Մյունխենից մինչև Հաքարի Անցակետը որպես «միացումի» վախճան
Ուրեմն, պատմական իրադարձությունը իրականացավ։ Հայաստանի հետ սահմանին՝ Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի սկզբնամասում տեղադրված է սահմանային անցակետ, կամ անցակետ, որը ավելի սովորական է մեր լսողության համար։ Այսուհետ մենք այն այդպես էլ կկոչենք։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանից Ղարաբաղ այլեւս չի տեղափոխվի անձնակազմ, զենք և ռազմակա տեխնիկա։ Կդադարեն այնտեղ գնալ նաև հայ պաշտոնյաները, ադմինիստրատորները ու սադրիչ քաղաքական գործիչները։ Ինչը, ոչ պակաս կարևոր է, այսուհետև կդադարեն մեր տարածքներ անցնել հայկական նախագծի արտասահմանյան համադրողները՝ լինի դա փարթամամարմին բարոնուհին, կամ նրբակազմ «ֆրանսիացին Բորդոյից»։
Հայկական համայնքում կյանքը, նախքան ադրբեջանական տնտեսությանը միանալը, իրեն ակտիվորեն դրսևորելուն՝ կհյուծվի, ինտեգրման «համարձակ և գեղեցիկ» հակառակորդները գործի կդնեն իրենց մեքենաները և երկար խմբով կքաշվեն դեպի «մայր Հայաստան», որտեղ նրանց տեսնելուց, անպայման՝ «շատ ուրախ կլինեն»: Տխուր աչքերով օլիգարխն էլ կսկսի ավելի ու ավելի հիշեցնել՝ իր կյանքի մի ամբող մնացած մասի ընթացքում օդանավակայանում խրված մնացած հայտնի ֆիլմի հերոսին։ Խելագար ու գզգզված, նա օրերով կկանգնի գլխավոր խաչմերուկի վրա և մայրերին ու երեխաներին ձանձրալիորեն կառաջարկի իր օգնությունը՝ ճանապարհն անցնելու հարցում, իսկ նրանք սարսափով խույս կտան նրանից։ Ահա այսպիսին է «միացումի» տխուր վախճանը...
Անցակետի տեղադրումը նշանակում է նաև, որ հայկական ավազակախմբերի մնացորդները հայտնվել են կաթսայում, և այժմ նրանց մնում է երկու տարբերակ՝ կամ սպասել իրենց վերացնելու հատուկ գործողությանը, կամ հանձնվել Ադրբեջանի իշխանություններին։ Բայց քանի որ ոչ գերության մեջ, ոչ նախահայրերի (որքան էլ նրանք մեծ լինեն) մոտ ընկնելը ոչ ոք չի ուզում, նրանք, ամենայն հավանականությամբ, կհետևեն երրորդ տարբերակին՝ նրանք դեն կնետեն իրենց զինամթերքը և կսկսեն նմանակել խաղաղ բնակիչներին՝ իրենց կահ կարասինով սայլերի վրա Գյորուս ինքնաարտահանման փորձով։ Զուր հույսեր։ Բոլոր ավազակներին, ինչպես ասում են, վերցրել են հաշվառման և այդ նույն անցակետում կմաղվեն «մաքուր» ամբոխից։
Բոլոր մեծ գործերը ավարտվում են առօրեականորեն: Ահա այսպես, քանի դեռ մենք զբաղված էինք մեր կիրակնօրյա զբոսանքներով ու գնումնրով, մեր սահմանապահ ծառայությունը անցակետ է տեղադրել Լաչինի շրջանում, վերջ տալով «միացումի» «արժանափառ և բազմաչարչար» պատմությանը։ Ամեն ինչ ցավալիորեն առօրեական է. մինչև ապրիլի 23-ի ժամը 12:00-ը «միացում»-ը դեռ հոգեվարքի մեջ էր, իսկ ժամը 12:00-ին գարշահոտ հոգին փչեց։
