Սիրո դաժան խոսքեր Ռուսական ուղերձները Երևանին
Վերջին օրերին, Կրեմլից պաշտոնական Երևանի արագացող տարաբաժանման ֆոնին՝ Հայաստանի վրա Ռուսաստանի դիվանագիտական ճնշումը բացահայտ ուժեղացել է։ Առաջ անցնելով, կարող ենք եզրակացնել, որ Կրեմլի հռետորաբանության ընդհանուր երանգը բացահայտում է ծագած մարտահրավերների առաջ Մոսկվայի որոշակի շփոթությունը: Համենայնդեպս ուշադրություն է գրավում բացահայտ մանիպուլյատիվ գործելակերպով անորոշ ձևակերպումների համադրությունը։ Այժմ հերթականությամբ։
Ապրիլի 7-ին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հարցազրույց է տվել հայկական լրատվամիջոցներին։ Դիվանագետը սկսել է բավականին փքուն ձևով. «Կար և կա նրա ըմբռնումը, որ մեր հարաբերությունները պետք է զարգանան այնպիսի բնույթով, որպեսզի առավելագույն աստիճանով համապատասխանեն մեր երկրների շահերին, նպաստեն այն խնդիրների լուծմանը, որոնք կանգնած են մեր երկրների առջև։ Ես կարծում եմ, որ այս առումով դժվար է խոսել տարաձայնությունների մասին»։
Չափազանցություն չի լինի եզրակացնել, որ նման դասական դիվանագիտական հռետորաբանությունը, տարաձայնությունների իր ընդգծված անհամոզիչ ժխտողականությամբ բացահայտում է ոչ այլ ինչ, քան հենց խորը պառակտումներ:
Սակայն գլխավորը, Կոպիրկինի կարծիքով, ոչ թե այդ մարտահրավերների առկայությունն է, այլ «երկու կողմերից՝ այս մարտահրավերներին պատշաճ արձագանքելու, դարերի ընթացքում կազմավորված և ոչ այնքան պետությունների, որքան ժողովուրդների, մարդկանց փոխհարաբերությունների հետ կապված այդ հարաբերությունները, մարդկանց միջև փոխհարաբերությունները պահապանելու քաղաքական կամքի առկայությունն է»։
Կարող ենք, իհարկե, սխալվել, բայց այստեղ դեսպանը, այսպես ասած, զգուշությամբ է մոտենում Երեւանում հատուկ համառության դեպքում Ռուսաստանում հայկական սփյուռքի դեմ հնարավոր բռնաճնշումների հեռանկարին։
Այնուհետև նա, ավելի հստակ է ուրվագծում խնդիրը. «Եթե վերցնենք դիրքորոշումներում տարբերությունների կոնկրետ օրինակը, ապա դա տարածաշրջանի գործերում երրորդ դերակատարների ակտիվ ներգրավումն է։ Այստեղ Մոսկվան ունի այս բաների վերաբերյալ իր տեսակետը, որը նա չի թաքցնում։ Մասնավորապես, կողմերը տարբեր մոտեցումներ ունեն Հայաստանում ԵՄ-ի դիտորդական առաքելության գործունեության նկատմամբ»։
Բայց հետո Կոպիրկինը կրկին «ընկրկում է». «Մենք մեր դիրքորոշումը, այդ թվում նաև բարձր քաղաքական մակարդակով, միանշանակ արտահայտել ենք, բայց, կրկնում եմ, սա երկու ինքնիշխան պետությունների միջև մեր հարաբերությունների մի մասն է, որը, համոզված եմ, չի դիպչում մեր հարաբերությունների հիմնական սկզբունքներին»։
Եվ վերջապես, բառացիորեն արդարանալով նախորդ արտահայտությունների չափազանց կոմպլեմենտար տոնայնության համար, նա փորձում է, ինչպես ասում են, սեղմել պտուտակները, բայց և հապճեպ ընդգծել, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմական համագործակցությունը կասկածի տեղիք չի տալիս։
