«Փաշինյանը առայժմ չի կարող մարտահրավեր նետել Մոսկվային» Ռուսաստանցի քաղաքագետները՝ Երևանի դեմարշների մասին
19 Մայիսի 2023 17:24
Հայաստանի ղեկավարության հետ չես ձանձրանա՝ նա միշտ պատրաստ է պոռթկել թարմ հայտարարությամբ, որը բոլորին կստիպի տարակուսել՝ տեսնես դա ի՞նչ է նշանկում և ինչի՞ վրա են այդ հայերը հույս դնում։ Սակայն, միջազգային հանրությանը ուղղված նրանց անթիվ դիմումներում մեկը արդեն երկար տարիներ մնում է անփոփոխ՝ անարդարացիորեն վիրավորված վասալի կեցվածքը։ Բայց այս անգամ ամեն ինչ հնչել է հատկապես բարձր և հավակնոտությամբ . «Հայաստանը չի ստանում Ռուսաստանից պատվիրված սպառազինությունը»։ Բացի այդ, ինչպես «Նովայա գազետա։ Եվրոպա» օրաթերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է երկրի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը սուր դրվել էր 2022 թվականի աշնանը։
«Վերջին տարիներին աշխարհում և, մասնավորապես, մեր տարածաշրջանում անվտանգության ճարտարապետությունը արմատապես փոխվել է։ Պայմանագրային պարտավորությունները չեն պահպանվում։ Պետք է փնտրել նոր մեխանիզմներ և զենքի մատակարարումներ, որովհետև մենք օբյեկտիվորեն չենք ստանում այն, ինչ պատվիրել և ինչի համար վճարել ենք Ռուսաստանին»,- հայտարարել է Գրիգորյանը՝ «Նովայա գազետա. Եվրոպա» օրաթերթի ընթերցողներին:
Բայց պարբերականի այն հարցին, թե արդյոք խոսքը 2021 թվականի հարյուր միլիոնավոր դոլարների պայմանագրի մասին է, որը դեռ չի փակվել՝ Գրիգորյանը պատասխանել է խճճված և անմիջապես շրջվել է ՀԱՊԿ-ին. «Խոսքը մի քանի նման պայմանագրերի մասին է, նա միակը չէ։ Իսկ մենք ՀԱՊԿ-ից նաև ակնկալում էինք, որ այն կգործի նախորդ տարվա սեպտեմբերին (հայ-ադրբեջանական սահմանին բախումների ժամանակ – խմբ.)։ Այն չգործեց, և այլն»:
Երեւանի նման նախատինքները Մոսկվայի համար, հասկանալի է, որ աննկատ չեն մնում, հարցը նրանում է, թե ինչպես կարձագանքեն Կրեմլում, Հայաստանին, վերջապես կթողնեն ճակատագրի բախտին, թե՞ կրկին կզղջան ու կներեն։ Ինչպե՞ս է Ռուսաստանը ընդհանրապես ընկալում Երևանի նման հայտարարությունները։ Նա համաձայն է արդյո՞ք Երեւանի պնդումների հետ։ Ինչպե՞ս է Կրեմլը վերաբերվում ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու Երեւանի անընդհատսպառնալիքներին։
Caliber.Az-ի այս հարցերին չափազանց կոշտ է պատասխանել՝ Պրոգրեսիվ քաղաքականության հիմնադրամի տնօրեն, ռուսաստանցի քաղաքագետ Օլեգ Բոնդարենկոն։
«Եթե որևէ մեկը և կասկածներ ուներ,- ընդգծում է նա,- ապա հիմա պարզ է. ՀԱՊԿ-ն պատրաստ չէ ինչ-որ մեկին սպառնալ պատժով, կամ հաշվեհարդարով, նա, ըստ երևույթին, ընդհանրապես ոչ մի բանի ընդունակ չէ»։
Նրա խոսքով, ՀԱՊԿ-ի անդամների մոտ վաղուց են ծագել քաղաքական և ռազմական հարցերով տարաձայնություններ։ Այնպես որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու կամ դուրս չգալու հարցը այս պահին նույնիսկ արդիական չէ։
«Մոսկվային արդյո՞ք ապտակ կլինի, եթե Հայաստանը դուրս գա ՀԱՊԿ-ից։ Այո, դա, անշուշտ, ապտակ կլինի։ Բայց դա արդյո՞ք ինչ-որ կերպ կփոխի ուժերի դասավորությունը տարածաշրջանում։ Իմ կարծիքով, չի փոխի»,- համարում է Բոնդարենկոն։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին ինչ-որ ռուսական զենքերի մատակարարման որոշակի պարտավորություններին, ապա, քաղաքագետի կարծիքով, չի բացառվում, որ «այստեղ իր դերն է խաղացել նաեւ Մոսկվայի գործողությունների վրա ազդած ադրբեջանական լոբբին»։