Սակայն նման սովորական իրադարձությանը նախորդել է երկար ու տքնաջան աշխատանքը։ Ասենք ավելին, եզրափակիչ ակտի հենց առօրեականության փաստն է վկայում դրան նախորդած վիթխարի նախնական պատրաստության մասին։ Այստեղ ես կցանկանայի մի շեղում անել և կրկին դիմել այսպես կոչված «դժգոհներին»։ Նրանց ևս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ քաղաքականության մեջ որոշակի արարքի արդարությունը դեռ չի նշանակում ժամանակի որոշ հատվածում դրա նպատակահարմարությունը։ Եվ ոչ միայն քաղաքականության մեջ։ Բոլոր նրանք, ովքեր սոցցանցերում զայրացած ստատուսներ և մեկնաբանություններ են թափում Հայաստանին արժանի պատասխան տալու մեջ՝ Ադրբեջանի ղեկավարության անգործության կամ դանդաղության վերաբերյալ՝ դժվար թե նույնիսկ առօրյա կյանքում կարող են այդքան հեշտությամբ հասնել իրենց արդար պահանջներին։ Այնպիսի կենսական կարևոր հարցերը, ինչպես մի զույգ նոր գուլպա գնելը, ենթարկվում են մանրակրկիտ կշռադատության՝ անպայման մերձավոր ու հեռավոր շրջապատի կարծիքի հաշվառմամբ, և հաճախ հետաձգվում են մինչ ավելի լավ ժամանակները։ Ինչը հետաձգված որոշումների հեղինակներին չի խանգարում՝ երկրի ղեկավարությանը համարձակորեն ներկայացնել՝ «ինչու՞ անցակետ չենք դնում», «վաղուց ժամանակն է» և այլ պահանջներ։
Եթե հնարավոր լիներ, անցակետը կտեղադրվեր դեռ 2020 թվականին։ Սակայն այն ժամանակ դեռ վաղ էր։ Անցակետի սահմանմնանը խոչընդոտում էր, ի թիվս այլ բաների՝ համաշխարհային տերությունների ճնշումը։ Հենց նրանք, ովքեր 2020 թվականի աշնանը փայտեր էին դնում մեր պետական մեքենայի անիվներին՝ հղկելով հայկական ֆաշիզմը։ Հավանաբար արժե հիշեցնլ և՛ զենքի մատակարարումների, և՛ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ հակաադրբեջանական բանաձեւեր ընդունելու փորձերի մասին։ Որպեսզի պատկերացնել արտաքին ճնշման ողջ մասշտաբը՝ առաջարկում ենք հիշել նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը մի իրադարձության մասին, որը պաշտոնապես կապ չունի հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ, այն է՝ Հայրենական պատերազմից մի երկու տասնյակ տարի առաջ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարի նախագծի ընդունումը։ «Բայց ես հիշում եմ, երբ մենք այն ժամանակ որոշեցինք Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի երթուղին, ես այն ժամանակ աշխատում էի Պետական նավթային ընկերությունում, մեզ վրա հսկայական ճնշում էին գործադրում, ընդ որում արևմտյան երկրների կողմից: Ինչու է շրջանցում Հայաստանը։ Այն պետք է անցնի ոչ թե Վրաստանի, այլ Հայաստանի միջով»,- պատմել է Իլհամ Ալիևը 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ին ժողովրդին ուղղված տեսաուղերձում։