«102-րդ ռազմաբազան շարունակում է գործել, մեր սահմանապահների թիվն ավելացել է, հայ-ադրբեջանական սահմանի շրջաններում կան դիտակետեր։ Անշուշտ, Ղարաբաղում մեր խաղաղապահ ուժերը հանդիսանում են տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոն։ Ցավոք, ժամանակ առ ժամանակ զորախմբի հասցեին հնչում են քննադատական արտահայտություններ, սակայն դա չի ժխտում այն փաստը, որ այն հանդիսանում է Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության և ապրելակերպի ապահովման գործում առանցքային գործոն։ Նույնիսկ հիմա, երբ «միջանցքը» փակ է, խաղաղապահները չափազանց կարևոր դեր են խաղում հումանիտար ճգնաժամը կանխելու գործում, օգնելով այնտեղ հասցնել կենսական նշանակություն ունեցող բեռներ և ապրանքներ»։
Առկա է բոլոր հայերի ցավոտ տեղ՝ տխրահռչակ «անվտանգության հարցը» քերծելու ցանկություն։ Եվ եթե դեսպանը դա արեց չափազանց դիվանագիտորեն, ինչպես և դա պետք է, ապա Հայաստանի վրա ռուսական ճնշման հաջորդ դերակատարը պարզապես քարը քարի վրա չթողեց միջպետական ֆորմալ ռեւերանսից։ Խոսքը փորձագետ Ալեքսանդր Արտամոնովի մասին է։ Հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում նա արտահայտվել է այն ոգով, որ եթե հայերը չեն ցանկանում Ռուսաստանի ներկայությունը տարածաշրջանում, ապա պետք է պատրաստ լինեն նրան, որ ապրելու են Իրավանի խանությունում, որի հողի վրա, փաստորեն և, կառուցվել է հայկական պետությունը։ Նա նաեւ հայտարարել է, որ ռուս խաղաղապահների փաստացի բացակայության դեպքում ադրբեջանցիները հայերին արագ կհիշեցնեն Խոջալուի մասին։
Սա, իհարկե, հռետորական հնարք է։ Ռուս քաղաքագետները, ինչպես նաև այս երկրի իշխանությունների ներկայացուցիչները գիտեն, որ Ադրբեջանը հեռու է խաղաղ բնակչության շրջանում արյունահեղություն կազմակերպելու մտքից, սակայն այս մտացածին սպառնալիքը օգտագործում են որպես հայ հասարակության վրա ճնշում գործադրելու ամենահասարակ գործիք։ Ուղերձը պարզ է՝ բացի Ռուսաստանից ձեզ ոչ ոք չի փրկի, ինչ էլ որ ձեզ խոստանան։
Նման հնարքի ծայրահեղ կոշտությունը, թերեւս, վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում իր ազդեցության պահապանման համար իրական լծակները գնալով Մոսկվայի մոտ ավելի են քչանում։ Նման եզրակացության է հրում նաև անցյալ շաբաթ, «Դիվանագիտություն-ալֆա. ներկայի մարտահրավերները և ապագայի պատկերը» համաժողովին մասնակցելու համար Երևան ժամանած ռուս քաղաքագետ, ՄՄՀՊՀ-ի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովի հայտարարությունները։ Միջոցառումից հետո Մարկեդոնովը աչքի է ընկել հայկական մամուլում մի շարք հայտարարություններով, որոնք կրում են որոշակի ներողություն խնդրող բնույթ։ Հայկական շահերի վաղուցվա լոբբիստը կարծես թե ներողություն է խնդրում նոր իրողություններում դրանք առաջ մղելու անհնարիության համար։
