Խոսում է Շուշան - 2 Ուղերձներ Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքից
Մեր հոդվածի այս մասում մենք կփորձենք վերլուծել «Մեծ Եվրասիայի աշխարհաքաղաքականության ձևավորումը. անցյալից ներկա և ապագա» միջազգային համաժողովի շրջանակներում բանավեճում նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը անմիջականորեն չառընչվող պատասխանները։
Անդրադառնալով Թուրքիայի և ավելի լայն համատեքստում ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերություններին, անհրաժեշտ է հիշել հոդվածի առաջին մասում նշված՝ Ի.Ալիևի պնդումները հատկապես այն առաջնահերթության մասին, որը Ադրբեջանը միանշանակ տալիս է երկկողմ ռազմավարական համաձայնագրերին, այլ ոչ թե ընդհանուր հռչակագրային ծրագրերին։ Որպես օրինակ՝ պետության ղեկավարը բերել է մեր երկրի հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։ Նույն թեզն էլ Ալիևի կողմից օգտագործվել է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը բնութագրելու համար։ «Դառնալով Թուրքիայի ռազմական դաշնակիցը՝ Ադրբեջանը մասամբ որոշակի աստիճանով դառնում է ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիևը։
Հիշեցնելով, որ դեռ 15 տարի առաջ Ուկրաինային և Վրաստանին խոստացվել էր դաշինքում անդամակցություն, ինչը այդպես էլ մինչև այժմ տեղի չի ունեցել՝ նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանը, մինչդեռ, պայմանագիր է ստորագրել հզորությամբ երկրորդ բանակով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի հետ, «և սա լուրջ է»։ «Այսինքն մենք միշտ ընտրություն ենք կատարել հօգուտ գործնական քայլերի, այլ ոչ թե հռչակագրերի, որոնք հետագայում շոշափելի արդյունքներ չեն տվել»,- Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է իր արտաքին քաղաքականության լեյտմոտիվը՝ մատնանշելով գործնական գործողությունները «տեղում»։
Ինչ վերաբերում է անմիջապես Թուրքիային, ապա, ընդգծելով նախագահ Էրդողանի և նրա հետ հարաբերությունների դերը նրանում, որ երկրների միջև հարաբերությունները եղբայրականից վերածվել են դաշնակցայինի՝ Ի. Ալիևը վստահեցրել է, որ ինքն անձամբ տրամադրված է լավատեսորեն, և որ Ադրբեջանը և Թուրքիան էլ ավելի կամրապնդեն դաշնակցային հարաբերությունների ձևաչափը, որովհետև «ներկայիս նոր աշխարհաքաղաքական իրողություններում դրանք դարձել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության կարևոր գործոն՝ լինի դա ռազմական, էներգետիկ, հաղորդակցությունների, առևտրի ոլորտում», և միևնույն ժամանակ «ոչինչ չի փոխի մեր երկրների միջև հարաբերությունների եղբայրական բնույթը»։ Հիշեցնենք, որ բուն հարցը տրվել էր եղբայրական երկրում առաջիկա նախագահական ընտրությունների համատեքստում։ Եվ նախագահը հարկ է համարել պարզաբանել, որ ռազմավարական հարաբերությունների այն մակարդակը, որին հասել են Ադրբեջանն ու Թուրքիան, այլեւս կախված չէ երկու երկրների ներքաղաքական կոնյուկտուրայից։ Առավել ևս, այս տանդեմը դառնում է ձևագոյացնող գործոն ողջ տարածաշրջանում։
Իլհամ Ալիևը պատասխանել է նաև Իրանի հետ Ադրբեջանի հարաբերություններ վերաբերող հարցին՝ հանգամանորեն կենտրոնանալով երկրների միջև լարվածության սրման ժամանակագրության վրա, որի նախաձեռնողը անփոփոխ հանդես է եկել իրանական կողմը՝ կազմակերպելով նույնիսկ ահաբեկչական գործողություններ մեր երկրի դեմ։
