Երևանյան թվիսթեր Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը անհեթեթ կեցվածքով
Երեկ, հունիսի 4-ին, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը, որտեղ հայ-ադրբեջանական կարգավորման համատեքստում արել է մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ։
Գրիգորյանի որոշ թեզեր արդեն առաջացրել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի պատասխան արձագանքը, որը բավականին ծավալուն մեկնաբանել է դրանք։ Այնքանով ծավալուն, որ մենք մեզ իրավասու չենք համարում մրցակցել մեր դիվանագետների հետ։ Սակայն մեզ պակաս կարևոր չի պատկերացվում քննարկել հայ պաշտոնյայի այն հայտարարությունները, որոնք մեր արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից մեկնաբանությունների չեն ենթարկվել, քանի որ, մեր կարծիքով, դրանք լույս են սփռում հատուկ համատեքստի վրա՝ այն հարցերի վրա, որոնց շուրջ կա ընդհանուր տեսլական, և նույնիսկ ընդհանուր շահ:
Ըստ Գրիգորյանի՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել մինչև 2023 թվականի վերջը։ «Բանակցությունները ընթանում են շատ ինտենսիվ, եթե մենք կարողանանք պահպանել այս ինտենսիվությունը, և լինի առաջընթացի հասնելու համար միջազգային հանրության վճռական աջակցությունը, ապա կա շանս մինչև տարեվերջ ունենալ խաղաղության պայմանագիր», - ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Ինչը, որ զարմանք է առաջացնում, դա ուրեմն հայտարարության մեջ նշված ժամկետն է՝ մինչև տարեվերջ, ինչը Գրիգորյանը, ըստ երևույթին, համարում է լավատեսական սցենար։ Հասկանալի է, որ որոշ հարցերի շուրջ բոլոր մանրամասների մշակումը, օրինակ՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, պահանջում է շատ ժամանակ, սակայն կոնկրետացված փաստաթղթերը սովորաբար ստորագրվում են հիմնականից հետո՝ առարկայական խաղաղ պայմանագրի համատեքստում։ Եթե հաջողվել է հաղթահարել գայթակղության հիմնական քարը՝ փոխադարձաբար ճանաչել երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը, ապա ի՞նչն է խանգարում խաղաղ գործընթացի ավարտին, ասենք՝ երկու ամսվա, այլ ոչ թե կես տարվա ընթացքում։ Առաջին բանը, որ գալիս է մտքին, այն է, որ Հայաստանի իշխանություններին ժամանակ է պահանջվում բնակչությանը՝ իրենց համար դժվար ընկալելի խաղաղությանը նախապատրաստելու համար։ Հնարավոր է, սակայն, պատկերը շատ ավելի խայտաբղետ ու բարդ է, որպեսզի Երևանի հնարքները բացատրել մեկ եզակի պատճառով։
Կարելի է ենթադրել, որ հայերը սպասում են ինչ-որ իրադարձության, որը իրավիճակը կշրջի իրենց օգտին։ Կամ, ընդհակառակը, հույս ունեն, որ կվերացվի ինչ-որ խոչընդոտ, որը խանգարում է անհապաղ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Առաջին տարբերակը՝ հրաշքի հույսը, միշտ արդիական է, քանի որ, ավաղ՝ հայ ազգի աշխարհազգացության մասն է։ Եվ այդ թեզերը, որոնք Գրիգորյանը խճողել է, ըստ ամենայնի, դեռ ուղղված են այս մշուշոտ նպատակին։ Մշուշոտ, քանի որ հետկոնֆլիկտային կարգավորման ողջ ժամանակահատվածը հստակ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը ձեռքերը ծալած չի սպասում հայկական կողմի համաձայնվողությանը, այլ դրա համար տեղում իրականացնում է ոչ երկիմաստ գործողություններ։ Ամենապերճախոս օրինակը՝ «Լաչին» սահմանակետի տեղադրումն է։
Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Իրանի նման երրորդ երկրների, ինչպես դիվանագիտական մեթոդներով, այնպես էլ ռազմական սադրանքների աջակցությամբ խաղաղ գործընթացը արգելակելու հույսը իրեն չարդարացրեց։
