«Երկաթե բռունցքը» արդեն հասցվել է Հայաստանը պետք է խելքը գլուխը հավաքի
Վերջին երկու շաբաթները նշանավորվել են հայկական կողմի սադրանքների բարձր ինտենսիվությամբ ինչպես Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանի տարբեր հատվածներում, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող տարածքում։
Հայ զինվորականների ագրեսիվ գործողությունները ուղեկցվում են Երևանի իշխանությունների կողմից ոչ պակաս սադրիչ հայտարարություններով, հայ դպրոցի սխոլաստիկայի մեջ միմյանց հետ մրցողների պես։ Այդ դպրոցի բնորոշ գծերն են՝ հիստերիան, երեսպաշտությունը, անհեթեթությունը, տհասությունը։ Հռետորարական գիտության մի տեսակ նախասկզբնական, միամիտ ուղղություն, որը հետագա զարգացում չի ստացել, որպեսզի չկորցնի իր իսկականությունը։ Այս գործողությունների ամբողջությունը ամենաղաղակող բնույթով ցուցադրում է խաղաղ բանակցությունները խափանելու, և նշանակում է Ադրբեջանի նկատմամբ ռևանշիզմի ուղին բռնելու հայկական կողմի ձգտումը։
Իր հերթին, խաղաղ գործընթացին հավատարիմ Բաքուն, ի պատասխան յուրաքանչյուր նման սադրանքի, բացի կրակով ճնշելուց, զգուշացնում է հետեւանքների մասին։ Սակայն զարմանալի կերպով, յուրաքանչյուր նման զգուշացումից հետո հակառակ կողմից ձեռնարկվում է նոր դիվերսիոն հարձակում։ Հենց երեկ՝ մարտի 24-ին, օրինակ, գնդակոծման են ենթարկվել Ադրբեջանի ԶՈւ դիրքերը պայմանական սահմանի տարբեր հատվածներում, ինչպես նաև Խոջավենդի շրջանում։ Նկատվել է նաև շրջանցիկ ճանապարհով ռուս խաղաղապահների մեքենաների ուղեկցությամբ զինտեխնիկայի հերթական տեղաշարժ։
Կարելի է հանգել եզրակացության՝ Հայաստանի (և մասամբ Ռուսաստանի) իշխանությունները, ըստ երևույթին, կարծում են, որ ադրբեջանական կողմից նախազգուշացումների քանակը հակադարձ համեմատական է դրանց կատարման պատրաստակամությանը։ Ի հիասթափություն նրանց, ստիպված ենք նշել, որ այստեղ ուժի մեջ է մտնում առօրյա գիտակցության ծուղակը, այսպես կոչված «wishful thinking»-ը, եթե ռուսերեն՝ ցանկալին իրականության տեղ դնելը։ Բռնազբոսիկությամբ հնարավոր չենք համարի, որ որքան ավելի շատ հասարակության զանգվածային գիտակցությունը կապված լինի ամենատարբեր առասպելների (ցանկալի) հետ, այնքան ավելի հավանական է, որ նա ընկնի այդ ծուղակը: Բայց երկրագնդի վրա կա արդյո՞ք մի հասարակություն, որը ավելի կրքոտ է հավատում առասպելներին, քան հայերը։ Դժվար է պատկերացնել: Ուստի կառչում են ամեն, ինչպես իրենց է թվում, ծղոտից՝ հետաձգելով հայկական «միացումի» մահը։ Սա որոշ չափով վերաբերում է նաև Ռուսաստանին (այդ մասին խոսքը ստորև): Հայերի փոխարեն մենք, ընդհակառակը, ամենալուրջ ձևով կանհանգստանայինք հատկապես նախազգուշացումների քանակով, քանի որ յուրաքանչյուր կանխարգելիչ կոչ՝ հերթական հանցագործության արձանագրումն է։ Ինչպես և սահմանված է, պատիժը կբնորոշվի ծանրագույն հանցագործության համապատասխան։ Կամ գուցե, բոլորը միասին վերցված դժվար կլինի։ Դա արդեն մենք ինչպես որոշենք։
