Ժողովուրդն դեմ է… Հայ ազգի լուռ խռովությունը
Վարչապետ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչմամբ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի ներկայիս ակտիվացումը՝ ակնհայտ կեղծաբուռն արձագանք է առաջացրել հայ հասարակության մեջ։ Այո, ընդդիմադիր լրատվամիջոցները թուք են շաղ տալիս, նախկինների թվից տարբեր գործիչները ժողովրդին համախմբվելու կոչեր են անում, բայց գործը դրանից այն կողմ չի գնում։ Ոչ մի ընդդիմության առաջնորդ, ներառյալ Քոչարյանի ու Սարգսյանի, չեն փորձել ժողովրդին հավաքել բողոքի ակցիաների։
Դրա համար կա երկու պատճառ։ Առաջինը, ինչպես արդեն մեկ անգամ չէ, որ գրել ենք, Հայաստանի իշխանությունները հիմա հիշեցնում են շիկացած սալաքար՝ խարույկի միջից, որը ոչ ոք չի ուզում բռնել։ Զարմանալի չէ, չէ որ Ադրբեջանի աննկուն կամքը՝ անկախ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից, քայլ առ քայլ մոտեցնում է Ղարաբաղի լիարժեք վերաինտեգրման պահը։ Եվ քաղաքական գործիչներից ոչ ոք չի ցանկանում հայկական տրամաբանության տեսանկյունից այս խայտառակ պահին հայտնվել իշխանության ղեկին։
Երկրորդ պատճառն էլ այն է, որ այս բոլոր առաջնորդները գիտեն, որ լայն զանգվածները, այնուամենայնիվ, պատրաստ չեն բողոքի ցույցերի։ Հայ ժողովուրդը հասկանում է, որ Փաշինյանի տապալումը նշանակում է խաղաղ գործընթացի դադարեցում, ինչը նշանակում է այս կամ այն չափով առճակատում Ադրբեջանի հետ։ Բայց հասարակ հայ բնակչությունը հոգնել է, չի ուզում այդ առճակատումը։
Նախ՝ մարդիկ հոգնել են պատերազմից։ Ադրբեջանական բանակի վճռական նետումը կտոր-կտոր արեց անորոշության գորդյան հանգույցը, և շատ հայերը (իհարկե, վախենալով դրանում խոստովանել) հանգիստ շունչ քաշեցին։ Մինչդեռ, չի կարելի նաև թերագնահատել այն սարսափը, որը պատել է հայ հասարակությանը ադրբեջանական զինված ուժերի հզորության տեսքից։ Եվ բանը ոչ միայն պատերազմի մղձավանջն իր սկզբնական տեսքով ապրած զինվորների վախի մեջ է, այլ նաև ողջ հայ հասարակության շոկը այն բանից, թե ինչպես, պարզվում է, այժմ տեղի են ունենում ռազմական գործողություններ, և ինչպես է հայկական բանակը անհույս հետ մնացել ռազմական առաջընթացից։
Այս շոկը հիմա շատ ցավալի կերպով դրված է հայերի միշտ գոյություն ունեցող մենթալային կետերի մի ամբողջ կույտի վրա, որը, եթե նրանց նոսրացնել մինչև հասարակ երկճյուղավորման, կարելի է անվանել՝ հակամարտություն հպարտության և խոնարհության միջև, ներդաշնակության բացակայություն ազգային գերակայության գերագաղափարի և հարևանների հետ խաղաղ ապրելու բնական ցանկության միջև։
Պատմական իրադարձությունները տարբեր աստիճանի ուժով մեկ այս, մեկ այն ուղղությամբ ցնցեցին հայերի գիտակցությունը։ Իննսուննական թվականների սկզբին ռազմական հաջողությունները դարձան հայկական ինքնագիտակցության վերելքի գագաթնակետը։ Հայկական նախագծի ալգորիթմում՝ սա երրորդ հաջողությունն էր. առաջինը 1918 թվականին Ադրբեջանի հողերի վրա «Հայաստան» իրավական սուբյեկտի ստեղծումն էր; երկրորդը՝ Հայկական ԽՍՀ-ին Զանգեզուրի տարածքի կպցնելը՝ կրկին պոկելով Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից։
Սոցիալիստական շինարարության ողջ ժամանակաշրջանում ցամաքի մեկ վեցերորդ մասի տարածություններում Հայաստանը եղել է, ինչպես կասեին մարքսիստները՝ մանրբուրժուական ազգայնականության օջախ։ Ժողովուրդների բարեկամության գաղափարները հայերի համար գործում էին մեկ ուղղությամբ՝ նրանք թափանցեցին ամենուր, բոլոր միութենական հանրապետությունները, մինչդեռ Հայաստանը ինքը մնաց զուտ հայկական մշակույթի ժառանգակալվածք։ Ընդհուպ մինչև ԽՍՀՄ-ի փլուզումը, նույնիսկ պաշտոնական վիճակագրությամբ, այն եղել է երկրի ամենամոնոէթնիկ հանրապետություն։ Ստալինը, որին հայերն անհիմն մեղադրում են Ղարաբաղն Ադրբեջանին փոխանցելու մեջ, իրականում հայկական էքսպանսիոնիստական նախագծի համար արել է ավելի, քան որևէ մեկը՝ նա հավանություն է տվել մի քանի տասնյակ հազար ադրբեջանցիների արտաքսելուն և նրանց տները Մերձավոր Արևելքից հայրենադարձներով՝ տեսեք, հայկական սփյուռքի ամենաագրեսիվ հատվածով բնակեցնելուն։