Այնուամենայնիվ, բոլոր արտաքին գործոններից Ռուսաստանը շարունակում է մնալ, որպես առանցքային։ Սակայն այստեղ էլ Երեւանը լուրջ խնդիրներ ունի։ Նախ, Փաշինյանը, հետևելով մի կողմից Ադրբեջանի վճռականությանը, իսկ մյուս կողմից՝ ուկրաինական արկածախնդրության մեջ Ռուսաստանի խրվելուն, արդեն չի հավատում իր մաքսիմալիստական դիրքորորշումը պաշտպանելու նրա կարողությանը։ «Արցախի» հատուկ կարգավիճակի ռուսական երաշխիքի փաստացի կորստի պայմաններում Երեւանը փորձում է իրեն վերադարձնել այն, ինչ ժամանակին վճարել է նման երաշխիքի դիմաց՝ իր ինքնիշխանությունը։
Եվ այստեղ էլ միանգամայն տրամաբանական կլիներ «մինչև տարեվերջ» ժամկետը համադրել Գրիգորյանի մեկ այլ կարևոր հայտարարության հետ. «Ապաշրջափակման մասով կա մեկ կարևոր մանրամասնություն, որը, իմ կարծիքով, արդեն հասկանալի է բոլոր ներգրավված գործընկերների համար։ Սահմանների լիակատար վերահսկողությունը, սահմանային ծառայությունների նկատմամբ վերահսկողությունը իրականացնելու է Հայաստանը։ Այսինքն՝ ապաշրջափակումը Հայաստանի համատեքստում նշանակում է, որ սահմանային ծառայություն կիրականացնի միայն Հայաստանը»։ Հետաքրքիր շրջադարձ։ Փաստորեն, Երևանը հայտարարել է Եռակողմ հայտարարության դրույթը վիճարկելու իր մտադրության մասին, որի համաձայն՝ Զանգեզուրի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է իրականացնի Ռուսաստանի ԱԴԾ-ն։ Կարծես թե, մենք կդառնանք իր ինքնիշխանության վերականգնման մեջ Հայաստանի ամենակտրուկ մարմնաշարժումներից մեկի ականատեսներ։ Հիշեցնենք, որ դեռ այս տարվա փետրվարին Բաքուն Երևանին առաջարկել էր հայելային կարգով անցակետ տեղադրել։ Այդ ժամանակ Երևանը, ակնհայտորեն վախենալով Մոսկվայի արձագանքից, նախընտրեց հրաժարվել, ինչը Բաքվին չխանգարեց Լաչինում տեղադրել սահմանային անցակետը։ Իսկ հիմա Փաշինյանը, կարծես թե այս հարցում ավելի մեծ վստահություն է ձեռք բերել։ Իսկ հարցը, ինչպես արդեն նշվեց, ոչ ավել, ոչ պակաս՝ Հայաստանի ինքնիշխանության վերականգնման մեջ է։
Իսկ Բաքվի համար, որքան էլ ոմանց տարօրինակ թվա, շատ ավելի ձեռնտու է գործ ունենալ ինքնիշխան Հայաստանի, քան երրորդ երկրների վասալի հետ, քանի որ նա վերջապես ստիպված կլինի անցկացնել սթափ քաղաքականություն՝ ելնելով իր պետական շահերից, այլ ոչ թե երրորդ տերությունների հմտորեն պատվաստված գաղափարախոսություններից, որոնք նպատակաուղղված են Հարավային Կովկասում անկայունության օջախ հրահրելուն, Թուրքիայի և Ադրբեջանի անվտանգությունը խաթարելուն։ Իսկ սթափ քաղաքականությունը պահանջում է հարաբերությունների վերանայում թուրքական տանդեմի հետ՝ նրա դինամիկ ամրապնդման ֆոնին սա արդեն գործնականում ժամանակի թելադրանք է։
Հայաստանի վարչապետը դա հիանալի հասկանում է, ինչով և բացատրվում է նախագահ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը Անկարա գալու նրա դժվարին և, անկասկած, խիզախ որոշումը։ Եթե ցանկանում եք տեսնել, թե ինչ տեսք ունի հայկական ինքնիշխանությունը, ապա նայեք արարողության ժամանակ Էրդողանի, Ալիևի և Փաշինյանի զրույցի լուսանկարներին։ Միթե հնարավո՞ր է վարչապետի հայացքի այդ պայծառությունը համեմատել նրա մռայլ դեմքի հետ, երբ նա գտնվում է Պուտինի, կամ նույնիսկ Մակրոնի ընկերակցությամբ։ Առավել ևս, դեռ երբեք ոչ մի հայ առաջնորդ այսքան ազատ, անկաշկանդ և նույնիսկ ինքնավստահ տեսք չի ունեցել: Նույնիսկ «միացումի» լավագույն ժամանակներում կոփված Քոչարյանն ու Սարգսյանը լարված ու շողոքորթ տեսք ունեին Մինսկի խմբի երկրների ղեկավարների կողքին, ինչպես գայլերի ոհմակին մոտենալ թույլ տված շնագայլերը։ Իսկ Անկարայից ներկայիս լուսանկարները վկայում են, որ Հայաստանը գտել է իր աշխարհագրությունը՝ վերադարձել է իր տուն։
