«Հերցոգի Բաքու այցը՝ ազդանշան է մեր պետությունների բոլոր թշնամիներին» Գրիգորի Տամարը՝ Caliber.Az կայքում
02 Հունիսի 2023 17:20
Իրանի բանակի ստորաբաժանումների և «Թալիբան» ջոկատի միջև զինված բախումները միջազգային վերլուծականների ուշադրության կենտրոնում են։ Եվ եթե նախկինում այս երկու պետությունների միջև սահմանին փոքր փոխհրաձգությունները կրում էին նվազ, տեղային բնույթ, ապա այժմ իրավիճակը գնալով ավելի է սրվում։ Ինչպես պնդում են համաշխարհային լրատվամիջոցները՝ այս անգամ հակամարտության ակնհայտ պատճառ է դարձել երկու երկրների սահմանին տեղական ջրային ռեսուրսների վերահսկողության շուրջ վեճը, չնայած առանցքային պատճառները շատ ավելի խորն են։
Ինչի՞ կարող է վերածվել այդ հակամարտությունը: Արդյո՞ք չի դառնա Մերձավոր Արևելքում նոր պատերազմի դետոնատոր: Caliber.Az-ի այս և այլ հարցերին պատասխանում է՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի նախկին զինծառայող, իսրայելցի գրող, լրագրող, ռազմական փորձագետ և պատմաբան Գրիգորի Տամարը։
-Ինչո՞վ են հղի Իրանի և Աֆղանստանի միջև զինված միջադեպերը և ո՞րն է դրանց պատճառը։ Չէ որ առաջին հայացքից այս երկրների քաղաքականությունը նման է իրենց արմատական հռետորաբանությամբ, իսկ 2021 թվականին թալիբների հաղթանակը խրախուսական արձագանք էր առաջացրել Թեհրանում։
- Իրանի և «թալիբանի» միջև ոչ մի սեր և ըմբռնում սկզբունքորեն հնարավոր չէ։ Այնտեղ կան շատ արմատական անհամապատասխանություններ. Իրանում շիական ռեժիմ է, իսկ թալիբները՝ սուննիներ են: Եվ մենք խոսում ենք երկու տոտալիտար աստվածապետական ռեժիմների մասին, և երկուսն էլ ագրեսիվ գիշատիչ են: Միանգամայն օրինաչափ է, որ նրանք պետք է բախվեին։ Եվ ընդհանրապես, եթե նայել վերջին տարիների պատմությանը, ապա սա նրանց միջեւ առաջին նման միջադեպը չէ։
Սակայն նրանք, ովքեր ասում են, որ ջրի ճգնաժամը՝ ընդամենը վարագույր է, և դրա հետևում թաքնված են ինչ-որ այլ պատճառներ՝ թերագնահատում են այդ տարածաշրջանի համար ջրի կարևորությունը։ Բավական է հիշել 1967 թվականի պատերազմը Սիրիայի և Իսրայելի միջև, որի նախադրյալներից մեկն էր դարձել՝ Հորդանան գետի վտակները Կիններեթ լճից (Գալիլեյի ծով) հեռացնելու ուղղությամբ սիրիացիների աշխատանքը, որն այն ժամանակ կազմում էր մեր պետության ջրային պաշարների 80 տոկոսը։ Սա եղել է աղազերծման տեխնոլոգիայի հայտնվելուց շատ առաջ, և Իսրայելը կմահանար ծարավից, եթե Սիրիային թույլ տար ավարտին հասցնել աշխատանքը:
Իսկ ինչ վերաբերում է Իրանին և Աֆղանստանին, ապա այստեղ պետք է նաև նկատի ունենալ, որ նրանց հակամարտության ակունքները գնում են դեռ անցյալ դարի կեսերը, երբ այս տարածաշրջանում ջրային ռեսուրսների նկատմամբ վերահսկողության հարցը ամրագրվել էր այս երկու երկրների միջև համապատասխան պայմանագրով։ Այդ կապակցությամբ վերջին պայմանագիրը կողմերի միջև կնքվել է անցյալ դարի 70-ական թվականներին, եւ այդ ժամանակից սկսած, չնայած քաղաքական ռեժիմների փոփոխությանը՝ կողմերի կողմից չի խախտել։ Այնպես որ, պայմանավորվածությունների ներկայիս խզումը կարելի է անվանել աննախադեպ՝ այն ստիպում է խորհել իր պատճառների մասին:
Բայց առայժմ չարժե խոսել ինչ-որ խոշոր էսկալացիայի մասին՝ այնտեղ երկու կողմից զոհերի թիվը մի քանի մարդ է: Իսկ ահա, թե որքանով այս հակամարտությունը աճելու միտում ունի՝ կարելի է ենթադրել:
Միևնույն ժամանակ, «Թալիբանը» Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար շատ ահավոր հակառակորդ է, և որպես «նվեր» Թեհրանին, լիովին կարող է լարվածության մեջ դնել ողջ իրանա-աֆղանական սահմանը՝ նրան ստիպելով այդ տարածաշրջանում պահել մեծ ռազմական կոնտինգենտ, ինչը կթուլացնի երկրի ընդհանուր պաշտպանունակությունը: Եվ նման իրավիճակը կարող է անվերջ շարունակվել...
Տրամաբանորեն դատելով, կարելի է ակնկալել, որ կողմերը կփորձեն պայմանավորվել, հակառակ դեպքում ամեն ինչ կվերածվի՝ Իրանի կանոնավոր բանակի և թալիբների կիսապարտիզանական ջոկատների միջև մի տեսակ դանդաղընթաց պատերազմի։ Եվ դա կլինի լուրջ խնդիր տարածաշրջանում կայունության համար։ Բանը նրանում է, որ զենքով և արմատական դոգմաներով լցոնված Աֆղանստանի նման քվազիպետությունները արդեն իսկ իրենց էությամբ հակված են պատերազմ արտահանելուն։ Նման վարչակարգերն ինքնին դժվար կանխատեսելի կառույցներ են, ինչպես, այնուամենայնիվ և ինքը՝ Իրանը իր ծայրահեղ արմատական օրակարգով։ Ես ներկայիս Աֆղանստանը կհամեմատեի եռացող ջրով կաթսայի հետ՝ նա այսպես թե այնպես կեռա, և եռացող ջուրը վաղ թե ուշ կողքերից կթափի։ Այս իմաստով Իրանին հաստատ չես նախանձի։
- Այսինքն Դուք ուզում եք ասել, որ տեսականորեն լայնամասշտաբ պատերազմը՝ Աֆղանստանի ներխուժումով Իրան, կամ հակառակը՝ լիովին հնարավո՞ր է։
- Ճիշտ այդպես։ Աֆղանստանը կարող է ներխուժել Իրանի տարածք, բայց իր սեփական մարտավարական գործելաձևով։ Այսպես թե այնպես, նրա գործողությունները հաշվարկված չեն լինի որոշ տարածքներ գրավելու և վերահսկողության տակ պահելու վրա, այլ կուղղվեն իրավիճակի ապակայունացմանը, ահաբեկելուն և ահաբեկչական գործողություններին։ Այսինքն, կլինի այնպիսի կիսապարտիզանական պատերազմ, որից՝ Իրանի համար դժվար կլինի գլուխ հանել։ Մինչդեռ, թեկուզ և տեսականորեն, բայց Իրանը կարող է նման հիմարություն թույլ տալ և փորձել մտնել թալիբան Աֆղանստանի տարածք, և այդ ժամանակ դա նրան ներքաշելու է դանդաղընթաց, երկարաժամկետ առճակատման մեջ, որը լավ բան չի խոստանում:
Աֆղանստանի ներխուժումն Իրան հնարավոր է, եթե Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, օրինակ, հանկարծ կտրուկ թուլանա ինչ-որ տարածաշրջանային հակամարտության պատճառով։ Դա կարող է տեղի ունենալ, եթե Թեհրանը ներքաշվի Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի մեջ կամ, Աստված մի արասցե, ձեռնարկի բախում Ադրբեջանի հետ։ Այստեղ պարզ է մի բան՝ Իրանը լայնածավալ պատերազմի դեպքում կդառնա ավելի խոցելի կողմ, քանի որ թալիբները, ըստ էության, կորցնելու ոչինչ չունեն՝ նրանք կախված չեն ենթակառուցվածքներից և այլ գործոններից։ Հարկ է հիշել, որ ժամանակին Աֆղանստանի համար իրենց ատամներն են կոտրել անգլիացիները, ռուսները, ամերիկացիները։ Նրանք բոլորը ձեռնունայն հեռացել են։
- Ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունների ներկայիս ամրապնդումը տեղի է ունենում՝ Իրանի հետ մեր երկրի հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին։ Ի՞նչ եք կարծում, հնարավոր է լարվածության հետագա սրումը Իրանի և Ադրբեջանի միջև և այն արդյո՞ք պատերազմի չի վերածվի։
- Ինչպես գիտեք, Թեհրանը արդեն արել է մի շարք միանգամայն ռազմատենչ հայտարարություններ և գրավել է բավականին ագրեսիվ դիրքորոշում Բաքվի նկատմամբ, այնպես որ, ենթադրում եմ, որ ռազմական հակամարտություն հնարավոր է, առնվազն երկրների միջև սահմանին։ Այս իմաստով Իրանը քիչ բանով է տարբերվում «Թալիբանից», այն նույնպես ագրեսիվ ռեժիմ է, որը պատրաստ է աջակցել միջազգային ահաբեկչությանը, ահաբեկչական կազմակերպություններին և ինքն էլ հարձակվի այլ երկրների վրա։ Եվ, կրկնում եմ, չարժե, ինչպես թալիբների դեպքում, այստեղ փնտրել գործողությունների կամ հիմնավորումների տրամաբանություն։ Պատերազմ սկսել Ադրբեջանի նման մի պետության հետ, որն ունի հստակ ինքնիշխան քաղաքականություն և հզոր բանակ՝ Թեհրանի մոտ ոչ մի անմիջական հիմնավորում, իհարկե, չկա։ Բայց հանգեցնել պատերազմի, ինչպես ինձ թվում է, կարող է խոշոր առճակատումը հարավային ադրբեջանցիների, որոնք, ինչպես գիտեք, այժմ հանդիսանում են Իրանում խտրական էթնիկ խումբ, և երկրի իշխանությունների միջև: Նման իրավիճակը հակված է աճի, որի թափը դժվար է կանխատեսել։ Թերևս, այդ ժամանակ փախստականների հոսքից անմիջապես հետո, որոնք երևի կհոսեն Ադրբեջան, լիովին կարող են թռչել նաև իրանական հրթիռները։ Իրանականի նման ռեժիմների սարսափը կայանում է նրանում, որ նրանք հակված են անկանխատեսելի բռնությունների դրսևորման: Մեզ դա սովորեցնում է ռազմական պատմությունը։
Իսկ եթե հետևել տրամաբանությանը, ապա Իսրայելի հետ Իրանի թշնամության պատճառ բացարձակապես չկա։ Չէ որ, մինչև իսլամական հեղափոխությունը երկրները ունեին հիանալի բարիդրացիական հարաբերություններ, քանի որ պարսիկ և հրեա ժողովուրդների միջև առճակատման ոչ մի հիմքեր չկան՝ նրանք շատ հարյուրավոր տարիներ միմյանց հետ լավ են ապրել: Այնպես որ այդ հակամարտությունը իր բնույթով լիովին արհեստական է՝ հեռացրեք ագրեսիվ այաթոլլաների գաղափարախոսությունը, և դրանում թշնամության ոչ թեմաներ, ոչ էլ հիմքեր չեն մնա։ Մոտավորապես այդպես է նաև Ադրբեջանի դեպքում, միանգամայն անհասկանալի է, թե շիաները ինչ չեն կիսել շիաների հետ։ Սակայն Թեհրանը, չի հանդարտվում եւ միայն սաստկացնում է իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը։