Նախագահը չթաքցրեց, որ «ներկայումս Ադրբեջանի և Իրանի հարաբերությունները գտնվում են ամենացածր մակարդակի վրա, և շատ դժվար է կանխատեսել՝ դրանք կմնան այս մակարդակում, կիջնեն, թե կբարձրանան»։ Պետության ղեկավարի խոսքով, հարաբերությունները կարգավորելու համար Ադրբեջանը պահանջում է որոշ ահաբեկիչների՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիների արտահանձնում, ովքեր ապաստան են գտել Իրանում, ինչպես նաև մեր դեսպանատան վրա տեղի ունեցած ահաբեկչության թափանցիկ հետաքննություն։ «Բայց Իրանում բոլորը, իսթեբլիշմենթի բոլոր հատվածները վերջապես պետք է հասկանան, որ Ադրբեջանի հետ սպառնալիքների և ահաբեկչության լեզուն չի անցնում։ Որքան շուտ նրանք դա հասկանան, այնքան շուտ կհայտնվեն նորմալացման նշաններ»,- իրանական կողմին նման ուղերձով է նախագահը եզրափակել իր ռեպլիկան։
Ինչ վերաբերում է Միացիալ Նահանգների հետ մեր երկրի հարաբերությունների մակարդակին, ինչի մասին նրան նույնպես հարցրել են, Ի. Ալիևը, ընդգծելով հակաադրբեջանական սենատորների և ամեն տեսակի հայկական լոբբիի ապակառուցողական դերը՝ դրա հետ միասին նշել է Վաշինգտոնի այն էական և երբեմն որոշիչ աջակցությունը Ադրբեջանի կողմից դեպի Եվրոպա էներգակիրների մատակարարման ուղիների դիվերսիֆիկացման մեջ՝ որոնք ներառում են Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը և Հարավային գազային միջանցքը: «Մենք ԱՄՆ-ի հետ համագործակցում ենք անվտանգության, էներգետիկայի, առևտրի, այժմ նաև վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտում: Հույս ունենք, որ ամերիկյան ընկերությունները կլինեն՝ Ադրբեջանը վերականգնվող էներգիայի աղբյուրի վերածելու մեր մեծ նախագծի մի մասը»։ Սա գործնականում հաստատում է, որ Եվրոպայի համար էներգիայի մատակարարումների դիվերսիֆիկացիան հանդիսանում է՝ ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական համագործակցության հիմնական ուղղություններից մեկը։
Պատասխանելով Ռուսաստանի դեզինտեգրացիայի հնարավոր վտանգի և Հյուսիսային Կովկասում հիպոթետիկ սրման դեպքում Ադրբեջանի համար ռիսկերի մասին հարցին՝ Իլհամ Ալիևը առաջին հերթին հայտարարել է, որ չի կարծում «որ մենք կտեսնենք այն ժամանակը, երբ, ինչպես դուք արտահայտվեցիք՝ Ռուսաստանը կկազմալուծվի։ Մենք Ռուսաստանի համար նման սցենար չենք կանխատեսում։ Մենք աջակցում ենք Ռուսաստանի և բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությանը»։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ «Ադրբեջանի և Հյուսիսային Կովկասի հանրապետությունների միջև կապերը միշտ իրենից ներկայացրել են որպես կարևոր գործոն՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում, և ինչպես Մոսկվայում, այնպես էլ Բաքվում դա լավ են հասկանում»։
Հստակորեն նշելով Ադրբեջանի հավատարմությունը Ռուսաստանի Դաշնության տարածքային ամբողջականությունը հարգելուն՝ Ի. Ալիևն իր դիտողությունները հանրագումարի է բերել հետևյալ ամփոփմամբ. «Այո, մեզ բաժանում են Կովկասում վարչական, պետական սահմանները։ Բայց Կովկասը միասնական օրգանիզմ է, որը չի կարելի բաժանել մասերի»։ Ըստ էության, այս դիտողությունը պարունակում է՝ այս պայթյունավտանգ տարածաշրջանում ընդհանուր սպառնալիքների պարտադիր հաշվառմամբ իր ներքին և արտաքին քաղաքականությունը համաչափելու Ռուսաստանի ղեկավարությանը ուղղված կոչ։
