«Ղազախները փողոց դուրս կգան, եթե ՀԱՊԿ-ը անցնի Հայաստանի կողմը» Caliber.Az-ը՝ Ալմաթիից և Բիշքեկից
Վերջին օրերին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակներում հանկարծ նորից հիշել են Հայաստանի մասին։ ՀԱՊԿ-ը գտնվում է հայ-ադրբեջանական սահման առաքելություն ուղարկելու մշտական պատրաստակամության մեջ։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության ներկայացուցիչ Յուրի Շուվալովը։
«Ինչ վերաբերում է հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանին, ապա կազմակերպությունը գտնվում է հայ-ադրբեջանական սահմանին Հայաստանի անվտանգությունը ապահովելու և այլ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով՝ ՀԱՊԿ-ի առաքելություն ուղարկելու մշտական պատրաստակամության մեջ։
Իր հերթին ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մնում է լարված և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության երկրներում ապակայունացման ռիսկեր է ստեղծում»։
«Կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունը պահպանվում է, որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկար տարիների հակասությունների հետևանք»,- ասել է Թասմագամբետովը՝ ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության ղեկավար կազմի և միացիալ շտաբի ընդլայնված նիստում։ Նա հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ում՝ առկա և նորից ծագող մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ մշտական աշխատանք է անցկացվում՝։
Ուշագրավ է, իհարկե, այդ ինչի՞ց է, որ հանկարծ այս ռազմական դաշինքում որոշել են ուշադրություն դարձնել Հայաստանի սպասելիքների վրա։ Եվ ոչ պակաս հետաքրքիր է, թե ինչպիսի՞ն կլինի պատասխանը Երևանի կողմից։ Եվ ընդհանրապես արդյո՞ք կլինի։ Չէ որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի հարաբերությունները կազմակերպության գլխավոր գրասենյակի հետ մշտապես զարգանում են առճակատման վարվելաձևով։ Երևանն իրեն համարում է անարժանաբար խաբված պաշտպանության ակնկալիքով (թեև ոչ ոք բուն Հայաստանի վրա չի հարձակվել և նման պլանների մասին չի հայտարարել), և մեկ անգամ չէ, որ դառը կշտամբանքներով է հանդես եկել այս ռազմական դաշինքի հասցեին։ Դրանցից մեկը վերաբերում է՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին իր զինուժը ուղարկելու ՀԱՊԿ-ի կոնկրետ չցանկանալուն, չնայած Երևանի բոլոր դիմումներին։
Սակայն այժմ ամեն ինչ չէ որ փոխվել է՝ վերջերս այս սահմանին տեղակայվել է ԵՄ առաքելությունը, որի լիազորությունները կազմում են 2 տարի։ Եվ այստեղ որտե՞ղ տեղավորել ՀԱՊԿ-ի երկրներից զինվորականներին։ Թող եվրոպացիների հետ միասին հսկե՞ն սահմանը, կողք կողքի։ Դա և՛ տարօրինակ, և՛ զվարճալի տեսք կունենար: Իսկ հիմա Հայաստանը ի՞նչ պատասխան կարող է տալ ՀԱՊԿ-ի անսպասելի համաձայությանը։
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ իրենց մտքերով կիսվել են դաշինքի պետություններից քաղաքագետները:
Ղազախստանցի վերլուծաբան Մուխթար Թայժանը նշել է, որ ծանոթ է իր հայրենակից Իմանգալի Թասմագամբետովի մեկնաբանություններին, ով վերջերս ղեկավարում է ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությանը։
«Բայց ես հույս ունեմ, որ այս կազմակերպությունը կելնի Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների սկզբունքներից, որոնք իրենց մեջ ներառում են, իհարկե, և Ղարաբաղը։ Հետևաբար ես մի փոքր վհատված եմ նման հայտարարություններից։ Չէ որ, ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին, ապա բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը վաղուց արդեն ստորագրված են, և այդ տարածքը հանդիսանում է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը։ Եվ այստեղ այլեւս քննարկելու բան չկա։