Անգամ այն ժամանակ, Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից քսան տարի առաջ, երկրագնդի ամենաուժեղները փորձում էին Հայաստանը փրկել մեկուսացումից և ապագա պարտությունից։ Էլ ի՞նչ կարող ենք ասել հակամարտության թեժ փուլի մասին։ Ադրբեջանի ղեկավարն իր ելույթներում նշել է նաև պատմական այդ ժամանակահատվածում՝ 44 օրվա ընթացքում իր վրա գործադրված ճնշումների մասին։ Համաշխարհային ուժերը չկարողացան կանգնեցնել մեր երկրին։ Չստացվեց ոչ թե նրա համար, որ նրանք թույլ էին, այլ որովհետև, մենք ուժեղ էինք։ Իսկ մենք ուժեղ էինք ոչ միայն այն պատճառով, որ ունեինք հզոր, լավ պատրաստված բանակ։ Մենք ոչ պակաս աստիճանով ուժեղ էինք ճիշտ ժամանակի ընտրմամբ: Ժամանակի ընտրումը՝ ռազմավարական պլանավորման հիմնական տարրերից մեկն է: Հայաստանի ԶՈՒ-ի տեխնիկական ջախջախումը հնարավոր էր դեռ 2016 թվականին, եթե ոչ ավելի վաղ։ Սակայն Ադրբեջանը այդ ժամանակ չսկսեց նախաձեռնել հակահարձակում՝ սահմանափակվելով մարտերում հետախուզությամբ։ Չենք սխալվի, եթե ասենք, որ նման հետախուզությունը հետաքննել է ոչ միայն հայկական պաշտպանության գործողությունները, այլ նաև համաշխարհային ուժերի արձագանքը։
Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականության մեջ ամեն ինչ ենթարկվում է ռազմավարական պլանավորման ալգորիթմին։ Սա չի նշանակում, որ մտահղվածը իրականացվում է խիստ սահմանված ժամկետներում։ Ոչ, մենք վակումի մեջ չենք ապրում, և ինքնին ամսաթվերը ճշգրտվում են ծագվող իրավիճակից կախված։ Վերլուծել մեզանից չկախված հանգամանքները, դրանք դարձնել մեր օգտին՝ ահա սրանք են երկրի ղեկավարության քաղաքականության առանցքային բաղադրիչները։ Մինչդեռ իրադարձությունները կարող են լինել ինչ-որ գործողությունների իրագործման ենթադրյալ ժամանակից ինչպես հեռու, այնպես էլ մոտիկ։
Եվ վերադառնալով տերություններին՝ բոլորի համար պարզ է, որ նրանք չէին ցանկանա Ադրբեջանի լիակատար վերահսկողությունը Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի վրա։ Պատճառը հասարակ է. արհեստականորեն պահապանել լարվածությունը, որպեսզի հեշտ լինի կողմերին սեփական կամք պարտադրել։ Եվ այստեղ, բացի այդ քայլն անելու վճռականությունից, շատ կարևոր էր դրան պատրաստել համաշխարհային հանրությանը։ Ինչը և արվել է ոսկերչական ճշգրտությամբ։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը հայ-ադրբեջանական սահմանին անցակետ բացելը առաջին անգամ պաշտոնապես առաջարկել է այս տարվա փետրվարին՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ եռակողմ հանդիպման ժամանակ:
Հայկական կողմը, սակայն, ամեն կերպ համաձայն չի եղել այդ մտադրությունը։ Մյուս կողմից, Երևանը Ադրբեջանի Զինված ուժերի դեմ ինչպես սահմանին, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր վերահսկողության տարածքում իր սադրանքներով միայն սրեց պատրվակը և արագացրեց անցակետի տեղադրման պահը։ Ադրբեջանական հասարակության կողմից անցակետի պահանջարկն աճել է, ինչը իր արտացոլումն է գտել լրատվամիջոցների աշխատանքում։ Այսպիսով, նախագահ Ալիեւի կողմից անցակետի անհրաժեշտության մասին առաջին պաշտոնական հիշատակումից երկու ամիս անց՝ ամբողջ աշխարհն արդեն պատրաստ էր նման քայլի։
