«Ռուսներին Հայաստանից և Ղարաբաղից հայերը վտարել են այնպես, ինչպես ադրբեջանցիներին» Անաստասիա Լավրինան՝ Caliber.Az կայքում
24 Փետրվարի 2023 16:35
«Ղարաբաղի ռուսական համայնքի» թեմայի շրջանառումը՝ ընդամենը տարածաշրջանում իրավիճակն ապակայունացնելու մեջ շահագռգռված որոշ ուժերի քաղաքական խաղն է, այդպես է համարում՝ Ադրբեջանի ռուսական համայնքի (ՌՀՀ) նախագահի առաջին տեղակալ, քաղաքագետ Անաստասիա Լավրինան։
Ա. Լավրինան դրանում բացարձակ վստահություն է հայտնել Caliber.Az-ի հետ զրույցում։
Քաղաքագետը հիշեցրել է, որ ադրբեջանական տարածքների հայկական օկուպացիայի տարիներին ոչնչացվել են մշակույթի և պատմության բազմաթիվ հուշարձաններ, այդ թվում նաև պաշտամունքային շինություններ՝ հարյուրավոր մզկիթներ և տասնյակ եկեղեցիներ։
«Ես արդեն ունեմ երկու ֆիլմ ավերված տաճարների մասին՝ Խոջավենդի շրջանում և Ադրբեջանի Թերթերի շրջանի Թալըշ գյուղում։ Երկու շինություններն էլ գտնվում են չափազանց անմխիթար վիճակում։ Հայ զինվորականները չէին ամաչում թալանել տաճարները, պատերի վրա դրոշմել իրենց անունները, իսկ շինությունների շուրջ և ներսում ականներ տեղադրել։ Շատ կրոնական սրբավայրերը, ալբանական տաճարները վերակառուցվել են հայկականի անվան տակ։ Այդ մասին միայն ես չեմ ասում, այս մասին ասում են պատմաբանները, հոգեւորականները, այդ մասին վկայում են պատմական փաստերը»,- նշել է Ա. Լավրինան։
Որպես իր խոսքերի հաստատում, քաղաքագետը պատմել է Ադրբեջանի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչների Շուշա մեկնելու մասին։
«Բոլորովին վերջերս մենք ռուսական համայնքի պատվիրակության կազմում այցելեցինք Շուշա քաղաք։ Շատերի համար սա առաջին այց էր երկրի մշակութային մայրաքաղաք, և բոլորը պարզապես ցնցված էին հայկական օկուպացիայի տարիներին հասցված ավերածությունների մասշտաբներից։ Բոլորի շուրթերին եղել է մի հարց. «Ինչպե՞ս կարելի է՝ ամեն ինչ քանդել ու թալանել, ականներ տեղադրել այնտեղ, որտեղ ապրում ես»:
Այսպես, օկուպացիայի բոլոր տարիներին ինչով է զբաղվել այսպես կոչված «Ղարաբաղի ռուսական համայնքը», եթե, իհարկե, ինչպես վստահեցնում են հայերը՝ կա արդյոք նման բան։ Ստացվում է, որ այդ համայնքի ներկայացուցիչներին չի հետաքրքրել, որ քանդում, կամ վերակառուցում են իրենց ուղղափառ տաճարները։ Մինչդեռ եկեղեցիները այս տասնամյակների ընթացքում ոչ միայն չեն վերականգնվել, այլեւ դրանք հաճախ օգտագործվել են որպես թիրախ, դրանց մոտ կառուցվել են զորամասեր։ Խելքից վեր է»,- վրդովվում է մեր զրուցակիցը։
Ինչպես նշում է Ա. Լավրինան, այսպես կոչված «Ղարաբաղի ռուսական համայնքի» գոյության մասին հայերը սկսեցին ակտիվորեն խոսել Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի սկզբին` փորձելով հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ներկայացնել որպես միջկրոնական։ Մինչ այդ Հայաստանի իշխանություններից ոչ մեկին բոլորովին չի հետաքրքրել Ղարաբաղում ռուսների ճակատագիրը, իսկ նման ազգային համայնքի մասին ոչ ոք երբեք չի լսել։
«Բայց աշխարհում դեռ այդ ժամանակ գիտեին և հիմա գիտեն Ադրբեջանում մուլտիկուլտուրալիզմի և հանդուրժողականության բարձր մակարդակի մասին, և դրա համար էլ ոչ ոք լուրջ չի ընդունել այս թեմայով հայկական կողմի կեղծարարությունը։
Ադրբեջանում, իսկ Ղարաբաղը՝ այս երկրի աշխարհով մեկ ճանաչված մասն է, կա միայն մեկ պաշտոնապես գրանցված ռուսական համայնք, որն այս տարի նշում է իր 30-ամյակը։ Համայնքը արդեն վաղուց է ակտիվ գործունեություն անցկացնում, և Ադրբեջանի մեր էթնիկ ռուս քաղաքացիները միշտ հանդես են եկել խաղաղության և արդարության օգտին»,- ասել է Լավրինան:
Միևնույն ժամանակ քաղաքագետը հիշեցրել է, որ Հայաստանը ամբողջ աշխարհում հայտնի է որպես մոնոէթնիկ երկիր, իսկ ХХ դարի վերջին այնտեղից պարզապես վտարեցին այլազգի՝ ոչ հայ ազգության մարդկանց, այդ թվում նաև ռուսներին։
«Անցյալ հարուրամյակի 80-ականների վերին հերթական զանգվածային արտաքսումների ժամանակ բազմաթիվ էթնիկ ռուսներ բռնի ուժով վտարվեցին Հայաստանից։ Էթնիկ ռուսները ստիպված եղան լքել իրենց տները նաև Ադրբեջանի այն շրջաններում, որոնք օկուպացված էին Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակահատվածում։ Հետեւաբար, Ղարաբաղում ռուսական համայնքի թեման՝ ընդամենը որոշ ուժերի քաղաքական խաղն է, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմամբ»,- համոզված է Հայաստանի ռուսական համայնքի նախագահի տեղակալը։
Եզրափակելով Ա.Լավրինան ափսոսանքով նշել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները դեռ պետք է արժանանան տեսնել՝ կողոպտված, պղծված սրբավայրերը, գերեզմանոցները, մշակութային հուշարձանները։
