«Երբ 1987 թվականի խոր աշնանը ԽՍՀՄ-ում հայտնվեցին առաջին փախստականները, այն է` այն ժամանակվա Հայկական ԽՍՀ Գաֆանի և Մեղրիի շրջանների ադրբեջանցիները, որոնք վտարվել էին իրենց տներից Խորհրդային Միության համար անսովոր էթնիկ զտումների արդյունքում, նման լուրը. «ժողովուրդների բարեկամությունը» հաղթանակած երկրում և մարդկանց պատմական նոր համայնքը ձևավորած խորհրդային ժողովրդին, դժվար էր հավատալ:
Այս մասին ասվում է Caliber.Az YouTube վերլուծական նախագծի հերթական թողարկման մեջ։
«Չնայած նրան, որ ԽՍՀՄ-ում ադրբեջանցիներին նախկինում էլ են արտաքսել իրենց հայրենի հողերից, ինչպես, օրինակ, 1940-ականներին, ներկայիս տեղահանությունը տեղի չի ունեցել ի կատարումն ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի որոշ պաշտոնական որոշումների, սակայն, նույնպես իր էությամբ հանցավոր, բայց, այսպես ասած, «ներքևից», քարանձավային-էթնիկ ատելության հիման վրա։
Արևմտյան Զանգեզուրի իրենց պապենական հողերից ադրբեջանցիների արտաքսման մեկնարկի ազդանշանը Միխայիլ Գորբաչովի տնտեսական խորհրդական, ակադեմիկոս Աբել Աղանբեգյանի սկանդալային հայտարարությունն էր՝ 1987 թվականի նոյեմբերին Փարիզի Intercontinental հյուրանոցում մի խումբ ֆրանսահայերի հետ հանդիպման ժամանակ. «Ուրախ կլինեի, եթե Լեռնային Ղարաբաղը վերադարձվեր Հայաստանին. Որպես տնտեսագետ, կարծում եմ, որ նրանք շատ ավելի սերտ կապեր ունեն Հայաստանի, քան Ադրբեջանի հետ։ Ես արդեն արել եմ նմանատիպ առաջարկ և հուսով եմ, որ այդ գաղափարները կյանքի կկոչվեն պերեստրոյկայի և ժողովրդավարության ոգով»։
Բայց այս հայտարարությունը անհեթեթություն էր, հատկապես, եթե հիշենք մեկ այլ հայ խորհրդային գործչի՝ Անաստաս Միկոյանի հայտարարությունը, ով 1919թ. մայիսի 22-ին հեռագրել է Վլադիմիր Լենինին. «Հայաստանի իշխանության գործակալ դաշնակները ձգտում են Ղարաբաղի միացմանը Հայաստանին։ Բայց Ղարաբաղի բնակչության համար դա կնշանակի կորցնել իր կյանքի աղբյուրը Բաքվում և կապվել Էրիվանի հետ, որի հետ նրանք երբեք որևէ կերպ կապված չեն եղել»,- նշվում է հոդվածում։

И рыбку съесть, и в Карабахе остаться
«Когда глубокой осенью 1987 года в СССР появились самые первые беженцы, а именно - азербайджанцы из Гафанского и Мегринского районов тогдашней Армянской ССР, изгнанные из своих домов в результате непривычных для Советского Союза этнических чисток, в подобную новость в стране победившей «дружбы народов» и сложившейся новой исторической общности людей - советского народа - трудно было поверить.
«Несмотря на то, что азербайджанцев в СССР и раньше изгоняли из своих родных земель, как, например, в 1940-е годы, нынешняя депортация происходила не во исполнение каких-то принятых официальных постановлений Совмина СССР, впрочем, тоже преступных по своей сути, а, так сказать, «снизу», на почве пещерно-этнической ненависти.
Сигналом к началу изгнания азербайджанцев с их исконных земель западного Зангезура стало скандальное заявление экономического советника Михаила Горбачёва академика Абеля Аганбегяна в ноябре 1987 года на встрече с группой французских армян в отеле «Интерконтиненталь» в Париже: «Я был бы рад, если бы Нагорный Карабах вернули Армении. Как экономист, я считаю, что у них куда более тесные связи с Арменией, нежели с Азербайджаном. Я уже внес подобное предложение и надеюсь, что эти идеи будут воплощены в жизнь в духе перестройки и демократии».
Но это заявление было бредом, особенно если вспомнить заявление другого армянского советского деятеля Анастаса Микояна, который 22 мая 1919 года телеграфировал Владимиру Ленину: «Дашнаки, агенты армянского правительства, добиваются присоединения Карабаха к Армении. Но это для населения Карабаха значило бы лишиться источника своей жизни в Баку и связаться с Эриванью, с которой оно никогда и ни в чем не было связано», - отмечается в материале.