Փորձագետը անկեղծորեն դժգոհել է նրանից, որ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի առաջնահերթության պայմաններում Ռուսաստանը չի կարող «Հայաստանին տալ այն, ինչը նա ուզում է»։ Նա նաև հայտարարել է, որ «չարժե հայ-ռուսական հարաբերությունների վիճակը բնորոշել որպես ճգնաժամ կամ փակուղի, խոսքը խնդրահարույցության, և՛ ընդհանրապես տարածաշրջանում, և՛ երկողմ հարաբերություններում իրավիճակը այլ կերպ գնահատելու փորձերի մասին, և այլն»։
Պարզաբանելով միտքը՝ քաղաքագետն ասել է, որ Ռուսաստանը չի ցանկանում երկրորդ ճակատի բացելը և Թուրքիային ու Ադրբեջանին ինչ-որ հակառուսական կոալիցիայի մեջ ներքաշելը։ «Հայաստանը լուծում է ավելի շատ, միգուցե, համեստ խնդիրներ, և դա ոչ վատ է, ոչ լավ։ Մենք տարբեր ենք ծավալով, ունենք տարբեր օպտիկա»,- Երևանի համար տխուր իրականություն է արձանագրել Մարկեդոնովը։
Սկսելով առողջության համար կենացով, սիրաշահելով հայկական ինքնասիրությունը և հարգանք դրսևորելով հանրապետության ինքնիշխան շահերի նկատմամբ՝ փորձագետը դեսպանի հետ համահունչ մատնանշում է Հայաստանի կախվածությունը, ինչպես սիրում են կրկնել Երևանում, «էկզիստենցիալ ռիսկերից»։ «Ի՞նչ է ուզում Երևանը։ Երևանը ուզում է որոշակիություն, ռուսական հստակ աջակցություն հայկական կողմից ձեռնարկվող գործողություններին և պաշտպանություն, երբ նա դեմ առ դեմ մենակ մնա Բաքվի և Անկարայի հետ։ Ի՞նչ է ուզում Ռուսաստանը։ Նույնպես որոշակիություն, որպեսզի Երևանը չփորձի վարել դիվերսիֆիկացված քաղաքականություն և փոխհատուցել որոշ խնդիրներ, որոնք Երևանի տեսանկյունից առաջանում են Հայաստանի ազգային անվտանգության ոլորտում, որպեսզի Հայաստանը լինի միայն Ռուսաստանի հետ և չնայի, առաջին հերթին դեպի Արևմուտք։ Դիրքորոշումներում ծագում են որոշակի տարաձայնություններ»,- Մարկեդոնովը փորձել է հայերին մի թեթև վախեցնել։
Դրա հետ մեկտեղ նա ընդգծել է, որ Սերգեյ Լավրովի հետ Արարատ Միրզոյանի վերջին հանդիպումից հետո, որը տեղի ունեցավ հայ նախարարի Մոսկվա այցի չեղարկման պատճառով դադարից հետո (2022թ. դեկտեմբերին), որոշակի առաջընթաց այնուամենայնիվ կա։ «ՀԱՊԿ-ի առաքելությունը, օրինակ։ Դեռ մեկ ամիս առաջ երկու կողմից ինչ կծու խոսքեր էին ասվում, իսկ հիմա հռետորաբանության որոշ շեշտադրումները մեղմացել են»,- կարծում է մոսկվացի փորձագետը։
Ինչպես տեսնում եք, այստեղ Մարկեդոնովը նորից քաղցրաբլիթ է առաջ քաշել՝ ընթացքում խոստովանելով, որ Ռուսաստանի հասցեյին Հայաստանի «հեգնանքները» իբր ընդունված կարգ է, ինչը, պետք է խոստովանել, «սյուզերան-վասալ» հարաբերությունների համատեքստում ինչ-որ տեղ չի համապատասխանում կայսերական մտածելակերպի տրամաբանությանը։
Այնուամենայնիվ, անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի հարցին՝ Մարկեդոնովը թույլ տվեց մի շատ հետաքրքիր վերապահում. «Այս կազմակերպությունը միջպետական է։ Բացի Ռուսաստանից ու Հայաստանից, կան մի քանի երկրներ, որոնք ունեն իրենց մոտեցումները, յուրաքանչյուրն ունի իր լուրջ բեռը»,- ճշտում է քաղաքագետը։ Մարկեդոնովը չբացառեց, որ սեփական դժվարությունների բացակայության դեպքում ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները, հնարավոր է, իրենց լրաբեռնեին Հայաստանի խնդրով, «բայց նրանք չեն ուզում, փորձում են իրենց հեռու պահել»։