«Աստիճանաբար մաքրելով իր հողերը ականներից՝ Ադրբեջանը բացահայտում է հայկական վանդալիզմի նոր փաստեր։ Կցանկանայի հավատալ, որ աշխարհը վերջապես՝ իրերը իրենց անուններով կոչելու որոշում կընդունի և Հայաստանին պատասխանատվության կկանչի կատարած հանցագործությունների համար»,- կարծում է Ա. Լավրինան։

«Русских из Армении и Карабаха армяне выдворяли так же, как и азербайджанцев» Анастасия Лаврина на Caliber.Az
23 Февраля 2023 16:55
Раскручивание темы «русской общины в Карабахе» - лишь политическая игра некоторых сил, которые заинтересованы в дестабилизации ситуации в регионе, считает первый заместитель председателя Русской общины Азербайджана (РОА), политолог Анастасия Лаврина.
Абсолютную уверенность в этом А.Лаврина выразила в беседе с Caliber.Az.
Политолог напомнила, что за годы армянской оккупации азербайджанских территорий было уничтожено множество памятников культуры и истории, в том числе культовые сооружения - сотни мечетей и десятки церквей.
«У меня уже два фильма про разрушенные храмы - в Ходжавендском районе и в селе Талыш Тертерского района Азербайджана. Оба здания находятся в весьма плачевном состоянии. Армянские военные не постыдились разграбить храмы, на стенах нацарапать свои имена, а вокруг и внутри зданий заложить мины. Многие религиозные святыни, албанские храмы были перестроены под армянские. Об этом говорю не только я, об этом говорят историки, священнослужители, об этом свидетельствуют исторические факты», - отметила А.Лаврина.
В подтверждение своих слов политолог рассказала о поездке представителей Русской общины Азербайджана в Шушу.
«Совсем недавно мы в составе делегации Русской общины побывали в городе Шуша. Для многих это стало первым посещением культурной столицы страны, и все были просто шокированы масштабом разрушений, учинённых за годы армянской оккупации. У всех на устах был один вопрос: «Как можно все крушить и грабить, закладывать мины там же, где живешь?»
Так чем все годы оккупации занималась там так называемая «русская община Карабаха», если, конечно, как уверяют армяне, таковая имеется? Получается, представителям этой общины было всё равно, что разрушают или перестраивают их, православные храмы. Между тем церкви не только все эти десятилетия не реставрировались, но их порой использовали как мишени, возле них строились военные части. Уму непостижимо!», - возмущается наш собеседник.
Как отмечает А. Лаврина, о существовании так называемой «русской общины Карабаха» армяне активно заговорили с началом Второй Карабахской войны, попытавшись представить армяно-азербайджанский конфликт как межрелигиозный. До этого никого из армянских властей судьба русских в Карабахе нисколько не интересовала, а о такой национальной общине никто никогда не слышал.
«Но в мире еще тогда знали и сейчас знают о высоком уровне мультикультурализма и толерантности в Азербайджане, и поэтому никто всерьёз не воспринял фальсификации армянской стороны по этой теме.
В Азербайджане, а Карабах - это всем миром признанная часть этой страны, есть только одна официально зарегистрированная Русская община, которая в этом году отмечает своё 30-летие. Община ведёт активную деятельность уже давно, и наши этнические русские граждане Азербайджана всегда выступали за мир и за справедливость», - сказала Лаврина.
В то же время политолог напомнила, что Армения во всём мире известна как моноэтническая страна, а в конце ХХ века оттуда попросту выдворяли людей другой – не армянской национальности, в том числе русских.
«В конце 80-х годов прошлого столетия многие этнические русские были насильно высланы из Армении во время очередной массовой депортации. Этнические русские были вынуждены покинуть свои дома и в районах Азербайджана, которые были оккупированы в период Первой Карабахской войны. Поэтому тема русской общины в Карабахе — лишь политическая игра некоторых сил, которые заинтересованы в дестабилизации ситуации в регионе», - не сомневается зампред РОА.
В заключение А. Лаврина с сожалением отметила, что гражданам Азербайджана еще придётся лицезреть разгромленные, оскверненные святыни, кладбища, культурные памятники.
«Постепенно очищая свои земли от мин, Азербайджан обнаруживает новые факты армянского вандализма. Хочется верить, что в мире наконец примут решение назвать вещи своими именами и призовут Армению к ответственности за совершённые преступления», - полагает А. Лаврина.