Անողոք աշխարհ Հայաստանը պատմական որոշման շեմին
Դիպվածաբանության իր կասկածելի վարպետությամբ հայտնի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, վերջին շաբաթների ընթացքում դանդաղ, բայց հաստատապես շոշափում է դեպի կոնկրետիկա ուղին։ Մայիսի 22-ի մամուլի ասուլիսում նա հայտարարել է, որ իր կողմից նախկինում որպես Ադրբեջանի տարածք ճանաչված 86,600 քառակուսի կիլոմետրը ներառում է նաև Ղարաբաղը։ Այսպիսով, 2019 թվականի տեսակետի համեմատությամբ՝ Հայաստանի ղեկավարի ներկայիս դիրքորոշումը շրջվել է 180 աստիճանով։ Չէ որ ինչպե՞ս սկսվեց «թավշյա» վարչապետի և նրա կաբինետի ղարաբաղյան քաղաքականությունը։ «Նոր պատերազմ, նոր տարածքներ» դոկտրինա, հարբած պարեր Շուշայում և «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, և վերջակետ»։
Պետք է ըստ արժանավույն մատուցել Փաշինյանի համառությանը. նույնիսկ 2020 թվականի աշնանը հայկական բանակի պարտությունը նրան անմիջապես չսթափեցրեց։ Գրեթե երեք տարի վարչապետը դես ու դեն վազվզեց, շուռումուռ էր գալիս ինչպես լորտուն թավայի մեջ, անում էր երկիմաստ հայտարարություններ, նահանջում էր իր ասածից, զուգահեռաբար ջանքեր էր գործադրում արտասահմանից զենք գնելով և ռազմական բյուջեն ավելացնելով վերակենդանացնել Հայաստանի զինված ուժերը, իսկ ազգի ոգին բարձրացնելու համար՝ պայմանական սահմանին սադրանքներ ստեղծում։
Հաշվարկը ինչպես ավանդական հովանավորների օգնության, այնպես էլ նրա վրա էր, որ ռազմական հաղթանակից հետո Ադրբեջանը կսկսի հանգստանալ և կորցնել զգոնությունը։ Այսինքն իր հաղթանակը չի ամրապնդի քաղաքական հարթությունում։ Սակայն Երեւանի հաշվարկը չարդարացվեց։ Ավելի ճիշտ, առաջին գործոնը՝ հովանավորչությունը գործեց առավելապես. բարերարները միացան, այնքանով, որքանով, իհարկե, նրանց թույլ էր տալիս նոր պայմանները։ Սակայն իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու Ադրբեջանի ղեկավարության վճռական, նախաձեռնողական, հետևողական քաղաքականության արդյունքում՝ Փաշինյանը վերջիվերջո ստիպված եղավ բարձրաձայնել այն, ինչ իրենից պահանջում էր նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Այն է. «Ղարաբաղը Ադրբեջան է»։
Օգտվելով միջազգային իրավունքի օրինական աջակցությունից, կառուցելով ռազմավարական հարաբերություններ համաշխարհային և տարածաշրջանային տերությունների հետ և օգտագործելով իր զինված ուժերի ողջ հզորությունը՝ Ադրբեջանը Փաշինյանին ստիպեց ընդունել նոր աշխարհաքաղաքական իրողությունը։
Սակայն նույնիսկ Փաշինյանի ներկայիս ճանաչումը, որքան էլ այն կարեւոր լինի, առայժմ ընդամենը խոսքեր են։ Հետպատերազմյան երեք տարիներին նա հաճախ ասում էր մի բան և անում էր բոլորովին այլ բան։ Սակայն պետք է ընդունել, որ ինքնին վերջին հրապարակային, այն էլ Ղարաբաղի միացումով ճանաչման փաստը՝ ավելի քան նշանակալից փաստ է։ Այլ կերպ ինչո՞ւ դա ավելի շուտ չբարձրաձայնել։ Չպետք է մոռանալ, որ վարչապետը՝ Հայաստանում պետության առաջին դեմքն է, և այն, ինչ նա հայտարարում է, ամեն դեպքում, ինչպես երկրի, այնպես էլ համաշխարհային հանրության վրա պրոյեկցվում է որպես գործողության ազդանշան։ Իսկ բանավոր ճանաչումը փաստացի չկատարելը բացասաբար կանդրադառնա պետության միջազգային իմիջի վրա, ինչը նույնպես չարժե անտեսել։
Առավել ևս, նա որքան լուրջ բաներ է ասում, այնքան դժվար է դրանցից նահանջել։ Չմոռանանք, որ խաղաղությունից պատերազմ նախորդ շեղումները և վարչապետի այլ սադրանքները մշտապես հանդիպել են տեղում որակական նոր փոփոխության՝ հօգուտ Ադրբեջանի։ Հիշենք պայմանական սահմանի «Լաչին» սահմանային անցակետի ստեղծումը հայկական կողմի կազմակերպած հերթական սրացումից հետո։