Եվ այս ամենը Ադրբեջանի ձեռքբերումների ֆոնին՝ և քաղաքականության, և՛ տնտեսության մեջ։ Ինչպես ասում են բազմաթիվ միջազգային վերլուծաբանները՝ սա պետականորեն ձևավորող գաղափարախոսության հաջողությունն է, որը Ադրբեջանը անցկացնում է ծայրահեղ խնամքով և առաջադեմ, առանց կտրուկ շարժումների, բայց շատ համոզիչ և արդյունավետ։
- Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Իցհակ Հերցոգի այցը Բաքու։
- Սա, անշուշտ, ազդանշան է մեր պետությունների բոլոր թշնամիների համար։ Եվ իհարկե՝ Թեհրանի համար, որպեսզի հիշի, որ Ադրբեջանի կողքին կանգնած է Իսրայելը, և ընդհակառակը՝ Իսրաելի կողքին կանգնած է Ադրբեջանը։
Դրանով հանդերձ, հաշվից չպետք է հանել այն փաստը, որ Իսրայելը գործնականում անվտանգության որևէ գործողություն չի ձեռնարկում, առանց Վաշինգտոնի հետ խորհրդակցելու։ Եվ այս այցը, բնական է, համաձայնեցված էր մեր ամերիկացի բարեկամների հետ։ Այո, Իսրայելի նախագահի պաշտոնը՝ ներկայացուցչական է, սակայն նախագահի անձը միշտ շատ բովանդակալից ազդում է մեր երկրի քաղաքական դաշտի վրա։ Իցհակ Հերցոգը վառ անձնավորություն է իսրայելական քաղաքականության մեջ, նա պարզապես հարսանեկան գեներալ չէ, ով ստորագրություն է դնում ինչ-որ փաստաթղթերի վրա, այլ մի անձ է, ով ունի իր քաղաքական տեսլականը, հսկայական քաղաքական կապեր և անբասիր հեղինակություն: Եվ պատահական չէ, որ, օրինակ, իր թագադրման նախօրեին անգլիական արքան իր ժամանակից մի քանի ժամ հատկացրել է Հերցոգի հետ զրուցելու համար, մինչդեռ այս զրույցի արձանագրությունը մինչ օրս անհայտ է։ Երևի նրանք քննարկել են ինչ-որ շատ կարևոր բան։ Այնպես որ Հերցոգը հենց այնպես Ադրբեջան չի եկել, հավատացնում եմ ձեզ, ոչ թե որպեսզի իրեն ցույց տա երկու պետությունների դրոշների և Բաքվի համայնապատկերի ֆոնին։ Այժմ, երբ իրավիճակը տարածաշրջանում ծայրահեղ լարված է, Հերցոգի Բաքու այցը շատ խորհրդանշական է և տարածաշրջանի բոլոր դերակատարներին ցույց է տալիս միջազգային ուժերի այն աջակցությունը, որն ունի Ադրբեջանը։

«Визит Герцога в Баку - знак для всех врагов наших государств» Григорий Тамар на Caliber.Аz
Вооруженные столкновения между подразделениями иранской армии и отрядами «Талибана» в центре внимания международной аналитики. И если раньше мелкие стычки на границе между этими двумя государствами носили мелкий, локальный характер, то сейчас ситуация все больше обостряется. Как утверждают мировые СМИ, видимой причиной конфликта в этот раз стал спор о контроле над местными водными ресурсами на границе двух стран, хотя ключевые причины гораздо глубже.
Чем этот конфликт может обернуться? Не станет ли он детонатором новой войны на Ближнем Востоке? На эти и другие вопросы Caliber.Az отвечает бывший военнослужащий ЦАХАЛа, израильский писатель, журналист, военный эксперт и историк Григорий Тамар.
