Հրո երկրի մոլեգին մարտ ամիսը Ադրբեջանցիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Զբոսնելով Բաքվի փոքրկ կենտրոնական փողոցներով, մինչև վերջերս մեզանից քչերն էին կռահում, որ ավելի քան հարյուր տարի առաջ նրանց վրա դրամա է խաղացվել, որը հետո վերածվել է ողբերգության։ Իչերիշեհերում, օրինակ, կա մի տեղ, որտեղ միչև հիմա պատերի վրա մնում են գնդակների հոծ հետքեր։
1918 թվականի մարտի վերջին օրերին սկսվեցին դաշնակցական և բոլշևիկյան ջոկատների կողմից խաղաղ ադրբեջանցիների զանգվածային սպանություններ։ Վերջիններիս մեջ առաջատար դեր են խաղացել նաեւ հայերը։ Կոտորածին անմիջապես նախորդել է անհավասար զինված պայքար՝ մահմեդական մուսավաթական ջոկատների և Բաքվի խորհրդի միջև։ Ինչպես դաշնակների, այնպես էլ մյուս կուսակցությունների շարքերում զինված հայերը օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, սկսեցին սպանել խաղաղ մահմեդական բնակչությանը։ Կոտորածը հատուկ թափ ստացավ մուսուլմանական ջոկատների պարտությունից հետո։ Զգալով անպատժելիություն՝ հայերը սկսեցին հատուկ մոլեգնությամբ նետվել անզեն մարդկանց վրա։ Շուտով զանգվածային սպանությունները տարածվեցին այլ քաղաքները, այդ թվում նաև Շամախի, Գուբա և այլն։ Մենք չենք մեջբերի ջարդի սահմռկեցուցիչ մանրամասներ։ Այդ մասին արդեն բավական գրվել է։ Այդ իրադարձությունների զոհերի թիվը գերազանցել է 10 000 մարդը։ Մինչդեռ, սպանվածների ստույգ թիվը դեռ պարզված չէ։ Մինչև հիմա հայտնաբերվում են նախկինում անհայտ թաղումներ...
Հարկ է նաև իմանալ, որ հյուսիսային Ադրբեջանի ջարդերին զուգահեռ հայկական ավազակախմբերը, օգտվելով գաջարական Իրանում անիշխանության իրավիճակից՝ ասորական ջոկատների աջակցությամբ, իրականացրել են ավելի քան տաս հազար ադրբեջանցիների կոտորածը Հարավային Ադրբեջանի Ուրմիա, Խոյ, Սալմաստ և Թավրիզ քաղաքներում:
Բացի հայկական արարքների անմարդկային էությունից, 1918-ի գարնան ողբերգությունը բացահայտեց ևս մեկ նշանակալից փաստ՝ ցանկացած գաղափարախոսություն հայերի համար ծառայում է որպես ազգային բացառիկության, «ծովից ծով» հայկական պետության ստեղծման ցավոտ գաղափարների մարմնավորման առաջակալ։ Եվ եթե «Դաշնակցությունը» հանդիսանում է ազգայնական թեքումով սոցիալիստական կուսակցություն, ապա հայ բոլշևիկները, ըստ սահմանման, պետք է վեր լինեին ազգային գաղափարից։ Իրականում էլ ամեն ինչ այլ կերպ էր դասավորված։ Մուսուլմանական ջարդերի կազմակերպիչն ու ղեկավարը հայ բոլշևիկների առաջնորդ Ստեփան Շահումյանն էր։
1918-ի ցեղասպանությունը հանդիսացավ տրամաբանական շարունակությունը, և, ցավոք, ոչ վերջին միջադեպը այն ողբերգական իրադարձությունների շարքում, որոնք տեղի ունեցան ադրբեջանական ժողովրդի հետ Հարավային Կովկասում՝ հայկական նախագծի իրականացման ընթացքում։ Պատմությունը իր ակունքներից սկսվում է 19-րդ դարի առաջին կեսից, երբ Գյուլիստանի (1813թ.) և Թուրքմանչայի (1828թ.) պայմանագրերով ամրագրված Ռուսաստանի կողմից հյուսիսային ադրբեջանական խանությունների գրավման արդյունքում սկսվեցին՝ այդ հողերում Իրանից և Օսմանյան կայսրությունից հայերի զանգվածային վերաբնակեցում։