Ուշագրավ է, որ առաջին անգամ Ռուսաստանի ներկայացուցիչների կողմից, թեև ոչ պաշտոնական, բայց, իհարկե, Կրեմլին մոտ կանգնած, բարձրաձայնվում է ՀԱՊԿ երկրների միջև կոնսենսուսի հետ կապված խնդիրների առկայության մասին։
Միանգամայն հնարավոր է թույլ տալ ենթադրություն, որ, հավանաբար, ՀԱՊԿ-ի կուլուարներում Ռուսաստանը հորդորում է անդամ մյուս երկրներին՝ համոզելու նրանց իրենց զինվորականներին ուղարկել Հայաստան՝ ռուսական կոնտինգենտը համալրելու համար, որը, ամենայն հավանականությամբ, ուկրաինական պատերազմի պայմաններում չի բավարարում։ Եվ այստեղ Ռուսաստանը կանգնում է խնդրի առաջ։ Բելառուսը, ամենայն հավանականությամբ, չի դիտարկում նման գործողություններ՝ ինչպես Ադրբեջանի հետ բարեկամական հարաբերությունների, այնպես էլ ուկրաինական հակամարտության պայմաններում իր բանակը առավելագույն մարտական պատրաստության վիճակում պահելու անհրաժեշտության պատճառով, ներառյալ քանակական գործոնը։ ՀԱՊԿ մնացած երկրներից, որոնք հիպոթետիկորեն ընդունակ են զորքեր ուղարկել, երկուսը` Ղազախստանն ու Ղրղզստանը, թյւրքական են: Դժվար թե Հայաստանը, այո և ինքը՝ Ռուսաստանը, ցանկանան թուրքական կոնտինգենտի առկայությունը, քանի որ դա կնշանակի սեփական ձեռքերով կուտակում ստեղծել Հայաստանում թուրքական ապագա ռազմական ներկայության համար։ Այսպիսով, բացառման մեթոդով ՀԱՊԿ միակ երկիրը, որի ռազմական ներկայությունը Ռուսաստանն ու նրա արբանյակը կարող էին հանդուրժել Ադրբեջանի հետ սահմանին՝ Տաջիկստանն է։ Այստեղ մենք թույլ կտանք զգուշավոր ենթադրություն, որ Իլհամ Ալիևի և Էմոմալի Ռահմոնի կողմից՝վերջերս Ադրբջանի նախագահի Դուշանբե կատարած այցի ժամանակ քննարկված այլ հարցերի թվում, հավանաբար, դիտարկվել է նաև այդ հեռանկարի հարթեցման հարցը։
Ամփոփելով Մարկեդոնովի հայտարարությունները՝ մեջբերենք նրա խորհուրդը Հայաստանի իշխանություններին, որ «պետք է հաճախակի հանդիպել»։ «Երբ կան դադարներ, դրանք հաճախ լրացվում են ոչ թե առաջին դեմքերով, ոչ թե պաշտոնյաներով, այլ տարբեր խաղացողներով, ովքեր ունեն իրենց շահերը, իրենց պատվիրատուները, և ձևավորվում է ոչ այնքան հաճելի տեղեկատվական միջավայր։ Այն ձևավորում է ոչ Երևանը, ոչ Մոսկվան, խաղի մեջ են մտնում Տելեգրամները, բլոգերները, ֆեյսբուքականները, տարբեր գործող քաղաքական գործիչներ, Թուրքիան Ադրբեջանի հետ, ձևավորելով տեղեկատվական աղմուկ, որի մեջ եփելը տհաճ է։ Խնդիրներ միշտ էլ լինում են, միասին դրանք կհաղթահարենք»,- բարեկամական ձեռք է մեկնում փորձագետը։
