02 Հունիսի 2023 18:42
Հնարավոր է, որ մենք սխալվում ենք, բայց Հայաստանի ղեկավարությունը, մասնավորապես՝ երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայ-ադրբեջանական կարգավորման առնչությամբ իր մեկնաբանություններում, կարծես թե վերջին օրերին իր սեփական բառապաշարից հանել է «ցեղասպանություն» բառը։ Շարունակելով, սակայն, օգտագործել «էթնիկական զտումներ» հասկացությունը։ Ուրեմն, Հայաստանի ԱԳՆ-ն մաիսի 29-ին յուրովի մեկնաբանելով Լաչինում Իլհամ Ալիևի հայտնի ելույթը, արել է հետևյալ եզրակացությունը. «Ադրբեջանի նախագահը կրկին Հայաստանի Հանրապետությանըսպառնում է ուժի կիրառմամբ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը՝ էթնիկ զտումներով»։
Իսկ երբ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը հրապարակայնորեն աջակցեց Ադրբեջանի ղեկավարի պատրաստակամությանը՝ որոշակի պայմաններով համաներում շնորհել այն հանցագործներին, ովքեր իրենց անվանում են Ղարաբաղի «պաշտոնական անձինք և խորհրդարանականներ», հայ դիվանագետները հանդես եկան նոր մեկնաբանությամբ. «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրավունք և կամայականություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ»: Բայց չէ որ դեռ այս տարվա ապրիլի 24-ին, այդ նույն ԱԳՆ-ն 1915 թվականի իրադարձությունների հերթական տարելիցի կապակցությամբ հայտարարել էր հետևյալը. «Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը կանգնած են ցեղասպանության և էթնիկ զտումների սպառնալիքի առաջ»։
Հնարավոր է, մենք և շտապում ենք եզրակացություններ հաշվով, և խոսքը միայն հայկական դիվանագիտության խոսակցական ապարատի ժամանակավոր անոմալիայի մասին է։ Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելու մոլագար ցանկության հարցը, ինչպես էլ դրանք կոչվեն, արժանի են առանձին քննարկման։
Նախ և առաջ, եկեք պարզություն մտցնենք տերմինաբանության մեջ։ ՄԱԿ-ի դասակարգման համաձայն՝ ցեղասպանության տակ հասկացվում է այն գործողությունները, որոնք կատարվել են որևէ մի ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբի, որպես այդպիսինի ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացնելու մտադրությամբ: Էթնիկ զտումներին էլ է միջազգային իրավունքը վերաբերում՝ ազգային կամ կրոնական (դավանական) խտրականության հետ կապված պատճառներով էթնիկ խմբերին իրենց բնակության տարածքից ցանկացած ձևի տեղահանումը :
Այսպիսով, ցեղասպանությունը, ինչպես հետևում է նույնիսկ հունարեն և լատիներեն լեզուներում այս բառի արմատների իմաստից (հունարեն γένος - տոհմ, ցեղ; լատ. caedo - սպանում եմ), ամբողջ ազգի, կամ մի մասի բնաջնջման, ֆիզիկական ոչնչացման գործողություն է, կամ նրանց ոչնչացման վրա հաշվարկված պայմանների ստեղծում է: Իսկ էթնիկ զտումները ընդգրկում է միջոցառումների դիապազոն, որոնք ուղղված են կոնկրետ ժողովրդի, էթնիկ կամ կրոնական խմբի ներկայացուցիչներից ցանկացած տարածք ազատելուն, որոնք կարող են իրենց մեջ ներառել այնպիսի գործողություններ, ինչպիսիք են ահաբեկումը, տեղահանությունը և ... ցեղասպանությունը:
Ինչպես երևում է, էթնիկ զտումը՝ ավելի լայն հասկացություն է, որի մեջ է մտնում նաև ցեղասպանությունը։ Ձևական տրամաբանության լեզվով ասած. ցանկացած ցեղասպանություն էթնիկ զտում է, բայց ոչ բոլոր էթնիկ զտումները ցեղասպանություն են:
«Ցեղասպանություն» տերմինի համատարած օգտագործումը, կամ նույնիսկ ցեղասպանության սպառնալիքի մասին հայտարարությունների կիրառությունը այնպիսի իրադարձությունների առնչությամբ, ինչպիսիք են 44-օրյա պատերազմը, կամ հետկոնֆլիկտային կարգավորումը՝ մեղմ ասած, ամենևին հիմնազուրկ են: Ո՛չ պատերազմի ժամանակ, ո՛չ դրանից հետո Ղարաբաղում ապրող խաղաղ հայ բնակչությանը բնաջնջելու կամ նույնիսկ փորձելու ոչ մի դեպք չի գրանցվել։ Ուշագրավ է, որ «ցեղասպանություն» հասկացության նման ոչ տեղին օգտագործումը հանգեցնում է ХХ դարասկզբի այսպես կոչված հայոց ցեղասպանության մասին առասպելի ողողելուն: Այս առասպելի միամիտ օգտագործողների մտքում կարող է գալ մի հետաքրքիր, և ամեանգլխավորը՝ ճիշտ միտք. իսկ արդյոք «հայոց ցեղասպանությունը» չի՞ հորինվել իր ժամանակին։