Փաշինյանը, իր բոլոր տարօրինակություններով հանդերձ, ամենևին էլ հիմար չէ և, իհարկե, իրավիճակի լրջությունը հասկանում է մեզանից ոչ վատ։ Այսինքն՝ Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններում որոշակի առաջընթացն ընդհանուր առմամբ արտացոլում է բանակցային գործընթացի ընդհանուր առաջընթացը։ Այժմ Հայաստանի ղեկավարին մնում է գործնական քայլեր ձեռնարկել իր խոսքերը հաստատելու համար։
Մտավախություն է առաջացնում, այնուամենայնիվ, Փաշինյանի կողմից թույլ տված մի վերապահում։ Ընդգծելով, որ 86,600 հազար քառակուսի կիլոմետր ադրբեջանական տարածքը ներառում է Ղարաբաղը, նա դրանով հանդերձ կարծես թե պարզաբանել է. «Բայց պետք է նշել, որ մենք ասում ենք այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, նրանց իրավունքների ու անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ ձևաչափով (Խանքենդի – Խմբ.)»։ Իսկ հետո զգուշացրել է, որ հայկական կողմը կարեւոր է համարում այդ բանակցությունների համար միջազգային երաշխիքների ստեղծումը։ Կարծես թե վերջապես ըմբռնելով Ադրբեջանի ղեկավարի կոչը՝ Հայաստանի վարչապետն ասել է ոչ միայն «Ա», այլ նաև «Բ»։ Սակայն, սեփական խիզախությունից վախեցած, նա շտապել է մի գդալ ձութ լցնել և ավելացրել է կասեցնող «Բ»-ն։ Ընդհանրապես, նա փորձում է ցանկացած գնով հասնել՝ Ղարաբաղի հայ համայնքի հետ Բաքվի երկխոսության միջազգային ինչ-որ հատուկ օրակարգի։
Նարատիվը այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցը հանդիսանում է ոչ թե տարածքային է, այլ մարդասիրական, այսպես թե այնպես, հայկական կողմը ասում է ավելի քան մեկ տասնամյակ։ Այս թեզի գործնական օգտագործման համար հայկական դիրքորոշման նույնիսկ ամենամակերեսային ստուգումը բացահայտում է տարածքային պահանջատիրության ցինիկ և ագրեսիվ քաղաքականություն, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության կատեգորիկ չճանաչում։ Եվ ընդհանրապես, մինչ հայտարարելը, որ Ղարաբաղը տարածքային պահանջների խնդիր չէ, արդյո՞ք հարկավոր չէ նախ փոխել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությունը, որից բխում է (իհարկե միայն հայերի համար), որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Ի դեպ, եթե Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է, ապա ի՞նչ է «լղհ»-ն։
Բաքվի դիրքորոշումը միանշանակ է. Ղարաբաղի հայերի վերաինտեգրման հարցը՝ Ադրբեջանի ներքին գործն է և չի կարող միջազգային միջամտության առարկա լինել։ Եվ այս գործը մինչև վերջ կհասցվի։ 44-օրյա պատերազմից հետո եղել են, և գուցե հիմա էլ կան մարդիկ, ովքեր կուզենային ամեն ինչ միանգամից և չեն նկատում Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունների տեսանելի արդյունքները։ Առավել ևս, իրավիճակի ցանկացած սրացում (իսկ երբեմն էլ լճացում) նրանց գցում է հոռետեսության և հուսահատության մեջ, որը նրանք հեռարձակում են ուրիշների վրա: Ինչպես մենք հաստատել ենք մեր արդեն մեկից ավելի հրապարակումներում, ռազմավարական տեսլականը բացառում է իմպուլսիվ գործողությունները: Այն մտքերը, որոնք ինչ-որ մեկի գլխում գալիս են հակառակորդի գործողություններին ի պատասխան, դա հենց այն է, ինչի վրա և հաշվարկում է թշնամին։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, բարեբախտաբար, այլ կերպ է գործում։ Հետկոնֆլիկտային կարգավորման ողջ դինամիկան իր մեջ մարմնավորում է Ալիևի հիմնական թեզը. «Մենք գիտենք, թե ինչ, ինչպես և երբ անել»։
Ադրբեջանը դարձել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրականությունը ձևավորող կարևոր դերակատարներից մեկը։ Եղբայրական Թուրքիան, տասնամյակների անարդարացի բացակայությունից հետո, նույնպես վերջապես վերադարձել է տարածաշրջան: Բաքվի և Անկարայի միությունը դարձել է մի գործոն, որի հետ աշխարհում ոչ ոք չի կարող հաշվի չնստել։ Փաշինյանը տեսնում է այդ իրողությունը, բայց առայժմ միայն երկչոտ փորձեր է անում դրանում իր երկրին արժանի տեղ գտնելու համար։ Եվ նրա նման քաղաքականությունը շատ առումներով հանդիպում է թուրքաֆոբիայի գաղափարներով դաստիարակված հայ հասարակության մի զգալի մասի դիմադրությանը։ Բացի այդ, այդ գաղափարները ակտիվորեն սնվում են դրսից։ Ժամանակն է, որպեսզի հայ ժողովուրդը գիտակցի, որ ռեւանշիզմը սնուցող օտարերկրյա ուժերը նրան օգտագործում են որպես ցախ՝ Հարավային Կովկասում հրդեհ բոցավառելու համար։
