«Լաչին» անցակետ. քաղաքավարի, բայց առանց այլ տարբերակի Օրենքի գերակայությունը վեր է ամեն ինչից
2023 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի տարածքում՝ Հայաստանի հետ պայմանական սահմանին, ստեղծվեց Լաչինի սահմանային անցակետը։ Այն լիովին գործում է, ընդ որում՝ շուրջօրյա ռեժիմով։ Չնայած ինչքա՜ն վայնասուն բարձրացրին, արցունք թափեցին, նույնիսկ սպառնալիքներ հնչեցրին։ Ճիշտ է, սպառնալիքները, ինչպես միշտ, մեծ ազդեցություն չունեցան։ Ստիպված եղանք դեմքին տալ ձանձրալի արտահայտություն, հոգոց հանել ու ասել. «Վայ, էդ դեմագոգները, էլի աղմկում են»…
Ճիշտ, բարի և միանգամայն օրինական բանը, ինչպիսին է սեփական ինքնիշխան տարածքում անցակետի տեղադրումը, հարևանները փորձում էին ներկայացնել որպես էթնիկ զտում, ցեղասպանության նախաշեմ, աշխարհի բոլոր մարդկանց իրավունքների ոտնահարում՝ գումարած միջազգային։ Բայց ոչինչ չստացվեց, քանի որ կարգը կարգ է, իսկ միջազգային իրավունքը, որին ես անձամբ վերաբերվում եմ մեծ ակնածանքով, մեր կողմն է: Անգամ անջատողականների և Հայաստանի օտարերկրյա հովանավորներն իրականում չեն կարողանում առարկել. մեր հողն է, մեր կանոններն են։ Բղավոցով վերցնել չստացվեց, իսկ հարևանների ստերն ու բողոքները ադեն զզվեցրել են համաշխարհային հանրությանը։ Չեն ուզում իզուր ժամանակ վատնել, սեփական խնդիրները քիչ չեն։ Ընդ որում՝ ուշադրություն դարձրեք, ադրբեջանցի սահմանապահը նույնիսկ զննում է ռուս խաղաղապահների մեքենան, այսինքն՝ բոլորն ամեն ինչ հասկանում են, ու առարկություններ չկան։ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է» պարզ թեզը հասկանալի է և՛ միջազգային հանրությանը (այո, հենց այդ նույն), և՛ խաղաղապահներին, և՛ Ղարաբաղում ապրող հայերին։ Իսկ սահմանը հատելիս ոչ մեկի համար բացառություններ չկան՝ նախ, իհարկե, բարև, հետո ստուգում, փաստաթղթեր ներկայացնելու խնդրանք։ Իսկ դուք ի՞նչ էիք կարծում: Օրենքի գերակայությունը վեր է ամեն ինչից:
Մեր սահմանապահները ընդգծված բարեկիրթ են սահմանը հատող քաղաքացիների նկատմամբ: Այո, ինչ-որ մեկին կարող է դուր չգալ անցակետի տեղադրումը: Այո, այս փաստը կարող է զայրացնել, հունից հանել, նույնիսկ կատաղեցնել ինչ-որ մեկին, բայց այստեղ մենք ոչնչով չենք կարող օգնել, սա ոչ թե միջանցիկ բակ է, այլ ինքնիշխան պետություն: Ուստի Ադրբեջան ժամանողներին դիմավորում են հենց սահմանապահները, ոչ միայն ստուգելու և վերահսկելու իրավունքով օժտված, այլ նաև հատուկ Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերի համազգեստով։ Սրանով մեր հանրապետությունը տարբերվում է Հայաստանից, որի սահմանը հսկում են ՌԴ ԱԴԾ աշխատակիցները։
Սա այն է, ինչ կոչվում է ինքնիշխանություն՝ անկախ նրանից, թե դուր է գալիս քեզ, թե ոչ։ Եվ եթե անկեղծ լինեմ, անձամբ ինձ դուր է գալիս, որ սա շատերին դուր չի գալիս։ Շատերը ստիպված կլինեն համակերպվել սրա հետ՝ այլ ելք չունեն:
Եթե նրանց վրդովմունքը Հայաստանի սահմանին սահմանային անցակետի հայտնվելու պատճառով չի թողնում քնել և նյարդայնացնում է, կարող եմ խորհուրդ տալ սառը ջուր խմել, կամ էլ վալերիան, եթե չօգնի՝ ստիպված կլինեն «աֆոբազոլ» ընդունել կամ անցնել anger management-ի դասընթացներ:
Հատկապես ծանր դեպքերում խորհուրդ եմ տալիս զերծ մնալ ալկոհոլից, կծու, աղի և թթու բաներից։ Եվ իհարկե, ոչ մի սուր և կտրող առարկա, քանի որ ստուգումը, անշուշտ, մանրակրկիտ կլինի: Մենք չափազանց քաղաքավարի ենք լինելու, և յուրաքանչյուր ոք, ով հատում է մեր սահմանը, իր հերթին պարտավոր է կատարել մեր սահմանապահների ցանկացած օրինական պահանջ, ընդ որում՝ նույնպես քաղաքավարի: Բարի, բաց ժպիտով և առանց փեշի տակ քար պահելու: Որովհետև Աստված չանի, որ գտնենք...

