Գեղեցկուհին և «հրեշը» Ինչպես Վենեդիկտովը վախեցրեց Լեժանդրին
Հայտնի ռուսաստանցի լրագրող, «Էխո Մոսկվի»-ի նախկին գլխավոր խմբագիր Ալեքսեյ Վենեդիկտովը հարցազրույց է վերցրել՝ Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Անն-Քլեր Լեժանդրից։ Զրույցը տեղի է ունեցել ռուսալեզու ամերիկյան «RTVI» հեռուստաալիքով, որտեղ Վենեդիկտովը բավականին ժամանակ է վարում է «Եթե վաղը գա» հաղորդաշարը։
Ինչպես և վերջին միտումներով հարիր է արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցչին՝ Մադամ Լեժանդրը խելացի է, նրբագեղ և տարբերվում է անբասիր ոճով: Սպիտակ բլուզ, դեղին բաճկոն, սև անդրավարտիք, և համույթի համարձակ ավարտ՝ թունավոր բեժագույն կազակական կոշիկներ՝ «ակորդեոնով» սեղմված սրնքապանով։ Այս կոպտավուն տարրը կարծես թե դուրս է եկել ընդհանուր ոճից, բայց զարմանալիորեն չի փչացնում այն՝ ստեղծելով հետաքրքիր լարվածություն։ Հնարավոր է, այստեղ ակնարկ կա Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականությանը՝ իբր, այստեղ ամեն ինչ այնքան էլ հարթված չէ։ Ստուգարք։ Խմբագրությունը հավանեց։
Պարոն Վենեդիկտովը նույնպես իր ոճով էր՝ ֆուտբոլկա վերնաշապիկի վրայից, ջինսե տաբատ և փափուկ կոշիկներ։ Մորուքն և ակնոցները, բնական է: Եվ այստեղ ամեն ինչ պարզ է. հին սրվակ՝դրսից փափուկ, ներսից՝ կոշտ։ Հարկ է հիշեցնել, որ Վենեդիկտովը պատկանում է ռուսաստանյան լիբերալ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հայամետ տրամադրված կոհորտային, սակայն վերջին տարիներին նա որոշակիորեն փոխել է իր հռետորաբանությունը և փորձում է ղարաբաղյան հարցում օբյեկտիվություն դրսևորել։ Այս հայտնի լրագրողը, իհարկե, Ադրբեջանի բարեկամը չէ, և դա մեզ այնքան էլ անհրաժեշտ չէ, այնուամենայնիվ հաճելի է մարդուն նոր կողմից ճանաչելը։ Ի դեպ, հետաքրքիր մանրամասն՝ Վենեդիկտովը զրույցը վարել է ֆրանսերենով, որին նա լիովին ազատ տիրապետում է։
Խոսել են մեծամասնությամբ Ուկրաինայի մասին։ Ոչ, ոչ այդպես՝ խոսել են միայն Ուկրաինայի մասին և Ուկրաինայի շուրջ: Այնուամենայնիվ, անսպասելիորեն հնչել է Վենեդիկտովի հարցը... Ղարաբաղի մասին։ Կարծես շփոթված լինելով դրա անպատշաճությունից և փորձելով ուրանալ դրա հեղինակությունից, լրագրողն այն նախաբանել է հետևյալ խոսքերով. «Պատասխանեք, խնդրեմ, մի հարցին, որը ինձ տվել է իմ ընկերը՝ Մոսկվայում ապրող բնիկ մի հայ»։ Այսինքն մոտավորապես, ինչպես «Պոլե չուդես»-ում, - «Բարև եմ փոխանցում քեռի Ժորային»։
Եթե հիշենք, որ «RTVI»-ի սեփականատերը 2019 թվականից հանդիսանում է հայկական ծագումով ամերիկացի Միքայել Իսրայելյանը, ապա լրագրողի հետաքրքրությունը զարմանք չի առաջացնում։ «Ինչո՞ւ Ֆրանսիան, ինչպես նա է պնդում (լրագրողի ընկերը-խմբ.), լքեց Հայաստանը և Ղարաբաղը»,- հարցնում է Վենեդիկտովը ֆրանսուհուց։ Մադամ Լեժանդրը, եթե և չէր սպասում թեմայի նման փոփոխության, բայց պատրաստ էր դրան. «Ես չեմ կարծում, որ կարելի է այդպես ասել։ Այսօր մենք չափազանց մտահոգված ենք «Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ…»: Իսկ հետո՝ «լուրջ հումանիտար ճգնաժամի» ռիսկի և բանակցություններին աջակցելու մասին։ Ի թիվս այլ թեզերի, եղել է նաև հետևյալը. «Դուք նաև գիտեք, և դա հենց Հանրապետության նախագահի շնորհիվ է, որ երկու երկրների ներկայացուցիչները կարողացան զրուցել միմյանց հետ անցյալ տարվա հոկտեմբերին կայացած գագաթնաժողովի կուլուարներում, և մենք որոշեցինք այս շրջանակներում Հայաստանի սահման ուղարկել ԵՄ առաքելություն՝ լարվածությունը նվազեցնելու և իր սահմանները ամրացնելու նպատակով»։
Դե, սա արդեն չափից դուրս է: Վենեդիկտովը նման նրբությունները կարող է չմանալ, բայց երկու երկրների ներկայացուցիչները և Եվրամիության նախագահ պարոն Շառլ Միշելը հիանալիորեն շփվել են և առանց 5-րդ հանրապետության նախագահի մասնակցության, քանի դեռ նա չէր որոշել գործընթացի մեջ տեղավորվել ԵՄ-ի իր առաքելությունը։
Ըստ Լեժանդրի, ԵՄ-ի առաքելությունը՝ Ֆրանսիայի նշանակալի ներդրումն է Հայաստանին օգնելու գործում։ Բայց, ըստ երևույթին, հայկական կողմը այդպես չի կարծում։ Այդ մասին կրկին հիշեցնում է լրագրողը՝ մի տեսակ ինսայդեր հայտնելով. «Ես խոսել եմ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, և ես չգիտեմ, թե ինչու է Ֆրանսիայի դերի առումով նրանց տեսլականը տարբերվում ձերից՝ նրանք չեն տեսնում նրա օգնությունը»:
Ստացվում է, որ հայկական պետության բարձրաստիճան պաշտոնյաները արտասահմանցի լրագրողին բողոքում են Ֆրանսիայի քաղաքականությունից։ Թվում էր, թե Վենեդիկտովն այս խոսքերն արտահայտելով, չկարողացավ զսպել իր գարշելի ծամածռությունը։
Լեժանդրը հազիվ թաքցրած գրգռվածությամբ, որի լավագույն նշան է հանդիսանում լարված ժպիտը, պատասխանում է. «Չեմ կարծում, որ դա այդպես է։ Կարծում եմ, մեր կողմից աջակցություն կա։ Այն արտահայտվել է պետական ամենաբարձր մակարդակով…»: Եվ հետո նորից Մակրոնի բացառիկ դերի մասին…
Այսպիսով, զրույցի այս «հայկական հատվածի» հիմնական եզրակացությունը թելադրում է, որ հայկական կողմը իրեն համարում է լքված, այդ թվում նաև ԵՄ-ի առաքելության կողմից, որը ոչ մի գործունյա բանով չի կարող օգնել Հայաստանի արտաքին քաղաքական շահերի առաջխաղացմանը, փոխարենը խնդիրներ կստեղծի երկրի ներսում։
Բայց եկեք վերադառնանք հարցազրույցին, քանի որ շատ փոքր կլիներ սահմանափակվել հայկական մեկ թեմայով, մանավանդ, երբ լուսաբանում ենք նման երկու փայլուն անձնավորությունների զրույցը։ Լրագրողը շարունակել է տալ ուկրաինական թեմայի հետ կապված հարցեր։ Բոլոր սուր պահերին ֆրանսիացի դիվանագետը, ինչպես նախկինում, արձագանքել է եռանդուն և գործի իմացությամբ։ Ապացուցել է, որ Ֆրանսիան ուկրաինական հարցում՝ հստակ, անզիջում է գրավել, բայց միևնույն ժամանակ կառուցողական դիրքորոշում։ Լեժանդրը բավականին կոշտ է արտահայտվել Ռուսաստանի և նրա քաղաքականության մասին՝ միաժամանակ ընդգծելով նախագահ Մակրոնի դերը, որը «միշտ կապի մեջ է Պուտինի հետ»։ Նա հատկապես նշել է, որ շատ կարևոր է այս հաղորդակցման ալիքի ինքնին գոյությունը։ Ամեն ինչից երևում էր, որ նրա համար հաճելի է հարցերին պատասխանել «մենք կողմ ենք ամեն լավին, դեմ ենք ամեն վատին» ոգով։