Ադրբեջանի նախագահից հետաքրքրվել են նաեւ ղազախական էներգառեսուրսների Եվրոպա տարանցման մասին, որը կանխատեսվում է իրականացնել ադրբեջանական ենթակառուցվածքի միջոցով։ Նշելով Ադրբեջանի, որպես տարանցիկ տարածքի աճող կարևորությունը ոչ միայն Ղազախստանից, այլև ամբողջ Կենտրոնական Ասիայից տարբեր տեսակի ապրանքների արտահանման համար՝ նախագահը բացահայտել է մի հետաքրքիր մանրամասնություն. «Այնպես որ ապագայում, ի դեպ, մենք կարևոր փոխադրումներ ենք ապահովելու ոչ միայն ղազախական նավթի, այլև ուրանի արտահանման համար։ Եվ սա շատ կարևոր է ոչ միայն Ղազախստանի, այլ նաև այն երկու երկրների համար, որոնք հանդիսանում են ուրանի և բազմաթիվ այլ բեռների ստացողներ»։ Դրանով հանդերձ Ի. Ալիևը չի նշել ներկրողների անունները, բայց չի բացառվում, որ այս երկու երկրներից մեկը՝ Ֆրանսիան է, քանի որ հենց նա, Հունգարիայի և Ֆինլանդիայի հետ միասին, մտադիր չէ նվազեցնել իր միջուկային էներգիայի հզորությունը։ Եթե այդպես է, ապա ադրբեջանա-հայկական կարգավորման հարցում Փարիզի դիրքորոշման որոշակի փոփոխությունը դադարում է այդքան էլ անհավանական լինելուց։
Խոսելով Ադրբեջանի էներգետիկ ռազմավարության հաջողակության մասին, որը նույնպես քննարկման մասնակիցների ուշադրությունից դուրս չի մնացել՝ Ի. Ալիևը հայտնել է, որ «Մենք մեր պլանները միշտ կառուցել և համադրել ենք ապագայի հետ, քանի որ դա եղել է իմ հոր տեսլականը»։ Եվ դա իրոք այդպես է. համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կողմից հիմնադրված Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարը՝ ներկայիս աշխարհաքաղաքական գործոնների հաշվառմամբ, թույլ է տալիս հուսալ, որ շուտով դուրս կգա լիովին հզորության: Ընդ որում նկատի է առնվում ոչ միայն «Շահ Դենիզ», «Աբշերոն» և այլ գազային հանքավայրերից կոնդենսատի արտահանումը, այլ նաև Կենտրոնական Ասիայից, ինչպես նաև ածխաջրածինների տեղափոխման մեջ ավանդաբար Ադրբեջանի մրցակից համարվող հենց Ռուսաստանից նավթի լրացուցիչ ծավալների տարանցումը։
Եվրոպացի գործընկերները վստահ չէին ինչպես Ադրբեջանի գազի բավարար պաշարների, այնպես էլ դրանում իր ապագա պահանջարկի հետագա աճի մեջ։ Սա, մասնավորապես, ձուլվեց TANAP-ի (Անդրանատոլիական գազատար, որտեղ Ադրբեջանը ունի բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթ) համեմատությամբ փոքր TAP-ի (Անդրաադրիատիկ գազատար, որում Ադրբեջանը տիրապետում է կապիտալի միայն 20%-ին) թողունակության մեջ: Իսկ հիմա, նշել է Ի. Ալիեւը, էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար տիկին Սիմսոնը Ադրբեջանն անվանել է «Գազի համաեվրոպական մատակարարող»։ «Սա վկայում է այն մասին, որ մենք պետք է նախագիծը պլանավորենք ոչ միայն առևտրական, այլ նաև ռազմավարական տեսանկյունից։ Եվ այսուհետ անհրաժեշտ է շարունակել հավատարիմ մնալ այս համադրությանը»,- ընդգծել է նախագահը` հավելելով, որ «ավելի լավ է ունենալ բավարար թողունակություն և ամբողջությամբ չօգտագործել, քան ունենալ ռեսուրսներ և չունենալ դրանք տեղափոխելու հնարավորություն»։ Նա, ըստ էության, այսպես է հնչեցրել Ադրբեջանի էներգետիկ ռազմավարության հիմնական գործոններից մեկը:
Անդրադառնալով ուկրաինական պատերազմի համատեքստում Եվրոպայի անվտանգության և Ադրբեջանի համար եվրոպական մարտահրավերների մասին հարցին՝ Ի. Ալիևն ասել է. «Կարծում եմ, որ աշխարհաքաղաքական այս նոր փոփոխությունը կհանգեցնի Եվրոպայի և ընդհանուր առմամբ ամբողջ աշխարհի ռազմականացմանը։ Մի կողմից սա կարող է դառնալ վտանգավոր ձգան, իսկ մյուս կողմից՝ մի տեսակ զսպող գործոն»։ Եվ հետո նա արտահայտեց մի զարմանալի, բայց բացարձակապես օբյեկտիվ, ողջ երկրի հետ իր կրած տառապյալ միտքը. «Մենք Ադրբեջանում շատ տարիներ առաջ հասկացանք, որ ոչ ոք մեզ չի օգնի։ Եվ միջազգային իրավունքի գերակայության մասին մեր բոլոր պատրանքները ցրվեցին։ Ոչ թե անմիջապես, այլ բանակցությունների գործընթացում մենք գիտակցեցինք, որ եթե չունենանք հզոր բանակ, եթե չդաստիարակենք ոչ միայն հողի, այլ նաև իր արժանապարտվության համար պայքարելուն պատրաստ մատաղ սերունդ, ապա միշտ կլինենք օկուպացիայի տակ և միշտ բողոքելու ենք»։ Այսպիսով, Ալիևը մատնանշել է մեր երկրի հզորության աղբյուրը և յուրաքանչյուր առանձին վերցրած երկրին ցույց տվեց ճգնաժամի և վտանգի պայմաններում ճանապարհը։
«Մեզ ձանձրացրեց բողոքելը՝ թող հիմա ուրիշները բողոքեն մեզնից»,- ժպտալով, ինչպես ասում են՝ հոգին թեթևացրեց Ադրբեջանի ղեկավարը։ Անկասկած, այս կատակն ուղղված է ոչ միայն այն երկրին, որը գրեթե 30 տարի զավթել է մեր հողերը, այլև ագրեսորին աջակցած արևմտյան իսթեբլիշմենտին։
Վերադառնալով աշխարհաքաղաքական թեմային՝ պետության ղեկավարը ամփոփել է՝ ներկայիս համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում մեր երկրի ռազմավարական պլանավորման և ջանքերի նախնական արդյունքը. «Մեր քաղաքականությունը տարածաշրջանային զարգացման ոլորտում, մեր քաղաքականությունը միջազգային գործերում, երկրների տարածքային ամբողջականությանը վերաբերվող հարցերում բացարձակապես պարզ է, բացարձակապես զերծ է ներկա իրավիճակի ցանկացած շահերից։ Եվ ես համարում եմ, որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների արդյունքում Ադրբեջանը կդառնա շատ ավելի ուժեղ։ Մենք դա արդեն տեսնում ենք»:
Նախագահը անդրադարձել է նաև տնտեսական ոլորտին, մասնավորապես էլեկտրաէներգիայի, այդ թվում նաև վերականգնվող էներգիայի, եվրոպական շուկաներ արտահանելու հեռանկարներին։ Նկատի առնելով Ադրբեջանին որպես տարանցիկ երկրի՝ նա մատնանշել է՝ Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» գլոբալ նախագծի շրջանակներում «տնային աշխատանքը» լավ կատարելուն: Խոսքը երկրի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի հզորությունների արդիականացման մասին է, ներառյալ Զանգեզուրի միջանցքի հեռանկարների, որի առնչությամբ նախագահը թույլ տվեց կարևոր դիտողություն. «Ինչ վերաբերվում է Զանգեզուրի միջանցքին և, որքան ես ճիշտ հասկացա այն, թե Չինաստանը ինչպես կարող է նպաստել, ապա կարծում եմ, որ Զանգեզուրի միջանցքը ունի մեծ ներուժ, և ես արդեն հիշատակել եմ, որ Չինաստանի, Ղրղզստանի և Ուզբեկստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը արդեն սկսվել է»։ Ի. Ալիևը նաև նշել է, որ «Չինաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են հիանալի հարաբերություններ», և որ նա բազմիցս հանդիպել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։ «Եվ մեր հանդիպումներից մեկի ժամանակ նա ինձ անվանեց Չինաստանի լավ բարեկամ: Կարծում եմ, որ միայն սա բավական է, որպեսզի ցույց տալ մեր համագործակցության մակարդակը»,- հպարտությամբ ասել է նախագահը։ Դրանով հանդերձ նա հիշեցրել է, որ «Ադրբեջանը ոչ միայն Արևելք-Արևմուտք, այլև Հյուսիս-Հարավ միջանցքի երկիր է», մատնանշելով պետության ռազմավարական նշանակությունը՝ Մոսկվա-Թեհրան-Նոր Դելի պայմանական առանցքի երկրների համար։