Ինչպես ինձ է թվում և ես դա տեսնում եմ, հարկավոր է պարզապես խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ փոխադարձ սահմանների ճանաչմամբ, ՄԱԿ-ի կանոնադրության շրջանակներում։ Որովհետեւ ՄԱԿ-ը՝ Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության եւ անխախտելիության մասին մի քանի բանաձևեր է ընդունել։
Իսկ ՀԱՊԿ-ն ապագայում, ես մեծ հույս ունեմ, չի գործի Հայաստանի կողմից։ Ինչպես նաև մինչ այսօր չի գործել։ Իսկ եթե ՀԱՊԿ-ը մտադիր է հանդես գալ Հայաստանի կողմից, կարծում եմ, որ, օրինակ, մեր երկրում սա վրդովմունքի փոթորիկ կառաջացնի։ Բոլոր ղազախները դուրս կգան փողոց, եթե ՀԱՊԿ-ը անցնի Հայաստանի կողմը։ Ուստի, ինչպես մենք ենք ասում, Աստված մեզ փրկի նման որոշումից»,- հայտարարել է Թայժանը։
Ինչպես իր հերթին նշել է քաղաքական փորձագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, Ղրղզ-ռուսական Սլավոնական Համալսարանի (Բիշքեկ) պրոֆեսոր Ասկար Ջակիշևը, Ուկրաինայում իրադարձությունների հետ կապված, Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները դադարել են լինել անկախ և կոնֆլիկտի մեկուսացված կետ, այլ դարձել են հավաքական Արևմուտքի և Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական առճակատման օղակներից մեկը։
«Եվ խնդիրների այս հավաքածուն դառնում է ևս մեկ կետ, որտեղ հավաքական Արևմուտքը ցանկանում է Ռուսաստանի համար ստեղծել լարվածության օջախ: Կովկասում Արեւմուտքի ակտիվությունը բնականաբար առաջացնում է Ռուսաստանի մտահոգությունը։ Այս կապակցությամբ չի կարելի անտեսել մարդկային գործոնը՝ ի դեմս ՀԱՊԿ-ի նոր ղեկավար Թասմագամբետովի, ով, ինչպես տեսնում ենք, լի է ուժով, էներգիայով և հեռու գնացող քաղաքական հավակնություններով, և հետևաբար չի պատրաստվում պասիվ մնալ ՀԱՊԿ-ի ղեկավարի պաշտոնում»,- ասում է պրոֆեսորը։
Նրա կարծիքով, Ռուսաստանի տարածքի ուրվագծով անկայունության օջախների ստեղծումը տեղի է ունենում՝ Ֆինլանդիայից և Շվեդիայից, Բալթիից և Լեհաստանից, Մոլդովայից (Մերձդնեստր), Ադրբեջանից և Հայաստանից, և հետո, եթե ստացվի, Կենտրոնական Ասիայի հանրապետություններից։
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի գոտուն, ապա այստեղ հավաքական Արևմուտքը՝ Հայաստանից Ռուսաստանին, ինչպես նաև նրա ռազմակայանը, դուրս մղելու խնդիր է դնում, ինչը Ռուսաստանի համար անընդունելի է և չի բխում Իրանի շահերից»,- եզրափակել է Ջաքիշևը։

«Казахи выйдут на улицы, если ОДКБ встанет на сторону Армении»
В последние дни в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) вновь вдруг вспомнили об Армении. ОДКБ находится в постоянной готовности направить миссию на армяно-азербайджанскую границу. Об этом заявил представитель секретариата ОДКБ Юрий Шувалов.
«Что касается кавказского региона коллективной безопасности, то организация находится в постоянной готовности направить миссию ОДКБ на армяно-азербайджанскую границу в интересах обеспечения безопасности Армении и оказать иные меры помощи», — сказал он.
В свою очередь генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов заявил, что «ситуация в Нагорном Карабахе остается напряженной, и создает риски дестабилизации в странах Организации Договора о коллективной безопасности».
