беженцев и получившая название Община Западного Азербайджана, занимается защитой прав азербайджанцев, изгнанных с территории нынешней Армении. Однако ее миссия не ограничивается только вопросом возвращения азербайджанского населения на родину - община нацелена на консолидацию усилий по обеспечению интересов, прав, развития и безопасности азербайджанцев, проживавших там.
Что предполагает концепция Западного Азербайджана
В отличие от антигуманной армянской идеологии, основанной на насилии и терроре против других народов, в особенности тюрок, Концепция возвращения в Западный Азербайджан носит исключительно мирный характер и основана на международном праве, национальном законодательстве и фактах, которые служат восстановлению исторической справедливости. В то же время концепция предусматривает реализацию стратегических целей Азербайджана, связанных с коридором между Восточно-Зангезурским экономическим районом и Нахчыванской Автономной Республикой. Учитывая угрожающий фактор армянской агрессии, возвращение наших соотечественников на свои исторические земли, безусловно, сложнейший процесс, для реализации которого потребуется немалое время, применение дипломатических инструментов давления на Армению. Если в случае с Карабахом Азербайджан решил многолетнюю проблему военным способом, опираясь на четыре резолюции Совета Безопасности ООН и ряд других документов, подтверждающих территориальную целостность и нерушимость азербайджанских границ и призывающих Армению к деоккупации захваченных территорий, то теперь нашей стране предстоит проделать колоссальную работу, используя для этого все возможные международные площадки, активизируя деятельность СМИ, как, собственно, это происходило во время 44-дневной войны в 2020 году.
И Азербайджану есть что представить на суд международной общественности. Учеными, юристами, политологами страны уже подготовлена соответствующая доказательная историческая и политическая база, что может существенно улучшить верное восприятие данной проблемы международным сообществом и способствовать объективной оценке сути происходящего.
Следует напомнить, что президент Ильхам Алиев во время встречи с группой представителей интеллигенции из Западного Азербайджана в декабре минувшего года сделал акцент в том числе и на том, что Азербайджан намерен восстановить права своих соотечественников мирным путем.
«Мы хотим обеспечить свои права мирным путем. Еще раз хочу сказать, что все конвенции признают это право. Так что для достижения этого мы должны быть более активными, в том числе и на международных площадках. Когда армянский народ был переселен на наши земли? Мы все это хорошо знаем. Когда был переселен в Карабах? Когда был переселен в Зангезур? Кем был переселен? Как был переселен и с какой целью? Мы хорошо знаем все это. У них никогда не было государства на нашей территории, на Южном Кавказе. Если когда-то и было, - еще неизвестно, чье государство они пытаются приписать себе, - то это было не здесь. Поэтому мы обязательно должны представить это в целенаправленном виде, в организованном порядке, в правильной форме. Уверен, что мы добьемся этого», - заявил президент Алиев.
И это главный месседж, который был адресован Армении и международной общественности. Что тоже вполне закономерно, так как Азербайджан даже в период оккупации его территорий планомерно, на разных уровнях выражал искреннюю приверженность мирным методам урегулирования Карабахского конфликта через субстантивные переговоры с Арменией, и эту же концепцию мира Баку предлагает в постконфликтное время для окончательной нормализации армяно-азербайджанских отношений.
О многосторонней роли Общины Западного Азербайджана
Учитывая, что новая Концепция утверждена советом Общины Западного Азербайджана и первостепенную роль в ее продвижении играет именно она, рассмотрим главные моменты документа. Основываясь на своем неотъемлемом праве на возвращение, закрепленном во Всеобщей декларации прав человека, Международном пакте о гражданских и политических правах, Конвенции о статусе беженцев и других важных международных актах, Община считает своей первостепенной целью создание условий для возвращения азербайджанцев, изгнанных с территории нынешней Армении, в свои родные края и обеспечение их индивидуальных и коллективных прав по возвращению туда. Ключевым моментом является то, что Община будет играть активную роль в процессе возвращения в качестве законного представителя западных азербайджанцев и как заинтересованная сторона приложит усилия для ведения диалога и сотрудничества с соответствующими государствами и международными организациями для признания ими легитимности их требований. Важной деталью является и то, что Община настаивает на необходимости рассмотрения вопроса восстановления прав западных азербайджанцев в контексте региональной безопасности и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Концептуально позиция Общины Западного Азербайджана по основным темам возвращения выглядит следующим образом: она будет играть центральную роль на всех этапах процесса репатриации и продолжит свою деятельность после ее завершения. Ее первостепенной задачей является внесение в повестку дня международного сообщества факта изгнания азербайджанцев с территории современной Армении как беспрецедентной несправедливости, угрозы международному миру и безопасности. В этой связи Общине следует приложить усилия, чтобы вопрос создания условий для возвращения азербайджанцев, изгнанных из Западного Азербайджана, был отражен как обязательство Армении в мирном договоре между Баку и Ереваном. И это абсолютно логичное решение. Предполагается, что Община наладит контакты с правительством Азербайджана и Армении, а также с государствами, являющимися постоянными членами Совета Безопасности ООН, странами региона и другими соответствующими государствами и организациями, что также предусмотрено международно-правовой базой для возвращения наших соотечественников в Западный Азербайджан. Также, согласно концепции, Армения должна сделать свою национальную правовую базу доступной для азербайджанской общины, то есть обеспечить азербайджанцам равные права с армянами, дать им возможность учиться на родном языке, использовать азербайджанский язык в законодательных, исполнительных и судебных органах и др. И это условие в том числе нацелено на полное обеспечение защиты прав азербайджанцев. В целом же концепция декларирует, что азербайджанцы, изгнанные из Западного Азербайджана, имеют право жить на своей родине, и это право является вечным, неприкосновенным, абсолютным и решающим фактором.