Չնայած նրան, որ Իրավանի, Նախչըվանի և Ղարաբաղի խանությունների տարածքներում բնակեցված հայերը փոքրամասնություն էին կազմում այնտեղ ապրող ադրբեջանցիների համեմատ՝ նրանց, այնուամենայնիվ հաջողվեց իրենց հովանավորների խնամակալությամբ հասնել «Հայկական մարզ» անվան ներքո վարչական բաժանման ստեղծմանը։ Եվ չնայած շուտով այդ մարզի հողերը բաժանվեցին ստեղծված Իրավանի և Ելիզավետպոլի գավառների միջև՝ Ռուսական կայսրության փաստացի քաղաքականությունը ուղղված էր այդ վայրերում և ողջ Հարավային Կովկասում հայկական բնակչության ուժեղացմանը։
Հայերը երկար ժամանակ լուռ աշխատանք էին կատարում կայսերական արքունիքի բարձր պաշտոններում իրենց ազդեցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, բայց միևնույն ժամանակ սպասում էին այն ժամանակին, որպեսզի ձեռքերը թաթախել առաջին արյան մեջ, իրենց կապել փոխադարձ երաշխավորությամբ։ Այդ ժամը նրանց ներկայացավ 1905-1907 թվականներին՝ կայսրությունում տիրող հեղափոխական իրավիճակի ֆոնին։ Օգտվելով միապետության թուլությունից՝ հայկական ավազակախմբերը Բաքվում և Իրավանում կատարեցին մահմեդական բնակչության կոտորած՝ սպանելով հազարավոր խաղաղ բնակիչների։ Կատարելով այս հանցագործությունը, ձեռքերը արյունով լվանալով, ստանալով «մարտական փորձ» և ընդլայնելով կապերը Ռուսական կայսրության հեղափոխական ուժերի հետ, հայերը 1918 թվականի մարտին՝ ադրբեջանցիների արդեն հիշատակված ցեղասպանությունն իրականացնելու համար հող ձեռք բերեցին...
Ադրբեջանցիներին ճնշելու քաղաքականությունը շարունակվել է նաև խորհրդային իշխանության գոյության ողջ ժամանակի ընթացքում։ Կենտրոնական իշխանությունը, խոսքերով հռչակելով ժողովուրդների բարեկամության գաղափարներ, իսկ իրականում էլ շարունակելով ինքնավարության քաղաքականությունը, ադրբեջանցիների նկատմամբ խտրական վերաբերմունք է անցկացրել։ Հիշենք 1920-ին Զանգեզուրի շրջանի փոխանցումը Հայաստանին, ինչպես նաև 1940-ականների վերջին Հայկական ԽՍՀ-ից ադրբեջանցիների արտաքսումը, որը դարձավ այս տարածքը մոնոէթնիկ նախագծի համար մաքրելու հաջորդ փուլը։ Տասնյակ հազարավոր արտաքսված ադրբեջանցիների դեռ չսառած օջախներում վերաբնակվեցին Սիրիայից և Լիբանանից հայ հայրենադարձներ։
Վերջին գլխավոր քարտուղար Գորբաչովի կողմից հայերի նկատմամբ թողտվությունը թույլ տվեց՝ առաջինը սանձազերծել ղարաբաղյան արյունալի հակամարտությունը, որի արդյունքը դարձավ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի քսան տոկոսի օկուպացիան։ Ցեղասպանության քաղաքականությունը շարունակվեց հակամարտության ողջ ընթացքում։ Մոլեգին հայկական ավազակախմբերը հարյուրավոր խաղաղ ադրբեջանցիների մահվան պատճառը դարձան՝ Գարադաղլիում, Խոջալիյում, Աղդաբանում, Բալլըգայայում, Բաշլըբելում և այլ բնակավայրերում։
Հայերի քաղաքականության բարբարոսական բնույթը դրսևորվեց նաև օկուպացված տարածքներում նրանց կողմից իրականացված էկոսպանության և վանդալիզմի գործողություններով և իր գագաթնակետին հասավ՝ 2020 թվականին 44-օրյա պատերազմի ժամանակ խաղաղ ադրբեջանական քաղաքներ՝ Գյանջայի, Թերթերի և Բարդայի հրթիռակոծումների տեսքով։
Սակայն, հենց այս պատերազմում, 30 տարի անց, մեր երկրին հաջողվեց ետ շրջել պատմության նենգ վեկտորը։ Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը նշանավորվեց ոչ միայն օկուպացված տարածքների վերադարձով և ազգային արժանապատվության վերաականգնմամբ, այլև հայերի ձեռքերով իրականացվող ադրբեջանական ժողովրդի ցեղասպանության դարավոր քաղաքականության ավարտով։ Այս հաղթանակը հանդիսացավ վերստասյուն՝ ադրբեջանական ժողովրդի վերածննդի, նրա պետականության ավանդույթների, ինտերնացիոնալիզմի, հավատքի և կրոնական հանդուրժողականության գործընթացում։
