Հայկական խաղաթուղթը՝ Կովկասում եվրոպական և ռուսական խաղաթղթերի կապուկում «Դժվար պատմություն» Ռիզվան Հուսեյնովի հետ
30 Մարտի 2023 11:16
Caliber.Az-ի «Դժվար պատմություն» Ռիզվան Հուսեյնովի հետ նախագծի հերթական համարում խոսվում է՝ մահմեդական Արևելքի դեմ Եվրոպայի և Ռուսաստանի քաղաքականության և դրանում հայերի դերի մասին։
Այսպես, Ռ.Հուսեյնովը պատմում է, թե ինչպես է Եվրոպան ծրագրել նոր «խաչակրաց արշավանք» ընդդեմ մահմեդական Արևելքի, մասնավորապես, Սեֆեվիների, Օսմանների և Բաբուրիդների դեմ, որոնք խոչընդոտ էին հանդիսանում Հին աշխարհի գաղութատիրական ծրագրերին. ինչպես եվրոպացիները ավերիչ պատերազմների մղեցին օսմանցիներին և սեֆեվիներին, իսկ ցարական Ռուսաստանը օգտվեց այն բարդ իրավիճակից, որում հայտնվել էր Շահ Իսմայիլ Հուսեյնը. ինչպես Սեֆյան պետության հայերն աջակցեցին Պյոտր Առաջինի կասպյան արշավին։
Բացի այդ, պատմաբանը նշում է, որ Սուգովուշանը համարվում էր՝ Աքեմենների, Սասանիների և Սեֆեվիների կայսրություններում իշխանության օրինականացման սուրբ վայր և ընդգծում է, որ եվրոպացիների և ռուսների բոլոր «փորձերը»՝ Սեֆյան կայսրության հայկական համայնքների հետ, առաջին հերթին վիրավորել են հենց հայերին.
«Այսօր «խաչակրաց արշավանքները» շարունակվում են տեղեկատվական պատերազմի տեսքով»,- ասում է Ռ. Հուսեյնովը։

Армянская карта в европейской и российской колодах на Кавказе «Непростая история» с Ризваном Гусейновым
29 Марта 2023 20:25
В очередном выпуске проекта Caliber.Az «Непростая история» с Ризваном Гусейновым» говорится о политике Европы и России против мусульманского Востока и роли в ней армян.
Так, Р. Гусейнов рассказывает, как Европа планировала новый «крестовый поход» против мусульманского Востока, в частности, против Сефевидов, Османов и Бабуридов, которые были препятствием на пути колониальных планов Старого света; как европейцы сталкивали в опустошительных войнах Османов и Сефевидов, а царская Россия воспользовалась трудным положением, в котором оказался Шах Исмаил Хусейн; как армяне Сефевидского государства поддерживали Каспийский поход Петра Первого.
Кроме того, историк отмечает, что Суговушан считался сакральным местом легитимизации власти в империях Ахеменидов, Сасанидов и Сефевидов, и подчеркивает, что все «эксперименты» европейцев и русских с армянскими общинами Сефевидской империи в первую очередь больно били по самим армянам.