Безопасность - вопрос доверия
То, что в системе международных и региональных отношений особое место отведено вопросам безопасности, общеизвестно и правомерно. Поэтому неудивительно, что из-за систематических актов насилия со стороны Армении по отношению к азербайджанцам Община считает важным размещение на территориях, подлежащих возвращению западных азербайджанцев, международной миссии по безопасности с соответствующим мандатом, состоящей из представителей стран, которым они доверяют. Согласно Концепции, мандат и возможности международной миссии будут зависеть от ситуации безопасности. Поскольку оценка угроз требует сбора и анализа информации, Община надеется на помощь правительства Азербайджана в этом вопросе. Причем миссия должна быть развернута до возвращения азербайджанцев в Западный Азербайджан и действовать до тех пор, пока Община сочтет это необходимым.
В документе отведено место и вопросам собственности. В частности, отмечается, что Армения несет ответственность за правонарушения в отношении азербайджанцев, в том числе и в вопросах собственности. В этой связи правительство Армении должно обеспечить возврат имущества и общинных земель, принадлежащих азербайджанцам, выплатить компенсацию за имущественный ущерб и убытки, причиненные воспрепятствованием использованию имущества. Кроме этого, правительство Армении должно оплатить все расходы, связанные с восстановлением прав собственности азербайджанцев, и принять другие необходимые меры. В этом же контексте затронут и вопрос восстановления и защиты культурного наследия Азербайджана: Община будет прилагать усилия, чтобы добиться с участием специализированных ведомств ООН оценки состояния культурного наследия, принадлежащего азербайджанцам в Армении, разработки списка разрушенных и уничтоженных образцов культурного наследия и обеспечения выполнения Арменией обязательства для их восстановления и охраны.
Шаг к примирению
Согласно концепции, западные азербайджанцы готовы мирно жить рядом с армянами, переселенными на их родину из других стран. Понятно, что сложный процесс перемирия требует много времени, поэтому Община важными моментами в вопросе перемирия считает уважение прав человека, верховенство права и устранение двойных стандартов и в связи с этим будет прилагать усилия для прекращения политики Армении, насаждающей ненависть и дискриминацию в отношении азербайджанцев, немедленного пресечения прославления лиц, совершивших преступления против азербайджанцев, и обеспечить снос памятников военным и политическим деятелям, террористам, участвовавшим в гонениях на азербайджанцев. В виновные же в подобных правонарушениях должны предстать перед судом. Также должны быть отменены изменения исконных географических названий. Причем после возвращения азербайджанского населения на родину Община продолжит консолидированные усилия по обеспечению интересов, прав, развития и безопасности азербайджанцев и с этой целью будет продолжать диалог и взаимную деятельность с Азербайджанской Республикой, иностранными государствами и международными организациями, а также правительством и общественностью Армении.
Немного исторической фактологии…
Дабы не быть голословными, приведем некоторые исторические факты, которые предоставляют Баку безоговорочное право принудить Ереван к выполнению требований, касающиеся возвращения в Западный Азербайджан наших соотечественников.
Изгнание азербайджанцев с территории нынешней Армении, где они когда-то составляли абсолютное большинство, завершилось в 1991 году. В результате этнических чисток на этой территории сейчас проживают исключительно армяне. К азербайджанцам там были особенно беспощадны в 1905-1906-х, 1918-1921-х, 1948-1953-х и 1987-1990-х гг. Как следствие этой политики времен СССР, в 1918-1921-х гг. появились такие искусственные административные образования, как «Республика Армения», «Республика Горная Армения», а в сталинский период Армении были переданы многие регионы, включая Зангезур, где преобладающим населением были азербайджанцы. Позже, в 1987-1990-х, из Армении были депортированы более двухсот тысяч азербайджанцев. На территории, именуемой ныне «Республика Армения», было планомерно уничтожено историческое и культурное наследие, принадлежащее азербайджанцам, включая музеи, памятники, мечети и кладбища, изменены географические названия, а расовая дискриминация в отношении азербайджанцев к тому времени приняла системный и крайне жестокий характер.
Отдельного акцента заслуживает тот факт, что лица, участвовавшие в этнических чистках и других преступлениях против азербайджанцев, и их «подвиги» прославляются в Армении на государственном уровне, а ярым националистам типа Гарегина Нжде воздвигаются памятники в центре Еревана. Все эти факты указывают на то, что враждебная позиция Армении в отношении Азербайджана все еще остается составляющей государственной политики и ей чужды понятия мирного сосуществования и добрососедства. Даже после разгромного поражения по итогам 44-дневной войны в Карабахе армянская сторона всячески препятствует установлению продолжительной стабильности и безопасности в регионе, оставаясь верной политике войны и террора.
Сегодня в очередной раз Азербайджан дает Армении возможность пересмотреть враждебную политику и пойти на мирное урегулирование отношений, отказавшись от притязаний на территорию чужого государства. В Ереване должны наконец осознать, что процесс возвращения азербайджанцев в Западный Азербайджан неминуем, так же как и окончательный вывод из Карабаха остатков армянских бандформирований. А разработка Концепции Большого возвращения наших соотечественников на исконные азербайджанские территории - это очередной стратегический документ, который дает юридическое основание возвращать стране то, что по праву ей принадлежит и когда-то было насильно присвоено Арменией при поддержке сторонников пресловутой идеи «Великой Армении», о которой все еще грезят в «стране камней» и за ее пределами.