Ընդհանրապես, նախագահի բոլոր ասվածները կրկին ու կրկին վկայում է՝ հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության նկատմամբ Ադրբեջանի հավատարմության և միջազգային բոլոր դերակատարների հետ փոխշահավետ համագործակցության ձգտումների մասին։
Դրա հետ մեկտեղ, Իլհամ Ալիևը, խոսելով Թուրքական պետությունների կազմակերպության առաջանցիկ զարգացման մասին, մեջբերեց մի հետաքրքիր փոխաբերություն. «Գիտեք, յուրաքանչյուրը պետք է ապրի իր ընտանիքում։ Յուրաքանչյուրին պետք է ապրել իր երկրում։ Սա իմ մոտեցումն է, իհարկե։ Ես հարգում եմ մարդկանց, ովքեր ապրում են այլ երկրներում։ Հիմա գլոբալ աշխարհում դա նորմալ է։ Բայց ես կարծում եմ, և սա իմ անձնական կարծիքն է, որ յուրաքանչյուրի համար ավելի լավ է, որ ապրի իր երկրում և իր ընտանիքում։ Այսպիսով, սա մեր ընտանիքն է, և մենք պետք է լինենք մեր ընտանիքներում։ Դա բնական տարածք է մեզ բոլորիս համար»: Այս դատողությունը, անկասկած, պետք է ընկալել ոչ թե բառացիորեն, այլ ավելի լայն իմաստով, որպես կոչ այն բանի, որ թուրքական պետությունները պետք է ձևավորեն միասնական օրակարգ, որպեսզի դառնան ուժի հզոր աշխարհաքաղաքական կենտրոն, առանց այլ դերակատարների շահերից նախկին կախվածության։
Խորհրդանշական է, որ համաժողովում ելույթ ունեցողներից վերջինը Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ՝ երկրի Օլիի Մեջլիսի Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ, Համաշխարհային տնտեսության և դիվանագիտության համալսարանի ռեկտոր Սադըղ Սաֆաևը, ով Իլհամ Ալիևին ուղղված իր ուղերձը սկսեց ու ավարտեց ուզբեկերեն լեզվով։ Նա ընդգծեց Հեյդար Ալիևի քաղաքական ժառանգության աննախադեպ դերը ողջ թուրքական աշխարհի համար և Ադրբեջանի նախագահին շնորհակալություն հայտնեց համաժողովը կազմակերպելու համար։ Ինչին մեր պետության ղեկավարը, դիմելով ինչպես ուզբեկ հյուրին, այնպես էլ ողջ լսարանին՝ ասաց. «Դուք հավանաբար հասկանում եք, որ մեզ թարգմանիչ պետք չէ։ Մեր լեզուները այնքան մոտ են, մեր ժողովուրդները այնքան մոտ են, որ մենք ոչ միայն հասկանում ենք միմյանց, այլև զգում ենք նաև միմյանց զարկերակը»։
Այս խոսքերը, անկասկած, ծառայում են՝ որպես նոր աշխարհակարգի սկզբնավորման պայմաններում դեպի մեծ քաղաքական միասնությանը թուրքական պետությունների ջանքերի լեյտմոտիվ։
Իսկ ընդհանուր առմամբ, ինչպես արդեն նշվել է, Իլհամ Ալիեւի ելույթը թողնում է որոշակի ջրբաժան ֆիքսելու տպավորություն, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը թեւակոխում է միջազգային փոխգործակցության որակապես նոր մակարդակ։

Месседжи из культурной столицы Азербайджана
В этой части нашего материала постараемся проанализировать ответы президента Ильхама Алиева на дискуссии в рамках международной конференции «Формирование геополитики Большой Евразии: от прошлого к настоящему и будущему», на вопросы, напрямую не связанные с армяно-азербайджанским урегулированием.
