Թաթը ղարաբաղյան շշի մեջ Անջատողականները ելք են փնտրում
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները վրդովված արձագանք են առաջացրել՝ Ղարաբաղում անջատողական հրոսակախմբերի մնացորդների պարագլուխների շրջանում։
Անջատողական կազմավորման նախկին պարագլուխներ Բակո Սահակյանը և Արկադի Ղուկասյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում է, որ «արցախը» չի ընդունել և չի ընդունելու Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից ներկայացված իրավիճակի կարգավորման մոտեցումները, «և ինչպես նախկինում է պայքարել, այնպես էլ հիմա բոլոր հնարավոր միջոցներով պայքարելու է իր հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքի համար»։
Ինքնահռչակ «ազգային ժողովը» նույնպես ընդունել է զայրացած տեքստ, որում, ի թիվս այլ բաների, ասվում է. «Մեզ համար անընդունելի է և արժեք չունի Նիկոլ Փաշինյանի՝ «արցախի» ինքնիշխանության, մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրականացման փաստի անտեսման վերաբերյալ ցանկացած հայտարարությունը, ինչպես նաև դրա հիման վրա գրված ցանկացած փաստաթղթը»։
Պետք է ասել, որ հայտարարությունները, իրենց ողջ զայրալից բառապաշարով հանդերձ, մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա անզորության հոտ են տալիս և պերճախոս խոսում են գործողությունների որևէ ծրագրի բացակայության մասին։ Իսկ Ղուկասյան-Սահակյան զույգը իրենց ուղերձն ավարտել են հետևյալ հատվածով. «Մենք հավատում ենք, որ նախորդ տարիների նման, այսօր էլ ողջ հայությունը կկանգնի «արցախի ժողովրդի» կողմը»։
Կեղծ պատգամավորները շտապել են նշվել նման կոչով։
Ուշագրավ է, որ այս ողբալի կոչերում որպես հասցեատեր չի հիշատակվում Ռուսաստանի խաղաղապահ քանակակազմը (ՌԽՔ)։ Ակնհայտ է, որ Մոսկվայից եկել է ՌԽՔ-ն անհարկի չկոչելու կոշտ հրահանգ, ինչը նույնպես անուղղակիորեն վկայում է, ինչպես Կրեմլի կողմից «տեղում» նոր իրականությանը ընդունելու, այնպես էլ բանակցային գործընթացում առաջընթացի մասին։
Եվ այսպես, անջատողական խունտայի մնացորդները դիմում է ինչ-որ ամորֆ նյութ՝ «բոլոր հայերին»։ Նույնիսկ ցավալի դարձավ «բոլոր հայերի» համար՝ նրանք 2023 թվականին ինչ կարող են անել հանցագործ կույտի համար, եթե 2020-ին չկարողացան պաշտպանել Օհանյանի «անառիկ» գիծը։ Այո և ընդհանրապես, հիմա դժվար է պատկերացնել ավելի ուժեղ արհամարհանք, քան այն, որը հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները զգում են ղարաբաղյան կլանի նկատմամբ, հատկապես նկատի ունենալով սփյուռքի օգնությունը նախկին հրամանատարների գրպանները ուղղելու դուրս լողացած սխեմաները։
Մենք, իհարկե, կարող ենք իրավացիորեն վրդովվել և նույնիսկ ծիծաղել հայ անջատողականների անսահման ինքնասիրության վրա, սակայն այնուամենայնիվ պետք է խոստովանենք, որ իրենց պարադիգմի սահմաններում նրանք գործում են տրամաբանորեն։ Դե, իրենց կյանքը ադրբեջանցիների ու նրանց տարածքների թալանի վրա կառուցած մարդիկ հո չեն ողջունի իրենց օրինական տերերի վերադարձը, որոնք, ընդ որում նրանց հետևից կգան ձեռնաշխթաներով։