Դրա հետ մեկտեղ հատկանշական է, որ 1918 թվականի ողբերգական իրադարձությունների մասին պատմությունները նպատակաուղղված սերունդից սերունդ չեն փոխանցվել։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ մեր սովորույթների մեջ չէ տառապանք մշակելը, մեզ զոհի կերպար տալը։ Սակայն հայերի հետ համատեղ ապրելու հետագա փորձը և ԽՍՀՄ-ի գոյության մայրամուտին նրանց դավաճանությունը ամենայն պարզությամբ ցույց տվեցին, որ մեր պատմության արյունոտ էջերի մասին մոռանալը հանցավոր է Ադրբեջանի պետականության նկատմամբ։ Հիշողության մեջ ամրագրելով ադրբեջանական ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության տարեթվերը՝ մենք չենք ձգտում ձեռք բերել զոհի կարգավիճակ։ Սա մի կողմից՝ հարգանքի տուրք է ողբերգության զոհերի հիշատակին։ Մյուս կողմից՝ հարգանքի տուրք է պատմական արդարությանը և հայության հանցագործությունների բացահայտմանը։ Իսկ երրորդը՝ զգոնությունը պահպանելու միջոց է։ Մենք պետք է միշտ հիշենք, թե ինչպիսի միջավայրում ենք ապրում և ինչի են ընդունակ մեր հարևանները։ Այս ողբերգությունը չմոռանալու հրատապ անհրաժեշտությունը ամրագրված է 1998 թվականի փետրվարի 26-ի՝ «Ադրբեջանցիների ցեղասպանության մասին» Ադրբեջանի համազգային առաջնորդ և նախագահ Հեյդար Ալիևի հրամանագրով։ Այս հրամանագրով մարտի 31-ը հայտարարվել է Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օր։
Իսկ 2013 թվականի սեպտեմբերի 18-ին նախագահ Իլհամ Ալիևը Գուբայի ցեղասպանության հուշահամալիրի բացման արարողության ժամանակ ասել է. «Մենք գիտենք, մենք պետք է իմանանք պատմության բոլոր պահերը։ Երիտասարդ սերունդը նույնպես պետք է իմանա, թե անցյալում ինչպիսի աղետների հետ է բախվել մեր ժողովուրդը։ Այն պատճառով, որ այն ժամանակ հայկական ֆաշիզմին ճիշտ գնահատական չի տրվել, որպես հետևանք՝ պատմության տարբեր ժամանակահատվածներում հայկական ֆաշիզմը ցուցադրել է իր գիշատիչ պատկերը»։
Ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի և նրանց հովանավորների թշնամական քաղաքականության առանձին հատվածների համադրումը թույլ է տալիս դրանք դասավորել ընդհանուր պատկերի մեջ։ Բազմաթիվ արտաքին դերակատարներ ցանկանում են թուլացնել թուրքական գործոնի դերը տարածաշրջանում, ինչի համար ամենուր ոգտագործվում է ագրեսիվ և արյունահեղ ազգայնական հայկական նախագիծը: Թուրքական աշխարհի վրա անընդհատ ճնշումների պայմաններում մեր երկրներին անհրաժեշտ է ավելի ուժեղ, քան երբևէ համերաշխություն դրսևորել կենսական կարևոր շահերի բոլոր ոլորտներում։
1918-ի գարունը հարուստ էր իրադարձություններով։ Մեր ժողովրդի համար սկսելով ամենաողբերգական բնույթով, նա մայիսյան օրերի վերջին ներկայացրել է մեծ ուրախություն՝ անկախ պետության ծնունդը։ Ադրբեջանական երիտասարդ բանակի հերոսները իրենց օսմանցի զինակից եղբայրների հետ ադրբեջանական հողի վրա բարձրացրին ազատության դրոշը։ Հատկապես թուրքական ժողովուրդների միջև նման միասնություն մենք պետք է ամրապնդենք՝ հանուն մեր ազատության և արդար աշխարհի։

Памяти жертв геноцида азербайджанцев
Прогуливаясь по центральным улочкам Баку, мало кто из нас до недавних пор догадывался, что больше ста лет назад на них разыгралась драма, вылившаяся затем в трагедию. В Ичеришехер, например, есть место, где стены до сих пор хранят частые следы пуль.