Եվ կարծես թե, հայերն իրենք են սկսել աստիճանաբար դա հասկանալ, ինչի հետ, հնարավոր է, և կապված է՝ Բաքվի հասցեին իրենց կշտամբանքներում զուտ ցեղասպանական հռետորաբանության որոշակի նվազումը։ Այնուամենայնիվ, էթնիկ զտումներ իրականացնելու մտադրության մեջ մեղադրանքները շարունակվում են։ Այսինքն՝ ենթադրվում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը առնվազն ահաբեկում է, ամեն կերպ սպառնում ղարաբաղցի հայերին՝ նրանց ստիպելով հեռանալ իրենց բնակության վայրերից։ Սակայն, ինչպես և ցեղասպանություն հասկացության շահարկման դեպքում, հայերին այս հարցում էլ է սպասվում ձախողում։
Այն բանից հետո, երբ շրջափակման և «արցախի» սովահար երեխաների հետ խորամանկությունը ցանկալի արդյունք չտվեց, որպես Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների սպառնալիքների ապացույց՝ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարները մեջբերում են նախագահ Ալիևի Լաչինում, արդեն վերը նշված ելույթից խոսքեր, որտեղ հայ բնակչությանը զգուշացնում են այն մասին, որ ինքնահռչակ իշխանության մարմինների ներկայացուցիչները պետք է լքեն իրենց «պաշտոնները», «իսկ իրեն նախագահ կոչող տարրը» պարտավոր է հանձնվել։ Պետության ղեկավարը հատուկ ընդգծել է, որ միայն այս դեպքում նշված անձինք կարող են հույս դնել զիջումների, մասնավորապես՝ համաներման վրա։ Իսկ այս խոսքերին Իլհամ Ալիեւը նախորդել է այն հայտարարությամբ, որ Բաքուն պատրաստ է ցանկացած գործողություն իրականացնել տարածաշրջանում։ Նկատենք, որ բացի կեղծ «պետերից», Ղարաբաղում ինչպես նաև ապօրինի են գտնվում Հայաստանի զինված ուժերի քանակակազմը և տեղի ավազակախմբերը։
Նույնիսկ աշխարհի ամենատեղյակ և բարձր վարձատրվող իրավաբանը ողջ ցանկությամբ հանդերձ այդ արտահայտություններում չի գտնի որևէ սպառնալիք Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ։ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից, ինչպես Հայրենական պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ դրանից հետո արված սպառնալից բնույթի բոլոր ուղերձները ուղղված են եղել անջատողական կազմավորման վերնախավին, որը Ադրբեջանի Հանրապետության օրենքների ուժով հանդիսանում է հանցավոր և ենթակա է կալանավորման և դատի։ Արժե նկատել, որ անջատողականությունը աշխարհի բոլոր պետություններում դասակարգվում է որպես հանցագործություն՝ ըստ սահմանման և առանց բացառության, այլապես էլ ի՞նչ պետություն է դա։
Իսկ Հայաստանի ԱԳՆ-ի տրամաբանությամբ՝ ահաբեկիչների հանցավոր հրոսակախմբին սպառնալիքը համարժեք է խաղաղ հայ բնակչությանը սպառնալիքին։ Այսինքն՝ ինքնահռչակ իշխանության մարմիններին զուգադիպելով Ղարաբաղի հայ բնակչության հետ՝ Երեւանի ղեկավարները հիմնարար սխալ են թույլ տալիս։ Չէ որ Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և դա ինքնաբերաբար նշանակում է նրա հրաժարումը ադրբեջանական հողում ինքնահռչակ իշխանություններին և նրանց ներկայացուցիչներին ճանաչելուց։ Հանցագործներին ուղղված Բաքվի ահեղ ուղերձները զուգադիպելով խաղաղ հայ բնակչության հետ՝ պաշտոնական Երևանը աջակցություն է ցուցաբերում Ադրբեջանի տարածքում անջատողականությանը և, այսպիսով, փաստորեն նահանջում է նրա տարածքային ամբողջականության իր ճանաչումից՝ իրեն համաշխարհային ասպարեզում ներկայանալով ոչ միայն որպես անվստահելի, այլ նաև ագրեսիվ կողմ...