Փախչել՝ սա առաջինն է, ինչ նմանատիպ իրավիճակում հայտնվում է սովորական գողի մտքում: Սակայն Ղարաբաղի անջատողականները սովորական խարդախներ չեն՝ նրանք ունեն ծանրաբեռնված կենսագրություն, և պարզապես փախչելը նրանց համար փրկություն չի լինի։ Պետք է հասկանալ, որ անջատողականների խառնախմբի առջև դրված են երկու խնդիր՝ փրկել սեփական կաշին և, հնարավորության դեպքում, բիզնեսը: Մինչդեռ նրանց բիզնեսի որոշակի մասը գտնվում է տեղում՝ Ղարաբաղում։ Շուտով գալու է ապօրինի ձեռք բերվածի բռնագրավումը։ Ոչինչ չեք կարող վաճառել՝ իսկ ո՞վ կուզենա գնել անօրինական օբյեկտները։ Շարունակել նրանցից եկամուտ ստանալ՝ հաշվի առնելով սահմանին սահմանային անցակետը, բնակչության հետպատերազմյան արտագաղթը, այո և ընդհանրապես շատ նյարդային իրավիճակը որը (կապված է սեփականատերերի անխուսափելի վերադարձի հետ) օրեցօր դառնում է ավելի խնդրահարույց։ Այսինքն ղարաբաղյան բիզնեսի վրա ստիպված եք խաչ քաշել։
Ճիշտ է, անջատողական «օլիգարխների» բիզնես նախագծերի ինչ-որ մասը գտնվում է Ռուսաստանում։ Կարծես թե կա տարբերակ՝ վեր կենալ և գնալ նույն Մոսկվա և իր հյուրանոցում հյուրերին դիմավորել ճաճանչափայլ ժպիտով։ Բայց այստեղ էլ են հարցեր ծագում։ Նախ, ուշ է՝ Լաչինի անցակետում ադրբեջանցի սահմանապահները, իհարկե, բարեկիրթ են, բայց թափանցիկ չեն, դժվար թե կարողանաք արագ անցնել նրանց կողքով: Սակայն նույնիսկ պատկերացնելով, որ պարագլուխները կարողացել են ինչ-որ կերպ լքել Ղարաբաղի տարածքը՝ ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ լինելով միջազգային հետախուզման մեջ՝ նրանք վաղ թե ուշ չեն արտահանձնվի Բաքվին, որտեղ էլ որ լինեն։
Այնուամենայնիվ, կա միայն մեկ տեղ, որտեղ նրանք կարող են համեմատաբար հուսալիորեն թաքնվել՝ դա Հայաստանն է։ Հենց այնտեղ է գտնվում նրանց գործող առևտրական օբյեկտների մեծ մասը։ Թվում է, թե ահա քեզ բաղձալի երկիր: Բայց, կարծես դիտավորյալ, այստեղ էլ անհաջողություն՝ Հայաստանում (և ամենուր, հաշվի առնելով աշխարհով մեկ ամենուր սփռված հայկական սփյուռք) անվտանգ գոյությունը հնարավոր է միայն առանց «դավաճանի» խարանի: Հենց Սահակյանը, Ղուկասյանն ու մյուսները համաձայնվեն Փաշինյանի հետ (թեկուզ լուռ), Նեմեսիսի ժառանգները իրենց մռայլ դեմքը ցույց կտան նրանց։ Մինչդեռ, նրանց հանդեպ ատելությունն ավելի ուժեղ է լինելու, քան Փաշինյանի նկատմամբ, քանի որ վերջինիս համար Ղարաբաղը երբեք գերգաղափար չի եղել։ Իսկ անջատողականների պարագլուխների դեպքում խոսք կգնա ուխտադրժության մասին, որը միայն կմեծացնի ընդօրինակելու փորձ ձեռնարկածների մեղքը։ Ահա թե ինչու նրանց համար շատ կարևոր է հիմա ցույց տալ իրենց անընճկելիությունը։ Ի թիվս այլ բաների, երբ Փաշինյանը դեռևս իշխանության ղեկին է, ղարաբաղյան ավազակները գալով Երևան վտանգում են բանտ նստել՝ մեղադրվելով կոռուպցիոն սխեմաների մեջ։ Բարեբախտաբար, նրանց բոլոր մութ գործերն արդեն հրապարակային են դարձել։ Խոսքի համար, փաշինյանամետ Տելեգրամ-ալիքը նորից ցասումով է անցել՝ Ղարաբաղի պարագլուխներին՝ Հայաստանի բյուջեի միջոցներով ձեռք բերված բիզնես օբյեկտների հաշվարկումով զայրալից ընդիմանությամբ։