Սակայն խորամանկ ու գիշատիչ Վենեդիկտովին դա քիչ է թվացել։ Նրա աչքերի փայլը միս էր պահանջում։ Եվ նա ստացավ, ընդ որում ինքն էլ, կարծես, զարմացավ, թե որքան արագ։ Լրագրողը՝ «Թուրքիայի եւ Շվեդիայի հետ կապված իրավիճակի, խոսքի ազատության եւ Ղուրանի այրման» մասին» հարց տվեց։ Մադամ Լեժանդրը պատասխանեց ինչ որ ընդհանուր բան՝ այն ոգով, որ Ֆրանսիան կողջունի Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի շուտուփույթ անդամակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին: Իսկ Վենեդիկտովն էլ, շոշափելով ցավոտ կետը, չհապաղեց սեղմել դրա վրա. «Դե ես հարցրի ինքստինքյան այն փաստի կապակցությամբ, թե Ղուրանի, սուրբ գրքի հետ նման բաներ են անում...»։
Կարող է տարօրինակ թվալ, բայց այս տեղում ֆրանսիական դիվանագիտության երկաթյա տիկինը պարզապես կոտրվեց։ Անզոր նայելով շուրջը, կարծես դրսից աջակցություն փնտրելով, դողդոջուն ձայնով հայտարարեց, որ «սա զրույցի թեմաին չի վերաբերվում»։ Եվ նույնիսկ շատ անքաղաքավարի սկսեց նայել ժամացույցին։ «Միգուցե մենք սրանով և վերջացնե՞նք: Մենք արդեն զրուցում ենք ավելի քան քսան րոպե»: Մի խոսքով, ձեր ժամանակն անցել է՝ բաց տեքստով հայտարարել է դիվանագետը լրագրողին։ Հետո նորից նայեց ժամացույցին, շրջվեց դեպի իր մարտավկաները և նորից հայտարարեց, որ «սա չի վերաբերվում այսօրվա թեմային»։
Այսինքն մարդը մի երկու տասնյակ տարի սովորել է դիվանագիտություն, նախքան դիվանագիտական գերատեսչության ներկայացուցչի պաշտոնում նշանակվելը անցել է հատուկ պատրաստվածություն, լցված է բանակցությունների անցկացման տարատեսակ մեթոդներով, և նույնիսկ հաջողությամբ օգտագործում է այդ հմտությունները իր հարցազրույցներում, պրոֆեսիոնալ ժպիտով խուսափելով սուր անկյուններից, որպեսզի, լսելով «Ղուրան» բառը, սարսափելի աչքեր անի և զրույցը լցնի ջրափոսի մեջ: Խմբագրությունը պարզապես շվարած է։
Վենեդիկտովը տարակուսած, բայց ակնհայտ հաճույքով հետևում էր զոհի դես ու դեն ընկնումներին, սակայն, որպես իսկական ջենթլմեն, թույլ չտվեց, որ խոսակցությունը ավարտվի տիկնոջ ֆիասկոյով։ Ինչպես գթասիրտ ուսուցիչ, որը ուսանողին թույլ է տալիս հանել մեկ այլ տոմս, նա նրան այլ ոլորտից լրացուցիչ հարց տվեց, ավելի կոնկրետ, նորից Ուկրաինայի մասին: Երախտապարտ Անն-Քլեր Լեժանդրը հավաքեց իրեն և վստահ ու զվարթ պատասխանեց՝ ելույթն ավարտելով խիզախությամբ. «Մինչև հաղթանակ, ինչպես ասել է Հանրապետության նախագա՜հը»։

06 Февраля 2023 20:31
Известный российский журналист, бывший главный редактор «Эха Москвы» Алексей Венедиктов взял интервью у официального представителя МИД Франции Анн-Клер Лежандр. Разговор происходил на русскоязычном американском канале RTVI, где Венедиктов с некоторых пор ведет рубрику «Если наступит завтра».
