Ահա արդեն մի քանի օր է, ինչ հայկական մեդիա հարթակները առաջկտրուկ շրջանառում են «քարերի երկիր» այցելած Դանիայի նախկին վարչապետ և ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի յուրաքանչյուր բառն ու ժեստը։ Իսկ հայկական արժեքների նորաթուխ ջատագովը, տեղական լրատվամիջոցների հետ ներդաշնակ, չի հոգնում Հայաստանին գովաբանելուց ու միաժամանակ Ադրբեջանին՝ «ագրեսիայի» ու «միջազգային նորմերի խախտումների» մեջ մեղադրելուց։ Մի խոսքով, նա հայ լսարանին հաղորդում է հավասար հաշվով այն, ինչը որն ուզում է լսել իրենից։ Օրինակ, նա հայտնում է. «Ես Հայաստանում եմ գտնվում երկրի կառավարության հրավերով, որպեսզի օգնել ամրապնդել նրա կապերը Արևմուտքի և ԵՄ-ի հետ», և ընդգծում է. «Այստեղ և հիմա կարևոր է, որպեսզի մենք բարձրացնենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի ռիսկի մասին իրազեկությունը»։
Եվ դրանով հանդերձ Ռասմուսենը ճշտում է, որ նույնիսկ «այցելել է Հայաստանի հարավային մասը, որպեսզի սեփական աչքերով տեսնի Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքները»։ Դե նաև, իհարկե, Եվրոպային ուղղված պահանջը. «ԵՄ-ն պետք է օգտագործի Ադրբեջանի հետ իր հարաբերությունները և նրան ստիպի վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և կատարել իր միջազգային պարտավորությունները»։ Մի խոսքով, բալասան՝ մի շարք անհաջողություններից ու բոլոր հույսերի փլուզումից վիրավորված հայ հոգու համար։
Բայց, ինչպես պարզվել է, այստեղ անկեղծության և հոտ չկար, իսկ գլխավորը՝ Անդերսի «համակրանքը» փող արժե, այն էլ՝ շատ։ Ինչի մասին իր Թվիթերում էջում հայտնել է Ջորջ Վաշինգտոնի համալսարանի Էլիոթի միջազգային հարաբերությունների դպրոցի շրջանավարտ, հայ լրագրող և բլոգեր Էլիսոն Թահմիզյանը։ Այնպես որ, ոչ մի բան ներկայիս դասավորությունում չի փոխվել։ Համենայնդեպս հայերի համար։ Եթե փոփոխություններ և եղել են, ապա դա եղել է հենց ՆԱՏՕ-ի նախկին ղեկավարի մոտ՝ նա դարձել է զգալիորեն ավելի հարուստ։ Բանը նրանում է, որ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը համաձայնվել է Հայաստան մեկնել հեռու ոչ խորհրդանշական, ամուր արտարժույթով դրամական վարձատրման դիմաց, և «քարերի երկրի» քաղաքացիներին նրանց «վշտալի ճակատարագրի» հանդեպ կեղծ կարեկցանքի համար նրան վարձատրել են նույն հայ հարկատուները։ Մինչդեռ, հազիվ թե որևէ մեկը հարցրել է նրանց՝ նրանք ցանկացել են արդյո՞ք հանդիպել ՆԱՏՕ-ի նախկին ղեկավարի հետ, այն էլ այդքան բարձր վարձավճարով։ Իսկ հիմա հենց ժամանակն է ծանոթանալ Ռասմուսենի «ռայդերի» և այն ծառայություններին, որոնք սիրալիությամբ մատուցում է նրա ընկերությունը։ Բնական է՝ պատվիրատույի փողերով։
Ուրեմն՝«Rasmussen Global»-ը՝ ընկերություն է, որը ղեկավարում է նախկին պաշտոնյան։ Իր գործունեության շրջանակը ներառում է լիովին իրենց եվրոպական նպատակներ։ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը այս ընկերությունը հիմնադրել է տարբեր բնույթի հասարակական ակցիաների ու եվրոպական երկրների ղեկավարություններում կապերի շնորհիվ: Ընկերության հռչակված նպատակն է՝ բաց և ազատ շուկաներին հավատարիմ ժողովրդավարական կառավարություններին և կազմակերպություններին՝ օգնել կողմնորոշվել միջազգային քաղաքականությունում, ձևավորել պետական քաղաքականությունը և հասարակությանը հասցնել իրենց գաղափարները: Այստեղ կարծես թե ամեն ինչ համընկնում է, եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը լուրջ խնդիրներ ունի բոլոր վերը նշվածի հետ, հատկապես՝ իր գաղափարներն ու նույնիսկ մտքերը «մինչև հասարակությանը» հասցնելու հետ։ Բոլորս հիշում ենք Փաշինյանի «կոկեյշն բյուրո դիսայդիդ»-ը։