Հերթական անգամ Թուրքիային և Ադրբեջանին օգտագործելով որպես հայերի համար գլխավոր սպառնալիք, Մարկեդոնովը կարծես թե Երևանը կանգնեցրեց փաստի առաջ՝ «մենք միասին կհաղթահարենք դրանք»։ Արդյոք այս շրջանառությունը մանիպուլյատիվ ճնշում է, թե Մոսկվայի և Երևանի միջև չասված համաձայնության փաստի հասարակ արձանագրում, ցույց կտա ժամանակը։ Դրանով հանդերձ, ընդհանուր առմամբ, ռուս փորձագետի արտահայտությունների տոնայնությունը ավելի շուտ արտահայտում է հայ հասարակությանը հավատարմության անհրաժեշտության մեջ համոզելու անվստահությունը։ Սա լավ զգացել է հեռուստաալիքներից մեկի հայ լրագրողը (լրագրողի անվան և ալիքի անվան մասին տեղեկություն չունենք, քանի որ ցանցում շրջանառվող տեսանյութը հաղորդման կարճ դրվագ է և տևում է երկու րոպեից պակաս), ով բառացիորեն, հակառակ լրագրողական էթիկայի բոլոր սկզբունքներին, կոպտորեն ճնշում գործադրեց փորձագետի վրա՝ իր ամբողջ տեսքով ցույց տալով, որ նա «անհեթեթություն է մանրացնում և ասելու բան չունի» և, ընդհանրապես «եկել է, որ մեր ականջներին լապշա կախի»։ Նման պայմաններում փորձագետին «կռահած» լրագրողը պատվի խնդիր համարեց չլսել զրուցակցին՝ ընդհատելով նրան խոսքի մեջտեղում և փորձելով ստիպել նրան պատասխանել «այո կամ ոչ» ոգով, կարծես թե ՄՄՀՊԻ-ի պրոֆեսորը լիազորված է նման հարցերին պատասխանելուն:
Ինչպես արդեն նշվել է վերևում, ռուսական «փորձագիտական-դիվանագիտական դեսանտի» հռետորաբանությունը դես ու դեն է ընկնում Երևանի ականջները շոյող հայկական կողմի շահերի ճանաչման և նրան էլ բացահայտ վախեցնելու միջև։ Ցույց տալով, սակայն, ՀՀ-ի ոչ բարեկամական քաղաքականության կոնկրետ գործողությունների ծրագրի ակնհայտ բացակայությունը։ Մնում է ենթադրել, որ վերջինս, որսալով այս նրբերանգը, կշարունակի շարժվել դեպի երրորդ դերակատարները։ Այնուամենայնիվ, հաճախ խոսքերն անհրաժեշտ են միայն նրա համար, որպեսզի թաքցնել մտադրությունները։ Թե ինչ միջոցներով է Ռուսաստանը ապահովելու իր կովկասյան վասալի հավատարմությունը, կիմանանք մոտ ապագայում։
Ոչ մի դեպքում ռուս դիվանագետների և փորձագետների հետ չհամաձայնվելով «թուրքական սպառնալիքի» հարցում, միևնույն ժամանակ արձանագրում ենք, որ Փաշինյանի թիմի սիրախաղը եվրոպական առաքելությունների, ինչպես նաև Իրանի հետ, միայն խորացնում է առանց այն էլ ծանր իրավիճակը Հարավային Կովկասում, որի պայթյունի դեպքում Հայաստանը կդարձնի մարտի դաշտ, վերջ կդնի նրա պետականությանը և, ի տարբերություն երևակայական «թուրքական էկզիստենցիալ սպառնալիքի», իրականում հարյուր հազարավոր հասարակ հայերի կդնի գոյատևման եզրին։

Жесткие слова любви Российские месседжи Еревану
На фоне стремительно ускоряющегося дистанцирования официального Еревана от Кремля в последние дни российское дипломатическое давление на Армению явно усилилось. Забегая вперед, можно сделать вывод, что общая тональность кремлевской риторики обнаруживает некоторую растерянность Москвы перед возникшими вызовами. Во всяком случае обращает на себя внимание сочетание расплывчатости формулировок с откровенно манипулятивными приемами. Теперь по порядку.