Այսպիսով, որքան էլ պարադոքսալ հնչի, բայց անջատողականների առաջնորդները հիմա բոլորից ավել են շահագրգռված Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուտուփույթ ստորագրման մեջ, ինչը, նրանց տրամաբանությամբ՝ կհանգեցնի Փաշինյանի շուտափույթ տապալմանը, և նշանակում է, որ նրանց թույլ կտա խուսափել դավաճանության բծից (ռեւանշիստների տեսակետից) ), հանգիստ խղճով ապրել ու փող աշխատել Հայաստանում։ Կարծես, հիմա այս մարդիկ արդեն հավաքել են ճամպրուկները և սպասում են, երբ Հայաստանում բավական ուժգին բողոքի ցույցեր բարձրանան, որպեսզի վերացնել գործող իշխանությունը։ Չի բացառվում, որ նրանք նույնիսկ փորձեն իշխանության գալ Երեւանում, թեեւ, հաշվի առնելով հայաստանցիների հակակրանքը ղարաբաղցիների նկատմամբ, դժվար թե վերջիններիս համար խելամիտ լինի իրենց ծանրաբեռնել նման գաղափարով։ Նրանք, ամենայն հավանականությամբ, կստեղծեն ակտիվության տեսիլք, կդոփահարեն հանրահավաքներում և ցույցերում, սպասելով ղարաբաղյան կլանի նկատմամբ քիչ թե շատ լոյալ առաջնորդի իշխանության գալուն, հանգիստ կզբաղվեն բիզնեսով։
Արդյո՞ք հանգիստ։ Փաստ չէ։ Ինչպես փաստ չէ նաև, որ Երևանը՝ անվտանգ վայր է ադրբեջանական ժողովրդի դեմ ռազմական հանցագործություն կատարած անձանց համար։ Եվ փաստ չէ, որ հակաահաբեկչական գործողության երկաթե բռունցքը ավելի շուտ վրա չի հասնի։

Лапа в карабахской бутылке
Последние заявления армянского премьера Никола Пашиняна относительно признания территориальной целостности Азербайджана вызвали негодующую реакцию среди главарей остатков сепаратистских банд в Карабахе.
Бывшие предводители сепаратистского образования Бако Саакаян и Аркадий Гукасян выступили с совместным заявлением, в котором, в частности, указывается, что «арцах» не принял и не примет подходы к урегулированию ситуации, представленные премьер-министром РА, «и как боролся раньше, так и теперь будет бороться всеми возможными средствами за право достойно жить на своей родине».
Самопровозглашенное «национальное собрание» также приняло гневный текст, где в числе прочего говорится: «Для нас неприемлемо и ничего не стоит любое заявление Никола Пашиняна об игнорировании суверенитета «арцаха», права нашего народа на самоопределение и факта его реализации, а также любой составленный на его основе документ».
Надо сказать, что заявления, при всей их гневной лексике, за километр отдают бессилием и красноречиво говорят об отсутствии какого-либо плана действий. А завершила свое обращение парочка Гукасян-Саакян следующим пассажем: «Мы верим, что, как и в предыдущие годы, сегодня все армяне встанут на сторону «народа арцаха».
Псевдодепутаты поспешили отметиться схожим призывом.
Любопытно, что в этих скорбных воззваниях в качестве адресата не упоминается Российский миротворческий контингент. Очевидно, из Москвы пришла жесткая разнарядка не называть РМК без надобности, что также косвенно свидетельствует как о принятии Кремлем новой реальности «на земле», так и прогрессе в переговорном процессе.
Итак, недобитая хунта сепаратистов взывает к некой аморфной материи - «всем армянам». Даже обидно стало за «всех армян» - что они могут сделать для преступной кучки в 2023 году, если в 2020-м не смогли защитить «неприступную» линию Оганяна. Да и вообще, трудно себе сейчас представить презрение более сильное, чем то, которое испытывают представители армянской диаспоры к карабахскому клану, особенно ввиду всплывших схем увода диаспоральной помощи в карманы бывших полевых командиров.