Բայց սա էլ հետաքրքրական չէ: Այնուհետև, «Գործունեության կոնկրետ տեսակներ» սյունակում ցանկացած պետության կյանքի տնտեսական, սոցիալական և գիտական ոլորտներից շառաչուն կոկտեյլ, որի հետևում պարզորոշ երևում է բացահայտորեն չնշված գլխավոր նպատակը՝ հիմնական նպատակը՝ քաղաքական ազդեցությունը: Օրինակ, եվրոպական թվանշանային ինքնիշխանությունը, 5G-ն և էներգիան; արհեստական բանականությունը; ժողովրդավարությունը; ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը անմիջականորեն կապված են ԵՄ-ի ընդլայնման հետ, իսկ ասոցացման համաձայնագրերն ու էներգետիկ շուկան՝ ընկերության հիմնադիրների կարծիքով, ապահովում են ժողովրդավարություն։ Եվ շատ, շատ Ուկրաինա՝ նրա վրա Ռասմուսենը և իր ընկերակցությունը հատուկ ուշադրություն են դարձնում։
Համաձայնվեք, հայկական օրակարգը վերը նշված ամեն ինչի հետ չնչին կապ ունի։ Թեև հնարավոր է, որ Երևանում որոշել են իր հովանավորի համար Բելոկամեննայում տհաճություն ստեղծել, քանի որ Ռասմուսենի ծառայությունների տեսակազմից 4 կետերը (Ուկրաինայում բարեփոխումները, իրավիճակը Ուկրաինայի արևելքում, Ղրիմի կարգավիճակը և Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները) լուրջ հարցեր են առաջացնում։
Բայց Հայաստանի քաղաքացիների համար ամենահետաքրքիրն, իհարկե, «ծառայությունների» արժեքն է, մասնավորապես՝ Ռասմուսենի անձամբ հայտնվելը Երեւանում։ Այսպես կոչված եվրոպական ռեգիստրի «Գործունեության արդյունքում ստացված տարեկան կանխատեսվող եկամուտ» սյունակում Ռասմուսենին վերագրվում է բավականին ծանրակշիռ գումար՝ 150 000 - 399 999 եվրո: Ակնհայտ է, որ Լաչինի ճանապարհի «ապաարգելափակումը» Անդերսենի մոտ չի ստացվի, բայց հայաստանյան բյուջեն շպրտել տիեզերք, ազատ թռիչքի՝ հեշտությամբ։ Առավել ևս, դատելով Ռասմուսենի անցյալից, նա դրանում հարուստ փորձ ունի։ «Nya Dagbladet» պարբերականը անցյալ տարի գրել էր, որ Ֆոգ Ռասմուսենը հետաքննության է ենթարկվել ֆինանսական հանցագործությունների համար: Կասկածները վերաբերում են նրա մասնակցությանը լատվիական BNP Banka բանկի սնանկացմանը, որտեղ առանց գրավի հավանություն էր տրվել միլիարդավոր գործարքներին։ ՆԱՏՕ-ի նախկին ղեկավարը զբաղեցրել էր բանկի անկախ խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնը և հակաճգնաժամային կառավարիչի խոսքով, գործել է չափազանց անպատասխանատու կերպով: Ի թիվս այլ բաների, նա մեղադրվում է շատ խոշոր գործարքներ հաստատելու մեջ՝ չնայած ապահովման բացակայությանը։ Վերջնական հաշվով, նման գործողությունները հանգեցրին 1,5 միլիարդ դանիական կրոնի կորստի, ինչպես նաև 2019 թվականին PNB Banka-ի սնանկացմանը, գրում է «Nya Dagbladet»-ը։ Ռասմուսենը և բանկի մի քանի այլ պաշտոնյաներ գտնվում են հետաքննության տակ՝ սնանկության հետ կապված ֆինանսական հանցագործությունների համար, սակայն Լատվիայի ոստիկանությունը լռում է ՆԱՏՕ-ի նախկին ղեկավարի դերի մասին և միայն հաստատում է, որ հետաքննությունը դեռ ավարտված չէ։ «Ակտիվ հետաքննությունը դեռ շարունակվում է, և ցանկացած մեկնաբանություն, այդ թվում նաև գործին առնչվող մարդկանց մասին, կարող են այս պահին խանգարել հետաքննությանը», - դանիական «Børsen» թերթին հայտարարել է Լատվիայի ոստիկանության ներկայացուիչ Սիմոնա Գրավիտեն:
Այնպես որ, եթե հայերը և նրանց համակրողները կարծում են, որ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը Հայաստանում է գտնվում զուտ ալտրուիզմից, կամ ՆԱՏՕ-ի անունից, ապա ստիպված ենք նրանց հիասթափեցնել. Հայաստանի կառավարությունը նրա «աջակցության» և Ադրբեջանի վրա հարձակումների համար վճարում է հնչուն դրամ։ Ինչը Ռասմուսենը աշխատանքով կհատուցի մեկից ավել ամիսներ։ Ճիշտ է, ամենահասարակ հայերը դրանից ակնհայտորեն գոհ չեն, ինչը ցույց է տալիս Թվիթերում մեկնաբանություններից մեկը. «Եվրոպացիները փող աշխատելու համար երբեք չեն խորշում, նրանք պատրաստ են ցանկացած ստորության։ Հայաստանը, այս գումարները իր քաղաքացիների սոցիալական կարիքների վրա ծախսելու փոխարեն վճարում է անպատիվ ու անխիղճ սրիկաներին»։ Դե, եթե հայերն իրենք են այդպես մտածում իրենց նոր լոբբիստի մասին, ապա այստեղ ինչ-որ բան ավելացնելն ակնհայտորեն ավելորդ է։

Сочувствие Расмуссена дорогого стоит
Вот уже несколько дней армянские медиаплатформы наперегонки тиражируют каждое слово и каждый жест экс-премьера Дании и экс-генсека НАТО Андерса Фог Расмуссена, посетившего «страну камней». А новоиспеченный апологет армянских ценностей в унисон местным СМИ не устает расхваливать Армению и одновременно уличать Азербайджан в «агрессии» и «нарушении международных норм». Одним словом, вещает на армянскую аудиторию ровным счетом то, что она желает от него услышать. К примеру, он сообщает: «Я нахожусь в Армении по приглашению правительства страны, чтобы помочь укрепить его связи с Западом и ЕС», и подчеркивает: «Здесь и сейчас важно, чтобы мы повышали осведомленность о риске гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе».
И при этом Расмуссен уточняет, что даже «посетил южную часть Армении, чтобы своими глазами увидеть последствия агрессии Азербайджана против Армении». Ну и, конечно же, требование к Европе: «ЕС должен использовать свои отношения с Азербайджаном и заставить снять блокаду Лачинского коридора и выполнить свои международные обязательства». Одним словом, бальзам на израненную чередой неудач и крахом всех надежд армянскую душу.
Но как выяснилось, искренностью тут и не пахло, а главное, «сочувствие» Андерса стоит денег, и немалых. О чем и поведала в своем Твиттере армянская журналистка и блоггер Элисон Тахмизиан Маас — выпускница Школы международных отношений Эллиотта при Университете Джорджа Вашингтона. Так что ничего в нынешнем раскладе не изменилось. По крайней мере для армян. Если и случились перемены, так это у самого бывшего натовского деятеля - он стал значительно богаче. Дело в том, что Андерс Фог Расмуссен согласился на поездку в Армению за далеко не символическое вознаграждение в твердой валюте и оплатили его фальшивое сострадание гражданам «страны камней» за их «безрадостную долю» те же армянские налогоплательщики. Впрочем, вряд ли кто их спросил, хотели ли они повидаться с экс-главой НАТО, да еще за столь высокую плату. А теперь самое время ознакомиться с «райдером» Расмуссена и услугами, которые любезно предоставляет его компания. Естественно, за деньги клиента.