Չորրորդ կետը պետք է լիներ Ղարաբաղը։ Մենք արդեն գրել ենք, թե ինչպես էր հայկական լոբբին Ղարաբաղը Հայաստանին փոխանցելու նպատակով լցնում Կրեմլի բուկը։ Չստացվեց։ Ինքնին այն փաստը, որ գաղափարը երկար ժամանակ հանդիպել է խորհրդային ղեկավարների դիմադրությանը, խոսում է կարմիր գծերի նրանց ճիշտ ըմբռնման մասին։ Այսպես թե այնպես, ԽՍՀՄ փլուզումը հայերին մեծ հնարավորություն տվեց վերջնականապես կծել մի կտոր, որի վրա նրանք տասնամյակներ շարունակ բերանը լայն բաց էին արել: Արդեն «անկախ» Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվան՝ աջակցեց Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի բռնազավթելուն՝ դրա համար նրան, հակամարտությունների կառավարման տրամաբանությանը համապատասխան նշանակելով բարձր գին՝ ինքնիշխանություն։ Իրավիճակի տարօրինակությունը նրանում է, որ հայկական ազգային ինքնագիտակցության, ազգային հպարտության գագաթնակետը, ըստ էության, ինքնիշխանության կորստի, ավելի ճիշտ՝ դրա ձեռքբերման հույսի կորստի դեֆորմացված արտացոլումն էր։
Հաջորդ երեսուն տարիները եղել են, ինչպես սեփական գերազանցության զգացումը խնամելու, այնպես էլ գիտակցության խորքերում հիասթափության ճիճվի աստիճանաբար ծնվելու ժամանակահատված: Ղարաբաղի զավթումը, Հայաստանը Ռուսաստանի գավառ դարձնելու հետ մեկտեղ, նրան գցեց ղարաբաղյան կլանի անօրինականության հորձանքի մեջ։ Երեկվա հերոսները, պարզվեց, որ մեծ մասշտաբով կողոպտիչներ են։ Հայաստանցիների և ղարաբաղցիների մենթալային անջրպետը նկատելիորեն մեծացավ, իսկ ղարաբաղյան հաղթանակը, ինչ-որ տեղ գիտակցության մեջ, դարձավ մեծացված մկանի ձևով նյարդայնացնող ուռուցք։
2018-ի պայթյունը պատահական չէ։ Մենք արդեն ասել ենք այն մասին, որ ղարաբաղյան կլանը, ակնհայտորեն, շտապել է անխուսափելի ռազմական պարտության նախօրեին թողնել իշխանությունը։ Սակայն այս փաստը չի բացառում հայ ժողովրդի լայն զանգվածների կողմից ղարաբաղյան մաֆիայի նկատմամբ անկեղծ տհաճությունը։ Եթե թույլ տանք որոշակի չափազանցություն, ապա հայ ազգը նոր սկսել էր նորից ծնվել՝ իրեն կտրել ռուսական հովանավորչության մայրական պորտալարից (բոլորովին այլ հարց է, որ Ռուսաստանի փոխարեն Փաշինյանը ցանկանում է Հայաստանը տեղափոխել Եվրոպայի պրոտեկտորատի տակ)։
Պատահական չէ, որ Փաշինյանը չսկսեց գնալ Մոսկվայի կողմից` Ղարաբաղի հետաձգված «կարգավիճակի» տեսքով խոստացած քաղցրաբլիթի հետևից։ Պետք է խոստովանել, որ դա ճիշտ քայլ էր ցանկացած առաջնահերթությունների դեպքում, քանի որ քաղցրաբլիթը պատրանքային, զուտ մանիպուլյացիա էր՝ վարչապետին ավելի զիջող դարձնելու համար։ Իրադարձությունների ողջ տրամաբանությունը հուշում է, որ Ադրբեջանը ամեն դեպքում կավարտի Ղարաբաղի նկատմամբ իր ինքնիշխանության վերականգնումը։ Վտանգի տակ է՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը, և դրա համար նրա ներկայիս իշխանությունները արդարացիորեն պատրաստ են հրաժարվել Ղարաբաղի քիմերից։ Փաշինյանը, անկասկած, լավ է հասկանում, որ համաձայնվելով ռուսական հովանավորչության շարունակությանը՝ Հայաստանը կկորցնի ինչպես ինքնիշխանությունը, այնպես էլ Ղարաբաղի հետ կապված հույսերը։