Касаясь отношений с Турцией и в более широком контексте - с НАТО, необходимо вспомнить утверждение Алиева, отмеченное в первой части статьи – а именно о приоритете, который Азербайджан однозначно отдает двусторонним стратегическим договоренностям, а не общим декларативным программам. В качестве примера глава государства привел отношения нашей страны с ЕС. Тот же тезис был использован Алиевым и для характеристики сотрудничества с НАТО. «Становясь военным союзником Турции, Азербайджан косвенно становится в определенной степени и военным союзником НАТО», - заявил Ильхам Алиев.
Напомнив, что еще 15 лет назад Украине и Грузии было обещано членство в альянсе, чего так до сих пор и не произошло, президент заметил, что Азербайджан, между тем, подписал соглашение со второй по потенциалу армии страной - членом НАТО, «и это серьезно». «То есть мы всегда делали выбор в пользу практических шагов, а не деклараций, которые впоследствии не давали ощутимых результатов», - подчеркнул лейтмотив своей внешней политики президент Азербайджана, указывая на практические действия «на земле».
Что касается непосредственно Турции, то, подчеркнув роль президента Эрдогана и отношений с ним в том, что отношения между странами продвинулись с братских до союзнических, И. Алиев заверил, что лично он настроен оптимистично и что Азербайджан и Турция еще более укрепят формат союзнических отношений, потому что «в нынешних новых геополитических реалиях они стали важным фактором региональной стабильности и безопасности, будь то в военной области, в энергетике, в области коммуникаций, торговли», и в то же время «ничто не изменит братский характер отношений между нашими странами». Напомним, что сам вопрос был задан в контексте предстоящих в братской стране президентских выборов. И президент счел нужным разъяснить, что тот уровень стратегических отношений, которых достигли Азербайджан и Турция, уже не зависит от внутренней политической конъюнктуры двух стран. Более того, этот тандем становится формообразующим фактором во всем регионе.
Ответил Ильхам Алиев и на вопрос об отношениях Азербайджана с Ираном, подробно остановившись на хронологии эскалации напряженности между странами, зачинателем которой неизменно выступала иранская сторона, устраивая даже террористические акты против нашей страны.
Президент не скрыл, что «сейчас отношения между Азербайджаном и Ираном находятся на самом низком уровне, и очень сложно предсказать, останутся ли они на этом уровне, опустятся ли ниже или пойдут вверх». По словам главы государства, для нормализации отношений Азербайджан требует выдачи некоторых террористов - граждан АР, которые нашли убежище в Иране, а также прозрачного расследования террористической атаки на наше посольство. «Но все в Иране, все сегменты истеблишмента должны наконец понять, что язык угроз и террора не работает с Азербайджаном. Чем раньше они это поймут, тем быстрее появятся признаки нормализации», - таким месседжем иранской стороне завершил свою реплику президент.
Что касается уровня отношений нашей страны с Соединенными Штатами, о чем его также спросили, И.Алиев, подчеркнув деструктивную роль антиазербайджанских сенаторов и прочего армянского лобби, вместе с тем отметил существенную, а подчас и решающую поддержку Вашингтона в осуществлении Азербайджаном диверсификации маршрута поставок энергоносителей в Европу, включающую нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан и Южный газовый коридор. «Мы сотрудничаем с США в области безопасности, энергетики, торговли, теперь по возобновляемым источникам энергии. Надеемся, что американские компании будут частью нашего большого проекта по превращению Азербайджана в источник возобновляемой энергии». Это практически подтверждает, что диверсификация поставок энергоносителей для Европы является одним из главных направлений стратегического взаимодействия США и Азербайджана.