7 апреля посол РФ в Армении Сергей Копыркин дал интервью армянским СМИ. Дипломат начал весьма витиевато: «Было и есть понимание того, что наши отношения должны развиваться таким образом, чтобы в максимальной степени соответствовать интересам наших стран, содействовать решению тех задач, которые стоят перед нашими странами. Я думаю, что в этом отношении говорить о разногласиях сложно».
Не будет преувеличением заключить, что такая классическая дипломатическая риторика в своем подчеркнуто неубедительном отрицании разногласий обнаруживает не что иное, как именно глубокие разногласия.
Однако главное, по мнению Копыркина, не наличие этих вызовов, а «присутствие политической воли с обеих сторон должным образом реагировать на эти вызовы, сохранять тот стержень отношений, те базовые принципы, которые формировались в течение веков и имеют отношение не столько к государствам, сколько к народам, взаимоотношениям между людьми».
Можем, конечно, ошибаться, но здесь посол как бы осторожно подбирается к перспективе возможных репрессий к армянской диаспоре в России в случае особой строптивости Еревана.
Далее он, наконец, более ясно обозначает проблему: «Если брать конкретный пример разницы в позициях, то это активное вовлечение третьих игроков в региональные дела. Здесь у Москвы есть свой взгляд на эти вещи, который она не скрывает. В частности, стороны по-разному подходят к деятельности наблюдательной миссии Евросоюза в Армении».
Но следом Копыркин опять идет «на попятную»: «Нашу позицию мы, в том числе на высоком политическом уровне, однозначно высказывали, но, повторяю, это часть наших взаимоотношений двух суверенных государств, которая, убежден, не затрагивает базовые принципы наших отношений».
И наконец, словно оправдываясь за чересчур комплиментарный тон предыдущих высказываний, он пытается, что называется, подкрутить гайки, но и поспешно подчеркнуть, что военное сотрудничество России и Армении не вопрос сомнений.
«Продолжает действовать 102-я военная база, увеличилась численность наших пограничников, в районах армяно-азербайджанской границы имеются наблюдательные посты. Безусловно, наши миротворческие силы в Карабахе являются важным фактором обеспечения региональной безопасности. К сожалению, время от времени в адрес военной группировки звучат критические замечания, но это не отменяет того факта, что это является ключевым фактором обеспечения безопасности и образа жизни армянского населения Карабаха. Даже сейчас, когда «коридор» закрыт, миротворцы играют чрезвычайно важную роль в предотвращении гуманитарного кризиса, помогая доставлять туда жизненно важные грузы и продукты».
Налицо желание царапнуть больное место всех армян – пресловутый «вопрос безопасности». И если посол это сделал предельно дипломатично, как ему это и положено, то следующий актор российского прессинга на Армению просто не оставил от формального межгосударственного пиетета камня на камне. Речь идет об эксперте Александре Артамонове. В интервью одному из каналов он высказался в том духе, что если армяне не хотят присутствия России в регионе, то должны быть готовы к тому, что будут жить в Иреванском ханстве, на чьей земле, собственно, и было построено армянское государство. Он также заявил, что в отсутствие-де российских миротворцев азербайджанцы быстро напомнят армянам про Ходжалы.