Հետաքրքիր է, Հայաստանի լայն զանգվածները հասկանու՞մ են, որ երեսուն տարվա օկուպացիայի ընթացքում այս ողջ անջատողական աղմուկը հանդիսացել է 2020 թվականին ռազմական և հոգեկան մեծ աղետի նախագուշակ։ Արդյո՞ք նրանք կռահում են, որ եթե անջատողական կազմավորման միջազգային ճանաչման հետ կապված ինչ-որ բան տեղի ունենար, ապա դա տեղի կունենար այն ժամանակ, այն երեսուն տարիներին, երբ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչները խելացի տեսքով սովորեցնում էին Ադրբեջանին։ Հասկանում են արդյո՞ք, որ անեքսիայի ենթարկելով Ղարաբաղը՝ նրանք թակարդի մեջ ընկան։ Արդյո՞ք նրանք գիտակցում են, որ հենց Ադրբեջանն է իրենց առաջարկում ազատվել այս մկան թակարդի արյունոտ ճիրաններից։
Ինչպես էլ որ լինի, Փաշինյանը՝ հայոց պատմության մեջ խորհրդանշական դեմք է։ Հիմքեր կան ենթադրելու, որ նրա թափթփուկներն ու հնարքները՝ ընդամենը անհրաժեշտ միջոց են հայ հասարակության մի զգալի մասի մոտ դեռևս տիրող մշակութային գերակայության գաղափարների դեմ, որոնք թույլ չեն տալիս հրաժեշտ տալ «միացումին», որպես ազգային և պետության ձևավորող գործոնի։ Նման հիմնավորում է, օրինակ, հանդիսանում Փաշինյանի պայքարը Հայ եկեղեցու դեմ։ Չէ որ գաղտնիք չէ, որ հատկապես եկեղեցին է հանդիսանում ողջ էքսպանսիոնիստական հայկական նախգծի ինչպես գաղափարական ոգեշնչողը, այնպես էլ լոգիստական ու ֆինանսական հանգույցը: Խոստովանում ենք, որ կաթողիկոսարանին ձեռնոց նետելու համար, այնուամենայնիվ մեծ քաջություն է պահանջվում։ Կաթողիկոսին ուղղված մարտահրավերը քայլ է ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ հենց հայերի համար կործարար՝ «Մեծ Հայաստանի», «միացումի» «ցեխակրոնի» գաղափարները արմատախիլ անելու ուղղությամբ, առողջ ազդակ դեպի ազգային բացառիկության քիմերներից զերծ և հարևանների հետ խաղաղությանն ու համագործակցությանը նպատակադրված հայկական նոր ինքնություն ստեղծելուն։
Նիկոլ Փաշինյանին մաղթում ենք ավարտին հասցնել խաղաղության իր ձգտումը։ Եթե նա չարդարացնի էլ իր վրա դրված հույսերը, ապա ուրիշ ելք չկա՝ խաղաղ Հարավային Կովկասը միևնույն է կլինի, սակայն առանց Հայաստանի։
Շուշաքենդ գյուղը դիմավորեց իր առաջին զինվորին ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
05 Հունվարի 2026 14:01
«Stratfor»-ը և լավատեսության սահմանները Բաքուն և Երևանը՝ «ստվերային ԿՀՎ»-ի պրիզմայով
06 Հունվարի 2026 20:31
Aztelecom-ն ընդլայնում է կապի և ինտերնետային ենթակառուցվածքները Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում
05 Հունվարի 2026 13:39
Իլհամ Ալիևն ընդունել է ԱՄՆ պատվիրակությանը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
05 Հունվարի 2026 09:21
Նրբարվեստ բազմավեկտորականությունն ու ինքնիշխանությունը որպես համակարգ Ալիևը՝ Ադրբեջանի նոր իրողությունների մասին
06 Հունվարի 2026 17:32
Ժամանակակից աշխարհում այլևս չկա միջազգային իրավունք կոչվող բան. Ալիև
06 Հունվարի 2026 09:21
Ադրբեջանը Չինաստանի առաջնահերթ գործընկերն է Հարավային Կովկասում. Իլհամ Ալիև
06 Հունվարի 2026 10:47
ԹՊԿ զորավարժությունները կամրապնդեն թյուրքական աշխարհի դիրքերը տարածաշրջանային անվտանգության մեջ. Քարաուզ
07 Հունվարի 2026 11:38
Թրամփի հայտարարությունը սակագների մասին ու Ադրբեջանի և Հայաստան միջև խաղաղության գործընթացը AnewZ-ը՝ իրադարձությունների ժամանակագրության մասին