Սակայն մեզ համար լավ նորությունը կայանում է նրանում, որ գոյություն չունեցող հանցագործությունների մեղադրանքների նման հակումը վկայում է հայկական կողմի՝ բանակցային գործընթացում իրավիճակը իր օգտին շրջելու համար իր զինանոցում այլ արդյունավետ գաղափարական զենքի բացակայության մասին։
Տարօրինակ է, որ հայերը մինչև հիմա չեն հասկացել, որ այս մարդասիրական (դա այդպես կոչենք) նարատիվը Ադրբեջանի հետ հակամարտության համատեքստում չի գործում։ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը հարգում է ողջ աշխարհը, ընդ որում այդպես է եղել նույնիսկ հայկական օկուպացիայի ժամանակ։ Իսկ հենց հայերի համար ամենամեծ տարօրինակությունը կայանում է նրանում, որ Բաքվի կողմից տարածքային ամբողջականության հարցի ուժային լուծումից հետո, աշխարհում Ադրբեջանի նկատմամբ հարգանքը միայն աճել է։ Եթե ադրբեջանական տարածքների օկուպացման տարիներին «ցեղասպանության» կամ «ջարդի» հեքիաթները ազդեցություն չեն ունեցել, ապա այսօր նույնիսկ ծիծաղելի են թվում։ Ինչպես ասում են, էշով գնացքի հետևից չես հասնի:
Եվ վերջում կցանկանայի նշել, որ հայերի էթնիկ զտումներ իսկապես տեղի են ունենում։ Միայն հայերի ղեկավարներն ու կուրատորները այնտեղ չեն փնտրում, որտեղ պետք է՝ հայերի էթնիկ զտումները իրականացվում են ոչ թե Ադրբեջանում, այլ Հայաստանում։ Աշխարհի հայությունը իր ժողովրդին դարձրել է «միացում» զառանցական գաղափարի պատանդ, նրան հրելով տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մեկուսացման մեջ, ստիպելով զոհաբերել իր ինքնիշխանությամբ, նրան ստիպել է ընդմիշտ հեռանալ իր պետությունից։ Միայն պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 1991-ից մինչև 2020 թվականը Հայաստանի բնակչությունը նվազել է 700 ՕՕՕ մարդով։ Այս թիվը բացարձակ մեծությամբ չի արտահայտում աղետի լրիվությունը, բայց եթե այն վերածենք հարաբերական արժեքների, ապա տարբերությունը կկազմի գրեթե 20%: Իսկ եթե հաշվի առնել, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում արտագաղթի միտումը միայն ուժեղանում է, ապա պատկերը լիովին սպառնալից տեսք ունի։ Այստեղ, իհարկե, հարկ է նշել, որ բացի արտագաղթից, բնակչության թվակաքանակի վրա հիմնովին ազդում է նաև ծնելիության նվազումը, նույնիսկ այս գործոնն անուղղակիորեն կապված է նաև՝ իրենց հարազատ երկրում երջանիկ ընտանիք կառուցելու հեռանկարների հարցում հայերի անվստահության հետ։
Ժամանակն է, որ Հայաստանում բոլորը հասկանան. որքան շուտ Բաքուն վերջնականապես փակի «ղարաբաղի կեյսը», այնքան շուտ խաղաղություն կհաստատվի Հարավային Կովկասում։ Եվ միայն այդ դեպքում հնարավորություն կհայտնվի, որ հայերը կդադարեն լքել իրենց երկիրը և նրա ապագայի համար կսկսեն ավելի շատ երեխաներ ծնել:

Замкнутый круг понятий Ереван в плену формулировок
Возможно, мы ошибаемся, но армянское руководство, в частности внешнеполитическое ведомство страны в своих комментариях по поводу армяно-азербайджанского урегулирования, в последние дни, похоже, изъяло из собственного лексикона слово «геноцид». Продолжая, однако, использовать понятие «этнические чистки». Так, МИД Армении 29 мая, интерпретируя на свой лад известную речь Ильхама Алиева в Лачине, сделал следующий вывод: «Президент Азербайджана вновь угрожает Республике Армения применением силы, а населению Нагорного Карабаха - этническими чистками».