- Чем чреваты начавшиеся вооруженные инциденты между Ираном и Афганистаном и какова их причина? Ведь на первый взгляд политика этих стран схожа своей радикальной риторикой и победа талибов в 2021-м вызвала одобрительную реакцию в Тегеране.
- Никакие любовь и понимание между Ираном и «Талибаном» в принципе невозможны. Там много кардинальных нестыковок: в Иране шиитский режим, а талибы - сунниты. И мы говорим о двух тоталитарных теократических режимах, и оба агрессивные и хищнические. Вполне закономерно, что они должны были столкнуться. И вообще, если посмотреть историю последних лет, то это не первый такой инцидент между ними.
Однако те, кто говорят, что водный кризис – всего лишь ширма, а за ней скрываются какие-то другие причины, недооценивают значение воды для этого региона. Достаточно вспомнить войну 1967 года между Сирией и Израилем, одной из предпосылок которой стали работы сирийцев по отведению притоков реки Иордан от озера Кинерет (Галилейское море), которое на тот момент составляло 80 процентов водных ресурсов нашего государства. Это было задолго до того, как появились технологии опреснения воды, и Израиль бы умер от жажды, если бы позволил Сирии довести работы до конца.
А что касается Ирана и Афганистана, то тут еще надо иметь в виду, что истоки их конфликта уходят еще в середину прошлого века, когда вопрос контроля над водными ресурсами в этом регионе был закреплен соответствующим договором между этими двумя странами. Последнее соглашение в этой связи было заключено между сторонами в 70-е годы прошлого века, и с той поры несмотря на смену политических режимов сторонами не нарушался. Так что нынешний срыв договоренностей можно назвать беспрецедентным – он заставляет задуматься о своих причинах.
Но пока не стоит говорить о какой-то крупной эскалации – там считанное число погибших с двух сторон. А вот насколько этот конфликт имеет тенденцию к разрастанию – предполагать можно.
В то же время, «Талибан» для ИРИ очень грозный противник и в качестве «подарка» Тегерану вполне может привести в напряжение всю ирано-афганскую границу, заставив его держать в этом регионе большие воинские контингенты, что будет истончать общую обороноспособность страны. И такая ситуация может продолжаться бесконечно…
Логически рассуждая, можно ожидать, что стороны попытаются договориться, в противном случае все перерастет в такую вялотекущую войну между регулярной армией Ирана и полупартизанскими отрядами талибов. И это будет серьезная проблема для стабильности в регионе. Дело в том, что такие квазигосударства как Афганистан, напичканные оружием и радикальными догмами, склонны к экспорту войны уже по своей сути. Подобные режимы сами по себе труднопрогнозируемые структуры, как, впрочем, и сам Иран с его крайне радикальной повесткой. Я бы сравнил нынешний Афганистан с котлом кипящей воды - он так или иначе будет кипеть, и кипящая вода рано или поздно перельется через край. В этом смысле Ирану уж точно не позавидуешь.
- То есть вы хотите сказать, что теоретически полномасштабная война - с вторжением Афганистана в Иран или наоборот - вполне возможна?
- Именно так. Афганистан может вторгнуться на территорию Ирана, но в собственной тактической манере. Так или иначе его действия не будут рассчитаны на захват и удерживание под контролем каких-то территорий, а нацелятся на дестабилизацию обстановки, устрашение и акты терроризма. То есть будет такая полупартизанская война, с которой Ирану будет сложно справиться.  Причем пусть и теоретически, но Иран может допустить такую глупость и попытаться войти на территорию талибанского Афганистана, и тогда это ввергнет его в вялотекущую, долгосрочную конфронтацию, которая не будет сулить ничего хорошего.
Вторжение Афганистана в Иран возможно, если ИРИ, например, вдруг резко ослабнет из-за какого-то регионального конфликта. Это может случиться, если Тегеран ввяжется в войну с Израилем и США или, не дай Бог, предпримет столкновение с Азербайджаном. Ясно тут одно – Иран в случае крупномасштабной войны станет более уязвимой стороной, потому что талибам, собственно, терять нечего - они не зависят от инфраструктуры и других факторов. Стоит вспомнить, что в свое время об Афганистан обломали зубы британцы, русские, американцы. Все ушли несолоно хлебавши.