Եվ հետեւաբար, արդյո՞ք Գրիգորյանի հայտարարության մեջ դրված չէ ավելի լայն իմաստ։ Արդյո՞ք Զանգեզուրի միջանցքը վերահսկելու ցանկությունը չի հանդիսանում ռեսուրս ավելի գլոբալ նպատակի՝ Թուրքիայի հետ սահմանին ռուս սահմանապահներին փոխարինելու և այդպիսով իր ինքնիշխանության վերականգնման մասին բարձրաձայն հայտարարելու համար։
Այս ենթադրությունը, ի դեպ, միանգամայն համահունչ է Գրիգորյանի մեկ այլ հայտարարության հետ. «Մենք հասկանում ենք, տեսնում ենք այն իրականությունը, որը գոյություն ունի՝ դա Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմն է, այդ պատերազմը սպասարկելու Ռուսաստանի հնարավորությունները, մենք հաշվի ենք առնում, որ Ռուսաստանի հնարավորությունները այնքան մեծ չեն, որպեսզի սպառազինություն արտահանել։ Եվ մենք գնացինք այլ ռեսուրսներ փնտրելու ճանապարհով»։ Իսկ դեռ մայիսին Փաշինյանը «CNN primanews»-ին տված հարցազրույցում (որը, ի դեպ, վարչապետի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը հրապարակել է միայն հունիսի 1-ին) հայտարարեց. «Մենք Ուկրաինայի հետ պատերազմում Ռուսաստանի դաշնակիցները չենք հանդիսանում», ինչն արդեն հնչում է որպես էական քայլ՝ երկրների միջև ռազմավարական միությունից հրաժարվելու ուղղությամբ։
Ողջ շարադրվածից ելնելով միանգամայն հավանական է, որ Երևանը մնացած վեց ամիսների ընթացքում կփորձի սահմանային անցակետ ստեղծել Զանգեզուրի միջանցքի մուտքի և ելքի մոտ և արդեն այս կերպ մասամբ վերականգնված ինքնիշխանությամբ խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ։
Այս վարկածի անուղղակի վկայությունն է ծառայում Նախչըվանով և դեպի Նախչըվան երկաթուղային գծերի ապաշրջափակման վերաբերյալ, ինչպես նաև բանակցությունների ժամանակացույցի որոշման հարցում հենց Բրյուսելի չափավորության, որը, ի թիվս այլոց, ներառում է՝ այս տարվա հոկտեմբերին ԵՔՀ-ի երրորդ գագաթնաժողովին հանդիպման մասին երկու երկրների ղեկավարների բրյուսելյան պայմանավորվածությունը։
Այնուամենայնիվ, չպետք է լինել իդեալիստ՝ սահմանի անկախ վերահսկողության կուրսը ամենևին չի բացառում՝ Մոսկվայի հետ մի շարք այլ հարցերում համաձայնվելու Երևանի ձգտումները, օրինակ՝ Ղարաբաղում հայկական զորամիավորումների ներկայությունը և համապատասխանաբար, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ձգձգումը։ Ամենևին չի բացառվում, որ Երևանի նպատակը՝ Մոսկվայից հարգալից հեռավորությամբ հեռանալն է, փորձելով կուլիսների ետևում նույն Մոսկվայի միջոցով գոնե ինչ-որ բան սակարկել ղարաբաղցի անջատողականների մնացորդների համար։ Թե Ռուսաստանի Դաշնության համար ինչ իմաստ կա հետևել այս տրամաբանությանը՝ մեծ հարց է։ Այո և Բաքուն հազիվ թե համաձայնվի վեց ամիս սպասել, որպեսզի հասնի Ղարաբաղում ավազակախմբերի զինաթափմանը։ Այս ամենը շատ է հիշեցնում թվիսթեր խաղից ինչ-որ անհեթեթ կեցվածք։ Արդյո՞ք արժե Երևանի քաղաքական գործիչներին հիշեցնել, որ այդ կեցվածքը չափազանց անկայուն է՝ բավական է մի փոքր հրում, որպեսզի հայոց պետականության մարմինը անօգնական փլուզվի հանրության խնդության վրա։

Секретарь Совбеза Армении в нелепой позе
Вчера, 4 июня, секретарь Совбеза Армении Армен Григорян дал интервью армянскому Общественному телевидению, в котором сделал ряд любопытных заявлений в контексте армяно-азербайджанского урегулирования.
