«Ռուսաստանը Հայաստանին ոչ մի տեղ բաց չի թողնի» Անդրեյ Պետրովը՝ Caliber.Az կայքում
Ադրբեջանա-հայկական բանակցությունների հաջորդ փուլը, ամենայն հավանականությամբ, կկայանա Մոսկվայում։ Կրեմլը դրանց համար հող է նախապատրաստում, ինչի մասին են վկայում ինչպես անուղղակի նշանները, այնպես էլ Երեւանից հնչող հայտարարությունները, որտեղ բացահայտ ինչ-որ բան համաձայնեցնում են Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Սակայն, որքան արդյունավետ կլինեն այդչափ էական ընդմիջումից հետո վերսկսվող բանակցությունները՝ այլ կարգի հարց է։ Դրանք արդյո՞ք կդառնան իր շինծու «խաղաղության անզուսպ ցանկության» Երևանի ծեծված խաղի շարունակությունը, թե՞ Ռուսաստանը իսկապես հայերին որոշակի առաջընթացի կմղի։
Եթե լինել անաչառ, ապա առկա է որոշակի դինամիկա. Երևան և Բաքու է այցելել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելու հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը, իսկ քիչ անց՝ արտաքին հարաբերությունների հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը ուշագրավ հայտարարություն է արել. իբր, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով բանակցությունների սկզբի համար պաշտոնական Երեւանը Լաչինի ճանապարհի բացման նախապայման չի առաջադրի։
Հայ պատգամավորը, մասնավորապես, հիշեցրել է, որ հենց ռուսական կողմն է ավելի վաղ հայտարարել, որ նախապատրաստում է արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով հանդիպում։ «Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը կմասնակցի արդյոք այս հանդիպմանը՝ կախված կլինի իրավիճակից։ Մեզ համար, այնուամենայնիվ խնդիր չկա այս կամ այն, այդ թվում նաև ռուսական միջնորդությամբ կազմակերպվող հանդիպումներին մասնակցելու մասով»,- մի տեսակ ճշտել է Խանդանյանը՝ էլ ավելի մառախուղ առաջացնելով։
Հայաստանը կարծես թե աշխատում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի տեքստի վրա։ Համենայնդեպս այս մասին հայտնել են ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ու այդ նույն Խանդանյանը։ Ընդ որում, ինչպես նշել է վերջինս, «ներկա ժամանակ այդ առաջարկի շուրջ աշխատանքներ են անցկացվում... Երբ մեր առաջարկները պատրաստ լինեն՝ դրանք կուղարկվեն ադրբեջանական կողմին»։
Մինչդեռ Բաքվի մոտ էլ քիչ հարցեր չկան՝ նախ և առաջ ինչո՞ւ է հայկական կողմն իրեն թույլ տալիս նման մենտորական տոն և ի՞նչ է նշանակում «ԱԳՆ ղեկավար Միրզոյանի հնարավոր մասնակցությունը»։ Թեեւ հասկանալի է, որ Ադրբեջանին «հեռավար աշխատանքը» ձեռք չի տալիս, եւ նա մտադիր չէ որեւէ նախապատվություն տալ Երեւանին։ Այո, և Մոսկվան էլ դժվար թե համաձայնվի կտրված ձևաչափին, որը նրան սպառնում է հեղինակության ավելի մեծ կորստով:
Եվ հետո, Լաչինի ճանապարհի հետ կապված ի՞նչ նախապայմանների մասին կարող է խոսք գնալ, և Երևանը այս թեմայով ի՞նչ իրավունք ունի նույնիսկ կակազել։ Հատկապես այն բանից հետո, երբ Պրահայում բանակցություններում Հայաստանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Այո, և ինչ-որ չափով շատ դժկամությամբ, կոճղակի միջով է Երևանում աշխատանք ընթանում խաղաղության պայմանագրի տեքստի վրա. որքա՞ն կարելի է մտցնել իր առաջարկները կամ վերափոխել կետերը, զբաղվել անվերջ բյուրոկրատությամբ: Եվ չէ որ, մեծ հաշվով, խաղաղության պայմանագիրը Հայաստանի համար շատ ավելի կարևոր է, քան Ադրբեջանի, այնպես որ չարժե փորձել Բաքվի համբերությունը։