Отвечая на вопрос о рисках для Азербайджана в случае возможной угрозы дезинтеграции России и гипотетического обострения на Северном Кавказе, Ильхам Алиев в первую очередь заявил, что не думает, «что мы увидим то время, когда, как вы выразились, Россия распадётся. Мы не предвидим такого сценария для России. Мы поддерживаем территориальную целостность России и всех стран». В то же время он подчеркнул, что «связи между Азербайджаном и республиками Северного Кавказа всегда представляли собой важный фактор в отношениях между Азербайджаном и Россией, и как в Москве, так и в Баку это хорошо понимают».
Четко обозначив приверженность Азербайджана к уважению территориальной целостности РФ, И.Алиев подытожил свои замечания следующим резюме: «Да, нас разделяют линии административных, государственных границ на Кавказе. Но Кавказ - это единый организм, который нельзя разделить на части». По сути, в этом замечании содержится призыв к российскому руководству соразмерять свою внутреннюю и внешнюю политику в этом взрывоопасном регионе с обязательным учетом общих угроз.
Поинтересовались у президента Азербайджана и о транзите казахстанских энергоресурсов в Европу, что предполагается осуществлять и посредством азербайджанской инфраструктуры. Указав на растущую значимость Азербайджана как транзитной территории для экспорта разного рода продуктов не только из Казахстана, но и Центральной Азии в целом, президент раскрыл интересную деталь: «Так что в будущем, кстати, мы будем обеспечивать важные перевозки не только казахстанской нефти, но и экспорта урана. И это очень важно не только для Казахстана, но и для тех двух стран, которые являются получателями урана и многих других грузов». Импортеров при этом И. Алиев не назвал, но не исключено, что одна из этих двух стран – Франция, поскольку именно она, наряду с Венгрией и Финляндией, не намерена сокращать мощности своей атомной энергетики. Если так, то определенное изменение позиции Парижа по азербайджано-армянскому урегулированию перестает быть таким уж невероятным.
Говоря об успешности энергетической стратегии Азербайджана, что также не оставили без внимания участники дискуссии, И.Алиев сообщил, что «мы всегда строили и сопоставляли наши планы с будущим, потому что это было видение моего отца». И это так: заложенный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан, учитывая нынешние геополитические факторы, позволяет надеяться на скорый выход на полную мощность. Причем имеется в виду не только экспорт конденсата с газовых месторождений «Шахдениз», «Абшерон» и др., но и транзит дополнительных объемов нефти из Центральной Азии.
Европейские партнеры не были уверены как в достаточных запасах газа у Азербайджана, так и в будущем росте своей потребности в нем. Это, в частности, вылилось в небольшую по сравнению с TANAP (Трансанатолийский газопровод, где у Азербайджана контрольный пакет акций) пропускную способность TAP (Трансадриатический газопровод, в котором Азербайджан владеет лишь 20% капитала). Теперь же, заметил И.Алиев, еврокомиссар по энергетике госпожа Симсон назвала Азербайджан «общеевропейским поставщиком газа». «Это свидетельствует о том, что нам необходимо планировать проект не только с коммерческой точки зрения, но и со стратегической. А впредь необходимо продолжать придерживаться этого сочетания», - подчеркнул президент, добавив, что «уж лучше иметь достаточную пропускную способность и не задействовать ее полностью, чем иметь ресурсы и не иметь возможности их транспортировать». Собственно говоря, так он озвучил один из главных факторов энергетической стратегии Азербайджана.
Касаясь вопроса о безопасности Европы и вызовов для Азербайджана в условиях войны в Украине, И.Алиев сказал: «Думаю, что это новое геополитическое изменение приведет к милитаризации Европы и мира в целом. С одной стороны, это может стать опасным спусковым крючком, а с другой — своего рода фактором сдерживания». А далее он высказал поразительную, но абсолютно объективную, выстраданную им вместе со всей страной мысль: «Мы в Азербайджане много лет назад поняли, что никто нам не поможет. И все наши иллюзии о верховенстве международного права развеялись. Не сразу, а в процессе переговоров, мы осознали, что если у нас не будет сильной армии, если мы не воспитаем молодое поколение, готовое бороться за свое достоинство, а не только за землю, то всегда будем под оккупацией и всегда будем жаловаться». Таким образом Алиев указал источник обретения нашей страной мощи и указал путь каждой отдельно взятой стране в условиях кризиса и перед лицом опасности.