Как и полагается в русле последних трендов официальному представителю внешнеполитического ведомства, мадам Лежандр умна, холена и отличается безупречным стилем. Белая блузка, желтый пиджак, черные брюки, и смелое завершение ансамбля – ядовито-бежевые сапожки-казачки с голенищем, сжатым «гармошкой». Этот грубоватый элемент как бы выбивается из общего стиля, но удивительным образом не портит его, создавая интересное напряжение. Возможно, тут намек на внешнюю политику Франции - дескать, не все у нас так приглажено. Зачет. Редакции понравилось.
Господин Венедиктов был тоже в своем стиле – футболка поверх рубашки, джинсы и мягкие ботинки. Борода и очки, разумеется. И тут все понятно: старое амплуа - мягкий снаружи, жесткий внутри. Стоит напомнить, что Венедиктов относится к когорте представителей российских либеральных СМИ, настроенных проармянски, однако в последние годы он несколько сменил риторику и пытается проявлять в карабахском вопросе объективность. Этот известный журналист, конечно, не друг Азербайджана, да это и не столь уж нам необходимо, тем не менее приятно узнавать человека с новой стороны. Кстати, интересная деталь - Венедиктов вел беседу на французском, которым он владеет вполне свободно.
Говорили больше об Украине. Нет, не так - говорили только об Украине и вокруг Украины. Тем более неожиданно прозвучал вопрос Венедиктова… о Карабахе. Словно испытывая неловкость за его неуместность и пытаясь откреститься от его авторства, журналист предварил его следующими словами: «Ответьте мне, пожалуйста, на вопрос, который мне задал мой друг, коренной армянин, проживающий в Москве». То есть примерно, как в «Поле чудес», – «Передаю привет дяде Жоре».
Если вспомнить, что владельцем RTVI с 2019 года является американец армянского происхождения Микаэль Исраелян, то интерес журналиста не вызывает удивления. «Почему Франция, как он это утверждает (друг журналиста – ред.), бросила Армению и Карабах?», - спрашивает Венедиктов француженку. Госпожа Лежандр если и не ожидала такой смены темы, но оказалась к ней готова: «Я не думаю, что можно так говорить. Сегодня мы чрезвычайно обеспокоены «блокадой Лачинского коридора…». Ну и далее - о риске возникновения «серьезного гуманитарного кризиса» и поддержке переговоров. В числе прочих тезисов и такой: «Вы знаете также, и это именно благодаря президенту республики, что представители двух стран смогли поговорить друг с другом в кулуарах саммита в октябре прошлого года, и мы решили в этих рамках направить миссию Евросоюза на границу со стороны Армении с целью снизить напряженность и обеспечить соблюдение ее границ».
Ну это уже слишком. Венедиктов таких тонкостей может не знать, но представители двух стран и президент Евросоюза господин Шарль Мишель прекрасно общались и без участия президента 5-й республики, пока тот не решил вписаться в процесс со своей миссией ЕС.