Սակայն Ռուսաստանում, դատելով ամեն ինչից, լուրջ հույսեր են կապում Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպման հետ։ Համենայնդեպս, «Վեստնիկ Կավկազա» լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ռուսաստանցի քաղաքագետ Անդրեյ Պետրովը համարում է, որ, չնայած ամեն ինչին, բանակցային սեղանի շուրջ Հայաստանի վերադարձի հարցը և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նախապատրաստումը գնալով ավելի իրական են դառնում։ Ինչպես նա նշել է Caliber.Az-ի հետ զրույցում, դա պայմանավորված է երկու պատճառով։ Եվ առաջինը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը չափազանց ուժեղ խաղաց Ռուսաստանի հետ բաժանվելու հարցում, «այնքան ուժեղ, որ դա սկսել է լրջորեն նյարդայնացնել Ռուսաստանի իշխանություններին»։
«Վերջին ժամանակներում մենք բազմաթիվ նման նախազգուշական հայտարարություններ ենք տեսնում Մոսկվայի կողմից՝ որ Հայաստանը Ռուսաստանից ոչ մի տեղ չի գնա և Ռուսաստանը Հայաստանից ոչ մի տեղ չի գնա, ինչ էլ որ անեն Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները։ Օրինակ, Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը Մոսկվայում հանդիպելուվ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ՝ արտահայտություն է արել այն մասին, որ «նրանք, ովքեր ուժեղ սիրախաղ են անում այնպիսի կառույցների հետ, ինչպիսիք են ԵԽԽՎ-ն և Եվրախորհրդարանը՝ կարող են վերջնական հաշվով կորցնել երկիրը»: Հաշվի առնելով, որ նա սա ասել է Սահիբա Գաֆարովայի հետ զրույցի ժամանակ, կասկած չկա, որ ազդանշանը ուղղված է Երևանի կողմը»,- ընդգծել է ռուսաստանցի քաղաքագետը։
Եվ սա, անկասկած, անթափանց ակնարկ է շուտով Հայաստան ժամանող ԵՄ-ի նոր, այժմ արդեն երկու տարվա առաքելության մասին։ Այս, այսպես կոչված, առաքելության մասին հաղորդագրությունը Մոսկվայի կողմից ընդունվել է անթաքույց վրդովմունքով, և նա այժմ ձեռնարկում է չափազանց ոչ միանշանակ քայլեր իր դաշնակցի նկատմամբ, որպեսզի նա դադարի իրեն դրսևորել, որպես Ռուսաստանին թշնամաբար տրամադրված պետություն, պնդում է Ա.Պետրովը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ Երևանը արդեն զրկվել է ադրբեջանա-հայկական բանակցություններում Ռուսաստանի ոչ միայն աջակցությունից, այլև նույնիսկ չեզոք դիրքորոշումից։
«Ռուսաստանը այժմ միանշանակ կանգնած է ադրբեջանական արդարացի դիրքերի կողմը, պահանջներում աջակցում է Ադրբեջանին, քանի որ ռուս-ադրբեջանական շահերը ներկա պահին ընդհանուր առմամբ համընկնում են՝ երկու կողմերն էլ ցանկանում են, որպեսզի այս կարգավորումը վերջնականապես շարժվի դեպի իր ավարտը և ավարտվի Հարավային Կովկասի լիարժեք կայունացմամբ։ Համաձայնագրի կողմերից միակը, ով դեմ է դրան՝ Հայաստանն է»,- նշում է Ա.Պետրովը:
Համապատասխանաբար, նրա կարծիքով, և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ադրբեջանը տրամադրված են ստիպել Հայաստանին շարժվել ճիշտ ուղղությամբ։ Դրա հետ մեկտեղ, նշում է փորձագետը, «Հայաստանը Արևմտյան երկրներից չի ստանում այն աջակցությունը, ինչպիսին նա կցանկանար»։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ, որը Հայաստանն ուժեղ առաջ է մղում, որպես հայ-ադրբեջանական օրակարգի մաս, թեև իրականում սա բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործն է, նա բացի հայտարարություններից Արևմուտքից ոչինչ չի ստանում։ Եվ նույնիսկ դրանք լսվում են միայն հայկական սփյուռքի հետ կապված անձանցից, և այն մարդիկ, ովքեր հնչեցնում են դրանք, սկզբունքորեն, ոչ մի բանի վրա չեն ազդում»,- ընդգծել է ռուս փորձագետը։
Դրանով հանեդերձ Եվրամիությունը, վստահ է Ա.Պետրովը՝ այժմ սկզբունքայնորեն շահագրգռված է նրանում, որպեսզի Ադրբեջանի հետ զարգացնի տնտեսական հարաբերությունները, քանի որ դա նրա համար շահավետ համագործակցություն է էներգետիկ ռեսուրսների ոլորտում։ Որոնք այժմ մեծ դեֆիցիտում են ԵՄ-ում։