Մենք Հայաստանին առաջարկում ենք ոչ ամենավատ տարբերակը՝ ինքնիշխանություն՝ թյուրքական աշխարհի ինտեգրացիոն նախագծերի վրա շեշտադրումով հանդերձ։ Այն, ինչ հայերին թվում էր սարսափելի երազ, իրականում նրանց համար վերածվելու է բարգավաճման։ Սակայն մարդկային էությունը այդպես արագ չի փոխվում, աշխարհում հրաշքներ չեն լինում, և դժվար թե հայերն ընտրեն այս ճանապարհը։
Չենք մոռանա, որ նրանք 44-օրյա պատերազմում պարտությունը տարան որպես ազգային նվաստացում։ Եվ զգացմունքների այս խառնակույտը՝ հոգնածություն, վախ, նվաստացում, գրգռվածություն, գաղափարների և իրականության տարաձայնությունը հայության ներկա սերնդի համար դարձել է իսկական դժոխք` արտահայտված երկար ու խորը հոգեկան անտարբերության մեջ: Ողջ վերոնշյալը՝ բնական արգելք են «միացումի» վերադարձի պահանջով ինքնաբուխ փողոց դուրս գալու ցանկության համար։ Այժմ հայ էքսպանսիոնիստ հրեշը ի վիճակի չէ հասցնել թունավոր խայթոց, բայց մեծ հավանականությամբ փայփայելու է այս հույսը։
Մենք էլ չենք կորցնի մեր զգոնությունը։ Մոտ ապագայի ծրագիրն է՝ Ղարաբաղի վերաինտեգրումը, ադրբեջանցիների վերադարձը Արևմտյան Ադրբեջան։ Երկարաժամկետ ծրագիրը՝ հայկական ռեւանշիզմի զսպելն է։ Իսկ այնտեղ, մեկ էլ տեսար, հայերի ծրագիրը փոխվի։ Գիտակցության մեջ։ Երբևիցե…

Нынешняя активизация армяно-азербайджанского переговорного процесса с признанием премьером Пашиняном территориальной целостности Азербайджана вызвала явно квазибурную реакцию в армянском обществе. Да, оппозиционные СМИ брызжут слюной, различные деятели из числа бывших призывают народ к объединению, но дальше этого дело не идет. Ни один оппозиционный лидер, включая Кочаряна и Саргсяна, не сделал попытку собрать народ на акции протеста.
Этому есть две причины. Во-первых, как мы уже не раз писали, армянская власть сейчас напоминает раскаленный булыжник из костра, который никто не хочет схватить. Неудивительно, ведь неумолимая воля Азербайджана шаг за шагом приближает момент полной реинтеграции Карабаха, вне зависимости от подписания мирного договора. И никому из политиков не хочется оказаться у власти в этот позорный с точки зрения армянской логики момент.
Вторая же причина заключается в том, что все эти лидеры знают - широкие массы в любом случае не готовы к протестам. Армянский народ понимает, что свержение Пашиняна означает остановку мирного процесса, а значит в той или иной степени - конфронтацию с Азербайджаном. Но простое армянское население устало, не хочет оно этой конфронтации.
Во-первых, люди устали от войны. Решительный бросок азербайджанской армии разрубил гордиев узел неопределенности, и многие армяне (конечно, боясь себе в этом признаться) вздохнули свободнее. К тому же не стоит недооценивать тот ужас, который охватил армянское общество при виде мощи азербайджанских Вооруженных сил. И дело не только в страхе за своих солдат, которые испытали кошмар войны в первозданном виде, но еще и шок всего армянского общества от того, как, оказывается, ныне происходят боевые действия и как безнадежно отстала в военном прогрессе армянская армия.
Этот шок сейчас весьма болезненно накладывается на целый ворох вечно существующих ментальных пунктиков армян, которые, если их сузить до простой дихотомии, можно назвать конфликтом между гордыней и смирением, когнитивным диссонансом между сверхидеей национального превосходства и природным стремлением жить в мире с соседями.