Согласно Лежандр, миссия ЕС - существенный вклад Франции в дело помощи Армении. Но, похоже, армянская сторона так не считает. Об этом снова напоминает журналист, выдав своеобразный инсайд: «Я говорил с высокопоставленными лицами из Армении, и я не знаю, почему их видение отличается от вашего - в том, что касается роли Франции, – они не видят ее помощи».
Получается, высокопоставленные лица армянского государства жалуются иностранному журналисту на политику Франции. Показалось, Венедиктов не смог сдержать брезгливую гримасу, произнося эти слова.
Лежандр с еле скрываемым раздражением, лучшим маркером которого является напряженная улыбка, отвечает: «Не думаю, что это так. Думаю, от нас поддержка есть. Это было выражено на самом высоком государственном уровне…». А далее опять об исключительной роли Макрона…
Итак, основным выводом из этой «армянской секции» беседы напрашивается, что армянская сторона считает себя кинутой, в том числе и миссией ЕС, которая ничем действенным для продвижения армянских внешнеполитических интересов помочь не сможет, зато создаст проблемы внутри страны.
Но вернемся все-таки к интервью, поскольку было бы мелковато ограничиться одной армянской темой, тем более при освещении беседы двух столь ярких личностей. Журналист продолжил задавать вопросы, связанные с украинской тематикой. На все острые моменты французский дипломат по-прежнему реагировала энергично и со знанием дела. Доказывала, что Франция заняла в украинском вопросе четкую, бескомпромиссную, но вместе с тем конструктивную позицию. Лежандр достаточно жестко высказывалась о России, ее политике, одновременно подчеркивая роль президента Макрона, «который все время на связи с Путиным». Она особо отметила, что очень важно само существование этого канала связи. По всему было видно, что приятно ей отвечать на вопросы в духе – «мы за все хорошее против всего плохого».
Однако хитроумному и хищному Венедиктову этого показалось мало. Огонек в его глазах требовал мяса. И он его получил, причем сам, похоже, удивился, насколько быстро. Журналист задал вопрос о «ситуации с Турцией и Швецией, свободе слова и сожжении Корана». Мадам Лежандр ответила что-то общее - в том духе, что Франция будет приветствовать скорейшее вступление Швеции и Финляндии в Североатлантический альянс. Венедиктов же, нащупав больную точку, не замедлил надавить на нее: «Ну я задал вопрос относительно самого факта того, что с Кораном, со священными книгами, делают такие вещи…»
Может показаться странным, но на этом месте железная леди французской дипломатии просто сломалась. Беспомощно озираясь, словно ища поддержки извне, дрожащим голосом она заявила, что «это не относится к теме разговора». И даже весьма неделикатно принялась смотреть на часы. «Может, мы на этом и закончим? Мы уже общаемся больше двадцати минут». В общем, ваше время вышло – прямым текстом заявила дипломат журналисту. Потом опять взглянула на часы, обернулась на своих секундантов и снова заявила, что «это не относится к сегодняшней теме».
То есть человек пару десятков лет учился на дипломата, прошел специальный тренинг перед назначением на должность представителя дипломатического ведомства, накачан различными методами ведения переговоров, и даже успешно использует эти навыки в своих интервью, с профессиональной улыбкой обходя острые углы, чтобы, услышав слово «Коран», сделать страшные глаза и слить беседу в лужу! Редакция просто фраппирована.
Венедиктов недоуменно, но с явным удовольствием наблюдал за метаниями жертвы, однако как истинный джентльмен не дал разговору завершиться фиаско дамы. Словно милосердный учитель, позволяющий студенту вытащить другой билет, он задал ей дополнительный вопрос из иной области, если точнее, снова об Украине. Благодарная Анн-Клер Лежандр собралась и ответила уверенно и бодро, завершив свою речь бравым: «До победы, как сказал президент республики!»