Это, конечно, риторический прием. Российские политологи, как и представители власти этой страны, знают, что Азербайджан далек от мысли устраивать кровопролитие среди мирного населения, однако используют эту мнимую угрозу в качестве простейшего инструмента давления на армянское общество. Посыл простой – кроме России вас никто не спасет, что бы вам ни обещали.
Сама предельная жесткость подобного приема, возможно, свидетельствует о том, что реальных рычагов для сохранения своего влияния в Армении у Москвы остается все меньше. На подобный вывод наталкивают и заявления российского политолога, ведущего научного сотрудника Института международных исследований МГИМО Сергея Маркедонова, прибывшего на прошлой неделе в Ереван на конференцию «Дипломатия - альфа: вызовы настоящего и образ будущего». После мероприятия Маркедонов отметился рядом заявлений в армянской прессе, которые носят несколько извиняющийся характер. Давний лоббист армянских интересов как будто просит прощения за невозможность продвигать их в новых реалиях.
Эксперт откровенно сетовал на то, что в условиях приоритетности ситуации в Украине Россия не может «дать Армении, что та хочет». Он также заявил, что «не стоит определять состояние армяно-российских отношений как кризис или тупик, речь идет о проблемности, попытках по-разному оценить и ситуацию в регионе в целом, и в двусторонних отношениях, и так далее».
Уточняя мысль, политолог сказал, что Россия не желает открытия второго фронта и втягивания Турции и Азербайджана в какую-то антироссийскую коалицию. «Армения решает более, может быть, скромные задачи, и это не плохо и не хорошо. Мы разные по объему, у нас разная оптика», - констатировал печальную для Еревана реальность Маркедонов.
Начав за здравие, потрафив армянскому самолюбию и выказав почтение к суверенным интересам республики, эксперт в унисон послу без обиняков указывает на зависимость Армении от, как любят повторять в Ереване, «экзистенциальных рисков». «Что хочет Ереван? Ереван хочет определенности, четкой поддержки Россией предпринимаемых армянской стороной действий и защиты, когда она остается один на один с Баку и Анкарой. Что хочет Россия? Тоже определенности, чтобы Ереван не пытался проводить диверсифицированную политику и компенсировать некоторые проблемы, которые, с точки зрения Еревана, возникают в области нацбезопасности Армении, чтобы Армения была только с Россией и не смотрела в сторону Запада в первую очередь. Возникают определенные расхождения в позициях», - попытался мягко попугать армян Маркедонов.
Вместе с тем он подчеркнул, что после недавней встречи Арарата Мирзояна с Сергеем Лавровым, состоявшейся после некоторой паузы из-за отмены визита армянского министра в Москву (в декабре 2022 года), определенные подвижки все же есть. «Миссия ОДКБ, например. Еще месяц назад какие колкости говорили с обеих сторон, а теперь некоторые акценты риторики смягчились», - считает московский эксперт.
Как видим, здесь Маркедонов вновь протянул пряник, между делом признав, что «колкости» со стороны Армении в адрес России - это якобы в порядке вещей, что, надо признать, несколько выбивается из логики имперского мышления в контексте отношений «сюзерен – вассал».
Впрочем, касаясь вопроса ОДКБ, Маркедонов допустил весьма любопытную оговорку: «Это организация межгосударственная. Помимо России и Армении, там есть несколько стран, имеющих свои подходы, каждая из них имеет свою серьезную нагрузку», - уточняет политолог. Маркедонов не исключил, что в случае отсутствия собственных сложностей страны-члены ОДКБ, возможно, подгрузили бы себе проблему Армении, «но они не хотят, пытаются от этого дистанцироваться».
Любопытно, что впервые представителями России, пусть неофициальными, но, безусловно, близкими к Кремлю, озвучивается наличие проблем с консенсусом среди стран ОДКБ.