В последние дни марта 1918 года начались массовые убийства мирных азербайджанцев со стороны дашнакских и большевистских отрядов. Среди последних ведущую роль также играли армяне. Непосредственно резне предшествовала неравная вооруженная борьба между мусульманскими мусаватистскими отрядами и Бакинским Советом. Вооруженные армяне, как среди дашнаков, так и других партий, воспользовавшись ситуацией, стали убивать мирное мусульманское население. Особый размах резня приобрела после поражения мусульманских отрядов. Почувствовав безнаказанность, армяне с особым остервенением бросились на безоружных людей. Массовые убийства вскоре перекинулись на другие города, в том числе Шамахы, Губу и т.д. Мы не будем приводить леденящие кровь подробности расправы. Об этом уже достаточно написано. Количество жертв тех событий превысило 10,000 человек. Впрочем, точное число убитых еще не выяснено. До сих пор обнаруживаются неизвестные ранее захоронения…
Стоит также знать, что параллельно с резней в северном Азербайджане армянские банды, воспользовавшись ситуацией безвластия в каджарском Иране, при содействии ассирийских отрядов, учинили истребление свыше десяти тысяч азербайджанцев в городах Южного Азербайджана – Урмие, Хое, Салмасе и Тебризе.
Кроме бесчеловечной сути армянский деяний, трагедия весны 1918 года выявила еще один значительный факт – любая идеология служит для армян ширмой для воплощения болезненных идей национальной исключительности, создания армянского государства «от моря до моря». И если «Дашнакцутюн» является социалистической партией националистического уклона, то армянские большевики, по определению должны были быть выше национальной идеи. На деле же все обстояло иначе. Степан Шаумян, лидер армянских большевиков, был идейным вдохновителем и руководителем мусульманской резни.
Геноцид 1918 года явился логическим продолжением, и к несчастью, не последним инцидентом в трагическом ряду событий, выпавших на долю азербайджанского народа в ходе реализации армянского проекта на Южном Кавказе. История восходит своими истоками в первую половину 19 века, когда в результате завоевания Россией северных азербайджанских ханств, закрепленных Гюлистанским (1813) и Туркманчайским (1828) договорами, на эти земли начали массово переселяться армяне из Ирана и Османской империи.
Несмотря на то, что армяне, расселенные на территориях Иреванского, Нахчыванского и Карабахского ханств, составляли меньшинство в сравнении с проживавшими там азербайджанцами, им, тем не менее, удалось добиться при попечительстве своих покровителей создания административного деления под названием «Армянская область». И хотя вскоре земли этой области были поделены между созданными Эриванской и Елизаветпольской губерниями, фактическая политика Российской Империи была направлена на усиление армянского населения в этих краях и на всем Южном Кавказе.
