Մնաս բարով, զենք Հենց այսպես ավելի լավ է
Ինչպես հայտարարել է Հայաստանի Սյունիքի (Զանգեզուր) մարզպետը. «սահմանամերձ գյուղերում կա բավականաչափ զենք անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության համար»։ Բոլոր մանրամասները չի կարելի հրապարակել, բայց անվտանգության ապահովման համար ամեն ինչ կա այն ծավալներում, որոնք Պնախարարությունը համարում է անհրաժեշտ, լրագրողներին վստահեցրել է Ռոբերտ Ղուկասյանը։ Շատ բնակիչներ ցանկանում են միշտ իրենց հետ զենք ունենալ, բայց տեղական իշխանությունները դա սխալ են համարում: Հնարավոր ողբերգական դեպքերից խուսափելու համար պետք է զգոն լինել։
Նայեք... ճիշտ ինչպես վայրի Արևմուտքում: Բնակիչները անընդհատ ուզում են զենք կրել իրենց հետ։ Կամ ուզում են անընդհատ կրել: Դե, հարեւանիկերին բարքեր քարոզելը, կամ սովորեցնելը, թե ում հետ կյանք կառուցել՝ անշնորհակալ գործ է։ Այո ես և չեմ պատրաստվում որևէ մեկին անվճար սովորեցնել։ Փառք Ալլահին, որ իրենց մարզպետը գոնե հասկանում է, թե ինչի կարող է վերածվել Ադրբեջանի հետ սահմանակից շրջանների բնակչությանը զենք բաժանելը։ Կոնկրետ ինչի՞։ Ինչի որ կամենաս, սկզբում բնակիչները կարող են սկսել կրակել միմյանց վրա, հետո ինչ-որ մեկը կարող է բացականչել «խաղաղություն խրճիթներին - պատերազմ պալատներին» և գալ մարզպետի մոտ հյուր, նրա կենցաղին ծանոթանալու համար, իսկ այնտեղ և մինչև երթ դեպի Երևան՝ շատ մոտիկ է։ Մի խոսքով «գիտակից գյուղացիության և ճիշտ նույն բանվոր դասակարգի անխորտակելի հանգույց»։ Հրացանը ծնում է իշխանություն, ինչպես ասել է ընկեր Մաոն։
Նրա հավանականությունը, որ զինված բնակիչները կսկսեն կրակել մեր զինվորների վրա՝ ես հնարավոր չեմ հմարում։ Նրանք տեղյակ են, թե դա ինչով կարող է ավարտվել, փոքր չեն, այո և քառասունչորս օրը՝ բավարար ժամանակ է, որպեսզի հասկանալ, թե ինչ չարժե անել։ Կհամարձակվեմ լավ խորհուրդ տալ, ընդունեք, ինչպես ասում են, ոչ վշտի, ոչ վնասի մեջ. նայելով դեպի Ադրբեջանի սահմանը, իսկ, առավել եւս, ադրբեջանցի սահմանապահներին տեսնելով ավելի լավ է սիրալիր ժպտալ, ցույց տալ, եթե ոչ ընկերասիրության և նույնիսկ ստորադասության ծայրահեղ աստիճանը՝ ապա առնվազն զենքի և ընդհանրապես ագրեսիվ մտադրությունների բացակայությունը: Այդ դեպքում ամեն ինչ լավ կլինի։ Բայց եթե ես մարզպետի տեղը լինեի, անձամբ անպայման Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների հետ կխոսեյի «զենքի պահեստների անվտանգության ուժեղացման» հաշվով։ Ինչ գիտես։ մեկ էլ տեսար։
Ձեր խնդիրը ոչ այնքան նրանում է, որ դուք սխալ ընկերներ եք ընտրել։ Ձեր խնդիրն ավելի շատ նրանում է, որ դուք ձեզ համար սխալ թշնամիներ եք ընտրել։ Նայել եք աշխարհագրական քարտեզին և շատ սխալ եզրակացություններ եք արել։ Եվս մեկ անգամ. դուք, հարևանիկներ, ձեզ համար սխալ թշնամիներ եք ընտրել: Գոնե միայն այն պատճառով, որ մենք բավականին շուտ ենք սովորում, և մենք ունենք նաև սովորել շարունակելու ցանկություն: Իսկ նա, ով ուզում է սովորել՝ նա անպայման կսովորի և կուսուցանի։ Եվ այն, ինչ սովորել է՝ կշրջի իր թշնամու դեմ։ Իսկ դուք հարեւանիկներ... դուք ևս մի խնդիր ունեք... դուք ոչ միայն առհասարակ ձեր գլխով չեք մտածում։ Դուք մտածում եք ոչ ձեր գլխով։ Ահա և ձեր մտքերից և, հետևաբար, ձեր գործողություննրից շահում է ով ասես՝ Ռուսաստանը, Իրանը, ԵՄ-ն... ամեն մեկը: Բացի ձեզնից։ Իսկ մենք, մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս նրանում, որ դուք առաջին իսկ հնարավորության դեպքում սիրով մեզանից բաց կթողնեք մեր ողջ արյունը, ողջ, մինչև վերջին կաթիլը, և միակ բանը, որ ձեզ կանգնեցնում է՝ դա նման հնարավորության բացակայությունն է, իսկ հատկապես՝ մեզ մոտ լավ բանակի առկայությունը։ Գիտելիքը՝ ուժ է, և մենք հիանալի գիտենք, թե ում հետ գործ ունենք, ունեցել ենք սովորելու հնարավորություն, նույնիսկ հենց 1905 թվականից սկսած։ Այդ մենք չերվոնեցները պիտի չճանաչե՞նք։
Ես նորից և նորից ընդգծում եմ. տարածաշրջանը, որտեղ մենք բոլորս ապրում ենք, դա այն վայրն է, որտեղ բոլորը բոլորի մասին ամեն ինչ գիտեն։ Պայմանականորեն դա անվանենք «մեծ գյուղ» կամ «փոքր քաղաք»։ Եվ բոլոր համեմատաբար փոքր, և նույնիսկ մեծ համայնքներում միշտ կան կանոններ, որոնց խախտելը հղի են: Անախորժություններ կլինեն։ Մի ցանկացեք ուրիշի տարածքը, ձեզ բարի դրացիական պահեք։ Այդ դեպքում շանսերը, որ քեզ համար զվարճալի կլինի բոլորի հետ՝ բավականին մեծ են։ Իսկ եթե դու այս կանոնին վերաբերվես առանց պատշաճ ուշադրության, ապա անպայման այնպես տեղի կունենա, որ բոլորի համար զվարճալի կլինի, բացի քեզանից։ Ամեն ինչ կարող է պատահել, մյուսների համար նույնպես կարող է շատ ուրախ չլինել, բայց, եթե մյուսներին հանկարծ դառնա ոչ շատ զվարճալի՝ նրան, ով իր բերանը բացի Ղարաբաղի, Ջավախքի և հյուսիս-արևելյան Թուրքիայի վրա՝ կդառնա բոլորից տխուրը։ Այնպես որ՝ ոչ թե բնակչությանը պետք է զինել, այլ խելքի գալ և ընդմիշտ մոռանալ այնպիսի խոսքեր, ինչպես «միացումը», «արցախը», «նեմեզիսը»։ Մոռանալ։ Ստորագրել խաղաղություն՝ ամբողջ 86 600 քառ. կիլոմետրի վրա Ադրբեջանի ինքնիշխանության անվերապահ ճանաչմամբ։ Անջատականների մնացորդները կպատժվեն, իսկ դուք կարող եք հանգիստ քնել և չմտածել զենքի մասին, երբ Խանքենդիում և արվարձաններում կլինի ադրբեջանական վարչակազմը։ Եվ մեր տարածք դիվերսանտներ ուղարկելու կարիք չկա, ինչպես դա եղավ օրերս։ Մենք նույնպես կարող ենք նման խաղեր խաղալ, իսկ կալանավորները անպայման կստանան ամբողջական պատիժը։ Մենք չենք մոռացել, թե դուք ինչպես եք վարվել մեր կորած զինվորի հետ։ Մենք ընդհանրապես այլևս ոչինչ չենք մոռանալու։

АНАЛИТИКА  29 Мая 2023 - 13:32
Как заявил губернатор Сюникской области Армении (Зангезур), «в приграничных селах есть достаточно оружия для необходимой самообороны». Обнародовать все детали нельзя, но для обеспечения безопасности есть все в объемах, которые Минобороны считает необходимыми, заверил журналистов Роберт Гукасян. Многие жители хотят иметь и постоянно носить при себе оружие, но местные власти считают это неправильным. Нужно быть бдительными, чтобы избежать возможных трагических инцидентов.