Խաղաղության կնքումը մի կողմ թողնելու հնարավորության մեջ Հայաստանի հավատը ամրապնդող մյուս գործոնը՝ այսպես կոչված հովանավորների աջակցությունն է։ Իսկ ովքե՞ր են հովանավորները:
Առաջինը միտք է գալիս Ռուսաստանը։ Ինչպես երևում է վերջին իրադարձություններից, ՌԽՔ-ն ակտիվորեն նպաստում է հայկական կողմի անջատողական ձգտումներին։ Բայց Ռուսաստանի Դաշնության հետ էլ ամեն ինչ այնքան էլ պարզ չէ՝ նա Կովկասում խաղում է իր խաղը: Ուկրաինական ճակատում դժվարագույն իրավիճակի ֆոնին Ռուսաստանը, ներեցեք բառախաղի համար, ձգտում է «հարցը հնարավորինս շուտ հետաձգել»։ Դրա համար նրան պետք չեն ո՛չ համակարգային խաղաղություն, ո՛չ էլ նոր էսկալացիա Ղարաբաղում։ Տարօրինակությունը նրանում է, որ դրա համար նրան նույնիսկ բուն Հայաստանը պետք չէ։ Ճիշտ է, հաշվի առնելով նրա (Հայաստանի) կողմից սկսված ՀԱՊԿ-ի բացահայտ տրոլինգը, Մոսկվան դժվար թե ցանկանա աջակցել Երևանին, եթե Ադրբեջանը կանխարգելիչ գործողություն իրականացնի պայմանական սահմանի վրա՝ Հայաստանին խաղաղության պարտադրելու համար։ Մոսկվայի նպատակը՝ Ադրբեջանում (Ղարաբաղում) իր ներկայությունը պահպանելն ու ամրապնդելն է։ Իսկ Հայաստանը առանց այդ էլ արդեն նրա ձեռքում է։
Ամերիկայի Միացիալ Նահանգնե՞ր։ Անցյալ տարվա սեպտեմբերին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին նախագահ Նենսի Փելոսիի այցը Երեւան, իհարկե, թևավորեց հայերին, բայց ոչ երկար։ Վերջերս Մյունխենում, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ հանդիպումը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը ըմբռնման է հանդիպել ամերիկացիների շրջանում։ Ընդհանրապես, Ադրբեջանի հետ ամուր գործարար կապեր ունեցող անգլո-սաքսոնական աշխարհը շահագրգռված չէ մեր երկրի հետ հարաբերությունները բարդացնելու մեջ։
Միգուցե Եվրոմիությո՞ւնը։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ է Հայաստանը կրակի պես վախենում բանակցությունների բրյուսելյան ձևաչափից՝ պնդելով դրանց մեջ Ֆրանսիայի ընդգրկումը։
Ուրեմն, այնուամենայնիվ Ֆրանսիան: Ամեն թուրքականի և իսլամականի նկատմամբ թշնամանք զգացող, Թուրքիան խոշոր գազային հանգույցի, իսկ Ադրբեջանը՝ դեպի Արևմուտք ասիական էներգակիրների տարանցիկ տարածքի վերածվելու արգելափակել ձգտող ֆրանսիացիներին, ըստ երևույթին, շահավետ է Ադրբեջանի դեմ ուղղված ցանկացած սրացումը։ Բոլոր ճակատներում խայտառակված Մակրոնի կառավարությունը կարծես թե շատ է ձգտում փոքր հաղթական պատերազմին Ադրբեջանի դեմ։ Հայերի ձեռքով։ Դա, իհարկե, ծիծաղելի է: Այնուամենայնիվ, ֆրանսիացիները դա հասկանում են։ Իսկ գուցե նրանք են ուզում կռվե՞լ։ Էլ ավելի ծիծաղելի է: Ինչ է, տասնյակ ժանդարմներ են պատրաստվում պաշտպանել Հայաստանը։ Թե՞ Հինգերորդ Հանրապետությունը իր բրիգադներն է ուղարկելու այնտեղ։ Իսկ սա, պետք է ասեմ, այլեւս ծիծաղելի չէ։ Հայտարարել, բողոքել, կոպտել Ադրբեջանին՝ ողջունելի է, բայց հայերի համար մեռնելը՝ դա արդեն ինչ-որ «mauvais ton» է։