Итак, «Rasmussen Global» - компания, которой руководит бывший чиновник. В сферу ее деятельности входят вполне себе европейские цели. Андерс Фог Расмуссен основал эту фирму благодаря разного рода общественным акциям и связям в руководстве европейских стран. Озвученная цель компании - помочь демократическим правительствам и организациям, приверженным открытым и свободным рынкам, ориентироваться в международной политике, формировать государственную политику и доносить до общества свои идеи. Тут как бы все сходится, если учесть, что у руководства Армении со всем вышеперечисленным серьезные проблемы, особенно с донесением «до общества» своих идей и даже мыслей. Все мы помним «кокейшн бюро дисайдид» Пашиняна.
Но и это не самое занятное. Далее, в графе «Конкретные виды деятельности», гремучий коктейль из экономической, социальной и научной сторон жизни какого бы то ни было государства, за которой явственно проглядывает не обозначенная открыто главная цель – политическое влияние. К примеру, европейский цифровой суверенитет, 5G и энергетика напрямую связаны с расширением ЕС; искусственный интеллект; демократия; безопасность дорожного движения, а соглашения об ассоциации и рынок энергетики, по мысли учредителей компании, обеспечивают демократию. И очень, очень много Украины – на нее особое внимание Расмуссена сотоварищи.
Согласитесь, из всего перечисленного связь с армянской повесткой ничтожная. Хотя возможно, в Ереване решили подложить свинью своим покровителям в Белокаменной, так как 4 пункта (реформы в Украине, ситуация на востоке Украины, статус Крыма и санкции в отношении России) из ассортимента услуг Расмуссена вызывают серьезные вопросы.
Но самое интересное для армянских граждан, конечно же, стоимость «услуг», в частности самоличное явление Расмуссена в Ереван. В графе «Предполагаемый годовой доход, полученный в результате деятельности» так называемого Европейского регистра, к Расмуссену относится вполне солидная сумма - €150 000 - €399 999. Очевидно, что «разблокировать» лачинскую дорогу у Андерса не получится, но запустить бюджет Армении в космос, в свободный полет – легко. Тем более что, судя по бэкграунду Расмуссена, опыт у него в этом богатый. Издание Nya Dagbladet в прошлом году писало, что Фог Расмуссен находится под следствием по делу о финансовых преступлениях. Подозрения касаются его причастности к банкротству латвийского банка BNP Banka, где без залога были одобрены миллиардные сделки. Бывший руководитель НАТО занимал должность вице-председателя независимого совета банка и, по словам антикризисного управляющего, действовал крайне безответственно. Среди прочего ему вменяется одобрение очень крупных сделок, несмотря на отсутствие обеспечения. В конечном итоге такие действия привели к убытку в размере 1,5 млрд датских крон, а также банкротству PNB Banka в 2019 году, пишет Nya Dagbladet. Расмуссен и ещё несколько человек из руководства банка находятся под следствием по обвинению в финансовых преступлениях в связи с банкротством, но латвийская полиция молчит о роли бывшего главы НАТО и лишь подтверждает, что расследование еще не закончено. «Активное расследование всё ещё продолжается, и любые комментарии, в том числе о причастных к делу людях, могут помешать следствию на данный момент», - заявила представитель латвийской полиции Симона Гравите датской газете Børsen.
Так что, если армяне и сочувствующие им думают, что Андерс Фог Расмуссен находится в Армении из чистого альтруизма или от имени НАТО, то вынуждены их разочаровать: правительство Армении платит ему за его «поддержку» и нападки на Азербайджан звонкую монету. Которую Расмуссен будет отрабатывать еще не один месяц. Правда, сами рядовые армяне от этого явно не в восторге, на что указывает один из комментаторов в Твиттер: «Европейцы никогда не брезгуют, чтобы заработать деньги, готовы на любую подлость! Армения вместо того, чтобы потратить эти деньги на социальные нужды своих граждан, платит сволочам без чести и совести!». Ну, если так думают сами армяне о своем новом лоббисте, то что-то добавлять тут явно лишне.