Հակառակ և չնայած Գլխավորը տարածքային ամբողջականությունն է
«Չնայած Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշմանը, Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի փակել Լաչինի միջանցքում Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միակ ասֆալտապատ ճանապարհը։ Հայաստանը ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների ակտիվացման ուղղությամբ միջոցներ է ձեռնարկել։ Մասնավորապես, խոսքը ՄԱԿ-ի շրջանակներում նախատեսված մեխանիզմների մասին է, այդ առնչությամբ ես համապատասխան հանձնարարականներ եմ տվել ԱԳՆ-ին»,- մարտի 16-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի ղեկավարը գանգատվել է, որ իբր սպանվել են երեք «ԼՂ ոստիկաններ»։ Ի՞նչ է ԼՂ-ն՝ մենք գաղափար չունենք։ Իսկ որովհետև՝ որ ամեն ինչ պարզ է. Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից՝ անօրինական ռազմական փոխադրումներ իրականացնող մեքենաները կանգնեցնելու և ստուգելու փորձ է եղել։ Հակառակ կողմից կրակ է բացվել, փոխհրաձգության արդյունքում երկու կողմից էլ կան զոհեր և վիրավորներ։ Այնպես որ, չենք հասկանում, ինչի մասին է աղմուկը: Մինչև վերջ չոչնցացված անջատողականերին և ամենևին էլ ոչ բարի հարևանիկներին վաղուց արդեն ժամանակն է հասկացնել մի պարզ ճշմարտություն. Ադրբեջանի տարածքով զենքը ձեռքում ման գալը հավասարազոր է Եռաբլուրի տոմս ձեռք բերելուն։ Այո, ուրիշ ճանապարհ չկա, որովհետև՝ սա տարածքային ամբողջականությունն է։ Իսկ այնուհետև ըստ ցուցակի. այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Ադրբեջանում,- Ադրբեջանի ներքին գործն է, իսկ մեր մասին Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունները գնահատվում են որպես միջամտություն մեր պետության ներքին գործերին, ինչը մեզ դուր չի գալիս և ինչը կրկին հետաձգում է Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի կնքումը։
Իսկ, երբ հարևանիկները ավելի խելոքանան, այն ժամանակ էլ մենք կբացենք մեր և Հայաստանի միջև հաղորդակցությունը։ Եվ ոչ միայն մենք, այլ նաև մեր թուրք եղբայրները։ Տեղեկատվություն խորհելու համար. 2022 թվականին Թուրքիան Հայաստանին վաճառել է մոտ 320 միլիոն դոլարի ապրանք։ Տեքստիլ, կոշիկ, պլաստիկ կենցաղային ապրանքներ։ Իսկ Հայաստանի ապրանքները կողպեքի տակ են, նա կկարողանա առևտուր անել միայն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելուց հետո։ Մեզ և Թուրքիային այս իրավիճակը լիովին ձեռնատու է, իսկ հնդկացիների խնդիրները գնդապետ Թերսդեյին չեն հետաքրքրում։ Իսկ ինչ վերաբերում է «Միջազգային դատարանի որոշմանը» և «ՄԱԿ-ի շրջանակներում նախատեսված մեխանիզմներին և Հայաստանի ԱԳՆ-ին համապատասխան ցուցումներին», ապա չէ որ կար այդ նույն ՄԱԿ-ի մի ամբողջ 4 բանաձև, որոնք դուք՝ հարեւանիկներ՝ ցուցադրաբար ոտնահարեցիք։ Այնպես որ դուք հիմա այդ նույն ՄԱԿ-ին եք կոչ անում: Իզուր, իզուր, կարծում եմ ձեզ չեն լսի։
Եվ հիշեք, ոչ մի շրջափակում չկա, այլ կան Ադրբեջանի բնական պաշարների գիշատիչ թալանի և շրջակա միջավայրի աղտոտման դեմ բողոքող խաղաղ մարդիկ, բնապահպաններ։ Իսկ լացակումած բազմաչարչար աչքերով, պինդ ձգած ձեռքերով, «պատրաստվող ցեղասպանության» մասին քաղցած ուշագնացություններով և հառաչանքներով (ինչ ես բարձր գոռում, չէ որ դու քաղցած ուշագնացության մե՞ջ ես) այս թատրոնը, ինչպես ասել է գրող Յուզ Ալեշկովսկին՝ մեր կողմերում չի անցնում։ Գումարած ոչ մի այդպիսի «միջազգային փաստահավաք առաքելություն», որի վրա Հայաստանը հույս է դնում, առանց մեր թույլտվության Ադրբեջանում չի լինի։ Իսկ «միջազգային փաստահավաք առաքելության» ժամանման մեր թույլտվությունը չի լինի, քանի որ Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է։ Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությունը դա կհաստատի։
Ինչպես արդեն ցույց ենք տվել։ Իսկ վերջերս, Ղարաբաղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին հրավիրելով Բաքու, մենք ցույց կտաինք մի կտոր քաղցրաբլիթ՝ դե, որպեսզի գային, նայեին քաղաքը, զարմանային, թե ինչպես են մարդիկ ապրում, միևնույն ժամանակ վերաինտեգրում քննարկեինք, որպեսզի նրանք էլ մարդավարի ապրեին։ Բայց Ադրբեջանի Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության անունից խոսելու իրավունքը յուրացրած անջատողականների ներկայացուցիչները չարձագանքեցին մեր հրավերին։ Իսկ Փաշինյանը, լսելով այդ մասին, առաջ քաշեց բավականին անհեթեթ ենթադրություն, որ «նրանք այնտեղից չեն վերադառնա»։ Դե իհարկե, կսպանենք և կուտենք Նովրուզ Բայրամին։