Իսկ գուցե ֆրանսիացիները հաշվարկում են հայերին աջակցելու պատրաստ մեկ այլ ուժի վրա։ Եվ այդ ուժը, ենթադրաբար, Իրա՞նն է։ Միթե՞ գոյություն ունի Փարիզ-Թեհրան առանցքը։ Թող մեզ չշփոթեցնեն ֆրանսիացի ազատականների և իրանցի պահպանողական մոլլաների տեսակների տարբերությունները: Հիշենք, որ Այաթոլլահ Հոմեյնին Փարիզից Թեհրան հիանալի թռավ Իրանը կառավարելու համար՝ ըստ երևույթին «Ֆրանս Էյիր»-ի կարճ կիսաշրջազգեստներով բորտուղեկցորդուհիների ուղեկցությամբ: Իրանը, ըստ էության, թերի իսլամական պետություն է, որը վերնախավի պարսկական մասի էթնիկ շովինիզմի մշտական ցանկության պատճառով մի կողմից ձգվում է դեպի հակաիսլամիզմ: Իսլամական և թուրքական աշխարհները բաժանելու նրանց երազանքը լիովին համապատասխանում է ֆրանսիական էլիտաների նմանատիպ նկրտումներին: Չի բացառվում, որ Փարիզը կցանկանար Ադրբեջանի դեմ ծավալել միանգամից երկու ճակատ՝ հայկական և իրանական։
Բայց արդյո՞ք Իրանը ուզում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա։ Ի տարբերություն Երեւանի, Թեհրանն ավելի պրագմատիկ է և Ադրբեջանի նկատմամբ իր ագրեսիայի մեջ, ամենայն հավանականությամբ, սարսափելի տեսահոլովակներ ստեղծելուց ավելի հեռուն չի գնա (ինչը, խոստովանում ենք, ինքնին մահացու զվարճալի է): Դե, եթե գնա, ապա արժանի հակահարված կստանա ոչ միայն Ադրբեջանի զինված ուժերից, այլ նաև եղբայրական Թուրքիայից, որը, ի թիվս այլ բաների, մեր երկրի հետ կապված է նաև Շուշայի հռչակագրով, անկախ նրանից, թե ով կղեկավարի Թուրքիայի Հանրապետությանը։ Ի դեպ, նախագահական ընտրություններից առաջ էլ Թուրքիայի օգնությունը Ադրբեջանին՝ ի պատասխան Իրանի հնարավոր ագրեսիային, անկասկած, ավելի կամրապնդի Էրդողանի ներքին վարկանիշը, ինչից ո՛չ մոլլաները, ո՛չ մուսիեները չեն ուրախանա։ Չի կարելի հաշիվներից հանել նաև Հարավային Ադրբեջանի գործոնը։ Ադրբեջանի դեմ Իրանի բացահայտ ագրեսիան կարող է ծառայել, որպես հակակառավարական ընդվզումների նոր ալիքի ձգան, այս անգամ էթնիկ հողի վրա: Այսպիսով, թյուրքական աշխարհի թուլացման փորձերը, ամենայն հավանականությամբ, կարող են հանգեցնել նրա բազմակի հզորացմանը։ Իսկ այստեղ կա նաև Իսրայելը...
Ցանկացած դեպքում, արդյոք կկիրառվի իրանական գործոնը, արդյոք Ռուսաստանը կդադարի խրախուսել հայ անջատողականներին, թե ոչ, Ադրբեջանը ունի գերճշգրիտ զենքի մի ամբողջ զինանոց, որն ընդունակ է ընտրովի սթափեցնել հայկական զինված ուժերը՝ շրջանցելով ռուս խաղաղապահներին, հավասարապես նաև ֆրանսիացի ժանդարմներին և գերմանացի ոստիկաններին, իսկ նշանակում է՝ խուսափել միջազգային սկանդալից։ Իհարկե, ռուսներն ու գերմանացիները մտահոգություն կհայտնեն, ֆրանսիացիները՝ խիստ բողոք։ Կարծես առաջին անգամն է։ Մենք ինքներս էլ հայտնում ենք խորին մտահոգություն ու ամենավճռական բողոք։ Այս առումով մենք բոլորի հետ համերաշխ ենք։ Սակայն մեր մտահոգությունը և մեր բողոքը, հավասարապես ինչպես նաև մեր գործողությունները,- ավելի լեգիտիմ են, քան ձերը, քանի որ մեր կողմն է՝ միջազգային իրավունքը։
Ահա և ստացվում է, որ ոչ մի լիարժեք ռազմավարական դաշինքներով չկապված և իր նպատակների ամենաչնչին լեգիտիմ հիմնավորումը չունեցող Հայաստանը, այս իրավիճակում դատապարտված է նոր աղետի։ Առավել ևս, որ «Երկաթե բռունցքը» արդեն հասցվել է ...