«Եվ այստեղ, այս ալիքի վրա, կան նոր միտումներ՝ Ադրբեջան են գալիս Բաքվի հետ տնտեսական համագործակցության մեջ շահագռգռված բազմաթիվ եվրոպական ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Օրինակ, այս օրերին Իլհամ Ալիևը բացել է նոր հիդրոէլեկտրակայանի շինարարությունը, որը կկառուցվի իտալացի գործընկերների հետ համատեղ»,- նշել է քաղաքագետը։
Այսինքն, եթե Արևմուտքը կոնկրետ տնտեսական շահագռգռվածություն ունի Ադրբեջանում, ապա Հայաստանում նրա համար նման բան չկա, բացի Հարավային Կովկասից Ռուսաստանին դուրս մղելու փոխադարձ ձգտումը։ Ինչպես արտահայտվել է Ա.Պետրովը, Հայաստանը տափակորեն չի կարող առաջարկել, այսինքն՝ եվրոպացիներին ու ամերիկացիներին վաճառել ոչինչ, բացի Ռուսաստանից հեռանալու իր խոստումից։
«Բայց դրանով հանդերձ Հայաստանը չի կարող բաժանվել Ռուսաստանից, այո և, ինչպես արդեն ասել եմ, Ռուսաստանը նրան ոչ մի տեղ չի թողնի։ Այսպիսով, ստեղծվում է մի իրավիճակ, երբ Երևանը ոչ մի կողմից իրական աջակցություն չունի խաղաղ կարգավորումը դանդաղեցնելու և դեպի ռեւանշի գնալու իր բոլոր ծրագրերին։ Հիմա սա աշխարհում ոչ մեկին սկզբունքորեն հետաքրքիր չէ և նույնիսկ հայկական սփյուռքը չունի բավարար ռեսուրսներ, որպեսզի ինչ-որ կերպ առաջ մղի ռեւանշիստական ծրագրերը: Հայաստանն այժմ, ըստ էության, մենակ է մնացել Ադրբեջանի և Ռուսաստանի դեմ, որոնք պահանջում են նրա վերադարձը բանակցային սեղանի շուրջ։ Այս իմաստով Երևանն այսօր մանևրելու դաշտ չունի, քանի որ նրա քաղաքականությունը միշտ հիմնված է եղել նրա վրա, որպեսզի իր համար գտնի ինչ-որ հովանավորի, սյոզերանի, ով նրա փոխարեն կլուծեր իր խնդիրները, այսինքն ուրիշի ձեռքերով կրակից շագանակներ հանել։
Հիմա այդ օտար ձեռքերը չկան, կա միայն հայկական լոբբիի թույլ կամքը, որը չի կարող մրցել Ադրբեջանի «երկաթե բռունցքի», առավել եւս՝ Ռուսաստանի կամքի հետ»,- վստահ է քաղաքագետը։
Այնպես որ, Ա.Պետրովի կարծիքով, Հայաստանին ոչինչ չի մնում, քան աստիճանաբար իջեցնելով իր հռետորաբանությունը և խաղալով ինչ-որ հակասական հայտարարությունների վրա, գնալով ավելի մոտենալ բանակցային սեղանին։
«Հետևաբար կարծում եմ, որ մի քանի ամսվա հորիզոնում, ամենայն հավանականությամբ այս գարնանը, վերջապես կկայանա խաղաղ կարգավորման բոլոր մանրամասների և դրանք լուծելու համար Բաքվի և Երևանի դիվանագետների հանդիպումը։ Հանդիպումը, իմ պատկերացմամբ, կարող է անցկացվել ինչպես Մոսկվայում, այնպես էլ Թբիլիսիում՝ այս առումով ես տեսնում եմ նաև ռուս-վրացական հարաբերությունների ջերմացման միտում։ Հետևաբար, իմ կարծիքով, չնայած Երևանի կողմից բանակցային ողջ մշուշին, խաղաղության պայմանագրի ուրվագծերը գնալով ավելի իրական են դառնում պարզապես այն պատճառով, որ ուժային կենտրոններից ոչ մեկը շահագրգռված չէ այն դանդաղեցնել և աջակցել Երևանի ռեւանշիստական նկրտումներին»,- ամփոփել է Ա. Պետրովը։

«Россия Армению никуда не отпустит» Андрей Петров на Caliber.Az
Следующий раунд азербайджано-армянских переговоров, по всей видимости, состоится в Москве. Кремль готовит для них почву, о чем свидетельствуют как косвенные признаки, так и заявления, раздающиеся из Еревана, где явно что-то согласовывают с РФ. Однако насколько продуктивны будут возобновляемые после столь солидного перерыва переговоры – вопрос иного порядка. Станут ли они продолжением избитой игры Еревана в фикцию своего «неудержимого стремления к миру» или Россия действительно продавит армян на какие-то подвижки?