Когда же представитель госдепа США Мэтью Миллер публично поддержал готовность азербайджанского лидера предоставить при определенных условиях амнистию преступникам, именующими себя «официальными лицами и парламентариями» Карабаха, армянские дипломаты выдали новый комментарий: «Признание территориальной целостности Азербайджана не может быть истолковано как право на проведение этнических чисток и самоуправство в отношении народа Нагорного Карабаха». А ведь еще 24 апреля этого года тот же МИД по случаю очередной годовщины событий 1915 года заявил следующее: «Армяне, проживающие в Нагорном Карабахе, стоят перед угрозой геноцида и этнической чистки».
Может, мы и торопимся с выводами, и речь идет лишь о временной аномалии речевого аппарата у армянской дипломатии. С другой стороны, вопрос маниакального стремления обвинить Азербайджан в военных преступлениях, как бы они ни назывались, стоит отдельного рассмотрения.
Прежде всего разберемся в терминологии. Согласно классификации ООН, под геноцидом понимаются действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую. К этнической же чистке международное право относит любой вид вытеснения этнических групп населения с территории их проживания по причинам, связанным с национальной или религиозной (конфессиональной) дискриминацией.
Таким образом, геноцид, как следует даже из значения корней этого слова в греческом и латинском языках (греч. γένος — род, племя; лат. caedo — убиваю), есть акт истребления, физического уничтожения части или целого народа, или создания условий, рассчитанных на их уничтожение. А этническая чистка охватывает диапазон мер, направленных на избавление какой-либо территории от представителей конкретного народа, этноса или религиозной группы, которые могут включать в себя такие действия, как запугивание, депортация и… геноцид.
Как видно, этническая чистка - более широкое понятие, в которое входит и геноцид. Выражаясь языком формальной логики: любой геноцид - это этническая чистка, но не любая этническая чистка есть геноцид.
Повсеместное использование термина «геноцид» или даже заявлений об угрозе геноцида применительно к событиям как 44-дневной войны или постконфликтного урегулирования, мягко говоря, лишено всякого основания. Ни во время войны, ни после не было зафиксировано ни одного случая или хотя бы попытки истребления мирного армянского населения, проживающего в Карабахе. Любопытно, что подобное неуместное применение понятия «геноцид» приводит к размытию мифа о так называемом армянском геноциде начала ХХ века. Доверчивым потребителям этого мифа может прийти в голову интересная, и самое главное, правильная мысль: а не был ли и «геноцид армян» в свое время сфабрикован?
И кажется, сами армяне стали понемногу это понимать, с чем, возможно, и связано некоторое уменьшение чисто геноцидальной риторики в их упреках к Баку. Тем не менее обвинения в намерении провести этнические чистки продолжаются. То есть подразумевается, что азербайджанское руководство как минимум запугивает, всячески угрожает карабахским армянам, принуждая их к исходу с мест проживания. Однако как и в случае с манипуляцией понятием геноцида, армян и по этому вопросу ждет провал.