«Եթե որ Դուք ինձ հարցնեիք, թե Ռուսաստանում ո՞ր լոբբին է ավելի ուժեղ՝ հայկականը, թե ադրբեջանականը, ես կդժվարանայի պատասխանել։ Հայկական լոբբիի արտաքին ուշագրավությամբ հանդերձ, Ռուսաստանում ադրբեջանական լոբբին, ես այսպես կասեի՝ ֆինանսապես ավելի հարուստ է։ Անուններ չենք նշի, բայց նրա ազդեցությունը ռուս քաղաքական գործիչների վրա միանգամայն շոշափելի է։ Եվ դա, անշուշտ, Ադրբեջանի ուժեղ կողմն է։ Կա նաև մեկ ո այլ պահ՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) դերի նկատելի ուժեղացումը տարածաշրջանում կամ, ավելի ճիշտ, տարածաշրջանների ամբողջությունում։ Ես վերջերս գրել եմ մի հոդված, որտեղ ասվում է այն մասին, որ հիմա կարող է կազմավորվել այնպիսի իրավիճակ, որ ռազմական առումով ԹՊԿ-ին անդամակցությունը կարող է շատ ավելի կարևոր լինել, քան ՀԱՊԿ-ում կամ ԱՊՀ-ում: Եվ ԹՊԿ-ի անդամներին, ինչպես նաև մյուս բոլորին, հասկանալի է, թե ինչ արժեքներ են նրանք առաջ քաշում և պաշտպանում, իհարկե՝ թուրքական աշխարհի արժեքները: Իսկ ինչպիսի՞ արժեքներ է պաշտպանում ՀԱՊԿ-ն։ Հասկանալի չէ, թե ինչպիսի։ Դրանք երբեք պատշաճ կերպով չեն հնչեցվել, բացառությամբ «անվտանգության» պես զանազան անհեթեթությունների։ Բայց ինչպիսի՞ անվտանգության: Հանուն ինչի՞։ Այս առումով կարելի է ասել, որ այժմ Փաշինյանը և նրա դրդապատճառները կախված են Փարիզի որոշումներից, գուցե նույնիսկ ավելի շատ, քան Մոսկվայի։ Որովհետև Մոսկվան հայերի պաշտպանության առաջնության արմավենին տվել է Փարիզին, և Մակրոնը հիմա հայերի ամենամեծ պաշտպանն է»,- եզրակացություն է անում ռուս փորձագետը։
Մեկ այլ ռուսաստանցի քաղաքագետ, Նոր հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Վասիլի Կոլտաշովը զարմանալի է համարում, որ Փաշինյանի վարչակազմին անհանգստացնում են Ռուսաստանից զենքի մատակարարումները, մինչդեռ 2020 թվականին հենց նա է հրահրել պատերազմը տարածաշրջանում։
«Փաշինյանը ռազմական հակամարտություն հրահրեց Ադրբեջանի հետ, պարտվեց, իսկ հիմա, ելնելով արտաքին ուժերի շահերից, փորձում է Հայաստանին դուրս բերել ՀԱՊԿ-ից՝ գժտվելով Ռուսաստանի հետ։ Հիանալի գիտակցելով, որ Հայաստանը ի վիճակի չէ հաղթելու, Փաշինյանը առճակատում ստեղծեց Ադրբեջանի հետ՝ փորձելով դա փաստարկել իր հակասական հայտարարություններում։ Ուրեմն ինչի՞ց է նա հիմա դժգոհ, ի՞նչ զենքեր է փնտրում Արեւմուտքում։ Թեև, թող իր համար փնտրի։ Գլխավորն այն է, որ Փաշինյանի այս բոլոր մանևրների համար, ինչպես եղել է նաև 2020 թվականի արդյունքներով, վճարելու է Հայաստանի ժողովուրդը»,- արձանագրել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, Մոսկվայի համար հիմա կարեւոր է զբաղվել Ուկրաինայի պատերազմով։ Իսկ ինչ վերաբերում է Կովկասի հարցով դիրքորոշմանը, ապա այն առավելագույն չափով պարզ է՝ «որպեսզի այս տարածաշրջանում չլինեն՝ հատկապես Ռուսաստանի դեմ ուղղված ռազմական հակամարտություններ»։