Неумолимый мир Армения на пороге исторического решения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, известный своим сомнительным мастерством казуистики, в последние недели медленно, но верно нащупывает путь к конкретике. На пресс-конференции 22 мая он заявил, что 86,600 тысячи квадратных километров, ранее признанных им как территория Азербайджана, включают в себя и Карабах. Таким образом, по сравнению с точкой зрения 2019 года, нынешняя позиция армянского лидера развернулась на 180 градусов. Ведь как начиналась карабахская политика «бархатного» премьера и его кабинета? Доктрина «новая война, новые территории», пьяные пляски в Шуше и заявление «Карабах – это Армения, и точка».
Нужно отдать должное упертости Пашиняна: даже разгром армянской армии осенью 2020-го не сразу отрезвил его. Почти три года премьер юлил, изворачивался как уж на сковороде, делал двусмысленные заявления, отступал от сказанного, параллельно прилагая усилия для реанимации вооруженных сил Армении закупками оружия за границей и увеличения военного бюджета, а для поднятия духа нации - устраивая провокации на условной границе.
Расчет был как на помощь традиционных покровителей, так и на то, что Азербайджан после военной победы начнет почивать на лаврах и утратит бдительность. То есть не закрепит свой триумф в политической плоскости. Однако расчет Еревана не оправдался. Точнее, первый фактор – покровительство -  сработал на полную катушку: благодетели включились, насколько, конечно, им позволяли новые условия. Однако в результате решительной, проактивной, последовательной политики руководства Азербайджана по защите своего суверенитета и территориальной целостности Пашиняну в конце концов пришлось озвучить то, что требовал от него президент Ильхам Алиев. А именно: «Карабах – это Азербайджан».
Пользуясь законной поддержкой международного права, выстраивая стратегические отношения с мировыми и региональными державами и используя всю мощь своих Вооруженных сил, Азербайджан заставил Пашиняна принять новую геополитическую реальность.
Однако даже нынешнее признание Пашиняна, каким бы важным оно ни было, пока всего лишь слова. В послевоенные три года он зачастую говорил одно, а делал совсем другое. Впрочем следует признать, что сам факт последнего публичного, да еще уточненного, с присовокуплением Карабаха, признания – более чем значимый факт. Иначе чего бы ему не озвучить это раньше? Нельзя забывать, что премьер-министр - это в Армении первое лицо государства, и то, что он заявляет, так или иначе проецируется как на саму страну, так и на мировое сообщество, как сигнал к действию. А невыполнение на деле словесного признания негативно скажется на международном имидже государства, что тоже не стоит сбрасывать со счетов.
Более того, чем более серьезные вещи он проговаривает, тем труднее от них отступить. Не будем забывать, что предыдущие шараханья от мира к войне и другие провокации премьера всегда встречали качественно новое изменение на земле в пользу Азербайджана. Вспомним про учреждение ППП «Лачин» после очередной эскалации, устроенной армянской стороной на условной границе.
Пашинян, при всех его странностях, совсем неглуп и, безусловно, не хуже нас с вами понимает всю серьезность ситуации. То есть определенный прогресс в заявлениях армянского премьера в целом отражает общие подвижки в переговорном процессе. Теперь армянскому лидеру осталось предпринять практические шаги для подтверждения своих слов.