Դե ընկերներն ամենապարզ բաները չեն հասկանում. քաղցրաբլիթի պակասությունը՝ բացարձակ բնական բան է, իսկ տես մտրակի պակասություն երբեք չի լինում։ Այնպես որ, մեզնից ինչ-որ բան պահանջելը՝ բոլորովին չի համապատասխանում ձեր կոչմանը։ Դուք պետք է խնդրեք և խոսեք մեզ հետ ցածր, շողոքորթ ձայնով։ Այդ դեպքում մենք ձեզ, միգուցե և լսենք։

Главное – территориальная целостность
«Несмотря на решение Международного суда от 22 февраля, Азербайджан продолжает незаконно держать закрытой единственную асфальтовую дорогу в Лачинском коридоре, связывающую Карабах с Арменией. Армения предприняла меры по задействованию международных механизмов предотвращения геноцидов. Речь, в частности, идет о механизмах, предусмотренных в рамках ООН, по этому поводу я дал соответствующие поручения МИД», - заявил 16 марта на заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян.
Заодно армянский лидер поплакался, мол, были убиты трое «полицейских НК». Что такое НК – мы понятия не имеем. А потому – все просто: в Карабахском регионе Азербайджана подразделениями азербайджанской армии была предпринята попытка задержания и проверки транспортных средств, осуществляющих незаконные военные перевозки. С противоположной стороны был открыт огонь, в результате перестрелки были погибшие и раненые с обеих сторон. Так что о чем шум – непонятно. Недобиткам и вовсе не добрым соседушкам давно пора уяснить простую истину: прогулки с оружием в руках по территории Азербайджана равносильны получению билета в Ераблур. Да, по-другому никак, потому что – территориальная целостность. И далее по списку: все, что происходит в Азербайджане, – это внутреннее дело Азербайджана, а высказывания о нас премьер-министра Армении расцениваются как вмешательство во внутренние дела нашего государства, чего мы очень не любим и что опять откладывает подписание мирного договора с Арменией на потом.
Вот когда соседушки поумнеют, тогда и разблокируем коммуникации между нами и Арменией. И не только мы, но и наши турецкие братья. Информация к размышлению: в 2022 году Турция продала Армении товаров примерно на 320 млн долларов. Текстиль, обувь, бытовые изделия из пластмассы. А свои товары у Армении под замком, торговать она сможет только после подписания мирного договора с Азербайджаном. Нас и Турцию это положение вполне устраивает, а проблемы индейцев полковнику Терсдею неинтересны. Что же касается «решения Международного суда» и «механизмов, предусмотренных в рамках ООН и соответствующих поручений МИД Армении», то было ведь целых 4 резолюции той самой ООН, которые вы, соседушки, демонстративно попирали. Так что ж вы теперь к той ООН взываете? Напрасно, напрасно, думаю, вас не услышат.
И запомните, никакой блокады нет, а есть мирные люди, экологи, протестующие против хищнического разграбления природных ресурсов Азербайджана и загрязнения окружающей среды. А этот театр с заплаканными многострадальными глазами, заломленными руками, голодными обмороками и воплями о «готовящемся геноциде» (чего голосишь, ты же в голодном обмороке?!) – в наших краях не проханже, как говорил писатель Юз Алешковский. Плюс никакой такой «международной миссии по установлению фактов», на которую надеется Армения, без нашего разрешения в Азербайджане не будет. А нашего разрешения на приезд «международной миссии по установлению фактов» не будет, потому что Карабах – это Азербайджан. Министерство внутренних дел Азербайджана подтвердит.
Кнут мы уже показали. А недавно, пригласив представителей армянской общины Карабаха в Баку, мы показали горбушку пряника - ну, чтобы приехали, посмотрели на город, подивились на то, как люди живут, заодно и реинтеграцию обсудили бы, чтобы и они по-человечески жили. Но представители сепаратистов, присвоившие себе право говорить от имени всего армянского населения азербайджанского Карабаха, на наше приглашение не откликнулись. А Пашинян, услышав об этом, выдвинул довольно абсурдное предположение, что «они оттуда не вернутся». Ну да, убьем и съедим на Новруз байрам.
Ну не понимают товарищи самых простых вещей: дефицит пряников - вещь совершенно естественная, а вот дефицита кнутов никогда не бывает. Так что требовать у нас что-то – вам совершенно не по чину. Вы должны просить и говорить с нами тихим, заискивающим голосом. Тогда мы вас, может быть, и услышим.