- Нынешнее укрепление азербайджано-израильских отношений происходит на фоне ухудшения отношений нашей страны с Ираном. Как вы считаете, возможна дальнейшая эскалация напряженности между ИРИ и Азербайджаном и не перерастет ли она в войну?
-  Как известно, Тегеран уже сделал ряд весьма воинственных заявлений и занял достаточно агрессивную позицию по отношению к Баку, так что, полагаю, военный конфликт возможен, по крайней мере на границе между странами. В этом смысле Иран мало чем отличается от «Талибана» – это тоже агрессивный режим, который готов поддерживать международный терроризм, террористические организации и сам совершать атаки на другие страны. И, повторюсь, не стоит, как и в случае с талибами, искать здесь логику действий или резон. Затевать войну с таким государством как Азербайджан, который имеет четкую суверенную политику и сильную армию, никакого прямого резона у Тегерана, конечно, нет. Но привести к войне, как мне кажется, может крупное противостояние между южными азербайджанцами, которые, как известно, сейчас являются дискриминируемым этносом в ИРИ, и властями страны. Такая ситуация склонна к разрастанию, размах которого сложно предугадать. Пожалуй, тогда вслед за потоком беженцев, которые наверняка хлынут в Азербайджан, вполне могут полететь и иранские ракеты. Ужас таких режимов, как иранский, состоит в том, что они склонны к проявлению непредсказуемого насилия. Этому нас учит военная история.
Если же следовать логике, то нет абсолютно никакой причины для вражды Ирана с Израилем. Ведь до исламской революции у стран были отличные добрососедские отношения, потому что никакого фундамента для противостояния между персидским и еврейским народами нет - они многие сотни лет прекрасно уживались друг с другом. Так что этот конфликт совершенно искусственный по своей природе - уберите идеологию агрессивных аятолл, и в нем не окажется ни тем, ни почвы для вражды. Примерно так и в случае с Азербайджаном – совершенно непонятно, что не поделили шииты с шиитами. Однако Тегеран не успокаивается и только усиливает свою воинственную риторику.
И все это на фоне достижений Азербайджана и в политике, и в экономике. Как говорят многие международные аналитики – это успех национально-образующей идеологии, которую Азербайджан проводит крайне аккуратно и поступательно, без резких движений, но очень убедительно и эффективно.
- Как вы оцениваете визит Ицхака Герцога в Баку?
- Это, безусловно, знак для всех врагов наших государств. И конечно же, для Тегерана, чтобы помнил - рядом с Азербайджаном стоит Израиль, и наоборот, - рядом с Израилем стоит Азербайджан.
При этом не надо сбрасывать со счетов тот факт, что Израиль практически не предпринимает никаких действий в сфере безопасности, не посоветовавшись с Вашингтоном. И этот визит, естественно, был согласован с нашими американскими друзьями. Да, должность президента Израиля - представительская, однако личность президента всегда очень содержательно влияет на политическое поле нашей страны. Ицхак Герцог – личность яркая в израильской политике, это не просто свадебный генерал, который ставит подписи на каких-то документах, а лицо, имеющее свое политическое видение, огромные политические связи и безупречную репутацию. И не случайно, например, накануне своей коронации английский король уделил несколько часов своего времени, чтобы поговорить с Герцогом, причем протокол этого разговора до сих пор неизвестен. Наверняка они обсуждали что-то очень важное. Так что Герцог приехал в Азербайджан не просто так, уверяю вас, не чтобы покрасоваться на фоне флагов двух государств и панорамы Баку. Сейчас, когда обстановка в регионе напряжена до предела, визит Герцога в Баку очень символичен и демонстрирует всем акторам в регионе ту поддержку международных сил, которую имеет Азербайджан.