Օրենքի, միջազգային իրավունքի տեսակետից կեղծ պատրվակներից կառչելու բան չկա։ Սակայն մենք գիտենք, որ ուժեղ տերությունները օրենքը օգտագործում են այնպես, ինչպես հարմար են գտնում: Համապատասխանաբար, շատ կարևոր էր գուշակել այն ժամանակը, երբ հնարավոր ռիսկերը հասցվում են նվազագույնի։ Եվ ճիշտ պահը եղել է երեկ։
Այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են Ադրբեջանի հզոր պետությունը և հզոր բանակը, միջազգային իրավունքի լիովին համապատասխանությունը, Թուրքիայի հետ ռազմավարական դաշինքը, մեր երկրի որպես էներգառեսուրսների մատակարարի և, որը ոչ պակաս կարևոր է՝դեպի Եվրոպա տարանցիկ երկրի կարևորությունը, Հայաստանում իրանական ազդեցությանը հակազդելու անհրաժեշտությունը՝ արևմտյան տերություններին անցակետի տեղադրմանը միջամտելու հնարավորություններ չեն տալիս։
Երեկ Միացյալ Նահանգները ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի փոխնախագահ Վեդանտա Պատելի շուրթերով ալարկոտ արտահայտել է՝ անցակետի հայտնվելու կապակցությամբ իր «մտահոգությունը»։ Այսօր էլ հայ լրագրողները, որպես մեղուներ մեղրի վրա, հարձակվեցին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանի վրա։ Նրանք հարցրել են, թե նա Ադրբեջանի գործողությունները արդյոք գնահատում է որպես «ցեղասպանություն» և արդյոք ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ կկիրառի Բաքվի նկատմամբ, ինչին դեսպանը, հազիվ թաքցնելով իր զայրույթը, փաստորեն երկու անգամ արտահայտեց «ոչ»։
Պակաս դժվար չէր փոխգործակցել Արևմուտքի հետ անհաշտ ախոյան՝ Ռուսաստանի հետ։ Այստեղ Ռուսաստանի հետ Ադրբեջանի դաշնակցական պայմանագրի առկայությունը, հակառուսական պատժամիջոցներին չմիանալը, իսկ մյուս կողմից ուկրաինական հակամարտության պատճառով Հարավային Կովկասից Մոսկվայի ուշադրության թուլացումը նպաստել են մի իրավիճակի ստեղծմանը, որի դեպքում Ռուսաստանի Դաշնությունը նույնպես չկարողացավ հակազդել Լաչինում անցակետի տեղադրմանը։ Հատկանշական է, որ կրեմլամետ տելեգրամ ալիքները լիովին հավանություն են տվել Ադրբեջանի կողմից այդ անցակետի ստեղծմանը` այդ քայլը արդարացնելով, ի դեպ, տարածաշրջանը հրկիզելու և Մոսկվայի դեն երկրորդ ճակատ բացելու նպատակով նախաձեռնվող՝ հայկական սադրանքներից ռասական շահերը պաշտպանելու նկատառումով։
Այս ամենը ռազմավարական գործողությունների արդյունք է։ Բացի այդ, նախագահ Ալիևը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ երբեք խոսքերը քամուն չի տալիս։ Բայց, ուշադրություն դարձրեք, նա չէ որ նույնիսկ չի խոստացել, այլ միայն առաջարկել է անցակետ տեղադրել ...