Вполне можно позволить предположение, что, вероятно, в кулуарах ОДКБ Россия увещевает другие государств-члены с целью убедить их отправить своих военных в Армению, дабы дополнить российский контингент, которого в условиях войны в Украине, скорее всего, не хватает. И здесь Россия сталкивается с проблемой. Беларусь с большой долей вероятности не рассматривает такие действия - как в силу дружественных отношений с Азербайджаном, так и из необходимости в условиях украинского конфликта поддерживать свою армию в состоянии максимальной боеготовности, включая количественный фактор. Из оставшихся стран ОДКБ, гипотетически способных послать войска, две – Казахстан и Кыргызстан являются тюркскими. Вряд ли Армения, да и сама Россия захочет присутствия тюркского контингента, так как это означало бы своими руками создать задел для будущего тюркского военного присутствия в Армении. Таким образом, методом исключения, единственной страной ОДКБ, чье военное пребывание Россия и ее сателлит могли бы терпеть на границе с Азербайджаном - это Таджикистан. Здесь мы допустим осторожное предположение, что среди прочих вопросов, обсуждавшихся Ильхамом Алиевым и Эмомали Рахмоном в ходе недавнего визита президента Азербайджана в Душанбе, вероятно, рассматривался и вопрос нивелирования этой перспективы.
Подытоживая заявления Маркедонова, приведем его совет армянским властям, что «нужно часто встречаться». «Когда есть паузы, они заполняются часто не первыми лицами, не официальными лицами, а разными игроками, у которых свои интересы, свои заказчики, и формируется не очень приятная информационная среда. Ее формируют не Ереван, не Москва, в игру вступают телеграмеры, блогеры, фейсбучники, разные действующие политики, Турция с Азербайджаном, формируя информационный шум, в котором варево неприятное. Проблемы есть всегда, будем вместе их преодолевать», - протягивает эксперт дружескую руку.
В очередной раз использовав Турцию и Азербайджан как главную угрозу для армян, Маркедонов вроде как поставил Ереван перед фактом - «будем вместе их преодолевать». Является ли этот оборот манипулятивным нажимом или простой констатацией факта негласного соглашения между Москвой и Ереваном, покажет время. При этом, в целом, тональность высказываний российского эксперта скорее выражает неуверенность в возможности России убедить армянское общество в необходимости лояльности к ней. Это хорошо почувствовал армянский журналист одного из ТВ-каналов (не располагаем информацией об имени журналиста и названии канала, так как циркулирующий в сети ролик представляет собой короткий эпизод передачи и продолжается меньше двух минут), который буквально вопреки всем принципам журналистской этики хамовато давил на эксперта, всем своим видом показывая, что тот «мелет чепуху и сказать ему нечего» и вообще «приехал лапшу нам на уши вешать». В таких обстоятельствах «раскусивший» эксперта журналист счел делом чести не слушать интервьюируемого, прерывать его на полуслове и стараться вынудить того ответить в духе «да или нет», как будто профессор МГИМО уполномочен отвечать на подобные вопросы.
Как уже отмечалось выше, риторика российского «экспертно-дипломатического десанта» мечется между ласкающим слух Еревана признанием интересов армянской стороны и открытым запугиванием его же. С демонстрацией, однако, явного отсутствия конкретного плана действий на недружественную политику РА. Остается предположить, что последняя, уловив этот нюанс, будет и дальше двигаться в сторону третьих игроков. Впрочем, зачастую слова нужны лишь для того, чтобы скрыть намерения. Какие средства использует Россия для обеспечения лояльности своего кавказского вассала, мы узнаем уже в ближайшем будущем.
Ни в коем случае не соглашаясь с российскими дипломатами и экспертами относительно «тюркской угрозы», вместе с тем констатируем, что заигрывания команды Пашиняна с европейскими миссиями, а также с Ираном только накаляют и без того сложную обстановку на Южном Кавказе, которая в случае взрыва превратит Армению в поле боя, положит конец ее государственности и, в отличие от мнимой «экзистенциальной тюркской угрозы», реально поставит на грань выживания сотни тысяч простых армян.