Часть тезисов Григоряна уже вызвала ответную реакцию МИД Азербайджана, который прокомментировал их довольно развернуто. Настолько развернуто, что не считаем себя вправе соревноваться с нашими дипломатами. Однако нам представляется не менее важным рассмотреть те заявления армянского чиновника, которые не подверглись комментариям нашего внешнеполитического ведомства, поскольку, на наш взгляд, проливают свет на особый контекст – вопросы, по которым имеются общее видение, и даже общий интерес.
Согласно Григоряну, мирный договор с Азербайджаном может быть подписан до конца 2023 года. «Переговоры идут очень интенсивно, если мы сможем сохранить эту интенсивность и будет решительная поддержка со стороны международного сообщества для достижения прогресса, то есть шанс иметь мирный договор к концу года», - сказал секретарь Совбеза.
Что вызывает удивление, так это срок, указанный в заявлении - до конца года, что Григорян, видимо, считает оптимистичным сценарием. Понятно, что разработка всех деталей по некоторым вопросам, например, разблокировки коммуникаций, требует много времени, однако конкретизированные документы обычно подписываются после основного - в контексте субстантивного мирного договора. Если удалось преодолеть главный камень преткновения - обоюдно признать территориальную целостность двух стран, то что мешает завершить мирный процесс, скажем, за два месяца, а не за полгода? Первое, приходящее на ум, что армянской власти требуется время для подготовки своего населения к трудному для его восприятия миру. Возможно, однако, картина гораздо более пестрая и сложная, чтобы сводить трюки Еревана к одной единственной причине.
Можно предположить, что армяне ждут некоего события, которое перевернет ситуацию в их пользу. Либо, напротив, надеются на устранение какой-то помехи, которая мешает подписать мирный договор незамедлительно. Первый вариант – упование на чудо - всегда актуален, поскольку является, увы, частью мироощущения армянской нации. И те тезисы, которые нагромоздил Григорян, судя по всему, все еще направлены на эту размытую цель. Размытую, поскольку весь постконфликтный период урегулирования явственно демонстрирует, что Азербайджан не ждет сложа руки сговорчивости армянской стороны, а осуществляет для этого недвусмысленные действия на земле. Самый красноречивый пример – возведение ППП «Лачин».
Надежда на способность третьих стран, таких как Россия, Франция и Иран, притормозить мирный процесс как дипломатическими методами, так и поддержкой военных провокаций, себя не оправдала.
Впрочем, из всех внешних факторов Россия все еще остается ключевым. Однако и здесь у Еревана серьезные проблемы. Во-первых, Пашинян, наблюдая, с одной стороны, за решимостью Азербайджана, а с другой - за увязанием России в украинской авантюре, уже не верит в ее способность защитить свои максималистские позиции. В условиях фактической потери российской гарантии особого статуса «арцаха», Ереван пытается вернуть себе то, чем он в свое время расплатился за такую гарантию, – свой суверенитет.