Ինչպես գիտեք, տհաճ, բայց անխուսափելի փաստի գիտակցումը ներառում է հինգ փուլ՝ ժխտում, զայրույթ, սակարկություն, դեպրեսիա և, վերջապես, ընդունում: Համաշխարհային տերությունները, կարծես, անցել են այս ցիկլը: Հայերի համար, ովքեր իրենց բնորոշ համառությամբ ամեն ինչ ուշ են գիտակցում, այն միայն նոր է սկսվում։ 44-օրյա պատերազմում կրած ռազմական պարտությունը՝ նրանց համար քաղաքական պարտությունը գիտակցելու ազդակ չդարձավ։ Կա մի փոքր հույս, որ սահմանային անցակետն իր ժլատ և ոչ մի բացառությանը ենթակա իր առօրեական պահանջկոտությամբ ընդմիշտ կուղղի հայ հասարակության ռեւանշիստական շերտերի ուղեղը։ Հայաստանի համար հենց իսկական ժամանակն է տխրահռչակ 29,8 հազ. քառաքուսի կիլոմերտրի (ադրբեջանական անկլավների հետ ճշտմամբ) վրա զբաղվել իր ներքին խնդիրներով։ Մենք արդեն մեկ անգամ չէ, որ ասել ենք, որ Հայաստանը երբեք չի եղել միջազգային քաղաքականության սուբյեկտ, իսկ պատմության արդի ժամանակահատվածում արդեն կորցնում է ինքնիշխանության ֆորմալ նշանները։ Ինչպես շեքսպիրյան Պոլոնիուսը ընթրիքի ժամանակ, բայց «ոչ այնտեղ, որտեղ նա ուտում է, այլ այնտեղ, որտեղ նրան են ուտում»։ Որպեսզի դադարել «ընթրիք» լինելուց, Հայաստանը ստիպված կլինի անել գրեթե անհնարինը` վերափոխել էթնիկ բացառիկության ներկայիս ազգային գաղափարը՝ հարևանների նկատմամբ համապատասխան պահանջներով։ Վարչապետ Փաշինյանը, չնայած իր ողջ հիստերիկությանը և երկիմաստ պահվածքին, երբեմն օգտակար գործ է անում՝ հասարակության մեջ նետելով «հայրենասիրություն» հասկացությունը հայկական ձևով վերանայելու գաղափարների կայծերը։ Թե որքանով այն կհաջողվի՝ կախված է մի ամբողջ շարք գործոններից: Մենք, իհարկե, զգուշավոր հույսով կսպասենք անցակետի մյուս կողմում դրական փոփոխությունների։

От Мюнхена до Хакари КПП как финал «миацума»
Итак, историческое событие свершилось. На границе с Арменией, в начале дороги Лачин – Ханкенди, установлен пограничный пункт пропуска, или контрольно-пропускной пункт (КПП), что более привычно для нашего слуха. Дальше так и будем его называть. А означает это то, что из Армении в Карабах больше не будут провозиться личный состав, оружие и военная техника. Перестанут туда ездить и армянские чиновники, администраторы и политики-провокаторы. Что не менее важно, на нашу территорию отныне перестанут заглядывать заморские кураторы армянского проекта, будь то пышнотелая баронесса или субтильный «французик из Бордо».
Жизнь в армянской общине, прежде чем забить ключом после подсоединения к азербайджанской экономике, зачахнет, «дерзкие и красивые» противники интеграции заведут свои легковушки и потянутся длинной гурьбой в «мать-Армению», где им, безусловно, будут «очень рады». Грустноглазый же олигарх все больше начнет напоминать застрявшего в аэропорту на целый остаток жизни персонажа известного фильма. Обезумевший и косматый, он будет сутками стоять на главном перекрестке и назойливо предлагать мамашам с детьми свою помощь в переходе дороги, а те будут в ужасе от него шарахаться. Такой вот печальный финал «миацума»…
Установка КПП также означает, что остатки армянских бандформирований оказались в котле и теперь у них только два варианта – либо дожидаться спецоперации по своей ликвидации, либо сдаться азербайджанским властям. Но так как ни в плен, ни к праотцам (какими бы они не были великими) никому не хочется, они скорее всего последуют третьему варианту – скинут амуницию и начнут мимикрировать под мирных жителей с последующей попыткой самовывоза в Горус на повозках со скарбом. Напрасные надежды. Все бандиты, что называется, взяты на карандаш и будут отсеяны от «чистой» толпы на том же самом КПП.
Все великие дела совершаются обыденно. Вот так, пока мы занимались своими выходными прогулками и покупками, наша погранслужба возвела в Лачинском районе КПП, поставив жирную точку в «достославной и многострадальной» истории «миацума». Все до боли обыденно: до 12:00 23 апреля «миацум» еще агонизировал, а в 12:00 испустил вонючий душок.