«Нам надоело жаловаться - пусть теперь другие жалуются на нас», - усмехнувшись, что называется, отвел душу азербайджанский лидер. Без сомнения, эта шутка адресована не только стране, которая почти на 30 лет захватила наши земли, но и западному истеблишменту, который поддерживал агрессора.
Вернувшись к геополитической тематике, глава государства подытожил предварительный результат стратегического планирования и усилий нашей страны в условиях современного глобального кризиса: «Наша политика в области регионального развития, наша политика в международных делах, в вопросах, связанных с территориальной целостностью стран, абсолютно ясна, абсолютно свободна от каких-либо интересов текущей ситуации. И я считаю, что Азербайджан станет намного сильнее в результате геополитических изменений. Мы уже видим это».
Коснулся президент и экономической сферы, в частности перспективы экспорта электроэнергии, в том числе возобновляемой, на европейские рынки. Имея в виду Азербайджан в качестве транзитной страны, он указал на «хорошо выполненную «домашнюю работу» в рамках глобального китайского проекта «Один пояс, один путь». Речь идет о модернизации в стране мощностей транспортной инфраструктуры, включая перспективы Зангезурского коридора, относительно которого президент позволил важную ремарку:  «Что касается Зангезурского коридора и, насколько я правильно понял, того, как Китай может содействовать, то думаю, что в Зангезурском коридоре есть большой потенциал, и я уже упоминал, что железнодорожное сообщение между Китаем, Кыргызстаном и Узбекистаном уже началось». И.Алиев также отметил, что «Китай и Азербайджан наладили прекрасные отношения» и что сам он неоднократно встречался с главой Китая Си Цзиньпином. «И во время одной из наших встреч он назвал меня хорошим другом Китая. Думаю, что только этого достаточно, чтобы продемонстрировать уровень нашего сотрудничества», - с гордостью сказал президент. При этом он напомнил, что «Азербайджан - это страна не только коридора Восток-Запад, но и коридора Север-Юг», указав на стратегическую важность государства для стран условной оси Москва-Тегеран-Нью Дели.
В целом все сказанное президентом вновь и вновь свидетельствует о приверженности Азербайджана сбалансированной внешней политике и стремлении к взаимовыгодному сотрудничеству со всеми международными акторами.
Вместе с тем Ильхам Алиев, говоря о поступательном развитии Организации тюркских государств, привел интересную метафору: «Знаете, каждый должен жить в своей семье. Каждому надо жить в своей стране. Это мой подход, конечно. Я уважаю людей, которые живут в других странах. Сейчас в глобальном мире это нормально. Но я думаю, и это мое личное мнение, что каждому лучше жить в своей стране и в своей семье. Итак, это наша семья и мы должны быть в своих семьях. Это естественное пространство для всех нас». Это суждение, несомненно, следует воспринимать не буквально, а в более широком смысле – как призыв к тому, что тюркские государства должны сформировать единую повестку, с тем чтобы стать мощным геополитическим центром силы, без прежней зависимости от интересов других игроков.
Символично, что последний среди выступивших на конференции был представитель Узбекистана - первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса страны, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Садык Cафаев, начавший и завершивший свое обращение к Ильхаму Алиеву на узбекском языке. Он подчеркнул беспрецедентную роль политического наследия Гейдара Алиева для всего тюркского мира и поблагодарил президента Азербайджана за организацию конференции. На что лидер нашей страны, обращаясь как к узбекскому гостю, так и ко всей аудитории, сказал: «Вы, наверное, понимаете, что нам не нужен переводчик. Наши языки так близки, наши народы так близки, что мы не только понимаем друг друга, но и чувствуем пульс друг друга».
Эти слова, несомненно, служат лейтмотивом усилий тюркских государств к большому политическому единению в условиях зарождения нового миропорядка.
В целом же, как уже было сказано, выступление Ильхама Алиева оставляет впечатление фиксации некого водораздела, в результате которого Азербайджан выходит на качественно новый уровень международного взаимодействия.