Долгое время армяне творили тихую работу по укреплению своего влияния в высоких кабинетах императорского двора, но в то же время ждали часа, чтобы обагрить руки первой кровью, связать себя круговой порукой. Этот час представился им в 1905-1907 гг на фоне революционной ситуации в империи. Воспользовавшись слабостью монаршей власти, армянские банды учинили расправу над мусульманским населением в Баку и в Эриване, убив тысячи мирных жителей. Совершив это преступление, омыв руки в крови, получив «боевой опыт» и расширив связи с революционными силами Российской империи, армяне обрели почву для совершения уже упомянутого геноцида азербайджанцев в марте 1918 года…
Политика притеснения азербайджанцев продолжалась и во все время существования советской власти. Центральная власть, на словах провозглашавшая идеи дружбы народов, на деле же продолжая политику самодержавия, проводила дискриминацию азербайджанцев. Вспомним передачу Зангезурского района Армении в 1920 году, а также депортацию азербайджанцев из Армянской ССР в конце 1940-х годов, ставшей очередным этапом зачистки этой территории под моноэтнический проект. В еще неостывшие очаги десятков тысяч выселенных азербайджанцев заселялись армянские репатрианты из Сирии и Ливана.
Потворство армянам последнего генсека Горбачева позволило первым развязать кровавый Карабахский конфликт, результатом которого стала оккупация Арменией двадцати процентов азербайджанской территории. Политика геноцида продолжилась в течение всей длительности конфликта. Бесноватые армянские банды стали причиной гибели сотен мирных азербайджанцев в Гарадаглы, Ходжалы, Агдабане, Баллыгая, Башлыбеле и других населенных пунктах.
Варварский характер политики армянства проявился также в деяниях экоцида, и вандализма, учиненными ими на оккупированных территориях, и достиг своего апогея в виде обстрела ракетами мирных азербайджанских городов – Гянджи, Тертера и Барды во время 44-дневной войны 2020 года.
Однако, именно на этой войне, спустя 30 лет нашей стране удалось повернуть вспять коварный вектор истории. Победа Азербайджана в Отечественной войне ознаменовала собой не только возврат оккупированных территорий и возвращение национального достоинства, но и конец столетней политике геноцида азербайджанского народа, проводимого руками армян. Эта победа явилась верстовым столбом процесса возрождения азербайджанского народа, традиций его государственности, интернационализма, веры и веротерпимости.
Вместе с тем показательно то, что рассказы о трагических событиях 1918 года не передавались из поколения в поколение в целенаправленном порядке. Это связано с тем, что не в наших обычаях культивировать страдания, придавать себе образ жертвы. Однако последующий опыт совместного проживания с армянами и их предательство на закате существования СССР со всей ясностью показали, что забывать о кровавых страницах нашей истории преступно по отношению к государственности Азербайджана. Фиксируя в памяти даты геноцида против азербайджанского народа, мы не стремимся заработать статус жертвы. Это, с одной стороны – дань памяти павшим жертвам трагедии. С другой стороны – дань исторической справедливости и разоблачение преступлений армянства. А, в-третьих - средство для сохранения бдительности. Мы всегда должны помнить в каком окружении мы живем и на что способны наши соседи. Настоятельная необходимость не забывать об этой трагедии была закреплена указом общенационального лидера и президента Азербайджана Гейдара Алиева от 26 февраля 1998 года «О геноциде азербайджанцев». Этим указом 31 марта был объявлен Днем геноцида азербайджанцев.
А 18 сентября 2013 года президент Ильхам Алиев на церемонии открытия Губинского мемориального комплекса геноцида сказал: «Мы знаем, должны знать все моменты истории. Молодое поколение также должно знать, с какими бедствиями столкнулся наш народ в прошлом. Из-за того, что в то время армянскому фашизму не была дана правильная оценка, впоследствии, в разные периоды истории армянский фашизм демонстрировал свой хищнический облик».
Сопоставление отдельных фрагментов враждебной политики армян и их покровителей к азербайджанцам, позволяет сложить их в общую картину. Очень многим внешним игрокам хочется ослабить роль тюркского фактора в регионе, для чего вовсю используется агрессивный и кровавый националистический армянский проект. В условиях непрекращающегося давления на тюркский мир, нашим странам необходимо сильнее чем когда-либо проявлять солидарность во всех областях жизненно-важных интересов.
Весна 1918 года была богата на события. Начавшись для нашего народа самым трагическим образом, она на исходе майских дней явила великую радость – рождение независимого государства. Герои юной азербайджанской армии вместе со своими османскими братьями по оружию водрузили на азербайджанскую землю знамя свободы. Именно такое единство между тюркскими народами мы должны укреплять во имя нашей свободы и справедливого мира.