Если беспристрастно, то определенная динамика налицо: в Ереване и Баку побывал спецпредставитель МИД РФ по поддержке процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Игорь Ховаев, а чуть позже председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Саркис Ханданян сделал примечательное заявление: мол, официальный Ереван не станет выдвигать предусловие об открытии лачинской дороги для начала переговоров на уровне министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана.
Армянский депутат, в частности, напомнил, что российская сторона сама ранее заявляла, что готовит встречу на уровне глав внешнеполитических ведомств. «Примет ли глава МИД Армении Арарат Мирзоян участие в этой встрече, будет зависеть от ситуации. Тем не менее для нас нет проблемы по части участия во встречах, организованных при том или ином посредничестве, в том числе и российском», - как бы уточнил Ханданян, напустив еще больше туману.
Армения вроде бы работает и над текстом мирного договора с Азербайджаном. По крайней мере об этом сообщили секретарь Совбеза РА Армен Григорян и тот же Ханданян. Причем, как отметил последний, «в настоящее время над данными предложениями ведутся работы… Когда наши предложения будут готовы – их направят азербайджанской стороне».
У Баку между тем есть немало вопросов – прежде всего почему армянская сторона позволяет себе столь менторский тон и что значит «возможное участие главы МИД Мирзояна»? Хотя понятно, что Азербайджан «удаленка» не устраивает, и дарить какие-либо преференции Еревану он не намерен. Да и Москва вряд ли согласится на урезанный формат, который грозит ей еще большей потерей авторитета.
И потом, о каких вообще предусловиях, связанных с лачинской дорогой, может идти речь и какое право имеет Ереван хотя бы заикаться на эту тему? Особенно после того, как на переговорах в Праге Армения признала территориальную целостность Азербайджана. Да и как-то очень уж нехотя, через пень-колоду идет работа над текстом мирного договора в Ереване: сколько можно вставлять свои предложения или переделывать пункты, заниматься бесконечной волокитой? И ведь, по большому счету, мирный договор для Армении гораздо важнее, чем для Азербайджана, так что не стоит испытывать терпение Баку.
Однако в России, судя по всему, на трехстороннюю встречу в Москве возлагают серьезные надежды. Во всяком случае заместитель генерального директора информагентства «Вестник Кавказа», российский политолог Андрей Петров считает, что несмотря ни на что вопрос возвращения Армении за стол переговоров и подготовка к подписания мирного договора все более реальны. Как отметил он в беседе с Caliber.Аz, связано это с двумя причинами. И первая состоит в том, что Армения слишком сильно заигралась в расставание с Россией, «настолько сильно, что это начало серьезно раздражать российские власти».
«В последнее время мы видим много таких предупреждающих заявлений со стороны Москвы - что Армения от России никуда не уйдет и Россия никуда из Армении уходить не будет, что бы там нынешние власти в Армении ни делали. Например, спикер Госдумы РФ Вячеслав Володин, встречаясь с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой в Москве, произнес фразу о том, что «те, кто сильно заигрывается с такими структурами, как ПАСЕ и Европарламент, могут в конечном счете потерять страну». Учитывая, что он сказал это беседуя с Сахибой Гафаровой, нет сомнений, что сигнал направлен в сторону Еревана», - подчеркнул российский политолог.