Однако столь обыденно произошедшему событию предшествовала долгая и кропотливая работа. Скажем больше, сам факт обыденности финального акта свидетельствует о колоссальной предварительной подготовке к нему. Здесь хочется сделать отступление и вновь обратиться к так называемым «недовольным». Напомним им еще раз, что в политике справедливость некого действия еще не означает его целесообразности в отдельно взятый отрезок времени. Да и не только в политике. Все те, кто сыплет гневными статусами и комментариями в соцсетях относительно бездействия или медлительности руководства Азербайджана в достойном ответе Армении, вряд ли даже в быту могут так уж легко добиваться своих справедливых требований. Такие жизненно важные вопросы, как покупка новой пары носков, подвергаются тщательному взвешиванию, обязательно с учетом мнения ближайшего и дальнего окружения, и часто откладываются до лучших времен. Что не мешает авторам отложенных решений смело предъявлять претензии к руководству страны – «почему не ставим КПП?», «давно пора было» и т.д.
Была бы возможность, КПП установили бы еще в 2020 году. Однако тогда было еще рано. Учреждению пункта препятствовало, в числе прочего, давление мировых держав. Тех самых, которые вставляли палки в колеса нашей государственной машины, перемалывавшей армянский фашизм осенью 2020-го. Стоит, вероятно, напомнить и о поставках оружия, и о попытках уговорить СБ ООН принять антиазербайджанские резолюции. Чтобы понять весь масштаб внешнего давления, предлагаем вспомнить слова президента Ильхама Алиева о событии, формально не относящемся к армяно-азербайджанскому конфликту, а именно принятому к реализации за пару десятков лет до Отечественной войны проекту строительства трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан. «Но я помню, когда мы определяли в то время маршрут нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, я тогда работал в Государственной нефтяной компании, на нас оказывалось колоссальное давление, причем со стороны западных стран. Почему он идет в обход Армении? Он должен проходить не через Грузию, а Армению», - рассказал Ильхам Алиев в видеообращении к народу 1 декабря 2020 года.
Еще тогда, за двадцать лет до Второй Карабахской войны, сильные мира сего пытались спасти Армению от изоляции и будущего поражения. Что уж говорить о горячей фазе конфликта? Глава Азербайджана упоминал в своих выступлениях и о давлении, оказываемом на него в тот исторический период, 44 дня. У мировых держав не получилось остановить нашу страну. Не получилось не потому, что они были слабы, а потому, что мы были сильны. А мы были сильны не только потому, что у нас мощная, хорошо подготовленная армия. Мы были в не меньшей степени сильны правильным выбором времени. Выбор времени - один из основных элементов стратегического планирования. Технически разгром ВС Армении был возможен еще в 2016 году, если не раньше. Однако Азербайджан тогда не стал развивать контрнаступление, ограничившись разведкой боем. Не ошибемся если скажем, что такая разведка прощупывала не только действия армянской обороны, но и реакцию мировых сил.
Все в политике азербайджанского руководства подчиняется алгоритму стратегического планирования. Это не значит, что задуманное осуществляется строго в установленные даты. Нет, мы не живем в вакууме, и сами даты корректируются в зависимости от возникающей ситуации. Анализировать не зависящие от нас обстоятельства, обращать их в свою пользу – вот ключевые составляющие политики руководства страны. Причем события могут быть как отдалены, так и приближены относительно предполагаемого времени реализации какого-либо действия.
И возвращаясь к державам: всем ясно, что они не хотели бы полного контроля Азербайджана над дорогой Лачин - Ханкенди. Причина проста: искусственно сохранять напряженность, чтобы легче было навязывать сторонам свою волю. И здесь, помимо решимости сделать этот шаг, очень важно было подготовить к нему мировое сообщество. Что и было сделано с ювелирной точностью. Президент Ильхам Алиев впервые официально предложил открыть КПП на армяно-азербайджанской границе в феврале этого года на трехсторонней встрече с госсекретарем США Энтони Блинкеном в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.