После того как финт с блокадой и голодающими детьми «арцаха» не возымел должного эффекта, в качестве доказательства угроз этнических чисток армян Карабаха руководители РА приводят слова президента Алиева из уже упомянутой выше речи в Лачине, где армянское население предупреждают о том, что представители самопровозглашенных органов власти должны покинуть «посты», «а элемент, называющий себя президентом», обязан сдаться. Глава государства особо подчеркнул, что только в этом случае указанные лица могут рассчитывать на послабления, в частности, на амнистию. А предварил эти слова Ильхам Алиев заявлением, что Баку готов провести любую операцию в регионе. Заметим, что кроме фейкового «начальства», в Карабахе также незаконно находятся контингент Вооруженных сил Армении и местные бандформирования.
Даже самый компетентный и высокооплачиваемый юрист на свете при всем желании не найдет в этих высказываниях какой-либо угрозы по отношению к мирному армянскому населению Карабахского экономического района Азербайджана. Все месседжи угрожающего характера, сделанные руководством Азербайджана как во время Отечественной войны, так и после нее, были адресованы верхушке сепаратистского образования, которая в силу законов АР является преступной и подлежит задержанию и суду. Стоит заметить, что сепаратизм классифицируется как преступление во всех государствах мира - по определению и без исключения, иначе какое же это государство?
По логике же армянского МИД, угроза преступной шайке террористов равноценна угрозе мирному армянскому населению. То есть, ассоциируя самопровозглашенные органы власти с армянским населением Карабаха, ереванские руководители допускают фундаментальную ошибку. Ведь руководство Армении признало территориальную целостность Азербайджана, а это автоматически означает ее отказ признавать какие-либо самопровозглашенные органы власти и их представителей на азербайджанской земле. Ассоциируя же грозные месседжи Баку, адресованные преступникам, с мирным армянским населением, официальный Ереван демонстрирует поддержку сепаратизма на территории Азербайджана и, таким образом, фактически отступает от своего признания его территориальной целостности, выставляя себя на мировой арене не только недоговороспособной, но еще и агрессивной стороной.
Однако хорошее для нас известие состоит в том, что подобное пристрастие к обвинениям в несуществующих преступлениях свидетельствует об отсутствии в арсенале армянской стороны иного эффективного идеологического оружия для обращения ситуации в переговорном процессе в свою пользу.
Странно, что армяне до сих пор не поняли, что этот гуманитарный (назовем его так) нарратив в контексте конфликта с Азербайджаном не работает. Территориальную целостность АР уважает весь мир, причем так было даже в период армянской оккупации. Самый же большой парадокс для армян состоит в том, что после силового решения Баку вопроса территориальной целостности, уважение к Азербайджану в мире только усилилось. Если сказки о «геноциде» или «резне» не возымели действия в годы оккупации азербайджанских территорий, то сегодня они подавно выглядят нелепо. Как говорится, на осле за поездом не угнаться.
И напоследок хотелось бы заметить, что этническая чистка армян все-таки действительно имеет место. Только ищут руководители и кураторы армянства не там, где надо бы - этническая чистка армян осуществляется не в Азербайджане, а в Армении. Мировое армянство сделало свой народ заложником бредовой идеи «миацума», вогнав его в экономическую и геополитическую изоляцию, вынудив пожертвовать суверенитетом, принудило его к перманентному исходу из своего государства. Только по официальной статистике население Армении за период с 1991 по 2020 год уменьшилось на 700,000 человек. Цифра эта в абсолютных показателях не выражает всей полноты катастрофы, однако если перевести ее в относительные величины, то разница составит почти 20%. Если же учесть, что после 44-дневной войны тенденция к эмиграции в Армении только усиливается, то картина выглядит и вовсе угрожающей. Здесь, конечно, нужно заметить, что кроме эмиграции на численность населения основательно влияет и снижение рождаемости, на даже этот фактор также косвенно связан с неуверенностью армян в перспективах построения счастливой семьи в родной стране.
Всем в Армении пора понять: чем быстрее Баку окончательно закроет «карабахский кейс», тем скорее будет мир на Южном Кавказе. И только тогда появится шанс, что армяне перестанут покидать свою страну и начнут больше рожать детей для ее будущего.