И это, несомненно, непрозрачный намек на новую, теперь уже двухлетнюю миссию ЕС, прибывающую в скором времени в Армению. Сообщение об этой так называемой миссии с нескрываемым негодованием было воспринято Москвой, и она сейчас предпринимает весьма недвусмысленные шаги в отношении своего союзника, чтобы перестал вести себя как враждебное России государство, утверждает А.Петров.
Политолог полагает, что не то чтобы поддержки, но даже нейтральной позиции России в азербайджано-армянских переговорах Ереван уже лишился.
«Россия сейчас однозначно стоит на справедливых азербайджанских позициях, поддерживает в требованиях Азербайджан, поскольку российско-азербайджанские интересы на данный момент в целом совпадают - обе стороны хотят, чтобы это урегулирование двигалось наконец к своему завершению и закончилось полноценной стабилизацией Южного Кавказа. Единственный, кто из участников соглашения этому противостоит, - это Армения», - указывает А.Петров.
Соответственно, по его мнению, и Россия, и Азербайджан настроены заставить Армению двигаться в нужном направлении. К тому же, отмечает эксперт, «Армения не получает той поддержки от стран Запада, какой бы она хотела».
«Мы видим, как по Лачинскому коридору, который Армения усиленно продвигает как часть армяно-азербайджанской повестки, хотя на самом деле это исключительно внутреннее дело Азербайджана, она не получает от Запада ничего, кроме заявлений. Да и те слышны только от лиц, связанных с армянской диаспорой, и люди, которые их озвучивают, ни на что, в принципе, не влияют», - подчеркнул российский эксперт.
При этом Евросоюз, уверен А.Петров, сейчас принципиально заинтересован в том, чтобы развивать экономические отношения с Азербайджаном, потому что это для него выгодное сотрудничество в области энергоресурсов. Которые сейчас в ЕС в большом дефиците.
«И здесь, на этой волне, налицо новые тенденции – в Азербайджан приезжают представители многих европейских компаний, заинтересованных в экономическом сотрудничестве с Баку. Например, на днях Ильхам Алиев открывал строительство новой гидроэлектростанции, которую будут возводить совместно с итальянскими партнерами», - отметил политолог.
То есть если в Азербайджане у Запада конкретная экономическая заинтересованность, то в Армении для него ничего подобного нет, кроме как обоюдного стремления выдавить Россию с Южного Кавказа. Как выразился А.Петров, Армения банально не может предложить, то есть продать европейцам и американцам ничего, кроме как свое обещание уйти от России.
«Но при этом расстаться с Россией Армения не может, да и, как я уже говорил, Россия ее никуда не отпустит. Таким образом, вырисовывается ситуация, когда у Еревана нет реальной поддержки ни с какой стороны всех ее планов по торможению мирного урегулирования и продвижения к реваншу. Сейчас это никому в мире кардинально неинтересно, и даже у армянской диаспоры не хватает ресурсов на то, чтобы реваншистские планы как-то продвинуть. Армения сейчас, по сути, осталась одна перед лицом Азербайджана и России, которые требуют ее возвращения за стол переговоров. В этом смысле у Еревана на сегодня нет поля для маневра, потому что его политика всегда была построена на том, чтобы найти себе какого-то патрона, сюзерена, который бы за нее решал ее проблемы, то есть таскать каштаны из огня чужими руками.
Сейчас этих чужих рук нет, есть только слабая воля армянского лобби, которая не может тягаться с «Железным кулаком» Азербайджана и тем более с волей России», - уверен политолог.
Так что, по мнению А.Петрова, Армении ничего не остается, как постепенно понижая свою риторику и играя на каких-то противоречивых заявлениях, продвигаться все ближе к переговорному столу.
«Поэтому я думаю, что на горизонте нескольких месяцев, скорее всего этой весной, произойдет наконец-то встреча между дипломатами Баку и Еревана по предметному рассмотрению всех деталей мирного урегулирования и их решению. Встреча, как мне представляется, может пройти как в Москве, так и в Тбилиси – в этом смысле я вижу также тренд на потепление российского-грузинских отношений. Поэтому, на мой взгляд, очертания мирного договора, несмотря на весь переговорный туман со стороны Еревана, становятся все более реальными просто потому, что никому из центров силы неинтересно его замедлять и поддерживать реваншистские амбиции Еревана», - резюмировал А. Петров.