Исторические события раскачивали сознание армян то в одну, то в другую сторону с разной степенью силы. Военные успехи в начале девяностых годов стали пиком подъема армянского самосознания. В алгоритме армянского проекта – это был третий успех: первым стало создание правового субъекта «Армения» на землях Азербайджана в 1918 году; вторым – приращение Армянской ССР территорией Зангезура, опять-таки отторгнутой от Азербайджанской ССР.
Во все время социалистического строительства на просторах одной шестой части суши Армения являлась очагом, как сказали бы марксисты, мелкобуржуазного национализма. Идеи дружбы народов работали для армян в одну сторону - они проникали повсюду, во все союзные республики, между тем как сама Армения оставалась вотчиной чисто армянской культуры. Вплоть до распада СССР, даже по официальной статистике, это была самая мононациональная республика страны. Сталин, которого армяне огульно обвиняют в передаче Карабаха Азербайджану, на самом деле сделал для армянского экспансионистского проекта больше, чем кто-либо – санкционировал депортацию нескольких десятков тысяч азербайджанцев и заселение их жилищ репатриантами с Ближнего Востока – заметьте, наиболее агрессивной части армянской диаспоры.
Четвертым пунктом должен был стать Карабах. Мы уже писали, как окучивало Кремль армянское лобби с целью передать Карабах Армении. Не получилось. Сам факт того, что идея долгое время встречала сопротивление советских лидеров, говорит об их правильном понимании красных линий. Так или иначе распад СССР предоставил армянам отличный шанс откусить наконец кусок, на который в течение десятилетий те разевали рот. Москва, уже столица «независимой» России, поддержала аннексию Карабаха Арменией, назначив ей за это в соответствии с логикой конфликтного управления высокую цену – суверенитет. Парадокс ситуации в том, что пик армянского национального самосознания, национальной гордости на деле явился деформированным отражением утраты суверенитета, а точнее - потерей надежды на его обретение.
Последующие тридцать лет были периодом как пестования чувства собственного превосходства, так и постепенного зарождения в недрах сознания червя разочарования. Захват Карабаха наряду с тем, что превратил Армению в провинцию России, вверг ее в пучину беспредела карабахского клана. Вчерашние герои оказались мародерами крупного масштаба. Ментальный разрыв между айястанцами и карабахцами заметно увеличился, а карабахская победа где-то на задворках сознания стала досадной опухолью под видом наращенного мускула.
Взрыв 2018 года не случаен. Мы уже говорили о том, что карабахский клан, очевидно, поспешил слить власть в преддверии неминуемого военного поражения. Однако этот факт не исключает искреннее неприятие карабахской мафии широкими массами армянского народа. Если допустить некоторое преувеличение, армянская нация только собиралась вновь родиться - отрезать себя от материнской пуповины покровительства России (совершенно другой вопрос, что вместо России Пашинян хочет передать Армению под протекторат Европы).
Не случайно Пашинян не стал идти на поводу обещанного Москвой пряника в виде отложенного «статуса» Карабаха. Следует признать, что это был верный шаг при любых приоритетах, так как пряник был иллюзорным, чистой манипуляцией для большей сговорчивости премьера. Вся логика событий подсказывает, что Азербайджан в любом случает завершит восстановление своего суверенитета над Карабахом. На кону – суверенитет Армении, и ради этого нынешняя ее власть справедливо готова отказаться от химеры Карабаха. Пашинян, несомненно, хорошо понимает, что, согласившись на продолжение российского покровительства, Армения потеряет как суверенитет, так и надежды на Карабах.
Мы предлагаем Армении не худший вариант - суверенитет при акценте на интеграционные проекты тюркского мира. То, что армянам кажется страшным сном, на деле обернется для них расцветом. Однако человеческая природа так быстро не меняется, чудес на свете не бывает, и вряд ли армяне изберут этот путь.
Не будем забывать, что поражение в 44-дневной войне они перенесли как национальное унижение. И этот конгломерат чувств – усталость, страх, унижение, раздражение, разлад между представлениями и реальностью стал для нынешнего поколения армян сущим адом, выражающимся длительной и глубокой апатией. Все перечисленное - естественный барьер на пути желания спонтанно выйти на улицу с требованием возвращения «миацума». Сейчас армянский экспансионистский монстр не в силах нанести ядовитый укус, однако будет с большой долей вероятности лелеять эту надежду.
Мы же не будем терять бдительности. Программа на ближайшее время – реинтеграция Карабаха, возвращение азербайджанцев в Западный Азербайджан. Долгосрочная программа – сдерживание армянского реваншизма. А там, глядишь, и у армян программа сменится. В сознании. Когда-нибудь…