«Железный кулак» уже занесён Армении стоит одуматься
Последние две недели отмечены высокой интенсивностью провокаций армянской стороны как на разных участках условной границы с Азербайджаном, так и на территории, находящейся в зоне временной ответственности РМК.
Агрессивные действия армянских военных сопровождаются не менее провокационными заявлениями ереванских властей, словно соревнующихся между собой в схоластике армянской школы. Характерные черты этой школы – истеричность, лицемерие, абсурдность, инфантильность. Этакое раннее, наивное направление риторической науки, не получившее дальнейшего развития, дабы не потерять аутентичность. Совокупность этих действий самым вопиющим образом демонстрирует стремление армянской стороны сорвать мирные переговоры, а значит вступить на путь реваншизма по отношению к Азербайджану.
В свою очередь, Баку, приверженный мирному процессу, в ответ на каждую такую провокацию, кроме подавления огнем, предупреждает о последствиях. Однако изумительным образом после каждого такого предупреждения с противоположной стороны предпринимается новый диверсионный выпад. Не далее, как вчера, 24 марта, к примеру, подверглись обстрелу позиции ВС Азербайджана на разных участках условной границы, а также в Ходжавендском районе. Замечено и очередное передвижение военной техники по объездной дороге в сопровождении автомобилей российских миротворцев.
Можно прийти к заключению - армянские (и отчасти российские) власти, видимо, сочли, что количество предупреждений азербайджанской стороны обратно пропорционально готовности их исполнять. К их разочарованию, приходится отметить, что здесь вступает в силу ловушка обыденного сознания, так называемое wishful thinking, или, если по-русски, - принятие желаемого за действительное. Не будет натяжкой допустить, что чем больше массовое сознание социума привязано ко всевозможным мифам (желаемое), тем более высока вероятность попасться в эту ловушку. Но есть ли на свете социум, более страстно верящий в мифы, чем армяне? Трудно себе представить. Вот и цепляются они за каждую, как им кажется, соломинку, отсрочивающую гибель армянского проекта «миацума». Это в некоторой мере относится и к России (о ней речь ниже). На месте армян мы бы, напротив, самым серьезным образом обеспокоились именно количеством предупреждений, потому что каждое новое профилактическое, так сказать, обращение – это фиксация очередного преступления. Как и полагается, наказание будет определяться в соответствии с самым тяжким преступлением. А может быть, будет сложено по совокупности. Это уже как мы решим.
Другой фактор, укрепляющий веру Армении в возможность прохилять с заключением мира - это поддержка так называемых покровителей. А кто же покровители?
Первой приходит на ум Россия. Как видно по последним событиям, РМК активно содействует сепаратистским устремлениям армянской стороны. Но и с РФ не все так просто - она играет на Кавказе свою игру. На фоне тяжелейшего положения на украинском фронте Россия, простите за каламбур, стремится «быстрее отложить вопрос». Для этого ей не нужны ни системный мир, ни новая эскалация в Карабахе. Парадокс в том, что для этого ей не нужна даже сама Армения. Правда, учитывая затеянный ею (Арменией) откровенный троллинг ОДКБ, Москва вряд ли захочет поддержать Ереван в случае проведения Азербайджаном превентивной операции на условной границе по принуждению Армении к миру. Цель Москвы – сохранить и укрепить свое присутствие в Азербайджане (в Карабахе). А Армения и так в ее руках.