И здесь весьма логично было бы сопоставить срок «до конца года» с другим важным заявлением Григоряна: «По части разблокирования есть одна важная деталь, которая, думаю, уже понятна для всех вовлеченных партнеров. Полный контроль за границами, контроль за пограничными службами будет осуществлять Армения. То есть разблокирование в контексте Армении означает, что только Армения будет осуществлять пограничную службу». Интересный поворот. Фактически Ереван заявил о своем намерении оспорить положение Трехстороннего заявления, согласно которому контроль над Зангезурским коридором должна осуществлять ФСБ России. Похоже, мы станем свидетелями одного из самых резких телодвижений в восстановлении Арменией своего суверенитета. Напомним, что Баку еще в феврале этого года предлагал Еревану установить КПП в зеркальном порядке. Тогда Ереван, очевидно опасаясь реакции Москвы, предпочел отказаться, что не помешало Баку установить ППП в Лачине. Теперь же Пашинян, кажется, обрел большую уверенность по этому вопросу. А вопрос, как уже отмечалось, ни много, ни мало - в восстановлении суверенитета Армении.
Для Баку же, как бы странно это некоторым ни казалось, намного выгоднее иметь дело с суверенной Арменией, нежели с вассалом третьих стран, поскольку тогда она наконец будет вынуждена вести трезвую политику исходя из своих государственных интересов, а не искусно вакцинированных идеологем третьих держав, нацеленных на разжигание очага нестабильности на Южном Кавказе, подрыв безопасности Турции и Азербайджана. Трезвая же политика требует пересмотра отношений именно с тюркским тандемом - на фоне его динамичного усиления это уже практически веление времени.
Армянский премьер прекрасно это понимает, чем и объясняется его трудное и, без сомнений, смелое решение приехать в Анкару на инаугурацию президента Эрдогана. Если вы хотите увидеть, как выглядит армянский суверенитет, то вглядитесь в фотокадры беседующих Эрдогана, Алиева и Пашиняна, сделанные во время церемонии. Разве сравнить эту просветленность во взгляде премьера с его сумрачной миной, когда он находится в компании Путина или даже Макрона? Более того, еще никогда ни один армянский лидер не выглядел столь свободным, расслабленным и даже уверенным в себе. Даже матерые Кочарян с Саргсяном в лучшие времена «миацума» смотрелись рядом с лидерами стран Минской группы напряженно и льстиво, как шакалы, допущенные к стае волков. Нынешние же фотографии из Анкары свидетельствуют, что Армения отыскала свою географию -  вернулась в свой дом.
А потому не заложен ли в заявлении Григоряна более широкий смысл? Не является ли стремление контролировать Зангезурский коридор ресурсом для более глобальной цели – заменить российских пограничников на границе с Турцией и таким образом громогласно заявить о восстановлении своего суверенитета?
Это предположение, между прочим, вполне согласуется с другим высказыванием Григоряна: «Мы понимаем, видим реальность, которая существует - это война Россия - Украина, возможности России обслуживать эту войну, учитываем, что возможности у России не такие большие, чтобы и экспортировать вооружение. И мы пошли по пути поиска других ресурсов». А еще в мае Пашинян в интервью CNN primanews (которое, кстати, пресс-служба аппарата премьер-министра опубликовала лишь 1 июня) заявил: «Мы не являемся союзниками России в войне с Украиной», что звучит уже как существенный шаг к отречению от стратегического союза между странами.
В свете всего изложенного вполне вероятно, что Ереван попытается в течение оставшегося полугодия поставить ППП на входе и выходе из Зангезурского коридора и уже с частично восстановленным таким образом суверенитетом подписать мирный договор с Азербайджаном.
Косвенным доказательством этой версии служит Брюссельская договоренность лидеров двух стран о разблокировании железнодорожных путей через и в Нахчыван, а также размеренность самого Брюсселя в определении переговорного графика, предполагающего, в числе прочих, встречу на третьем саммите ЕПС в октябре текущего года.
Впрочем, не стоит быть идеалистами - курс на самостоятельный контроль над границей вовсе не исключает стремление Еревана договориться Москвой по ряду других вопросов, например, нахождения армянских военных формирований в Карабахе и, соответственно, затягивания подписания мирного договора. Вовсе не исключено, что цель Еревана - отойти от Москвы на почтительное расстояние, пытаясь закулисно хоть что-то выторговать для остатков карабахских сепаратистов посредством той же Москвы. Какой резон РФ следовать этой логике – большой вопрос. Да и Баку вряд ли согласится ждать полгода, чтобы добиться разоружения бандформирований в Карабахе. Все это очень напоминает какую-то нелепую позу из игры в твистер. Стоит ли напоминать ереванским политикам, что поза эта весьма нестабильна - достаточно легкого толчка, чтобы тело армянской государственности беспомощно рухнуло на потеху публике?