Мы, конечно, можем по праву возмущаться и даже смеяться над до небес завышенным самомнением армянских сепаратистов, однако должны все-таки признать, что в пределах своей парадигмы они действуют логично. Ну не будут же люди, свою жизнь построившие на грабеже азербайджанцев и их территорий, приветствовать возвращение законных хозяев, которые к тому же явятся за ними с наручниками.
Бежать – первое, что приходит в голову обычному вору в подобной ситуации. Однако сепаратисты Карабаха мошенники непростые - у них отягощенная биография, и просто бежать для них не станет спасением. Нужно понимать, что перед сепаратистской кликой стоят две задачи – спасти свою шкуру и, по возможности, свой бизнес. Причем определенная часть бизнеса у них находилась на земле – в Карабахе. Скоро грядет конфискация незаконно нажитого. Продать ничего нельзя – кто же захочет приобретать незаконные объекты? Продолжать же получать с них доходы, учитывая ППП на границе, поствоенный исход населения, да и вообще весьма нервозную обстановку (связанную с неминуемым возвращением хозяев), с каждым днем становится все проблематичнее. То есть на карабахском бизнесе придется ставить крест.
Правда, какая-то доля деловых проектов сепаратистских «олигархов» находится в России. Вроде есть вариант – взять, да и уехать в ту же Москву и встречать гостей в своем отеле лучезарной улыбкой. Но и тут возникают вопросы. Во-первых, поздно – азербайджанские пограничники на ППП в Лачине, конечно, вежливы, но не прозрачны, проскочить мимо них вряд ли получится. Однако даже представив, что главари каким-то образом смогли покинуть территорию Карабаха, – никто не даст гарантий, что, оказавшись в международном розыске, они не будут рано или поздно выданы Баку, где бы ни находились.
Впрочем, есть единственное место, где они могут относительно надежно сховаться - это Армения. Там как раз и находится большая часть их действующих коммерческих объектов. Казалось бы, вот она, земля обетованная! Но, как назло, и тут незадача - обеспечить себе безопасное существование в Армении (да и повсюду, учитывая вездесущность рассеянной по миру армянской диаспоры) можно лишь не запятнав себя клеймом «предателя». Стоит Саакяну, Гукасяну и прочим согласиться с Пашиняном (даже молча), как наследники «Немезис» явят им свои угрюмые лики. Причем ненависть к ним будет сильнее, чем к Пашиняну, поскольку Карабах для последнего никогда не был сверхидеей. В случае же с главарями сепаратистов речь пойдет об отступничестве, что только усилит вину предпринявших попытку мимикрировать. Вот почему им так важно показать сейчас свою несгибаемость. Кроме всего прочего, приехав в Ереван пока еще у власти Пашинян, карабахские бандиты рискуют сесть за решетку, будучи обвиненными в коррупционных схемах. Благо все их темные делишки уже стали достоянием общественности. К слову, пропашиняновский ТГ-канал снова прошелся по карабахским главарям новой гневной отповедью с перечислением бизнес-объектов, приобретенных на средства бюджета Армении.
Таким образом, как бы парадоксально ни звучало, но главари сепаратистов сейчас больше всех заинтересованы в скорейшем подписании Арменией мирного договора с Азербайджаном, что, по их логике, приведет к скорейшему свержению Пашиняна, а значит позволит им, избежав пятна предательства (с точки зрения реваншистов), с чистой совестью жить и рубить бабло в Армении. Похоже, сейчас эти лица уже упаковали чемоданы и ждут, когда в Армении поднимутся достаточно мощные протесты, чтобы смести действующую власть. Не исключено, что они даже попытаются прийти к власти в Ереване, хотя, учитывая неприязнь айастанцев к карабахским, вряд ли будет умно со стороны последних обременять себя подобной идеей. Они, скорее всего, создадут видимость активности, потопчутся на митингах и демонстрациях, а затем, дождавшись прихода к власти более или менее лояльного к карабахскому клану лидера, спокойно займутся бизнесом.
Спокойно ли? Не факт. Как не факт и то, что Ереван - безопасное место для лиц, совершивших военные преступления против азербайджанского народа. И не факт, что железный кулак контртеррористической операции не настигнет их раньше.