Армянская сторона, однако, всячески дезавуировала это намерение. С другой стороны, своими провокациями против Вооруженных сил Азербайджана как на границе, так и на территории временного контроля РМК, Ереван только усугублял повод и ускорял момент установления КПП. Запрос на КПП со стороны азербайджанского общества возрос, что нашло отражение в работе СМИ. Таким образом, через два месяца после первого официального упоминания о необходимости КПП президентом Алиевым весь мир уже был готов к такому шагу.
С точки зрения закона, международного права придраться не к чему. Однако мы знаем, что сильные державы пользуются законом, как им заблагорассудится. Соответственно, очень важно было угадать время, когда потенциальные риски сведены до минимума. И нужный момент наступил вчера.
Такие факторы, как сильное государство и сильная армия Азербайджана, полное соответствие международному праву, стратегический союз с Турцией, значимость нашей страны как поставщика и, что не менее важно, транзитера энергоресурсов в Европу, необходимость противодействовать иранскому влиянию в Армении, не дают западным державам возможности препятствовать установке КПП.
Вчера США устами заместителя спикера Госдепа США Веданта Пателя дежурно и вяло выразили свою обеспокоенность появлением блокпоста. Нам не впервой переживать «обеспокоенность» мировых держав. Сегодня же армянские журналисты, как пчелы на мед, налетели на посла США в Ереване. Спрашивали, оценивает ли она действия Азербайджана в качестве «геноцида» и применят ли США санкции к Баку, на что посол, еле скрывая свое раздражение, фактически два раза произнесла «нет».
Не менее сложно было взаимодействовать с антагонистом Запада – Россией. Здесь наличие у Азербайджана союзнического договора с Россией, неприсоединение его к антироссийским санкциям, а с другой стороны, ослабление фокуса внимания Москвы с Южного Кавказа ввиду украинского конфликта способствовало созданию ситуации, при которой РФ также не смогла противодействовать установлению КПП в Лачине. Показательно, что прокремлевские телеграм-каналы полностью одобрили учреждение этого КПП со стороны Азербайджана, оправдывая этот шаг, кстати, соображением защиты российских интересов от армянских провокаций, инициируемых с целью поджечь регион и открыть против Москвы второй фронт.
Все это результат стратегических действий. К тому же президент Алиев еще раз доказал, что никогда не бросает слов на ветер. А ведь заметьте, он даже не обещал, а только предлагал установить КПП…
Как известно, осознание неприятного, но неизбежного факта включает пять стадий - отрицание, гнев, торг, депрессию и, наконец, принятие. Мировые державы, кажется, прошли этот цикл. Для армян, которые с присущим им упрямством все осознают слишком поздно, он только начинается. Военное поражение в 44-дневной войне не стало для них импульсом к осознанию поражения политического. Есть небольшая надежда, что пограничный пункт пропуска в своей скупой и обыденной требовательности, не подлежащей никаким исключениям, навсегда вправит мозги реваншистским слоям армянского общества. Армении в самую пору заняться внутренними проблемами на пресловутых 29,8 тыс. квадратных километрах (с поправкой на азербайджанские анклавы).  Мы уже не раз говорили, что Армения никогда не была субъектом международной политики, а на современном отрезке истории теряет уже формальные признаки суверенитета. Подобно шекспировскому Полонию, на ужине, но «не там, где он ест, а где его едят». Чтобы перестать быть «ужином», Армении предстоит сделать почти невозможное – переформатировать нынешнюю национальную идею этнической исключительности с соответствующими претензиями к соседям. Премьер Пашинян, несмотря на всю свою истеричность и двусмысленное поведение, порой делает полезную работу, вбрасывая в социум искры идей пересмотра понятия «патриотизм» на армянский лад. Насколько она будет успешна, зависит от целого ряда факторов. Мы, конечно, с осторожной надеждой будем ждать позитивных изменений по ту сторону КПП.