«Сохраняется напряжённость в кавказском регионе, как следствие многолетних противоречий между Арменией и Азербайджаном», - сказал Тасмагамбетов на расширенном совещании руководящего состава секретариата и объединенного штаба ОДКБ. Он заявил, что в ОДКБ проводится постоянная работа над совершенствованием механизма противодействия существующим и вновь возникающим вызовам и угрозам.
Любопытно, конечно, с чего вдруг в этом военном блоке решили обратить внимание на чаяния Армении? И не менее интересно, каким будет ответ на это со стороны Еревана? И будет ли вообще? Ведь в последние несколько лет взаимоотношения Армении с головным офисом организации постоянно складываются в конфронтационной манере. Ереван считает себя незаслуженно обманутым в надеждах на защиту (хотя на саму Армению никто не нападал и о планах таких не заявлял), и не раз выступал с горькими упреками в адрес этого военного блока. Один из них касался конкретно нежелания ОДКБ прислать своих военных на армяно-азербайджанскую границу, невзирая на все обращения Еревана.
Однако теперь-то всё поменялось - с недавних пор на этой границе разместилась миссия ЕС, полномочия которой составляют 2 года. И куда же тут девать военных из стран ОДКБ? Пусть мониторят границу на пару с европейцами, рядышком? Это выглядело бы и странно, и смешно. И что же теперь может ответить Армения на неожиданное согласие ОДКБ?
Своими соображениями на этот счет поделились с Caliber.Аz политологи из государств блока.
Казахстанский аналитик Мухтар Тайжан отметил, что знаком с комментариями своего соотечественника Имангали Тасмагамбетова, который с недавнего времени возглавляет секретариат ОДКБ.
«Но я очень надеюсь, что эта организация будет исходить из принципов международно признанных границ Азербайджана, включающего в себя, конечно, и Карабах. Поэтому я немного обескуражен такими заявлениями. Ведь в том, что касается Карабаха, уже все необходимые документы давно подписаны, и эта территория является составной частью Азербайджана. И больше там обсуждать нечего.
Как мне кажется и видится, нужно просто заключить мирный договор с признанием взаимных границ в рамках хартии ООН. Потому что ООН несколько раз принимала резолюции о неприкосновенности и нерушимости международно признанных границ Азербайджана.
И ОДКБ выступать на стороне Армении, я очень надеюсь, в будущем не станет. Как и не выступала до сегодняшнего дня. Если же ОДКБ вознамерится выступить на стороне Армении, я думаю, что в нашей стране, например, это вызовет бурю негодования. Все казахи выйдут на улицы, если ОДКБ встанет на сторону Армении. Поэтому, как у нас говорят, убереги Господь от такого решения», - заявил Тайжан.
Как отметил в свою очередь политический эксперт, доктор исторических наук, профессор Кыргызско-Российского Славянского университета (Бишкек) Аскар Джакишев, в связи с событиями в Украине ситуация вокруг Карабаха и отношения между Арменией и Азербайджаном перестали быть самостоятельной и изолированной точкой конфликта, а стали одним из звеньев геополитического противостояния коллективного Запада и России.
«И этот комплекс проблем становится еще одной точкой, где коллективный Запад хочет создать для России очаг напряженности. Повышенная активность Запада на Кавказе, естественно, вызывает озабоченность России. В этой связи нельзя игнорировать человеческий фактор в лице нового главы ОДКБ Тасмагамбетова, который, как нам представляется, полон сил, энергии и далеко идущих политических амбиций, и поэтому не собирается пассивно пребывать в должности главы ОДКБ», - говорит профессор.
По его мнению, создание очагов нестабильности по контуру территории России происходит от Финляндии и Швеции, Балтии и Польши, Молдовы (Приднестровья), Азербайджана и Армении, и далее, если получится, в республиках Центральной Азии.
«Что касается зоны Карабаха, здесь коллективный Запад ставит задачу вытеснения России, а также ее военной базы из Армении, что неприемлемо для России и не в интересах Ирана», - заключил Джакишев.