Настораживает, однако, оговорка, допущенная Пашиняном. Подчеркнув, что 86,600 тысячи квадратных километров азербайджанской территории включают в себя Карабах, он при этом как бы уточнил: «Но следует отметить, что мы говорим о том, что вопрос армян Нагорного Карабаха и их прав и безопасности должен обсуждаться в формате Баку – Степанакерт (Ханкенди – Ред.)». А далее предупредил, что армянская сторона считает важным создание международных гарантий для этих переговоров. Похоже, вняв наконец призыву азербайджанского лидера, армянский премьер сказал не только «А», но и «Б». Однако, испугавшись собственной смелости, поспешил влить ложку дегтя, и добавил парирующее «В». В общем, не мытьем так катаньем старается протащить некую специальную международную повестку для диалога Баку с армянской общиной Карабаха.
Нарратив о том, что карабахский вопрос является не территориальным, а гуманитарным, так или иначе проговаривается армянской стороной не первый десяток лет. При даже самой поверхностной проверке армянской позиции на предмет практического использования этого тезиса выявляется циничная и агрессивная политика территориальных претензий, категорического непризнания территориальной целостности Азербайджана. И вообще, прежде чем заявлять, что Карабах - это не вопрос территориальных претензий, не нужно ли сначала поменять конституцию РА, из которой следует (только для армян, естественно), что Карабах - это часть Армении? Кстати, если Карабах - это часть Армении, то что такое «нкр»?
Позиция Баку однозначна: вопрос реинтеграции армян Карабаха - внутреннее дело Азербайджана и не может быть объектом международного вмешательства. И дело это будет доведено до конца. После 44-дневной войны были, а может, и сейчас есть люди, которые хотели бы всё и сразу и не замечают наглядных результатов действий руководства Азербайджана. Более того, любое обострение (а порой и стагнация) ситуации ввергает их в пессимизм и уныние, которые они транслируют на других. Как мы утверждали уже не в одной своей публикации, стратегическое видение исключает импульсивные действия. Те мысли, которые приходят кому-то в голову в ответ на действия противника, это именно то, на что рассчитывает противник. Руководство Азербайджана, к счастью, действует иначе. Вся динамика постконфликтного урегулирования воплощает собой заглавный тезис Алиева: «Мы знаем, что, как и когда делать».
Азербайджан стал одним из важных игроков, формирующих реальность в регионе Южного Кавказа. Братская Турция, после долгих десятилетий несправедливого отсутствия, тоже наконец вернулась в регион. Союз Баку и Анкары стал фактором, с которым никому в мире невозможно не считаться. Пашинян видит эту реальность, но пока делает только робкие попытки найти в ней достойное для своей страны место. И во многом такая его политика встречает сопротивление немалой части армянского общества, взращенного на идеях тюркофобии. К тому же эти идеи активно подпитываются извне.  Армянскому народу пора осознать, что иностранные силы, подпитывающие реваншизм, используют его в качестве хвороста для разжигания пожара на Южном Кавказе.
Интересно, понимают ли широкие массы в Армении, что вся эта сепаратистская возня в течение всех тридцати лет оккупации являлась предвестником большой военной и ментальной катастрофы 2020 года? Догадываются ли они, что если бы что-то и вышло с международным признанием сепаратистского образования, то случилось бы это тогда, в те тридцать лет, когда представители Минской группы с умным видом поучали Азербайджан? Понимают ли они, что, аннексировав Карабах, попали в капкан? Осознают ли, что именно Азербайджан предлагает им освободиться из кровавых тисков этой мышеловки?
Как бы то ни было, Пашинян - знаковая фигура в армянской истории. Есть основания предполагать, что его виляния и ухищрения - лишь вынужденная мера перед лицом все еще довлеющих в сознании значительной части армянского общества идей культурного превосходства, не позволяющих попрощаться с «миацумом» как с народо- и государствообразующим фактором. Таким основанием, например, является борьба Пашиняна с Армянской церковью. Ведь не секрет, что именно церковь является как идейным вдохновителем, так и логистическим и финансовым узлом всего экспансионистского армянского проекта. Признаем, чтобы бросить перчатку Католикосату, требуется все же основательная доля мужества. Вызов католикосу - это шаг к искоренению губительных как для региона, так и для самих армян идей «Великой Армении», «миацума», «цехакрона», здоровый порыв к созданию новой армянской идентичности, свободной от химер национальной исключительности и нацеленной на мир и сотрудничество с соседями.
Пожелаем Николу Пашиняну довести до конца стремление к миру. Если же он не оправдает возложенных на него надежд, то ничего не поделаешь - мирному Южному Кавказу все равно быть, однако без Армении.