23 апреля 2023 года на территории Азербайджана, на условной границе с Арменией, был установлен погранично-пропускной пункт «Лачин». Пункт полноценно функционирует, причем круглосуточно. И никаких, заметьте, эксцессов. А сколько было воплей, заламывания рук, слез, размазанных по небритым щекам, даже угроз. Правда, угрозы, как всегда, не возымели особого действия. Нам пришлось сделать скучающее лицо, вздохнуть и промолвить что-то вроде: «Ох уж эти демагоги, снова шумят»...
Правильное, доброе и совершенно законное дело, такое как установка ППП на своей собственной суверенной территории, соседушки пытались представить как этническую чистку, преддверие геноцида, нарушение прав всех людей на свете плюс международного. Но ничего не вышло, потому что порядок есть порядок, и международное право, к которому лично я отношусь с огромным пиететом – на нашей стороне. Даже зарубежные покровители сепаратистов и Армении ничего толком возразить не в состоянии: наша земля – наши правила. Криком взять не вышло, а вранье и жалобы соседей порядком надоели мировому сообществу. Маленько не до них, знаете ли, своих дел по горло.
Причем обратите внимание: азербайджанский пограничник осматривает даже автомобиль российских миротворцев, то есть все всё понимают и нет никаких возражений. Простой тезис «Карабах — это Азербайджан» - ясен как международному сообществу (да-да, тому самому), миротворцам, так и армянам, проживающим в Карабахе. И никому никаких исключений при переходе границы: сначала, конечно, здравствуйте, потом досмотр, и просьба предъявить документы. А что вы себе думали? Закон есть закон.
Наши пограничники подчеркнуто вежливы в отношении граждан, пересекающих границу. Да, установка КПП может кому-то не нравиться. Да, этот факт может выводить из себя, раздражать, да что там -  кого-то может даже бесить, но тут мы ничем не можем помочь - у нас не проходной двор, а суверенное государство. Потому приезжающих в Азербайджан встречают именно пограничники, не только облеченные правом проверять и контролировать, но и конкретно облаченные в форму Пограничных войск Азербайджана. Этим наша республика отличается от Армении, чью границу охраняют сотрудники ФСБ России. Это и называется суверенитетом, нравится это кому-либо или нет. И если уж совсем начистоту, лично мне даже нравится, что это не нравится многим. Этим многим придется смириться – деваться им некуда. Если их негодование по причине возникновения ППП на границе с Армений не дает им спать и нервирует – могу посоветовать попить холодной водички, можно и валерьянки хлебнуть, если не поможет – придется принять «афобазол» или пройти курсы anger managementВ особо тяжелых случаях рекомендую воздержаться от алкоголя, всего пряного, соленого и кислого. Протертые супы, каши, вареные на пару без соли, после обеда могу порекомендовать несложные игры на свежем воздухе. И разумеется, никаких острых и режущих предметов, потому что досмотр обязательно будет тщательным до дотошности. Мы будем предельно вежливы, а все пересекающие нашу границу, в свою очередь, обязаны выполнять любые законные требования наших пограничников. И выполнять их тоже вежливо. С доброй, открытой улыбкой и без камня за пазухой. Потому что не дай Боже найдем…