Ишь… прям как на диком Западе. Жители постоянно хотят носить при себе оружие. Или хотят постоянно носить. Ну, читать соседушкам мораль или учить их с кого жизнь строить - занятие неблагодарное. Да и забесплатно я никого учить не собираюсь. Слава Аллаху, что губернатор у них хоть понимает, во что может вылиться раздача оружия населению приграничных с Азербайджаном районов. Во что именно? Да во что угодно, сначала жители могут начать палить друг в друга, потом кто-то может бросить клич «мир хижинам – война дворцам» и прийти в гости к губернатору, для ознакомления с его бытом, а там и до марша на Ереван – рукой подать. В общем «нерушимая связка сознательного крестьянства и точно такого же рабочего класса». Винтовка рождает власть, как говорил товарищ Мао.
Вероятность того, что вооруженные жители начнут стрелять по нашим солдатам, я отметаю. Они в курсе, чем это может закончиться, не маленькие, да и сорок четыре дня – достаточный срок, чтобы понять, чего делать не стоит. Осмелюсь дать хороший совет, примите, что называется, не в скорбь и не в ущерб: глядя в сторону границы с Азербайджаном, а, тем более, при виде азербайджанских пограничников лучше всего приветливо улыбаться, демонстрировать если и не крайнюю степень дружелюбия и даже подобострастия – то, как минимум отсутствие оружие и агрессивных намерений вообще. Вот тогда все будет хорошо. Но на месте губернатора лично я обязательно поговорил бы с представителями Министерством обороны Армении насчет «усилить охрану оружейных складов». Мало ли. На всякий случай.
Ваша проблема не сколько в том, что вы выбрали не тех друзей. Ваша проблема больше в том, что вы выбрали себе не тех врагов. Посмотрели на географическую карту и сделали очень неправильные выводы. Еще раз: вы, соседушки, выбрали себе не тех врагов. Хотя бы потому, что мы довольно быстро учимся, и у нас есть желание учиться и дальше. А тот, кто хочет учиться – тот обязательно, обязательно научится и выучится. И повернет то, что выучил против своего врага. А вы соседи... у вас еще одна проблема... вы не просто не думаете своей головой. Вы думаете не своей головой. Вот и пользу от ваших мыслей, а, следовательно, и действий, получает кто угодно: Россия, Иран, ЕС… кто угодно. Кроме вас самих. И мы отдаем себе отчет в том, что вы при первой же возможности с удовольствием выпустите нам всю кровь, всю, до последней капли, и единственное, что вас останавливает – это отсутствие такой возможности, а именно – наличие у нас хорошей армии. Знание – сила, и с кем мы имеем дело мы прекрасно знаем, имели возможность изучить, аж с самого 1905-го года учим. Нам ли червонцев не знать?
Я снова и снова подчеркиваю: регион, в котором мы все живем, это место, где все всё про всех знают. Условно назовем это «большой деревней» или «небольшим городком». И во всех сравнительно небольших общинах, и даже в больших общинах, всегда есть правила, нарушать которые чревато. Неприятности будут. Не возжелай чужой территории, веди себя по-добрососедски. Тогда шансы, что тебе будет весело вместе со всеми – достаточно велики. А если ты отнесешься к этому правилу без должного внимания, то обязательно случится так, что весело будет всем, кроме тебя. Всякое может случиться, остальным тоже может стать не очень весело, но, если остальным вдруг станет не очень весело – тому, кто разевает рот на Карабах, Джавахетию и северо-восток Турции – станет грустнее всех. Так что – не население вооружать надо, а за ум браться, и навсегда забыть такие слова как «миацум», «арцах», «немезис». Забыть. Мир подписывать, с безоговорочным признанием суверенитета Азербайджана над всеми 86 600 кв. километрами. Недобитые сепаратисты будут наказаны, а вы можете спать спокойно и не думать об оружии, когда в Ханкенди и окрестностях будет азербайджанская администрация. И не нужно засылать на нашу территорию диверсантов, как это было на днях. Мы тоже умеем играть в такие игры, и задержанные обязательно получат срок на всю катушку. Мы не забыли, как вы обращались с нашим заблудившимся солдатом. Мы вообще больше ничего забывать не собираемся.