«Փաշինյանը առայժմ չի կարող մարտահրավեր նետել Ռուսաստանին։ Նա ոչ այնքանով է մշակել հայ ժողովրդին, որպեսզի հայտարարի, որ Ռուսաստանը՝ գլխավոր թշնամին է և որ նրա հետ պետք է պայքարել։ Թեեւ, իհարկե, հայ հասարակության մեջ որոշակի աջակցություն նա հիմա էլ ունի։ Բայց ընդհանուր առմամբ Փաշինյանը շատ ծանր քաղաքական վիճակում է, քաղաքացիները միայն մասամբ են կիսում նրա դիրքորոշումը։ Սակայն նա լիովին կարող է Հայաստանը դուրս բերել ՀԱՊԿ-ից՝ դա, ցավոք, չի կարելի բացառել»,- նշել է Վ. Կոլտաշևը։
Քաղաքագետի խոսքով, կարելի է ենթադրել, թե ինչի վրա է հույս դնում Փաշինյանը՝ իբր, երբ Հայաստանը դուրս գա ՀԱՊԿ-ից, Բրիտանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն կազդեն Ադրբեջանի վրա, նրանք կդառնան նոր միջնորդներ և կսահմանափակեն Բաքվի ինչ-որ բան ձեռնարկելու հնարավորությունը։
«Կամ կապահովեն ինչ-որ համաձայնագիր, որն ընդունելի կլինի և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի համար։ Թեեւ «ընդունելիության» տակ, ակնհայտ է, Երեւանը տեսնում է այնպիսի պայմանագիր, որից արտաքին ուժերի ճնշման ներքո Ադրբեջանը չի կարողանա հրաժարվել։ Իրավիճակ, որի մասին, ինձ թվում է, երազում են Երեւանում։ Բայց իրատեսական են արդյո՞ք Հայաստանի այս ակնկալիքները»,- հարց է տալիս Վ. Կոլտաշևը։

«Пашинян пока не может бросить Москве вызов» Российские политологи о демаршах Еревана
С политическим руководством Армении скучать не приходится – оно всегда готово разразиться свежим заявлением, которое всех заставит недоумевать – что бы это значило и на что эти армяне рассчитывают? Впрочем, одно в их бесчисленных обращениях к международной общественности уже много лет остается неизменным - поза несправедливо обиженного вассала. Но в этот раз все прозвучало особенно громко и претенциозно: «Армения не получает заказанное у России вооружение!». Кроме того, как объявил секретарь Совбеза страны Армен Григорян в интервью изданию «Новая газета. Европа», вопрос о выходе из ОДКБ остро стоял осенью 2022 года.
«В последние годы архитектура безопасности в мире и, в частности, в нашем регионе кардинально изменилась. Договорные обязательства не соблюдаются. Надо искать новые механизмы и поставки вооружения, потому что объективно мы не получаем то, что заказали и за что заплатили России», - впаривал Григорян читателям «Новой газеты. Европа».
Но вот на вопрос издания, идет ли речь о контракте 2021 года на сотни миллионов долларов, который до сих пор не закрыт, Григорян ответил путанно и сразу свернул на ОДБК: «О нескольких таких контрактах, он не единственный. А еще мы ожидали от ОДКБ, что она сработает в сентябре прошлого года (во время боестолкновений на армяно-азербайджанской границе – ред.). Она не сработала, и так далее».
Такие упреки Еревана незамеченными для Москвы, понятное дело, не остаются, вопрос в том, как отреагируют в Кремле – бросят, наконец, Армению на произвол судьбы или опять пожалеют и простят. Как вообще Россия воспринимает такие заявления Еревана? Согласна ли она с претензиями Еревана? Как Кремль смотрит на постоянные угрозы Еревана выйти из ОДКБ?