США? Визит бывшего спикера палаты представителей США Нэнси Пелоси в Ереван в сентябре прошлого года, конечно, окрылил армян, но ненадолго. Недавняя встреча лидеров Азербайджана и Армении с госсекретарем Энтони Блинкеном в Мюнхене показала, что позиция Азербайджана встретила понимание у американцев. В целом англосаксонский мир, имеющий прочные деловые связи с Азербайджаном, не заинтересован в усложнении отношений с нашей страной.
Может быть, Евросоюз? Почему же, в таком случае, Армения как огня боится брюссельского формата переговоров, настаивая на включение в них Франции?
Значит, все-таки Франция. Испытывающим неприязнь ко всему тюркскому и исламскому, стремящимся заблокировать превращение Турции в крупный газовый хаб, а Азербайджан – в транзитную территорию азиатских энергоносителей на Запад, французам, по-видимому, выгодно любое обострение, направленное против Азербайджана. Оскандалившееся на всех фронтах правительство Макрона, кажется, очень стремится к маленькой победоносной войне против Азербайджана. Руками армян? Ну это, конечно, смешно. Все-таки французы это понимают. А может быть, они сами хотят повоевать? Еще смешнее. Не собирается же десяток жандармов защищать Армению! Или Пятая республика отправит туда свои бригады? А это, надо сказать, уже не смешно. Заявить, опротестовать, нахамить Азербайджану – это пожалуйста, но умирать за армян, это уж прямо-таки mauvais ton какой-то.
А может, французы рассчитывают на еще одну силу, готовую поддержать армян. И эта сила, надо полагать, – Иран? Неужели существует ось Париж – Тегеран?  Пусть нас не смущают видовые различия либертарианцев-французов и иранских мулл-консерваторов. Вспомним, что аятолла Хомейни прекрасно долетел на правление Ираном из Парижа в Тегеран, по всей видимости, в сопровождении стюардесс Франс Эйр в коротеньких юбочках. Иран по своей сути - недоисламское государство, которое в силу постоянного стремления персидской части элит к этническому шовинизму одним боком тяготеет к антиисламизму. Их мечта -  разделить исламский и тюркский мир как нельзя удачно накладывается на аналогичные устремления французских элит. Не исключено, что Париж желал бы развернуть против Азербайджана сразу два фронта – армянский и иранский.
Но хочет ли Иран нападать на Азербайджан? В отличие от Еревана, Тегеран более прагматичен и в своей агрессии по отношению к Азербайджану дальше создания макабрических видеоклипов (что, признаемся, само по себе убийственно веселит), скорее всего, не пойдет. Ну а если пойдет, то получит достойный отпор не только от ВС Азербайджана, но и от братской ему Турции, связанной, кроме всего прочего, с нашей страной еще и Шушинской декларацией, независимо от того, кто будет стоять во главе Турецкой Республики. Кстати, помощь, еще до президентских выборов, Турции Азербайджану в ответ на возможную агрессию Ирана, вне всяких сомнений, еще больше укрепит внутренний рейтинг Эрдогана, отчего ни муллы, ни мусье не будут в восторге. Нельзя сбрасывать со счетов и фактор Южного Азербайджана. Открытая агрессия Ирана против Азербайджана может послужить триггером новой волны антиправительственных восстаний, на этот раз на национальной почве. Таким образом, попытки ослабить тюркский мир могут с высокой долей вероятности привести к его многократному усилению. А тут еще есть и Израиль…
В любом случае, будет ли использован иранский фактор, прекратит ли Россия потворствовать армянским сепаратистам или нет, у Азербайджана имеется целый арсенал высокоточного оружия, способного избирательно отрезвить армянские ВС, минуя попадание в российских миротворцев, равно как и во французских жандармов и немецких полицейских, а значит, избежать международного скандала. Разумеется, русские с немцами выразят озабоченность, французы – решительный протест. Как будто нам впервой! Мы и сами выражаем глубокую озабоченность и самый решительный протест. В этом смысле мы со всеми солидарны. Однако наша обеспокоенность и наш протест, равно как и наши действия, - легитимнее ваших, потому что на нашей стороне - международное право.
Вот и выходит, что Армения, не связанная ни с какими полноценными стратегическими союзами и не имеющая ни малейшего легитимного оправдания своим целям, в этой ситуации обречена на новую катастрофу. Тем более, что «Железный кулак» уже занесен…