Весьма жестко на эти вопросы Caliber.Az ответил директор Фонда прогрессивной политики, российский политолог Олег Бондаренко.
«Если кто и сомневался, - подчеркивает он, - то теперь ясно: ОДКБ не готова показать кому-то кузькину мать, она, похоже, вообще ни на что не способна».
По его словам, у членов ОДКБ по большинству политических и военных вопросов давно возникли разногласия. Так что вопрос выхода или невыхода из ОДКБ на данный момент даже неактуален.
«Будет ли пощечиной Москве, если Армения выйдет из ОДКБ? Да, это, безусловно, будет пощечина. Но поменяет ли это как-нибудь расклад сил в регионе? На мой взгляд, не поменяет», - считает Бондаренко.
Что же касается неких обязательств по поставкам российского оружия в Армению, то, по мнению политолога, не исключено, что здесь «сыграло роль и азербайджанское лобби, повлиявшее на действия Москвы».
«Если бы вы меня спросили, какое лобби сильнее в России – армянское или азербайджанское, я бы затруднился ответить. При всей внешней примечательности армянского лобби азербайджанское лобби в России, я бы так сказал, более финансово состоятельное. Не будем называть имен, но влияние его на российских политиков весьма ощутимо. И это, безусловно, сильная сторона Азербайджана. Есть и другой момент – заметное усиление роли Организации тюркских государств (ОТГ) в регионе или, вернее, в совокупности регионов. Я недавно написал статью, в которой говорится о том, что сейчас может сложиться такая ситуация, что членство в ОТГ в военном плане может оказаться гораздо важнее, чем в ОДКБ или СНГ. И членам ОТГ, как и всем другим, понятно, какие ценности они продвигают и защищают – разумеется, ценности тюркского мира. А какие ценности защищает ОДКБ? Непонятно какие! Они никогда толком и не озвучивались, за исключением разных благоглупостей вроде «безопасность». Но какая безопасность? Ради чего? В этом смысле можно сказать, что сейчас Пашинян и его мотивировки от решений Парижа зависят, возможно, уже и больше, чем от Москвы. Потому что Москва отдала пальму первенства по защите армян Парижу, и Макрон сейчас самый большой защитник армян», - приходит к выводу российский эксперт.
Другой российский политолог, директор Института нового общества Василий Колташов считает удивительным, что администрацию Пашиняна беспокоят поставки вооружений из России, в то время как именно он спровоцировал в 2020 году войну в регионе.
«Пашинян спровоцировал военный конфликт с Азербайджаном, проиграл его, а сейчас в интересах внешних сил пытается вытащить Армению из ОДКБ, рассорившись с Россией. Прекрасно понимая, что Армения неспособна победить, Пашинян создал противостояние с Азербайджаном, пытаясь аргументировать это в своих противоречивых заявлениях. Так чем он теперь недоволен, какое оружие ищет на Западе? Впрочем, пусть себе ищет. Главное – что за все эти маневры Пашиняна, как было и по итогам 2020 года, будет платить народ Армении», - констатировал политолог.
По его словам, для Москвы сейчас важно разобраться с войной в Украине. А что касается позиции по Кавказу, то она предельно проста – «чтобы в этом регионе не было военных конфликтов, особенно направленных против России».
«Пашинян пока не может бросить России вызов. Не настолько он обработал армянский народ, чтобы заявить, что Россия – это главный враг и нужно с ней воевать. Хотя, конечно, определенная поддержка в армянском обществе у него есть и сейчас. Но вообще-то у Пашиняна очень сложное политическое положение, граждане лишь частично разделяют его позицию. Однако из ОДКБ вывести Армению он вполне может – этого, к сожалению, исключать нельзя», - отметил В. Колташев.
По словам политолога, на что рассчитывает Пашинян предположить можно – мол, когда Армения выйдет из ОДКБ, на Азербайджан будут оказывать влияние Британия, Франция, США, они станут новыми посредниками и ограничат возможности Баку что-либо предпринимать.
«Или обеспечат некое соглашение, которое будет приемлемо и для Армении, и для Азербайджана. Хотя под «приемлемостью», очевидно, Ереван видит такой договор, от которого под давлением внешних сил не сможет отказаться Азербайджан. Ситуацию, о которой, как мне кажется, грезят в Ереване. Но реалистичны ли эти ожидания Армении?», - задается вопросом В. Колташев.